Gerard van Praag Extra krediet voor slachthuis ontmoette felle critiek Ruim negentig bedrijfswoningen komen nu in „Oosterwijk" TERLENKA KVP in roerige vergadering en eritieke situatie Boetekleed is danig versleten Communistische interpellatie over duurdere gemeentelijke huizen 17 RAAD VAN BEVERWIJK r®hrcdïana „Scheywijck" won in nederlaagtoernooi PTT'ers komen weer eens feestelijk bijeen Beverwijkse huis vrouwen in het zilver Concert N.Ph.O. in Beverwijk „Klaar is kees" in Kennemer Theater Schaakclub „Weenink" versloeg „Bloemendaal" CASTRICUM Culturele middagen voor Castricumse schooljeugd In Castricum zijn de man nen in de meerderheid pantalons I ƒ17.50 Beverwijkse afdeling aan de rand der onenigheid EFKU-Volksmachine prijs f 350.- F. C. KUIPERS NAAIMACHINES Half miljoen aan kasgeld leningen in Castricum Bouw bejaardencentrum op komst HEEMSKERK Burgerlijke Stand Heemskerk Eigen gebouw voor Witte en Wit-Gele Kruis WIJK AAN ZEE Weekeind van Instituut in „De Banjaert" „Mr. King" als inzet bij „De Plankeniers" VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 De gemeenteraad van Beverwijk heeft donderdagavond onder voorzitterschap van loco-burgemeester W. J. Vessles in felle bewoordingen zijn afkeuring te kennen gegeven ten aanzien van het voorstel van B. en W. om een aanvullend krediet beschikbaar te stellen voor de inrichting van een slachthuis in de fabriekshal van een conservenfabriek aan de Wijkermeerweg. Dit aanvullende krediet bedroeg f 82.025,hetgeen vijfentachtig percent van het werkelijke krediet bedraagt. De ontstemming van de raadsleden over het beleid van het college liep zelfs zo hoog, dat de heer J. J. Eomunde (Arb.) zich genoodzaakt zag een motie van afkeuring in te dienen, waar de gehele raad zich achter stelde. Een grote grief van de raad was, dat B. en W. bij de raming van het krediet niet voldoende rekening hebben gehouden met de mogelijkheid, dat er wel eens wat meer geld voor noodzakelijke voorzieningen nodig zou kunnen zijn. De raad laakte het echter in het bij zonder, dat het college de werkzaam heden toch heeft laten uitvoeren en pas toen het een en ander voor elkaar was (toen was het krediet reeds met vijf entachtig percent overschreden) de raad voor een voldongen feit stelde. Dit alles noopte het college het boetekleed aan te trekken, hetgeen weliswaar werd ge waardeerd, maar toch de raad er niet van kon weerhouden om het college in een stortvloed van verwijten op de vingers te tikken. Desondanks werd het voorstel toch met de stem van mevrouw P. J. Al lan Schilthuys (v.v.d.) tegen aanvaard. De heer Van Dorp (ar.) had sterk de indruk, dat de gemeente de hoofden van dienst hun gang maar heeft laten gaan. Mevrouw Allan (v.v.d.) zei te denken, dat hier geen deskundigen a. n het werk wa ren geweest, maar slechts een aantal naïeve kinderen. Zij vond de gevolgde gang van zaken getuigen van een ont stellende onnozelheid. „Ik kan mij niet begrijpen, dat bijvoorbeeld in het geheel geen rekening is gehouden met de direc- tiekosten. Men heeft alles maar aan vaard bij het opstellen van de raming en zich niet afgevraagd of de toestand van het oude slachthuis en de conservenfa briek wel in werkelijkheid niet meer voorzieningen vergden." Bevoegdheden uitgehold De heer Koger (prot. chr.) was van mening, dat de handelwijze van het col lege niet bepaald getuigde voor eer bied voor de raad en schaamde zich hier voor. „Als onze bevoegdheden op deze manier worden uitgehold, dan kunnen we wel naar huis gaan." Hij achtte zich niet respectabel, als hij voor het voorstel zou stemmen. Later, toen de heer Romunde de motie van afkeuring indiende, besloot hij echter toch voor te stemmen, omdat hij wat de inrichting van het slachthuis be treft geen bezwaren had. De katholieke fractie was het ook niet met het beleid van het college eens, maar besloot in eer ste instantie toch niet tegen te stemmen. „Wel moeten wij onze wa-rschuwende stem laten horen," merkte de heer J. de Weyer (kath.) op. Ook de communisti sche fractie besloot in eerste instantie niet tegen te stemmen, howel ook deze fractie de gang van zaken betreurde. Boetekleed versleten Wethouder