„ISELAND", vanouds het dorado van moedige vissers Da Costaschool trok veler oprechte bewondering THALIA A In 1959 zal het noodsignaal op zee een nieuw geluid vormen Koning Belsasar en de Velsenaren Knipperen of constant Zuster hangt schort aan de wilgen X LANGS SLUIZEN EN HAVENS Witte streepop echolood scheidt vissenschool van zeebodem I Eten en brommen Zieke in de buurt? „Ik kom! WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 4 De moderne vissserij zag nieuwe perspectieven in de ruige wateren rond het eiland DE ONVERGETELIJKE MELODIE Vele hinderwetsaanvragen van groot- en kleinbedrijf OLD CLOTHES NEW Weer In korte tijd gereed NIEUWS IN ELEKTRONEN Bekroond DE VISGRONDEN bij IJsland genieten al eeuwen lang grote bekendheid. Vandaag aan de dag wordt er nog druk gevist door Britse, Duitse en Belgische trawlers om or enkele te noemen. Voor ons land is de visserij bij IJsland van geen betekenis meer en dat verschilt heel wat met vroeger. In de 17e eeuw gingen er al Hollandse vissers naar IJsland. Dit wordt bewezen door een voorval dat zich in 1655 afspeelde. In dat jaar verkocht Cornells Janz. Truitingh van Vlieland aan Pieter de Vos, koopman te Rotterdam, een partij gezouten kabeljauw en stapelvis, die Jelle Alberts, na elf weken op de visserij naar IJsland te zijn geweest, zou hebben gevangen. De vis moest worden geleverd zodra het schip binnen was en wel bij de 100 stuks, te weten „64 koppel voor iedere hondert, ieder visch met den staart ter lengte van 22 duim"; mochten zij kleiner uitvallen, dan golden er twee voor één. In deze transactie wordt voor het eerst gesproken van een lading, die reeds bij voorbaat werd verkocht, hetgeen wijst op een bestaand bedrijf, waarvan de opbrengst was te schatten. Maassluis was in die tijd een belangrijke haven waar vissers naar IJsland uitzeilden maar ook in Zierikzee had de IJsland- •vaart vurige aanhangers. Toen in 1672 we gens de oorlog het uitvaren bij plakaat verboden was, voeren twee schippers 's nachts de boom stuk, hoewel zij kort te voren de burgemeester van Zierikzee plechtig hadden beloofd niet te zullen ver trekken. Jan Vogel was de boosdoener, die zich de toorn van de burgervader op de hals haalde door ondanks het verbod de reis naar IJsland te ondernemen. Zo was het vroeger toen de vissers alle middelen te baat namen om in zee te komen en een maal in zee liep men groot gevaar wegens de vele kapers op de Noordzee. Ook bij de IJslandvaart hebben de stoomschepen de zeilvaartuigen gevangen. Eeuwenlang is de beug het aangewezen vistuig geweest en hoewel deze visserij- methode thans nog bij IJsland wordt toe gepast is de trawl het voornaamste vistuig geworden, Toen eenmaal de stoomtrawler in ons land was geïntroduceerd zijn wij niet achtergebleven. In de beginperiode van het IJmuidende trawlerbedrijf hebben vele schepen aan de IJsland visserij deel genomen, maar de ontwikkeling hebben wij niet bij kunnen houden vergeleken met Engeland en Duitsland, waar steeds grote en moderne schepen zijn gebouwd voor de visserij bij IJsland, Het eiland Maar hoe staat het nu met IJsland zelf. Het is haast vanzelfsprekend dat een zo gunstig gelegen land, zelf een trawlervloot heeft en inderdaad is dat zo. Het is een vloot waar menig land jaloers op kan zijn. Voor de tweede wereldoorlog was de vloot van betrekkelijk weinig betekenis, maar daarna is IJsland in de gelegenheid gesteld een flink aantal kapitale trawlers te laten bouwen in Engeland. Thans beschikt de IJslandse visserij over 53 trawlers en 55 schepen groter dan 100 bruto reg. ton. Bo vendien heeft men nog over de vijfhon derd kleine vaartuigen. Ons land heeft indertijd ook trawlers aan IJsland geleverd. Het waren schepen, die ruim 10 jaar hadden gevaren voor de n.v. Stoomvisserij Mij. Mercurius te IJmui- den, de Silvain IJm, 102 en Donald IJm. 103. Deze schepen waren in 1904 gebouwd ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in een speciale voorstelling een grandioos weerzien met een beroemde film (A SONG TO REMEMBER) met Paul Muni - Merle Oberon - Cornel Wilde. Een grandioze kleurrijke verfilming over 's werelds beroemdste componist FREDERIC CHOPIN. Een hartstochtelijk levenswaar ver haal vol romantiek en meeslepende muziek Toegang 18 jaar. