Tricotages De vogeltrek zet door in brede vluchten behalve bij harde wind IJmond-handballers gaan zwaar week-einde tegemoet fantastische collectie TRICOTAGE KOUSEN en SOKKEN DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 17 Controverse tussen enige middenstanders in Beverwijks centrum VW verhoogde de contributies Medische verzorging tijdens het weekeinde Lusteloze groenteveiling KIJK NAAR DE LUCHT KNZHRM oefende met vuurlijntoestel Velsense secretarie sloot niet Museumkring voor Moder ne Kunst bestaat 10 jaar Pestvogels Kort nieuws VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 De handbalvereniging „IJmond" krijgt zondag opnieuw een volledig competitie programma af te werken, waarbij door de eerste dames- en herenelftallen wederom belangrijke wedstrijden moeten worden ge speeld. Nu zowel IJmond I-dames als -heren de leiding in hun afdelingen heb ben en nog ongeslagen zijn, willen de handballer(sters) uiteraard deze goede po sitie handhaven. De IJmond I-dames ontvangen Zand- voortmeeuwen I op „Watervliet". De Zand- voortse dames behaalden pas in haar vier de wedstrijd de eerste winstpunten. Dit is voor de Velsense dames een reden te over om nu goed op te passen, te meer aange zien Zandvoortmeeuwen gevaarlijke schut- AMSTERDAM De hogere slotkoers uit Wallstreet voor aandelen Koninklijke Olie was de aanlei ding, dat de prijs voor deze aandelen op het Damrak aan de betere kant was en boven pariteit Amerika. Op het dieptepunt voor aandelen Koninklijke Olie van ver leden week, toen gehandeld werd op 153, tegen nu ongeveer 170.is dus een be langrijk herstel ingetreden. Dit kan niet gezegd worden van de overige internatio nale waarden als Unilever en Philips; deze fondsen zijn indertijd tegen hogere koersen in Amsterdam voor Amerikaanse rekening uit de markt genomen. Het is in Amerika gebruikelijk, dat bij de geringste terugslag aldaar men zich het eerst ontdoet van de in portefeuille zijnde buitenlandse aan delen waar verlies in zit. Deze druk ligt bijna dagelijks, zij het in geringe mate, in de hoeken van aandelen Philips en Uni lever. Ook komt vaak aanbod van deze zijde voor in de scheepvaartsector. Aan gezien de vraag voor deze fondsen meestal niet sterk genoeg is om het aangeboden materiaal gemakkelijk te kunnen verwer ken, ligt het voor de hand, dat een koers stijging met heel veel moeite gepaard gaat. Dit beeld vertoonde de markt thans weer eens duidelijk. Terwijl aandelen Ko ninklijke Olie verhandeld werden tussen de 169.40 en 170.vergeleken bij de slotkoers van woensdag van 167.10, lag Unilever na een koers van 341, op 338 V2 1 punt lager vergeleken bij woensdag. Philips deed een poging om met een aardig koerswinst je de markt te verlaten en kwam op 238 3/4, maar sloot op ongeveer 237, waarmee slechts 1 punt winst op woensdag werd geboekt, AKU was min IV2 pet, terwijl KLM goed uit de bus kwam met een winst van 1.30. Scheepvaarten waren om en nabij het vorig slot, met bijna geen omzetten. In staatsfondsen was het aanbod van dien aard, dat hiertegenover vrijwel geen vraag stond, hetgeen in de koersen, die over het algemeen iets lager noteerden, tot uitdrukking kwam. Van de cultures bestond er iets vraag voor Amsterdam Rubber 2 pet. Donderdag werd de inschrijving geslo ten op de 10 miljoen 6 pet. 15-jarige obligaties h 100 pet. ten laste van de n.v. