Voorbeschouwingen op de openbare behandeling van de begroting Tevredenheid over de grote lijn, critiek op de details Nieuwbouw zal onvermijdelijk vertraging ondervinden Het werk in IJmond-verband schiet niet erg op Critiek op huizen in Driehuis; vragen over „De Gilden 11 Water- en taaibeschaving Hoofdprijzen Staatsloterij Zevenduizendste schip in IJmuiden binnen Ziekenhuis, slachthuis en woningbouw Duizend gulden voor een goed idee MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 HET JAARLIJKSE „VRAAG- EN ANTWOORDSPEL" tussen raad en college van Burgemeester en Wethouders, officieel te boek staande als het „rapport betreffende het onderzoek van de begrotingen der gemeente" is voor het jaar 1958 verschenen en het bevat als altijd een aantal inte ressante voorbeschouwingen op de openbare begrotings behandeling, die dit jaar op 18, 19, 20 en eventueel 21 november valt. Deze behandeling in het openbaar kon wel eens minder tijd vergen dan gewoonlijk, is er uit de raad reeds opgemerkt, omdat de procedure waarschijnlijk niet onaanzienlijk bekort wordt door een samenvatting van inkomsten en uitgaven, welke dit jaar voor het eerst het gemeentelijk huishoudboekje begeleidt, maar bovendien door het ontbreken van de gebruikelijke suppletoire be groting, die moest worden vervangen door een tweetal ur- gentielijsten van hoognodige kapitaalsinvesteringen dit als consequentie van de bestedingsbeperking en de noodzaak voor de gemeente om bij elk aan de hogere overheden voor te leggen project een sluitende financiering te leveren men mag immers binnenkort niets meer met zogenaamd „kort geld" afwikkelen. De suppletoire begroting is daarmee niet van het terrein verdwenen, want in de loop van het jaar zal deze in stukjes en brokjes telkens weer opduiken, als een bepaalde investering kan worden gehonoreerd. Dat de be groting van Velsen als een der weinige in den lande sluitend is gemaakt, heeft vele raadsleden blijkens hun opmerkingen in dit rapport van onderzoek tot verheugenis gebracht en er gingen eveneens stemmen op, die het dagelijks bestuur der gemeente prezen wegens de niettemin verhoogde steun aan jeugdwerk en werk voor de bejaarden. Men herinnerde zich in clit verband de thans tot werkelijkheid geworden uitlating van wethouder H. de Boer, dat sport en cultuur geen slacht offers mogen worden van de bestedingsbeperking. Overigens werd opgemerkt, dat deze bestedingsbeperking het college in de naaste toekomst nog voor moeilijke situaties zal kunnen plaatsen en dat de raad begrip zal moeten opbrengen voor deze moeilijke positie. Dat de post- voor onvoorziene uit gaven aan de lage kant is geraamd, was het college met de vragers uit de raad eens dit kon echter niet anders, omdat anders de begroting niet sluitend te krijgen was. De belas tinguitkering van het Rijk kan echter en dit is een mee valler hoger worden geraamd, dan men deed en daardoor kan de post „onvoorzien" worden gebracht op het gunstiger cijfer van 216.726,—. Sprekende over de reserves vroeg een lid, of B. en W. bij het liquide maken van een deel daarvan hetgeen onder de huidige omstandigheden helaas slechts in beperkte mate te verwerkelijken is de wenselijkheid aanwezig achten deze gelden onder te brengen in een centraal fonds ter opvanging van calamiteiten. Indien het zou gelukken om een deel van de reserve liquide te maken, zou dat bedrag beschik baar moeten blijven voor onontkoombare uitgaven, waarvan de financiering met kort of lang geld onmogelijk blijkt. De instelling van een „Centraal fonds voor calamiteiten" zou in strijd zijn met de bestemmingen, die de Raad reeds heeft gegeven, zo gaven B. en W. ten antwoord. Voor het geval het vrijmaken van een deel der reserves voorshands onmogelijk zou blijken, geeft het tempo, waarin uitgaven moeten worden gedaan en inkomsten binnen komen, dan voldoende ruimte voor het opvangen van onvoorziene uitgaven, vroeg ditzelfde lid; hij kreeg hierop een bevestigend antwoord; ongewenst echter acht het college het de reserves reeds thans verder te bestemmen, zulks met het oog op de nog open vraag, of