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage liggen de volgende verzoe ken om vergunning ingevolge de hinder wet van: de Steenkolenhandelsvereniging n.v. Rijnkade 1 te Utrecht tot het oprichten, enz., van een benzinepompinstallatie op het perceel op de hoek van het Moerberg- plantsoen met de Kennemerlaan te IJmui- den; H. G. Schoonhoff, IJmuiderstraatweg 115/117 te IJmuiden tot het oprichten, enz., van een houtzagerij en -schaverij op het perceel IJmuiderstraatweg 115117 te IJmuiden; de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden tot het uitbreiden van het bedrijf met diverse in stallaties en motoren ten behoeve van de inrichting van Hoogoven IV; Bakker Winkel n.v., Wijkerstraatweg 182 te Velsen-Noord tot het uitbreiden en wijzi gen van de brood-, koek- en banketbak kerij door het bijplaatsen en verplaatsen van werktuigen en elektromotoren; n.v. Purfina Nederland tot het uitbrei den van de benzinepompinstallatie met een dieseloliepompinstallatie, op het perceel Trompstraat 9 en 11; Construktiebedrijf Klein n.v., Lange Nieuwstraat 281 te IJmuiden tot het op richten van een construktiewerkplaats op het perceel Alexander Bellstraat no. 2, te IJmuiden; de Koninklijke Papierfabrieken van Gel der Zonen tot het wijzigen en uitbreiden van de fabriek te Velsen door het bij plaatsen van twee nieuwe portaaltopdraai- kranen en het verplaatsen van één brug- kraan; de firma Conlas tot het oprichten, enz. van een construktiewerkplaats op het per ceel Meervlietstraat no. 8 te Velsen; de Steenkolenhandelsvereniging n.v. Rijnkade 1 te Utrecht tot het oprichten, enz., van een gasoliepompinstallatie, op het perceel de Ruijterstraat 178 te IJmuiden. Op donderdag, 7 november 1957, te elf uur, zal ten gemeentehuize ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van van zijn leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. bij M. van der Kuijl in Slikkerveer en vrij geregeld visten ze in de IJslandse wateren. In 1915 werden de schepen naar IJsland verkocht: de „Silvain" kreeg toen de naam „Thorstein Ingolffson" en de „Donald" werd verdoopt in „Thor". De IJslanders hebben de schepen echter kort daarna weer verkocht en wel naar Frankrijk. Voorts is een in 1926 te Dordrecht bij H. J. Koopman gebouwde stoomtrawler even- ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 eens naar IJsland gegaan, die eerst onder de naam „Gladur" en later als „Olafur" jarenlang in de vaart is geweest. Nieuwe schepen Na de oorlog hebben vooral de Britse werven veel opdrachten uitgevoerd voor de bouw van trawlers voor IJsland, grote schepen zowel stoom als motor, maar ook een Duitse werf heeft pas een grote motor trawler opgeleverd. Dit schip is gebouwd bij de bekende werf A. G. Weser, Werk Seebeck te Bremerhaven, die in de loop der jaren al een hele vloot van trawlers gebouwd heeft. De aldaar gebouwde mo tortrawler heet „Gerpir", waarvan hier naast een foto is afgedrukt. Deze grote moderne motortrawler meet 804 reg. ton bruto, is 63.90 meter lang over alles, 56.39 m. lang tussen de loodlijnen, maar liefst 9.75 m. breed en 5.18 m. diep. Een 1470 paards MAN motor geeft 't schip een snel heid van bijna 14 mijl. De bemanning van de „Gerpir" bestaat uit 42 man. Op de 2e januari van dit jaar is deze motortrawler aan de rederij Baejarsjodur te Neskaupstad in IJsland overgedragen. Arie van der Veer Helaas beschikken wij niet over een plaatje uit de middeleeuwen: het zou het contrast kunnen vormen met deze moderne IJsland-vaarder, de 56 meter lange motortrawler GERPIR (1470 pk). 