Vrijheidsstrijd der Hongaren brak een jaar geleden uit Geen enkele minister in Straatsburg aanwezig I Sovjet-agressie en verraad smoorden opstand in bloed „De strijd der Hongaren klopt aan ons geweten" Ingrid Grimm verstekelinge van 20 jaar Minister Klompé sprak op herdenkingsavond in Den Haag Raadgevende vergadering geeft lucht aan haar ontstemming in een motie ^fërieven aan de redactie WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 7 Journaalfilms per kabel over de Oceaan Minister Mansholt met auto in hagelbui geslipt Hendersons diplomatentas in Russische handen? Washington ontkent het bestaan van documenten Onderzeeër-atoomtanker van 80.000 ton? lilli# wMSiSfiPIS Vandaag is het een jaar geleden dat de Hongaren in opstand kwamen tegen de communistische handlangers van de Rus sische overheersing van hun land. Wij geven hieronder een sobere samenvatting van het verloop der gebeurtenissen in Hongarije, die ontleend is aan het veer tiendaagse tijdschrift „Magyar Szó" Het Hongaarse Woord waarvan ter ge legenheid van de eerste herdenking van de kortstondige vrijheidsstrijd, een extra uitgave in het Nederlands is verschenen. In de herfst van 1955 kwam het eerste openlijke verzet tegen de communistische partij in Hongarije tot uiting. Enkele schrijvers publiceerden een protest tegen de inmenging van bureaucraten en partij leden in het werk van geleerden en arties ten. Verscheidene schrijvers werden ge arresteerd, maar de kiem was gelegd. In de zomer van 1956 werd de „Petöfi- club" opgericht. In de discussies, die hier in werden gevoerd, werd dikwijls critiek geoefend op het regime. Intussen eisten de studenten, dat het Russisch als verplicht leervak van het academische lesrooster zou verdwijnen. Op 19 oktober 1956 hoor den de Hongaarse studenten, dat Poolse studenten naar onafhankelijkheid streef den. Hierdoor nam de onrust onder het volk toe en de gebeurtenissen volgden elkaar sindsdien snel op. Reeds op 20 oktober, toen er nog geen sprake was van een opstand, namen de Russen de eerste maatregelen om het vrij heidsverlangen van het Hongaarse volk te onderdrukken. Russische officieren en reserve-officieren, die Hongaars spraken, werden met verlof teruggeroepen en op 22 oktober zetten Sovjet-troepen in West- Hongarije zich in beweging naar Boeda pest. Eisen af gewezen Op 23 oktober werden in Boedapest ver scheidene massabijeenkomsten gehouden. Op een van de belangrijkste daarvan eis ten de studenten terugtrekking van deze Sovjet-troepen en vrije verkiezingen. Tegen zes uur 's avonds waren ongeveer driehonderdduizend Hongaren samenge stroomd voor het parlementsgebouw in de hoofdstad. Op verzoek van de massa werd daar het woord gevoerd door de communistische professor Imre Nagy, die indertijd als premier was afgezet, maar kort te voren in eer was hersteld. Om acht uur 's avonds hield de eerste partijsecre taris Ernö Gerö voor de radio een rede, waarin hij het duidelijk maakte, dat de partij geen vrijheid zou toestaan, en dat zij degenen, die dit bleven vragen, streng zou straffen. Daarop trok om half tien 's avonds een grote menigte het stand beeld van Stalin in Boedapest van zijn voetstuk. Dezelfde avond nog probeerden studen ten hun eisen te laten omroepen door radio-Boedapest. De censuur weigerde evenwel de eis tot het terugtrekken der Sovjet-troepen en voor vrije verkiezingen te vermelden, waarop de studenten wei gerden hun onvolledige protest ter be schikking te stellen. Zij zonden een dele gatie naar de studio om met de directie te onderhandelen. Voor het gebouw, dat werd bewaakt door leden van de staats- veiligheidspolitie (AVH), had zich