er geen geld nodig is voor nu nog niet te bekijken doeleinden van hoge urgentie. Dooooooocooococaxxxjoooooc c x .ooocooooooooa Een raadslid heeft B. en W. van Vel sen gevraagd „nauwlettend toe te zien op een juist gebruik van de Nederlandse taal in de begroting en andere officiële stukken". Als voorbeeld noemde hij het in de begroting van het bedrijf bad-, was- en zweminrichtingen voorkomende woord „waterbeschaving". Het college diende aldus van repliek: „Wij rekenen het ons tot taak in de van ons uitgaande stukken een juist gebruik van de Nederlandse taal te maken. Het blijft echter mogelijk dat bij de veelheid van stukken, die in een zeer korte tijd hun plaats van bestemming moeten bereiken, een onjuist woord aan de aandacht ont snaptOp deze wijze is te verklaren, dat het gewraakte woord - dat hoewel (nog) geen Nederlands, op karakteris tieke wijze uitdrukt wat wordt be doeld - is blijven staan". Door de steeds verder gaande ontwaar ding van het geld was bij een lid de vrees ontstaan, dat de pensioenen van gewezen ambtenaren, welke berekend zijn naar het bedrag van de laatst genoten wedde ondanks de daarop verleende toeslagen in incidentele gevallen onvoldoende zullen zijn. Het college zag hier echter een Rijks taak, waarmee de gemeentelijke overheid zich niet kan inlaten. Hoewel het college als verzachtende om standigheid aanvoerde, dat vertraging in de IJmond-zaken is opgetreden als gevolg van de verschijning van het wetsontwerp op de bestuursregeling in de IJmond, de wisseling van burgemeester te Beverwijk en ziekte en uiteraard vakanties van overige bestuursleden, was het van oordeel dat op het tempo van behandeling der „IJmondzaken" een en ander valt aan te merken, {naar zij hadden goede redenen om aan té nemen, dat hierin in de toekomst verbetering zal optreden. Oud Velsen Enige leden brachten de kwestie Oud- Velsen ter sprake. Een dezer leden merkte daarbij op, dat men moeilijk kan tornen aan vastgestelde uitbreidingsplannen, doch dat men toch de mogelijkheid onder het oog moet zien om het dorp uit te laten groeien tot een woonkern. Hierbij dient rekening te worden gehouden met het feit, dat vele toeristen langs Velsen komen, zo dat het wenselijk is om bij eventuele plan nen eveneens de nodige accommodatie voor die toeristen onder de loep te nemen. Ook werd er gevraagd, of B. en W. niet van mening zijn dat zo spoedig mogelijk nadat de verbreding van het Noordzee kanaal is vastgesteld, tot reorganisatie van het dorp Velsen dient te worden overge gaan en dat een gedeelte ervan om het Raadhuis „met voortvarendheid moet wor den afgebroken." Er zijn plannen in voorbereiding zo luidde het antwoord om het dorp Velsen iets verder te ontwikkelen op het terrein tussen de Rijksweg no. 9 en de tunnel. Deze plannen zijn gebaseerd op de behoefte aan woningen voor rijkspersoneel en aan ver vangend woongebied voor dat deel van Velsen, dat mogelijk zal worden getroffen door een verbreding van het Noordzee kanaal. Daarenboven is ruimte in reserve gehouden voor de gevolgen van een even tuele sanering van het dorp Velsen. Uiteraard zal een en ander pas verder ontwikkeld kunnen worden, nadat een be slissing omtrent de verbreding van het Noordzeekanaal zal zijn afgekomen. In herinnering wordt gebracht, dat de ge meente zich daartegen heeft verzet. Er wordt op gewezen, dat uitwerking van deze plannen parallel dient te ver lopen aan het beschikbaar komen van con crete gegevens inzake de ontwikkeling van het Noordzeekanaal. Nader zal dan kunnen worden bezien in hoeverre voor het toe risme een reële vraag naar accommodatie aanwezig zal zijn en welke vorm van ac commodatie dat dan kan betreffen. Een raadslid vroeg of op korte termijn kan worden samengesteld een boekje om trent de gemeente Velsen om aan de bur gerij uit te reiken. Hij verwees daarbij naar zodanige geschriften van Zaandam en Amersfoort, maar de belangrijke kosten, verbonden aan het doen verschijnen van zulk een boekje, zijn naar de overtuiging van B en W. thans niet verantwoord. Verschillende leden informeerden of B. en W mededelingen