PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Twee Poolse schepen stuurloos op Noordzee in felle Zuiderstorm Open brief van filmcritici over de Nederlandse speelfilms Aanhoudend onbestendig Trawler en vrachtboot stuurloos helikopter komt niet los Wereldnieuws ocU ió het zo r~ ■iAANDAG 4 NOVEMBER 1957 2 „HAAL DE JONGSTEN VAN BOORD" Hausse in oorlogskruizen in West-Duitsland Scharenfabriek uitgebrand Indische resolutie op Rode Kruiscongres toegejuicht Critiek van Kamerleden op de P.T.T. Guus Hermus en Hans Kaart nu te gast bij de Haagse Comedie St. Hubertusjacht '■S s s 5 BB II BB II ■9 >B SB BB IH BI li 19/ Vrijheidsstrijd der Hongaren herdacht Voor spellingen Van een speciale verslaggever) IN DE ZUIDERSTORM, die vanmorgen langs de Nederlandse kust woedde en die de windkracht 10 bereikte, zjjn twee Poolse schepen in moeilijkheden geraakt. Beide schepen hadden met een defect aan de stuurinstallatie te kampen en vroegen aan de kustradiostations Humber-radio en Scheveningen-radio dringend om sleepboot- assistentie. Uit IJmuiden vertrok de sleepboot „Cycloop" van N.V. Bureau Wijs muller vanmorgen om acht uur op het eerste noodsein naar de trawler „Yaskolka", terwijl de in Den Helder op station liggende Wysmuller-sleper „Titan" omstreeks negen uur naar zee vertrok om de 2878 ton grote Poolse vrachtvaarder „Kolobrzeg" te hulp te snellen. De eerste melding kwam tegen acht uur binnen van de Poolse trawler „Yaskolka". In de positie 52.57 noorderbreedte en 02.45 oosterlengte dit is ongeveer zestig mijl ten westnoordwesten van IJmuiden was het schip op drift geslagen in noor delijke richting. Reeds een uur later moest de schipper van de Pool melden, dat de positie vijf mijl noordelijker was. Bureau Wijsmeller n.v. bood haar dien sten op Loyds Open Form aan de kapitein van de „Yaskolka" aan. Deze werden ge accepteerd, terwijl ook de commandant van het moederschip der Poolse vissers vloot, de „Kaskubi" ermee instemde dat de 1200 pk. sterke zeesleepboot assistentie zou komen verlenen. De „Cycloop" koos zee onder bevel van kapitein Jan de Koe uit IJmuiden en marconist Dubbeldam kon de Pool melden, dat de sleper om streeks twee uur vanmiddag in de buurt zou zijn. De toestand op de trawler werd door de kapitein gevaarlijk geacht. Hij verzocht Humberradio om een helikopter te sturen om de jongste opvarenden van boord te laten halen. Humberradio moest om streeks half elf vanmorgen melden, dat de helikopter door het stormweer niet kon opstijgen. Men zou nu in ieder geval een groter vliegtuig in de richitng van de Pool sturen om de positie aan de sleep boten en andere schepen aan te geven. Van de Engelse kust stak een reddingboot in zee. Verscheidene schepen, die in de nabij heid van de „Yaskolka" lagen bijgedraaid voor het stormweer, boden assistentie aan. Ook de Franse vrachtvaarder, die op slechts enige mijlen afstand van de Pool was, zegde toe te trachten naar de trawler te varen. De Wijsmuller-sleepboot „Titan" ka pitein F. de Jong die vorige week don derdag op de rede van Den Helder werd (Van onze correspondent in Bonn) In verscheidene Westduitse steden liggen in etalages weer ijzeren kruizen en de andere Duitse onderscheidingstekens uit de tweede wereldoorlog, op fluweel uitge stald, soms met de prijzen erbij. Ze zien er op het eerste gezicht net uit als vroeger, alleen de hakenkruis-emblemen zijn, op last van hogerhand, verdwenen. Daarvoor is niets, of het jaartal 1939, of een orna ment van eikeloof in de plaats gekomen. Iedereen kan de onderscheidingstekens thans kopen. Een fabriek in Lüdenscheid, niet ver van het Ruhrgebied, die ook de officiële ordetekens van de bondsrepubliek vervaardigt, maakt