Horen en zien PRIMMETJE WY8ERT SPION IN BERLIJN E.G.K.S.-parlement voor een speciale zitting naar Rome V Agenda voor Haarlem Schilder als een man van 't vak: CetalacVAN CETA-BEVER KamerlidPJ. Kapteyn zal rapporteren over het Europese vervoer rolt beterplakt beterbrandt beter J Kort en bondig 4 j I Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Prettige dingen Zonder opsmuk De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Graanmolen op Tholen door brand verwoest PTT-beambte in Den Bosch bekent oplichting Zeeman in arrest gesteld Verdacht van oplichting om aan puzzelgeld te komen Geestelijkheid veroordeelt bruiloftshrasserijen r~ v. DOOR SLIM HA 1 SON "N Jaarvergadering van het PEN-centrum Nederland MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 Met de tweede aflevering van Pension Hommeles, het muzikale blijspel van An nie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, is duidelijk geworden dat de VARA-televi- siesectie voor de vulling van de zaterdag avond in de toekomst in het geheel niet bevreesd behoeft te zijn. Opnieuw werden namelij" weer enkele van de vele belof ten ingelost. In een vlot tempo beleefde men weer enkele avonturen van de be woners van dit vreemde tehuis mee, avon turen die zich deze keer bewogen om een romance tussen twee gasten en het zoe ken naar een pakje waspoeder waarmee een televisietoestel gewonnen kon wor den. Van de medespelenden traden zater dagavond vooral Donald Jones en Fons Rademakers op de voorgrond. Henk van Ulsen kweelde een allercharmantst liedje als verliefde jongeling. De regie was bij Erik de Vries weer in prima handen, vooral toen eeir deur in een van de voor treffelijke decors van Fokke Deutz plot seling onwrikbaar kwam vast te zitten. Henk van Ulsen, die verwoed aan deze deur stond te rukken, begon juist wanho pig te kijken, toen Mimi Kok ergens ach ter de camera vandaan kwam met de simpele mededeling, dat ze eventjes ach terom was gekomen. Kortom een uitste kend programma dus dat zich langzaam aan op het „Doorsnee"-niveau gaat bewe gen. En dat is in Nederland een groot compliment. Piet te Nuyl jr. gaf in zijn filmverzoek programma enkele filmfragmenten met Van Johnson in de hoofdrol te zien en ver volgens kreeg Theo Eerdmans met zijn quiz „Weet wel wai je waagt" de gele genheid dit zeer onderhoudende zaterdag avondprogramma te besluiten. En Eerd mans had geluk dat zich bij de „slacht offers" twee kandidaten bevonden die er als wilden op los gokten en die nog won nen ook, waardoor tweemaal bijna drie honderd gulden moest worden uitgekeerd. Het mooiste van de gehele avond von den wij echter het gezicht van de om- roepster, die aan het slot van de uitzen ding uit Alphen aan de Rijn vlot mede deelde dat men een programma afkom stig uit Krimpen aan de IJsel had ge zien. Ze merkte net even te laat gichelend haar vergissing, sloeg de handen naar haar mond- en verdween als een verlegen schoolmeisje uit het beeld. Zondagavond zond de NTS een filmdocu mentaire uit ter herdenking van de op stand in Hongarije, samengesteld uit op namen van Hongaarse, Amerikaanse, Duitse en Oostenrijkse rameralieden. Na een leerzame historische inleiding con fronteerde deze film de kijkers met de aanleiding van de opstand n met de ge vechten zelf, in vele gevallen van com mentaar voorzien van in Nederland wo nende Hongaarse vluchtelingen. Een ont róerend geheel, zonder opsmuk gepresen teerd en waard om nog eens en nog eens uitgezonden te worden. Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.0024.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8 55 Hoogmis. 10.15 Voor de kind. 10.30 School radio. 10.50 Waterst. 10.55 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Gram. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Amus.- muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen van het land. 14.40 Gram. 15.00 Kamerkoor. 15.30 Metropole ork. en solist. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.Nederland en de we reld: De betekenis voor Nederland van de nieuw ste wijziging in de Amerikaanse immigratiewet geving door mr. J. A. U. M. van Grevenstein. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Onverwachte gasten aan het firmament, door dr. H. Groot. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Ka- techismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, klankb. 22.05 Gram. 22.30 Sport. 22.35 De radio dokter. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hollands allerlei. 11.30 Gram. 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Mil. ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram 14.40 Schoolradio. 15.00 Cello en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij,<caus. 17.30 Promenade- ork. en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Ama- teursuitz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Volksmuz. 22.35 Pianorecital. 22.55 Ik geloof, dat.., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. BRUSSEL 324 51. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Tuinb.kron. 12.40 Volksliederen. 13.00 Nieuws. 13.11 Kamer- muz 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.30 Symf.ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Blokfluittrio. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuz. 22.35 Symf.ork. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 12.00—13.00 Eurovisie: rep. openingsbij eenkomst van de Assemblée van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. 20.30 Journ. en weerber. 20.45 Document, film. 21.00 Speelfilm. Hedenmorgen om vier uur is brand uit gebroken in de graanmolen van de heer C. M. Donken aan de Provinciale Weg tussen Poortvliet en Scherpenisse, op het Zeewse eiland Tholen. Door de storm waren de molenwieken losgeslagen en gaan draaien, waardoor brand uitbrak. De molen ging geheel in vlammen op. Om half vijf stond de molen in lichter laaie, met draaiende, brandende wieken. De vonken vlogen honderden meters in het rond, hetgeen gevaar opleverde voor na burige woningen. De brandweren van Poortvliet en St. Annaland slaagden er in deze percelen voor brand te behoeden. De graanmolen moet als verloren worden be schouwd. Er is voor ongeveer 150.000 gul den schade aangericht. De eigenaar was verzekerd. (Van onze correspondent in Rome) Van dinsdag 5 tot zaterdag 9 november zal het parlement van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal te Rome een belangrijke zitting houden. De zetel van de gemeenschap is voorlopig in Lu xemburg gevestigd, doch het parlement, dat 78 leden telt, die gekozen zijn door en uit de nationale parlementen der zes deel nemende landen, vergadert gewoonlijk te Straatsburg. Anderhalf jaar geleden is er voor het eerst een buitengewone zitting te Brussel gehouden en thans volgt Rome. Dit zal waarschijnlijk tevens de laatste samenkomst zijn van het parlement in zijn huidige vorm. Wanneer alle zes landen de verdragen inzake Euratoom en Euromarkt zulen hebben geratificeerd, is het de bedoeling het parlement aan te vullen (drie maal achttien leden voor Frankrijk, West-Duitsland en Italië wor den drie maal 36 België en Neder land zullen ieder in plaats van tien, veer tien afgevaardigden hebben en Luxem burg zes in plaats van vier). Eén van de eerste taken van dat nieuwe parlement zal het opstellen zijn van een kieswet. Het is de bedoeling dat in de nabije toekomst de burgers in de zes landen de leden van dat internationale parlement kiezen, zoals zij de afgevaardigden in hun nationale parlementen kiezen. Vandaar, dat ieder behoort te weten, dat zulk een inter nationaal parlement bestaat, welke be