een grote menigte verzameld. Het gerucht ging, dat de studenten waren doodgescho ten, toen de delegatie niet naar buiten kwam. Tijdens het groeiende tumult wer den er onverhoeds traangasbommen uit de bovenste verdieping van het gebouw tussen de menigte geworpen en de AVH opende het vuur. Een aantal demonstran ten werd gedood en gewond. Eerste uitbarsting De woede van de betogers kwam tot uitbarsting toen witte ziekenauto's, met nummerplaten van het Rode Kruis kwa men aanrijden, waaruit gewapende AVH- agenten sprongen. Een deel van de menig te overmeesterde hen en kreeg op deze wijze de eerste wapens in handen. Af delingen van het Hongaarse leger die ter versterking werden gezonden, kozen na enige aarzeling, de zijde van het volk. Arbeiders van Csepel, Ujpest en andere arbeiderswijken, die het gebeurde ver namen, bemachtigden vrachtauto's en re den naar de stad, onderweg wapens in zamelend van bevriende soldaten en po litieagenten. Personeel van verscheidene wapenopslagplaatsen deelde wapens uit. Op 24 oktober woedden felle gevechten voor en in de radio-studio. Om twee uur 's nachts rolden Russische tanks de stad binnen en gingen meteen tot actie over. Radio-Boedapest liet inmiddels weten WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Miljoenen Engelse televisiekijkers heb ben maandagavond een film kunnen zien van het bezoek dat koningin Elizabeth slechts enkele uren tevoren aan Staten Island in New York gebracht had. Voor de eerste maal was men er in ge slaagd een journaalfilm, opgenomen door United Press-Movietone, per kabel 5.400 km over de Atlantische Oceaan te zenden. Maanden van voorbereiding en onder zoek door technici in Engeland, de V.S. en Canada gingen aan dit geslaagde experi ment vooraf. De film werd vertoond door de B.B.C.- televisie om 24 uur Nederlandse tijd. Dit televisienet bestrijkt 97 percent van het oppervlak van Engeland, Ierland, Schot land en Wales. Ook in Zuid-Ierland werd de uitzending goed ontvangen. Een volkomen nieuwe apparatuur moest voor deze proef worden ontworpen. Door foto-facsimile-apparaten werden telken male speciaal bewerkte filmstrips door de onderzeese kabels naar Engeland gezon den. In Londen werden deze strips gemon teerd en kort daarna uitgezonden. dat Imre Nagy was benoemd tot premier. In een radiorede drong hij aan op herstel van orde en rust, en hij riep de hulp in van Sovjet-troepen. Later bleek dat Nagy onder bewaking werd vastgehouden op hét hoofdkwartier van de partij. Op 25 oktober had zich een menigte verzameld voor het parlementsgebouw, dat door Russische tanks werd bewaakt. Men dacht, dat Imre Nagy zich hier be vond. Onverwacht openden de AVH en de Sovjet-tanks het vuur, waardoor een bloedbad onder de mensen werden aange richt. De toestand verergerde nu snel. Nagy vrijgelaten Op 26 oktober werd Imre Nagy vrijge laten. Hij begaf zich naar het parlements gebouw. Op 28 en 29 oktober vormde hij een regering, ontbond de AVH en zei in een verklaring nimmer te hebben ge vraagd om Russische tussenkomst. Op 28 oktober verzocht hij de verzetslieden de wapens neer te leggen. Op 30 oktober waren de Sovjettroepen begonnen zich uit Boedapest terug te trek ken. De strijd, die zich over het gehele land had uitgebreid, begon te luwen. De revolutionaire raden, nieuwe politieke groeperingen en kranten zegden de nieuw gevormde regering hun steun toe. De be volking gedroeg zich zeer gedisciplineerd. Hoewel vele gebouwen en winkels ernstig beschadigd waren, werd er niet geplun derd. De toestand leek zo rustig, dat men zich erop voorbereidde het werk op 5 no vember te hervatten. Russisch verraad Op 3 november