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroomleveringsbedrijf. De inschrijvingen waren, zo werd van bevoegde zijde mede gedeeld, uitermate bevredigend. Prolon gatie 5 pet. De woningbouwlening was fractioneel hoger. (ANP). NEW YORK Een sterke vermindering van de spoor wegvrachten was een rem op het beurs- verloop, dat anders vermoedelijk algemeen stijgend zou zijn. De spoorwegfondsen rea geerden terstond op de gedaalde vracht- cijfers en andere groepen zakten onder hun hoogste dagwaarden. Bij de spoor wegfondsen deden zich verliezen voor die in sommige vallen bijna twee dollar be droegen. De vliegtuigbouwfondsen vielen terug na wederom een goede stijging. De autofondsen sloten een weinig lager on danks de sterke produktiestijging. Koper aandelen leden van winstnemingen. De olies waren onregelmatig met Gulf en Amerada hoger. Ook enkele individuele fondsen, die aanvankelijk tot 3 dollar hoger genoteerd stonden, werden onregel matig. De tabaksfondsen waren vast, maar ook zij zakten van hun hoogste dagwaar den. Over het algemeen had de beurs meer aandacht voor ongunstig dan voor gunstig nieuws. De sterk gedaalde spoorbevrach- tingen bleken het keerpunt ter beurze. Berichten over goede koperafzetten en de hogere prijzen op de Londense metaal markt werden aanleiding voor winst nemingen die de koersen na verscheidene oplopende beursdagen terugdrongen. Het industriegemiddelde kwam van 440,28 op 441.04; dat voor spoorwegen van 111,69 op 110.94 en dat voor openbare nuts bedrijven van 65.48 op 65.75. De omzet be droeg 2.170.000 aandelen tegen 2.060.000 op woensdag. Van de 1.176 verhandelde fondsen sloten er 500 hoger en 389 lager. (UP). 3% °/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. PhilipsGloeil pref. Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 871/!. 155 Vi 270 180 253 187 243 236 135 338 200 783% f 169,00 59)4 102,— 14111 134% 211 96% 60 188 146 158 162 48 41 55 38/4 69% 25'A Voorbeurs koersen 234 334 165 (b) sters, een stugge verdediging en een uit stekende doelverdedigster hebben. Het bezoek van de IJmond 2-dames aan HBC I, dat vier punten uit twee wedstrij den behaalde, belooft evenzeer een lastige opgave te worden. De IJmondsen behaal den vijf punten uit drie wedstrijden. Een puntenverdeling lijkt het meest aanneme lijk. De IJmond 3-dames trekken naar de Haarlemse club Leonidas, die zij voor de eerste maal ontmoeten. Met geestdriftig aanvalsspel kan IJmond 3 het tot winst brengen. Hoewel de reis van IJmond I- heren naar Concordia 2 in Haarlem geen direct gevaar voor een nederlaag betekent, gezien de positie van Concordia op de ranglijst, zullen de Velsense handballers er goed aan doen de tegenstanders niet te onderschatten. Door acht keer de Zand- voortmeeuwen-achterhoede te passeren in een vorige wedstrijd demonstreerde Con cordia 2 voldoende zijn aanvalsrecht. To- negido I zal IJmond 2-heren op „Water vliet" het vuur na aan de schenen leggen. D, Wieringers wonnen vorige week van de sterke adelborsten. Dit moge een waar schuwing zijn. Voor de eerste maal bezoeken de IJ mond 3-heren het nog ongeslagen Vel- sen I in Santpoort. De IJmonders kunnen misschien voor een verrassing zorgen, maar Velsen heeft de beste papieren. Verder staat op het programma: Dames junioren: IJmondConcordia I; Meisjes aspiranten: IJmond IIJmond 3; IJ mond 2Concordia; ADO 2IJmond 4. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. de Vries; H. Venus en B. Dekker; T. Groot, R. Uitentuis en W. Bosma; E. Bos, D. Marckelbach, W. v. d. Kuil, R. Wijers en G. Slatman. Heren IJmond I: J. Böhm; J. v. Buuren en A. Blok; K. Schik, H. Boom en J. Wol- ters; G. Unger, E. Sauer, G. Kramer, K. Klesser en E. Jonker. In een druk bezochte bijeenkomst heb ben donderdagavond de Plan-West-winke- liers en een aantal niet aangesloten win keliers stelling genomen tegen de St. Nico- laas-actie die de winkeliers uit de Bree- straat hebben aangekondigd. De waarnemend voorzitter van Plan- West, de heer J. de Bree, heeft verteld waarom de winkeliers buiten de Breestraat bijeen waren geroepen. In het overkoepe lend