PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Syrische president sneed de eerste loopgraaf aan Vrij koud en buiigzveek-einde Partisanen werden overspoeld door een in vervoering gebrachte schare 'n Moderne reparatieinrichting Horlogerie „Suisse" J&ames7%r.e.hu'"i7 Wereldnieuws oclt ió het zo J 2 Hogere winst bij Koudijs' Voederf abrieken In één nacht Uw handen gaaf en zacht Bestand tussen werkgevers en werknemers tegen de inflatie P.E.G.U.S.-emissie sterk overtekend Mao Tse Toeng uit Peking naar Moskou vertrokken Dividendvoorstel Smit Transformatoren 12 pet. Argentinië oriënteert zich economisch meer op Europa Israel kreeg vorig jaar geheime wapenzendingen Frankrijk was leverancier van veertigduizend ton Socialisten beslissen over het lot van Gaillard Mollet wil wel, maar hij krijgt weinig steun Onderzoek naar de prijs van nieuwe margarine Dividend Simplex 8 pet. Nieuwe verzekeringen in september Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in 1956 Motorenfabriek Thomassen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland AAN DE HEMEL ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 (Van onze reisredacteur) DAMASCUS, 2 november Terwjjl de Syrische regering zich bij voorbaat, hoewel teleurgesteld, neerlegde bij de verwachte meerderheid in de UNO vóór bemiddeling door secretaris-generaal Hammerskjoeld en tegen een commissie van onderzoek en tegelijkertijd liet doorschemeren, dat de hevig opgeblazen ballon van het Turks- Syrische conflict nu leegloopt, speelde Damascus gisteren (een mohammedaanse rustdag) oorlogje. De lang geleden aange kondigde defensie-week begon eindelijk. Het vliegwiel van het patriottisch élan moest blijkbaar nog worden gesmeerd. In het dorpje Harasta, even buiten Damascus, stak president Koewatli de eerste schop in de grond voor een grote loopgraafdelfcam- pagne. Het presidentieel gezelschap werd begroet door een menigte leden van de volksverzet-groepen, die met geweren wa ren bewapend, en boeren met spaden en houwelen, die werden aangevoerd door „voorschreeuwers", die slagzinnen scan deerden als „Dood aan de aanvallers", „Slechts over ons lijk", „Arabia, Arabia, Arabia". Dorpsvrouwen in rood-wit geblokte ge waden gehuld, gluurden verbaasd door de sluier-spleet, toen twee compagnieën vrou welijke vrijwilligers aanmarcheerden, ge stoken in olijfgroene overalls, sommigen met kortgeknipt haar, anderen met vlech ten, enkelen op hooggehakte pumps of op balletschoentjes en sommigen in leger- kistjes, maar allen uit de pas. Nochtans hadden zij fier de hoofden geheven en de ogen onbevreesd gericht op Syrië's vanen en zij waren trots op de emancipatie van de Arabische vrouw. Padvinders en school jongens jongleerden met lange schoppen en vijf geüniformeerde twee-turfs kleuters ADVERTENTIE met bekwame vakmensen geeft u de zekerheid, dat uw kostbare HORLOGE in goede handen is. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. Eigen graveerinrichting 1 GROTE KEUZE Horloges - Wekkers - Pendules - Tafelzilver - Sola - Goud en Zilver. Barteljorisstraat 1 - Tel. 13131 - H'lem naast reisbur. LISSONE-LINDEMAN De N.V. Koudjjs' Voederfabrieken b.k. te Rotterdam heeft over het per 31 juli j.l. geëindigde boekjaar een exploitatie rekening behaald van 825.660 (vorig jaar 815.683). Na interest betaling en afschrijvingen resteert een saldo winst van ƒ441.886 (440.658), waaruit een on veranderd dividend van 10 percent wordt voorgesteld. Het stelsel van monopolieheffingen be ïnvloedt sterk de kostprijs der eindpro- dukten van de vee- en pluimveehouderij, zo zegt het verslag. Dit heeft tot gevolg dat bij export compensatiemaatregelen no dig zijn. De tot nu toe genomen maatrege len dienaangaande zijn, naar de mening van de directie, zeker niet voldoende te