kunnen doen omtrent een verbeterde huisvesting van de post kantoren te Santpoort en te Velsen-Noord. Na een raadsbesluit, waarbij werd goed gekeurd de P.T.T. voorlopig in het nieuwe politiebureau te Santpoort gastvrijheid te verlenen heeft Binnenlandse Zaken het hele Santpoortse postkantoor van de kaart geschoven verwijzende naar de geld- schaarste B. en W. hebben zich hiertegen verzet, maar nog geen antwoord ontvangen. Ten aanzien van Velsen-Noord heeft de PTT het voornemen de gehele beneden verdieping van het pand Wijkerstraatweg >09 voor de huisvesting van de postdienst te gebruiken. Hierdoor zouden zowel de wacht- als de kantoorruimte kunnen wor den vergroot. De uitvoering van dit plan kan echter alleen worden verwezenlijkt, indien aan de kantoorhouder andere woon ruimte wordt toegewezen en gezien de door de bewoner geuite verlangens ten aanzien van een andere woning is het niet een voudig dit probleem op te lossen: het is moeilijk voor een gezin, bestaande uit acht personen, in Velsen-Noord andere woon ruimte te vinden. Een lid vroeg of B. en W. niet van oor deel zijn, dat de treinverbindingen in de gemeente en in de IJmond sedert het in gebruik nemen van de tunnel aanleiding geven, te trachten verbeteringen te berei ken en B en W. antwoordden, dat zij zien reeds tot de directie van de N.S. hebben gewend met het verzoek er ten spoedigste verbetering in te brengen. Nog een ander verzocht het college bij de directie van de N.S. aan te dringen op een betere aansluiting van de bus, komen de uit Velsen-Noord bij het station Bever wijk voor treinreizigers in de richting Haarlem en voorts de eindhalte in IJmui- den van buslijn nr. 75 te verplaatsen van de Planetenweg naar b.v. het Koningsplein of via de Dokweg naar het station IJmui- den. Met de directie van de N.Z.H. is onlangs een bespreking geweest om een betere aan sluiting te krijgen van de autobusdienst op de trein van Beverwijk naar Haarlem. Er bestaat wel een goede aansluiting van de bus op de trein in de richting Alkmaar, wat van groot belang is voor degenen, die in IJmuiden wonen en van deze verbinding gebruik moeten maken; gezien de rijtijd van de bus is het voorshands niet mogelijk de eerstbedoelde aansluiting te verbeteren, zonder aar* de laatstbedoelde afbreuk te doen. De directie van de N.Z.H. overweegt buslijn nr. 75 des zomers door te trekken naar het strand en het college heeft ver zocht een goede aansluiting van de buslijn HaarlemSantpoortIJmuiden op buslijn nr. 75 te bevorderen, o.a. door het invoeren van „overstapjes". Ditzelfde lid vroeg aandacht voor de pontverbinding tussen 6 uur en 7.30 uur v.m. In dit tijdvak vaart er slechts één pont, hetgeen onvoldoende is. Ook deze zaak wordt bij de bevoegde autoriteiten bepleit. Raadhuis in de mist Sprekende over de bouw van een raad huis, voor de financiering waarvan een ge deelte van de reserve zal worden aange wend, herinnerde een raadslid er aan, dat de burgemeester heeft gezegd, dat de rea lisering „nog slechts wacht op het ver krijgen van bouwvolume". Maar het college achtte het wel duide lijk, dat de destijds verstrekte mededeling thans moet worden aangevuld met de voor waarde, dat het voor de bouw en de in richting bestemde gedeelte van de reserve eerst moet worden vrijgemaakt. Dit kan geschieden zodra de gemeente weer in staat is daarvoor vreemd geld in de vorm van vaste leningen voor de objecten, die voor lopig met de middelen van het bedoelde gedeelte zijn gefinancierd, aan te trekken. Een der leden zou gaarne vernemen of B. en W. tevreden zijn over het resultaat der tunnelfeestelijkheden, waarop hij hoor de: „Indien voor ogen wordt gehouden, dat de opzet van de feestelijkheden was een ingetogen blijdschap met de opening van de tunnels tot uitdrukking te brengen, mogen zij, behoudens enkele onvolkomen heden, naar ons oordeel geslaagd heten." Over de eventuele verplaatsing van het woonwagenkamp vertellen B. en W., dat de aanwijzing van een definitieve plaats in het IJmondverband wordt bekeken. In ver band met de tijdelijkheid van het huidige kamp worden de daar