Weer stijging van deviezen; banksaldi verder gedaald WYBERT r S P E N PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Harde wind aan de kust Weekstaat Nederlandsche Bank GRIEP! Xï Wereldnieuws ió Itet zo r J WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 Halfjaarsresultaten van Berghuizer Papierfabriek Gebruik regelmatig Bestedingsbeperking gaat ook Beiines benauwen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Verkorte balans van de Nederlandsche Bank schatkistpapier het Scheepswerf Financiële en economische deskundigen bij Eisenhower Europees Huidenkoelhuis Griep belaagt positie van verzekeringsmaatschappijen GISO- f 44.50 lampen Hanglamp met glasschaal Kerkradenaren kunnen gratis vreemde talen leren Kerkelijk Nieuws Tien jaar geëist tegen man die vrouw en kinderen wilde vermoorden Duits toneelgezelschap naar ons land BEELD ROMANS De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 21 oktober 1957 laat een verdere daling zien van de saldi der banken. De huidige stand van f 226 miljoen is f 20 miljoen lager dan de vorige week. Deze weekstaat is opgemaakt op de laatste dag der kasgeldperiode van 22 september tot 21 oktober 1957, voor welke periode een percentage van 6 percent gold. Op deze basis kan het bedrag van de renteloos aan te houden kasreserve op ongeveer f 300 miljoen berekend worden. De saldi der banken waren dus ongeveer f 70 miljoen te laag, maar in het begin der periode hebben zij enige tijd flink boven het ge middelde gestaan. Voor de nieuwe periode, van 22 oktober tot 21 november, is het percentage, zoals is gemeld, verlaagd tot 4 percent, waardoor het aan te houden bedrag op ongeveer f 200 miljoen uitkomt. Hierdoor is vermeden, dat de gewoonlijk zeer zware oktoberultimo de banken in liquiditeitsmoeilykheden zou brengen. Dat het saldo der banken opnieuw ach teruitgelopen is, wijst er wel op dat de be lastingbetalingen nog altijd grote eisen aan hun middelen stellen, want in de af gelopen week ontvingen zij onder andere De directie van de n.v. Berghuizer Pa pierfabriek v/h B. Cramer te Wapenveld deelt over de gang van zaken in 1957 mee, dat het resultaat over het eerste halfjaar 1957 ongeveer gelijk is aan dat van het eerste halfjaar 1956. De produktie bedroeg in de eerste helft van dit jaar 17.700 ton tegen 15.500 ton in de overeenkomstige periode van 1956 en 28.500 ton in het ge hele vorige jaar. De toeneming van de bruto winst als gevolg van de gestegen om zet en van de tot stand gekomen prijscor- recties wordt grotendeels te niet gedaan door de stijging van de exploitatiekosten en de verhoging van de vennootschapsbe lasting. De nieuwe papiermachine is in mei in werking gesteld en voldoet aan de ver wachtingen Door terughoudendheid van kopers in de orderpositie thans minder gunstig dan op het overeenkomstige tijd stip in 1956. De directie meent dat dit ver schijnsel in zijn huidige omvang als tijde lijk kan worden aangemerkt, daar het in krimpen der voorraden bij de afnemers en de gespannen situatie op de geldmarkt hier bij vermoedelijk wel een belangrijke rol zullen spelen. In hoeverre het resultaat over het tweede halfjaar door dit verschijn sel ongunstig zal worden beïnvloed, kan thans nog niet worden beoordeeld, aldus de directie. ADVERTENTIE Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk In de ondernemingsraad van de n.v. Ko ninklijke Wagonfabriek „Beijnes" te Be verwijk is door de directie mededeling ge daan van het feit, dat na de thans lopen de orders (25 trams voor Amsterdam, 30 getrokken rijtuigen voor