99 HET INTERNATIONALE NOOD VERKEER voor de scheepvaart zal in 1959 een nieuw signaal in de ether brengen, dat de afgelopen dagen al een paar keer over de Vissershaven van IJmuiden heeft weerklonken een dubbele toon met een be paalde frequentie uitgezonden, doordringend genoeg om het huidige „mayday" te doen vergeten. Er verkeerde overigens geen logger of trawler in narigheid langs Zuid- of Noordzij en het geluid kwam niet eens van een schip de demonstratie wagen, waarmee Radio Holland sinds enige weken op pad is langs de Nederlandse havens was er verantwoordelijk voor. Want de zender, die temidden van vele andere moderne navigatiemiddelen in het binnenste van deze wagen is opgesteld, is voor zien van een loudhailer-met-terugspreek-mogelijkheid, hetgeen dus niet alleen wil zeggen, dat de bijbehorende luidspreker het genoemde signaal met grote kracht over de havenkom slingerde, maar ook, dat de toevallig langskomende hal-politiechef J. Kerkhof enigszins verstoord opkeek, toen hij door het ding werd gepraaid. De terugspreekmogelijkheid was er tenslotte voor verantwoordelijk, dat zijn opmer- gingen via de installatie naar de luidspreker binnenin werden doorgegeven en het had een heel geanimeerd gesprek kunnen worden daar op de kleine steentjes van de Zuidzij. Waarmee maar bewezen wil zijn, dat de elektronica nog op geen stukken na aan het eind van haar latijn is. Want naast de „Zeermeermin", die Radio-Holland in deze demonstratiewagen met de gerechte trots van een ontwerper ener zo compacte zend- ontvanginstallatie met zulk een simpele bediening laat zien, verbergt deze wagen nog ettelijke andere snufjes. Om even in het prettige gezelschap van deze „Zee meermin" te blijven: het compacte appa raat, dat met een vermogen van liefst 100 watt op de zender, en een modulatiever mogen van 130 watt werkt, is al voorzien van de nieuwe noodinstallatie, die geheel automatisch blijft ingeschakeld, zodra er moeilijkheden aan boord dreigen door het omdraaien van een schakelaar gaat de zender op de noodgolf de straks interna tionaal wordende dubbele toon uitzenden, die bij het aankoppelen van een loudhailer ook nog eens via de luidspreker de lucht in jankt. Wordt zulk een schip door de be manning verlaten, dan kunnen omliggende schepen altijd nog een peiling op het zen dende vaartuig trekken, terwijl er in de sloep een hoorn zal moeten worden aan gebracht, waarop hetzelfde signaal ge blazen ka worden. Wat alles tezamen bij „dik van mist" een nieuwe kans op het behouden van mensenlevens opent. Drie centimeter Het is niet alleen radio, wat er blinkt in het binnenste van de Radio-Holland-wa- gen. Er staat ook een wand je-vol echo lood en een drie-centimeter radar, die door het lage gewicht van zowel antenne als ontvanger en de scherpe beeldweergave al heel wat enthousiasme heeft verwekt en waarvan het reikvermogen varieert tussen een halve en 48 zeemijl. Het minimum be reik ligt in de praktijk uiteraard lager: beneden de dertig meter zelfs en de bij naam van dit handzame toestel ontleent het aan de golflengte, waarop het werkt: drie centimeter. Witte streep Nieuws is echter de „witte streep". De meeste echoloden hebben tot nu toe het nadeel, dat de op het papier komende „echo", de golvende streep dus van vis- school of zeebodem of beide, geen onder scheid maakt tussen vis en bodem. Zwemt er een school vissen vlak langs de zeebodem, dan zou de schipper, die het vangstgebied niet op zijn duimpje kent aan de hand van het echobeeld op zijn lood kunnen veronderstellen, dat het wat „droger" ofwel ondieper wordt: de zwerm vissen vormt namelijk een verhoging op de bodem van de zee. Dank zjj een ver nuftige vondst echter is men nu in staat praktisch eik bestaand echolood uit te rusten met een „witte streep". Deze witte streep blijft altijd tussen zeebodem en visschool, zodat er een af scheiding gaat ontstaan en de schipper voortaan elke