ze aan de lopende band. Andere firma's, die tot dusver hoofdzake lijk speldjes en insignes hebben gemaakt, treffen voorbereidingen om dit voorbeeld te volgen, want deze tijd van het jaar, met bals en feesten, is gunstig voor deze pro- dukten van de „kermis der ijdelheid". De hoogconjunctuur wordt verwacht als het dragen van onderscheidingen op de unifor men van de „Bundeswehr" door nieuwe legervoorschriften zal worden geregeld. Prijzen Een ijzeren kruis-tweede-klasse kost 10,80 mark, en een ijzeren kruis-eerste- klasse 14,50 mark. De kostbaarste onder scheiding uit Hitler's oorlogen is het rid derkruis, dat bij het ijzeren kruis behoort. Dat kost, verzilverd, met lint en etui, 45 mark. De prijs van het „gouden" kruis met etui is 43,50 mark. De medaille van de winterveldtocht naar Rusland in 1941 1942 is al voor 9.10 mark te krijgen. Bij zondere insignes, die voor moedig gedrag in gevechten „van man tegen tank" wer den verleend, kosten, als ze zwart zijn, 8,80 mark, en verguld 9.60 mark. Ook de dienstinsignes, die bij de rijksarbeidsdienst werden uitgereikt, zijn weer te krijgen, voor mannen en voor vrouwen. In de jaren, die onmiddellijk op de on dergang volgden werd geen grote waarde gehecht aan die versierselen omdat men niet geloofde dat men er zich ooit weer in het openbaar mee zou kunnen voltooien. Ook daarvoor. IJzeren kruizen werden niet uitsluitend voor krijgsverrichtingen verleend. Kort geleden is in Frankfort een lezenswaardig boekje uitgekomen, „SS gestern, heute undwaarin Kurt Hirsch wandaden van de Waffen-SS beschrijft. Hij zegt in zijn werkje, dat tal van leden van de politie en van de Waffen-SS indertijd het ijzeren kruis of het „Kriegs Verdienstkreuz" heb ben gekregen ter beloning voor het „harde werk", dat ze bij het deporteren van joden en het „opheffen" van joodse kampen (dat wil zeggen bij het „liquideren" van de joden) in Polen hebben verricht. Nieuw zijn miniaturen van decoraties uit de nazi-tijd, die kleiner dan een centi meter zijn, opdat men ze achter de jas- revers kan verstoppen. Zaterdag is brand uitgebroken in de Eerste Nederlandse Scharenfabriek te Vroomshoop. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar de brand was zo hevig dat onmiddelijk' hulp werd ingeroepen van de brandweer te Den Ham. Men kon ech ter niet voorkomen, dat de gehele fabriek nagenoeg uitbrandde. Waardevolle machi nes gingen verloren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Dezelfde fabriek werd ook in maart 1953 een prooi der vlam men. De fabriekshal is eigendom der ge meente Den Ham. gestationeerd nadat de sleper de Neder landse kustvaarder „Julia Anna" had ge ëscorteerd door het Molengat, ging van morgen op volle kracht weer door het Molengat in noordelijke richting naar zee. De Poolse vrachtvaarder „Kolobrzeg" ver keerde in moeilijkheden op 54 noorder breedte en 2.25 oosterlengte. Dit is onge veer tachtig mijl ten noordwesten van Den Helder. Het vrachtschip, dat eigendom is van de Polska Zegruga Moriska te Szczecin in Polen, heeft stuurmoeilijkheden. Trawler behouden? De schipper van de Poolse trawler heeft tegen de middag gemeld dat de stuur installatie provisorisch hersteld is en dat hij zal proberen op eigen kracht Great Yarmouth te bereiken. NEW DELHI (Reuter) Het congres van het Internationale Rode Kruis te New Delhi heeft met algemene stemmen een door India ingediende ontwerp-resolutie aanvaard, waarin op alle landen een be roep wordt gedaan, oorlog te voorkomen, het streven naar ontwapening te verster ken en „maatregelen te nemen, waardoor te allen tijden de mensheid beschermd wordt tegen de gevolgen van het gebruik van brandbommen, chemische, bacteriolo gische, radio-actieve