de Nederlandse Spoorwegen en 7 rijtuigen voor Indone sië) nog geen nieuwe orders definitief ge boekt zijn. Al houdt de directie zich blijkens haar mededeling overtuigd van de interessante mogelijkheden, die de naaste toekomst kan opleveren, onder meer doordat het Gemeentelijk Vervoerbedrijf te Amster dam belangstelling heeft voor verdere ver nieuwing van het trammaterieel, omdat de nieuwe tramstellen bijzonder goed blijken te voldoen en doordat er een contract met Sao Paolo gereed ligt, dat dertig elektri sche driewagenstellen omvat, ziet zij niet temin bij het niet verwezenlijken dezer mogelijkheden na januari het werk in de metaalhal aanzienlijk teruglopen. De directie stelt zich voor hierover na der contact op te nemen met de onderne mingsraad. Buiten de genoemde vooruit zichten op orders wordt er gepoogd, om samen met Werkspoor een aantal projec ten aan te trekken. Oost-Java Stoomtram In de tweede vergadering van 3% percent obii- gatiehouders der Oost-Java Stoomtram Maat schappij n.v. werd met algemene stemmen het enige punt van behandeling aangenomen. Dit luidde: met terzijdestelling van de op de toe komst vermelde vervaldag, telkens wanneer de kasmiddelen zulks toelaten, een der na 1 april 1957 vervallen of vervallende coupons, te begin nen met de oudste, te voldoen. De vertraging van de transfers uit Indonesië en de verslechte ring van de ruilvoet hebben de debitrice genoopt de trustee te verzoeken obligatiehouders dit voorstel te doen. Grote cokesvoorraad De afgelopen twee maanden zijn de voorraden cokes in de landen van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap sterk gestegen, aldus heeft de Hoge Autoriteit bekendgemaakt. Deze voor raden bedroegen einde juli 919.000 ton, einde augustus 1.040.000 ton en einde september 1.114.000 ton. Als gevolg van groter huishoudelijk ver bruik zou de voorraad tegen deze tijd van het jaar moeten verminderen. De ijzerindustrie neemt echter aanzienlijk minder cokes af. M. Kohnstamm De Nederlander M. Kohnstamm, tot dusverre secretaris van de commissie der „drie wijzen'' van Euratom is benoemd tot bijzonder adviseur van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, belast met het on derhouden van verbindingen met de diverse na tionale en internationale organisaties, welke op het gebied van de kernenergie bestaan. De heer Kohnstamm heeft reeds enige tijd contacten op dit gebied met de bestaande organisatie. Bestedingsbeperking De n.v. Nederlandse Stalen Ramen en Con structie-industrie „Nestradi" te Apeldoorn on dervindt ernstig de gevolgen van de bestedings beperking. Vandaar, dat men thans bezig is met de bouw van een grote hal van 2000 vierkante meter oppervlakte, waarin straks een geheel nieuw produkt zal worden vervaardigd, waar voor het grootste deel van het huidige machine park kan worden gebruikt. f 14,7 miljoen uit deviezen, f 38,3 miljoen uit ingeleverde bankbiljetten en bankas- signaties, terwijl zeker nog f 20 miljoen binnenvloeide wegens rente en aflossing van vlottende en gevestigde staatsschuld. Een deel van het vervallen schatkistpapier heeft de daling met f 12,9 miljoen van de post wissels enzovoorts veroorzaakt. Op de rekening voorschotten werd f 3,4 miljoen afgelost, waarna deze rekening de nog altijd zeer hoge stand van f 228 miljoen aanwijst. De terugkeer van deviezen is met f 14,7 miljoen niet zo spectaculair als in de beide voorafgaande weken, maar de voorraad goud en deviezen bedraagt nu toch weer bijna f 3,5 miljard. De geldmarkt is de gehele vorige week vrij krap geweest; de