voegdheden het heeft en hoe het werkt. Men kan zeggen, dat deze „gemeen schappelijke vergadering", de officiële naam van het parlement een waarborg vormt voor het democratische karakter van de kolen- en staal gemeenschap. Deze gemeenschap kan men beschouwen als een supernationale regering voor alles wat samenhangt met de produktie, de handel en het vervoer van kolen en ijzer, staal en schroot. De „Hoge Autoriteit", belichaamd in acht, door de nationale regeringen be noemde leden plus een gecoöpteerd lid, heeft de wetgevende macht: zij ziet toe op de verwezenlijking van de in het verdrag omschreven doelstellingen. Zij wordt daar in bijgestaan door een raadgevend comité samengesteld uit vertegenwoordigers van de producenten, werknemers, verbruikers en handelaren. Alvorens belangrijke be slissingen te nemen, pleegt de „Hoge Auto riteit" overleg met de raad van ministers, waarin elk der deelnemende landen door één lid van zijn regering is vertegenwoor digd. De werkzaamheid van de Hoge Autoriteit wordt gecontroleerd in de eerste plaats door het hof van justitie, verder door de financiële commissaris en ten slotte en dit is het belangrijkste, door de gemeenschappelijke vergadering, die de bevoegdheid heeft de Hoge Autoriteit tot aftreden te dwingen door het aannemen van een motie van afkeuring ter gelegen heid van de bespreking van het jaar verslag der Hoge Autoriteit. Drie partijen Het feit, dat dit parlement uit ver tegenwoordigers van vèrschillende landen is samengesteld, zou doen vermoeden dat ze doorgaans zullen stemmen naar natio naliteit. Dit is misschien in het begin zo geweest, thans echter niet meer. Er zijn partijen ontstaan. De sterkste is op het ogenblik de christen-democratische, waar van onze landgenoot E. M. Sassen voor zitter is, maar de socialistische fractie, die meer en meer het karakter krijgt van een oppositie tegen het tot nu toe vrij liberale beleid der Hoge Autoriteit, is niet veel minder sterk. De derde fractie (libe ralen en geestverwanten) is de kleinste. President naar Nederland De eerste voorzitter van het parlement was de Belgische politicus Paul Henri Spaak, van september 1952 tot mei 1954. Hij werd opgevolgd door de Italiaan De Gasperi, die op 18 augustus 1954 stierf en werd vervangen door Giuseppe Pella van november 1954 tot november 1956. Thans is de voorzitter een Westduitser, prof. Hans Furler. Het is zijn bedoeling na de zitting te Rome een officieel bezoek te brengen aan Nederland, waar hij ook door de Koningin zal worden ontvangen. Naast de president zijn er vijf vice-voorzitters en te Rome moet een plaatsvervanger worden gekozen voor de onlangs, wegens gevor derde leeftijd afgetreden Nederlandse vice-voorzitter, de heer Vixseboxse. Ver der zal men spreken over veiligheid in de mijnen, migratie en vrije beweging van arbeidskrachten binnen de zes - landen, coördinatie van het Europese vervoer en tenslotte over de handelspolitiek van de EGKS. Het zal wel geen toeval zijn, dat het rapport over het Europese vervoer is opgesteld door onze landgenoot P. J. Kapteyn, want vervoer is een van onze hoofdmiddelen van bestaan en 40 percent van alle vervoer betreft kolen, ertsen, staal en schroot. Voor Rome en dat is min of meer de oorzaak, waarom deze buitengewone zitting daar gehouden wordt zijn de vraagstukken der veiligheid in de mijnen (bij mijnongelukken in België komen vooral Italiaanse mijnwerkers om het leven) en der migratie van arbeiders van het allergrootste belang. Definitieve zetel? Waarschijnlijk zal er ook gesproken worden over de definitieve zetel van het parlement, of juister: van de gehele Euro pese gemeenschap. Tot nu toe hebben Luxemburg, Straatsburg, Brussel en Mi laan officieel aangevraagd dit lichaam te mogen huisvesten, maar ook Parijs en Turijn lijken er op gesteld