was het overleg inzake het terugtrekken van de Russische troe pen op enkele onderdelen na, voltooid. Voor de slotbesprekingen werden generaal Pal Maleter, minister van Defensie, Fe- renc Lrdei, minister van staat, generaal Kovacs, chef van de generale staf en kolo nel Szücs uitgenodigd des avonds om tien uur op het Russische hoofdkwartier te Tököl te komen. De militaire Sovjet vertegenwoordigers richtten te hunner ere een maaltijd aan. Even na middernacht kwam Serov, de chef van de Russische veiligheidspolitie aan, die de Hongaarse delegatie arresteerde. In de loop van de nacht bezetten 2500 Sovjettanks alle vitale punten. De revolutionaire raden vroegen de regering-Nagy zich te mogen verzet ten, maar Nagy ried hen aan dit niet te doen, omdat de Russen hadden toegezegd zich terug te trekken. Even na vijf uur op zondag 4 november verklaarde Janos Kadar, die op 25 ok tober de gehate Ernö Gerö als partij secretaris was opgevolgd, via een radio station, dat hij een nieuwe regering had gevormd. Een kwartier later verklaarde De laatste woorden die de Hongaren in vrijheid over de telex naar Wenen sein den: goedendag, de russen zijn te dicht bij. wij zullen onze post verlaten, goe dendag vrienden, redt onze zielen (s.o.s.) „Wij herdenken thans hun opstand en verbeten gevecht om de vrijheid, die nau welijks een jaar achter ons ligt. Wij heb ben diepe bewondering voor de moed en het doorzettingsvermogen van een volk, dat reeds zovele jaren onder een totali tair regime leefde en toch nog de kracht opbracht tot deze verbeten strijd. Ons volk was in zijn reactie eensgezind, uitgezon derd een kleine groep, die in verblindheid niet begreep, of niet wilde begrijpen, dat hier gestreden werd om de waardigheid en de vrijheid van de mens. Ons volk heeft het niet bij gevoelens gelaten, maar daden gesteld die wèl mogelijk waren. Met grote eensgezindheid en offerbereidheid werden enige duizenden Hongaarse vluchtelingen in onze gemeenschap opgenomen en werd humanitaire hulp aan de Hongaarse be volking geboden. Thans is de eerste periode van het sentiment voorbij en is het de tijd van bezinning. De strijd die in Hongarije werd gevoerd klopt nog steeden moet steeds blijven kloppen aan het geweten van het westen. Al kunnen wij niet recht streeks helpen, machteloos staan wij niet. Wat er gebeurt in Oost-Europa, in China en elders, is een uitdaging aan ons mensen in de vrije westelijke wereld. Wij moeten laten zien hoe men een gemeenschap kan bouwen, waarin de mens zich geborgen kan voelen, maar daarnaast een vrije mens kan zijn met een eigen verantwoordelijk heid en een eigen geestelijke vrijheid. Dit is geen zaak voor politici alleen. Het gaat hier om het inzicht en de wil van iedere mens op de plaats waarop hij staat. Nagy voor radio-Boedapest: „Sovjet-troe pen hebben de hoofdstad aangevallen met de duidelijke bedoeling de wettige demo cratische Hongaarse regering omver te werpen". Overal ontbrandde de strijd. Om acht uur riep radio-Boedapest de schrij vers en geleerden van de gehele wereld op het Hongaarse volk te helpen. Op dat ogenblik hadden Russische troepen de bruggen over de Donau, het parlements gebouw en de telefooncentrale bezet. De gevechten werden steeds verbetener en de Russen begonnen te bombarderen met hun artillerie en luchtmacht. Troepen, tanks en vliegtuigen bestookten de Kilian- kazerne, waarvan de bezetting zich pas drie dagen later overgaf. De arbeiders wijken van Csepel, Ujpest, Köbanya, Pestszën, Terzsébet en Soroksar hielden het met hun hoeveelheden wapens en mu nitie een week lang tegen de Russen uit. Op 4 november 's morgens om zes uur verzocht