daggeldrende bleef op 3/4 percent gehandhaafd. De schatkist vertoont ditmaal een aanwas van f 52,7 miljoen en is nu even boven de f 300 mil joen gekomen. Van de post „schatkist papier waarin guldenssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd" ad f 90,8 miljoen is geen papier voor aflossing aangeboden. Op 22 oktober verviel echter f 66,8 mil joen 3 maands promessen. (In duizenden guldens) Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto 1) Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Id. overgen. van de staat Voorsch. in rek.-courant 2) ld. aan de Staat Boekvordering op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Goud en zilver totaal Vord. en papier in buiten lands geld Buitenl. betaalmiddelen Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden Diverse rekeningen 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank 2) Waarvan aan Indonesië Convert, deviezen PASSIVA: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Id. bijzondere rekening Saldo's van banken Id. uit betalingsakkoorden Andere saldo's van niet-in- gezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenl. geld Diverse rekeningen Muntbiljetten Schatkistpapier, waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd Percent, goud en deviezen Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegg. v. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta 21/10 14 10 135.023 147.868 nihil nihil 460.000 460.000 228.080 231.549 nihil nihil 200.000 200.000 2.648.757 2.648.757 11.391 11.736 2.660.148 2.660.493 841.338 870.661 640 5.580 161.871 154.924 43.322 42.729 nihil nihil 13.177 13,177 399.230 439.107 3.948.105 3.981.519 305.336 252.595 16.760 16.760 226.159 246.216 72.742 112.756 14.765 14.873 75.270 69.987 8.340 10.183 63.327 64,524 128.074 128.587 90.800 90 800 65,23 65.49 21/10 14,10 (In duizenden guldens 90.800 90.800 460.000 460.000 485.200 506.400 1.955.010 1.955.010 261.000 261.000 LI-11J" De exploitatierekening over het boek jaar 1956-1957 van de n.v. „Holland" scheepswerf en machinehandel te Hen- drik-Ido-Ambacht wijst een bedrag aan van f 584.304 (v.j. f 664.053). De algemene onkosten bedroegen f 209.307 (f 192.807). Na aftrek van werfkosten ad f 49.052 (f 154.178) wordt voorgesteld een bedrag van f 200.000 over te boeken naar de re serve voor diverse belangen. Het saldo winst bedroeg f 114.060 (f 126.060). Hieruit wordt een dividend voorgesteld van 12 percent plus 3 percent uit de dividend reserve (v.j. 13 percent plus 3 percent uit de dividendreserve). De resultaten zijn, aldus het verslag, over het afgelopen boekjaar niet onbe vredigend geweest. De omzet was belang rijk groter dan het vorige jaar, maar dit was niet voldoende om de hogere loon kosten te kunnen compenseren. De direc tie merkt op dat de schrootprijs een da lende tendentie vertoont, zodat het geens zins zeker is dat met een redelijke winst gewerkt zal kunnen worden. Daar te ver wachten valt, dat de omzet in bruikbare schepen en machines gedurende het lo pende boekjaar belangrijk lager zal zijn dan in voorgaande jaren, zal het huidige winstcijfer slechts gehandhaafd kunnen worden, indien de capaciteit van de scheepssloperij aanmerkelijk wordt ver groot. De toestand op de arbeidsmarkt is op het ogenblik nog niet zodanig, dat een dergelijke uitbreiding mogelijk is. Ge durende het gehele boekjaar was het on mogelijk bij de aankoop van Engelse sche pen te concurreren tegen de Engelse scheepssloperij en. Advies over Wallstreet-verloop? De bekende financier Bernard Baruch heeft