en andere wapens". Een Sovjet-amendement, waarin werd In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting der PTT wordt critiek geoefend op de tariefsverhogingen bij dit staatsbedrijf Vele leden verklaar den zich niet tegen een verantwoorde tariefsverhoging te zullen verzetten, maar zij zouden wel gaarne van de minister vernemen, of hij zich ervan heeft over tuigd, dat de efficiency in het bedrijf aan redelijke eisen voldoet. Zij zouden het op prijs hebben gesteld, wanneer met de in voering van de laatste tariefsverhogingen zou zijn gewacht totdat de Kamer ge legenheid zou hebben gehad hierover haar mening kenbaar te maken. Verder merkten zij op, dat in deze tijd van bestedingsbeperking algemeen de eis tot prijsstabilisatie wordt gehoord. Zij vroegen waarom de minister het blijkbaar nodig acht, dat bij de telefonie een winst van ruim f 10 miljoen en bij de postcheque- en girodienst een winst van ruim f 3 mil joen wordt gemaakt. Velen leden achtten het zeer bevreem dend, dat de PTT tweemaal in één kalen derjaar een tariefsverhoging wil door voeren. Naar hun mening had het verlies bij de posterijen niet binnen het jaar tot een tweede verhoging aanleiding behoeven te geven. Ter vergelijking stelden zij, dat de winst bij de telefonie van ruim 10 mil joen geen aanleiding is geweest tot ver laging der tarieven. Opgemerkt werd voorts dat voor de draadomroep een verlies wordt geraamd van f 4.832.000. Indien deze miljoenen ver slindende dienst zou worden opgeheven, zou het waarschijnlijk mogelijk zijn om, ondanks een verlies bij de posterijen, tot een sluitende begroting te geraken. Be staat er, zo vroegen vele leden, niet alle aanleiding te bevorderen, dat de staat zijn bemoeiingen met de draadomroep defini tief staakt? Andere leden vestigden de aandacht van de minister op de vaak gehoorde klacht, dat het dienstbetoon bij de posterijen af neemt. Zo worden genoemd het beschadi gen van poststukken en het overslaan van buslichtingen. Deze leden waren van mening, dat een staatsbedrijf, dat ten dele een monopolistisch karakter heeft, maat regelen dient te nemen om zijn verplich tingen ten volle te kunnen nakomen. De Haagse Comedie heeft „Veel leven om niets" van William Shakespeare in studie genomen in de vertaling van Gerard Mes- selaar. Cees Laseur heeft de regie en de medewerkenden zijn onder anderen Elisa beth Andersen, Bas Ten Batenburg, Maria de Boo^i Max Croiset, Jules Croiset, Joop van der Donk, Gerard de Groot, Wim de Haas, Broes Hartman, Guus Hermes, Hans Kaart, John Koch, Cees Laseur, Jan van der Linden, Albert Mol, Karen-Else Slui- zer, Johan Valk, Frans Vorst, Camille de Vries, Frans Zuidinga. De decors en kos tuums zijn van Harry Wich, de muziek wordt gecomponeerd door Jurriaan An- driessen. De choreografie is van Albert Mol. De première zal gegeven- worden op 1 januari in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Een zevental filmcritici heeft zich in het maandblad „Filmforum" met de vol gende „Open brief" gewend tot de Neder landse producenten van speelfilms. Steeds weer, aldus deze critici, hebben wij gemeend, op de bres te moeten staan voor de Nederlandse speelfilmproduktie. De oprichting van ene, dank zij de samen werking van particulier initiatief en rijks overheid tot stand gekomen, garantiefonds voor de Nederlandse speelfilm hebben wij toegejuicht. Maar het geduld zelfs van de meest welwillende, die om principiële redenen een geregelde produktie van Nederlandse speelfilms een goed en noodzakelijk ding vindt, is niet meer bestand tegen de min derwaardigheid waarvan Nederlandse speelfilms steeds weer, ja steeds méér blijk geven. Nu nog steeds Nederlanders