Imre Nagy, als eerste van een aantal regeringsleiders en de weduwe van de terechtgestelde en postuum gerehabili teerde boerenleider Laszlo Rajk, asiel bij het Joegoslavische gezantschap. De re gering te Belgrado verzocht Kadar Nagy en de anderen toe te staan in vrijheid naar hun woningen te gaan, zoniet dan hun vertrek naar Joegoslavië mogelijk te maken. Kadar inmiddels president ge worden beloofde dat er tegen het gezel schap geen maatregelen genomen zouden worden. De volgende dag om half zeven 's avonds werd het gezelschap met een Sovjet-bus afgehaald. Onder escorte van Sovjet-pantserwagens werden zij over de grens naar Sinaja in Roemenië gebracht. De extra uitgave van Magyar Szó kan men in zijn bezit krijgen door f 0,55 te storten op giro rekening 1860 ten name van Magyar Szo, Klein Vrijenban 3 te Delft. Deze opname is ontleend aan het boek van de Amsterdamse fotografen Violette Cornelius en Ata Kando, dat verleden jaar gemaakt werd onder de leus „Van en over de Hongaarse vluchtelingen". Meer clan de foto's van het strijdgewoel geeft zij een beeld van de volslagen ontreddering, waarvan het meest trieste is dat kinderen die meebeleven moeten. mr ►v» Met andere auto reis voortgezet Dinsdagmiddag omstreeks half drie is minister Mansholt op de Rijksweg Den Haag-Utrecht onder Waddinxveen met zijn auto geslipt, door de haag op het midden gedeelte heengereden en aan de andere kant van de weg in de berm gekomen. De auto bleef daar in de modder steken. De minister bleef ongedeerd. Hij was op dat weggedeelte in een hagel bui gekomen, die de weg spiegelglad maak te. Hierdoor slipte de auto en gleed aan de andere kant van de weg af. In het benzine station aan de Gouwebrug heeft minister Mansholt daarna de hulp van een takelwa gen gevraagd en bovendien om een an dere auto getelefoneerd, die hem naar Den Haag kon rijden. Kort nadat de minister met zijn auto geslipt was, kwam op de zelfde plek nog een andere auto in de berm terecht. De bestuurder werd licht aan het hoofd gewond. afloop van de film ten gehore gebrachte Hongaarse volkslied aan. De avond werd gegeven onder auspiciën van de stichting Hongaarse Federatie in Nederland, de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettings tijd en de Nationale Federatieve Raad van het Voormalige Verzet Nederland. (Verkort weergegeven) Televisieprogramma's. Graag wil ik mijn hart eens luchten over de slechte kwaliteit van de televisieuitzendingen. Men koopt een televisietoestel, men be taalt belasting in de hoop met de huisge noten ontspanning te hebben. Zeker, er zijn uitzendingen waaraan een volwassen mens wat heeft, maar in de meeste ge vallen is het klinkklare onzin wat ons wordt voorgezet. De uitzendingen van af gelopen zaterdag en maandag waren het kijken niet waard, een kind verveelde zich er bij. Men heeft toch niet zo'n duur toe stel aangeschaft om zich er bij te vervelen. Zijn er mensen, die het met mij eens zijn? Laat uw stem dan horen. J. G. DE LOOZEN Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van Defensie heeft ontkend, iets van deze plannen af te weten. Een verslaggever van de BBC heeft de werven van Saunders en Roe bij Cows op het weiland Wight bezocht. Hij beschreef acht vormen die de romp van de super- onderwatertanker zou kunnen krijgen. Zij variëren van sigarenmodellen tot peren en bananenvormen. Op een lunch van de „Navy League", die dinsdag in Londen gehouden is, verklaarde veldmaarschalk Montgomery dat in Japan reeds een dergelijke onderzeeër van 65.000 ton wordt gebouwd. Dit schip zou worden gebruikt voor het vervoer van vracht. Hij voorspelde dat alle vrachtschepen van