Britse liberale partij dient als politieke vluchtheuvel Terrasvogels krijgt het zwaar te verduren tegen Vitesse n TIP VAN BOOTZ -varia 14.50 Het overhemd wat zichzelf betaalt Vanmorgen in de vishal en op zee rieven aan de redactie 17 Labours nationalisatiepoUtiek laveert tussen hoop van oude garde en vrees van middenstand f 500,- boete geëist tegen tandtechnicus DCIJ verslaat Alkmaar met 12-8 K.A.B.-afdeling zonder voorzitter Nieuw paviljoen bij Antonius-ziekenhuis WIJ tegen sterke tegenstander Royal non iron Grote Houtstraat 96, tel. 12210 VOETBAL IN KENNEMERLAND <3 „Vriendenkring" leidt in klaverjaseompetitie Protest uit Velsen-Noord onder de ingekomen stukken VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 (Van onze correspondent in Londen) In de afgelopen maanden is als gevolg van de voortdurende prijsverhogingen en de daaraan verbonden sombere beschou wingen, de populariteit van de Britse con servatieve partij, die in Brighton het mik punt is van de Labour-propaganda, sterk gedaald. De verloren sympathie kwam echter niet zo zeer de socialisten, als wel de liberalen, met hun handvol zetels in het Lagerhuis, ten goede. De liberale aan hang verdubbelde volgens opiniepeilingen van zes percent in juli tot twaalf percent in de week waarin het bankdisconto werd verhoogd. Als er thans algemene verkie zingen gehouden werden, zou dit echter geenszins betekenen dat het liberale zetel tal sterk zou toenemen. Dit zou wèl het geval zijn als Groot- Brittannië het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging huldigde. Dan zouden de liberalen in 1955 waarschijnlijk veertig zetels hebben gekregen in plaats van hun armzalige vijf. Vier hiervan danken zij bovendien nog aan de conservatieven, die zich ten behoeve van de liberalen terug trokken uit enkele kiesdistricten. Omge keerd gaven de liberalen in sommige an dere districten de tories hun steun. De li beralen zijn overigens niet kapitaalkrach tig genoeg om in alle 630 districten kan didaten te stellen. Onevenredig Slechts weinigen verwachten in het te genwoordige tijdsgewricht een liberaal reveil. De tradities van de eens machtige liberale partij zijn zowel op de conserva tieven ais naar Labour overgegaan. Wel zijn de meeste waarnemers het er echter over eens dat het heilzaam zou zijn, als het Lagerhuis niet langer zou worden be heerst door de beide onwrikbare blokken, en de liberalen deze ban zouden verbreken. De twee grote politieke partijen voelen weinig voor evenredige vertegenwoordi ging, waardoor de liberalen, of andere kleine partijen, tot hun recht zouden ko men. In plaats daarvan kennen de grote partijen allerlei schakeringen, die op hun beurt de nodige inwendige spanningen te weeg brengen, waardoor de politiek voor dorheid bewaard blijft. De aanvoerder van de liberalen Jo Gri- mond, een schoonzoon van Asquith's nog altijd politiek actieve dochter, Lady Vio let Bonham Carter, versaagt echter niet. Hij geeft zijn partij tien jaar om haar be staansrecht te bewijzen. Deze heeft meer dan de andere twee partijen een sterk hu manitaire inslag en staat in de bres als individuele rechten worden geschonden of minderheden verdrukt. In de industrie bepleit zij betere menselijke verhoudin gen en zij propageert deelgenootschap tussen onderneming en personeel, welk thema slechts een zwakke echo vindt bij de twee grote partijen. Op het ogenblik zijn het echter niet zo zeer de positieve waarden van de liberale partij, die het