achten. Ondanks deze minder gunstige omstandigheden kon de afzet opnieuw wor den uitgebreid en werd een hogere omzet behaald dan in de voorafgaande jaren. De toekomst van de onderneming wordt met vertrouwen tegemoetgezien. ADVERTENTIE Duitser Berg pleit voor De voorzitter van de Federatie der Westduitse Industrie, Fritz Berg, heeft op de werkgevers en de werknemers een beroep gedaan een bestand te sluiten om inflatie te vermijden. Sprekende in een bijeenkomst van economen te Munster waarschuwde Berg de vakbonden, dat verhogingen van de geldlonen, die worden afgedwongen door stakingsdreigingen, moeten leiden tot inflatoire ontwikkelin gen en de werkgelegenheid in gevaar zul len brengen. Op de werkgevers deed Berg een beroep de stabiliteit van de munt niet in gevaar te brengen en te voldoen aan de eisen der arbeiders voor een hun toe komend aandeel in de economische voor uitgang. Berg voerde aan, dat een be stand tussen werkgevers en werknemers, dat een stelsel van vrijwillige arbitrage inhoudt, sedert 1937 in de Zwitserse me taalindustrie bevredigende resultaten op levert. Volgens Berg kan de volkshuishouding geen loonsverhogingen meer verwerken zonder prijsverhogingen. De werkgevers moeten daarom looneisen vastbesloten van de hand wijzen. De onlangs door de vak bond van textielarbeiders gestelde loon eisen zullen, indien zij worden ingewilligd, leiden tot een prijsstijging van 12 percent. Een loonsverhoging van een percent in de kolenindustrie zal een kolenprijsver hoging van 40 pfennig per ton tengevolge hebben. Op de uitgifte van f 10.000.000 6obli gaties ten laste van de n.v. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbe- drijf, waarvan reeds f 2.000.000 op inschrij- vingsvoorwaarden was geplaatst, is voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat een zeer belangrijke reductie moet worden toe' gepast, met helmpjes en schertsgeweertjes mar cheerden dapper op, tot zij in het gedrang verzeilden en in een bitter geween uit barstten. Gekruide taal De extatische menigte werd eerst toe gesproken door stafchef Bizri: „De vijand staat voor de poort, laat ons met houwelen en schoppen forten opwerpen en vechten tot onze laatste adem, kind, straat, huis, tuin en kamer". President Koewatli zei: „Wij zullen de aarde rood verven van ons bloed. Burgers, werkers en leeuwen van Syrië, werpt de agressors terug". Men be hoeft over deze woorden echter niet on gerust te zijn. De Arabische sprekers uiten zich altijd nogal gekruid. Het betekende slechts: „Kom, laat ons wat loopgraven delven". De patriottische opwinding bereikte haar hoogtepunt toen de president de spade hanteerde. De opdringende menigte over spoelde de reeds gedolven proefloopgraaf, die bemand was met grimmig kijkende partisanen achter brens en geweren, parti sanen die echter moesten wijken voor de kolkende mensenzee, totdat de politie deze terugdreef en de vechtposities weer inge nomen konden worden. Bevestigend antwoord Terwijl een oude boer met wilde derwisj- passen de erewacht aanspoorde tot de hei lige oorlog en een militair orkest Sousa's „March Colonel Bogey" speelde, verliet de presidentiële stoet tenslotte het met de Syrische zwart-wit-groene vlaggen ver- hierde stoffige dorpje Harasta tussen de grijs-bruine heuvels. Het was een dave rend lawaai van claxons en dansende, zin gende en schreeuwende partisanen, die nu met hun revolvers en kromme messen zwaaiden. Een hunner stak zijn hoofd in mijn taxi en vroeg: „Jij uit Moskou?" Een bevestigend antwoord leek mij raadzaam. Na de lunch en siësta volgde in Damas cus een luchtafweer-oefening. De sirenes huilden, de duiven fladderden rond, vier bejaarde Gloster-Meteors scheerden over de daken en de luchtdoelartillerie knalde tien schoten hemelwaarts. Toen was het