Streekroman laat Velsen koud N Vier Wijsmuller-slepers krijgen geen sloepen, maar rubbervlotten Aanwinsten voor de visserijvloot Oriëntatievermogen van vissen wordt in Den Helder onderzocht IJmond-agenda Technische boeken vliegen de deur uit Als eerste de „Simson" eind 1957 te water Zou een vis aan de zon de weg weten? 9 EEN JAAR GEMEENTEBIBLIOTHEEK Mistlampen bij Velserspoor- brug buiten gebruik T errasvogels-Alcmaria Victrix uitgesteld Kennemerland-IJmuiden Zesde Vlaardinger en twee nieuwelingen voor IJmuiden Jos. van Dijk vertelde over vogels en filmen Hij Arend Reym slaagt IJ voor al Uw rijbewijzen „Pat-Mat" won van „Rolland" Experiment met glasaaltjes Theo Tielrooy aan kop in D.C.IJ.-toernooi Van Straten was sterker dan H. Leeuw Oorlogsdoden herdacht op verschillende kerkhoven Kinderkerkdiensten ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 Een oud grauw gebouw aan de Heidestraat in IJmuiden. Ook een ouderwets gebouw met hoge ramen en verweerde, bijna kleurloze, stenen. Maar in dat gebouw schijnt de zon aan de boekenhemel. De cultuur van de IJmond achter een onopvallende en zelfs lelijke facade. Want in dit bouwsel is de openbare leeszaal gevestigd. Een bloeiende leeszatl, zoals men dat in de wandeling noemt, hoewel er voor het gebouw alleen wat schamel gras tracht te groeien. Maar ondanks alle uiterlijke gebreken een leeszaal, die* er zijn mag. In oktober heeft zij heel onopvallend haar eerste prille verjaardag gevierd, onopvallend zoals dat uiteraard met alle gemeentelijke instel lingen het geval is. Een jaar geleden was het begin er. Toen werd de eerste gemeentelijke openbare bibliotheek in IJmuiden geboren. En de jonge boreling heeft niet alleen het aller eerste levenslicht aanschouwd, maar is op gegroeid tot een baby, die van wanten weet. In 1956 bestond in IJmuiden alleen nog maar de Nutsbibliotheek, waarvoor bij het ontstaan van de nieuwe openbare lees zaal tevens het overigens vrijwillige laatste uur was aangebroken. De boeken van deze bibliotheek werden al gauw na de start overgebracht naar de oude school aan de Heidestraat en van dat ogenblik af kon de heer T. Meyer beginnen aan zijn zware taak als directeur van deze voor IJmuiden nieuwe gemeentelijke instelling. „Het was wel eventjes moeiijlk", vertelt hij. „We begonnen met een stoel en een bureau van Openbare Werken te lenen". Dat was toen de Openbare Leeszaal tijde lijk in de Moerbergschool werd gevestigd. Toen het gebouw aan de Heidestraat in wendig terdege was verbouwd kon het betrokken worden. Nu is in de Moerberg school onder meer de administratie nog gevestigd. Ruimte tekort „Of de IJmuidenaren hun leeszaal op waarde weten te schatten". „Zeer zeker", antwoordt de heer Meyer. „Het is er soms zo druk, dat er plaatsen tekort zijn". Daar om is ook een van zijn grootste wensen: nog een studiezaal en een leeszaal. „Vooral voor de kinderen", voegt hij er haastig aan toe. De kinderen zijn trouwens de meest toegewijde bezoekers. Dat blijkt wel uit het aantal boeken, dat aan de jeugdige lezers werd uitgeleend in vergelijking tot het aantal boeken, dat volwassenen leen den. De kinderen tot veertien jaar sleepten in het afgelopen jaar maar eventjes 23.360 verhalen en 18.688 studieboeken weg! De volwassenen namen 27.112 romans en 25.712 studieboeken mee naar huis. De jeugd van 14 tot 18 jaar deed het heel wat kalmer aan en leende 7377 romans en 5671 studie boeken. Wat de meest gelezen boeken zijn? Populair wetenschappelijke literatuur weet de directeur te vertellen. Maar ook boeken over de scheepvaart en de visserij zijn geliefde lectuur. „Ze verloochenen hun aard niet," merkt de directeur lachend op. Nuchter „De zee is hun alles". Dit verklaart mis schien waarom de bevolking van onze nijvere stad zo weinig belang stelt in een streekroman. „Ze hechten niet zo aan de grond. Het zijn nuchtere en zakelijke men sen", zegt de heer Meyer, i We wandelèn eens wat