Verkiezingen niet meer in de vakantietijd Linkse koers in Syrië is onmiskenbaar VELD Parlementair commentaar levensverzekering Van dag tot dag j Artillerie-inrichting wordt weer een staatsbedrijf Het gevaar is wel niet acuutmaar op lange termijn kan risico ontstaan 0p de ^Praatóteel J WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 Hoorspelprijsvraag voor België en Nederland TWEEDE KAMER Verzending van kerst- en nieuwjaarspost De „Tjibantjet" zit nog steeds bij Hongkong op de rotsen „Welke haard gaat U kopen?" „Ik? Een Inventa, natuurlijk!" „Rijndam" met passagiers van de „Nieuw Amsterdam" Eerste Kamer keurde tal van wetsontwerpen goed Georgette Hagedoorn zeer tevreden over tournee Faillissementen ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: KANKEREN A O In verschillende gemeenten worden maatregelen beraamd om een bepaalde groep woningzoekenden, die slechts in aan merking komt voor inwoning en niet voor een heel huis, aan woongelegenheid te helpen door vordering van overtollige ruimte. Het is gebleken dat ook van re geringswege geen bezwaar bestaat tegen deze uiterste methode, indien zou blijken dat niet anderszins voorzien kan worden in de nood. Dat „anderszins" zou men moeten ver staan als een dringend beroep op burger zin, dat de katholieke minister van Maat schappelijk Werk, dr. Marga Klompé, vol gens de katholieke „Volkskrant" in voor bereiding zou hebben. Dit beroep op mede werking zou gepaard gaan met een aan wijzing aan de gemeentebesturen om zo veel mogelijk gebruik te laten maken van de regeling tot vergoeding voor woning verbetering in de gevallen, waarin daar door samenwoning kan worden bereikt. Het hangt er nu maar van af, welke re sultaten dit beroep zal hebben. Mocht het teleurstellen, dan valt te voorzien dat in derdaad tot vorderingen zal worden over gegaan, aldus heeft men van regeringszijde aan de „Volkskrant" te verstaan gegeven. Het is te begrijpen dat „Maatschappelijk Werk" zich ongerust maakt over de wo ningsituatie en de toenemende nood, waar in echtparen zonder kinderen zich bevin den ten aanzien van de huisvesting. Het is een bij uitstek maatschappelijk werk, deze zoekenden te helpen. Of het maatschappe lijk gezien even aanbevelenswaardig is, dergelijke mensen „met de sterke arm" in het bezit van woonruimte te stellen, moet echter sterk betwijfeld worden. Vordering van overtollige ruimte betekent een in breuk op de persoonlijke vrijheid, ook al wordt deze door de omstandigheden afge dwongen. Terwijl het vrijwillig offeren van persoonlijke vrijheid in het belang van de goede zaak een maatschappelijke deugd mag heten, schept het afnemen van die vrijheid hoe nodig ook een bron van reactie. Degenen, die woonruimte krijgen toegewezen welke onder dwang is verkre gen, zullen ongetwijfeld onder die reactie te lijden hebben en in vele gevallen re presailles te verduren krijgen, die hun leven vergallen. Degenen, die woonruimte moeten af staan, lopen echter eveneens een niet te onderschatten risico, omdat zij niet de ze kerheid hebben dat hun nieuwe medebe woners doordrongen zijn van de noodzaak tot geven en nemen. Met dit alles rijzen de nare complicaties als paddestoelen uit de grond en het is wel zeer droevig, hat de woningsituatie dus eigenlijk dwingt tot het scheppen van toestanden, die regelrecht tegen maatschappelijk verantwoorde ver houdingen ingaan. Echtparen zonder kin deren, die genoegen moeten nemen met een deel van een woning, kunnen door vordering misschien in grotere mate dan thans het geval is, aan een onderkomen worden geholpen. Doch echtparen zonder kinderen blijven niet zonder kinderen en als men bedenkt dat de hun toegewezen ruimte berekend is op twee personen, be hoeft men weinig fantasie