krijgshaftig feest voorbij. DAMASCUS (UP) Peter Tomiatti, cor respondent te Damascus van de Londense Daily Telegraph" is wegens „misbruik van Syrië's gastvrijheid" uitgewezen. Hij kreeg een uur om zich voor vertrek naar Beiroet gereed te maken. Tomiatti had de minister van Defensie, Khaled el Azem beschreven als „de verbindingsman van de regering en de groep officieren die het land in werkelijkheid regeert". PEKING, (Reuter) De Chinese com munistenleider Mao Tse Toeng is naar Moskou vertrokken ter bijwoning van de festiviteiten ter herdenking van de bolsje wistische revolutie in 1917. Dit is de tweede maal, dat de 64-jarige Mao Tse Toeng naar de Sovjet-Unie gaat. In 1949 ging hij naar Moskou om met Stalin te spreken. Mao handelt in strijd met de woorden van zijn lievelingswerk, waarop een groot deel van zijn denken gebaseerd zou zijn, het beroemde dertiende-eeuwse Chinese boek „Alle mensen zijn broeders", dat als volgt begint: „Een man moet niet trouwen na zijn dertigste, geen overheids- betrekking aanvaarden na zijn veertigste, geen kinderen meer verwekken na zijn vijftigste en niet meer reizen na zijn zes tigste". Mao heeft al deze dingen wel ge daan. Mao Tse Toeng wordt vergezeld door een delegatie van veertien leden onder wie drie leden van het politieke bureau van de Chinese communistische partij en mevrouw Soong Tsjing Ling, de weduwe van dr. Soen Jat Sen, die de Chinese re publiek heeft gesticht. President Ho Tsji Minh van Noord-Viet- nam en premier Tsedenbal van de Mon goolse volksrepubliek zijn al in Moskou aangekomen, evenals Palmiro Togliatti, de de leider der Italiaanse communisten. In zijn vergadering van 1 november heeft het bestuur van Willem Smit en Co's Transformatorenfabriek n.v. te Nijmegen de jaarcijfers besproken. Overeenkomstig de verwachtingen heeft dit jaar aanzien lijk betere resultaten te zien gegeven, ter wijl tevens bevredigende verwachtingen voor de toekonjst mogen worden gekoes terd. Op grond hiervan zal het bestuur aan aandeelhouders het voorstel doen een dividend van twaalf percent uit te keren. Het Argentijnse ministerie van Finan ciën werkt ontwerpovereenkomsten uit voor de consolidatie van de Argentijnse schulden aan West-Duitsland, Italië, Frankrijk, Engeland en Nederland. Deze overeenkomsten, die 8 november zullen worden getekend, zullen Argentinië uitstel van betaling verlenen voor in totaal meer dan 400 miljoen dollar plus 50 miljoen dollar rente. Verder zullen Japanse schul den tot een bedrag van 60 miljoen dollar worden geconsolideerd, hoewel Japan geen lid is van de Club van Parijs. De Argentijnse regering verwacht, dat tege lijk met de consolidatie van de schulden de definitieve totstandkoming zal plaats vinden van een multi-lateraal handels- en betalingsstelsel met elf Etyopese landen, al moeten hiervoor nog enkele vraagstuk ken worden opgelost. Financiële kringen te Buenos Aires ge loven, dat de consolidatie van de schul den nieuwe financiële mogelijkheden voor Argentinië zal openen en tot resul taat zal hebben, dat de Argentijnse han del zich meer op Europa dan op de Ver enigde Staten zal gaan richten. Zij mer ken op, dat de kredieten, verleend door Europese landen, gelijk zijn aan de tot dusverre door Amerikaanse openbare en particuliere instellingen verleende kre dieten. Voorts merken zij op, dat de Amerikaanse markt beschermd wordt door douanerechten en invoerverboden voor Argentijnse stapelprodukten, zoals vlees, terwijl de Europese landen er daarentegen naar streven de handel met Argentinië uit te breiden. JERUZALEM (UP) Sjimon Peres, de directeur-generaal van het Israëlisch ministerie van Defensie, heeft verklaard dat Israel in de zes maanden welke voor afgingen aan de invasie van Egypte, veer tigduizend ton oorlogsmateriaal heeft