en bloemenjoffers in het land der buideldieren DE „TITFIELD THUNDERBOLT" Toenemende werkloosheid in Australië een tijdelijk verschijnsel ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 Erbij Appel werkt voor UNESCO Over de geurige bruine boronia en de rode bloem der dorheid Emigranten moeten 't westen maar links laten liggen EEN DOORLOPEND KRUISWOORDRAADSEL De Nederlandse schilder Karei Appel is een van de vier moderne Europese kunste naars, die zullen zorgen voor de decoratie van het UNESCO-centrum, dat in Parijs in aanbouw is. De andere drie zijn de Ita liaan S. Afro, de Chileen roberto Matta en de Mexicaan Ruffino Tamayo. Zij zullen fresco's vervaardigen en schilderijen ter decoratie van de zevende etage, waar het restaurant zal komen. (Van onze correspondent in Sydney) WERKLOOSHEIDSPROBLEMEN onder Nederlandse immigraten zijn er, enkele uitzonderingen daargelaten, niet, behalve greert, doet er in zijn eigen belang goed aan, dit deel van het land „links" te laten liggen. Deze waarschuwing is hier wel op zijn plaats, want het westen en het oosten van dit werelddeel zijn door een onmete lijke woestijn van elkaar gescheiden. HOEWEL Australië nog altijd in een welvaartsperiode leeft zou het niet juist zijn daaruit te concluderen, dat de „boom"- periode van weleer onveranderd voort duurt. Vier jaar geleden is er een soort depressie geweest, die een niet langdurige periode van hergroepering der arbeids krachten heette te zijn. Er waren toen meer dan 53.000 als werklozen ingeschre ven personen, van wie er 18.000 werkloos heidsuitkering ontvingen. Thans zijn er en wjj spreken over dezelfde maand van het jaar, namelijk juni een bijna even groot aantal ingeschreven werklozen (meer dan 52.000) van wie er (eveneens) 18.000 werkloosheidsuitkering genieten. OP EEN bevolking van 9.500.000 is een cijfer van 52.000 werklozen niet groot te noemen en men kan daaraan nog toevoe gen, dat die werkloosheid valt in de win tertijd. Als men die opmerking maakt trekt men echter teveel een vergelijking met toestanden in Nederland, waar de winterperiode als regel de kritieke tijd is. Voor Australië gelden andere omstandig heden, want niet de wintermaanden, maar de zomermaanden januari en februari vormen in dit zonnige en warme land de periode, waarin men de grootste werk loosheid kan verwachten, omdat dan vele werkgevers met vakantie gaan en het be drijfsleven enige stagnatie ondergaat, mede als gevolg van de reactie op de drukke kerstperiode. Wij zouden althans graag zo willen redeneren om de huidige werkloosheid te verklaren. Voorstellende, dat er geen reden is zich ongerust te maken over een moge lijke depressie, moet echter niet uit het oog worden verloren, dat zowel de werk loosheidscijfers als het aantal steuntrek kers sinds april van het vorige jaar ge stadig zijn toegenomen. Het aantal gere gistreerde werklozen is gegroeid van 31.000 tot meer dan 52.000 en het aantal steun trekkers onder hen van 5.000 tot meer dan 18.000. Tegelijkertijd is het aantal vacante plaatsen (geregistreerd bij de officiële arbeidsbureaus) gedaald van 41.000 tot 18.500. Dit is het laagste niveau dat in de afgelopen vier jaar is bereikt. Het moet tot nadenken stemmen, zelfs als men in aanmerking neemt, dat juni in Australië de laatste maand van het financiële jaar is en de activiteit daardoor enige vertra ging ondergaat. Het is echter merkwaar dig, dat Australië er in de afgelopen zes jaren nooit zo goed heeft voorgestaan, wat zijn financiën en zijn export betreft, als thans. De uitvoer van