te hebben om een beeld te krijgen van de ellende, die op deze wijze zou worden gezaaid. Het pro bleem roept vergelijkingen op met het be ruchte „koekoeksei". Misschien gelukt het, om veel koekoekseieren door vordering onder te brengen, maar de ontwrichting, die men daardoor voor een later tijdstip voorbereidt, mag toch wel terdege worden beseft. Vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte is natuurlijk ver-uit te prefe reren boven vordering. Het zo aantrekke lijk mogelijk maken van deze beschikbaar stelling is de eerste taak der overheid, waarbij zij rekening moet houden met het feit dat ook in dat geval tevoren moet worden nagegaan of straks geen compli caties zijn te verwachten bij gezinsuitbrei dingen. Het is gemakkelijk, te dreigen met vor dering. De woningnood zou zelfs ook zijn op te lossen door alle Nederlandse gezin nen in woonkazernes bijeen te drijven en de doodstraf op ruzies te stellen. Maar ten slotte spreekt de maatschappelijke orde, ontsproten aan ons beschavingsniveau, een danig woordje mee. En die orde is altijd wars van dwang geweest. Daarom dient men met die krachtpatserij verschrikkelijk voorzichtig te wezen. ADVERTENTIE STOFZUIGERS Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem, Tel. 52760 Op de in Antwerpen gehouden Zevende Algemene Conferentie der Nederlandse Letteren is onder andere besloten, dat een hoorspelprijsvraag zal worden uitge schreven, waarvan het bekroonde stuk een luisterspel voor de jeugd zowel door de Nederlandse als Belgische omroep zal worden uitgezonden. Er is ook voorzien in nog meer uitwisseling van program ma's en samenwerking tussen de Neder landse en Belgische omroepen en tele visie. De sectie boekhandel heeft de wen selijkheid uitgesproken, dat een letter kundige tentoonstelling zal worden samen gesteld, die in steden van beide landen zal zijn te zien. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft zich met alge mene stemmen verenigd met een aantal wijzigingen van de Kieswet, waarvan de voornaamste betekenis is dat daardoor in 1958 de verkiezingen voor de Provinciale Staten kunnen worden gehouden op woensdag 26 maart en voor de gemeente raad op woensdag 28 mei, zodat deze ver kiezingen niet meer vallen in de drukke vakantietijd, als velen uitstedig zijn. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer het wetsontwerp aangenomen om van de naamloze vennootschap (sedert 1941) Nederlandse machinefabriek Artil lerie-inrichtingen weer een staatsbedrijf te maken, dat in de eerste plaats tot taak heeft de vervaardiging van en de handel in wapens, munitie en ander oorlogsmate riaal. Aanverwante industrieprodukten komen op de tweede plaats. Het bestuur van het bedrijf wordt opgedragen aan een raad van zeven leden en een directie. Voorts besloot de Kamer de leeftijds grens voor leden van de Onderwijsraad te stellen op 70 jaar. Bij het bereiken van die leeftijd volgt eervol ontslag. Minister Cals had de leeftijdsgrens willen stellen op 75 jaar, maar door een amendement, dat de gehele Kamer steunde, .werd de grens ver laagd tot 70 jaar. Voorts werd besloten, dat een derde deel der leden niet om de vijf, maar om de drie jaren zal aftreden, zodat sneller de ge legenheid wordt geschapen eventueel ge wenste vernieuwingen in de samenstelling aan de Onderwijsraad aan te brengen. Rjjk en gemeenten In afwachting van de definitieve rege ling van de financiële verhouding tussen rijk en de gemeenten, waarover de com missie-Oud een rapport heeft uitgebracht en waarin het denkbeeld is geopperd van een woonplaatsbelasting, opdat de eigen belastingen in de gemeentepolitiek weer een belangrijker rol gaan spelen, heeft de Tweede Kamer gisteravond het regerings voorstel aangenomen om