aangebrachte voor zieningen wel voldoende geacht. Dansen en vergunning Een lid meende, dat tijdens de feestweek waarin ook de Bimij werd gehouden, door de burgemeester aanvankelijk verlof was verleend voor dansen in het openbaar in een tweetal gelegenheden aan het Markt plein. Dit verlof zou later weer ingetrokken zijn. Zijn Burgemeester en Wethouders met hem van mening, dat bij dergelijke gelegenheden in een gemeente als deze het onderhavige vermaak niet dient te worden verboden? zo vroeg hij. (Een ander lid sloot zich bij deze vraag aan.) )CXX>DC>COOOCXXXXXX>COOOCX)OOOCOOOOOOCOCXX>OOOOC>OOOOOOOOOOOOOC Hierop zijn B. en W. met de volgende argumentering ingegaan: Het verlenen van toestemming voor z.g. „openbaar dansen" werd tot nu toe beperkt tot bijzondere gelegenheden. Aanvankelijk werd aan één caféhouder, gevestigd aan het Marktplein een dergelijke toestemming verleend ge durende de feestweek te IJmuiden; nader beraad maakte het gewenst dat deze aan vankelijk verleende vergunning later werd ingetrokken, hetgeen tijdig aan de betrok kene werd medegedeeld. In omliggende gemeenten zijn de erva ringen t.a.v. het openbaar dansen niet gunstig. Herhaaldelijk vinden aldaar, veel al direct na afloop van het dansen, orde verstoringen plaats en gebleken is, dat hierbij in verschillende gevallen ook in woners van de gemeente Velsen betrokken waren. Ook op het station Velsen-IJmui- den-Oost moest in het verleden op zondag avonden herhaaldelijk politie-assistentie worden verleend, bij aankomst van treinen waarin zich bezoekers van de dansgelegen heden bevonden. De burgemeester is inmiddels bereid te overwegen of in de toekomst enige uit breiding van de toestemmingen tot open baar dansen kan worden gegeven aan houders van drankwet-inrichtingen, die qua persoon voldoende waarborg bieden tegen verstoring van de openbare orde en tevens de beschikking hebben over een lokaliteit, die aan de eisen van het Dans- besluit voldoet. Straatverlichting en BB Ten aanzien van de straatverlichting werden enige opmerkingen gemaakt, waar op B. en W. antwoordden: Plannen voor verbetering van de ver lichting voor het zuidelijke gedeelte van de Grote Hout- of Koningsweg liggen reeds geruime tijd klaar; zodra het P.E.N. de aldaar aanwezige bovengrondse gelei dingen vervangt door kabels, zullen deze plannen worden gerealiseerd. Verdere ver betering van de verlichting van het Stra- tingplantsoen zullen B. en W. in over weging nemen. De verlichting voor het raadhuis zal ook worden uitgebreid en verbeterd. De oefenlokalen van de B.B. zijn naar het oordeel van een raadslid te groots op gezet: „men is daar verlegen met de ruimte. Is het juist, dat getracht wordt een gedeelte dier ruimte te verhuren?" De Kringraad heeft B. en W. het volgen de medegedeeld: a. de oefenlokalen zijn niet groots opgezet; b. de beschikbare ruimte is voldoende voor de B.B.-behoefte en voorlopig tevens voor de B.B.-bindings verenigingen; c. er is nooit getracht een gedeelte der ruimte te verhuren; wel kan incidenteel een deel beschikbaar worden gesteld voor clubs en verenigingen buiten B.B.-verband indien de ruimte niet voor B.B.-doeleinden wordt gebruikt. Dit zal in het algemeen uitsluitend op vrijdag- en zaterdagavonden mogelijk zijn; in dat geval wordt een huur gevraagd overeenkomstig die, welke door de gemeente Velsen voor vergaderlokalen enz. wordt berekend. Overigens kan binnenkort de begroting van de Kringraad der B.B. worden ver wacht; dezelfde Kringraad heeft B. en W. blijkbaar „vertrouwelijk" ingelicht over het dag en nacht doorbranden der verlichting bij het gebouw Kriemhilde, waarover niet alleen verschillende raads leden gevallen zijn. 2e klasse 30.000: 5853. 5.000: 13237. 2.000: 3055. 1.500: 14268, 18963. 