te zijn. Van groot belang is, dat op de vergadering van 8 november ook ministers uit de zes lan den tegenwoordig zullen zijn. Herhaal delijk heeft het parlement, wanneer het critiek oefende op het beleid van de Hoge Autoriteit, moeten horen, dat een bepaalde zaak niet kon worden geregeld omdat de nationale wetgeving in een of meer der landen een belemmering vormde. Voor het eerst in het bestaan van de gemeenschap, zullen de ministers aanwezig zijn en aan Vermoedelijk ten bedrage van 40.000 Op het postkantoor te Den Bosch is een fraude aan het licht gekomen die, naar het zich laat aanzien, ongeveer 40.000 gulden heeft bedragen. Deze fraude is gepleegd door de 29-jarige PTT-beambte De B. uit 's-Hertogenbosch, die thans door de post- recherche is gearresteerd en zijn schuld heeft bekend. De man had gedurende drie maanden vooral gefraudeerd bjj het be handelen van grote geldtransacties van Bossche ondernemingen. De fraudes werden ontdekt toen hij in verband met zijn huwelijk en huwelijks reis vervangen moest worden. Toen hij van zijn huwelijksreis uit het Zwarte Woud terugkeerde, werd hij door de post- recherche te Valburg (Betuwe) aangehou den. Intussen is gebleken, dat De B. in Oss een woning had gekocht en die had laten installeren, waarvan nog niets betaald was. Zijn echtgenote was van deze manipulaties geheel onkundig. Maar achtoen Primmetje daar zo voorzichtig wegliep, werd Donnavo wakker. Hij geeuwde, rekte zich uit.... en toen kreeg hij opeens Primmetje in 't oog, die al een eind verder tussen de bomen liep. Woedend sprong de zanger op. „Hier jij:", schreeuwde hij. „Wat moet dat? Wou je de benen nemen? Kom hier, zeg ik je!" Primmetje kreeg de schrik in zijn benen. Dat die nare kerel nu ook opeens weer wakker moest worden' Maar hij begon te rennen, zo snel zijn kleine beentjes het toelieten39 -40 ADVERTENTIE De moord in Anjum De rechter-commissaris bij de Leeuw arder rechtbank heeft de 28-jarige D. B„ die begin vorige week op last van de offi cier van Justitie was aangehouden, na ver hoor in arrest doen stellen. De man zou zeterdag als opvarende van de Willem Barendsz zee hebben gekozen. De in ar- reststellirig geschiedde in verband met de te Anjum gepleegde moord op 26 septem ber 1956 op de slikwerker Pieter Steegstra uit Paesens. ADVERTENTIE Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met de vergadering kunnen verklaren, waarom bepaalde dingen niet konden worden ge regeld op de wijze, als de Hoge Autoriteit had gewenst. Vandaag zal de Hoge Autoriteit haar vierhonderdste vergadering in Rome hou den, waar zij vertoeft bij gelegenheid van. de bijeenkomst van het kolen- en staal parlement. Op diezelfde dag viert het lid van de Hoge Autoriteit Paul Finet zijn zestigste verjaardag. ADVERTENTIE Neem niet langer zo - maar - vloei, vraag uitdrukkelijk om Mascotte Kelnersgezin door diens puzzelwoede in armoede gebracht De 30-jarige kelner J. van W„ die vol gens de Rotterdamse politie bezeten is van puzzelwoede, is gearresteerd verdacht van oplichtingen tot een totaal bedrag van ongeveer f 6000. Dit kwam aan het licht toen een vertegenwoordiger, die hjj 2 keer opgelicht zou hebben voor bedragen van f 340 en f 600, daarvan aangifte by de politie deed. De kelner, die al zijn geld en vrije tijd gebruikte om puzzels op te lossen, aldus de politie heeft zijn gezin in armoede ge bracht. Altijd was hij al verzot geweest op het oplossen van puzzels, maar toen de laatste tijd de grote exemplaren in de dag bladen verschenen, waren er voor hem geen remmen meer. Er waren weken bij dat hij voor 300 400 gulden aan oplos singen inzond, zonder ooit een prijs te be halen. Om aan dit geld te komen zou hij ken nissen, zijn patroon en cafébezoekers op gelicht hebben. Hij diste dan een verhaal op over ringen die hij met grote