diepzwemmende vissenpo- pulatie zal knnnen onderscheiden. Hier mee heeft het schrijvende echolood een fiks stuk van de achterstand op de zoge naamde „lupe" ingehaald de lupe, die immers door middel van een kathode- „vonk" een visschool wél liet zien, maar het beeld ten eerste te kort vasthield en ten tweede niets vastlegde op papier, zo dat zelfs een opmerkzame schipper vaak maar heel moeilijk het plekje terug kon vinden, waar hij even tevoren een mooie spok langs de grond had zien zwemmen. Simpel lood Dat het echolood verder zal worden ge perfectioneerd en daarbij vereenvoudigd, is geen wonder in luttele jaren heeft dit opsporingsmiddel immers een zo grote populariteit opgebouwd, dat er wel een klein en goedkoop lood moest komen, dat ook voor de smalle vissersbêurs bereik baar is. Van Duitse bodem stamt een sim pel toestel, dat nog geen dertien kilo weegt en met een opgenomen vermogen van 45 watt zijn grotere broers niet gauw uit de weg gaat wat de betrouwbaarheid betreft de drie types, die er van worden gemaakt reiken tot 28, 55 of 82 vaam. En tenslotte is daar in deze demonstra tiewagen, die langs de havens van Ne derland en wellicht straks ook buitens lands niet alleen een prachtig stukje vis serijvoorlichting, maar ook alle mogelijk heden tot een perfecte doormeting ver bergt (een stroomaggregaat maakt het ding onafhankelijk van het lichtnet of accu's) de al bekende draaibare peilantenne, die onder de naam „Verotes" enige nieuwe mogelijkheden brengt op het gebied van peilapparatuur: een draaibare en zicht bare, want vertikale peilschaal, die is in te stellen op de koers van het schip en direct de scherpste peiling geeft. Het zien van een filmpje over Londen in de sombere dagen van 1940, gedraaid voor enkele BB-noodwachters en het slaken van een hartige kreet over de onderbezetting dezer BB in onze A-gemeente heeft het grote opperhoofd dezer organisatie in ons gewest, de heer W. van Lier op allercharmantste wijze de pen doen bestijgen en ik laat u met grote graagte mee-genieten van zjjn verweer. Een ver weer, dat speciaal ingaat tegen mjjn lichte huivering jegens de Bescherming Bevolking, waarover aan het eind meer. Eerst moet u maar even lezen. eventjes? Over het stelen van mijn hart namelijk. Ik ge loof namelijk, dat de opzet van de B.B. in al haar droeve noodzaak soms wat al te breedvoerig en te wijdspra- kig is, dat er wat al te veel levensonderhouden te ver geven zijn geweest en dat het apparaat daardoor wat al te kostbaar werd. Dat het hier en daar wat al te militairement ging wor den en dat er daarom vele goedmenende lieden kop schuw zijn geworden. Met u, heer Van Lier ben ik het overigens helemaal eens over de noodlottige dwang, die achter deze orga nisatie schuilt. Waarom vraagt u niet eens alle Vel senaren, hoe zij over de B.B. denken en waarom zij die B.B. zo links laten liggen? Er komen vast even verras sende als leerzame antwoor den. Om alvast een begin te makenwie gooit zijn be zwaren eens op mijn tafel? „Uw noodkreet in de Ken- nemer Lantaarn van 12 dezer, onder de titel „Na een filmpje over Londen" was mij uit het hart gegrepen en ik ben dan ook zeer dank baar dat u voor eenmaal de hondjes van meneer Kruis wijk en de bruiloften liet rusten voor een zaak, waar over u normaal uw lantaarn licht niet laat schijnen. Het is mij uiteraard maar al te goed bekend, dat in het bijzonder in het door u ge noemde deel van onze ge meente de „paraplu" nog geenszins gereed staat en wij niettegenstaande alle po gingen, onvoldoende belang stelling voor onze B.B. heb ben kunnen wekken onder de bewoners daarvan. Daar om hoop ik dat deze bewo ners uw „teken(tje) aan de wand" beter zullen verstaan dan wijlen Koning Belsasar en mee zullen helpen onze B.B. ook in dat gemeentedeel tot een werkelijke „paraplu" te maken. Toch, waarde Lampenier, zou ik graag op één zin uit uw zo gewaardeerde lichtflits terugkomen, n.l. waar u spreekt over „de B.B. heeft mijn hart ook niet gestolen enz." Dat een B.B.