1.000: 8657, 10164, 11406, 12771, 2078'{. Vanmorgen is het zevenduizendste schip van dit jaar in IJmuiden binnengekomen: de Engelse Heriot van 558 ton. Vorig jaar kwam de zevenduizendste op 26 november binnen dat was dus ongeveer drie weken later. „Weenink" verloor van Schoorl met 2-8 Het derde team van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft in de bonds- competitie een verdiende 2-8 nederlaag geleden tegen Schoorl. De gedetailleerde uitslagen waren: A. Burgerhout (W.)H. Diderich (S.) V*'/s; J. LimmenF. de Jong VzJ. MeyerJ. van Loo 0-1; R. MeyerC. Vis ser 0-1; J. v. d. HeydenA. Dorré 0-1; D. BreeuwerG. Konijn 0-1; M. van Leeuwen C. den Das 0-1; N. de LangeH. Meeden- dorp 0-1; Th. VloemansJ. de Boer 0-1; C. BeltermanH. Diderich Jr. 0-1. Onderlinge competitie In de onderlinge competitie kwamen weinig verrassingen voor en werden afge broken partijen uitgespeeld. De uitslagen waren: Afdeling I: C. KoomenH. van 't Hoff 1-0; P. Stet—K. Slings 1-0; Van 't Hoff— Stet 0-1; SlingsVan 't Hoff 1-0. Afdeling II: G. de KoterJ. v. d. Does afgebr.; H. NijmanW. Nijkamp 1-0. Afdeling IV: L. v. d. KommerD. Hoog- vorst 0-1; A. van VlissingenD. de Jong 0-1. Schoolinbraken. De Veluwe is op het ogenblik uitgezocht terrein voor inbraken in scholen. In de buurtschap Hoef, gemeen te Putten, werd in de pas in gebruik geno men nieuwe christelijke school een inbraak gepleegd, waarbij de dieven ongeveer f 50 als buit meenamen. Uit de Rehobothschool te Nijkerk wer den spaarbusjes van de leerlingen met ruim f 40 meegenomen. Ook te Putten is in een van de dorpsscholen ingebroken. Wat er vanmorgen was De aanvoer te IJmuiden bestond van morgen uit 7000 kisten vis, waarbij 2200 kisten schelvis, 120 wijting, 275 kabeljauw en gul, 210 koolvis, 1100 verse haring, 1650 makreel, 300 diversen, 235 stuks stijve ka beljauwen. Voor de tweede beurt losten zestien loggers en 23 kustkotters, 620 kis ten schol, 150 wijting en 18.000 kg. tong. De „Beatrice" (van 21 okt.) was binnen met 420 kisten schelvis, 110 kabeljauw en koolvis, 360 makreel, 180 haring, 20 diver sen; de „Job Gouda" (van 21 okt.) 530 kis ten schelvis, 60 kabeljauw en gul, 60 kool vis, 130 makreel, 15 haring, 60 wijting, 25 diversen en 210 stijve kabeljauwen; de „Eveline" (van 22 okt.) met 320 kisten schelvis, 165 gul en kabeljauw (waarbij 900 stuks ijskabeljauwen) en voorts 70 koolvis, 210 makreel, 15 haring, 35 wij ting en 35 stokkebit; de „Nestor" (van 23 okt) met 140 kisten schelvis, 20 koolvis, 655 makreel, 70 haring, 25 wijting, 25 stuks stijve kabeljauwen; de „Wiron 2" (van 21 okt.) met 450 kisten schelvis, 160 makreel, 30 haring en 20 diversen; de Sch. 117 On derneming III (van 26 okt.) met 100 kisten makreel, 300 haring, 50 diversen. Voorts kwam binnen de Limanda KW. 33 met 210 kisten schelvis, 35 kisten diversen en de KW. 57 met 360 kisten haring. Het binnenland in De binnenlandse handel nam vandaag de wijting af voor f 12f 17, de kleinmid- del schelvis voor f 17f 27, pennen voor f 17 en braadschelvis voor f 10f 18. De Tijdens het begrotingsonderzoek kwam de vraag, of, nu het tweede ziekenhuis in Velsen nog wel een jaar of twee, drie zal uitblijven, deze tijd niet gebruikt kan worden de medische en economische vraagstukken, welke samenhangen met het stichten van een tweede ziekenhuis bezuiden het Noordzeekanaal, grondig onder de loep te nemen; een ander lid drong aan op de bouw van een neutraal ziekenhuis. Het antwoord was, dat het ziekenhuisvraagstuk als onderwerp van studie in behandeling is bij het adviescollege voor het IJmondgebied. Een ander lid wilde gaarne ingelicht worden omtrent de stand van zaken inzake de bouw van een slachthuis in IJmondverband en hierop antwoordt het college: Gelijk bekend hebben de drie betrokken gemeentebesturen een gemeenschappelijke regeling tot stichting en exploitatie van een slachthuis in de IJmond aangegaan, welke regeling thans door de Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Omtrent de realisering van het bouwplan kunnen „begrijpelijkerwijs" nog geen mededelingen worden gedaan. Vele raadsleden brachten de problemen met betrekking tot de woningbouw ter sprake. Daarbij werd opgemerkt dat momenteel in de gemeente zeer veel hui zen tegelijkertijd in aanbouw zijn zulks in vergelijking met de aantallen, die thans per jaar kunnen worden gerealiseerd. Dit is in overeenstemming met de landelijke situatie. Zien Burgemeester en Wethouders