publiek aantrekken, doch lijkt men meer uit wanhoop over de te kortkomingen van de andere partijen de liberalen te verkiezen. Zij vormen een po litieke vluchtheuvel. Sleutelpositie De politieke omwenteling van 1945, toen de Britten met een overweldigende meer derheid Labour aan de macht brachten, was in belangrijke mate het gevolg van Haarlemse rechtbank Tandheelkunde onbevoegd uitgeoefend Vijfhonderd gulden subsidiair vijf maan den gevangenisstraf eiste de officier bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdag tegen een 48- jarige tandtechnicus uit Amsterdam, die in november van vorig jaar in Zandvoort on bevoegd de tandheelkunde zou hebben uit geoefend. De tandtechnicus had reeds voor de Haarlemse kantonrechter wegens dit feit terecht gestaan, doch deze had hem vrijgesproken. Een 69-jarige invalide Zandvoorter heeft vorig jaar bij de tandtechnicus inlichtingen over een nieuw kunstgebit ingewonnen, daar het gebit, dat hij reeds in de mond droeg, niet meer paste. De tandtechnicus heeft de man bezocht en in diens huis een afdruk van het reeds bestaande gebit ge maakt. Hij liet de man diens kunstgebit uit de mond nemen, besmeerde dit met een pasta en liet de man het gebit weer in de mond doen om te „happen". Daarna zou de man het er weer uit hebben gehaald, waarna de tandtechnicus een gipsafdruk maakte. De tandtechnicus meent niet strafbaar te zijn, omdat hij de man zelf het gebit uit diens mond heeft laten halen. Tegenover de politie heeft de echtgenote van de Zand voorter echter aanvankelijk verklaard, dat de technicus wèl zelf het gebit uit de mond van haar man genomen zou hebben. Ter zitting van de rechtbank hield zij echter vol, dat zij een dergelijke verklaring niet had afgelegd. „Ik waarschuw u voor de gevolgen van meineed", zei de president, waarna de verdachte over de verklaringen van de getuige ook iets wilde zeggen. „De recherche heeft de getuigenis in het pro ces-verbaal verwerkt. Het zal wel pure suggestie zijn geweest, dat die mevrouw die verklaring heeft gedaan", meende hij. President: „Met dergelijke beschuldi gingen aan het adres van de recherche komt u niet verder." Verdachte: „Ik weet hoe ze bij de politie te werk gaan". De Zandvoorter bleef er bij, dat hij zelf het gebit uit de mond had genomen. „Ik heb gebeten". „Ja, maar toen had die man zijn vingers zeker al uit uw mond?", in formeerde de president, mr. E. J. W. Top. De officier van Justitie achtte verdachte strafbaar, ook al zou deze zijn cliënt zelf hebben laten „happen". Onder het „nemen "an een afdruk" moet namelijk niet alleen orden verstaan het „happen", maar ook de verdere handelingen, die daarbij wor den verricht. De officier vroeg vernieti ging van het vonnis van de kantonrechter. Hij vondt het onbegrijpelijk, dat deze de verdachte had vrijgesproken. Uitspraak op 24 oktober. de nog steeds voortgaande sociale ver schuiving. De in nood geraakte midden groepen zwaaiden om naar Labour, doch lieten deze partij in 1951 en 1955 in de steek toen hun verlangens onbevredigd bleven. Deze Labourstemmers keerden maar ten dele naar de conservatieven te rug en de rest onthield zich van stem ming. In Groot-Brittannië kan dat, omdat hier de stemplicht, zoals bij ons, niet be staat. Omgekeerd zullen thans teleurge stelde conservatieve kiezers niet zo meteen overlopen naar Labour., dat het er in de eigen regeringsperiode ook niet zo best afbracht, en dat men nauwelijks een nieu we kans wenst te geven. Vandaar