de toekomst onderzeeërs zullen zijn met atoomaandrij ving. n# L s. i „Deze bijeenkomst wil een vermaning zijn, dat de strijd, die het vorige jaar in bloed is gesmoord, ons waakzaam moet houden. De strijd, die stoffelijk is onder drukt, is in de geest nog een vuur, dat niet wil doven." Met deze woorden heeft de voorzitter van de Hongaarse federatie, dr. O. Banki, in de Ridderzaal in Den Haag gisteravond een bijeenkomst geopend ter herdenking van de Hongaarse vrijheids strijd. Bij de bijna 450 belangstellenden waren de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, vele Kamerleden en mi nister-president dr. Drees. Nadat Helene Oosthoek uit het werk „Aansporing" van M. Vörösmarthy had voorgedragen sprak minister mej. dr. M. A. M. Klompé een rede uit ter inleiding van de documentaire film „Hongarije in vlammen", die op deze avond voor het eerst in ons land werd vertoond. „De Hongaarse natie heeft in de ge schiedenis van Europa een dramatische rol gespeeld. Als oude Europese en christelijke staat, liggend aan de rand van West- Europa, heeft dit volk door de eeuwen heen steeds de aanvallen uit het oosten voor ons westen opgevangen", aldus mi nister Klompé. In ons midden leven enige duizenden Hon garen. Materieel hebben wij getracht hen zo goed mogelijk te helpen. Wat zij daar bovenuit behoeven is ons begrip en onze bereidheid hen op te nemen in onze sa menleving. Op te nemen, zodat zij het ge voel hebben hier een tehuis te hebben. Nooit zullen wij bij hen kunnen wegnemen het verlangen naar het vaderland, maar wij kunnen wèl trachten hun andere ge aardheid en hun moeilijkheden te begrij pen en hun het gevoel te geven dat zij in onze gemeenschap zijn opgenomen. Een appèl terzake aan landgenoten houdt te vens een appèl in aan de Hongaren zelf", aldus minister Klompé. Aangrijpende film Hierna werd de film „Hongarije in vlam men" vertoond, die na een overzicht van de Hongaarse geschiedenis een aangrijpend beeld geeft van de gebeurtenissen van het vorig jaar. Zij is door een in München ge vestigde organisatie van gevluchte Hon garen samengesteld uit authentieke op namen, die voor een deel uit Hongarije werden gesmokkeld. Staande hoorden de aanwezigen het na Een tenger blond meisje van twintig lentes stapte gisteravond tussen de IJmuidense pieren over van de loodsboot „Deneb" op de afhaler „Geep", om even later aan de arm van een galante marechaussee het steigertje naar de vaste wal te beklimmen. Daar mee was een avontuurtje afgelopen, dat voor Ingrid als volwassen avontuur ein digde, want de twintigja rige dienster uit Bremer haven, die zaterdagavond met haar vriend, de derde machinist van het Duitse vrachtschip „Vale" een feestje zou bijwonen op diens schip, heeft toen naar haar zeggen écht niet de opzet gehad om de eerste verstekelinge te worden, die sinds jaren in IJmuiden aan land werd gezet. Maar het is de schuld van het feestje en de bij behorende spiritualiën ge worden, want toen Ingrid wakker werd was het dins dag en stond er een nogal Ingrid van de over op de Deneb" ,Geep". booskijkende eerste stuur man over haar heen gebo gen, die begon met de veelbelovende woorden „Und sagen Sie mal, Frau- lein"Toen heeft Ingrid het verhaal de eerste keer opgebiecht gisteravond bij de IJmuidense mare chaussee vertelde ze het ten tweeden male „het was echt geen opzet om aan boord te blijven, maar dat feestje duurde wat lang, elke avond opnieuw weet u en toen heb ik me verslapen." Haar ouders hebben haar waarschijnlijk nog niet eens gemist, want die wonen in Lübeck en enig contact met de vaste wal is er ook niet geweest van de „Vale" af, die met stukgoed de