I Tunnelleerschooltje <:\Oeelz Visserij-varia en oorlogstuig Mijn IJmuiden en het uwe Slepen in druk De rode klaproos FLIKKERLICHT Sfc.fitferïrF Ku|ter Avonturen Blanke slavinnen Examens COR v. d. MEER Tesselschade-Arbeid Adelt houdt drie bazaars in de IJmond Tegen corruptie V ariatie Prof. dr. G. Stuiveling over „Zedelijkheid en fatsoen" Kees Verwey exposeert in Arnhem en Leiden Naar de haaien Kalkoen op drift „Us Memmetael" minium mini muil Studentikoos Zingen en vissen ^.ii'ÜKDAG 2 NOVEMBER 1957 i Marktplein 30 - Telefoon 4273 ADVERTENTIE Humphrey Bogart en Rod Steiger kijken gespannen naar de verrichtingen van de nieuw-ontdekte bokser in de openingsscène van de film „De Gewetenlozen" (Thalia), maar eens een einde aan te maken en gaat zich met de haaienvangst bezig houden, hetgeen uiteraard wel een aardig gegeven is om er een film van de maken. Nadat zondagmiddag om 14.30 uur „De rode speer" over het witte doek heeft ge suisd, wordt van maandag af „Verdorven jeugd" vertoond. Deze film geeft het beeld van een aantal „beeldige" meisjes, die be dorven zijn door een overmaat aan luxe en geld. De moderne jeugd op zijn slechtst. (Lux or) De boeken van Alexander Dumas lenen zich uitstekend voor het ver vaardigen van avonturenfilms. De „Drie musketiers" werd enige tijd geleden ver filmd en had veel aftrek in de bioscopen. Nu kan de bioscoopbezoeker naar het Luxortheater gaan om de avonturen van „De graaf van Monte Christo" mee te be leven. Deze film is echter zo lang gewor den, dat zij in twee delen moest worden gesplitst. In „Het verraad" wordt uiteen gezet hoe het de jonge zeeman Edmond Dantès vergaat, nadat hij op de avond van zijn verlovingsfeest w"i~dt gearresteerd. Zijn jaloerse collega terousse en zijn medeminnaar Mond^- adden dit name lijk bewerkstelligd door het schrijven van een anonieme brief. De jonge zeeman wordt tot levenslange kerkerstraf veroor deeld. Na achttien jaar weet hij echter te ontsnappen en met een lading goud komt hij terug als de geheimzinnige graaf van Monte Christo. Natuurlijk wreekt hij zich op de bandieten, die hem in het ongel luk hebben gestort. Hoe dat in zijn werk gaat wordt in het tweede deel uit de doe ken en op het doek gedaan. De vele span nende avonturen, die de graaf van Monte Christo beleeft, worden in boeiende scènes verbeeld-.' Vanwege- de-grote lengte--van-de film wordt van vrijdag tot èn met woens dag slechts een avorid^óorstéHing 'getjeVen; die om half acht bègint. Zondagmiddag be gint de voorstelling om half drie. (Kennemer Theater) Tot en met maandag wordt in dit theater de Franse film „Handelaren in meisjes" vertoond. Als onbedorven meisjes van het platteland op hun eentje naar Parijs gaan, dan zijn de filmproducenten er meestal als de kippen bij om het verhaal van slechte zeden en boze mannen, dat daar meestal op volgt, onmiddellijk door middel van de filmcamera in beeld te brengen. Zo vergaat het ook Josette, die na door haar stiefvader onheus te zijn behandeld, of liever gezegd mishandeld, naar Parijs trekt om daar haar geluk eens te beproeven. Maar de ene teleur stelling volgt op de andere. En dan komt die goede, lieve en onschuldige Josette in handen van een organisatie, die zich met een niet alledaags werk bezig houdt; namelijk handel in meisjes en verdoven de middelen. Maar weldra verschijnt er nog een bende op de proppen. En dan gaat het er van langs. Want rivaliteit in de onderwereld loopt meestal uit op knok- en schietpartijen. Zondagmiddag wordt er een heel ander genre film ver toont en wel „S.O.S. Held in nood". De voorstelling begint om 14.30 uur. Dins