lichaam, de Beverwijkse midden standcentrale. was de afspraak gemaakt omtrent iedere reclamecampagne die in Beverwijk op touw zou worden gezet. Hierover zou men elkaar raadplegen om tot een eenheid te komen. Zo was ook een afspraak lopende voor de komende tunnel feesten. Toen was men algemeen van mening dat er iets gedaan moest worden, maar hoe men ook aandrong van de zijde van Plan-West, er gebeurde niets. Tot enige dagen van tevoren de Breestraat- winkeliers hun eigen weg kozen. Nu was er ook een afspraak om met de St. Nico- laas gezamelijk iets te doen, de financiële resultaten zouden voor het Betaardstel zijn dat op de r.-k. kerk aan de Breestraat ge plaatst zou worden. Maar weer kwam er geen antwoord, totdat men enige dagen geleden weer te horen kreeg, dat de Bree- straat-winkeliers een eigen campagne op touw gezet hadden met een auto als hoofd prijs. Het Plan-West-bestuur, dat wilde trach ten de eenheid bij de Beverwijkse midden stand te bevorderen, vond dat dit nu onge hoord was en dat men nu werd gedwon gen een grote tegen-actie te gaan begin nen. En het is hier niet bij gebleven. De secretaris, de heer H. ter Voort, had in overleg met het bestuur al een reclame plan ontworpen. Het plan stuitte op geen enkel bezwaar, maar werd daarentegen met groot enthousiasme begroet. Het vol gende plan zal nu ten uitvoer worden ge legd. „Deuren voor het zwembad": onder dit motief gaat de reclamecampagne van start. Geheel onafhankelijk van „Plan-West" gaat men straks bij iedere bestede gulden twee zegels geven. Een bepaald aantal zegels geven recht op een wedstrijd-formu lier, waardoor men kan meedingen naar een tweetal hoofdprijzen van ieder f 500, tien van f 100 en twintig van f 50. Het geld voor de prijzen zal doör de winkeliers zelf bijeengebracht worden. Wordt er echter meer dan drieduizend gul den afgestaan, dan wordt het overige geld beschikbaar gesteld voor de aankoop van deuren voor het gemeentelijk zwembad. Er werd een comité gevormd, waarin de heren H. Offerhaus en H. ter Voort, beiden van „Plan-West", G. van Baar, Begeines- straat en R. Akse zitting hebben. De Zee straat-winkeliers en de winkeliers uit de Kloosterstraat zullen vertegenwoordigers aanwijzen. In hotel „Komman" aan de Mient te Castricum heeft de plaatselijke afdeling van de V.V.V. haar algemene najaarsver gadering gehouden. Uit het openingswoord van de voorzitter, de heer Y. v. Exter, bleek dat in 1957 de activiteiten van de afdeling zeer gering waren geweest. Dit vond mede zijn oorzaak in de ge ringe animo, vooral van de zijde der gasten. Uiteraard heeft men naar buiten wel de nodige activiteit ontplooid, wat dan ook zijn uitwerking heeft gevonden in de grote drukte gedurende het seizoen. Naar aanleiding van de contributiever hoging verklaarden zich de hotelhouders wel akkoord met de verhoging die voor deze kategorie was vastgesteld. De contributie was naar hun mening echter ten aanzien van de pensionhouders niet evenredig verhoogd. Een levendige discussie ontspon zich dan ook naar aan leiding van dit voorstel. Tenslotte werd het voorstel echter met algemene stemmen aangenomen. Met betrekking tot het werkprogramma werd de suggestie gedaan om in 1958 de te organiseren festiviteiten zoveel mogelijk in één week te doen plaats hebben. Mede gedeeld werd echter dat, - daar het tekort in 1957 reeds tot f250 was gestegen - ook in het komende seizoen de festiviteiten tot het minimum beperkt zullen worden. Sug gesties betreffende mozaïekwedstrijden en het langer openstellen van de hotelbedrij- ven, zullen door het bestuur worden onder zocht. IJMUIDEN Dokters: Van de artsen zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen te raadplegen: P. van der