de noodzaak en de mogelijkheden de wo ningbouw zo rationeel mogelijk te tempo riseren, opdat financiering zo weinig mo gelijk middelen bindt? Het college prees zich in zijn antwoord gelukkig in 1956 een zo groot aantal wo ningen tot bouw te hebben kunnen bren gen, waardoor de woningproduktie weer minstens op het gewenste peil kon komen of daar bovenuit kan stijgen. Veel minder Helaas zullen er in 1957, in verband met de in dit jaar geldende grote financierings moeilijkheden, zeer belangrijk minder woningen in aanbouw kunnen komen. Hierdoor treedt derhalve al een onvermij delijke temporisering op, zodat B en W. alleen maar zullen trachten hieraan zoveel mogelijk te ontkomen. Temeer daar er bij de grote objecten niet aan alle woningen tegelijk wordt gewerkt en een surplus van het aantal in aanbouw zijnde woningen, boven de beoogde woningproduktie in een bepaalde periode noodzakelijk is. Er dient voor gewaakt te worden, dat in de particuliere sector niet een belangrijk percentage woningen wordt gebouwd. In Santpoort bijvoorbeeld zijn voor dergelijke woningen tegen de daarvoor gevraagde hoge prijzen moeilijk kopers te vinden, meende de raad. Met de door de raad vastgestelde uitbreidingsplannen wordt de bestemming van de daarin voorkomende terreinen vastgelegd en de grootte en het karakter van de aldaar te bouwen wonin gen voorgeschreven, antwoord het college. Wanneer er nu gegadigden uit de parti culiere sector zijn om op bepaalde plaat sen volgens vermeld plan te bouwen, zal dit bezwaarlijk geremd kunnen worden. Wel stelt het college bij de grondverkoop voorwaarden ten aanzien van de toekom stige bewoners, zodat er zoveel mogelijk evenwicht ontstaattussen woningmarkt en woningbehoefte. In het licht hiervan is ook reeds opdracht verstrekt tot het maken van plannen voor woningwetbouw waar zulks in Santpoort mogelijk is, terwijl er momenteel woning wetwoningen voor de woningbouwvereni ging „BIoemcndaal-Noord" in aanbouw zijn. Het aantal woningen in de gemeente be droeg op 8 oktober j.l. 15.549, terwijl respectievelijk 1121 woningen in uitvoe ring en 1204 in voorbereiding waren. Boven de genoemde aantallen woningen kunnen volgens de uitbreidingsplannen nog 2105 woningen worden gebouwd. In totaal zal de gemeente dus 19.979 wonin gen kunnen tellen. Voorts is uit de raad opgemerkt, dat de uitgeschreven woningbouwlening tegen zes percent met zich mee zal brengen, dat de huren der woningen zullen stijgen. Men sen met kleine inkomens kunnen die huur prijzen moeilijk betalen. Uit persberichten maken B. en W. echter op, dat de verhoogde rente niet in de huren doorberekend zal worden. Het college is diligent om, waar moge lijk, tot een zo goedkoop mogelijk woning type te komen, doch is niet bereid de kwa liteit hieraan op te offeren. Wel zullen bij zondere voorzieningen voorlopig tot het minimum beperkt moeten worden. Architectuur Het uiterlijk van de woningen in het algemeen bleek alle mogelijke aandacht te hebben, aldus B. en W. Met bijzondere zorg worden alle bouwplannen, ook op onderdelen, door de supervisoren beoor deeld. In tal van gevallen worden de ont werpers opgeroepen voor bespreking van de ingezonden plannen. Het resultaat daar van is, dat legio verbeteringen in de vorm geving worden bereidt. Bedacht dient te worden, dat de ontwer pers van woningen in deze gemeente van geheel uiteenlopende bekwaamheid en be gaafdheid zijn, terwijl hun opleiding en ervaring alle gradaties vertonen, aldus het college. Niet de ontwerpers, maar hun plannen dienen te worden beoordeeld. Het is dui delijk, dat het ondoenlijk is middelmatige plannen door supervisorische behandeling op te vijzelen tot een grote hoogte. Het bereiken van een redelijk resultaat is, in het bijzonder bij de bouw van enkele wo ningen, in onderscheidene gevallen het „maximaal haalbare". Over de architectonische waarde van bepaalde bouwplannen is overigens een eindeloze discussie mogelijk: waar in een vraag huizen van Meuleman te Driehuis worden aangeroerd, wordt aangenomen, dat de stelling, dat deze huizen daar niet verantwoord