dat de liberalen de wind in de zeilen krijgen. Zij kunnen bij de volgende verkiezingen een sleutelpositie innemen. Dilemma Indien de strijd slechts zou gaan tus sen kiezers, die weten wat ze willen, zou Labour de verkiezingen thans glansrijk winnen. Uit de opiniecijfers blijkt echter dat alles afhangt van de neutrale kiezers, die nog niet weten wat ze zullen doen. De Labouraanhang is, als men rekening houdt met deze „zwevende" kiezers, ge lijk gebleven aan die van 1955, het jaar van de laatste algemene verkiezingen. De conservatieve sterkte is echter zover ge daald, dat het onveranderde kiezerscorps van Labour nog een aanzienlijke voor sprong op de tories bezit, die echter bij de stembus gemakkelijk verloren kan gaan, als de aarzelende kiezers hun besluit ne men. Labour moet kiezen of delen. Volgt het een te gematigde koers om de mid dengroep over te kunnen halen op haar te stemmen, dan stoot het een belangrijk deel van eigen aanhangers af, dat uit pro test weigert naar de stembus te gaan. Proberen de socialisten het met een te ra dicaal recept, dan jagen ze de gematigden tegen zich in het harnas. Dit is het dilem ma, dat Labours nationalisatiepolitiek be heerst en waarvan het debat op het par tijcongres in Brighton een weerspiegeling vormt. Aannemend dat de damclub IJmuiden de afgebroken wedstrijd tegen Gezellig Samenzijn B op 22 oktober wint, dan heb ben de IJmuider dammers door de vierde overwinning in afdeling B van het pro vinciaal clubtoernooi op DDD uit Alkmaar, practisch de tweede plaats veroverd, of de IJmuidenaren kunnen aanspraak maken op een plaats in de finale van het club kampioenschap van Noordholland. Er moeten door DCIJ nog drie wedstrij den worden gespeeld en het staat wel vast dat er maandagavond van Wormerveer kan worden gewonnen en dan is de finale, ondanks het feit dat er nog twee wedstrij den moeten volgen, definitief bereikt. Gelijk met DCIJ gaat Jozeph Blankenaar aan de kop. In afdeling A bezetten Gezellig Samen zijn A en Jozeph Blankenaar B de twee eerste plaatsen na drie ronden. Het verloop van de wedstrijd tegen DDD uit Alkmaar was: DCIJDDD: P. Roozen- burgD. Kiewitt 20; H. LarosF. Ra- venstein 02; B. DukelN. Oud 11; Theo TielröoyJ. Oud 20; P. v. d. Berg J. Dekker 11; A. BeukemaJ. Schuit 11; J. van StratenF. Kunst 11; Tom my PostmaJ. Verwer 2—0; Leen Vooys F. Weenink 11; Jelle PostF. Tuinman 11. Totaal 128 voor DCIJ. Tommy Postma kreeg het eerst enig voordeel na 2 uur spelen, door een zeer voordelige opsluiting toe te passen; hij was ook de eerste, die won. Daarna werd regelmatig door kleine zet jes de stand door Roozenburg en Tielrooy opgevoerd tot 60. J. van Straten wist een benauwde remise te behalen. Dukel liet de winst glippen, en ook P. v. d. Berg en Beukema hebben belangrijk overwicht be haald. Invaller Jelle Post ontglipte aan een nederlaag, terwijl het spel van Leen Vooys gelijkwaardig was. H. Laros had zijn „dag" niet, spelend tegen de sterke DDD'er Ravenstein, voor wie hij het hoofd moest buigen. Met 128 wist DCIJ de vierde wedstrijd in deze Noordhollandse damcompetitie te winnen. Bij de donderdagavond in het St. Jo- sephhuis gehouden buitengewone leden vergadering van de afdeling Velsen-Noord van de Katholieke Arbeiders Beweging was de belangstelling voor de speciale verkiezing van een nieuwe voorzitter we gens aftreden op medisch advies van de heer F. A. Kuypers maar matig. De voorzitter stelde in zijn kort ope ningswoord, dat met zijn aftreden