wol heeft dit jaar meer dan vier miliard gulden opgebracht, een record, dat slechts in 1951/52 werd overtroffen. De buitenlandse deviezen, die Australië in Londen heeft verzameld, hebben eveneens een hoogte bereikt van meer dan vier miljard gulden. De uitvoer heeft met acht miliard gulden een over schot van 2300 miljoen opgeleverd, zodat de touwen, waarmee de invoer ingebonden is geweest, konden worden gevierd. De particuliere banken houden, op order van de regering ettelijke honderden miljoenen guldens vast, dat wil zeggen, dat het pu bliek ze niet mag gebruiken (tot nader order), omdat de regering vreest dat vrij geving ervan inflatie zou veroorzaken. Het is deze regeringsmaatregel (overi gens al geruime tijd van kracht), die door de critici wordt genoemd als de oorzaak van de werkloosheid. Deze critici beweren dat, als er meer krediet zou worden ge geven (vooral voor huizenbouw), de werk loosheid zou verminderen, want het zijn juist ongeschoolde en half geschoolde arbeiders, die het meest door werkloos heid zijn getroffen. Er zijn echter ook vele vrouwen, die haar baantje hebben ver loren. Alleen al in juni bijvoorbeeld nam het aantal in fabrieken werkende vrouwen met duizend af. Voor getrouwde vrouwen is het nu moeilijker om werk te vinden dan vroeger. Tal van winkeliers klagen, dat er belangrijk minder wordt omgezet dan voorheen. Het geld is krapper gewor den in de huisgezinnen, waar de vrouw hielp meeverdienen. Er wordt althans minder geld uitgegeven, ofwel wordt het bedachtzamer besteed, want de spaargel den zijn sterk toegenomen. Er staat meer dan een miljard gulden op de spaarban ken. dat wil zeggen twaalfhonderd gulden per persoon, kinderen en zuigelingen mee gerekend. Intussen neemt het aantal tele visietoestellen met de dag toe, want steeds meer ziet men t.v.-antennes op de daken. MEN KAN ZICH afvragen of het werk loosheidscijfer eigenlijk wel een graad meter is voor de welvaart van het land. Die werkloosheid is met meer dan twee duizend steuntrekkers in Perth (west- Australië), waar 400.000 mensen wonen, zorgelijk genoeg, maar met vierduizend op de twee miljoen inwoners van Sydney praktisch gesproken onbetekenend. In Melbourne (anderhalf miljoen inwoners) zijn eveneens vierduizend steuntrekkers geregistreerd, in Brisbane zijn het er 1700 op de 500.000 inwoners, en in Adelaide (de hoofdstad van zuid-Australië) diuzend op eveneens 500.000 inwoners. Australië is een jong land, waar de economie minder (en soms helemaal niet) wordt gedirigeerd dan in Nederland. Bo vendien is zij aan sterke wijzigingen on derhevig. Zij planten zich als golven voort onder de invloed van de grote aantallen immigranten, die het land blijft opnemen. Het is juist die grote vloed van nieuw komers (een miljoen in tien jaar en een tweede miljoen komende) die nieuwe ont plooiing brengt, maar ook schokken ver oorzaakt. Tegenover verminderde werk gelegenheid in de textiel- en schoenindus trie, de houtzagerij en kunstmestfabrie- ken, staat grote verruiming van de werk gelegenheid in de auto-industrie, de indus trie van elektrische apparaten en televisie toestellen, machinerieën, metaalindustrie en scheepsbouw. De lezer is misschien geneigd wat som ber te worden gestemd door dit verhaal, maar dan kent hij Australië en de Austra liërs niet. Gezien de zeer grote activiteit, die er in het algemeen heerst in Sydney en Melbourne verrijst het ene grote ge bouw na het andere en ontwikkelen zich nieuwe miljoenen-industrieën met, onder andere, Amerikaans kapitaal en gezien ook de