C IN LEER BOERENJASMIJN VOL GEUR Pochophiten Pochophosen TUIN- EN KAMERPLANTEN Met de draad van Arachne ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 Erbij EN... Maak de*hokjes waar een stip in staat zwart. (Van onze correspondente in Parijs) Eind september is er in Parys een veld slag geleverd tussen de pochophilen en de pochophoben. Wat dat wel voor vreemde dieren zijn? Wq zullen het u meteen ver tellen. Poche is het Franse woord voor zak. En wellicht begint het u nu al te schemeren. Pochophilen zijn mannen die veel zakken in hun broeken en jasjes wen sen en de pochophoben vormen een klei ne minderheid van zeer vooruitstrevende heren, die om aesthetische redenen het nu eens zonder zakken willen proberen. Het spreekt wel bijna van zelf dat in dit conservatieve land de pochophilen de strijd glansrijk hebben gewonnen. Sterker nog. De meeste mannen menen zelfs dat zij aan de vijf zakken in hun jasje en de vier stuks in hun vest, plus de drie in hun pantalon en nog eens de vijf in hun overjas nog maar nauwelijks aan hun trekken komen. Dit voor de mannen zo belangrijke vraagstuk is nu plotseling in het brand punt van de belangstelling geplaatst door dat sommige Franse tailleurs voor het ko mend winterseizoen enkele zakloze heren kostuums dorsten te lanceren. Om de gro te hoeveelheid voorwerpen zoals porte feuille, sigaretten, lucifers, aansteker, sleutels, kranten, boeken, enzovoorts, en zovoorts, die onze heren-echtgenoten, al of niet noodzakelijk, met zich meevoeren te bergen, hadden de grote couturiers de heren-handtas ontworpen. Een vrij grote, platte tas, met een lang hengsel eraan, zodat hij ook nog over de schouder ge dragen kan worden. Natuurlijk waren die tassen bijzonder chic en van schitterende kwaliteit, maar toch vonden de meeste heren dat ze met zo'n tas over de schouder een beetje al te veel op een postbode zou den lijken. De Groten van de herenmode, die zich niet zo gemakkelijk uit het veld laten slaan, hebben eind september overi gens nog eens een vergadering belegd om de opinie van de Franse mannen over het al of niet invoeren van de tassenmode en het afschaffen van de zakken in de kos tuums, nog eens nader te onderzoeken. Meneer Vauclair, de president van de nationale, en trouwens ook van de inter nationale federatie van kleermakers, nam bij deze gelegenheid eerst het woord. Hij wees op het individuele element in de vrouwenmode in tegenstelling met de mannenmode die altijd zo'n collectief ka rakter heeft gedragen. Kon dat nu niet eens veranderen, zo vroeg hij zijn colle ga's. We moeten dus voorlopig vrezen of hopen van niet. Om de mannenmode vast te stellen en te creëren, komen de grote tailleurs allemaal samen. Er zijn nu intussen twee commis sies samengesteld waarvan één de lijn en de ander de kleuren voor een komend seizoen zal bepalen. Het doel waarvoor de grote tailleurs jaarlijks samenkomen beperkt zich tot de kleine variaties in de herenmode, waartoe Adam's zonen zich desnoods dan nog wel willen laten ver leiden. De officiële tekenaar van de fede ratie maakt eerst een schets van de heren modelijn 1958. En we kunrien u nü al vast verklappen dat de mannen Haute Cou ture heeft besloten de broekspijpen nog nauwer te maken. De kleuren zullen aan de vrolijke kant zijn, en dé kleur van 1958 wordt blauw-groen. De heren-handtas is een tè vermetele propositie gebleken. Men durft er niet aan. Ook een heer die op het congres met een verveeld gezicht als tassen-mannequin fungeerde, heeft zijn fraaie creaties niet aan de man kunnen brengen. Alleen een tas vah Monsieur Dior vond nog enige gratie. Maar ook dat robuuste en toch ele gante gebruiksvoorwerp heeft de strijd tegen de vest-, jas- en broek- en andere zakken voorlopig? toch nog als reddeloos op moeten geven. Suède beursjes in het ouderwetse model zijn weer in de mode. kiezen. En wil hij diep in de beurs tasten, dan kan hij aarzelen tussen struis-, kroko dil- en hagedissoorten. Kan hij niet zo veel besteden dan blijft altijd de plastic tas; de betere soorten lijken bedrieglijk op leer. Overigens is het prijsverschil tussen de goedkopere leersoorten en de geperfec tioneerde plastictypen niet meer zo bar groot. Staat er een boodschappen- oftewel stadstas op uw verlanglijstje, dan zou het een betrekkelijk klein model van beige Als de jasmijn bloeit zijn we al heel