dagen woensdag kan men zien hoe het Pierre Fresnay vergaat in „Het com plot". Deze film heeft de misdadige Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger Onder wijs. Semi-artsexamen: mej. J. M. Bruin, Am sterdam; H. R. Bult, Den Haag; M. J. Stols, Rot terdam; M. Geitz, Driebergen; F. T. J. van Peski, Rotterdam. Artsexamen: mevr. W. de Poole-van Geldrop, Rotterdam; J. Valk, Rotterdam; W. P. H. A. Rijnders, Den Haag; A. E. M. van der Does de Willetoois, Utrecht; W. J. van Putten, Apel doorn; D. H. Bouman, Bennebroek. Rotterdam. Nederlandsche Economische Hoo- geschool. Kandidaatsexamen economische we tenschappen: O. B. Verbeek en S. M. Bosman, beiden te Rotterdam. Utrecht. Geslaagd voor het kandidaatsexamen sociologie: H. da Silva, mej. C. A. G. M. Mudde, P. G. Swamborn, allen te Utrecht, en F. F. M. Repko te Hilversum. Doctoraalexamen biologie: mej. G. A. Ubbels (cum laude) te Beekbergen en Th. W. J. Gadella (cum laude) te Utrecht. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men wis- en natuurkunde: F. Volkers, Leeuwar den; J. v. d. Toorn, Den Haag; C. Steenwijk, Amsterdam. Doctoraalexamen natuurkunde: M. C. Lelie, Haarlem. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Over de niet-operatieve behandeling van het geperforeerde gastroduodenale ulcus" de heer S. S. Ritfeld, geboren te Paramaribo. Doctoraalexamen rechten: H. te Strake, Bergen; H. W. Ibelings, Amsterdam. Doctoraalexamen economie: H. J. de Voogdt en P. Vos, beiden te Amsterdam. Groningen. Doctoraalexamen geneeskunde: B. K. Bootsma, Hoogeveen. Artsexamen le ged.: mej. S. H. Sipkes, Dokkum; J. L. de Graalf, Groningen; C. A. E. Volckmann, Groningen; W. J. A. Bloemen, Venray. Bevorderd tot arts: P. Lips, Groningen; T. de Roo, Utrecht. Nijmegen. Kandidaatsexamen psychologie: P. W. A. Augustus, Venlo. Doctoraalexamen psychologie: mej. M. A. L. G. Meuwese, Nijme gen; de heer L. P. M. van den Bogaert, Veghel; zr. Franciscus (mej. J. Post), Hees-Nijmegen. ADVERTENTIE De echte HELDERSE TAAI van Pronk steeds vers verkrijgbaar bij het bekende adres KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 Reforma - Zoutloos - Suikervrije artikelen Profiteert u reeds van ons 25 RENTE-SPAARSYSTEEM Het bestuur der afdeling Velsen-Bever- wijk en omstreken" van de vrouwenver eniging „Tesselschade-Arbeid Adelt" houdt de jaarlijkse bazaar op dinsdag 5 november ten huize van mevrouw M. J. Santman- Van Eendenburg, Harddraverslaan 21, Santpoort, op woensdag 6 november, ten huize van mevrouw I. baronesse van Itter- sum-Grönningsaeter, van Tuyllweg 22 Vel- sen-Zuid en op vrijdag 8 nov., ten huize van mevrouw C. Royaards-baronesse Ben- tinck, Dr. Schuitstraat 12, Beverwijk. Het bestuur heeft getracht een collectie artikelen samen te stellen, die een ander karakter heeft dan in de vorige jaren; de bazaar is geopend van 10.3012.30 en van 24.30 uur. Het doel van de Algemene Nederlandse vrouwenvereniging „Tessel schade-Arbeid Adelt" is verbetering van het lot der on- en minvermogende be schaafde Nederlandse vrouw, door haar te steunen in haar pogingen om in eigen on derhoud te voorzien. Prijzen van vrijdag Gr. tong 4,70-4,40, grm. tong 4-3,60, kim. tong 3,40-2,90, kl. tong I 2,70-2,55, kl. tong II 2,20-1,95, tarbot I 2,70-2,10 per 1 kg. Tarbot II 108-92, tarbot III 77, tarbot IV 62-40, kim. schol 61-56, kl. schol I 56-35, kl. schol II 42-17, schar 22-13, v. haring 25-19, makreel 17-10, gr. schelvis 23-22, grm. schelvis 23-18, kim. schelvis 22-18, kl. schelvis I 21-18, kl. schelvis II 16-8, wij ting 17-12, gr. gul 51-44, mid. gul 37-35, kl. gul 16-12,50, poontjes 