weelde, die de goudgerande wol dit jaar weer heeft opgebracht verwondert het niemnad, dat het bestaan van een werkloosheidsprobleem eigenlijk alleen maar wordt erkend in west-Australië, dat grotendeels een pioniersstaat is. In Sydney voerde een vakbond een onwettige sta kingsactie om een kleinigheid, met als ge volg. dat 1200 arbeiders werden ontslagen en de fabriek haar poorten slbot. In de iiskast.en-industrie vielen enkele gevoelige klappen toen een grote fabriek failliet eing. Sluiting van steenkolenmijnen in Nieuw Zuid Wales heeft geleid tot zitsta- king, waardoor de regering werd gedwon gen te beloven openbare werken uit te hoofdstad van zuid-Australië) duizend op straat te sturen. Horizontaal: 1. vlug - vrijbrief - belemme ring. 2. vaartuig - niet hoog - ambtsge waad. 3. scheur - Egyptische zonne god - walm. 4 voornaam van een president - omhei ning - familielid. 5. lichaamsdeel - vlak temaat - familielid - bergplaats. 6. nobel - winderig. 7. speel goed - langs - vlug - pers. vnw. 8. schil dersgerei - reptiel (m.v.) 9. soort - da mesjapon - nuk. 10. familielid - produkt van een schaap - bier - dichtbij. 11 houding - bittei vocht - gast. 12. be vallig - bloedvat. 13 vreemde munt (afk.i - meisjesnaam - wig - vreemde munt. Verticaal: 1. ouder wets meubelstuk - helder. 2. gestrand schip - voetbalclub - zoogdier - boom. 3. pers. vnw. - kwa jongen - den lezer heil - Noorse goden. 4. priem - op de helft. 5. mnl. dier - muzieknoot - boog van een gewelf - reeds. 6. vloerbedekking - water in N.Br. - hel der wit. 7. Turks bevelhebber - profijt - voorzetsel. 8. stijf - wiel - vertering. 9. kleur - ternauwernood - soort onderwijs (afk.) - muzieknoot. 10. ik (Lat.) - Bijb. figuur - deel van een wasmachine. 11. tam - deel van de mast - pers. vnw. - groente - aanzien. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f 7,50, f 5 en f 2,50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing per briefkaart in te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 427. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. Ob, 4. ei, 6. aster, 10. si, 12. til, 13 kg, 14. sneller, 17. teen, 18. eden, 19. regenen, 21. de, 22. end, 23. te, 25. slier, 27. la, 28. ijk. Verticaal: 2. ba, 3. stil, 4. er, 5. os, 7. sten gel, 8. ellende, 9. eg, 11. Isère, 13. krent. 15. nee, 16. Ede, 20. enig, 21. do, 24. es, 25. sa, 26 rij. Prijswinnaars: f 7,50 Mevrouw J. Ma- zee-Harmsen, Jan Steenstraat 75, Haar lem, f 5 mevrouw T. van Dalen-Zelle, Sta tionsweg 62, Velsen, f 2,50 C. J. Reinalda, Oranjelaan 4, Overveen. EEN PAAR jaren geleden hebben wij van de prachtige Engelse film „Titfield Thunderbolt" genoten. Volgens deze zou een zijlijn van de Britse spoorwegen bij besluit van de regering ophouden te bestaan. De bevolking van het gebied, dat aan die lijn lag, verzette zich tegen dit besluit en ondernam de gekste capriolen om te bereiken, dat het treintje zou blijven rijden. Niemand, zal toen bij het zien van die film hebben gedacht, dat dergelijke dingen ook in werkelijkheid zouden kunnen voorkomen. Het gebeurde in Oostenrijk, om precies te zijn, in Salzkam- mergut, het beroemde toeristengebied tussen Salzburg en Opper-Oostenrijk, waar enkele meren romantisch tussen de uitlopers van de Alpen liggen. Tussen Salzburg en Bad Ischl rijdt sinds jaar en dag de SKGLB. In onze tijd vieren nu eenmaal afkortingen hoogtij, ook in Oostenrijk. SKGLB betekent „Salz- kammergut-Lokalbahn". Meer dan moderne sneltreinen, gestroomlijnde autobus sen en andere luxueuze verkeersmiddelen onzer dagen