wat verder, maar wilt u volgend voorjaar of tegen de voorzomer ook profiteren van die heerlijk geurende jasmijnbloemen dan moet u nu de strui ken bestellen en ze na ontvangst onmiddel lijk poten. Bestel bij de boomkweker: Phi- ladelphus coronarius; dat is de echte boe- renjasmijn. Ze ver spreidt een wolk van geur. Wie het nog mooier wil hebben kan ook de gevuld- bloemige Philadel- phus bestelleft: de Virginal; de struik wordt niet zo breed en niet zo hoog en dat is echt iets voor men sen die wel een jasmiji willen heb ben, doch er niet zo veel ruimte voor af willen staan. Ik moet toch ook nog iets ver tellen over onze win- terbloeiende jasmijn Jasminum nudiflo- rum moet u bestellen die groeit evenals een klimplant en staat nu al in volle bloei; de fel gele bloempjes trekken al van ver de aandacht. Als de winter niet al te vroeg invalt, kun- nen we er nog heel lang plezier van heb- de struik zo spoedig mogelijk en poot ze ben. Van zo'n paar graden vorst trekt die tegen de gevel op het zuiden, doch be- winterbloeier zich niets aan. Bij strenge vestig eerst een hekje van latwerk tegen vorst zullen de open bloempjes wel be- de muur; de groene takken kunnen er dan vriezen, doch de gesloten bloemknopjes langs geleid worden. komen na de bloei heus wel open. Bestel Eromaijk OUDERWETSE BEURSJES, gemaakt van goud- of zilverleer, zijn het laatste nieuws in avondtasjes. Ook echte beursjes, voor het opbergen van uw zilvergeld, wor den in dit model aangeboden. Nu eens zijn ze van gouden of zilveren schakeltjes ver vaardigd bijna net als vroeger dan weer van suède in sprankelende kleuren als blauw, paars of groen. Er is voorts een mutsmodelletje in gekleurde pandjes met een ronde bodem, waarin zich een spiegel bevindt. Sinds korte tijd zijn de bijouteriedoosjes in ere hersteld. Men brengt ze in allerlei formaten, ook heel klein voor op reis. Voor het eerst kan men nu de sieraden geduren de de reis meenemen in een oprolbaar leren foudraal met door ritsen afgesloten vakjes voor kettingen en armbanden, be nevens ruimte voor ringen op een rol, waar men ze omheen kan schuiven. Hebt u genoeg van de zogenaamde beau ty case, waar nu vrijwel iedereen mee loopt? Dan is er een geheel nieuw model, dat meer op een tas met handvatten lijkt. Hij is gemaakt van afwasbaar leer en binnenin zitten een heleboel vakjes. Slechts het praktische deksel met spiegel ont breekt. En zoekt u een cadeautje voor een vriendin, kijk dan eens naar de combinatie kousenbergplaats en reparatie-étui. Of u kunt kiezen uit een menigte schrijfmappen of opvouwbare klerenhangers in foudraal (ca 10 cm lang). We hebben een massa aardige geschen ken voor mgnheer ontdekt. Rqdt hij auto, dan zal hq graag zqn papieren in zo'n han dig leren étui bergen. Kunt u royaal' zqn, fuif hem dan op een prachtige Joegosla- visch varkensleren diplomatentas vol vak ken. Tussen twee haakjes, er bestaan eveneens aktemappen met ronde hoeken en een overslagsluiting, waar een zaken vrouw zó mee kan weglopen. Nog even terug naar de autorijder: geef hem een hamer, die in zijn binnenste ge reedschap als een boor, priem, vijl en schroevendraaier bevat. Reist hij veel? Op vouwbare pantoffels of een necessaire, een pokerbeker met dobbelstenen om de tijd te doden of een picnicmes plus blik- en fles- opener, kurketrekker, schroevedraaier, alles ineen, zijn de aangewezen geschen ken. Wanneer hij een verwoed postzegelver zamelaar is: een vergrootglas in étui. Al vast voor de vakantie: grote reisbekers in verschillende kleuren, in elkaar geschoven in klein étui of zo'n houdertje met kurke trekker, schenkkurk en miniatuurbeker tjes. Wij vonden ook kleine étuis, waarin borstel, schoenlepel, nagel- en naaigarni- tuur gecombineerd zijn. En weet u het dan nog niet, dan zijn er altijd nog de sigarenpunter, de dassen- hanger, een sleutelétui, waaruit de sleutels te voorschijn springen als je erin knijpt of voor de man, die alles al heeft een mi niatuur zitbankje in varkensleer, waarvan de zitting een royale bergruimte voor si garetten bevat. Tineke Raat De Parijse kapper Guillaume heeft zijn nieuwe modellen gelanceerd. Een viertal van zijn kapsels onder de titel „La femme fleur 1958" zijn op de bovenstaande foto vereeuwigd. Op veel verlanglijstjes voor Sinterklaas zal dit jaar weer de wens „Een nieuwe tas" prijken. Trouwens, ook andere ge schenken in leer of plastic komen elk jaar in groten getale uit de milde handen van de Sinterklazen. Waaruit de goede gever zoal kan kie zen, hebben we dezer dagen kunnen zien. op een tentoonstelling, georgani seerd door de Stichting Lederwaren- mode te Amsterdam. Hoe groot de animo voor verrassingen in leer is, bleek ons uit wat een winkelier ons vertelde: in de Sinterklaastijd wordt hieraan gemiddeld 20.