dinsdag een bezoek gebracht aan president Eisenhower in hotel Waldorf- Astoria. Hij weigerde mee te delen, of zijn onderhoud betrekking had op de koers daling van de laatste dagen in Wallstreet. President Eisenhower heeft dinsdag ook de vroegere president van de groep eco nomische adviseurs van het Witte Huis, Arthur Burns, ontvangen. Officiële woord voerders hebben verklaard, dat het bezoek van Burns slechts een beleefdheidsbezoek was. Financiële kringen in New York von den echter in deze bezoeken aanleiding te veronderstellen, dat de president zich op de hoogte wenste te stellen van de beteke nis van de huidige flauwe stemming op de effectenbeurs. (AFP). Oprichting door Blaauwhoed Ter voorziening in de behoefte aan ge koelde opslag van huiden is opgericht de n.v. Europees Huiden Koelhuis te Rotter dam, 'n dochtermaatschappij van Blaauw hoed n.v. De nieuwe vennootschap werkt met een kapitaal van f 100.000. Het ligt niet in de bedoeling een beroep op de kapitaalmarkt te doen. Blaauwhoed is in staat de investering voor het nieuwe koel huis geheel uit eigen middelen te finan cieren. Dit wordt het eerste huidenkoel huis in Europa. WENEN (UP). - De Oostenrijkse ziekte verzekeringsmaatschappijen die in ziekte verzekeringen doen, hebben zich tot het ministerie van Sociale Zaken gericht met een verzoek om financiële bijstand, omdat de epidemie van Aziatische griep hen een uitgavenstijging van ongeveer 50 miljoen schilling heeft berokkend, waardoor de financiële positie van diverse maatschap pijen in het gedrang is geraakt. De aan dacht wordt erop gevestigd dat verschil lende assuradeuren slechts met grote moei te aan hun verplichtingen kunnen voldoen. In Wenen alleen waren op 15 oktober 50.000 ziektegevallen gemeld, tegen 1489 in dezelfde maand van vorig jaar. ADVERTENTIE CUtEMSORG f60.- stoffen kap De bevolking van Kerkrade, die tijdens het derde wereldmuziekconcours in augus tus 1958 zal moeten optreden als gast vrouw voor 5000 buitenlandse bezoekers, zal binnenkort de schoolbanken opzoeken om moderne talen te leren. Dit geschiedt in een reeks van openbare avondlessen, die door het stichtingsbestuur gratis aan de Kerkradenaren wordt aangeboden. Op maandag 4 november zullen de les sen beginnen. Talrijke leraren hebben zich bereid verklaard dit onderricht te geven. De lessen worden uiteraard afgestemd op eenvoudige conversatie. Behalve Frans «n Engels staat er ook Italiaans op het les rooster. Duits hoeven de Kerkradenaren niet te leren, daar zij dit als grensbe woners spelenderwijs hebben geleerd. Baptisten Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Centrum G. Veg- ter te Groningen-Noord. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Westervoort W. J. Gunning, laatstelijk predikant te Semarang. Aangenomen naar Aalsum (toez.) J. G. F. Ankersmit te Kollumerzwaag. Bedankt voor Lopik H. C. Bultman te Dussen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Schildwolde W. de Graaff te Giessendam-Neder-HardinxVeld. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Midwolda (Old.) J. H. Car- lier te Zutphen. Aangenomen naar Chatham (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) C. Noor- degraaf te 's-Gravendeel; naar Middelhar- nis M. C. Tanis te Urk. Tweetal te Driebergen J. van Doorn te Ermelo en H. van Leeuwen te Arnhem. Bedankt voor Delft G. J. Buys te Papen- drecht. Geref. Kerken Beroepen te Avereest W. de Graaf te Almkerk. Doopsgez. Broederschap Mej. Da. E. Franken-Liefrinck te Nieuwe Niedorp is benoemd tot directrice van „Heerewegen" te