zijn, betrekking heeft op de uiterlijke vormgeving. Te dien aanzien wordt opgemerkt, dat deze panden in ar chitectonische kwaliteit niet onderdoen voor de andere bebouwing in Driehuis, daar zij eenvoudig en ongewild van vorm geving zijn. De Gilden Gevraagd werd verder naar het pro gram in de Gilden, met name betreffende het tweede project tot de bouw van 90 woningen, aansluitend op de zogenaamde meanderbouw aldaar. De bouw van de beoogde 90 aan de Schulpweg is reeds aanbesteed; zodra zulks financieel mogelijk is, zal met de uit voering worden begonnen. Overigens zal naar mogelijkheid de rest van de geprojecteerde woningen en de winkels in de Gilden zo snel 'mogelijk tot uitvoering worden gebracht. Door verschillende leden werden de ge breken, welke zich bij de nieuwbouw heb ben voorgedaan ter sprake gebracht. De gebreken, die hier in het geding zijn, treden op bij 2 complexen, zeggen B. en W. Voor de woningen Meerweidenlaan nrs. 38 rd. en 38 zw., die eigendom zijn van de „Woningstichting Velsen" geldt' de af spraak, dat het Rijk de kosten, die hieraan in verband met de tunnelbouw moeten worden gemaakt, vergoedt, zodra het vol ledig bedrag hiervan bekend is. Van tijdens de bouw aan controle ont snapte fouten is het college niets geble ken. Het is het college bekend, dat door de „Woningstichting Velsen" alles in welke vorm ook in het werk wordt gesteld om de last voor de bewoners bij herstelwerk zaamheden tot het uiterste te beperken. Er is noch bij het college, noch bij de „Woningstichting Velsen" ooit een klacht ter zake binnen gekomen. '^OOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXNDOOOOCOOOOOp! Een machine-bankwerker van de wal- serij West van de Hoogovens, de heer{ J. van Tilburgh in IJmuiden, heeft voor een even goed als simpel idee een be-1 loning van duizend gulden ontvangen, f Ir. J. van der Wouden heeft hem hetl geld overhandigd. De heer Van Tilburgh kon dit buitenkansje in de wacht slepen, omdat hij een aanzienlijke versnelling wist aan te brengen bij het verwisselenc der walsen door middel van enkele stalen pennen. grote gul maakte f 48f 50, middel f 35 f 40, kleine gul f 20—f 25. Zwarte koolvis haalde f 55f 60, witte koolvis f 83f 85. De leng ging weg voor f 98, de makreel voor f 24f 11 en de haring voor f 30 f 18. De eerste tong, die werd gekocht, le verde de volgende noteringen op; grote f 4.60, grootmiddel f 4.kleinmiddel f 3.30, tong 1 f 3.en de tong II f 2.60. Haring van zaterdag Zaterdagmiddag werd nog verse haring van een logger verkocht. Deze haring le verde liefst f 27—f 31 per kist op. Wat er komt Voor de dinsdagmarkt waren vanmor gen reeds bekend: de trawler „Viking- bank" (van 24 okt.) met 18 kisten schel vis, 430 makreel, 130 haring, 50 koolvis, 35 kabeljauw en gul, 15 wijting, 10 diversen; de KW 153 „Franchina" (van 22 oktmet 430 kisten schelvis, 130 makreel, 150 kleine makreel, 60 haring, 20 diversen; de SCH 2 Onderneming II met 470 kisten schelvis, 125 makreel, 30 gul, 25 koolvis en 10 haring. Haringvangsten van vannacht Uit de volle vleet: KW. 123 80 k., KW. 74 100 k., KW. 20 50 k. Gedeeltelijke vleet: KW. 7 80 k., nog 40 netten; KW. 67 60 k., uit 30 netten; KW. 15 50 k. uit 30 netten; KW. 85 85 k. uit halve vleet. Alle andere schepen hebben wegens het slechte weer niet gevist. Goede vangst Enkele vleet-loggers hadden in de nacht van vrijdag op zaterdag geluk met de vis serij. De vangst bij het slechte weer was erg wisselvallig. De KW 147 maakte het hoogste schot van het seizoen. De vangst in de gehele vleet werd geschat op 30 last of 500 kantjes of bijna 1000 halkisten. De logger moest hulp hebben van collega- vleetloggers om de vangst binnen te halen. De KW 138 nam er 12 last van over. Ook deze logger kwam zondag diep geladen en met haring op dek, in de Vissersnaven binnen. Weer op honk De „Maria van Hattem" IJM 10 is za terdagavond weer in de haven terugge keerd. Schipper Plug was donderdagmor gen naar zee gegaan. Nadat het schip in het begin van de week voor de schroef was teruggekeerd, was de onderbreking van de reis nu te wijten aan een defecte