ge ïmporteerd, ter waarde van miljoenen dollars, zonder dat buitenstaanders iets van deze zendingen hebben ontdekt. In begin 1956, aldus Peres, kwam de Franse regering tot de slotsom dat de verzoeken om wapenleveranties, door Israel uit vei ligheidsoverwegingen gedaan, gerecht vaardigd waren. „Met een minimum aan diplomatieke activiteit en een maximum aan persoonlijk vertrouwen werd een kleine groep mensen belast met wapen zendingen die miljoenen dollars waard waren. De vriendschap die toen ontstond duurt vandaag voort," zo verklaarde bij. In weerwil van de waakzaamheid die talrijke landen ten aanzien van wapen transporten naar het Nabije Oosten be trachtten is van deze wapenzendingen naar Israel nooit iets bekend geworden, aldus Peres, die opmerkte dat Israëls po sitie door deze leveranties belangrijk ver beterd was. Hij verklaarde dat de Israëlische wapen- produktie sindsdien met de helft gestegen is. De Israëlische industrie maakt ver schillende infanteriewapens en levert de munitie voor de luchtmacht eveneens zelf. PARIJS (UP). - De Franse socialistische partij beslist morgen over het lot van de kandidaat-premier Félix Gaillard, de jonge leider van de radicale partij en de vijfde man die tracht een einde te maken aan de regeringscrisis. Tenzij de socialisten zich bereid verklaren in zijn kabinet zitting te nemen, zal Gaillard zijn pogingen opgeven. Men neemt wel aan dat de socialisten Gaillards uitnodiging zullen aanvaarden maar de vraag is: welke voorwaarden zij zullen stellen en of hun voorwaarden aan vaardbaar zijn voor Gaillard. De nationale raad van de socialistische partij zal zondag in Puteaux beraadslagen. De secretaris-generaal van de socialisti sche partij Guy Mollet heeft zich achter Gaillard geplaatst, maar zijn invloed in de partij in danig geslonken omdat hij er niet in geslaagd is een voor de Assemblee aan vaardbaar kabinet te vormen. Bovendien lijken vele socialisten er de voorkeur aan te geven de anderen te laten regeren, nu er onpopulaire besluiten ge nomen moeten worden. Op vragen van de Tweede-Kamerleden Zwanikken (KVP) en Roemers (PvdA) over de prijs van een nieuw merk mar garine, heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat hij, ten aanzien van de vraag of deze reclamecampagne kwalijk past in de politiek van stabilisatie van lonen en prijzen en bestedingsbeper king, voorop stelt, dat de afspraken, die met het bedrijfsleven over de uitvoering van het prijsstabilisatiebeleid zijn ge maakt, niet inhouden, dat ondernemers in overleg moeten treden met zijn depar tement voordat zij een nieuw produkt in de handel brengen. Voorts behoeft het in de handel brengen van een nieuw merk van een bepaald produkt tegen een hogere prijs dan die van bestaande merken op zich zelf niet met dergelijke afspraken in strijd te zijn, ten zij bij het op de markt brengen van een nieuw merk tegen hogere prijzen de te voren bestaande merken niet meer in de mate als tevoren verkrijgbaar zijn tegen de daarvoor geldende prijzen. Deze omstan digheid doet zich thans niet voor. Naar de mening van de minister zou het echter tegen de geest van de gemaakte afspraken inzake de prijsstabilisatie in druisen, wanneer de prijs van het nieuwe merk, mede in aanmerking genomen een redelijke tegemoetkoming voor eventuele kwaliteitsverschillen, buiten verhouding staat tot de prijzen van reeds bestaande merken. De minister laat thans een onderzoek in stellen of deze omstandigheid zich voor doet. Is dat het geval dan zal hij met de producent in overleg treden over de prijs stelling van dit produkt. De minister zal hierbij bijzondere aan dacht schenken aan het verschil in han delsmarge en nagaan in hoeverre dit ver schil gerechtvaardigd is. Een gebied met lage barometerstanden, dat zich gisteren