Zeist. Evang. Luth. Kerk De kerkeraad van de Evang. Lutherse Gemeente te Dordrecht heeft bij de gehou den stemming geen predikant kunnen be roepen, aangezien geen der predikanten van het gestelde drietal het door het regle ment voorgeschreven aantal stemmen be haalde. Na enkele weken zal opnieuw wor den gekozen, hetzij uit een drietal, hetzij uit het tweetal ds. J. A. Roskam te Bever wijk en ds. H. Johannes te Vlissingen. GRAFMONUMENT VAN TERMOTE. Hetdoor de beeldhouwer Albert Ter- mote ontworpen grafmonument voor Co Brandes zal op woensdag 30 oktober in de aula van de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag aan de familie wor den overgedragen. Bij de overdracht zal de architect H. H. van Zeggeren een korte herdenkingsrede houden. In de nacht van dinsdag op woensdag daalden de temperaturen tijdens opklarin gen tot lage waarden, plaatselijk tot drie graden. Bovendien begon de buiigheid minder te worden doordat een zwakke rug van hoge luchtdruk passeerde. Intussen ontwikkelde zich bij IJsland een diepe depressie die zich met een luchtdruk in de kern vaji ongeveer 945mb in oostelijke richting naar de Noorse kust verplaatste. Ten zuiden van de depressie komt een sterk windveld voor, dat zich woensdag morgen over de Noordzee begon uit te breiden. De krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind voert tamelijk zachte lucht met veel bewolking aan waaruit plaatselijk enige regen of motregen valt. De wind neemt langs de kust tot hard toe. Wegens de aanhoudende depressie-activiteit blijft het weer de komende paar dagen onbe stendig met veel wind om af en toe regen. WEERRAPPORTEN Donderdag 24 oktober Zon op 7.22 uur, onder 17.30 uur. Maan op 8.56 uur, onder 18.14 uur. Maanstanden 23 okt. 30 okt. 05.43 uur 11.48 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 oktober Hoog water: 3.56 en 16.17 uur. Laag water: 12.04 en uur. Temperaturen buiten ho M land maxima van giste- C s ren. Binnenland: heden Ts'-t: d 7 uur. Neerslag: laatste c O 24 uur <D c.S Stockholm zwaar bew. zw Oslo geheel bew. windst. 9 2 Kopenhagen mist zzw 11 Aberdeen zwaar bew. zzw 2 Londen regen zw 12 0,1 Amsterdam half bew. zw 11 8 Luxemburg zwaar bew. wnw 9 2 Parijs mist windst. 13 1 Bordeaux mist windst. 15 0,5 Grenoble half bew. nnw 10 6 Nice zwaar bew. wzw 20 12 Berlijn geheel bew. w 10 3 Frankfort zwaar bew. zzw 11 6 München geheel bew. w 1 12 Zürich mist windst. 9 9 Genève onbewolkt no 9 8 Locarno geheel bew. ozo 16 4 Wenen geheel bew. wnw 12 6 Innsbruck regen windst. 13 24 Rome half bew. z 19 2 Ajaccio onbewolkt w 20 0 Den Helder licht bew. wzw 10 4 Ypenburg licht bew. w 8 4 Vlissingen licht bew. zw 7 10 Eelde half bew. wzw 4 2 Twente zwaar bew. zw 4 2 De Bilt licht bew. zw 5 2 Eindhoven half bew. wzw 6 3 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 4 1 27. Vlug bouwden Panda en de brand meester een toren van de vaatjes op, want nu hun ladder stuk was, moesten ze op deze wijze de ramen van het brandende gebouw bereiken. „Ziezo", zei de brand meester tenslotte, de wankele stellage be klimmend, „nu is het wel hoog genoeg. Geef de spuit aan, dan zal ik door het middenraam de straal op de vuurhaard richten". Maar toen hij zich, wiebelend op het bovenste vaatje, oprichtte, lekte juist een loeiende vlam uit het venster, zodat de brandmeester haastig moest bukken. „Méér vaten!", riep hij. „Bouw ze in een rijtje voor me op, om me tegen de vlammen te beschutten! Vlug toch! Vlug! „Ja, ja!" hijgde Panda, met de vaatjes zeulend, „ik pffdoe het al zo vlug mogelijk, maar