zuiger. Er was nog niet gevist. Zondag hoopte men de trawler weer klaar te krij gen. Vandaag zou de bemanning het op nieuw proberen. Geen bemanning Voor de „Klaas Wijker" IJM 85, die don derdag moest zee kiezen, kon men geen complete bemanning bijeenkrijgen De „Norma Maria" IJM 6 had bijna een schip volk bij elkaar, maar is nog steeds niet naar de visserij vertrokken Misschien kan schipper Dekker maandag naar zee. Poolse invasie Aan de kade bij de Kalkzandsteenfa briek in de Haringhaven liggen een Poolse trawler en ongeveer tien vleetloggers, die IJmuiden voor het slechte weer zijn binnengevlucht. De Poolse haringvloot vist onder de Hollandse kust op haring. Twee schepen zullen nog enige tijd in IJmuiden blijven; zij moeten repareren. Teruggekeerd Na geruime tijd in Deh Helder te heb ben gelegen om een nieuwe motor inge bouwd te krijgen en te worden verbouwd, is de „Machiel" HD 108 in de Vissershaven teruggekeerd. Het schip gaat onder leiding van schipper Slot weer aan de visserij deelnemen. Kanaalvisserij begonnen De haringtrawlvisserij voor de trawlers is zaterdag in het Kanaal bij de Ruyhngen- bank begonnen. Enige Duitse trawlers ga ven vangstmeldingen van 500 manden per dag door, maar er waren ook schepen met dagvangsten van 50 manden. Van de Ne derlandse vloot bevinden zich reeds in het Kanaal de KW 99 „Maria Theresia", de „Dirkje" RO 53 en de „Allanwater" van de VEM. Het was zondag slecht weer. waar door vrijwel geen enkel schip heeft kun nen vissen. Gisteravond lagen de schepen binnen in Boulogne of ten anker onder de Franse kusti Schipper H. Ouwehand van de „Allan water" heeft een klein hoopje, dat de Ka naalvisserij dit jaar meer oplevert dan vo rig jaar. In 1956 werd op de Engelse wal niets gevangen en vingen de trawlers in het Kanaal ook niets. Eind vorige week zijn echter uitstekende trekken met de vleet op de wal gemeld: zaterdag waren er enkele loggers met vangsten van 500 kantjes. Uit halve vleet werden soms 25 last haring gemeld. En daar de Neder landers en Duitsers al enige goede trek ken hebben gedaan en ook het echolood af en toe goed zwart tekent, is men optimis tisch gestemd op de vloot. Verwacht mag worden, dat deze week meer schepen naar de Kanaalvisserij zullen vertrekken. Naar Engeland Daar de IJmuidense markt vooi de maandag- en dinsdagmarkt en al gedeel telijk voor de woensdagmarkt bezet is, besloot de rederij D. Joh Krijger om de trawler „Amsterdam" IJM 28 in Grimsby te laten markten. Woensdag verschijnt het schip daar met de vangst, meest makreel, aan de markt. Prijzen van zaterdag Heilbot 3.50—3.10; gr. tong 4.70—4.50; grm. tong 3.90—3.50; kim. tong 3.40 -3.10; kl. tong I 2.70—2.60; kl. tong II 2.40-2.00; tarbot I 3.00—2.20. Alles per 1 kg. Tarbot II 80; tarbot III 63; tarbot IV 6040; schar- tong 36; gr. schol 70—59; grm. schol 68— 56; kim schol 67—56; kl. schol I 56—54; kl. schol II 41—17; schar 22—20; v. haring 24—13; makreel 16—10; gr. schelvis 27—22; grm schelvis 26—20; kim. schelvis 26—17; kl. schelvis I 22—17; kl. schelvis II 18—8; wijting 17-12; gr. gul 44—39; mid. gul 37— 31; kl. gul 2315; kl. koolvis wit 36; kl. rode poon II 10. Alles per 50 kg. Gr. kabel jauw 224—100; gr. koolvis zw. 5546; gr. koolvis wit 8482. Aanvoer van zaterdag 394 kisten tong en tarbot, 1 k. heibot, 2 k. tongschar en schartong, 990 k. schol, 33 k. schar, 1405 k. haring, 910 k. makreel, 140 k. schelvis, 160 k. wijting, 120 k. kabeljauw en gul, 3 k. poon, 30 k. koolvis, 30 k. diver sen. Totaal 5110 kisten. Besommingen van zaterdag SCH 171 f 11.370; KW 135 f 14.500: 162 f 6940; 107 f 1180; 114 f 3770; 69 f 5000; 155 f 2460; HD 79 f 6350; KW 46 f 4210; 151 f 5360; 70 f 5630; 23 f 6360; IJM 283 f 3800; KW 86 f 3800; WR 33 f 1110; 51 f 3380; 56 f 1550; 67 f 890; 7 f 1110; IJM 208 f 2060; 78 f 1640; 52 f 1980; 11 f 1930; HD 125 f 680. Aanvoer op Urk Door tien vaartuigen werd vrijdag aan de visafslag op Urk aangevoerd: 344 pond snoekbaars 92 tot 95 ct per pond; 134 pond baars 57 tot 58 cent per pond; 394 pond voorn 9 cent per pond.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3