18-16 per 50 kg. Gr. kabeljauw 196-90, gr. koolvis zw. 49-42 per 125 kg. Besommingen van vrijdag SCH 135 f 9.540, KW 122 f 19.300, KW 124 f 6.960, KW 59 f 4.290, KW 91 f 4.290, KW 73 f 9.580, KW 163 f 6.160, WR 50 f 290, KW 35 f 360, KW 56 f 460, KW 50 f 400, KW 94 f 840, KW 30 f 230, KW 88 f 890, KW 98 f 600, KW 71 f 360, KW 92 f 600, KW 65 f 330, IJM 59 f 1.020, IJM 31 f 1.800, IJM 40 f 1.010, IJM 3 f 480, IJM 30 f 510, RO 29 f 490, TX 14 f 940, TX 33 f 1.110, BU 33 f 530. Aanvoer van vrijdag 220 kisten tong en tarbot, 550 schol, 15 schar, 620 haring, 1100 makreel, 865 schel vis, 65 wijting, 45 kabeljauw en gul, 5 poon, 180 koolvis, 35 diversen. Totaal 3700. jeugd tot onderwerp. Aanvankelijk is Pierre Fresnay een deugdzaam onderwij zer, die leraar is op een kostschool. En kele jeugdige leerlingen met een slechte inborst nopen hem echter tot de aftocht en dan wordt de leraar maar portier van een groot hotel. De goede en slechte men selijke eigenschappen worden in deze film sterk naar voren gehaald. In de nog smalle rij der Velsense bio scooptheaters is bij verrassing een nieuwe verschijning opgedoken: „Theater De Weijman" in Santpoort. In de grote zaal van het restaurant zullen namelijk elke avond smalfilms worden vertoond met de eerste voorstelling werd gisteravond het theater geopend. Wij zullen in deze rubriek voortaan ook de films van „De Weijman" aan een korte beschouwing on derwerpen. „De reis naar de maan" (vrijdag, zater dag en zondag De Weijman) is het op een steeds meer naar de realiteit nijgende fan tasie gebouwd verhaal over een ruimte vaart, die uiteraard de filmers prachtige kansen bood voor het te berde brengen van de mogelijke gevaren van de wereld- ruimte-science fiction echter van een aan vaardbaar soort, dat niet alleen de hang naar het avontuur, maar ook de dorst naar kennis poogt te bevredigen. „De weg leidt naar Parijs" (maandag en woensdag De Weijman). Van gans ander formaat en strekking is de film, die in de tweede speelhelft van de week aan Sant- poorts Hoofdstraat draait: een vrolijk nie- mandalletje, af en toe uitglijdend over een pikanterie maar nimmer banaal wordend. In de voorstelling van donderdagavond draait De Weijman de grootse montage van Ceasar en Cleopatra, het drama uit Rome's roemruchte geschiedenis, dat Ce cil B de Mille aan een forse recette hielp en het publiek aan een mooi spektakel stuk. Of het historisch allemaal klopt wordt wel eens terecht betwijfeld. Voor de jeugd draait men in Santpoort zater dagmiddag en zondagmiddag het dolle verhaal van Stan en Ollie „De twee dwazen", Zondagochtend 3 november zal prof. dr. G. Stuiveling spreken over „Zedelijkheid en fatsoen" in huize „Terpsichoré" aan de Zeestraat 14 in Beverwijk voor de ge meenschap Beverwijk van het Humanis tisch Verbond. Zaterdag 16 november wordt in het Ge meentemuseum in Arnhem een tentoon stelling geopend van werken van de Haar lemse schilder Kees Verwey. Deze expo sitie zal een keuze bevatten uit zijn werk. dat deze zomer al in de Haarlemse Vishal te zien was, aangevuld met enkele nieuwe werken en het grote schilderij „Maska- rade", dat in Haarlem geen plaats kon krijgen. De expositie in Arnhem, die duurt tot 6 januari, zal bij de opening worden ingeleid door de directeur van het Frans Halsmuseum de heer H. P. Baard. Daarna zal een overzichtstentoonstelling van wer ken van Verwey worden gehouden in het museum De Lakenhal in Leiden. Deze ex positie zal van geheel andere aard zijn. Men kan haar bezichtigen van 1 februari tot 18 maart. Dit is het schilderij „Maskerade" van Kees Verwey, een groot doek, waarvoor