— per klant besteed. Daarin zit dus de variatie van het kleinste voorwerp tot de meest luxueuse tas. „De laatste dag voor het festijn komen de heren, die bij voorbeeld zeggen: „Ik zoek een zwart leren tas voor mijn vrouw". Het zijn mijn vlotste klanten, want ze beslissen snel en ze voegen er nog wel eens aan toe: „Geeft u maar een bonze ruilt 'm toch." leer kunnen zijn, niet zo enorm in prijs verschillend met de welbekende linnen tassen van voorheen. Evenmin prijzig zijn de modellen, die qua vorm doen denken aan de tuigleren tassen. Zij hebben als aardige bijzonderheid een beige teddy nylon buitenkant, een synthetisch bont huidje dus, dat er plezierig uitziet en heel goed afwasbaar is. Handvat en garnering zijn van leer. Nieuw zijn ook tassen van Arachne, een uit Lydië afkomstige spin ster, was ook een buitengewoon begaafde borduurster. Zij waagde het Pallas Athene, beschermvrouwe van deze kunsten, uit te dagen tot een tweestrijd. De godin, ver toornd over zulk 'n aanmatiging, verander de Arachne in een spin en doemde zo haar en haar nakomelingen om voor eeuwig verder te spinnen. Mevrouw Cecile Dreesman heeft op dit historische thema voortgeborduurd en zij noemde haar boek, waarin honderd bor duursteken worden beschreven: Met de draad van Arachne. De schrijfster houdt zich al twintig jaar bezig met de studie van de geschiedenis van het borduursel. Haar eigen systeem van lesgeven werkte zij uit in dit eerste boekje met de borduur steken, waarbij systprnatisch aangegeven wordt, hoe de ene., stpek uit de andere is ontstaan. In het tweede deeltje, dat dit jaar nog verschijnt, worden combinaties van deze steken gegeven en in een derde deeltje zullen de toepassingsmogelijkhe den in de vorm van werkstukken aan de beurt komen. Het boekje werd uitgegeven bij De To rentrans in Utrecht. MOGEN WIJ OP HET GEBIED van de cadeau mogelijkheden weer eens als uw gids optreden? Dat het modesilhouet recht streeks van invloed is op de vorm van de accessoires wordt dubbel en dwars bewe zen door het feit, dat de hoge tasmodellen van verleden jaar nu niet meer gaan. Bij de huidige mode van kortere rokken past namelijk niet meer' zo'n extravagant hoog model. Thans worden vierkante en rechthoekige tassen de laatste wat bre der dan hoog door de fabrikanten uitge bracht. Deze tassen hebben een flinke bergruimte, mede doordat de bodem in veel gevallen breder is geworden en er veelal royaal met binnenvakken is ge werkt. De lijn is strak en een stijf hengsel is modern. De zogenaamde onderarmtas verschijint ook weer op het toneel, vaak in een beugelmodel. De enveloptas in een brede vorm en voorzien van een handvat voorspelt men een grote toekomst. Er is dus volop keuze en variatie voor de Sint. Geverfd rund- en kalfsleer, box calf of hunting suède kan hij als materiaal Een onderarmtas met beugel cotelé, textiel dus in ribbels van twee af stekende kleuren, zoals zwart met bruin, grijs of beige. Men maakt hiervan even eens koffers en in beide gevallen is de garnering (een bies of handvat) van leer. Dit materiaal wordt voorts gecombineerd met hunting suède of met een gobelin weefsel uitgebracht. Last-minute bags er bestaat geen Nederlands woord voor brengt men in vele variaties van tweed, cord of leer. Ze zijn flink hoog en ruim en worden spe ciaal door automobilisten gewaardeerd. Trek een lijn van 1 naar 2 en zo verder tot 60. De wind is zo bol, de wind is zo groot, wij zijn maar veertjes van niets. Mijn fiets lijkt een bootje, een boot in [de storm. Ik zit aan het roer van mijn fiets. De wind is een reus, zo breed als de [straat, je kunt er haast niet meer door. Hij duwt je terug, hij duwt je opzij. Ik kom er, maar 'k vecht er ook voor. De wind is een vogel: kijk hem maar [eens, hij valt met een plof op het dak, hij schiet de maan en de wolken voorbij en rust wat uit op een tak. Ik denk: nu wacht hij me op bij de [hoek, de hoek die ik om moet slaan. Maar