Toorn, Naere- boutstraat 70, tel. 4084 en F. Brouwer, Wilhelminakade 79, tel. 4507. Apotheken: Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevrouw M. Bakker, Sneiliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tel. 3364. Van zondag morgen tot 's avonds 12 uur: J. G. Lange, Wijk aan Duinerweg 3, tel. 4234. Verloskundigen: Mej. A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. HEEMSKERK-UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. J. F. Brugman, Middelweg 9, Uitgeest, tel. 02513-212. Bovendien neemt dr. Klopper de dien sten waar voor de patiënten van dr. Tuinman en dr. Tuinman-Marsman. SANTPOORT Dokters: In spoedgevallen is de arts J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken: Elswoutapotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. K 2500- 16760. Santpoortse Apotheek, Bloemen- daalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. K 2560-8249. VELSEN Wijkverpleging: Zuster Spiers (Velsen- Noord en Velsen-IJmuiden-Oost), zuster Man (IJmuiden en IJmuiden-Oost) en zuster Lammerts (Santpoort-Driehuis en IJmuiden-Oost), Conollyweg 2, tel. K 2560-8870. CASTRICUM Artsen: Dr. H. v. d. Werff, Bakkummer- straat 48, tel. 428. Wijkverpleging: Zuster Boots, Kon. Ju- lianastraat 14, tel. 544. Verloskundige: Mevrouw Scholten- Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 590. Apotheken: Apotheek Ouwerkerk is dagelijks en voor spoedgevallen zon dags (ook des nachts) geopend. De donderdag gehouden schorsenerenvei- ling vertoonde hetzelfde droevige beeld als een week terug. De aanvoer was iets klei ner: ongeveer 11.000 kg. Ook nu weer kwam het overgrote deel schorseneren niet voor export in aanmerking. De prijzen voor de goede kwaliteit zijn werkelijk niet slecht. Er was echter ook nu weer een partij, nu afkomstig uit Aker sloot, die voor export gekocht werd en 56 cent per kilo noteerde. De tweede kwali teit van deze partij bracht 30 cent per kilo op. Overigens zag men de schorseneren verkopen voor een prijs tussen de 10 en 25 cent per kilo. De veiling heeft een proefmonster aan de fabrieken gestuurd om te trachten de niet voor export geschikte schorseneren voor export in te blikken. Er was een vrij grote aanvoer van breek- peen, waar goede belangstelling voor be stond. Er was 8000 kg peen. Hiervoor werd van 9 tot 13 cent per kg betaald. Het merendeel der peen werd verkocht. „Scheywijck" in nederlaagtoernooi De biljartvereniging „Scheywijck" heeft haar nederlaagtoernooi voortgezet met een wedstrijd tegen IVO uit Haarlem, welke in een 88 gelijkspel eindigde. De gedetail- C. Schram P. Kramer C. Koch A. Houtkamp Th. v. Noort B. Bosse G. Brantjes H. de Leeuw C. Schram P. Kramer P. Kaandorp J. Nijssén C. Tromp C. Valles Vergeetachtig Beverwijk Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: plastic portemonnee met inhoud, herensjaal, vulpen in etui, hoofddoek met wapens, broodtrommel, vulpen zonder dop, parapluhoes, sleutel, een paar gebreide handschoenen, kinder sjaal, staaflantaarn, boodschappentas, een paar glacé herenhandschoenen, zwarte hond, rood wollen sjaaltje, wollen kinder mutsje, houten balk, herenpolshorloge, he renportemonnee met inhoud, scheerappa- raat in etui, portefeuille, muntbiljet, rode sjaal, zijden sjaal, witte sja^i, stoffen da meshandschoen, autoped, wit kinder schoentje, hockeystick, portemonnee met inhoud, grammofoonplaat verpakt in pa pier, zilveren gulden, alpinomuts, wit bal letschoentje, T. L. buis, zwart-witte sjaal, 3 boeken, BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Hendrikus T. M., z. van J. P. Boon en A. Scheerman; Pieter, z. van P. Beetoehat en T. A. M. de Vreeze, te Be verwijk; Catharina M., d. van H. M. M. Bekker en G. B. Dekker te Velsen; Johan