in de Vishal te Haarlem geen plaats was, doch dat nu in Arnhem te zien zal zijn. Rudolf Schock in „Mijn hart zingt voor jou". (Thai ia) In dit theater wordt van vrijdag tot en met zondag „Schenk mir dein Herz" (Mijn hart zingt voor jou) ver toond. Een film, waarin Rudolf Schock, een van de meest beroemde tenors tal van even beroemde liederen zingt. Niet alleen kan de bezoeker van dit theater genieten van de melodieuze stem van de heer Schock, maar ook van tal van fraaie na tuuropnamen in Capri, Salerno en Napels, alles in Eastman-color. De beroemde tenor Stefan Berger (Ru- dolf Schock) heeft twee grote platonische liefdes: de concertzaal en de hoofdver pleegster, zuster Luise. Eva een ziek meis je met een gevoelig hart en roodvonk heeft echter ook een grote plaats van haar ge voelige hart voor de heer Schock inge ruimd. Met andere woorden zij houdt van hem. Niet als een man voor een vrouw, maar als een dochter voor haar vader. Dan gebeurt het onvermijdelijke. De zanger krijgt ruzie met zijn vrouw, wier levensopvatting totaal van de zijne ver schilt. Hij verlaat het huis en gaat naar een van zijn vrienden, een eenvoudige en hardwerkende visser. Eva is echter een handig meisje. Zij trekt naar Capri, waar de grote zanger zich bezig houdt met de visvangst. Als zij op dit schone eiland is aangekomen, vaart de boot met de grote zanger aan boord net uit. Heel in de verte verklinken nog de laatste tonen van een lied, dat hij aan boord zingt. Eva laat zich echter niet voor een kleine moeilijkheid terugschrikken. Met een roeiboot gaat zij haar grote zan ger achterna. De boot slaat echter om, maar het meisje verdrinkt niet. Want daar is altijd nog de grote zanger, die haar het leven redt. Samen met zijn vrouw ver zorgt hij het meisje. De gemeenschappe lijke zorgen voor het kind brengen de zan ger en zijn vrouw weer tot elkaar en nu voorgoed. (W.B.-T h e a t e r). Tot en met zaterdag draait „De Haaiendoder". Haaien leveren een groot gevaar op voor straaljagerpilo ten, die zich met behulp van hun schiet stoel in veiligheid moeten stellen en dan in zee vallen. Een luitenant-vlieger van een Amerikaans squadron heeft hierdoor tal van piloten verloren. Hij besluit er De eerste roezige weken voor de Velser tunnel zijn thans over zijn betonnen torens getrokken en het ding kan nu eens de balans gaan opstellen over het gebruik, dat er terecht of ten onrechte van hem werd gemaakt door de horden automannen, die er met vrouw en kroost of alleen maar zakelijk doorheentogen, op weg naar wist hij veel. En dan is hem gebleken, dat de Nederlander over het algemeen een onhandige tunnelklant is, ondanks het feit, dat hij te Rotterdam een tunneltje bezit en dat hij bij een gering uitstapje over de grens alweer een tunnel tegenkomt in de Sinjorenstad. Want wat is de tunnel op gevallen van zijn klanten? Dat zij ten eerste geen raad weten met zichzelf en angstige dingen gaan doen, als de verkeersbuis dieper blijkt te dalen dan zij ver moedden, zodat de stroom auto's over het algemeen vrij handig naar beneden zakt, maar dan in het mid den afremt ziet het vuur werk van aanfloepende stop lichten bij de helling. En daar gebeuren dan ook de meeste brokjes, want al is er dan een ongeschreven tunnelwet, die in Amerika, waar ze in tunnels grossie ren dan ook voorbeeldig wordt opgevolgd, om een eenmaal gekozen rijbaan niet te verlaten, hieraan houdt men zich in de Velser tunnel zeker niet. Met het gevolg, dat er bij de gering ste stremming van het ver keer met grote haast wordt ingehaald, alsof het leven er van afhing met het resul taat, dat er telkens