voorlopig de sinds 1953 bestaande regeling nog te ver lengen tot 1958. Men had er echter wel algemeen be zwaar tegen, dat in 1958 geen extra uit keringen zouden worden gedaan om te voorzien in bijzondere behoeften van be paalde gemeenten. Minister H o f s t r a zette uiteen, dat dit niet een principiële kwestie was, maar een zaak van praktisch werken, want het be oordelen van de aanvragen om subjectieve verhogingen uit het Gemeentefonds ver traagt de werkzaamheden aan de defini tieve regeling, die de minister gaarne om streeks de jaarwisseling bij de Kamer zou willen indienen. De minister wil de subjectieve verhogin gen voor 1958 wel verlenen, maar hij wilde deze pas in 1959 vaststellen. Hij kon zich echter voorstellen, dat het voor sommige gemeenten bezwaarlijk is in het begin van 1958 niet te weten, waar zij aan toe zijn. In overeenstemming met de wens van de gehele Kamer verklaarde hij zich tenslotte bereid toch voor 1958 sub jectieve verhogingen toe te kennen. In de door de P.T.T. uitgegeven opgave van schepen waarmede Kerst- en Nieuw jaarscorrespondentie kan worden verzon den zijn, zo meldt P.T.T. thans, de volgende wijzigingen gekomen: Brazilië (Rio de Janeiro, Santos) 12 nov. wordt 20 nov.; Brits Guyana (Georgetown) 23 nov. wordt 12 nov.; Brits-Oost-Afrika (Mombassa, Dar-es-Salaam) 28 nov. wordt 23 nov.; Canada (Montreal) 30 nov. wordt 28 nov.; Ceylon (Colombo) 7 nov. wordt 17 nov.; Chili (Valparaiso) 9 nov. wordt 7 nov.; China (Nationalistisch gedeelte) Hongkong 23 nov. wordt 9 nov.; China (Volksrepubliek Peking) 20 nov. wordt 23 nov.; Costa Rica (San José)) 25 nov. wordt 20 nov.; Cuba (Havana) 20 nov. wordt 25 nov.; Indonesië (Djakarta) 14 nov. wordt 7 nov.; Liberia (Monrovia) 25 nov. wordt 18 nov:; Malaya (Singapore, Kuala Lumpur) 14 nov. wordt 11 nov.; Senegal (Dakar) 23 nov. wordt 18 nov.; Suriname (Paramaribo) 12 nov. wordt 27 nov. De opgave voor Ned. Nieuw Guinea (Sorong) komt te vervallen. Er wordt een onderzoek ingesteld aan boord van de „Tjibantjet" van de Konink lijke Java-China-Paketvaartlijnen, welk schip vorige maand tijdens de tyfoon Glo ria bij Hongkong aan de grondmis gelopen. Als het rapport betreffende het onderzoek gereed is, zullen de werkzaamheden om het schip vlot te brengen beginnen. Alles aan boord is nog precies zo als toen het schip op de rotsen liep. Men heeft ook de lading op haar plaats gelaten. ADVERTENTIE R.S. Stokvis Zonen N V. Afdeling Haarden en Kachels (Van onze parlementaire redacteur) Nu weldra de Tweede Kamer weken achtereen bezig zal zijn met de openbare behandeling van de verschillende begro tingshoofdstukken, zitten tal van afge vaardigden midden in het daartoe dienen de voorbereidende werk in de commissies. Daaraan is het vermoedelijk toe te schrij ven, dat het aantal in de dinsdag gehou den openbare vergadering aanwezige leden buitengewoon klein was, hoewel 76 de presentielijst hadden getekend. Ware dat niet het geval geweest, dan had de ver gadering niet eens kunnen beginnen. Bij de zeer uiteenlopende onderwerpen, die behandeld worden was het wetsont werp tot instelling van het staatsbedrijf „Artillerie-inrichtingen". Tenslotte zijn dan Kamer en regering het over deze vorm eens geworden. Het debat kon, nu het om zulk een oude geschiedenis ging, niet veel nieuws meer opleveren. Wel iets nieuws was het wetsvoorstel, dat ten doel heeft het stelsel van politie-transactie bij lichte verkeersovertredingen mogelijk te maken. Met tal van indrukwekkende cij fers toonde de minister van Justitie aan, dat door deze wetswijziging de kantonge rechten aanmerkelijk zullen worden ont last. In de avondvergadering zat minister Samkalden naast minister Hofstra achter de ministerstafel, toen het wetsontwerp