boven dien nog twee bestaande vacatures moes ten worden aangevuld, hetgeen geen be zwaren opleverde aangezien enige kandi daten waren aangewezen. Het gevolg was, dat de heren M. J. Vergouw, P. Schave- maker en P. Lubbers in het bestuur zit ting namen. De verkiezing van een nieuwe voorzitter leverde breedvoerige discussies op, die niet tot resultaat leidden, weshalve het bestuur pas na stemming, omdat enige leden staande de vergadering in de vaca ture wilde doen voorzien, volmacht kreeg het tot de jaarvergadering in maart zonder voorzitter te stellen en de tweede voorzitter, de heer B. H. Vink, nu als zo danig zal functioneren. De bespreking van het winterprogram- ma van de afdeling gaf geen moeilijk heden. Dit wordt op 9 november in ge bouw „Concordia" geopend met een feest avond, waaraan „De Klavierschippers" meewerken. Voorts komen er een cultu rele avond, waarbij de IJmond onderwerp van behandeling wordt; een avond gewijd aan de Rome-reis van de K.A.J., het feest van de arbeid op 1 mei en in dezelfde maand een bonte sluitingsavond. Aan het einde van de vergadering maakte de heer J. N. Smolenaars zich de tolk van de r.-k. fabrieksarbeidersbond om de scheidende voorzitter hartelijk te danken voor zijn vele werk in de K.A.B., gevolgd door kapelaan P. Meyer, feeste lijk adviseur en de heer H. Peekei namens de trouwe leden om tenslotte de heer H. B. Vink gelegenheid te geven namens het bestuur de afgetreden voorzitter te ver rassen met een bloemenhulde en sigaren. Donderdagmorgen heeft in een korte, sobere plechtigheid de inzegening en ope ning plaats gehad van een nieuw mannen- paviljoen by het Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost. Hoewel de schilders en timmerlieden nog bezig waren heeft men toch reeds een ge deelte van dit gebouw in gebruik genomen omdat de verplaatsing van deze afdeling bijzonder noodzakelijk was geworden. In het hoofdgebouw had men namelijk drin gend ruimte nodig voor de voltooiing van de modernisering en uitbreiding van de operatie-afdeling. Het mannenpaviljoen, dat donderdag door pater Giesbertus werd ingezegend, moest reeds nu in gebruik gesteld worden aangezien men bovendien in het Linduïna- paviljoen plaats moest maken voor de kraamafdeling. Dit paviljoen zal pas zijn ware bestemming hebben gevonden wan neer ook de babykamer en de verloskamer geheel gereed zullen zijn. Al met al dus verbouwingen die als het ware in elkaar grijpen, maar die toch noodzakelijk zijn om de jonge moeders en de pasgeborenen in een volkomen nieuwe en vooral rustige omgeving te kunnen ontvangen. IJmuidenHuizen Met nog geen enkel punt uit twee wed strijden heeft V.V.ÏJ. maar een heel slech te start gemaakt in de pas veroverde plaats in de derde klasse. Was de eerste wedstrijd zeer moeilijk te winnen, vorige week daarentegen had er een beter re sultaat bereikt moeten worden. Want juist de eerste wedstrijden geven een elftal het nodige zelfvertrouwen en dat is nu nog ver te zoeken. Zaterdag komt het zeer sterke Huizen op bezoek dat tot één der sterkste zaterdag-clubs in Nederland gere kend mag worden, een nederlaag ligt dus het meest voor de hand. Of het moet zijn dat V.V.IJ. en vooral de voorhoede zich zelf overtreft en speelt voor wat zij waard is. Want schutters-capaciteiten zijn er wel aanwezig! IJmuidenHuizen (4 uur); IJmuiden 2 Vlug en Vaardig 2 (4 uur); E.T.O.IJmui den 3. Aspiranten: TerrasvogelsIJmuiden A; IJmuiden BStormvogels C; V.S.V. E IJmuiden