nes F., z. van F. Bruins en A. Germeraad; Alida W. M., d. van F. Cana eri W. Bruyns te Velsen; Johannes P. J., z. van J. A. Tuyn en C. C. Vendel te Beverwijk; Paula J., d. van A. Muys en V. Koordes te Be verwijk; Margaretha W. M., d. van W. Schellevis en M. C. Grapendaal te Bever wijk. GETROUWD: H. Geutskes te Haarlem en A. T. Peekei. Opstelling van ADO '20 voor zondag In de thuiswedstrijd tegen Alkmaarse Boys komen de Heemskerkers in de vol gende opstelling: doel: Burger; achter: De Graaf en A. v. Tunen; midden: A. Dam, J. Dam en H. Welboren; voor: G. v. Tunen. Bruins, P. Dam, De Wit en Beentjes. Agenda voor Heemskerk Vrijdag. Marquette-theater, 20 uur; „De zwarte desperado". Zaterdag. Marquette-theater, 20 uur: „Het uur der schande". Zondag. Marquette-theater, 14.30 uur: „De zwarte desperado" 20 uur: „Het uur der schande". ADVERTENTIE luiden als volgt: 55 46 25 8 1.77 0 45 45 25 7 1.73 2 85 44 29 10 1.52 0 70 70 29 7 2.42 2 100 100 16 17 6.25 2 90 22 16 6 1.38 0 240 240 21 59 11.42 2 240 45 21 11 2.14 0 55 55 22 12 2.50 2 30 15 22 3 0.88 0 85 37 23 7 1.61 0 70 70 23 9 3.04 2 115 115 34 14 3.38 2 70* 62 34 7 1,82 0 110 99 35 16 2.82 0 48 48 36 16 1.37 2 Dit is er een uit onze U slaagt zowel voor dames als meisjes, heren en jongens voor het best bij MARKTPLEIN DE AFGELOPEN WEEK is er een zeer sterke trek geweest, maar dinsdag en woensdag stond er een te harde zuidwesten wind, en passeerden er geen vogels. Het aantal trekkende spreeuwen is sterk toegenomen. Van 23 tot 28 oktober werden er op de post aan de Boulevard niet minder dan 94.000 genoteerd. Vrijdag en zaterdag waren in deze trek de topdagen. De vogels passeerden soms in enorme troepen van 1000 tot 3000 exemplaren. Als bijzonderheid werd ook een geheel witte spreeuw in deze trekkende scharen gezien. Dat er dit jaar zoveel spreeuwen langs de kust trekken, zal zijn oorzaak wel heb ben in de weersomstandigheden. Er is weinig oostenwind geweest, zodat er wei nig of geen hoge trek waarbij de vogels rechtstreeks over zee naar hun doel vlie gen is voorgekomen. De wind was over het algemeen net iets te hard voor de vogels om zee te kiezen. Zo trad er een enorme stuwing aan de kust op. Op Schouwen had men een dag later dan hier, dus zaterdag en zondag, de hoogste dag totalen van spreeuwen. Zondag liepen de aantallen spreeuwen, die op de posten in Bloemendaal aan Zee en in IJmuiden in de eerste twee morgenuren werden ge teld, nogal uiteen. In Bloemendaal noteerde men 7800 spreeuwen tot 9 uur en in IJmui den ongeveer twee keer zoveel. Bij laatstgenoem de post kwam een gedeelte uit het binnenland, uit noordoostelijke richting. De mogelijkheid bestaat, dat het Noordzeekanaal hen als richtlijn gediend heeft. Er was daar meer zeewaartse trek dan in Bloemendaal. Zou den de pieren het hen gemakkelijker gemaakt hebben zee te kiezen? In Twente en bij Tilburg trokken er in deze dagen ook grotere aantallen spreeuwen door. Hoewel de spreeuwen wel de voornaam ste plaats innamen, was het aantal vinken ook nog groot. In bovengenoemde periode werden er op de kustpost 15.000 waarge nomen. De vinkentrek gaat dit jaar nog laat in oktober door. De overige waar nemers in het land meldden allen ook nog sterke vinkentrek. De vorige week berichtten wij reeds, dat de kramsvogel- trek was ingezet. Zondag 20 oktober in de namiddag zag men bij De Cocksdorp op Texel troepen kramsvogels uit de richting van Vlieland komen, die op de weilanden neerstreken. Op woensdag 23 oktober, toen Aanvoeren Er waren vanmorgen 3000 kisten vis aan de markt: 750 schelvis, 20 wijting, 10 gul en kabeljauw, 130 kool, 560 haring, 950 makreel en 20 stokkebit; de kleine vaart zorgde voor 6000 kilo tongen en 200 kisten schol. De