tussen IJsland en Schot land bevond, heeft zich de laatste 24 uur in noordoostelijke richting langs de Noorse kust verplaatst. Daardoor is de storm van gisteren gaan liggen. In de polaire lucht, die het land binnenstroomde, daalde in de afgelopen nacht de temperatuur tussen 5 en 9 graden. In hoofdzaak langs de kust van Noordholland en ook in het waddengebied kwamen buien tot ontwikkeling, die soms met hagel en onweer gepaard gingen. De oorzaak hiervan was de grote onstabiliteit van de polaire lucht boven het betrekke lijk warme zeewater. Gestuurd door een zeer krachtige, in de bovenlucht aanwezige stroming, die het gehele noordelijke deel van de oceaan overbrugt, komen nog en kele storingen naar West-Europa. Daar door zal het weer tijdens het weekeinde een enigszins wisselvallig karakter hebben. Perioden met opklaringen zullen worden afgewisseld door enkele buien. Het blijft vrij koud en af en toe zal er veel wind zijn. WEERRAPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. S "dti O a M JS d u fl <u c <D r. C.S ADVERTENTIE Babyderm-zeep Zondag 3 november Zon op 7.40 uur, onder 17.11 uur. Maan op 15.23 uur, onder 3.11 uur. Maandag 4 november Zon op 7.42 uur, onder 17.09 uur. Maan op 15.44 uur, onder 4.15 uur. Maanstanden 7 nov. 15.32 uur volle maan. 14 nov. 22.59 uur laatste kwartier. 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 3 november Hoog water: 0.42 en 13.13 uur. Laag water: 8.40 en 20.51 uur. Maandag 4 november Hoog water: 1.37 en 14.02 uur. Laag water: 9.31 en 21.43 uur. Helsinki geheel bew. zzw 8 13 Stockholm onbewolkt zw 7 4 Oslo onbewolkt zzw 7 0 Kopenhagen geheel bew. zzw 8 1 Aberdeen onbewolkt w 3 0,4 Londen zwaar bew. zw 6 0,6 Amsterdam regenbui zzw 7 2 Brussel licht bew. zzw 7 0 Luxemburg zwaar bew. z 3 1 Parijs onbewolkt z 6 0 Bordeaux mist zw 5 0,5 Grenoble zwaar bew. windst. 7 0 Nice zwaar bew. nnw 12 0 Berlijn onbewolkt zzw 4 0 Frankfort licht bew. zw 2 1 München regen zzw 6 0,1 Zürich motregen ozo 7 0,2 Genève licht bew. windst. 1 0,1 Locamo regen windst. 11 9 Wenen mist wnw 4 0 Innsbruck regen windst. 7 0,1 Rome licht bew. zw 13 0 Ajaccio zwaar bew. o 11 0 Mallorca zwaar bew. windst. 13 0 Den Helder zwaar bew. zw 11 1 Ypenburg licht bew. zw 7 3 Vlissingen licht bew. zzw 7 0,3 Eelde regenbui zzw 6 5 Twente onbewolkt zzw 6 0 De Bilt onbewolkt zzw 6 0,1 Eindhoven onbewolkt zzw 6 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 6 0,2 36. Gretig richtte de brandmeester zijn spuit op het venster van de burgemeester, waaruit nog steeds dikke wolken rook kolkten. „Vooruit, Panda! Open de kraan we vallen aan!", riep hij krijgshaftig. Panda gaf aarzelend een paar rukken aan de brandkraan. „Weet u wel zeker dat er echt brand is bij de burgemeester?", vroeg hij. „Natuurlijk, dat zie je toch! Met al die rook! Natuurlijk is er brand!", was het ongeduldige antwoord, „uit ervaring weet ik, dat er geen rook is zonder vuur!" Maar daarin vergiste de brandmeester zich. Het is ook altijd gevaarlijk om op ervaring af te gaan. De brandmeester bijvoorbeeld had nog nooit deelgenomen aan een pijprokers wedstrijd, zoals daarbinnen werd gehou den. Het was een zeer belangrijke wed strijd, waaraan verschillende beroemd heden op pijprook-gebied deelnamen. Er ■was zelfs een radioverslaggever bij aan wezig, die met gesmoorde stem zijn luiste raars een tranend-oog-getuig ever slag gaf van de ontwikkeling van de rook en de wedstrijd. „Waarde luisteraarsuch- uch, de kuch-wedstrijd nadert nu zijn hoogtepunt. Men kan moeilijk meer zien. kuch-kuchwie er gaat winnen. Maar mijnkuch-ervaring zegt mij, dat het onze eigen... uch-burgemeester zal zijn!" Zo luidde zijn proestend oordeel. De Simplex Machine- en Rijwielfabrie- ken n.v. zal aan de komende vergadering van aandeelhouders