Zuid inkoerste. Wat er verder gebeuren moet? Ingrid wist het helemaal niet ze wist in het vla- gerige weer van gisteren niet eens, dat ze in IJmui den van boord werd ge haald. De vreemdelingen politie zal het echter wel' nauwkeurig weten. Een fuifje aan boord zal er ech ter niet zo gauw meer van komen, denkt Ingrid „Wij kunnen de zaak beter sluiten en een eind maken aan de hypocrisie, want zonder dat hier een lid van het comité van ministers is heeft het geen zin de discus sies voort te zetten. Het kan zo werkelijk niet langer. Wij zijn op een kritiek punt gekomen. Ik heb thans anderhalf jaar er varing in de Raadgevende Vergadering en ik voel er niets voor op deze wijze nog langer in het luchtledige te werken", aldus verklaarde gisteren de voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, Dehousse, zeer ontstemd bij de behandeling van het aanvullend rapport. Dehousse zei verder, dat hij van mr. Luns bericht had ontvangen, dat deze niet aanwezig kon zijn door werkzaamheden elders. Dehousse heeft mr. Luns telegra fisch medegedeeld dat diens afwezigheid een zeer slechte indruk zal maken. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken had laten weten, dat hij wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Verscheidene andere gedelegeerden brachten hun misnoegen over de afwezig heid van de ministers tot uitdrukking. De Oostenrijker Czernetz en de Nederlander M. van der Goes van Naters zeiden te wen sen, dat de afgevaardigde parlementsleden, onafhankelijk van deze actie, ook stappen zouden ondernemen bij hun respectieve regering. De Nederlandse delegatie bij de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa is voornemens de minister van Buitenlandse Zaken ,ir. J. M. A. H. Luns, schriftelijk de vraag te stellen waarom hij gistermorgen niet in Straatsburg aanwezig kon zijn bij de bespreking van het aan vullende rapport van het comité van mi nisters aan de Raadgevende Vergadering. De Raadgevende Vergadering nam ver volgens met 58 tegen twee stemmen, bij twee onthoudingen een motie aan, waarin wordt verklaard, dat wegens het feit, dat geen lid van het comité van ministers aan wezig was om de vragen en critiek te be antwoorden, die gerezen zijn over het sup plementaire rapport, besloten is dit rapport terug te verwijzen naar het comité van ministers. Voorts wordt geweigerd dit rapport te bespreken zolang niet één mi- nis aanwezig is. Frustratie Het Britse conservatieve parlementslid Hay, die het initiatief tot deze motie had genomen, verklaarde in zijn toelichting, dat de geschiedenis van de Raadgevende Ver gadering er tot nu toe een is geweest van frustratie. De gebeurtenis van dinsdagmor gen is slechts een uit velen, zo betoogde hij en onze critiek wordt nimmer aangehoord. Wij nemen gaarne aan, dat de ministers het erg druk hebben met andere organi saties en dat er ook wel slachtoffers van de A-griep onder hen zijn. Wij hadden hun evenwel twee data opgegeven, eerst 16 ok tober en daarna 22 oktober, doch geen van de vijftien ministers kon op genoemde data verschijnen. Er is hiervan geen enkele uit leg gegeven en men heeft ons geen enkele uiting van spijt doen geworden of ver klaard op een ander tijdstip wel aanwezig te kunnen zijn. Daar wij geen motie van wantrouwen kunnen indienen, blijft ons als alternatief niets anders over dan het terug te verwijzen, aldus John Hay. Er werd nog een tweede motie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat de Raad gevende Vergadering ervan overtuigd is, dat het verdrag van de Raad van Europa in zijn huidige vorm een doelmatige wer king onmogelijk maakt. Op de bijeenkomst van 24 