KW 73 had 250 haring, de KW 163 280 haring en de SCH 135 455 schelvis, 175 makreel en 20 varia; de Arie Ouwehand KW 122 tenslotte voerde 290 schelvis aan plus 770 makreel, 30 kantjes haring, 130 koolvis, 30 haring en 20 wijting plus 40 stuks stijve kabeljauwen. Buitenland De export nam de regels grote kabeljauw af tegen 82 en betaalde de kleine met 58; de kisten deden 90.Grootmiddel tong haalde 3.60 a 4; de kleinmiddel maakte 3.30 tot 3 en de enen haalden 2.60 a 2.70 per kilo. Slips noteerden f 2 af 2.10. Voor de middelschol, de zet- schol en de enen werd 67f 77; 56 67 en 5158 gegeven. Binnnelandse handel Het binnenland gaf voor de grote gul 51 a 54, voor de middelgul 32 a 37 en voor de torretjes 14 tot 15. Zwarte koolvis leverde 42 tot 49 op en grote schelvis noteerde 25 a 31 met 20 a 23 voor de grootmiddel; 18 a 22 voor de kleinmiddel en 15 tot 19 voor de pennen. De braadschelvis deed 12 tot 15 en de wijting 13 a 17. De schol II maakte f 37 tot 40 en de drieën deden 23 tot 31. De grote tongen maakten 4.40 a 4.60 en de haring 19 tot 27 met 17 a 10 voor de makreel. Voor morgen De KW 135 is al binnen voor de zater- dagmarkt met 200 schelvis, 400 makreel, 200 haring, 20 kool, 100 kleine makreel, 20 wijting en 40 stuks stijve. Haringvangsten van vannacht KW 2—20 k. uit 40 netten; KW 9—6 k. uit 20 netten; KW 23100 k., uit halve vleet; KW 1660 k., uit halve vleet; KW 4735 k., uit halve vleet; KW 5725 k., uit halve vleet; KW 7025 k., uit halve vleet; KW 14040 k., uit halve vleet; KW 16820 k., uit halve vleet. Uit volle vleet: KW 170—80; KW 22—30; KW 45—40; KW 127—20; KW 175—3 k„ uit 30 netten; KW 1335, uit halve vleet; KW 6715; KW 8675 k., nog 20 netten; KW 141—20; KW 37—90; KW 95—50; KW 130 —70 k., uit halve vleet; KW 151100, nog 40 netten; KW 20—85; KW 39—17; KW 40 —20; KW 41—17; KW 74—10; KW 78—17; KW 43—17; KW 85—35; KW 50—10; KW 123—35; KW 97—40. Vele schepen moesten vanmorgen nog halen. Besommingen van donderdag Allanwater 18.550, SCH 52 f 11.600 VL 7 9600, IJM 14 5500, KW 176 4180, 52 5480, 54 5780, 45 ƒ9620, 178 4300, WR 49 4830, 50 2130, TX 33 1130. Prijzen van donderdag Heilbot 3.10—3, gr. tong 4.60—4.50, grm. tong 3.80—3.60, kim. tong 3.25—3, kl. tong I 2.60—3.60, kl. tong II 2.05— 1.90, tarbot I 2.35—2.10, alles per kilo. Tarbot II 114, tarbot IV 56—42, kl. griet 45, gr. schol 5642, grm. schol f 57—56, kim. schol 62—57, kl. schol I 62—49, kl. schol II 49—17, schar 30—15, bot 27— 18, verse haring 25—19.40, makreel 17— 10, gr. schelvis 3630, grm. schelvis 32 —26, kim. schelvis 28—20, kl. schelvis I 2617, kl. schelvis II 168, wijting 12.508, gr. gul 5150, mid. gul 38 35, kl. gul 1510, poontjes 30—26, kl. koolvis zw. 23, alles per 50 kg. Gr. kabel jauw 180—98, gr. koolvis zw. 65—46 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 111 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 2 griet, 335 schol, 16 schar, 20 bot, 1415 haring, 1440 makreel, 1580 schelvis, 70 wijting, 75 kabeljauw en gul, 10 poon, 115 koolvis, 20 diversen; totaal 5210 kisten. In tegenwoordigheid van de directeur van de maatschappij de heer J. Th. de Booy, heeft de Zandvoortse afdeling van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij donderdagmiddag geslaagde oefeningen gehouden met het vuurlijntoestel, een weinig plaats hebben de doch steeds zeer spectaculaire gebeur tenis, die echter zoveel mogelijk wordt be perkt met het oog op de eraan verbonden hoge kosten. Van het strand af wordt na melijk in noodgevallen een aan een raket bevestigde lijn over het gestrande schip geschoten. Daarmede wordt verbinding met de opvarenden verkregen, die via de overgeschoten dunne lijn een dikkere ka bel krijgen toegevoerd, waarlangs de be manning dan