inzake de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten aan de orde was. De minis ter van Binnenlandse Zaken is namelijk met vakantie en de minister van Justitie ADVERTENTIE ^aasufveH Dinsdagmiddag is de „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn in Rotterdam terug gekeerd, teneinde passagiers van de „Nieuw Amsterdam" aan boord te nemen. Aan boord van de „Rijndam" bevonden zich 415 passagiers. Op de „Nieuw Amsterdam" hadden 150 passagiers voor de eerste klasse geboekt en 329 voor de toeristen- en kajuit klasse. Van deze 329 zijn er 271 op de „Rijndam" overgestapt; 13 blijven op het vertrek van de „Statendam" over enkele dagen wachten, 9 gaan per vliegtuig en 4 passagiers met schepen van andere rederijen naar Amerika. De overi gen hebben nog geen beslissing genomen. De „Rijndam", die gisteravond uit de haven van Rotterdam vertrok, had toen 686 passagiers aan boord. Daarbij komt dan nog een aantal passagiers, dat in Le Havre aan boord zou komen. Deze passagiers zijn per boot naar Southampton gegaan en schepen zich heden op de „Rijndam" in. Met de andere passagiers, die in deze En gelse haven aan boord van de „Rijndam" gaan, wordt het totaal op 750 gebracht. Men heeft aan boord van de „Rijndam" extra personeel geplaatst. Een deel van de lading van de „Nieuw Amsterdam" gaat ook met de „Rijndam" en de rest vrijdag met de „Sloterdijk" mee. Men neemt thans aan, dat de oorzaak van de brand aan boord van 'de „Nieuw Amsterdam" kortsluiting is geweest. Het straatbeeld in de Syrische hoofd stad Damascus heeft geen verandering ondergaan tijdens de huidige spanning. Een kijkje in de bijbelse straat die de Rechte heet (Handeling 9:11) (Van onze reisredacteur DAMASCUS, 23 oktober Temidden van de oververhitte internationale atmos feer blijft de spanningsbron Damascus uiterlijk onbewogen en afgezien van en kele slordige, onbemande loopgraven bij sommige openbare gebouwen, is er van een dreigende militaire crisis niets merkbaar. Het dagelijkse leven gaat voort met de gewone oriëntaalse drukte van balkende ezeltjes en toeterende Amerikaanse sleeën. Achter de diplomatieke schermen is de nervositeit over de crisis gezakt. Een kunstmatige crisis trouwens, want on danks bet Sovjet-lawaai zeggen de Sy- riërs niet bezorgd te zijn over de Turkse agressieplannen, alleen over de intimi datie door Turkse troepenconcentraties. Daarbij is de Syrische ijdelheid wel ge streeld door de wereldbelangstelling en poogt men deze uit tc spelen tussen de met elkaar- twistende wereldmachten, van wie de Russen blijkbaar de rol wil len spelen van helper der verdrukte on schuld, ten einde te trachten hun popu aritcit in Svrië verder te vergroten. Grote moeilijkheden worden thans ver wacht bij de vaststelling van de compe tentie van een eventuele UNO-commissie van onderzoek, aangezien de Syriërs niet genegen zijn de Turkse eis inzake een onderzoek in Syrië in te willigen. Lester Pearsons voorste] tot legering van UNO- troepen aan de grens is voor Syrië zeker niet acceptabel. Inmiddels vaart Syrië on getwijfeld een steeds linkser koers. Het meest recente bewijs daarvan is de verkiezing tot parlementspresident van Akram Hourany, de fel anti-westerse leider van de socialistische Baath-partij, een Syrische „coming-man", die tezamen met stafchef Bizri en de leider van de inlich tingendienst kolonel Serraj, een nauwer samenwerking met de Sovjets nastreeft. De Russische kunstmaan vervult de Syriërs intussen met leedvermaak jegens het wes ten en tevredenheid over hun wedden op het goede paard. Het optreden van Sovjet- artiesten en van het etaleren van Chinese en Sovjet-litteratuur in de boekwinkels geeft eveneens te denken. Serraj's inlichtingendienst is daarbij overal