pffhet is zo warm en de vaat jes zijn zo zwaar! Pff Wat zou er eigenlijk in zitten?" Hij wierp een vluch tige blik op een der etiketjes en mompel de: „Buskruito, juistSchiet toch op!", klonk de stem van de brandmeester, „breng naar boven, dat vat!" „Ik kom al", antwoordde Panda, „maar het is zo zwaar. Dat buskrHij brak plotseling af en staarde met grote verschrikte ogen naar het etiketje. „BUSKRUIT!", hijgde hij. „M-m-m-maar dat is geweldig g-g-g-ge- vaarlijk zo vlak bij het v-v-vuur!" Ja, dat was het zeker. En het werd hoog tijd, dat dit eindelijk tot hem doordrong! Wegens poging tot moord op zijn vrouw en drie kinderen heeft de officier van Jus titie bij de Alkmaarse rechtbank tegen de 48-jarige timmermansknecht N. uit Mid- denmeer een gevangenisstraf van tien jaar en ter beschikkingstelling van de re gering geëist. De verdachte had op 8 september van het vorig jaar op de verjaardag van zijn oudste zoontje oliebollen gebakken en daarin een vergif gemengd, dat hij reeds in maart in huis had gehaald. Veertien da gen tevoren had hij dit vergif al eens in het middageten gedaan, waarna hij op reis was gegaan. Zowel zijn vrouw als zijn kin deren hadden toen echter het eten laten staan, omdat het een vreemd smaakje had. Op de avond van de achtste september werd het oudste zoontje, dat de meeste oliebollen had gegeten, het eerst ziek. De verdachte waarschuwde een dokter, die alle gezinsleden in een ziekenhuis liet op nemen. De verdachte erkende het hem ten laste gelegde. Hij verklaarde, zelf ook drie a vier oliebollen te hebben gegeten. Hij ver wachtte dat zowel zijn vrouw als zijn kin deren zouden sterven en zei, dat hij ook zelfmoordplannen had. Een getuige-deskundige verklaarde dat als de vrouw niet tijdig in het ziekenhuis zou zijn opgenomen, zij zeker zou zijn overleden. Bij de verdachte had de arts niets bijzonders geconstateerd. Uit het ver dere getuigenverhoor bleek, dat de ver dachte verhoudingen had met andere vrou wen. Tegenover een harer had hij over trouwplannen gesproken. De verstandhou ding thuis was minder goed. Er was dik wijls ruzie. De officier van Justitie achtte voorbe dachte rade bewezen. In het voorjaar had de verdachte zijn vrouw een lijstje ge vraagd met adressen van familieleden die zouden moeten worden gewaarschuwd in geval zij zou komen te overlijden. De offi cier zei, dat de verdachte geraffineerd en met koele berekening te werk was gegaan. Zowel uiterlijk als innerlijk bleef hij steeds onbewogen. Hij handelde uit jaloezie, haat en eigenliefde. De verdediger, mr. N. P. Vestering uit Alkmaar, bestreed de dagvaarding op juridische gronden. Hij betoogde, dat er zijns inziens een der bij de wet vereiste elementen ontbreekt, omdat verdachte vrij willig, de dokter had gewaarschuwd. Aan genomen kan dus worden, aldus de raads man, dat hij op zijn besluit was terug gekomen. Pleiter concludeerde tot vrij spraak, omdat zijns inziens de opzet niet bewezen was. Subsidiair vroeg hij een lichtere straf. Op 4 november zal de recht bank uitspraak doen. Als onderdeel van een grote Europese tournee komt het toneelgezelschap der Ruhrfestspiele enige opvoeringen in ons land geven van „Iphigeneia op Tauris" van Goethe. Deze opvoeringen, die onder aus piciën staan van dr. H. Mühlenfeld, am bassadeur van de Duitse Bondsrepubliek, worden gegeven in Utrecht op 6 november (jeugdvoorstelling), in Rotterdam op 7 no vember (jeugd- en avondvoorstellingen) en in Leiden op 8 november (avondvoorstel ling). Het stuk wordt gespeeld in de regie van Gustav Rudolf