aoor de leeszaal. Er komt net een groepje kinderen binnen, pret-lawaaiend met stapels boeken onder hun armen. „Even afstempelen?", vraagt één van de charmante dames, die achter een met kaartenbakken beladen bureau staat. „Ja graag", zegt een tenger, haast schraal, meisje met twee blonde vlechten. „Wat zullen we nu eens nemen", vraagt zij aan haar vriendinnetje. Dat is een kenner. „Dan moet je Bulletje en Bonestaak nemen. Of nee, zouwe we dan maar niet....", Even denkt zij na. Het gesprek tussen de twee meisjes gaat over in een gewichtig gefluister. De juffrouw achter het bureau wacht geduldig. Zij kent haar kleine klan ten wel. Laat ze maar. Nogmaals gaat de deur open. Een gebogen en vergrijsde man komt binnen. „Heeft u misschien voor mij iets over Kennemerland. Een geschiedenis verhaal, u weet wel". De juffrouw knikt instemmend. Zij weet alles, schijnt het. Vreemdsoortig De mensen van de leeszaal krijgen de meest vreemdsoortige problemen op te los sen. Eens kwam er een dame, die mee moest spelen in een toneelstuk. Een toneel stuk uit de oude tijd. „Heeft u misschien een boek met afbeeldingen van oude kostuums uit die tijd?", was haar vraag. Het is bovendien helemaal geen uitzonde ring, dat mensen inlichtingen willen heb- Ten behoeve van baggerwerkzaamheden tussen de Noordzcesluis in IJmuiden en de Velserspoorbrug zullen met ingang van vandaag gedurende ongeveer twee weken de mistlampen op de geleidestoelen buiten gebruik worden gesteld. Tevens zullen tussen 4 en 10 november in het Noordzeekanaal tussen kilometer- paal 7 en 14, omstreeks veertien meter uit de as van de vaargeul, proefboringen wor den verricht. Het verdient aanbeveling voor de schepen om voorzichtig en met ge ringe snelheid te passeren. Lezing met films voor „IJ mond'Massers De afdeling „IJmond" van de Neder landse Vereniging voor Lastechniek zal vrijdag 8 november in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan do Van Diepen straat een lezing met lichtbeelden en films houden. De heer P. Verschoor uit Eindhoven behandelt het onderwerp „De lasser spreekt tot de lasser over bekistlassen" en de heer W. Tjepkema bespreekt enige toepassingen van bekistlassen van rails in binnen- en buitenland. De te vertonen films zijn: „Kermis fan tasie" en „Van alchemie tot atoomsplit sing." J. Harmsen over huurverhoging en bestedingsbeperking De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid houdt dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat haar gebruikelijke ledenbijeen komst. Tijdens deze vergadering zal de heer J. Harmsen, lid van Provinciale Staten, voor de Partij van de Arbeid een inleiding houden over de huurverhoging en de be stedingsbeperking. ben over de boot- en busverbindingen. „Maar we staan voor niets", zegt de direc teur. „Daar zijn we op ingesteld". „Of hem het werk in IJmuiden wel aanstaat". Hij knikt instemmend. „Ik zou nergens anders meer naar toe willen. „Ik zou niet eens naar Amsterdam of Haarlem willen", zegt hij nogmaals met nadruk. Zijn grootste wens is uiteraard een volkomen nieuwe leeszaal. „Maar, die staat nog steeds op de B-lijst. Dat is wel een urgentielijst, maar je weet hoe dat gaat tegenwoordig". Als wij het gebouw weer verlaten, zit ten de meisjes, die zoeven nog zo rumoerig binnenkwamen, doodstil met rode hoofdjes aan de leestafel, gebogen over een of ander boekje. Wegens dodelijk ongeval De heer P. Schippers, eerste-elftalspeler van Terrasvogels, is onlangs aan de ge volgen van een ongeval overleden. Daar om is op verzoek van Terrasvogels de wedstrijd Terrasvogels-Alcmaria Victrix, die zondag zou worden gespeeld, tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Het is al weer jaren geleden dat het laatste duel tussen Kennemerland en IJmuiden heeft plaats gevonden. De oor zaak hiervan is dat Kennemerland zich steeds heeft weten te handhaven in de 3e klasse, terwijl WIJ naar de 4e klasse verhuisde. In vroeger