weer auto's tegen auto's schuren en de takelwagens maar drukke dagen hebben ge kend. Men zou dus de gebruikers willen aanmanen: hou wat je hebt. Op het stuk van rijbaan dan altijd. Hoe belangrijk dit kan zijn heeft de aanrijding tussen vrachtauto en NACO-bus dinsdagmiddag laten zien hoe belangrijk het boven dien in het algemeen mag heten niet in te halen als men zelf al wordt ingehaald bleek eveneens daaruit. Het tripleren op de weg is een typisch Nederlands euvel, dat al menige traan heeft veroorzaakt. Het achteruit kijkspiegeltje is een onmis baar automeubel, mijne he ren! De fraaie panne-kastjes in de tunnelwanden hebben dus al heel wat diensten be wezen. Hetgeen niet zeggen wil, dat ook iedereen even handig met deze kastjes is omgesprongen. Want al hangen zij in menigvoud in de muur, voorzien van telefoon, H Hoe ver wij alweer gezakt U zijn in de tijd (en hoe vèr in ij de moraal wellicht) moge M blijken uit een melding, die H te Velsen aan de stedelijke B dienaren van ene Hermandad gj werd gedaan ten aanzien van §j het ontvreemden ener kal- jj koen. Dit riekte naar Kerst- M mis, terwijl het nog maar s oktober was, toen dit snode H feit zich ontwikkelde. jg Het is naar ik aanneem een g record, dat slechts wordt M overtroffen naar de onlangs lg geopenbaarde vroegtijdig- H heid, waarmee men in Haar- g lem met het optuigen van g ene Sint Nicolaas is begon- jg nen: in juli al Sinterklaas- jj gedachten daar. Maar dan g óók in oktober kalkoen. Kan g 'ie lekker vet zijn tegen de gj vijfentwintigste, heeft de dief g natuurlijk gedacht. Maar hoe g moet je zo'n kakelbeest nu s als dief zijnde, veilig weg- houden? brandblusapparaat en eerste- hulpgerei, vele automobilis ten durfden er blijkbaar niet aan en reden maar liever door tot de glazen duiven tillen de controleposten, waarin zij licht zagen bran den, waar zij dan de auto netjes en behoedzaam par keerden en om raad gingen toeteren. Hetgeen niet de bedoeling kan zijn. Als de kastjes in de tun nelmuur alleen maar wor den opengemaakt gaat er in de centrale controlekamer al een rood licht op het scha kelbord branden, zodat de dienst.doenden weten dat er iets aan de hand is. Het is dus echt voldoende, om bij pech de auto zo ver mogelijk rechts neer te zetten, een kastje open te doen en des noods de telefoon af te ne men, die een directe ver binding met de controleka mer garandeert. En nu hoopt de tunnel maar, dat iedereen de spel regels een beetje door krijgt. Helemaal zeker is hij er niet van. Een mijner vriendelijkste aanhangers, die bij tijd en wijle deftige brieven pent, over zijn bevindingen te land, ter zee en in de lucht, maar vooral te land, vindt dat het niet- knipperende licht op de hoek van de Jan Kostelijklaan meer effect heeft dan het wel knipperende ditootje op de hoek van de Van Tuyllweg. Dacht ik eerlijk gezegd ook, maar smaken verschillen. Belangrijker echter acht ik zijn schrik omtrent het opbaggeren van aanzienlijke hoeveelheden oor- logsrommel uit IJmuidens sluizencomplex, waarvan hij enige proeven open en bloot bij de kleine sluis heeft zien liggen, waarna hem terecht de schrik om het hart is ge slagen over kleine handjes, die met snelvuurmunitie en licht- kogelpatronen zouden gaan stoeien in de ongetwijfeld onbe waakte ogenblikken, welke daar zullen voorkomen. Ik heb al heel wat van deze griezelige vondsten zien afvoeren. Maar ik heb mét mijn pennevoerder gezien, dat knaapjes kogels uit el kaar peuterden en het kruit vrolijk in brand staken en er zijn zelfs hele fietstassen van dit spul mee naar huis ge nomen. Hóeft het alstublieft niet, verantwoordelijke