voorstellen een on veranderd dividend van acht percentover veranderd dividend van acht percent over het per 31 augustus 1957 afgesloten boek jaar. In september is voor 329,8 miljoen aan nieuwe verzekeringen afgesloten, te weten 142,5 min. kapitaal-, ƒ164,4 min. rente- en 22,9 min. volksverzekering. In de eer ste negen maanden van dit jaar is voor ƒ2795,4 min. aan verzekeringen afgeslo ten, waarvan 1234,0 min. kapitaal-, 1374,4 min. rente- en ƒ187,0 min. volks verzekering (in dezelfde periode van 1956 bedroegen deze cijfers resp. 2565,3 min., 1161,0 min., 1232,8 min. en 171,5 min.). In 1956 werd door de n.v. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten blijkens het jaarver slag over 1956 voor 1720 eigen woningen een hypothecaire lening verstrekt tot een to taalbedrag van f 21.232.000, dis is f 2.861.000 meer dan in 1955. Het aantal deelnemers bedroeg einde 1956 14.218. Aan spaargeld kwam gedurende het verslagjaar een be drag binnen van f 10.73.138.waarbij ook is begrepen datgene wat door deelne mers, die op korte termijn hun eigen huis wilden bouwen, is bijgestort om hun eigen- geld-tegoed tot de vereiste hoogte op te voeren. Het vorig jaar werd ruim f 8.500.000 gespaard. Het verslagjaar geeft dus een toeneming te zien van ruim f 2.000.000. Evenals voorgaande jaren zijn ook thans bedragen aan verschillende bestemmings reserves toegevoegd tot een totaal bedrag van f 139.993.—. Op 30 oktober 1956 werd besloten tot een statutenwijziging, waarbij de naam van de n.v. werd omgezet in n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de doelstel ling een nieuwe omschrijving verkreeg, na melijk het verstrekken van hypothecaire leningen, bij voorkeur aan spaarders. Op 8 maart 1957 werd deze statutenwijziging van kracht. Bij de inschrijving op aandelen respec tievelijk certificaten n.v. Motorenfabriek Thomassen is vrijwel ten volle van het voorkeursrecht gebruik gemaakt. De Amerikaanse staalprijzen De democratische senator Kefauver heeft er bij de Amerikaanse staalindustrie op aangedron gen haar prijzen met minstens 3 dollar per ton te verlagen teneinde hierdoor een stimulans te geven aan het bedrijfsleven. Kefauver is hoofd van een anti-monopolie-commissie van de se naat, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de jongste verhoging der Amerikaanse staal prijzen met 6 dollar per ton. Hij wees er op dat de U.S. Steel Corporation zojuist een record netto-inkomen voor het derde kwartaal van 1957 heeft gemeld van 97.555.683 dollar. Olieboring geslaagd In het noordelijk deel van Brits Honduras is olie aangetroffen, aldus heeft een woordvoerder van de Gulf Oil Co. te Belize medegedeeld. Het is nog niet bekend of de olievoorraden te ex ploiteren zijn. Dit is de eerste maal dat in dit gebied olie wordt aangetroffen. In de afgelopen zes jaar zijn twee mislukte proefboringen ge maakt. Van de twee thans in uitvoering zijnde boringen heeft thans één olie aangetoond. Tot op heden is aan de exploratie meer dan tien miljoen gulden ten grondslag gelegd. Trekking Witte Kruis De trekking is gehouden van de Noord-Hol- landsche Vereeniging ,,Het Witte Kruis". Uitge loot zijn 10.050 obligaties. De prijs van 10.000 viel op serie 2868 nummer 5, van 250 op serie 2557 no. 10 en van f 100 op serie 4424 no. 4. Voorts zijn 47 obligaties uitgeloot met 25 en 10.000 met 18. Italiaanse luchtvaart De beide Italiaanse luchtvaartmaatschappijen Alitalia en Linee Aeree Italiane (L.A.I.) zijn tot één enkele maatschappij samengesmolten. De nieuwe maatschappij draagt de naam „Alitalia- Line Aeree Italiane. Het instituut voor indu striële wederopbouw, een regeringsinstelling, zal de grootste aandeelhoudster in de nieuwe maat schappij zijn. G.A.T.T.