winst aan inboorlingen in Afrika kon verkopen De mensen die hun geld erin staken waren het kwijt, want alles verdween in de diverse puzzelpotten. Dé geestelijkheid vart Neede (Gld.) heeft in een kanselboodschap gewaarschuwd tegen een onverantwoorde wijze van brui loftsviering en daarbij aangedrongen op beperking van het aantal genodigden en een meer stijlvolle viering in familiekring. In de boodschap wordt er onder meer op gewezen dat, door het grote aantal gas ten op de bruiloften in de Achterhoek, het karakter van een familiefeest in het ge drang komt en de huwelijkssluiting zo te veel een publieke aangelegenheid wordt. De bruiloften missen vaak elke stijl en vertonen een grote leegheid. Zij hebben soms een overmatig drankgebruik tot ge volg en de hoge kosten van de feesten veroorzaken schulden of beperkingen, die men zich in de huishouding moet gaan op leggen. De geestelijkheid meent, dat deze onverantwoorde uitgaven niet in overeen stemming zijn met de christelijke levens wijze. De kanselboodschap gaat uit van de kerkeraad der Nederlands Hervormde Ge- meente, van het bestuur van de Neder lands Hervormde Vereniging voor Evange lisatie, van de Kerkeraad der Gerefor meerde Kerken, de pastoor H. J. A. A. Smulders en pastoor J. B. Pothof. Het ANP verneemt, dat het ook de bedoeling van de boodschap is om het gesprek over deze kwestie op gang te brengen te meer omdat het hier een zaak van meer dan plaatselijke betekenis betreft. 47. Ik zou de heren officieren willen verzoeken rechts van mij te gaan staan en de dames links van mij. Iedereen die hier is moet zijn identiteitspapie ren laten zien. We zullen alles moeten nagaan, heel snel, maar ik zou dan ook wel graag willen dat u mee werkt. Als we klaar zijn gaat het feest gewoon verder. Delarue loopt naar de hoofdingang en fluistert de officier die daar staat, iets in het oor. Daarna loopt hij naar de telefoon en draait een nummer. Ik kan niet horen wat hij zegt. Niemand trouwens, al stond je een meter van hem af. Hij heeft gewoon ge zegd wie hij was, als ik zijn lippen goed gelezen heb, en wacht nu af. Als hij de hoorn weer op de haak heeft gelegd, komt hij op me af en neemt Clara bij de arm. Samen lopen wij naar de uitgang. Twee mannen stappen opzij om ons door te laten. In de gang vraagt Clara: Wat is er gebeurd, Claude? Je zult 't maar al te gauw horen, lieveling. We lopen ongeveer tien meter door een slecht ver lichte gang en dan doet Delarue een deur open. De deur geeft toegang tot een vertrek, dat er ietwat burgerlijk uitziet. In de muur zit een raam. Twee mannen zitten aan elke kant van de schoorsteen in een luie stoel. Zij staan op, als Delarue achter het bu reau gaat staan. Fraulein Clara Kolberg, ik arresteer u wegens be dreiging van de veiligheid van de staat. Clara wordt lijkbleek, staat doodstil. Ik zie haar han den beven. Maar Claude, wat is dat voor een grapje? Geen grapje. Je bent gek Ik ben geen idioot, mijn waarde. Je werkt voor een buitenlandse macht. Deze twee heren werken voor onze inlichtingendienst. Het zijn luitenant Vicard en kapitein Sauvoit. Zij volgen je al veertien dagen. Je hebt toch zo'n belangstelling voor die lieve Frangoise, nietwaar? Wie is Frangoise? Dat weet je even goed als ik. Daarom ben jij je hier gaan vestigen. Ontken 't maar niet. Meneer O'Con nor zal meteen verklaren dat ik gelijk heb. Je wilde hem vanavond uit de weg ruimen en daarvoor heb jij twee mannen gecharterd. Waar of niet? Nee. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Kom nou, de twee zware jongens hebben volledig bekend. Meneer O'Connor zat je zeker in de weg? Je wilde alleen van mijn gezelschap genieten.... en dat uitsluitend omdat de anderen zouden proberen het ge bouw op te blazen. Ik weet niet waar je het over hebt, Claude. De getuigenis van de heer O'Connor is me voldoen de. Uw vriend Walter Sullivan en zijn vrouw zullen van nu af aan een bijzondere bewaking genieten. Meneer en mevrouw Sullivan hebben er niets mee te maken, zou ik denken. We zullen zien wat je er van vindt als deze twee heren je verhoord hebben. Neem haar mee. Maar. Hierheen.Clarahet is bekeken. De mannen van de inlichtingendienst nemen Clara mee en ik blijf met Delarue achter. Hij begint met zich te verontschuldigen. Meneer O'Connor, 't spijt me ontzettend dat ik uw avond zo vergald heb. Maar ik moet toegeven dat u Frankrijk een bijzonder grote dienst hebt bewezen. Dat begrijp ik niet. U weet heel goed dat elke militaire basis zekere geheimen herbergtdat er altijd vijandelijke spion nen op de loer liggen om inlichtingen te verzamelen. Ik heb wel eens over die dingen horen praten, voor al in spionageverhalen. U beleeft hier een spionageroman, meneer O'Con nor, u zit midden in het verhaal. Uw onverwachte komst heeft mij de laatste schakel in handen gespeeld om de spionne te grijpen. Fraulein Kolberg is dus een spionne? Inderdaad, en Walter Sullivan eveneens. Het is maar al te duidelijk dat deze mensen op een bepaalde dag van u gebruik wilden maken, meneer O'Connor. Van mij, maar waarom in hemelsnaam? Ik speel met mijn inhaleerapparaatje, kijk Delarue met grote ronde ogen aan. Hij glimlacht om de uitdrukking van mijn gezicht. Sta niet verbaasd, meneer O'Connor, zulke dingen gebeuren maar al te vaak. We zijn dikwijls verplicht een vijandelijke spion op te pakken. De explosie van van- avond is het werk van een groep, die uitstekend geor ganiseerd is en waarvan Fraulein Kolberg actief lid is. En zou de heer Sullivan ook Hij is evenmin een Amerikaan als u een Fransman bent. Is dat zo? Het is zo. Maar dan-moeten zij onmiddellijk opgepakt wor den! Juist niet. In het geval Clara Kolberg, ja. Zij wist te veel en wij hadden ernstige bewijzen tegen haar. Maar in het geval Walter Sullivan en zijn vrouw moe ten we afwachten. We zullen ze extra bewaken. Ik ga ze in elk geval uit de weg. Juist niet, meneer O'Connor. U speelt met uw leven, als u dat doet. Ik heb zo hard aan het rubberbolletje van mijn in haleerder getrokken dat het van het glazen bolletje afschiet. Stel u gerust, we zullen u beschermen. Ik moet dus voortaan met de Sullivans uit gaan? Ja. Maar als zij te weten komen, dat Clara verdwe nen, enfingearresteerd is? Zij zullen er u niet naar vragen, dat weet ik zeker. We zullen elke avond een officier naar u toesturen om u te vragen wat u die dag hebt gehoord. Ik moet dus ook een soort spionage gaan be drijven? Nee, contra-spionage. Commandant Delarue begint een lang verhaal dat ik onderbreek met „Oh" en „Ah", al naar gelang het mij goed lijkt. In een gesprek van een uurtje kom ik meer over Walter Sullivan en de in dit gebied gevestigde Russische groep te weten dan ik ooit alleen had uitge vonden. Natuurlijk spreekt hij niet over de „Frangoise", maar ik help hem op weg door te vragen: Maar die jonge vrouw dan, die door Clara en Sulli van bedreigd werd? Welke jonge vrouw? Frangoise! Ah. Neemt u me niet kwalijk, daar dacht ik niet meer aan. Maar die is in veiligheid, stel u gerust. Waar zij is, kunnen zij haar niet komen opzoeken en zelfs geen poging wagen haar kwaad te doen. (Wordt vervolgd) ANVV-legpenning. Staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (ANVV), heeft in tegenwoor digheid van onder anderen dr. ir. F. Q. den Hollander, president-directeur van de nv. Nederlandse Spoorwegen, de bronzen leg penning van de ANW uitgereikt aan de heer J. W. C. Woltersbeek, die bijna 20 jaar de N.S. in het dagelijks bestuur der ANVV heeft vertegenwoordigd. Volksmuziekschool. De Amsterdamse Volksmuziekschool zal op 14 december haar 25-jarig bestaan vieren met een de monstratie van algemeen