haast openlijk actief. In het hotel noteert een zwijgende man het doen en laten van alle buitenlanders. Sommigen zijn reeds het land uitgezet. Tot hen be hoort de Nederlandse Shell-employé Vink, die een uitwijzingsbevel op een termijn van 48 uur kreeg en zondag naar Beiroet is vertrokken. Buitenlandse, zelfs Libanese, kranten zijn in Damascus niet te krijgen. Intussen moet een zekere Arabische be zorgdheid over de Sovjet-tendenzen wor den gezien in Nasser's troepenzending, ter wijl er toch ook in Syrië zelf bij verschei dene groepen hevige beduchtheid heerst over de koers naar Moskou. De situatie valt - al met al - dus wel mee. Van de beloofde grootscheepse Russische economi sche steun is hoegenaamd nog niets ver wezenlijkt. Moskou speelt het politieke spel voor zichtig. Men ziet in Syrië vrijwel geen Russen. De bewering dat Syrië een Sovjet wapenarsenaal zou zijn, is onzin. De hui dige leveringen uit Tsjechoslowakije gaan de opname-capaciteit van het leger niet te boven. De bewapening geldt trouwens Is rael en niet Turkije. Feitelijk zijr, de re cente pro-Russische maatregelen slechts opzienbarende uitingen van een steeds meer anti-westerse tendens, die reeds twee jaar geleden duidelijk begon te worden en toen uitvoerig door mij is gerapporteerd. Het zorgwekkende van de huidige span ning ligt eerder in Kroesjtsjev's Spoetnik actie en zijn kwaadaardig opblazen van dit schertsconflict. In de ontwikkeling der gebeurtenissen in Syrië ligt echter op lange termijn voor het westen het. risico, dat men van Syrische zijde de consequenties van de Sovjet-hulp onderschat. treedt als zijn invaller op. Een andere in valler in de avondvergadering was mr. Roosjen (A.R.), die op het voorzittersge stoelte inviel voor de eerste onder-voor- ziter, de heer Van Sleen (P.v.d.A.). Meest al presideert dr. Kortenhorst des avonds niet en dan neemt de eerste onder-voor zitter voor hem waar. Dat thans de tweede onder-voorzitter zulks deed, kwam door dat de heer Van Sleen aan het debat wilde deelnemen, toen het wetsontwerp tot wij ziging van de samenstelling van de On derwijsraad aan de orde was. Anders dan in de Eerste Kamer kan in de Tweede Kamer degene, die het voorzitterschap waarneemt, indien hij eenmaal aan de discussie heeft deelgenomen, gedurende de gehele verdere vergadering niet meer presideren, ook niet als er inmiddels ge heel andere onderwerpen aan de orde zijn gekomen. Aldus schrijft het Reglement van Orde voor. Vandaar, dat mr. Roosjen, in smoking (volgens gebruik het ambtscostuum van de voorzitter) de Kamer presideerde. Zwaar was zijn taak niet, want de gedachtenwis- seling, door een handjevol afgevaardigden gevoerd, had een zeer kalm verloop. De Eerste Kamer heeft zonder beraad slaging of hoofdelijke stemming het ont werp rijkswet tot goedkeuring voor Suri name, de Nederlandse Antillen en Neder lands Nieuw-Guinea van de protocollen van Parijs, die op 23 oktober 1954 werden getekend, aanvaard. Deze protocollen heb ben betrekking op de toetreding van West- Duitsland tot het Noordatlantische verdrag en op de aanvulling van het Verdrag van Brussel van 1948 over de strijdkrachten van de Westeuropese Unie en de bewape ning daarvan. Vóórts heeft de Eerste Kamer de op 28 maart afgekondigde verhoging van de om zetbelasting bij de invoer van een aantal artikelen goedgekeurd. De baten voor de schatkist hiervan worden geschat op een miljoen gulden. Ook is het wetsontwerp goedgekeurd over de op 20 februari met Denemarken gesloten overeenkomst tot het vermijden van dubbele belasting. Ook met de andere Scandinavische landen zijn reeds soortge lijke overeenkomsten gesloten. Goedgekeurd werd ook het wetsontwerp voor gedeeltelijke compensatie voor de premie voor het algemeen ouderdomspen sioen, die wordt geheven van het buiten gewoon pensioen voor zeelieden-oorlogs slachtoffers en het buitengewoon pensioen 19401945. De kosten worden geraamd op f 940.000. Verder werden 13 wetsontwerpen goed gekeurd, waarbij aan 301 staatlozen en vreemdelingen 't Nederlanderschap wordt verleend. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet op woonwagens en woonschepen lokte enige discussie uit. Minister Klompé verklaarde dat thans wordt nagegaan hoe het beste een onder- zeok naar de maatschappelijke er sociale omstandigheden van woonwagenbewoners kan worden uitgevoerd. Wellicht kan door een betere maatschappelijke verzorging worden bereikt, dat zonder dwang de woonwagenbewoners tot andere levensge woonten kunnen worden gebracht. De wet opent hiertoe thans de gelegenheid. De minister zal nagaan, hoe in de wet een verschil kan worden gemaakt tussen de behandeling van woonwagens, waarvan de problemen op maatschappelijk terrein liggen, en van woonschepen, die een huis vestingsprobleem vormen. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Zoals gemeld is, maakt de chansonnière Georgette Hagedoorn op het ogenblik een tournee door Indonesië, waarbij zij onder andere voor de aldaar gevestigde kunst kringen optreedt Van de vijftig in Indo nesië te geven voorstellingen heeft zij er thans achtentwintig achter de rug. Begon nen in Surabaja is Georgette Hagedoorn achtereenvolgens opgetreden op Makassar, Borneo en Sumatra. Op de terugweg zal zij ook nog voorstellingen geven in Singapore, misschien in Bangkok en tenslotte in Hong kong. Zij is over deze tournee zeer tevreden. Overal vindt zij volle zalen en de reacties zijn zowel van Nederlandse als van Indo nesische zijde bijzonder hartelijk. Op het ogenblik is Georgette Hagedoorn druk be zig liedjes in de „behassa", de Indonesische taal, in te studeren, omdat deze naar haar zeggen zulke aardige teksten en melodieën hebben. Ongeveer 17 december zal de chan sonnière met haar begeleider Pierre Ver- donck in ons land terugkeren en zich voor bereiden op de vele voorstellingen, die haar in januari te wachten staan. Stad en land Het is iets moois om des nachts in de grote stad huiswaarts te keren, sereen en vol vrede. De ganse wereld ligt geheel probleemloos in de schijn der lampen. Het kwaad slaapt, al ontkent de legende dat. Men hoort slechts de vertrouwdheid van de eigen stappen en men fluit eens en zingt wat en ervaart helder dat alle bewegen, alle drift, alle streven omvangen worden door een schone gemeenzaamheid met de andere lieden die ook zo laat nog op straat te doen hebben: er is een sfeer van grote wederzijdse welwillendheid in het zwij gende ontmoeten. Des nachts lopen er geen slechtaards op straat al wil men dat graag beweren: de bijters van overdag zijn dan ingekeerd tot stille, gave naar bezinnen gerichte den kers. Even is er tussen de getijden van oude en nieuwe dag een volkomen stil stand. Niets beweegt. Niets stroomt. Alleen goedmoedige peinzers en tevreden mompe laars dwalen voort tussen de huizenSoms is er een enkele zanger, een heer met een redevoering die eruit móet of een laller, die trouwens aldra verstomt tot ingehou den goedmoedig gebrom tegen de geesten van zijn gedachten. Nimmer is er drift en toorn en geweld in het hart der late lie den, volle drinkebroertjes, weemoedigen, monoloogzeggers, belijders, gebarenmakers en de andere stille en soms zeer vlugge schimmen der duisternis. De agenten lopen met de fiets aan de hand alsof zij een droomprinsesje geleiden. Het is heerlijk des nachts en alle mensen zijn vervuld van de vrede. Gij moogt dan ook nooit geloven dat de mensen des nachts hun jonge kat ten verdrinken in een jutezak. Dat gebeurt in de