door middel van de „broek" van het gestrande schip naar de wal kan worden gehaald. Bij de oefening, die donderdagmiddag plaats had, moest een drietal lijnen op deugdelijkheid worden beproefd, zodat het nodig was, drie raketten af te vuren. Het weer werkte wel bijzonder mee om deze oefening zo echt mogelijk te doen zijn. Er stond een straffe wind uit het zuid westen en striemende regenvlagen joegen over het verlaten strand. Langs het strand, tegen de wind in werden de raketten door vuurleider S. Attema tot ontploffing ge bracht. In gespannen aandacht werd tot driemaal toe dit ogenblik afgewacht. Een wolk van vuur en rook spoot uit de lan- ceerbuis, telkens wanneer de raket met een angstwekkend gesis en gehuil het luchtruim koos, de lijn met zich meevoe rend. Ondanks de felle tegenwind werd door elke raket een afstand van ruim drie honderd meter afgelegd, een resultaat, waarover een elk der aanwezigen zich zeer tevreden betoonde. Tussen twee inmiddels opgebouwde stel lages werd vervolgens nog een oefening gehouden met het redden door middel van de „broek" welke eveneens een bevredi gend verloop had. Tot onze spijt is een bericht over de slui ting van de secretarie te Beverwijk giste ren tussen het Velsense nieuws verdwaald, waaruit zou kunnen blijken, dat de Velsen se secretarie vandaag gesloten zou zijn. Dit is geenszins het geval: het raadhuis is de gehele dag geopend geweest. De Amsterdamse museumkring voor moderne kunst, die thans negenduizend leden heeft, bestaat deze maand tien jaar. De reproduktie-afdeling van het Stedelijk Museum te Amsterdam, die de praktische organisatie van de kring verzorgt, verjaart tegelijk. Deze dubbele verjaardag zal vrij dag 8 november 's avonds om half acht in het Stedelijk Museum worden gevierd. Mr. A. de Roos, voorzitter van de kring, zal de leden verwelkomen en in de loop van de avond zullen in de aula enkele films over kunst worden vertoond. Naar bekend geeft een abonnement van de kring doorlopende toegang tot de vier gemeentemusea van Amsterdam. in Santpoort en in de Waarderpolder troe pen kramsvogels langs trokken, werden er op de Veluwe duizenden trekkend gezien. Donderdag en vrijdag daarop werden zij opgevolgd door de koperwieken. Die don derdagavond, toen het windstil nevelig zacht weer was, zijn er vele tienduizenden koperwieken overgekomen. Niet alleen in de omgeving van Haarlem hoorde men deze lijsters in het duister overvliegen, maar ook in Wageningen en in Hengelo, zodat mag worden aangenomen, dat de koperwieken in een zeer breed front over ons land trokken. Deze trek, die tussen half negen en tien uur die avond het hoogtepunt bereikte, ging door tot laat in de nacht en 's morgens vroeg in het donker werden ook weer trekkende koperwieken gehoord. Op de post aan de Boulevard passeerden er aanvankelijk slechts weinig, maar na ongeveer negen uur vlogen deze lijsters in grote getale langs de zeereep. Die morgen ging er een ononderbroken stroom van allerlei soorten vogels over: vooral spreeuwen, vinken, koperwieken, leeuweriken en ringmussen vlogen in ge mengde troepen over grote breedte van de kuststrook. Het was heel moeilijk waar nemen en tellen. Voordat men de ene troep ontleed had was de volgende er al weer. Van de koperwieken werden er van 9 tot 12 uur 6000 genoteerd. Een waarne mer in Noordholland ten westen van de Zaanstreek zag die morgen ook duizenden koperwieken in breed front over de wei landen trekken naar het zuidwesten. Dit jaar kenmerkt zich ook door zeer sterke leeuwerikentrek. De leeuwerik laat zich wel het minst beïnvloeden door het weer en laat zich niet gauw weerhouden over zee te trekken. Vrijdagmorgen was er langs de kust een sterke trek van deze vogels. Van 9 