mijnen- opruimers en aanverwante instanties? Hoeven we niet wéér in de rats te zitten over kinderen, die met hun jeugdig onver stand in schuurtjes en op zolders met hamers op kogels gaan slaan en dan voor hun leven verminkt worden of erger? Mogen alle boze restanten uit vijf boze jaren alstublieft direct en grondig worden weggestopt en vernietigd? Uit de Esdoornstraat be reikt mij een wat weemoe dig epistel van een IJmui- denaar, die woensdag het hoofd heeft gebogen over mijn bespiegelingetje aan gaande het „wonen, het werken en het leven" in IJmuiden. Hij moet het met mij eens zijn, dat het „oude IJmuiden" voorgoed naar betere gewesten vertrokken is - wij zouden het er nog oneens over kunnen zijn of dit te betreuren valt, want ach, die „veertig" was dan wel gezellig, maar of het iets met woonhygiëne te maken had, waag ik op goede gronden te betwijfe len. Ge weet overigens met mij, waarde Esdoorner, hoe de herinnering altoos weer in het menselijk hart om geven wordt door een waasje van lieftalligheid: de goeie ouwe tijd lijkt mooier dan hij in werkelijkheid was. Maar al het water van de zee wast niet af, dat ge ge lijk hebt wat de sfeer van het vroegere IJmuiden be treft: de sfeer van elkaar kennen, een gemeenschap vormen en voor elkaar op komen als dat nodig was. Gij weet nog goed, hoe uw zuster op de trekharmonica speelde terwijl de kinders op het straatje dansten en ge weet nog, hoe graag ge zelf thuisvoer van de lange reizen naar Cyprus en Siberië naar „uw" IJmuiden, het IJmuiden van de gezelligheid en het vertrouwde klusje mensen bijeen. Er zijn vele schuttingen bijgekomen sindsdien, schrijft mijn man bedroeft en vele rangen en standen en wij kennen elkaar niet meer, wij zijn hoovaardig geworden en de wederzijdse hulp ingeval van ziekte, zo als die vroeger om niet en van harte gegeven werd ach, waar is het allemaal ge bleven? Maar toch is zijn IJmui den hem nog een bede en een glimlach waard IJmuiden met zijn wind, die sterkt tot een krachtig mensdom, met zijn zilte zeelucht, die vast niet ongezond is, met zijn duin en strand. „En als er wat wezenlijks veranderd is, dan ligt het voor mij aan de stijfheid of misschien de hoogmoed en het wantrou wen van onszelf. Evengoed vind ik mijn IJmuiden reusachtig." Is dit niet zo goed als de kop van de spijker geraakt? Ik ben alleen benieuwd naar de opvattingen van iemand, die niéuw hier kwam en niet de troostende herinnering rijk is aan vroegere jaren die bovendien niet bekoord wordt door „zijn" stad en „zijn" mensen. Want dat nieuwe geslacht van immi granten zal over dertig jaar moeten zeggen: „Evengoed vind ik mijn IJmuiden reus achtig. Eén kinderleven is wel wat zorg waard, lijkt me en een dodelijke stapel oorlogstuig wel een extra voorzorg je. Misschien kom ik te laat met de vraag en is alles al weg, maar het kan noggeris voorkomen, niet? In een fris blauw kleedje gestoken is op mijn bureel gedwarreld een nieuweling onder de periodieken een' IJmuidense nieuweling nog wel. De foto op de omslag noch de naam van het druk werkje laten de kenner van havens en wateren rondom ons lang in het onzekere, waarover de binnenkant zal gaan: een forse sleeptros wordt door een fikse mans kerel om een beting van een sleepboot geslagen en het g blad zelf draagt ook die naam jj „De Beting", ofwel het sterk- ste stukje van de sleepboot. 