-studiecommissie De speciale commissie, die door de ministers conferentie van de contracterende partijen der Algemene Organisatie voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) werd benoemd om de vraagstukken te bestuderen, die voortvloeien uit de oprichting van de Europese Gemeenschappelijke Markt, zal maandag haar eerste bijeenkomst houden. ADVERTENTIE REPARATIES aan alle merken STOFZUIGERS HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43 - Haarlem - Tel. 52760 Dood. Het George-meer, in westelijk Oeganda, een der rijkste visplaatsen ter wereld, is bedekt met miljoenen dode vissen. Aan de oevers liggen de vissen tientallen centimeters dik. Men veronderstelt dat de vissen door een gas zijn vergiftigd, te meer daar in het midden van het meer bellen naar de oppervlakte stegen. Verlengd. Na acht uur onafgebroken on derhandelen hebben vertegenwoordi gers van vakbonden en scheepvaart maatschappijen in Japan nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de staking van 84.000 Japanse zeelieden. Vrijdagavond werd de sta king opnieuw met vijf dagen verlengd en uitgebreid tot schepen boven de 1.800 ton. Reeds liggen 193 schepen, met een totaal tonnage van 927.719, werkloos in de havens. Probleem. De directeur van de „Planned parenthood federation of America", dr. William Vogt, heeft in het blad dezer organisatie het probleem van 'n vorm van een geboortebeperking, die aan vaardbaar is voor de R. K. kerk, aan de orde gesteld. Vogt meende, dat het verstandig zou zijn indien in samen werking tussen de kerk en zijn organi satie gezocht werd naar een systeem van geboorteregeling, dat voor de kerk aanvaardbaar is. Campagne. Zes leden van de liberale oppositiepartij zijn vrijdag op een po litieke vergadering op het eiland Bo- hol (Philippijnen) doodgeschoten. Op de Philippijnen wordt op het ogenblik een verkiezingscampagne gevoerd. Het eiland Bohol,ten zuidwesten van Ma nilla, is de geboorteplaats van presi dent Garcia. De president, die een ver kiezingstournee maakt, bevond zich slechts enkele kilometers van de plaats van het incident. Vermaning. „Vreugde en Licht", het or gaan van de vereniging, die het in acht nemen van de zondagsrust in Engeland bevordert („The Lords' day observance society") heeft kri tiek geuit op het feit, dat premier MacMillan niet aarzelt op zondagen te werken. De premier antwoordde zijn best te doen „om de zondag te heili gen". Hij kan echter niet geloven, dat het juist zou zijn om op zondag zijn on ontkoombare verplichtingen te nege ren. Dichtst bij. President Sukarno maakt een reis door de Oostindonesische archi pel, welke hem ook naar Tual zal voe ren, op de Kei-eilanden, de het dichtst bij het omstreden deel van Nieuw-Gui- nea gelegen eilandengroep. De presi dent wordt vergezeld door verscheidene ne hoofden van diplomatieke missies. Redevoering. Paus Pius XII heeft alle audiënties van gisteren en vandaag afgelast om zijn tijd te wijden aan de voorbereiding van een belangrijke re devoering over de Europese eenwor ding. De 81-jarige Paus, sinds lang een vurige aanhanger van een Ver enigd Europa, zal de redevoering uit spreken tijdens de audiëntie op maan dag van ministers van Economische Zaken en parlementsleden van de lan den der Kolen- en Staalgemeenschap." Aanvulling. De Amerikaanse marine zal binnenkort 7000 mariniers uit het Na bij e-Oosten naar Amerika terugbrengen voor „aanvullende oefeningen". Onge veer 1800 mariniers en 12 amfibie vaartuigen zullen in het gebied van de Middellandse Zee bij de zesde vloot blijven. Risico. Voor het huis van een neger advocaat in Bessemer in de Ameri kaanse staat Alabama, David Hood jr, is vrijdagmorgen een bom tot ont ploffing gebracht.Er was veel scha de, maar niemand raakte gewond. De advocaat heeft onlangs bij een fede raal gerechtshof een proces aanhangig