C. Agenda voor Heemskerk Marquette-Theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Minderjarig meisje ontvoerd", zondagmiddag 14,30: „Zaken zijn zaken". Maarschalk Zjoekov, de Russische minister van Defensie, die op uitnodi ging van zijn Joegoslavische collega maarschalk Gosnjak een bezoek aan Joegoslavië brengt, heeft gisteren Zagreb bezocht. Hij begon in die stad zijn inspectie van Joegoslavische mili taire installaties. Morgen zal hij een onderhoud hebben met maarschalk Tito. Deze foto werd gemaakt op het vliegveld van Belgrado bij de aankomst van Zjoekov (rechts), die wordt begroet door Gosnjak. ADVERTENTIE (niet strijken) VELIJ Vandaag 5500 kisten De aanvoer aan de afslag te IJmuiden bestond vrijdagmorgen uit ruim 5500 kis ten, waarbij 2200 kisten verse haring, 1300 makreel, 800 schol, 20.000 kg tong, 150 kis ten wijting, 200 schelvis, 75 gul en kabel jauw, 130 koolvis, 170 diversen en 150 stuks stijve kabeljauwen. Vier trawlers en trawlloggers, waarbij twee Scheveningers van de Westkust, wa ren binnen. De „Postboy" (van 30 sept.) voerde aan 1100 kisten haring, 600 makreel, 80 schelvis, 140 stuks stijve kabeljauwen; de „Tzonne" (van 1 oktober) 500 kisten haring, 600 makreel, 60 gul en 40 diversen; de SCH 117 „Onderneming III" (van 25 sept.) 500 kisten haring, 100 koolvis en 50 diversen en de SCH 153 „Onderneming IV" (van 23 sept.) 100 kisten haring en 190 diversen. En voor de zaterdag Aan de zaterdagmarkt lost de „Medan" (van 4 oktober) 300 kisten makreel, 400 verse haring, 200 schelvis, 50 koolvis en 50 wijting. Aan de zaterdagmarkt lost ook de „Tho- rina" 700 kisten haring en makreel. Oudste boten zijn thans: KW 99 (van 23 Velsen en Wq'k aan Zee is voor de ko mende zondag competitie-rust voorge schreven, maar verder komen alle andere verenigingen weer in actie. In Alkmaar wordt de belangryke plaatselijke ontmoe ting tussen de Boys en Alcmaria Victrix gespeeld en verder kunnen nog CSV ZAP, ADOBeverwük, HSVEgmondia NASOFC als belangrijke ontmoetingen worden aangemerkt. In de kaasstad dus de derby tussen de Boys en de oudste Alkmaarse club Alc maria Victrix. Het vorige seizoen wist elk van de beide clubs op eigen terrein te zegevieren en als men dit in Alkmaar voor gewoonte houdt, zouden de Boys dus aan het langste eind moeten trekken, maar we vermoeden, dat de Alcmarianen hun tegenstanders ten hoogste tot een gelijk spel zullen laten komen. CSVZAP is een ontmoeting tussen twee clubs, die in de bovenste regionen huizen en die elkaar weinig ontlopen. De voorhoede der bezoekers lijkt ons wat pro- duktiever, doch een en ander wordt moge lijk gecompenseerd door het terreinvoor deel der CSV'ers; 'een gelijk spel dus? Vitesse trekt naar Terrasvogels en móet, afgaande op de tot dusver door beide ploe gen behaalde resultaten, van de Vogels kunnen winnen. Vooral de op de Boys be haalde 40 zege, zal het zelfvertrouwen der Vitessenaren niet weinig gesterkt hebben. In de ontmoeting tussen ADO en Bever wijk zal het aan spanning niet ontbreken. De Beverwijkers hebben tot dusver nog weinig overtuigends laten zien, zodat we, mede door de stevige 03 zege van de vorige week door de ADO'ers op Wijk aan Zee behaald, het op een Heemskerkse overwinning houden. Het leidende Egmondia gaat zijn krach ten met HSV meten. Ondanks de verbeten tegenstand, welke de Heiloërs ongetwijfeld ADVERTENTIE Een Afrika-jager, die dorst had En hard voor een leeuw uitliep, dacht dat Het beter zou zijn als Hij op 't