schemer. Want dan gloeit alle haat van de dag nog heet na in hun wezen. Op het land is de nacht heel anders. Daar is niet de veiligheid van de gevels en de koepeling van de torens en de carillons. Op den buiten, op zulk een landweg, waar overdag wat laat geel bloeisel langs de kant staat, wordt men van alle zijden be laagd: uit de sloten gluren puilogige kik kers en in de wilgen ritselen de kobolden en achter de bleke rompen van de koeien bewegen de geesten. Over de ruimte, waar tegen de bomen langs de weg niet kunnen beschermen, waait de nacht. Buitën zijn altijd stemmen en zuchten en elk hazelaar struikje verbergt de duistere leden van de donkerte; er zijn buiten altijd weerstanden van wind en regen. En wie dan ineens achter zich bij de bocht van de weg, waar zich immers eens een halfzot landarbeider- tje heeft verdaan in nét zo'n nacht als deze, een gedempte klompentred meent te horen, zet er de sokken in en rent, gedre ven door de echte angsten van zijn kin derjaren, sneller en sneller voort naar dat duistere geboomte waar het dorp huist. Maar in de spiegel van de tapkast van café Bruins lacht hij hartelijk. Nadat de spanning uit hem geweken is. Duif ADVERTENTIE EXCLUSIEVE TWEEDJASSEN v a. 97.50 GR. HOUTSTRAAT 96 TELEFOON 12210 „Vader". Twee jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 34-jarige Rotterdamse fabrieksarbeider, die zijn vierjarig zoontje een schop had gegeven, waardoor het te gen een deurpost sloeg en zulk ernstig letsel opliep, dat het later overleed. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: H. J. Tulckens, schilder, Van Nieuw koopstraat 5, te IJmuiden. Rechter-com- missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Be verwijk, Breestraat 95a. Oosterkamp's Automobielbedrijf n.v., gevestigd en kantoorhoudende Herenweg 142 te Lisse. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem, Ke naupark 24. A. Eveieens, verwarmingsinstallateur, Aalsmeerderdijk 202a Haarlemmermeer. Rechter-commissaris: mr. H. P. Ferwer da. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem, Parklaan 5. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 19 oktober ge ëindigd het faillissement van: M. G. A. van Eeden, gepensioneerd verzekeringsagent der R.V.S., Langendijkstraat 14 rood te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. F. M. Oberman, advocaat en procureur te Haarlem, Kruis weg 63. Bij vonnis van de rechtbank is, na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 20 augustus 1957, waarbij de n.v. Muller en Co., bloembollenbedrijf, gevestigd te Hillegom, Stationsweg 17a, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. F. J. D. Theyse jr., ad vocaat en procureur te Haarlem, Kenau park 29, tot curator. Bij beschikking van de rechtbank is aan de naamloze vennootschap Muller en Co., Bloembollenbedrijf, gevestigd en kantoor- houdende te Hillegom, voorlopig surseance van betaling verleend, met benoeming van mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en pro cureur te Haarlem, Kenaupark 29, tot be windvoerder, terwijl het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 6 januari 1958 des namiddags te 2 uur. Het woord kankeren betekent: mor ren, wrokken. Het is afgeleid van het zelfstandig naamwoord kanker, een verhollandsing van het latijnse cancer, dat krab betekent. Men geeft de naam kanker aan een kwaadaardig gezwel, omdat het met zijn blauwe vaatvertak- kingen aan een krab doet denken. Niet zeer bekend is de zegswijze: de kanker aan iemand gezien hebben, die verge leken kan worden met: de pest aan iemand (gezien) hebben. Figuurlijk be tekent kanker: toenemend, verwoestend kwaad, oorzaak van verderf, kwelling, plaag.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5