past dit kleine, puffende en rukkende smalspoortreintje in het idyllische landschap van het Salzkammer- gut. Het gitzwarte, kleine lokomotiefje is een soort speelgoed voor volwassen kinderen. Na zo'n reisje langs ravijnen en meren, door bossen en tunnels zijn de passagiers net zo zwart als het lokomotiefje zelf: Wat de snelheid van het treintje betreft: behalve de bordjes „Rokers" en „Nietrokers" of „Noodrem" en „Niets buiten steken" zou een bordje met de woorden „Bloemenplukken tijdens de rit verboden" goede diensten doen ONDER de roemrijke regering van keizer Franz Josef, lang voor de eerste we reldoorlog, was dit treintje modern. Men gaapte het sissende, puffende, ramme lende ding naHet werd in de jaren tussen de beide wereldoorlogen tot een soort kleinood, geliefd bij oud en jong, één van de beste aantrekkingspunten voor binnen- en buitenlandse toeristen. En na de tweede wereldoorlog welke het treintje ondanks zinloze beschietingen uit de lucht gelukkig overleefde, kreeg het er nog een beduidende rol bij: het werd een veelgevraagde requisiet in talrijke films. De in Oostenrijk gestationeerde Amerikaanse soldaten waren dol op het lokale spoortje. Zij reden op vrije dagen voor de lol van Salzburg naar Bad Ischl en terug. Het gerucht deed de ronde, dat een Amerikaans officier de- hele SKGLB voor dure dollars wilde kopen en naar de Verenigde Staten wilde overplanten. De Oostenrijkse overheid was daar tegen, omdat de SKGLB onder „Denkmalschutz" stond, ofwel monumentenzorg. Nu echte.r is men tot ander conclusies gekomen. Het smalspoortreintje, zo vei klaart men, rijdt al sinds jaren met grote verliezen. Subsidies zijn niet meer te verwachten. Het deficit stijgt en de onderhoudskosten van het materiaal, dat al heel erg onder ouderdom te lijden heeft, stijgen ook. Met andere woorden: de SKGLB is niet meer rendabel. Regering en spoorwegen besloten eenstemmig, dat het lijntje gesloopt zal worden, ondanks „Denkmalschutz". In plaats van het idyl lische treintje zullen moderne autobussen toeristen en bevolking tot transport middel dienen. De reactie op dit besluit liet niet lang op zich wachten. Protes ten volgden op protesten. Boeren, hoteliers en burgemeesters van het Salzkam- mergut hielden een optocht, dwars door Salzburg. Gewapend met zeisen, hooi vorken en transparanten marcheerden zij dreigend, zwijgend langs de overheids gebouwen. Daarbinnen zaten hun afgevaardigden en bespraken het probleem met regering en bestuur. De bevolking kent slechts één wens: schaft ons treintje, dat zo braaf zijn dienst doet en zo goed in het landschap past, niet af! Wij kunnen het niet missen, ook met het oog op de vreemdelingen. Er moet toch een mogelijk heid bestaan, iets tegen het deficit van de SKGLB te doen? Zal de „Thunderbolt" van Salzkammergut het winnen? Zal dit unicum uit het beginstadium van de spoorwegen ook verder als speelgoed en romantisch verkeersmiddel voor oud en jong, vreemdeling en ingezetene mogen dienen? :"":'"""H!l!l||ll!l|l|||inil||lll!llllllll!llllll!