Rembrandtsplein Veilig achter 'n glas TIP van BOOTZ zat Inz. Hr. E. v. E., Den Haag ontving 1 fl. Tip van Bootz 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. (Verkort weergegeven) Tunnel gereed, der fietsers leed. Dat er bij het gereedkomen van de Velser tun nel verandering zou komen in het pontveer, was te verwachten maar dat het zó zou wordenEén pont in de nacht van half tot tot half 8; juist in de tijd, dat de groot ste stroom fietsers over moet: de meeste mensen moeten om half 8 op hun werk zijn. Maar dan vaart er maar één pont en na half 8 komt de tweede er bijwant dan komt om 8 uur het kantoorpersoneel over, welke stroom aanhoudt tot 8.45 uur en dan is het over. De mensen die om 6 uur en 7.30 moeten beginnen doen het met maar één pont. Nu is mijn vraag: waarom kunnen er op die tijd ook geen twee ponten varen desnoods volgens deze dienstregeling; de tweede pont komt om 6.30 uur in de vaart in plaats van 7.30 uur en gaat uit de vaart om 8.30 in plaats van 9.30 uur en de nachtpont blijft op tijd varen op de hele uren van de zuidkant en om de 20 minuten en op de halve uren van de noordkant. Dan komt het zo uit, dat de mensen, die om 10 uur van de Hoogovens afkomen met de pont van 10.10 uur over kunnenen zij die nog in het bad moeten om half elf. Voor de mensen, die om 6 uur moeten beginnen (dan vaart er maar een pont) vaart deze op tijd en het aantal mensen, dat voor 6 uur ge bruik maakt van de pont is naar verhou ding gering. Er zullen altijd wel dingen blijven, die niet goed zitten er is jaren door de weggebruikers gekankerd op de pont en nu wordt het door de fietsers voortgezet, maar ik hoop dat Rijkswater staat hier verandering in kan brengen. De meer-verenigingen-klaverjascompe- titie heeft deze week de wedstrijden voortgezet met de ontmoetingen tussen Vriendenkring-Hollandia en Geel Zwart- Holland Sport. In deze wedstrijden werd wel duidelijk het wisselvallige van het kaartspel en het kansspel gedemonstreerd, want nadat „De Meerweiden" vorige week leidde heeft deze club in de laatste wed strijden ten opzichte van de andere deel nemers een flink puntenverlies geleden, zodat de Noord-Velsenaren thans onder aan staan. „Holland Sport" daarentegen behaalde nu bijna vierduizend winstpun ten meer op „Geel Zwart" en klom daar door van de onderste naar de tweede plaats om „Geel Zwart" de voorlaatste plaats te laten. Met 24108 punten en 13 marsen won Vriendenkring nu van Hollandia met 23274 plinten en 13 marsen en Geel Zwart verloor met 22563 punten en 7 marsen van Holland Sport met 26423 punten en 13 marsen. De stand is nu: Vriendenkring 4 gespeeld 98275 punten en 46 marsen; Holland Sport 4 gespeeld 96845 punten en 36 marsen; Hollandia 4 gespeeld 96663 punten en 50 marsen; Geel Zwart 4 gespeeld 96308 punten en 36 mar sen; De Meerweiden 4 gespeeld 91547 pun ten en 42 marsen. Maandag worden deze wedstrijden voor de tweede ronde voortgezet tussen De Meerweiden-Holland Sport en Geel Zwart-Vriendenkring. »»00c»cxx30000cxxx30000c00000000cx»00c000c00000000000000( WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE zullen bieden, verwachten we een over winning voor de Egmonders. In 4 D krijgt Waterloo bezoek van Bloe- mendaal. Geen van beide ploegen heeft tot dusver grote dingen laten zien, zodat een gelijk spel ons inziens een zeer aan nemelijke uitslag is. Met Kinheim wil het nog steeds niet vlotten. De twee winstpunten uit vier wedstrijden wijzen er nog niet bepaald op, dat