vergoelijkend en met sent'mentele verte dering de Nederlandse speelfilm in be scherming nemen, nu men nog te vaak de stereotiepe woorden „toch wel vlot ge speeld, niet minder dan de gemiddelde buitenlandse ontspanningsfilm" tegen komt, willen wij deze open brief richten tot hen, die om welke reden dan ook zich verplicht voelen Nederlandse films te vervaardigen. Wat producers in andere landen doen is hun zaak. Moet het beslist een Nederland se taak zijn de smaak van de gewone bioscoopbezoeker nog meer te bederven? Niets meer en niets minder doen de Ne derlandse speelfilms van de laatste jaren. Zij zijn van het begin tot het eind beledi gend slecht en munten uit door een niet te overtreffen infantilisme. Wie of wat kan met dergelijke films gebaat zijn? Niemand en niets, en vermoedelijk zelfs de geldge vers niet. Na al deze mislukkingen zou men ein delijk het risico moeten aandurven een Nederlands documentarist de opdracht tot het maken van een speelfilm te geven. Als men dit niet wil is er, met het oog op het publiek, de film, de reputatie van onze acteurs en actrices en het geld dat op an dere wijze beter gebruiktou kunnen wor den, slechts één advies mogelijk: stop, voorlopig tenminste, de speelfilmproduk tie! Ieder van ons heeft in zijn eigen blad reeds hierop geattendeerd. De crisis op d Nederlandse speelfilm-markt heeft ons tot een ongewone stap, tot deze gezamen lijke verklaring en waarschuwing ge dwongen. De brief is ondertekend door de critici J. Blokker, C. Boost, A. van Domburg, Han G. Hoekstra, A. Koolhaas, H. J. Oolbekkink en H. Wielek. Men is in de kringen der filmproducenten zeer verontwaardigd over deze „Open Brief" en wijst er o.a. op, dat tot de ondertekenaars Anton Koolhaas behoort, die de eerste na-oorlogse speel film „De dijk is dicht" maakte. Vreemd vindt men de figuur, dat ook de heer J. Blokker tot de ondertekenaars behoort, die toch begin '57 van het garantiefonds van de Ned. Bioscoop Bond een bedrag heeft Nehroe tijdens zijn openingsrede voor het congres van het Rode Kruis van New Delhi. opgeroepen tot een onmiddellijk staken of opschorten van proeven met kernwapens, werd verworpen. Het Russische voorstel werd met 66 tegen 30 stemmen afgewezen. Acht delegaties, waaronder die van India, Irak en Zweden, onthielden zich van stemming. Japan, Tsjechoslowakije en de Sovjet- Unie trokken op het laatste ogenblik ont- werp-resoluties in, waarin speciaal werd aangedrongen op het buiten de wet stellen van het gebruik van kernwapens en an dere wapens voor massale vernietiging. De Indiase ontwerp-resolutie werd tenslotte onder luid gejuich aanvaard met 115 tegen nul stemmen. Zondagmorgen hield de prins De Merode de grote en schilderachtige St. Hubertus jacht in de bossen van Belgisch Limburg. De jacht werd geopend met een hoogmis in het kerkje van Wiemesmeer, tussen Zutendaal en Genk, waarna de paarden en meute evenals het woud werd gezegend. Het jachthoornkwartet van België luis terde de plechtigheid, die door de Belgische televisie werd uitgezonden, op. Ook uit Nederlands Limburg bestond er voor deze jagersplechtigheid veel belangstelling. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden. HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem. Tel. 52760 Op de oceaan bevindt zich een omvang rijk depressiegebied, waarvan de kern maandagmorgen met een luchtdrukwaarde van iets minder dan 970 mbar op ongeveer 700 kilometer ten westen van Schotland lag. Actieve randstoringen ervan bewegen van de Golf van Biscaye over Engeland naar het Noordzeegebied. Een van deze storingen trok maandagmorgen vroeg dicht langs de kust van Holland en Zee land. De wind nam daar tijdelijk toe tot zware