3 Met dit maandblad voor B eigen en andere mensen is bureau Wijsmuller in zee ge- stoken en ik moet zeggen, dat B deze stapelloop het beste be- g looft over de vaart van deze H „Beting". John F., de baas B van IJmuidens sleepbedrijf, g waar we allemaal een tikje s trots op zijn sinds de Nieuw M Amsterdam voor Rotterdam- g se slepersneuzen wegge- g snoept werd en waar we an- derszins ook groots op mogen g gaan, schrijft er een paar op- g wekkende woorden in en An- g thonie van Kampen heeft fr een paar herinneringen opge- g haald, maar het mooist vind g ik de foto's van zee en sche- pen, mensen en werk. Vast- g houden zo en goeie trek! gf Het Friese gezelschap „Us §g Memmetael" te Beverwijk, g opent het seizoen op woens- H dag 6 november met de op- j| voering van „Diggels", een g toneelstuk in drie bedrijven m van mr. J. H. Penning, in het Fries vertaald door de heer B G. Beintema. Zoals gewoon- S lijk is de uitvoering in ,,'t g Centrum", aan de Koning- §j straat. j| Lampeniet §j Mag ik even, even maar uw gewaardeerde attentie voor het Nederlands oorlogsgravencomité, dat volgende week met de jaarlijkse „klaprozen" op de Velsense straten verschijnt? V weet het allemaal: moeders, die via dit N.O.C. het graf van een zoon in den vreemde kunnen opzoeken, leed, dat tóch een weinig kan worden gestelpt, brieven, die gewagen van de innige dank jegens de mildheid dergenen, die hen hiertoe in de gelegenheid stelden. Daarom: geeft van ganser harte, als het u volgende week langs de deur wordt gevraagd en geeft nogmaals, als er zaterdag een rammelende bus onder uw neus komt. Uw verdriet is immers zoveel minder. li iiiiiii llllllllllllllllllllll iiiiiii iiiiiii Filmisch van goede kwaliteit is „De ge wetenlozen", die in dit theater van maan dag tot en met woens dag wordt vertoond. De onlangs overleden Humphrey Boigart speelt hierin de hoofdrol. De regis seur is er in geslaagd de mensen en situa ties nuchter en zake lijk te verbeelden en bereikt hiermee een filmrealiteit, die niet naar het sensationele neigt. Een waarlijk obsederende film. Dank zij de enor me campagne, die ge leid wordt door een bekende sportjour nalist, wordt een bokser, die al zijn tevoren omgekochte tegenstanders tegen de vloer slaat tot een beroemdheid. De journalist profiteert uiteraard van de winsten, die de beroemde bokser in de wacht weet te slepen. De journalist verliest met deze praktijken echter zijn goede naam en de liefde van zijn vrouw. Met de bokser gaat het echter ook niet zoals hij het zich had gedacht. Tijdens een belangrijke wedstrijd slaat hij een van zijn tegenstanders dood. Hij is hiervan zo onder de indruk, dat hij besluit de bokssport voor goed vaarwel te zeg gen. De journalist slaagt er uiteindelijk in om de bokser ondanks alles over te halen om nog een keer te boksen. Deze laat zich echter nu niet meer met omkooppraktijken in en lijdt een zware nederlaag. Dit brengt ook de journalist weer op het goede pad, want hij lanceert een serie artikelen tegen de corruptie in deze sport en wordt daardoor weer een algemeen geacht mens. In deze film worden waarlijk verbijste rende onthullingen over de misdadigers- praktijken in de bokssport uit de doeken gedaan. De film vormt dan ook een vlam mend protest tegen dergelijke praktijken. Donderdag wordt in een speciale voor stelling „Club des Femmes" in Thalia vertoond. Een alleraardigste studentikoze film, die de woningnood onder de Parijse studenten aan de kaak stelt. De woningnood is tenslotte zo groot, dat een aantal meisjes-studenten besluiten hun intrek te nemen in een leegstaande villa. Mannen worden uiteraard niet toe gelaten. Als dit toch gebeurt leidt dit na tuurlijk tot vele dolle, komische en soms ontroerende ontwikkelingen. Een film die jong en oud anderhalf uur danig zal amu seren.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3