-organisa tie noodzakelijk is, omdat de waanzin van een nieuwe oorlogsbrand nog steeds niet tot de onmogelijkheden be hoort, wordt zeker ook door de noodwachters evenzeer betreurd als door ieder an der weldenkend burger en des te meer voor diegenen van hen, die in de afgelopen oorlog van nabij werkelijk grote rampen medemaakten (o.g. was op die nacht van 29 december 1940 in Londen en aanschouwde de ontstel lende city-brand rondom St. Paul's, een ramp, die zich tot een dergelijke omvang kon U Vandaag was het op twee plaatsen goed toeven temid- g den van bloemen en hand- J drukken, voldane gezichten en trotse zakenmensen. Want niet alleen dat er in het verre westen van IJmuiden een pe il waardeerde eettent bijkwam B aan de Bik en Arnoldkade U (vandaar de naam), waar H verpieterde treinreizigers, jj vermoeide bussenaren en H naar-een-pittig-hapje-snak- kende zeebonken hun honger B kunnen stillen ten koste van S één of meer kwartjes, maar S aan de gestaag wassende H stam van IJmuidens zaken- B leven groeide voorts ook nog B een vergrote en gemoderni- seerde winkel in fiets- en B bromfietsonderdelen. m Dat gebeurde allemaal van- I middag, terwijl u er net over 8 liep te denken op de brom- 8 mer te stappen en een cro- H quet te gaan halen. H Was uw ketting er afge- 8 lopen, dan had meneer J. J. g van der Werf, Kennemerlaan g 19 u vast wel even geholpen fj en had u dan nog een har- g tige bete van node gehad, S dan was de nieuwe cafetaria J van Schagen aan de Bik en m Arnoldkade uw adres ge- H weest. g Mijn dubbele felicitatie bij B deze openingen zolang de H brommers beneden de veer- B tig kilometer per uur blijven g en de croquetten beneden de B zesentwintig cent, blijft het m een plezier uw beider bloei gade te slaan! uitbreiden, omdat toen de, na 1940 zo geperfectioneerde georganiseerde-zelfbescher ming, nog in het eerste op- bouwstadium bevond). En dat er bij de opbouw van onze in feite nog jonge B.B.-organisatie nog steeds vele fouten gemaakt worden en ook aan de or ganisatievorm nog vele on volkomenheden kleven, ak koord, zeker o.g. zal dit niet ontkennen en niets zal hem liever zijn dan opbouwen de critiek te ontvangen. Maar, aangenomen, dat ook u de B.B. nog als een betreurenswaardige noodzaak ziet (dat doet u blijkens uw noodkreet), dan kan toch ook deze „organisa tie van burgers voor bur gers" slechts een werkelijke paraplu worden indien zij zich gedragen weet door de belangstelling, sympathie en medewerking van alle goede medeburgers. Daarom, Lampenier, vraag ik wel degelijk een plaatsje in uw hart en in de harten van al deze burgers voor onze organisatie met begrip en belangstelling daarvoor en van degenen die hiertoe in staat zijn, daadwerkelijke deelname in onze B.B. Totdaten moge het spoedig zijnwij deze pa raplu voorgoed naar een historisch museum mogen verbannen, met alle verdel gingsmiddelen die het men selijk brein tot dat tijdstip zal hebben uitgedacht. Met de meeste hoogachting, Het hoofd Bescherming Bevolking, W. VAN LIER Ziet, dit is kerelstaal en ik ben blij, dat de heer Van Lier de handschoen niet liet liggen. Mag ik óók nog heel a Het waarlijk voortreffe lijke idee, waarmee de ver enigde Velsense huisvrou wen zich aangorden in de kleine strijd voor hun zieke medevrouwen: de SAMVRO, uit welke lettercombinatie men deze vrouwelijke geza menlijkheid gelieve te halen, gaat een „buurtziekenhulp" op poten proberen te krjjgen. Hoe vaak komt het niet voor, dat moeder na een paar dagen met achtendertig drie te hebben doorgesjouwd het moede hoofdje op het kussen vlijt en dan moet merken, dat het huishouden gronde loos in de haché verdwaalt, dat vader op de rand van een zenuwinstorting verkeert en dat de kinderen ernstig vervuild bij de buren om een korst brood bedelen. In zulke en in alle meer of minder ernstige