tot 12 uur werden er aan de Boulevard 1100 geteld, terwijl er die dag in de Waarderpolder ruim 700 in een uur werden genoteerd. De waarnemers in an dere delen van het land meldden eveneens flinke trek van veldleeuweriken, behalve de waarnemer in Hengelo, die er slechts één zag. Ook de roeken en kauwen komen nu in grotere aantallen langs en gedurende de hele dag trekken ze dwarrelend over het middenduin. Het aantal bonte kraaien blijft nog gering. Troepjes kool- en pimpel mezen passeren nog regelmatig, zij het in kleinere aantallen. Ook worden er nog ge regeld ringmussen en sijsjes gezien. De trek van Vlaamse gaaien is sterk afge nomen en ook graspiepers komen nog maar in kleine aantallen door. Van houtduiven- trek-, spreken alleen de waarnemers in Hengelo en Tilburg. Over deze plaats trokken ook weer buizerden. In Hengelo zag men ee r troep van 15 van deze grote roofvogels hoog overvliegen en in Til burg zag men hoe ongeveer twintig bui zerden zich omhoog schroefden om dan zeilend zuidwaarts af te zakken. Zij weten de opwaartse luchtstromingen goed te ge bruiken. Maandag was het aardig om te con stateren hoe de verschillende langs de kust trekkende vogelsoorten op de harde zuidwestelijke wind reageerden. De roeken en kauwen vlogen over het strand langs de duinvoet, terwijl de kleine mantel meeuwen iets hoger vlogen, gebruik ma kend van de opwaartse wind langs het duin. Nog hoger vlogen de veldleeuwe riken. De spreeuwen en vinken volgden het duindal, laag vliegend in de luwte van de zeereep. Bijzondere waarnemingen zijn deze week die van een pestvogel, een notenkraker en een havik in de omgeving van Haarlem. Een groepje Hilversumse volgelkenners is donderdagochtend met grote kijkers uit gerust enthousiast naar de Genestetlaan in de radiostad getogen om getuige te kun nen zijn van een bijzonder schouwspel. In de boompjes vol rode bessen, die langs deze laan staan, bleek namelijk een hele kolonie pestvogels te zijn neergestreken. Het waren er zeker twintig. Pestvogels zijn in ons land slechts sporadisch te zien en dan gewoonlijk alleen in de wintermaan den. Zij zijn zo groot als spreeuwen. Hun tekening en kleur is prachtig. Op de kop dragen ze een fiere rose-bruine kuif. Hun broedgebied is noord-Scandinavië, met name Lapland en Finland. De exemplaren in Hilversum zijn onder de vogels waar schijnlijk „displaced persons". Zij zijn mogelijk uit de gemeenschap gestoten we gens overbevolking. Dit is althans de meest voor de hand liggende verklaring voor hun verschijning in ons land in deze periode. Afscheid. De heer D. J. von Balluseck, die binnenkort afscheid zal nemen als Ne derlands ambassadeur te Moskou, is in het Kremlin ontvangen door de vice-president van de Opperste Sovjet, Michel Tarassov. Onbevoegd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gegevens gepubliceerd omtrent het aantal bevoegd en onbevoegd gegeven lessen in de wettelijk verplichte vakken bij het voorbereidend hoger en het middelbaar onderwijs op 15 september 1957. Van alle wekelijkse lessen in de wette lijk verplichte vakken werd 21.2 pet. on bevoegd gegeven tegen 18.8 pet. een jaar tevoren. De hoogste percentages treft men aan bij de vakken Frans (39 pet.), biolo gie (31 pet.), Duits' (28 pet.), wiskunde (27 pet.), Engels en Nederlands (elk 26 pet.). Bij de gymnasia is de situatie het gunstigst (12 pet. onbevoegd gegeven les sen). Daarna komen achtereenvolgens de lycea (21 pet.), de h.b.s.'en (24 pc.t), de middelbare scholen voor meisjes (27 pet.) en de handelsdagscholen (29 pet.). Wegens gemis aan docenten en lokalen konden resp. 1.652 en 426 lessen niet gegeven worden. yooooooooooooootmieooiMoot^^ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 19