|i| In de omgeving van Sydney is het klimaat ideaal voor het kweken van deze prachtige orchideeën voor export. BOEMERANG en wildernis, steentijdmensen en scha- penboeren, grote steden en uitgestrekte woestijnen, cowboys en immigranten, kangoeroes en andere buidel dieren het zijn allemaal dingen, waarvan „men" wel weet, dat ze in Australië te vinden zijn. Maar over de bloemen, over de vele typisch-Australische bloemen, daarover is heel wat minder bekend. Voor mij was het tenminste een openbaring, toen ik in het Vijfde Wereld deel die bloemenpracht met zijn kleurenweelde en zoete geuren ontdekte. Toen ik naar Australië ging, dacht ik, dat de dorre woestenijen daar de indrukwekkendste uiting waren der natuur. Maar Australië's bloemen pracht stelde mij op aangename wijze teleur. EEN DER MOOISTE Australische bloemen, die in veel gebieden van Australië voorkomt, is de boronia. De boronia is eigenlijk een niet geheel juiste benaming, want er zijn tientallen soorten. Zij verschillen wat be treft de kleur en andere uiterlijkheden, doch alle heb ben zij hun stralende schoonheid en geurige pracht ge meen. De Italiaanse plantkundige uit de achttiende eeuw Frencesco Borona leeft voort in de naam der plant. De boronia bloeit in gulle overvloed aan lage heide-achtige donkerpaars van kleur. Een heel enkele keer komt het voor, dat deze bloem-van-zeer-voornamen-huize crème kleurig is. Duizenden en nog eens duizenden van die bloemen zag ik in de lente op de berghellingen van Queensland, Victoria, Nieuw-Zuid-Wales en Zuid- Australië bloeit. Zelden ontwaarde ik grotere bloemen pracht waar ook ter wereld. Zelden ook was ik zo ont roerd bij de aanblik van zo'n fleurige en tevens statig- sierlijke bloemenschoonheid. De bewoners van een land als Australië, dat zo rijk is aan wilde orchideeën en dat een zo gunstig klimaat heeft voor die aristocraten onder de bloemen, hadden en heb ben natuurlijk een open oog voor de commerciële moge lijkheden, die de orchidee biedt. In het begin waren het alleen liefhebbers, die orchideeën gingen kweken. Kort na hen gingen evenwel ook de beroepskwekers het met die bloemen proberen. Nog steeds zijn er immigranten, die niet weten, dat hun nieuwe vaderland een lonende handel in orchideeën op Amerika drijft. Per vliegtuig verzenden de bloemkwekers onder wie ook enige Nieuw-Australiërs van Nederlandse herkomst hun orchideeën naar Californië, alwaar zij bij filmdiva's, dollarprinsesjes en andere uitgaande vrouwen een gretig onthaal vinden en een goede prijs maken. BEHALVE bloemenfreules zijn er in Australië ook bloemenjoffers. Zij zijn van meer eenvoudigen huize. Haar geslacht is minder bekend en minder voornaam, maar niettemin mogen haar schoonheid en bekoorlijk heid er wezen. Over de boronio vertelde ik reeds het een en ander. Nu een enkel woord over de „rode bloem der dorheid". Australië is, -zoals u weet, het klassieke land van de gomboom of eucalyptus. Weinigen in Europa weten, dat die boom soms prachtige bloesems krijgt. Ik althans wist het niet, toen ik in Australië voet aan land zette, een vriend toonde mij een bloeiende „scharlaken gomboom" en ik zag een weelderige overvloed van rode bloesem. Het is een typisch-Australische bloem, deze rode bloem der dorheid! Zij vertoont tevens de merk waardigheid, dat niet de bloembladen, doch de meel draden rood van kleur zijn. Zij veroorzaken het „rode effect" van de bloem. Er zijn talloos veel bloemen in Australië, ik liet er slechts een paar de revue passeren. Een enkel cijfer: er groeien in het land der buideldieren niet minder dan vierhonderdzeventig soorten orchideeën! Terecht zijn de Australiërs trots op hun bloemenschat. Toch zijn zij soms misschien wel eens iets tè enthousiast! Ik kreeg die indruk namelijk, toen men mij een gevlekte lelie vertoonde, een zeer mooi kweekprodukt (zei men) maar ik had een vage herinnering, dat ik die bloem al eens eerder had gezien.... in Europa namelijk. Intus sen: „een klein beetje te veel doet niets af aan de bloe menschoonheid. En schoonheid en geur zijn toch