jaren was dat wel eens anders, vooral toen er nog in de H.V.B. gevoetbald werd. Toen toonden de IJmuidenaren zich meestal de sterksten. En nu is het a.s. zaterdag weer zover. Kennemerland neemt op de ranglijst een goede plaats in, waar WIJ met 1 punt maar een pover figuur slaat. Het programma luidt: Kennemerland IJmuiden (3.15 uur). AMVJ 2-IJmuiden 2. SMSIJmuiden 3. IJmuiden 5Zand- voortmeeuwen 2 (3 uur). Junioren: IJmuiden aJong Hercules a (3 uur). Aspiranten: Waterloo aIJmuiden a. Stormvogels bIJmuiden b. IJmuiden c Stormvogels f. DE VIER zee- en havensleepboten, die in aanbouw zijn voor N.V. Bureau Wijs muller te IJmuiden —twee bij A. van Bennekum te Sliedrecht en twee bij Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht blijken volgens het contactorgaan van de maatschappij, „De Beting", van een bijzondere inrichting te worden voorzien. De vier schepen zullen de eerste Nederlandse zeegaande sleepboten zijn, waarop de conventionele reddingsloepen ontbreken. Deze zijn vervangen door de dinghies, ofwel automatisch opblaasbare rubber reddingvlotten. De scheepvaartinspectie heeft tegen het aan boord hebben van deze vlotten als enige reddingsmiddelen geen bezwaar gehad. Slechts een kleine werkboot zal nog op de zeesleepboten aanwezig zijn. Deze werkboten kunnen met een kraan over boord worden gezet. Het lag in de bedoeling de vier schepen, die voorzien worden van twee Bolnes diesels van elk 600 pk, niet te voorzien van een radiohut. De eerste van het viertal, die in december bij de scheepswerf van Bennekum te water wordt gelaten en die in februari in de vaart komt, zal volgens de laatste plannen wel van een speciale radiohut worden voorzien. Het ligt in de bedoeling dit schip de naam „Simson" te geven. Geen bovenstuurstand Vooral door het ontbreken van de sloe pen met de daarbij behorende davits heeft de gezagvoerder van de sleepboot thans een ruim uitzicht over het werkdek achter uit. Het is ook niet nodig gebleken de zo genaamde bovenstuurstand aan te brengen. Voorts heeft men op deze schépen de tros- senlier laten vervallen en vervangen door een elektrische kaapstander, geplaatst juist voor de beting. De vier sleepboten, die van het type „Titan" worden, zullen vijf percent kleiner zijn dan de „Titan" en „Friesland". Hier door worden zij nog beter geschikt voor het werk in sluizen en havens. Uiteraard zijn ze eveneens geschikt voor kust- en bergingswerk. Zij worden gebouwd onder klasse Atlantische vaart. De lengte van de romp bedraagt 30 meter, de breedte 7.80 meter en de holte 4 meter. Aan de accommodatie voor de zeelieden zal bijzondere zorg worden besteed. Alle vier sleepboten zullen in de loop van 1958 in de vaart komen en de vloot van Wijsmuller dan brengen op een sterkte van elf sleep boten met een totale sterkte van 14.300 pk. Voorts zijn nog twee Goedkoop-boten, de „Winston Churchill" en de „Elisabeth Goedkoop" in charter bij Wijsmuller in de vaart. Maandag zal van de helling der scheeps werf A. de Jong n.v. te Vlaardingen de tewaterlating plaatsvinden van de motor trawler, die in aanbouw is voor de n.v. Visserij Mij. Vlaardingen. Het schip, dat de naam Michiel Jan VI. 110 krijgt, is een zusterschip van de Ada VI. 7 en de Francina KW. 153 met een lengte over al- alles van 40,60 m„ lengte tussen de lood lijnen 36,30 m„ breedte 7,20 m. en een hol te van 3,70 m. In de machinekamer wordt als hoofdmo tor een 700 pk. Bronsmotor geplaatst. Deze zevende motortrawler, die sedert het einde van de oorlog te water gaat voor Vlaardingse rekening, is tevens de laatste die voor Vlaardingen in aanbouw is en het derde nieuwe schip voor de Visserij Mij. Vlaardingen die voor kort de Willem VI. 121 en Petronella VL. 131 in de vaart heeft gebracht. Nieuw in IJmuiden. Maandag is voor de eerste reis ter vis serij uitgevaren de motorkotter Willem Robert RO. 27, welke bij de scheepswerf H. de Haas te Maassluis is gebouwd voor de rederij