storm, dit is windkracht 10. Den Helder meldde tijdens een bui bij het overtrekken van een koufront een windstoot van 41 meter per secunde, (of ongeveer 150 kilometer per uur). Boven de Golf van Biscaye ontwikkelde zich maan dagmorgen een nieuwe storing en daar de algemene luchtdrukverdeling boven West- Europa nog vrijwel niet verandert, mag verwacht worden, dat deze storing onge veer dezelfde baan zal volgen als zijn voor ganger. Na een tijdelijke afneming zal de wind morgen dan ook weer gaan toenemen en zullen ook de regenkansen weer groter worden. WEERRAPORTEN Dinsdag 5 november Zon op 7.44 uur, onder 17.07 uur. Maan op 16.07 uur, onder 5.20 uur. Maanstanden 7 nov. 15.32 uur volle maan. 14 nov. 22.59 uur laatste kwartier. 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 november Hoog water: 2.21 en 14.35 uur. Laag water: 10.13 en 22.24 uur. Temperaturen buiten M S ■a 8 en binnenland heden- d morgen 7 uur. Neerslag: C -c' O 6 0) t" V laatste 24 uur st C.S Helsinki geheel bew. ozo 2 Stockholm zwaar bew. zzo 7 0,1 Oslo regen zzo 8 8 Kopenhagen half bew. z 9 0 Aberdeen nevel windst. 2 1 Londen weerlicht wzw 7 24 Amsterdam zwaar bew. z 12 5 Brussel regen z 11 0,4 Luxemburg zwaar bew. z 10 0 Parijs geheel bew. z 12 2 Bordeaux geheel bew. zzo 11 0,3 Grenoble licht bew. zzw 16 0 Nice licht bew. nnw 12 I Berlijn nevel zo 5 0 Frankfort mist windst. 3 0 München mist zzo 4 0 Zürich mist nw 2 0 Genève licht bew. zw 6 0 Locarno regen ozo 9 5 Wenen nevel zzw 8 0 Innsbruck licht bew. w 2 Rome zwaar bew. zo 13 12 Ajaccio zwaar bew. ono 11 Malïorca licht bew. windst. 9 0,4 Den Helder lichte regen z 12 17 Ypenburg geheel bew. zzw 13 4 Vlissingen zwaar bew. zzw 13 3 Eelde lichte regen z 11 4 Twente lichte regen z 12 4 De Bilt geheel bew. z 13 4 Eindhoven geheel bew. z 13 3 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. z 12 2 ra3B3pr?i 37. De pijprokerswedstrijd naderde nu het hoogtepuntde ene deelnemer na de an dere gaf het op en zakte met wazige blik en gedoofde pijp ineen. Maar de burge meester hield nog dapper vol. Met ferme halen hield hij zijn pijp brandende; fier en onverzettelijk blies hij zijn kringetjes. „Luisteraars, dit is een groot uche mo ment!", riep de radioverslaggever hoes tend, „als iïc het goed zie, gaat onze eigen burgemeester deze uche wedstrijd winnen! Nog enkele minuten en hij zal zelfs het wereldrecord hebben verbeterd! Ach, wat een uche uche eer zal dat zijn voor onze stad, voor ons land en voor ons volk!" Hij schraapte zijn keel, wiste zich de tranen uit de ogen en vervolgde: „Hij rookt nog steeds, in prima stijlHij trekt, hij blaast, hij trekt, hij blaastwat een tech niek Nog enkele seconden, luisteraars en het wereldrecord zalMaar het wereldrecord zou niet gebroken worden, want op dat ogenblik sneed een water straal sissend door de rook en trof de bur gemeester midden in het gelaat. Zijn pijp sputterde, borrelde en doofde On bewust van het feit, dat zij de record illusies van de burgemeester in rook had den doen opgaan, hielden Panda en de brandmeester de waterstraal op het open raam gericht. „Kijk", zei de brandmeester „de rook verdwijnt, het gevaar is geweken. Wat zal de burgemeester mij dankbaar zijn!" ontvangen voor het schrijven van een sce nario, dat door Bert Haanstra zou worden verwezenlijkt. Haanstra, een onzer beste documentaristen, is echter te druk bezet. Hij heeft reeds een aanbod tot het regis seren van een speelfilm moeten afwijzen. Herman van der Horst heeft tot nu toe ook geweigerd. De filmproducenten zijn er overigens nog niet van overtuigd dat de documentaristen de Nederlandse speelfilm produktie uit haar gewraakte positie kun nen bevrijden. Zij zouden