eigen lijk de belangrijkste dingen als het om en over bloemen gaat. Welnu, bloesemschoonheid en bloemenpracht, ik vond ze in Australië, in het land der buideldieren. En eerlijk gezegd: De Australische bloemen maakten op mij een dieper en blijvender indruk dan de wonderlijkste spring- in-het-velds onder de kangeroes! struiken. Eén enkel boronia-bloempje maakt een kamer gedurende twee a drie weken geurig, zó sterk is de heerlijke lucht van die bloem. Boronia is een echte voorjaarsbloeier. Reeds als de winter ten einde neigt, verschijnen de eerste bloemen. De kleuren van de boronia variëren van bleek-rose tot kersrood, al is er ook een bruinbloemige soort, de bo ronia megastima. De bruine boronia is de meest popu laire aller Australische bloemen. De bloembladen zijn van een mooie bruine tint aan de buitenkant, terwijl de binnenkant veeleer geelgroen is. In wilde staat vindt men de bruine boronia vrijwel alleen te zuiden van Perth in West-Australië, maar in andere delen van het land der buideldieren wordt hij echter veel gekweekt. Geen bloem spreekt zo sterk tot de verbeelding der Australiërs als de bruine boronia. Het is voorgekomen, dat ruwe mijnwerkers en geharde schapenboeren met iets van tederheid in hun stem over die bloem spraken, als ik het gesprek op de boronia bracht. EEN VERTROUWDE GESCHIEDENIS VOOR WIE ZICH BELLO HERINNERT DE ARISTOCRATEN in de wereld der bloemen zijn de orchideeën. Zij zijn in Australië in groten getale vertegenwoordigd. In de meeste delen van dat land kan men ze in het wild vinden en bewonderen. Als men die prachtige bloemen ziet wiegen op een lichte bries, kan hte niet anders of men komt onder de bekoring van de voornaamheid, de schoonheid en de beheerste warmte van die bloemenfreules! Een der aardigste en tevens meest voorkomende soor ten is de rotslelie (Dendrobium speciosum). Vooral ter oostkust vindt men deze orchidee. De kleur varieert van wit tot citroengeel. De geur is zoet. De rotslelie leent zich bijzonder goed om te worden gedragen als corsage. De witte orchidee van de basaltvlakte. DE BORONIA is een verre nicht van de sinaasappel, de citroen en andere citrusplanten. Niet alleen de Australiërs, ook de Chinezen zijn dol op de bruine bo ronia. Dit komt, omdat de geur van de bruine boronia heel veel lijkt op die van de bloem Chloranthus incon- spicuus, die de Chinezen gebruiken om thee te parfu meren. De Australiërs gebruiken een nichtje in de eer ste graad van de boronia in het veevoeder, daar dat „nichtje" een geneesmiddel is tegen ingewandsstoringen van het vee. Als de boronia bloeit, is de bloem alom te koop in de Australische bloemenwinkels. Toch is de vraag naar boronia steeds groter dan de aanvoer. Ook in het bui tenland zijn de ogen opengegaan voor de schoonheid en de geur van boronia, zodat de plant hier en daar elders bij voorbeeld in Engeland en de Verenigde Staten wordt gekweekt. In heuvelachtige gebieden, vooral in Zuid-Victoria en Tasmanië, bloeit de rose boronia. Dit is de reden, waarom sommige bloemisten haar kwe ken. Op haar mooist en haar best ziet men de rotslelie echter niet in de kassen, doch in de rotsachtige omtrek van een aantal kleine baaien in het zuiden van Nieuw- Zuid-Wales, waar zij groeit en blóeit in grote overvloed en in volle pracht. De allermooiste Australische orchidee is naar mijn mening de purperen diuris (Diuris punctata). Deze gra cieuze, dubbelgestaarte bloemenfreule is zacht-lila tot Paarse bloemenpracht in West-Australië.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 14