gebr. J. J. Roelofs te Rotter- De heer Jos van Dijk, is bij de Bever- wijkse Amateurfotografen geen onbeken de. Reeds verleden jaar hield hij een boeiende causerie, verlucht met films, over het vogelleven. Vrijdagavond, trad hij wederom voor het voetlicht bij de B.A.F., waarbij hij over zijn ervaringen bij het filmen van vogels vertelde en van de grote moeilijkheden die hieraan ver bonden zijn. Uit zijn interessante lezing bleek, dat ondanks vele voorzorgen (soms nemen deze een jaar in beslag) het filmen van de vogels toch mislukt, omdat later blijkt dat de nesten leeggehaald en de vo gels vertrokken zijn. Ondanks deze teleur stelling blijft de amateurfilmer echter steeds proberen interessante „shots" te nemen van het vogelleven. Evenals het jaar daarvoor had hij weer enkele interessante films meegebracht, waarvan vooral de Artisfilm bijzonder in de smaak viel. ADVERTENTIE Opleiding rijbewijs CE en DE met moderne vrachtwagen met dubbele bediening. Oedipiumeerde KNAC ANWB KNMV FNOP auto- en motor rijschool Hagelingerweg 134, Santpoort Telefoon K 2560 8930 De definitieve uitslag van de wedstrijd „Pat Mat" 1 tegen „Rolland" is iVz2V2 in het voordeel van de Beverwijkers. De onderlinge competitie had "het vol gende verloop: Afdeling 1: P. HartSlings 10, Mos- tertmanSuiker 01. Afdeling 2: PeltzerSauer Sr. remise, SchroderRodenberg remise, Soeteman Falter 01, WulmsTijssen 01, De HeerComis afgebr. Afdeling 3: BeentjesLubert remise, Nijhoffv. d. Berg 01, WagcjiaarSauer Jr. 0—1. Afdeling 4: v. d. LelyMolenaar 10, v. DijkPortegies 10, SteemanRuiter 01, WesterWynia 01, BruinzeelDuin 1—0. De Nederlandse organisatie voor Zuiver- wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. J. Verwey, directeur van het zoölogisch station van de Nederlandse Dierkundige Vereniging in Den Helder, opnieuw een subsidie verleend voor het onderzoek naar het oriëntatievermogen van vissen. Het bewuste onderzoek, dat reeds enige jaren aan de gang is. wordt uitgevoerd door de heer F. Creutzberg, doctorandus in de biologie. Dr. Verwey vertelde dat men zich bij het onderzoek naar het oriëntatievermogen van vissen speciaal concentreerde op dat van de paling. Toen de bioloog Kiamer uit Wilhelmshafen in 1950 ontdekte dat trek vogels voor hun oriëntatie gebruik maken van de zonnestand en van een soort „in wendige klok" om in de herfst in zuid westelijke richting te gaan vliegen, vroeg men zich op het zoölogisch station in Den Helder af of wellicht ook de vissen bij hun oriëntatie van de zon gebruik maken. Ge constateerd werd, dat de oude paling, de zogenaamde schieraal, in de Oostzee bij zijn trek een bepaalde koers volgde. Daar de paling alleen 's nachts trekt, lag een oriëntatie van dit dier op de zon niet erg voor de hand. Aangezien men vermoedde dat de kleine paling, de zogenaamde glas aal, zich volgens dezelfde principe zou oriënteren als de oude paling, begon de heer Creutzberg met deze dieren te expe rimenteren. De jonge paling wordt van zijn geboorteplaats in de Sargassozee af met het golfstroomwater naar West-Europa gevoerd. Na een transport van tweeëneen half jaar bereikt de larve de duizend meter diepte-lijn langs de rand van het Europese continent, waar hij in augustus- september zijn gedaanteverwisseling tot glasaal ondergaat. In maart-april van het daarop volgende jaar verschijnt de glas aal voor de rivieren van West-Europa. Onderscheidingsvermogen Het spreekt van zelf, dat de vraag hoe de glasaal van de duizendmeter-dieptelij n naar de Westeuropese riviermonden komt, de onderzoekers in hoge mate intrigeerde. Om dit probleem te verklaren, heeft men gedacht aan de mogelijkheid dat de glas aal instinctief in oostelijke richting trekt. Dat zou kunnen met behulp van een astro nomische of magnetische oriëntatie, maar de heer Creutzberg dacht ook aan de mo gelijkheid van het aanpeilen van diep op ondiep water met behulp van bepaalde trillingen. Het is