men serieuze plannen heeft om naar de derde klas terug te keren. Zondag komt Onze Gezellen op bezoek. We verwachten, dat het op een puntenverdeling zal uit draaien. De strijd tussen de nummers één en twee, NAS en AFC, eindigt ongetwijfeld in het voordeel van de Halfweggers. TERRASVOGELS—VITESSE. De thuisclub komt uit met: Cöhrs; Pel- lemans en Van Gelder; Nieuwenweg, Röb- ken en Van Eden; Thoolen, Van Vuuren, Spanjaard, Schippers en Wijnen. Besommingen van donderdag RO 53 Dirkje f 18.910, IJM 18 Ariadne f 19.350, Job Gouda f 13.040, VL 121 f 7.000, KW 153 f 20.740, KW 26 f 4.870, KW 59 f 4.850, KW 161 f 8.590, KW 162 f 6.830, KW 96 f 2.410, KW 165 f 4.790, KW 94 f 1.540, KW 56 f 1.260, KW 65 f 730, IJM 59 f 2.840, IJM 208 f 2.560. Aanvoer op Urk Door zestien vaartuigen werd donder dag aan de visafslag op Urk aangevoerd 730 pond aal en paling 94 tot 137 cent per pond; 340 pond snoekbaars 96 tot 98 cent per pond; 220 pond baars 62 tot 64 cent per pond; 1260 pond voorn 6 tot 8 cent per pond. Pry zen van donderdag Heilbot 3.50—3, gr. tong 5:50—4.70, grm. tong 4—3.40, kim. tong 3.20—2.60, kl. tong I 2.30—2, kl. tong II 1.80—1.50, tarbot I 2.402 per kg. Tarbot II 96, tongschar 76, kl. tongschar 54, gr. schol 5755, grm. schol 6850, kim. schol 6750, kl. schol I 56 45, kl. schol II 51—42, schar 27—17, bot 23—17, v. haring 22—13.40, makreel 18—10, gr. schelvis 5542, grm. schelvis 46—38, kim. schelvis 40—32, kl. schelvis I 4022, kl. schelvis II 2612, wijting 188, gr. gul 67—45, mid. gul 48—30, kl. gul 23—17, kl. haai 2210, ham 100, kl. koolvis zw. 30 22, kl. rode poon I 40, kl. rode poon II 25—16 per 50 kg. gr. kabeljauw 328—144, gr. koolvis zw. 5744 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 283 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 10 tongschar en schartong, 715 schol, 85 schar, 50 bot, 3005 haring, 1455 makreel, 1085 schelvis, 560 wijting, 240 kabeljauw en gul, 40 haai, 2 ham, 10 poon, 69 koolvis, 20 diversen. Totaal 7630 kisten. Het gratis kopje koffie waarvan deze mensen genieten op een terrasje in Tel Aviv is dubbel en dwars verdiend. Zij drinken espresso in ruil voor een halve liter bloed, die zij als donors afstonden voor het Rode Kruis van Israel, dat een landelijke actie voert ter vergro ting van de voorraden bloedplasma. Het gratis kopje espresso blijkt een goede stimulans te zijn. sept.), „Thorina", KW 80, KW 87 (van 30 sept.), „Eveline" (van 2 okt.), „Jacob Pronk" (van 3 okt., eerste reis) en „Herman", „Vios I", „Polderman" en „Amsterdam" (van 4 okt.). Voor de export De buitenlandse handel had vanmorgen belangstelling voor kabeljauw, tong, tarbot en grove schol. De regels grote kabeljauw noteerden 9690, kleine 4143, kisten grote 92100 en kleine 90 112. De schol I bracht 48ƒ55, zetschol, middel en grote schol 5464 op. Grote tarbot maakte 2.152.40, grootmiddel tong per kg 3.603.70, kleinmiddel 2.60—2.80, tong I 1.90—2 en tong II 1.501.70. Grote tong was voor het binnenland en deed 4.404.80. Voor het binnenland De haring bracht vandaag 1521 op en de makreel 1215. Kleinmiddel schelvis werd met 4851 betaald, pen nen met 4651 en braadschelvis met 2531. De wijting noteerde 1518, zwarte kool 48—35, grote gullenmaat 12.5015 en de leng 85. De schol 2 deed 32—39, schol 3 18—28, grote gul 37—44, middel 30—37 en tor gullen 1317. Geen volk De pogingen om enige oude vleetloggers naar zee te krijgen en deze alsnog aan de Engelse walvisserij te laten deelnemen is nog