gemaakt om voor de negers van Besse mer toestemming te verkrijgen in de parken van de stad te komen. Noodmaatregelen. De regering van Cy prus heeft negatief geantwoord op het verzoek van de secretaris-generaal van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen, de noodveror deningen op te heffen, die de activi teit va.i de vakbeweging op het eiland beperken. De regering van Cy prus heeft de heer Oldenbroek mee gedeeld, de noodmaatregelen te wil len handhaven omdat naar alle waar schijnlijkheid de verzetsorganisaties hun activiteit zullen hervatten. ZOALS we weten, worden zonsverduis teringen veroorzaakt, doordat de maan zich bij haar maandelijkse omgang langs de hemelbol tussen de aarde en de zon plaatst, waardoor zij - bekeken vanuit het standpunt van de aardbewoners - het licht van de zon onderschept. Zon en maan door lopen hun baan door de dierenriem in de zelfde richting van west naar oost, wat voor een bewoner van het noordelijke halfrond gelijk staat met „van rechts naar links". Omdat de maan een grotere snelheid heeft en tij dens een zonsverduistering de zon dus als het ware inhaalt, zal elke zonsverduistering al tijd aan de rechterkant van de zonneschijf moeten beginnen, althans voor bewoners van het noordelijke halfrond. Onze tegenvoeters zullen de verduistering altijd aan de linkerkant van het zonnelichaam zien beginnen. Gaat het middelpunt van de maanschijf over het middelpunt van de zon, dan is er een kans, dat van een totale zonsver- duisetring kan worden gesproken. Hele maal zeker is dit dan nog niet, want wan neer de maan juist op grote afstand van de aarde staat (en die afstand kan, zoals u weet, verschillen van maximaal 42.000 km vertonen) en er zou zich op dat moment een zonsverduistering voordoen, kan het maanlichaam de zon niet helemaal af schermen, waardoor een ringvormige zons verduistering ontstaat. Om het zwarte cir keltje van de maan blijven we in dat geval dus een dun ringetje van de zon zien. Eigenlijk is een zonsverduistering, waar bij de schijf van de zon precies door de maanschijf wordt bedekt, op zichzelf een geweldige toevalligheid (wanneer we inde natuur daarvan althans mogen spreken). De grootte, waarop we de maan zien, be- draagt ongeveer gr., zodat elk hemel lichaam, dat we met die hoek waarnemen, precies door de maan zal worden bedekt. De zon, waarvan de middellijn 400 maal zo groot is als die van de maan, zal dus ook 400 maal zo ver weg moeten staan, wil zij precies door de maan verduisterd kunnen worden. Dit laatste nu, blijkt her haaldelijk het geval te zijn! Een totale zonsverduistering kan slechts op een klein gedeelte van het aardopper- vlak als totaal worden ge zien. Dat komt, omdat de ver duistering eigenlijk een para tactisch verschijnsel is, dat we het best kunnen be grijpen door het te vergelijken met dingen uit het dage lijks leven. Wanneer iemand onder de lamp zit te lezen en u houdt de hand op 1 meter afstand van de lamp, zodat het licht op het boek wordt onderschept, behoeft de geplaagde lezer maar iets opzij te schuiven om weer van het volle lamplicht te kunnen genieten. Zo is het ook bij de zonsverduistering, die zich op een bepaald moment slechts op een oppervlakte met een doorsnede van ca 250 km als een totale verduistering ver toont. Rondom dit gebied bevindt zich dan een veel grotere uitgestrektheid met een doorsnede van vele duizenden kilometers, waar de verduistering dan als een gedeel telijke verduistering wordt gezien. Doordat de aarde draait, vertonen deze gebieden zich als langgerekte banen op het aard oppervlak. Over het voorspellen van zonsverduiste ringen, waarvan wij u deelgenoot zouden maken, hebben we inmiddels nog niets verteld. Daarover maandag. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2