oktober zal men de institutionele hervorming van de raad bestuderen. In het debat zei de Franse socialist Mou- tet, dat het comité van ministers naar zijn mening een minister voor Europese zaken zou moeten benoemen, die steeds op de bijeenkomsten van de Raadgevende Ver- gadering aanwezig zou dienen te zijn. Op deze wijze zou met de uitvoerende macht de onmisbare relatie worden geschapen, die thans ontbreekt. Deze Europese minis ter zou de ministers van het comité, die geen tijd hebben bijeen te komen, indivi dueel kunnen consulteren. De Zweed Wistrand verklaarde, dat het geen goed voorteken is in conflict te komen met het comité van ministers en hij zei zich af te vragen, of het niet mogelijk was op andere wijze tot overeenstemming te komen. Het Britse conservatieve parle mentslid Cunningham verklaarde dat boos heid en ontstemming slechte raadslieden zijn. Hij zou er de voorkeur aan hebben gegeven, als de voorzitter zich persoonlijk tot het comité van ministers zou hebben gewend, teneinde deze pijnlijke kwestie in der minne te schikken. WASHINGTON (AFP) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten volgens welke Henderson, toen hij in Tur kije vertoefde, een tas met geheime docu menten zou hebben verloren, met nadruk tegengesproken. In officiële Amerikaanse kringen vestigt men er de aandacht op dat deze berichten er daarom alleen al vol komen naast zijn, omdat Henderson zonder documenten uit Washington vertrokken is en vóór zijn vertrek slechts mondelinge instructies heeft gekregen. PARIJS (Reuter) De deskundige voor het Nabije Oosten van het Parijse blad „Le Monde", Edouard Sablier, heeft de ver onderstelling uitgesproken dat documenten van Henderson, de speciale afgezant van Eisenhower naar het Nabije Oosten, in Russische handen gevallen zijn. Sablier schrijft dat de Turken op 10 september de Russische marine-attaché, kapitein Maral- gine, en diens assistent wegens spionage uitgewezen hebben. In Istanboel vernam Sablier van leden van de commissie van het pact van Bagdad, die zich bezig houdt met de onderdrukking van „ondermijnende activiteit", dat in de eerste week van sep tember een bootje, waarmee een koerier met een Amerikaanse diplomatentas over de Bosporus werd gebracht, spoorloos was verdwenen. Vier jaar geleden - in 1953 - zou er een boot, aan boord waarvan zich Amerikaanse documenten bevonden, op dezelfde plaats en onder gelijke omstandig heden verdwenen zijn. Volgens Sablier hebben de hoogste Turkse autoriteiten de verdwijning van de tas niet categorisch ontkend. Dit bewijst volstrekt niet het be staan van een Turks-Amerikaans plan, ge richt tegen Syrië, maar men kan zich af vragen of het overleggen van dergelijke documenten, naar de mening van de Rus sische leiders, niet het beroemde „onweer legbare bewijs" is, waarmee het Kremlin Amerika al meer dan een maand lang bedreigt", aldus Sablier. Hij zegt dat dit de reden zou kunnen zijn, waarom Henderson toen hij op doorreis naar de V. S. in Parijs aankwam, „de grootste verwarring" toonde. LONDEN (UP) Op de Engelse Saun ders en Roe-werven zal een atoom-onder watertanker van 80.000 ton worden ge bouwd. Het schip zal met een snelheid van 50 knopen kunnen varen. Een tonnenmaat van 80.000 komt overeen met de grootte van de „Queen Mary". Reeds zijn ver scheidene proeven genomen met diverse vormen van de romp die deze atoomtanker zou moeten krijgen. Het schip zal zodanig worden geconstrueerd dat het duizenden kilometers onder water kan varen zonder dat het aan de oppervlakte hoeft te komen. Pf* 8$ ïti ■'-> f j r f, TW&& f V - -

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11