steeds zonder resultaat gebleven. Er is voor deze schepen geen volk te vinden. De KW 78 had een bemanning, toen en kele opvarenden er de voorkeur aan ga ven met de „Annie" IJM 4 mee te gaan. Dinsdagavond raad Lange agenda Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op dinsdag 15 oktober 1957, ten gemeentehuize, is de vol gende agenda samengesteld: Installatie van het lid de heer K. Tijssen. Ingekomen zijn de volgende stukken: een verzoek van de Stichting „Studie- en Vormingscentrum voor de Katholieke Jeugd van Beverwijk" te Beverwijk, om met betrekking tot leerlingen uit de ge meente Velsen, die het onderwijs volgen aan de onder auspiciën van deze stichting opgerichte school voor avondmulo te Be verwijk, in aanmerking te komen voor subsidie in het exploitatietekort van deze school (in handen van Burgemeester en Wethoulders om advies); een telegram van de winkeliersvereniging Wijkeroog, de oranjevereniging Velsen-Noord en de on derafdeling Velsen-Noord van de vereni ging Koningin Wilhelminafonds, waarbij wordt geprotesteerd tegen de gang van za ken met betrekking tot de organisatie van festiviteiten in Velsen-Noord bij gelegen heid van de opening van de tunnels onder het Noordzeekanaal (in handen van Bur gemeester en Wethouders ter afdoening); een dankbetuiging van de heer ir. A. Eg- gink te Utrecht voor zijn benoeming tot ereburger der gemeente Velsen (k.g.); en een dankbetuiging van de heer G. M. van Herpen te Utrecht voor zijn benoeming tot ereburger der gemeente Velsen (k.g.). Voorts is er een verzoek van mej. H. Wil mink, om haar met ingang van 1 januari 1958 eervol ontslag te verlenen als onder wijzeres aan de F. L. Ossendorpschool te IJmuiden-Oost. (B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag te verlenen); ook is er verzoek van de heer J. M. Waagmeester, om hem ontslag te verlenen als leraar aan de Visserijavondschool (B. en W. stellen voor het ontslag met ingang van 1 oktober 1957 eervol te verlenen). De agenda vermeldt voorts: Officiële vaststelling van de gemeentevlag. Beschik baarstelling aanvullend krediet voor kos ten van werkzaamheden van het Neder- landsch Economisch Instituut. Verlenen van een aanvullende bijdrage aan de Stich ting Noordholland voor Maatschappelijk Werk ten behoeve van het onderzoek naar de Sociale problemen in het IJmond-ge- bied. Krediet ten behoeve van de uitbrei ding van de rioolwaterzuiveringsinrich ting. Verkoop van industrieterrein te IJmuiden. Verkoop van grond te Drie huis, nabij de Kerkweg te Santpoort en nabij de Schipbroekenweg te Santpoort. Uitkering schadevergoeding aan de n.v. v/h. A. Tabernal en Zoon te Santpoort wegens uitdroging en pachtbeëindiging van tuingrond. Aankoop van grond met opstal len te Santpoort. Verlenen van ontslag aan een onderwijzer van de Prof. Dr. Ph. Kohnstammschool. Verlenen van medewer king ingevolge artikel 72 der Lager-onder- wijswet 1920 t.b.v. het bestuur van de Da Costaschool te Velsen-Noord. Verlenen van medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet t.b.v. het bestuur van de Vereniging tot oprichting en in standhouding van Christelijke kleuterscho len te Santpoort. Verlenen van medewer king ingevolge artikel 50 van de Kleuter onderwijswet t.b.v. het bestuur van de Ver eniging voor Christelijk kleuteronderwijs te IJmuiden-Oost. De agenda besluit met een serie benoemingen. EEN WIELRIJDER goooorcoooooooooott»pooü^^

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 19