gevallen wil de SAMVRO de huisvrouwen uit dezelfde buurt laten in springen, als de officiële gezinsverzorgingsinstanties geen vervangende huisvrouw in het vuur kunnen brengen: een prachtige „burendienst" dus, die een paar uur per dag wordt gegeven op basis van volkomen vrijwilligheid. Langer dan een week mag het niet duren en de zieke mama mag zelf zeggen of zij een bepaalde hulp wel of niet accepteert. In Santpoort lóópt het al een beetje; in Driehuis staat men aan het begin en in Vel sen-Noord en IJmuiden wor den de toebereidselen ge troffen. De organisatie is natuur lijk niet zo heel simpel: op elke 100 gezinnen wil SAM VRO een „buurtvertegen- woordigster" aanwijzen en nu vraag ik u uit naam dezer solidaire vrouwen nieuwe adressen toe te voegen aan het al respectabele lijstje door mevrouw B. Hofman- Vlas even te schrijven of te bellen: Hofdijklaan 88, Drie huis, telefoon 7050. Tussen haakjes: we kunnen hier als man zijnde weer een punt aan zuigen. De politie haalt op het ogenblik een klein experi mentje met ons uit, waarvan het nut u wellicht niet ge heel duideljjk is. En omdat ik u niet graag met gefronste voorhoofden door het leven zie gaan, maar liever tevre den over alweer een weten- schapje erbij, moet ik het u op deze smalle leest ver tellen. Het is niet makkelijk, om bij een gewaardeerd medemens, wiens laatste werkensuur gaat slaan en wiens eerste pen sioensminuut nadert, de juiste woorden te vinden. Tussen „daar ga je Jan" en „Het is met innige weemoed..." liggen namelijk zovele mogelijkheden en zelfs dan is het nóg uiter mate moeilijk de juiste keus te doen. Voor zuster De Jong uit Santpoort wordt het dubbel zwaar, omdat ik zeker weet, dat zij er helemaal niets van weten wil en dat zij eigenlijk maar liever achter een plukje hei zou wegkruipen op het moment, dat zij de actieve dienst bij het Witte Kruis moet verlaten om de rust van het pensioen binnen te gaan. Echter zal ook zij deze, van gemengde gevoelens voor ziene, beker moeten ledigen, een beker, die in 1924 al voor haar gereed stond, toen zij als jong verpleegster afstu deerde aan het Burger Zie kenhuis te Amsterdam. Want toen moet deze ras-verpleeg ster al geweten hebben, dat ze toch, tot de laatste dag, niet anders zou kunnen dan zorgen en zorgen en zorgen. Om in haar schaarse vrije tijd nóg eens te zorgen. Nim mer voor zichzelf, altijd voor anderen. Sedert 1934 werkt zuster De Jong in Velsen, voor het Witte Kruis en als ik alle patiënten op een rijtje moest zetten, die zij bezocht, opge monterd, toegesproken, inge spoten en uitgelaten heeft, dan zouden wij een heel eind komen van hier naar Ka rachi. Ik wil helemaal niet naar Karachi, dus dat gaat niet door en bovendien weet u ook zónder dit wel, wat zuster De Jong is ge weest: een vrouw met een hart. Dat zij op 1 november af scheid gaat nemen vindt Vel sen jammer, en Santpoort zelfs hèèl jammer. Maar het moet. Hierbij vast een ste vige handdruk naar Brede- roodseweg 45. Stérkte. Op twee kruispunten, uit komend op de Stationsweg (die nog steeds geen voor- rangsweg is al handelen som mige automobilisten er wel naar), ik zeg op twee kruis punten liggen twee nieuwe straatmeubels in het plavei sel: de uit andere steden al bekende oranje bollen van staal en gewapend glas, die het hart van het kruispunt markeren en waar een mens een fikse schuiver over kan maken wanneer hij er abu sievelijk overheen rijdt per motorfiets. Om daartegen te waken én om een waarschu wend oranje lichtje te ont steken bij het naderende kruispunt, heeft Velsens po litie deze beide halve ballen in het asfalt doen graven. Nu knippert de ene, de oostelijke zal ik maar zeg gen, terwijl de westelijke constant een vriendelijk licht verspreidt. En daar is het experiment nu. De politie wil graag weten, wat het beste voldoet voor de weggebruikers: knipperen of niet-knipperen. Dat de bollen nuttig zijn bij het markeren van een