dat ook nog moe ten bewijzen. Een speelfilm stelt andere eisen dan een documentaire. De „Open Brief" doodverven zij als van een nihilis tische strekking. Het standpunt van bestuur en directie van de Nederlandse Bioscoop Bond moeten wij helaas de lezer onthouden. Zowel de heer Miedema, voorzitter, als de heer Bos man, directeur, bevinden zich in het bui tenland. In ons blad van morgen komen wij in de rubriek „Van dag tot dag" op deze kwestie terug. Zondagmiddag is in Amsterdam de Hon gaarse vrijheidsstrijd officieel herdacht tijdens een bijeenkomst in Krasnapolsky, gevolgd door een kranslegging bij het Nationaal Monument op de Dam. Hierbij waren aanwezig mevrouw Anna Kethly oud-minister van staat van Hongarije, de oud-commandant der Nederlandse Binnen landse Strijdkrachten, generaal-majoor b. d. H. Koot, en het voormalig hoofd van de Ordedienst, kolonel b.d. jhr. P. J. Six. In de morgenuren celebreerde pater Radanyi in de Sint Nicolaaskerk een mis, de Hon gaarse predikant ds. I. L. Tuski leidde voor de protestanten in de consistoriekamer van de Nieuw Kerk een herdenkingsdienst. De Koningin had toestemming verleend de Hongaarse verzetsvlag, die haar verle den jaar door een vrijheidsstrijder was aangeboden, tijdens de herdenking en de kranslegging op te stellen. Dit dundoek met de zwarte rouwstrip werd door een vlagge- wacht van het ere-peloton van de voor malige B.S. uit het paleis overgebracht naar. Krasnapolsky. Nadat de vlag was binnengedragen werd het Hongaarse volkslied gezongen, gevolgd door het Wilhelmus. Als eerste sprak dr. O. Banki. arts te Roermond, voorzitter der stichting Hongaarse Federatie in Neder land. die deze herdenking had georgani seerd. Dr. Banki begroette mevrouw Kethly als lid van de Hongaarse revolutionaire regering. Dr. Banki herinnerde eraan dat een jaar geleden door verraad de Hon gaarse opstand werd neergeslagen. Vervolgens sprak drs. A. Kaan. adjunct- directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken van Amsterdam, die verleden jaar in' Wenen gewerkt heeft bij de organisatie voor de vluchtelingenhulp. Hij gewaagde van zijn bewondering voor de moed der vrijheidsstrijders, van wie velen alles verloren hebben „Wij leefden enkele iaren in voorspoed en zelfgenoeg zaamheid, totdat er een appèl op ons ge weten werd gedaan en gij ons herinnerd hebt aan onze verantwoordelijkheid als mens". Tot slot der bijéénkomst dnpTameer- de een 1onge Hongaar een gedicht van Gnvla Tlves. Na afloon der bijeenkomst trokken allen, met de vlag voorop, naar het nationaal monument, waaromheen geüniformeerde leden van het Veteranenlegioen Nederland de erewacht hadden betrokken. Tezamen met enige honderden Amsterdammers woonde de burgemeester mr. G. van Hall, dit slot der herdenking bij. Namens de federatie legde dr. Banki een grote krans van witte anjers en chrysanten aan de voet van de pyloon neer. Het rood-wit-groene lint droeg in het Hongaars het opschrift: „De Hongaren in Nederland - Aan onze helden". Namens de Nederlandse Federatieve Raad van het Voormalig verzet Nederland werden bloemen bij het monument gelegd en voorts een rouwkrans met een lint in de Hongaarse kleuren. Daarna klonk opnieuw het Hongaarse volkslied, nadat met een minuut stilte de gevallen vrijheidsstrijders waren herdacht. Tot slot van deze eenvoudige plechtigheid begeleidden de Hongaren de vaandelwacht, die de Hongaarse vlag naar het paleis terugbracht. In de namiddag werd in Krasnapolsky de film „Hongarije in vlam men" vertoond. Ingestort. Zaterdag is te Cairo een zeven verdiepingen hoog woonhuis ingestort, waarbij tenminste twintig personen zijn gedood. In een officiële verklaring is gezegd dat de eigenaar