echter gebleken, dat de trek op een totaal andere wijze geschiedt dan men vermoed had. De glasalen weten namelijk de eb van de vloed te onderschei den. Komt het water opzetten dan laten zij zich door de vloed meenemen. Loopt het water terug, dan laten zij zich in de diepte zakken. Dat de vloed het transport middel der glasalen is, heeft men voor de Waddenzee kunnen aantonen. Dit zal dan ook wel het geval zijn in de Noordzee. Bovendien zijn er enige aanwijzingen dat er ook nog andere dieren volgens dit systeem in zee worden vervoerd. Voorts is wereldberoemde stomme films. gebleken dat het transport in hoofdzaak 's nachts plaats vindt en wel in de boven ste waterlagen. Hoe de glasaal de eb van de vloed weet te onderscheiden, is nog niet bekend en vormt derhalve nog een punt van onderzoek. In vier gespeelde partijen behaalde Henk Leeuw zeven punten in het DCIJ- toernooi. J. van Sraten heeft echter een einde aan deze successenreeks gemaakt. De leider raakte in een zeer moeilijk spel- fragment de kluts kwijt en liet een een voudige combinatie toe, welke Van Stra ten in de gelegenheid stelde de partij te winnen. Hierdoor slaagde Theo Tielrooy er in, zonder een verliespunt, na vier ronden de leiding te nemen. Bosma werd dit keer in een zeer aan trekkelijke partij zijn slachtoffer. Dukel zit Theo echter met 6 punten uit 3 partijen op de hielen, gevolgd door P. v. d. Berg met het zelfde resultaat. H. Laros, die voordien van Jan Waal won en van Roozenburg verloor, speelde met Tommy Postma remise. Leo Binkhorst verloor van Kok. D. Ott won door een zeer fraaie en originele com binatie van C. Kaan. Jan Waal klopte H. Gomes. Dukel won van L. Vooys. De stand na deze wedstrijden luidt: 1. T. Tielrooy 4 2. H. Leeuw 5 3. P. v. d. Berg 3 4. B. Dukel 3 5. P. Kok 6. J. Waal 7. C. Kaan 8. D. Bosma 9. T. Postma 10. D. Ott 11. J. Post 12. Laros 3 3 13. Roozenburg 1 2 14. W. v. Wort 2 3 15. L.Binkhorst 2 2 16. Meyer 6 2 17. Gomes 5 1 18. L. Vooys 3 1 19. J. v. Straten 4 2 20. Beukema 1 0 21. R. Mossel 0 0 22. P.Binkhorst 2 0 De spelers ontmoeten elkaar één keer en spelen ook allen dus een partij tegen ex- wereldkampioen P. Roozenburg. Degenen, die zich als de eerste tien plaatsen zullen in de hoofdklasse uitkomen. Film- en forumavond A.N.M.B. De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de metaal- en elektro-technische Industrie houdt op donderdag 7 november een film. en forum avond in het Luxor-theater. Het forum wordt gevormd door Gerda Brauticham, mevrouw N. de Bock-Luiting, Anke Weidema, B. P. M. Wortman en Jack Ringel. Max Nabarro geeft explicatie bij enkele dam, die reeds de trawllogger Dolfijn RO. 2 en de botter Catharina RO. 29 in de vaart heeft. Deze nieuwe aanwinst van de Rotter damse visserijvloot is 120 ton, 27 m. lang, 6,30 m. breed en 3,00 m. diep. Het vaar tuig wordt voortbewogen door een 400 pk. Bolnesmotor. Voorts is in IJmuiden aangekomen de nieuwe kotter Grietje UK. 126, gebouwd in Zaandam bij de scheepswerf De Hem. De eigenaar van dit vaartuig is schipper F. Baarssen. De lengte van het schip be draagt 22 m., breedte 5,70 m. en de holte 2,60 m. Als hoofdmotor heeft het schip een 200 pk. Bolnes motor. De vorige kotter van die naam is nu in het bezit van de gebr. Romkes De Boer. Dit schip is omge doopt in Evert Marijtje UK 218. Op maandag 4 november om 19 uur, zal in de Dekenale Kerk aan de Breestraat In Beverwijk, een plechtige H. Mis van Re quiem worden opgedragen ter herdenking van de gevallen Hongaarse vrijheids strijders. Het initiatief hiertoe is genomen door de Peregrinus-Stichting in Beverwijk en het plaatselijk Vluchtelingen-comité. Bij deze plechtige requiemmis worden niet alleen de Hongaren en hun pleeg ouders verwacht, maar ook allen in en rond de IJmond, die, begaan met het lot ■van duizenden mannen, vrouwen en kin deren, wier dierbaren en vrienden ge vallen of weggevoerd zijn, zich in hun gebeden willen verenigen om van God troost in hun droefheid af te smeken. Zondag 3 november IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 17 uur: ds. Dickhout. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 19 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. van Leeuwen; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 en 16.30 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. H. B. Kossen. Zondags- schoolst 1.4512.45 uur. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Woensdag 9 uur: Heilige Mis. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12.00 uur zondagsschool, 16.30 uur: ver- teluurtje voor de jeugd, 19.15 uur: Open luchtsamenkomst; 20 uur: Openbare sa menkomst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, zondag 10 uur: de heer G. Planting (A'dam), 11.15 uur: zondagsschool. Maan dag 20 uur: Zusterhulp (Meeuwenlaan 55). IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Dickhout; 19 uur: ds. H. van der Loos met jeugddienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Ver. v. Vrjjz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp; 11.45 12.45 uur: zondagsschool. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 19.30 uur: H. Kleyn Haneveld; -11.45 uur: zondagsschool. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 17.15 uur: ds. J. A. Roskam. Jan Campertschool, zondagsschool, 10.30 11.30 uur. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: prof. dr. G. C. van Niftrik; 19 uur: ds. S. de Roest. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 19 uur: ds. J. van den Berg. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: de heer Dikkens. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: de heer Ed. W. Pera; 11.45 uur: zondagsschool. Evang. Luth. Gem., 10.30 uur: ds. J. A. Roskam. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. W. Oorthuys; 19 uur: ds. Hart- dorff van Amsterdam. Irenekapel, 10 uur: ds. J. W. H. Warners van Utrecht. Populierenlaan, 10 uur: vie. G. H. Wol- fensberger. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Wouda. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10.15 uur: prof. dr. M. A. Beek van Am sterdam. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. A. A. Leenhouts van Castricum; 17 uur: ds. J. v. Leeuwen van IJmuiden. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.15 uur: ds. Terstege. Geref. Kerk, Kerkplein, 8.45 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk; 17 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds, P. Salm. Kapel Duinenbosch, 9 uur, idem ds. P. Salm. Ger. Kerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens van IJmuiden; 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. A. van der Loos; 19 uur: ds. W. B. I. Smits. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. G. H. van Willenswaard. Geref. Kerk, 9.30 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis; 17 uur: ds. C. Meyer. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris; 16 uur: ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 en 15.15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 19.30 uur: Eveningservice. Jeugdhuis, 10 uur: ds. D. ter Steege voor Jongejeugdkerk. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten, Creutzbergschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- school 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils, kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Julianaschool in verband met bazaar geen kinderdienst. Kinderkerk, Emmaschool, 10 uur; Theo Thijssenschool 10 uur. Geref. kinderdienst, Lariksburcht, 11.30 Geref. Evang. zondagschool, Ossendorp- school. ingang Lemairestraat, 10.30 uur. Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, 11.45 uur. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Baniaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. DRIEHUIS—VELSEN-DORP: Herv. kinderdiensten, Marie Boreel- klëuterschool, 10 uur, alle leeftijden. Wijkgebouw Torenstraat, 12 uur, leef tijd 5 en 6 jaar. Doopsgezinde zondagsschool, Jan Cam pertschool, 10.30 uur. G. v. d. Winden kampioen bij „De Reisduif" Het vliegseizoen bij de Beverwijkse post- duivenhoudersvereniging „De Reisduif" is ten einde en daaruit blijkt dat G. v. d. Winden afdelingskampioen is geworden met 11.490 pnt. 2. P. v. d. Outenaar 10.702 pnt. 3. T. Gravemaker 10.439 pnt. 4. C. Westrate 9649 pnt. De overige resultaten waren: Vitesse: 1. C. Westrate, 2. G. Hoeks, 3. R. Westrate. Midfond: 1. T. Gravemaker, 2. G. Grapen- daal, 3. G. v. d. Winden. Oude duiven: 1. T. Gravemaker, 2. G. v. d. Winden, 3. C. Westrate. Jonge duiven: 1. G. Grapendaal, 2. T. Gravemaker, 3. P. Lugt. Fond: 1. J. Luntz. 2. T. Gravemaker, 3. G. v. d. Win den. Na vluchten: 1. P. v. d. Outenaar, 2. S. v. d. Kolk, 3. G. v. d. Winden. „Sans Atout" in wintercompetitie De bridgeclub „Sans Atout" heeft de wintercompetitie voortgezet met de vol gende uitslagen: Groep I: 1. B. HoogeboomG. Tabak 69 mp 2. H. OosterveenR. Oosterhout 621/a mp. 3. J. KrabG. C. Tabak 54V2 mp. 4. D. HoogeboomC. Luttik 53 mp. 5. W. en G. de Boer 53'/2 mp. 6. J. BlomJ. Nijman 52'/2 mp. 7. mevr. BeltermanA. van Gro ningen 51 mp. 8. R. HoenJ. Kerkhof 50 mp. 9. A. Worst Jr.A. Worst Sr. 46 mp. Groep II: 1. Ph. van GroningenA. Tand 44 mp. 2. J. BosJ. van Zutphen 41 mp. 3. B. GrootK. v. d. Zon 391/2 mp. 4. J. Stals J. de Lalijne 38V2 mp. 5. C. Hoogeboom J. Berlee 36V2 mp. 6. N. HendriksJ. Koop manschap 33 mp. 7. dames ReymersKleyn 3072 mp. 8. L. Kleyn—C. Geldermans 30'/2 mp. 9. G. PloegJ. Groot 30'/2 mp. VELSEN ZATERDAG 2 NOVEMBER Hervormd jeugdgebouw, 20 u.: Advendo: „Anne-Marie zeg jij het maar". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Mijn hart zingt voor jou". Rex: Geen opgave. Openbare gemeentelijke leeszaal en bi bliotheek, Heidestraat: geopend van 19 12.30 en van 1417.30 uur; Bijkantoor Velsen-Noord open van 1417 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1419 uur. Katholieke leeszaal: Gesloten. Patronaat, 20 uur: Muziekfestival V.G., Sectie Muziek. Julianaschool: Bazaar Hervormd Jeugd werk, 1518 en 1923 uur. Abelenstraat: Verkoopavond Vrijzinnig- Hervormde vrouwenvereniging, 19.30 u. ZONDAG 3 NOVEMBER Thalia, 15 uur: „Het geheim van de bergschat"; 19 en 21.15 uur: Als zaterdag. Rex: Geen opgaaf ontvangen. BEVERWIJK ZATERDAG 2 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Handelaren in meisjes". Luxor Theater, 19.30 uur: „De graaf van Monte Christo" (Eén voorstelling). W.B. Theater, 20 uur: „De haaiendoder". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 10—12 en 15—17 uur; lees- en studiezaal geopend van 1012 en 14 17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30—16.30 uur. R.K. leeszaal, Uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en stu diezaal geopend van 10—13 en 1417.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wjjk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 1718 uur. ZONDAG 3 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „S.O.S. Held in nood"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Handelaren in meisjes". Luxor Theater, 14.30 en 19.30 uur: „De Graaf van Monte Cristo". W.B. Theater, 14.30 uur: „De rode speer';' 16.30 en 20 uur: „Verdorven jeugd". „Terpsichore", 10.15 uur: Humanistisch Verbond. Prof. Dr. G. Stuiveling spreekt over „Zedelijkheid en fatsoen". MAANDAG 4 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Handelaren in meisjes". Luxor Theater, 19.30 uur: „De Graaf van Monte Christo". W.B. Theater, 20 uur: „Verdorven jeugd." Kennemer Theater, 20 uur: Chr. Bouw arbeiders Bond. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15-17 en 19-20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1920 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 15—18 en 19—21.30 u.; jeugd leeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9