raad nou eens wat: hij is net de andere kant opgegaan. Mies Bouhuys ER WAS EENS een koning die altijd maar schreeuwde, schreeuwde schreeuwde. Om elkaar te kunnen ver staan moesten ook zijn lakeien wel schreeuwen en omdat dat geschreeuw door de muren naar buiten kwam moesten ook de mensen op straat wel schreeuwen. En omdat de straat schreeuwde, schreeuwde de hele stad en omdat de stad schreeuwde, schreeuwde het hele land, zó hard dat niemand het ruisen van de zee, het fluiten van vogels of het geluid van mu ziek meer kon horen. Alle muzikanten waren weggetrokken uit dat land want er was niets voor ze te verdienen. „Is het niet om te huilen?" zei de prinses, die helemaal geen harde stem had en nooit schreeuwde, iedere mor gen als ze wakker werd van het lawaai in het paleis, op straat en in het land. „Ik weet zeker dat er nog andere ge luiden bestaan dan die schelle stem men. Maar hoe zal ik ze ooit horen?" Nee, ze kreeg ze niet te horen. Toen er een heel aardige prins kwam, die graag met haar wilde trouwen, kreeg hij niet de kans om tegen de koning te praten, want die schreeuwde, schreeuw de aan één stuk door. De prinses snik te, maar niemand hoorde haar, de prins kreeg hoofdpijn van het lawaai en de prinses kon hem niet vertellen dat ze hem ook aardig vond, haar stem kwam nooit boven die van de schreeuwende koning en lakeien uit. De prins ver dween. Nu zei de prinses niet meer: is het niet om te huilen, nee, ze huilde écht, iedere morgen als ze wakker werd. Ze kon die prins maar niet vergeten. Op een morgen toen ze net als anders was wakker geschrokken van de harde stemmen en de eerste twee tranen al over haar wangen rolden, hield ze op eens op met huilen. Tussen het lawaai van al die andere stemmen door hoor de ze een geluid dat ze niet kende. Het kwam van onder haar raam. Ze holde er heen en boog zich voorover om te zien wat het kon zijn. Hé, kijk nou toch eens, daar stond een man met een grote koperen trompet. Hij blies en blies, zodat het leek of zijn wangen bijna barsten zouden. „Wat wil hij toch?" dacht de prinses, „niemand zal naar hem luisteren en niemand zal hem iets geven". Dat zeiden ook de koning en al zijn lakeien die het geluid ook gehoord had den. Net als de prinses bogen ze zich uit de ramen. „Wat wil je?" riep de koning, maar de trompetter deed net of hij niets hoorde. „Watwil jeschreeuwde de koning weer, maar de trompetter keek niet eens om hoog, alleen blies hij zijn wangen nog boller, zodat hijn hoempa boven de stem van de koning uitkwam. „Allemaal tegelijk!" brulde de koning tegen zijn lakeien.één, twee, drie. Wat wil je? Wat wil je? De trompetter blies door, nóg harder! De koning en zijn hele stoet lakeien renden de trappen af naar buiten tot vlak bij de trompetter. Ze trokken hem aan zijn mouw. „Wat wil je?" schreeuw den ze. De trompetter hield heel even op met blazen, keek de koning aan en zei rustig: „nog meer lawaai maken dan u, majesteit!" Toen blies hij weer door en en al leek het haast niet mogelijk, nóg veel har der. De koning werd eerst rood, toen paars en toen helemaal wit van kwaad heid. Wat een brutaliteit, hij kon er geen woorden voor vinden! En omdat hij er geen woorden voor vond viel zijn mond dicht, voor het eerst na dertigen- eenhalf jaar regeren. Tja, en als de koning niets zegt, zeggen de lakeien ook niets en als de lakeien niets zeggen, wordt de straat stil, de stad stil en het hele land stil. Het was ongelooflijk Voor het eerst van hun leven hoorden de mensen de zee ruisen, de vogels zingen en de trompet spelen. Zo gauw de koning zijn mond had gehouden was de trompetter veel zachter gaan spelen. Een heel lief vrolijk wijsje was het, waar je onmiddellijk op moest dansen. Omdat zijn wangen niet zo bol meer stonden herkenden de mensen hem nu ook. Het was de prins die een paar weken tevoren gevlucht was voor het lawaai. En terwijl iedereen genoot van de muziek, de vogels en de zee, danste de prinses de trap van het paleis af, recht op de trompetter aan. Die legde zijn trompet dadelijk neer, hand in hand liep hij met haar op de koning af, die midden in een dansje met zijn lakeien was blijven steken. Even later hoorden de mensen een nieuw geluid: de klok ken beierden! Voor wie dat was hoef ik je niet te vertellen. Dat kun je wel raden!

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 16