vormend en in strumentaal muziekonderwijs in gebouw Marcanti te Amsterdam. Op de zaterdag in Amsterdam gehouden algemene ledenvergadering van het Ne derlandse PEN-centrum zijn mevrouw K. de Josselin de Jong en de heer Alfred Kossmann volgens rooster afgetreden als bestuursleden. Aangezien het bestuur sta tutair reeds voltallig is werden zij niet vervangen. In de vacature ontstaan door het bedanken van ds. W. Barnard (Guil- laume van der Graft), die wegens drukke ambtsbezigheden zijn bestuursfunctie heeft neergelegd, koos de vergadering de heer Jan H. de Groot. In de plaats van de wegens drukke bezigheden reeds enige tijd geleden afgetreden penningmeester de heer Hans Redeker werd gekozen de heer Hans Edinga. De heer A. Viruly bracht in deze ver gadering verslag uit van het internationale PEN—congres in Tokio, dat zich naar de heer Viruly zei heeft gekenmerkt door een constructieve geest van samenwerking tussen Oost en West. In de aanvang der vergadering herdacht de voorzitter het overleden lid van het centrum de schrijf ster Marie van Zeggelen. In de druk be zochte vergadering werd melding gemaakt van een toegenomen ledental en een gunstige financiële situatie. MAANDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met: „Oom Wanja", 20 uur. Concertge bouw: le concert Beethovencyclus door Herman Krebbers (viool) en Robert Weisz (piano), 20 uur. Gebouw Vrijzinnig Her vormden, Jacobstraat: dr. T. de Booy: „De Andesexpeditie 1956" met lichtbeelden, 20 uur. Grote Markt: carillonbespeling door Arie Peters, 15.30 uur. Brinkmann: dr. J. Meyer voor de Vereniging „Haerlem" over: „Jonkheer Mozes Salvador", 20 uur. Ge bouw Zang en Vriendschap: Geestelijk centrum „De grote wereld", toesp. om 20 uur. Begijnhofkapel: Evangelisatiedienst o.l.v. ds. G. Snijders. Ds. A. van Gent spreekt over het onderwerp: „Een wereld vol aandacht voor de spoetnik", 20 uur. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14, Grote opwekkingss&menkomst, spreker de heer H. Hilbrink, m.m.v. Pinksterzangkoor Glorieklanken", 20 uur. Minerva: ,Stalag 17", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Porte des lilas", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Ilals: „Onveilig signaal", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De hel der verlorenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Gangsters van achttien", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Ci nema Palace: „Op naar Hollywood", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Johhny knapt het op", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DINSDAG 5 NOVEMBER Concertgebouw: 2e Orgelconcert door Piet Kee m.m.v. muziekkring: „De cantorij" o.l.v. Maarten Kooy. Frans Halsmuseum: Ir. D. C. van Schalk spreekt over De Sint- Pietersberg, 20 uur. Concertgebouw-Tuin- zaal: C. van Nierop spreekt voor het Chris telijk Nationaal Vakverbond, 20 uur. Hotel De Leeuwerik: de heer P. C. Boone houdt een voordracht over: „De crematiewet in de praktijk, 20 uur. Gebouw Lange Heren straat 6: een bazaar voor jong en oud van 1522 uur. Gebouw Nazorg: Jaarlijkse openbare verkoop van uitsluitend door de meisjes vervaardigde artikelen van 14.30— 17 uur. Minerva: „Alexander the great", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt: „Porte des lilas", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Onveilig signaal", 18 j„ 14.30 en 20 uur. Luxor: „De hel der verlorenen", 14 j„ 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Houten koppen", a.l., 14 en 16.15 uur en „Gangsters van 18 jaar", 14 j„ 19 en 21.15 uur.Cinema Palace: „Op naar Hollywood", a.l. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Johhny knapt het op", 18 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", a.l. 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6