Sellner. Horloges. De douaneautoriteiten van Lon don Airport hebben een kist met dui zend horloges ter waarde van honderd duizend gulden in beslag genomen. De kist was afkomstig uit een toestel van de Air France, komende van Parijs. De bemanning van het toestel is onder vraagd. De passagiers werden onge moeid gelaten. Executie. Een adjudant, een sergeant en een soldaat van het Iraanse leger zijn vandaag buiten Teheran door een exe cutiepeloton ter dood gebracht, nadat een krijgsraad hen ter dood had ver oordeeld wegens gewapende roofover vallen. Orkaan. De gemeentelijke gevangenis in Mazatlan (Mexico) is door een orkaan met de grond gelijk gemaakt, waarbij acht gevangenen om het leven kwamen. Botsing. Pierre Poujade, zijn echtgenote en drie politieke vrienden zijn te Parijs met hun auto in botsing gekomen met een vrachtauto. Het vijftal liep lichte verwondingen op. Sterk. Een 63-jarige vrouw in Götzis, Oostenrijk, ontving dezer dagen een kaart met de aankondiging van haar eigen geboorte. De kaart was in 1894 geschreven door haar ouders om „de geboorte van een sterk meisje" aan te kondigen, doch bij de posterijen ver loren geraakt. Enkele dagen geleden werd de kaart teruggevonden en door gezonden naar de nabestaanden van de afzenders. De nabestaande was het 63- jarige „sterke meisje", dat inmiddels grootmoeder is geworden. Mislukte staking. De poging van Argen tijnse vakverenigingen om over het ge hele land een algemene staking te hou den is mislukt. Café's en winkels wa ren open. De treinen reden, maar waren wel achter op de dienstregeling. Ook de busdiensten functioneerden, hoewel het aantal voertuigen kleiner was dan normaal. In de straten van Buenos Aires waren maar weinig troe pen te zien. Sommige tramwagens re den met een escorte van gewapende soldaten of mariniers. Modder. De autoriteiten in Valencia heb ben verklaard dat de overstroming al daar waarschijnlijk aan honderd men sen het leven heeft gekost. Reeds zijn 81 lichamen gevonden. De schade wordt geraamd op tien miljard pese ta's. Op het ogenblik wordt met alle macht gewerkt om de naar schatting 200 miljoen ton modder, die na de overstroming in de straten zijn achter gebleven, op te ruimen. Bomaanslag. Nationalisten hebben met een tijdbom de Portugese grenspost te Patradevi in Goa opgeblazen. De post werd geheel vernield. Het is niet be kend hoeveel slachtoffers er gevallen zijn. Van Indisch gebied af heeft men waargenomen, dat verscheidene Portu gese jeeps gewonden wegvoerden. Dorp uitgebrand. Het dorpje Oravska Jasenica in Tsjechoslowakije is geheel door brand verwoest. 57 boerderijen werden een prooi van de vlammen. De schade bedraagt miljoenen kronen. Toen de brand, vermoedelijk door het ontploffen van een motor, uitbrak, wa ren alle inwoners op het land aan het werk. Komeet. Op 18 oktober is een nieuwe ko meet ontdekt, die genoemd is naar zijn ontdekker, de Zwitser Wild. De ko meet is met het blote oog zichtbaar. De staart van de komeet, die van de vijfde grootte is, is langer dan een graad. Ontploffing. Kortsluiting is naar men ver moedt de oorzaak geweest van een ont ploffing, die schade heeft aangericht in de afdeling televisiebuizen van de Philipsfabriek te Monza in Italië. De schade wordt geschat op dertig miljoen lire. Er zijn geen slachtoffers, daar de explosie 's nachts plaats had. IRA. In Noord-Ierland zijn weer drie bomaanslagen gepleegd door het ille gale „Ierse republikeinse leger" (IRA). Een transformatorhuisje, een telefoon cel en een brug werden beschadigd. Er vielen geen slachtoffers. Oudste. De