van het huis beton noch ijzer bij de constructie had laten gebruiken, en evenmin steun- muren laten bouwen. Het was de derde instorting in korte tijd. Verdwenen. Het Portugese persbureau „ANI" meldt dat het kleine eiland, dat kortgeleden, als gevolg van een vul kanische uitbarsting beneden de zee spiegel, ter hoogte van de Azoren was gevormd, verdwenen is. Overleden. Giuseppe di Vittorio, de com munistische secretaris-generaal van het Italiaanse algemeen vakverbond, is op 65-jarige leeftijd in Lecco in Noord- Italië als gevolg van een hartaanval overleden. Hij had sedert de oorlog een overwegende invloed in de Italiaanse vakbeweging. Hij was seedrt 1948 voor zitter van het door de communisten ge leide Wereldvakverbond. Sedert de Hongaarse opstand werd de invloed van Di Vittorio in de communistische partij zwakker. Hij sprak zich namelijk in het beginstadium van de opstand voor de opstandelingen uit. Doodvonnissen. Een rechtbank in Sofia heeft drie personeelsleden van een staatsbedrijf ter dood veroordeeld we gens diefstal in hun bedrijf. De 61 ver dachten die terechtstonden, werden er van beschuldigd hun bedrijf voor bijna een miljoen gulden te hebben bena deeld. Zes verdachten werden tot twin tig jaar en één tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld. De overige kre gen lichte straffen. Het proces heeft twee maanden geduurd. Afgesloten. Tengevolge van stormen en zware zeegang is het eiland Foula van de Shetland eilanden, dat 52 bewoners telt, al 29 dagen afgesloten van het vas teland. De theevoorraad is al een week lang uitgeput en er zijn ook geen siga retten en tabak en andere genotsarti kelen meer aanwezig. Overgedaan. Het Weense socialistische avondblad „Weltpresse" is overgenomen door een uitgever van verscheidene conservatieve bladen. Met uitzondering van de hoofdredacteur blijft het gehele personeel in dienst. Het blad was na de oorlog met hulp van de Britse be zettingsautoriteiten opgericht en in 1949 aan de socialistische partij over gedragen. Het aantal abonnees was de laatste tijd sterk verminderd. Insectenbeurs. In Frankfort is zondag de „Frankfurter insectenbeurs" gehouden, een ruil- en koopbeurs voor eigenaars van insectencollecties. Zestigduizend exemplaren van negenhonderd ver zamelaars waren bijeengebracht, waar mee de beurs de grootste van Europa is geworden. Een gevleugeld insect uit Indonesië stond met 200 tot 250 mark het hoogst genoteerd. Mannelijk. De stemgerechtigde manne lijke inwoners van het Zwitserse kan ton Basel hebben in een referendum stemrecht voor vrouwen in hun kanton aanvaard met 12.667 tegen 8.568 stem men. Viermaal in de afgelopen 37 jaren hebben de mannen van Basel in meer derheid tegengestemd. Strijd. Te Rome is de negende conferen tie van de FAO. dé Voedsel- en Land bouworganisatie van de UNCf, begon nen, die drie weken zal duren Er zal onder meer worden gesproken over een versterking van de strijd tegen honger en ondervoeding. De Argentijnse minis ter van Landbouw, dr. Alberto Mer rier, is tot voorzitter van de conferentie gekozen. Vrijwilligers. De Italiaanse ambassadeur in Spanje, Don Giulio del Balzo, hertog van Presenzano, heeft in Saragossa een plechtigehid bijgewoond ter herdenking van de in de Spaanse burgeroorlog ge sneuvelde Italiaanse vrijwilligers. De ambassadeur legde een krans op de ge denksteen. Afgelopen. De grootste zeeliedenstaking, die Japan ooit heeft gekend is vandaag geëindigd. De Japanse zeeliedenbond, die alle havens en schepen omvat, heeft zijn 84.000 leden order gegeven het werk te hervatten, nadat men tot een compromis was gekomen met de reders over een loonsverhoging van vijftien percent. Uitstekend. De specialisten