kruising is in andere steden al zonne klaar bewezen (al heb ik ook wel eens een nachtelijke auto over zo'n ding zien vliegen, dat de springveren uit de carrosserie staken), maar nu klemt nog de vraag, of knip peren beter is dan niet-knip peren. Als u er behoefte aan hebt, kunt u de politie daar van op de hoogte stellen. Tijdens een bezoek van een aantal belangstellenden aan één onzer grote industrieën stelde een bezoeker de goed bedoelde vraag aan een toe vallig langskomend werk man: „Hoeveel mensen wer ken hier eigenlijk?" Antwoordde de werkman. „Ongeveer de helft meneer" Op zichzelf een bekroond antwoord, waarover de an dere helft niet eens boos hoeft te worden. Lampenier «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM In een door ouders overbevolkte gymna stiekzaal van de hernieuwde Da Costa school te Velsen-Noord werden gisteravond nog eens de resultaten van de recente verbouwingen in ogenschouw genomen. De felicitatieredes die maandagavond afgesto ken werden door de heren H. de Boer, wethouder van onderwijs, A. de Jong, wethouder van financiën en de districts inspecteur van het onderwijs, de heer S. P. de Jong, werden zelfs door de geschonken tape-recorder nogmaals ten gehore ge bracht. De grote trots van het onderwijzend per soneel, het grote glas-in-lood raam boven de hal aan de zuidkant van de school, trok ook bij de ouders de aandacht. Het raam werd getekend door een der aan de school verbonden leerkrachten de heer P. H. Groot, de compositie als zo danig is van ir. Regt. De zestien panelen tezamengevoegd her bergen vele symbolen, die een afzonder lijke studie waard zijn. Het hoofdthema in het werk is natuurlijk het kind, gesymboliseerd door een spelend meisje en een voetballende jongen, om geven door een op een bijbel rustende vlaggestok het Christusteken, de vlag met wimpel en' het symbool van de Heilige Geest: een duif. Het bijzondere van deze compositie wordt gevonden in de diagonaallijnen die de panelen tot elkaar trekt en sterk een verbonden geheel suggereren. Ook aan de uitvoering werd zeer veel zorg besteed en de firma F. L G. Prinsen en Zonen te Vlissingen hebben met de constructie, waarbij de metalen steunen achter het raam in de loden strips ver werkt werden, eer ingelegd. De moeilijkheden bij de realisering van het plan tot uitbreiding zijn ook bij de Da Costaschool niet uitgebleven, verklaarde het hoofd der school, de heer G. Suurmond. doch wij kunnen alle eer geven aan de architect de heer G. ten Broeke te Velsen voor zijn fraaie oplossingen. Opvallend zijn de bijzonder ruime brede gangen in het nieuwe gedeelte, die het ge- ooooooooooooooooooooooooooooooooocococooooocooooooooocc< Met stemverheffing heeft de heer'p g Sanders gisteravond meegedeeld, dal wethouder H. de Boer hem heeft ge- 8 zegd niet te willen samenspreken over] Velsen Noordse problemen met een 8 commissie - zondermeer, maar slechts met een organisatie, wier leden de ver- g antwoordelijkheid namens hun groepe- 8 ringen dragen. 8 O XXXXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOa volg waren van het feit, dat de oude fun deringen voor dit werk opnieuw gebruikt mochten worden Gelijkvloers treft men onder andere aan een ruim handenarbeid- 1 lokaal, bevloerd met pastelblauwe rubber tegels die een bepaalde sfeer op wekken, waarin een nieuw projectieapparaat staat te glanzen. Voorts zijn er tot stand gekomen drie schoollokalen, een hoofdenkamer, een personeelskamer en een spreekkamer. Ook op de bovenverdieping pronken drie, in verschillende kleuren gestoffeerde, klas sen, die juist door die tinten een huiselijke indruk maken. De heer Suurmond ver klaarde ook bijzonder ingenomen te zijn met de moderne was- en kleedgelegenheid. De gehele vernieuwing maakt een in druk van weloverwogen, doch sfeervolle zakelijkheid die in dienst van de jonge mens gesteld is.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6