oudste inwoner ter wereld is volgens het Zuidafrikaanse blad „Dag- breek" de 140-jarige Swazi Imkondhlo Nkosi. De man is blind maar beschikt over een uitstekend geheugen. Hij zegt, dat hij lijfwacht van de befaamde Zoe loekoning Dingaan is geweest. De man gelooft, dat hij zolang leeft omdat God hem straffen wil voor de vele moorden die hij in zijn jonge jaren heeft begaan. Schade. De Egyptische autoriteiten heb ben een rapport van het bestuursor gaan van het Suezkanaal goedgekeurd, dat de totale schade van de Brits- Franse aanval van vorig jaar novem ber op de Suezkanaalzone begroot op ruim 340 miljoen gulden. DE BEELDROMANS zouden wellicht teruggevoerd kunen worden tot de gete kende kronieken uit de middeleeuwen en misschien nog veel verder tot in de klas sieke oudheid, zoals de zuil van Trajanus ons doet zien. Wie nog wat meer stappen in het verleden wil zetten komt bij Egyp- tenaren en Assyriërs terecht en belandt tenslotte in de Spaanse grotten van Alta- mira, waar de holenmens in prehistorische tijden zijn prent- vérhalen op de rotswanden te kende. Van de moderne vorm van de beeldromans raken we op die manier wel erg ver ver wijderd, zodat we goed doen te beginnen bij het jaar 1933, toen de eerste moderne beeld roman in de Verenigde Staten verscheen. Sindsdien is in dat land een „boom" in getekende en geschreven produkten ont staan, zoals nog nooit tevoren is vertoond. (Onderzoekers met een minder grote aver sie tegen dit soort spreken van „het groot ste en snelste litteraire succes van alle tijden", wat niet alleen vriendelijker klinkt, maar dank zij het woord „litterair" ook nog blijk geeft van waardering). Hoe het ook zij, het succes en de grieze lig snelle ontwikkeling van de beeldromans hebben we in ons eigen land na de oorlog ana den lijve kunnen meemaken. Maar in de Verenigde Staten ging dit in nog veel sneller tempo. Konden daar op het eind van de dertiger jaren ongeveer 60 verschil lende tijdschriften en geschriftjes worden geteld die onder de verzamelnaam beeld romans vielen, in 1941 waren het er reeds 168 en vanaf 1948 konden er meer dan 400 worden geteld. De oplage per geschrift wordt geschat op 250.000 tot 1 miljoen exemplaren per maand. Op het eind van 1942 was de totale oplaag van alle beeld romans in de V.S. ongeveer 12 miljoen, maar dit cijfer steeg in 6 jaren tijds tot 60 miljoen en bedraagt momenteel meer dan 100 miljoen exemplaren. Niet per jaar, maar per maand, zodat jaarlijks 1,2 mil jard van deze geschriftjes over het Ame rikaanse volk worden uitgestort. De betekenis van dat cijfer is verontrustend, want iedere Amerikaan moet gemiddeld 7 van die vodjes per jaar lezen om dit cijfer moge lijk te maken. En bepalen we ons alléén tot de jonge ren dan komen we tot enige tientallen, welk cijfer waar schijnlijk met tenminste 4 vermenigvul digd moet worden, omdat bekend is dat de meeste beeldromans door vele handen gaan eer zij terecht komen bij het afval, d.w.z. het officiële afval dat op de vuilnis belt terecht komt. Schatten we de dikte van deze beeld romans op gemiddeld cm, dan krijgen de Amerikanen maandelijks een stapel gro tendeels minderwaardige lees- en kijkstof te verwerken ter hoogte van 500 km, een toren waarvan een paar duizend wolken krabbers gebouwd kunnen worden. En is deze stapel verslonden, dan kan de vol gende maand direct weer aan een nieuwe worden begonnen. Het is ontstellend! Vooral wanneer we de inhoud eens onder de loep nemen. Daarover morgen. H. Vétïllon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2