van het mili taire hospitaal Walter Reed te Washing ton zijn na een uitgebreid onderzoek tot de slotsom gekmoen, dat de gezond heidstoestand van minister Dulles uit stekend is. UITGAANDE van de stelling, dat zons- Babyloniërs destijds deden. Zij bemerkten verduisteringen worden veroorzaakt door dat de maan tussen de aarde en de zon in staat, is iedereen gerechtigd de vraag te stellen, waarom niet iedere maand bij nieuwe maan een zonsverduistering op treedt. Dat zou inderdaad het geval zijn, indien de maanbaan en de zonnebaan in hetzelfde vlak gelegen waren. Maar dat is nu eenmaal niet het geval. Tijdens haar maandelijkse omgang om de aarde, snijdt de maan twee maal het vlak waarin de aarde zich om de zon beweegt, welk vlak, zoals bekend, de ecliptica wordt genoemd. Zonsverduis tering zal dus alleen kunnen optreden, wanneer de zon staat in de nabijheid van één van van deze twee snijpunten van de maan baan (ook wel knopen genaamd, terwijl de lijn die deze knopen verbindt de kno- penlijn wordt genoemd). Tweemaal per jaar zal de knopenlijn precies naar de zon wijzen en wanneer de maan zich op zulk een ogenblik precies tussen de aarde en de zon bevindt, zal de zon verduisterd worden. Heeft zulk een verduistering plaatsgevonden, dan zou men kunnen verwachten, dat de volgende verduistering een half jaar later valt, wan neer de zon de halve hemelbol heeft door lopen en dus in de omgeving van de andere knoop van de maanbaan moet zijn beland. Maar dat is niet het geval, want de knopen vormen geen vaste punten op de hemelbol, maar lopen in 18 2/3 jaar langs de ecliptica rond in een richting, die tegengesteld is aan de bewegingsrichting van de zon. Het midden van enige eclipsperiode is daarom niet een halfjaar, maar slechts ca. 173 dagen vroeger dan het midden van de vol gende eclipsperiode. Degenen, die denken, dat we het nu zó ingewikkeld hebben ge maakt dat er geen aardigheid meer aan te beleven is, vergissen zich deerlijk, want - al het voorgaande vergetend - zoudt u dezelfde ontdekking kunnen doen als de namelijk dat elke eclips zich herhaalt na een periode van 18 jaar en 10 of 11 dagen, al naar gelang er in deze periode 5 of 4 schrikkeljaren vallen. Deze periode van 18 jaar en 10 (11) dagen wordt Saros genoemd en kan door de astro nomen gemakkelijk worden verklaard door de bekende beweging van zon, maan en knopen van de maanbaan, doordat zij een veelvoud is zowel van een synodische maand, als van de periode tussen twee tijd stippen, waarop de zon met een der knopen samenvalt. Deze Saros vertelt ons dus, dat na 18 jaar en 10 (11) dagenaar- de, zon en maan ten opzichte van elkaar dezelfde stand zul len innemen, zodat elke verduistering zich na deze periode op dezelfde wijze zal her halen. Een totale verduistering wordt na deze periode dus weer als een totale ver duistering gezien, een gedeeltelijke ver duistering herhaalt zich als een gedeelte lijke, enz. Er is echter één „maar" aan verbonden: deze herhaling van precies de zelfde gebeurtenissen zijn uitsluitend en alleen waar te nemen op verschillende delen van het aardoppervlak. (Een overi gens billijk verschijnsel, anders zouden be paalde plaatsen het monopolie van zons verduisteringen bezitten). Een willekeurige plek op aarde krijgt daarom gemiddeld slechts eens per 360 jaar een totale zons verduistering te zien. Hadden wij in Ne derland in 1912 het voorrecht een ringvor mige verduistering te mogen aanschouwen, er zal zelfs in de volgende eeuw geen knus op zijn dat we dit verschijnsel opnievv mogen waarnemen. Thans zijn we beland bij het „Boek der verduisteringen". Daarover morgen. H. Pétillon Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2