W. Niesten (onderwijs, gas) kon zich maar zwak verdedigen. Hij trok het boetekleed aan en bekende ruiterlijk, dat er ernstige fouten ware,, gemaakt. Hij ADVERTENTIE MODERNE VORMGEVING Metalen boekenplanken fruitschalen 10 modellen plantenrekken lampjes sigarettenbakjes kaartenbakjes theebladen glazendragers theelichtjes kandelaars krantenbakken tafeltjes siersmeedwerk KUNSTHANDEL Kennemerlaan 55 Tel. 7040 De biljartvereniging „Scheywijck" heeft haar nederlaagtoernooi voortgezet met een wedstrijd tegen „D.E.S." uit Haarlem, welke in een 124 overwinning voor eerstgenoemde vereniging eindigde. De gedetailleerd uitslagen waren: H. Meyer (S) 240 240 17 95 13.11 2 A. Korver (D) 200 101 17 45 5.94 0 P. Spindelaar 85 85 29 16 2.93 2 A. de Pauw 93 83 29 25 1.86 0 J. Hartogh 250 250 36 40 6.94 2 M. Heiligenberg 210 135 36 25 4.02 0 C. Schram 85 64 28 13 2.28 0 A. de Pauw 93 93 28 11 3.33 2 E. Tromp 135 135 29 26 4.65 2 H. Sengers 120 88 29 13 3.03 0 C. Tromp 110 110 25 22 4.40 2 A. v. Heusden 120 89 25 10 3.56 0 C. Koch 100 100 21 25 4.76 2 A. de Pauw 93 59 21 13 2.80 0 C. Schram 85 59 19 9 3.10 0 A. Goedemans 90 90 19 24 4.73 2 „Vriendenkring beëindigde de competitie De Beverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" heeft de onderlinge competitie beëindigd. A Bleeker werd kampioen met 36465 pnt. De overige uitslagen waren: 2. mevrouw v. d. Ham 35113; 3. mevrouw Woning 35052; 4. J. Pirovano 34852; 5. G. Ripke 23319; 6. J. Maenhout 33194; 7. me vrouw Groeneveld 33033; 8. P. Appeldoorn 32455; 9. B. W. v. d. Mey 32418; 10. P. v. Duin 31796 pnt. verweerde zich echter door te zeggen, dat het een en ander in de korte tijd van drie maanden moest worden bekeken, hetgeen een gedegen raming van de voor zieningen niet ten goede kwam. „We heb ben met allerlei tegenslagen te kampen gehad," zei hij ondermeer. Volgens de heer Romunde (arb.) be tekende dit alles een discriminatie van de gemeenteraad en verweet de voorzitter, dat hij de schuld op de hoofden van dienst trachtte te schuiven. De ideële kant van de affaire noodzaakte hem een motie van afkeuring in te dienen, temeer, daar een dergelijke wjjze van handelen wel meer was voorgekomen. Nogmaals kwam de heer Koger (prot. chr.) hierop terug en zei: „Het boete kleed van de zondaar ontsiert niet, maar dit kleed is gerafeld en versleten," waar bij hij er op doeld dat wel eens meer een dergelijk beien door het college was gevolgd. „Het is een diskwalificatie van het budgetrecht van de raad," zei hij tot slot. Wethouder W. Alberda (financiën) merkte op, dat iets dergelijks in de toe komst niet weer zal gebeuren. „Wij zul len het oorspronkelijke krediet met niet meer dan zestig percent laten overschrij den en dan eerst de raad van het een en ander op de hoogte brengen." Het voorstel werd met één stem tegen (V.V.D.) aangenomen. De sport- en ontspanningsvereniging P.T.T. te Beverwijk die enkele jaren een sluimerend bestaan heeft geleid, is weer tot activiteit gekomen, en één dezer dagen hebben de leden een nieuw bestuur ge kozen. Hierin hebben zitting genomen de heren A. Starreveld, voorzitter; J. Smit, secretaris; K. Hop, penningmeester, en A. v, d. Bos en P. v. d. Werf. Het bestuur is direct aan het werk ge togen en heeft reeds voor zaterdag 16 november een feestelijke bijeenkomst uit geschreven, waarook P.T.T.'ers die nog geen lid werden welkom zijn. Deze avond zal worden gevuld met diverse gezelschapsspelletjes en ook zal een wedstrijd worden gehouden in hersen gymnastiek. Voorts zullen hier de finales worden gespeeld van de gehouden onder linge tafeltenniscompetitie. Op donderdag 21 november zal me vrouw van Leeuwen-Hanedoes in 't Cen trum te Beverwijk een lezing houden over het werk en de betekenis van de Unesco. In december van dit jaar bestaat de afdeling van de Vereniging van Huis vrouwen 25 jaar. Dit jubileum zal worden gevierd op 19 december in het Statenhuis aan de Velserweg, waar men gezamen lijk, ter ere van dit feit, een lunch zal gebruiken. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft op woensdag 20 november in het Kennemer Theater te Beverwijk een concert onder leiding van Marinus Adam. Als soliste werkt mede Elise Cserfalvi, viool. Het volgende programma wordt ten gehore gebracht: Ballade en Passacaglia van Atterberg, Vioolconcert van Glazou- nov, Tweede symfonie van Brahms. Klaverjassers gaan prijzen uitreiken In café „Sport" aan de Alkmaarseweg te Beverwijk worden zaterdag 16 novem ber de prijzen uitgereikt van de klaverjas- competitie tussen verschillende clubs uit de IJmond. De Beverwijkse raad ging donderdag na de opening van de vergadering in comité naar aanleiding van een vraag van de heer J. J. Romunde (Arb.) betreffen de de benoemingen. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid vond het namelijk maar vreemd, dat slechts één op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare v.g.l.o.-school voorkwam en wou hier wel het een en ander nader over Vernemen. De besloten zitting dtiurdê ruim drie kwartier. Afgezien van de kwestie over het verlenen van eên aanvullend krediet voor het slaohthuis in een fa briekshal aan de Wijkermeerweg, welke kwestie ruim een uur vergde, werd er niet lang over de diverse agendapunten gepraat. Een interpellatie van de heer J. Mus- k e e (Comm.) inzake huurverhoging van gemeentewoningen werd ook snel behan deld. De heer Muskee was het niet eens, dat ook de huren van een aantal wo ningen aan de Havenstraat en de Wijker meerweg waren verhoogd. Hij wees daar bij op de haveloze toestand waarin deze woningen verkeren. „U moest maar eens een kijkje gaan nemen in de woningen aan de Wijkermeerweg. Het behang rot van de muur weg, de vloer verrot en er is geen goede afwatering. In augustus moesten verscheidene gezinnen reeds de kachel aansteken om het vocht te ver drijven. Iedereen, die in deze woningen woont is blootgesteld aan ziekten". De voorzitter wees er op, dat er heel wat on derhoudskosten aan de noodwoningen worden gespendeerd. Vijfenveertig van de slechtste woningen zijn echter niet in huur verhoogd. De voorzitter kon echter niet gedetailleerd verklaren, waar al deze woningen zich bevonden. Aan onderhouds kosten voor deze huizen, die in de toe komst zullen worden gesaneerd, is in de afgelopen drie jaar ruim honderdvijftig duizend gulden besteed. Het is daarom te begrijpen, dat ook deze huizen in de huur verhoging moesten delen. De heer Muskee achtte de toestand, waarin deze gezinnen wonen toch niet langer verantwoord. De voorzitter merkte op, dat de economisch zwakke gezinnen, die in deze noodhuizen wonen beter wel dan geen dak boven hun hoofd kunnen hebben. Het college zegde echter toe, dat de toestand van de wo ningen nog eens zal worden onderzocht. Etagewoningen Een voorstel inzake het bouwen van 96 etagewoningen in „Oosterwijk" leverde ook weinig moeilijkheden op en werd met algemene stemmen aangenomen. De heer S t u r k (Katholiek) informeerde (daar het in dit geval bedrijfswoningen betreft) of een werknemer, die van werkkring verandert toch in de bedrijfswoningen zal Handbalnieuws van „Full Speed" Zondagmiddag om 2 uur op „Schoonen- berg" komen de dames van „Full-Speed" in het veld om I.E.V. uit Velsen-N. te ont moeten. Deze belangrijke wedstrijd voor het al of niet meetellen in de kopgroep is moeilijk te voorspellen daar dit twee ge lijkwaardige elftallen zijn. Adspiranten speelt om 2.50 uur thuis tegen IJmond, dit zal waarschijnlijk wel een overwinning worden voor „Full-Speed". Adspiranten B trekken naar Heemskerk waar ADO als te genpartij zal fungeren, een gelijkspel ligt in de lijn der verwachting. De opstelling is: doel: C. v. Beek; achter: G. Apeldoorn en F. Orsel; midden: B. Aggenbach, L. Apeldoorn en W. de Boer; voor: E. Otto, J. Orsel, J. Zonneveld, N. Otte en J. Florijn. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE mogen blijven wonen. Dit zal inderdaad het geval zijn. Ook een voorstel tot het toekennen van een subsidie voor de aan leg van een hockeyveld werd met gejuich ontvangen. Hoewel de heer Koger (Prot. Chr.) een zeer gering principieel bezwaar had tegen een voorstel inzake de vaststelling van een verordening, die de subsidiëring van plaatselijke organisaties voor de vrije jeugdvorming regelt, werd ook dit voorstel met veel sympathie en algemene stemmen aanvaard. Lening Een lening, die de n.v. Bank voor Ne derlandse Gemeenten op verzoek van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal voor de financiering van de 96 wo ningen in het uitbreidingsplan „Ooster wijk", groot f 1.560.000 tegen een rente van vier percent en een looptijd van dertig jaar heeft aangeboden en voor het col lege een zeer redelijke voorwaarde werd genoemd, mocht zich ook in de belang stelling van de raad verheugen. Mevrouw Allan-Schilthuys (V.V.D.) was er echter niet over te spreken, dat de raad dit voorstel nu pas onder ogen kreeg, hoe wel de financiële commissie haar fiat er aan had gegeven. De AVRO-tournee zal op vrijdag 22 november een bezoek brengen aan Bever wijk. Onder de titel „Klaar is Kees" wordt in het Kennemer Theater een gevarieerd programma uitgevoerd door Cees de Lan ge, Rijk de Gooyer, Johnny Kraaykamp, Milly Scott, Frangoise Annabelle, Miep Last, Joop v. d. Marei en het Cocktail Trio. Het tweede team van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft in de bonds- competitie Bloemendaal 2 met 64 ver slagen. De uitslagen waren: J. C. Meyer (W)—H. Beek (B) 1—0; G. Beekhoven—N. Babilowski remise; J. WortelR. Rotteveel 10; J. v. VerseveldR. Verberne 10; L. SiebersJ. Wijnands remise; G. de Koter J. Lankamp remise; J. v. d. DoesJ. v. Wijk remise; W. NijkampJ. G. Raaphorst 01; J. H. NijmanH. v. d. Veen remise; E. v. NimwegenW. Cramer 01. Onderlinge competitie In de onderlinge competitie werden de volgende resultaten behaald: Afdeling III: A. de VriesJ. v. d. Heyden afg.; M. v. LeeuwenA. Burgerhout 01; A. Jansen R. Fransz 10; Chr. BeltermanD. de Jong 01; D. BreeuwerTh. Vloemans 10; Loek v. VlissingenL. v. d. Kommer remise; D. Hoogvorstmejuffrouw v. d. Kommer 01. Bij het bestuur van de Castricumse cul turele stichting „Elckerlyc" is het plan ge rezen om te komen tot het verzorgen van culturele middagen voor de jeugd van de VGLO en ULO-scholen. Het heeft de raad verzocht zijn medewerking hiertoe te wil len verlenen. In principe staan B. en W. niet afwijzend tegenover deze plannen, en het college is van oordeel, dat de financie ring op twee manieren mogelijk is: via een bedrag per leerling of door middel van subsidiëring. Zij stelt in dit verband voor een ge meentelijk fonds in te stellen ter dekking van de kosten verbonden aan het organise ren en geven van culturele voorstellingen voor de schooljeugd. Op 1 november bleken in Castricum de mannen een meerderheid te vormen. Toen bedroeg namelijk het aantal inwoners van deze gemeente 11548, waarvan 5883 man nen waren, terwijl het zwakke geslacht 5665 personen telde. ADVERTENTIE voor jongens van 818 jaar (met kl. st. per maat) Sinds 1899 Kennemerlaan 100 Tjjdens de ledenvergadering van de Ka tholieke Volkspartij, afdeling Beverwijk, die gisteravond in het K.S.A.-gebouw plaats vond, dreigde de voorzitter met af treden, als enkele amandementen die op het reglement op de raadsverkiezingen werden ingediend, zouden worden gehand haafd. Na de gebruikelijke opening door voorzitter J. H. Schroër, kwam als eerste punt de fusie van de afdelingen Beverwijk en Wijk aan Zee ter sprake. Alvorens tot de behandeling hiervan over te gaan werden enkele berichten van verhindering voorgelezen, waarbij o.a. een schrijven van de K.V.P.-fractie, die op deze avond ter raadsvergadering was en waarbij de voorzitter na overleg met zijn bestuursleden, afzag van het ter beschik king stellen van zijn voorzitterszetel in het bestuur een besluit waar hij later op de avond om andere redenen op terugkwam. In het conceptreglement, dat de fusie tussen de afdelingen regelt behoudt de af deling Wijk aan Zee haar financiële zelf standigheid; zij zal verder in de afdeling Beverwijk vertegenwoordigd worden door minstens twee leden, terwijl Beverwijk een afgevaardigde naar Wijk aan Zee zal zenden. Tenslotte vermeldde het concept de bepaling, dat ten minste een kandidaat uit Wijk aan Zee op een verkiesbare plaats zou worden gesteld bij de eerstkomende gemeenteraadsverkiezingen. De vergade ring had tegen deze fusie geen enkel be zwaar. Wegens het bedanken van de bestuurs leden H. Kuijs, C. W. Molenaars, J. M. Remmerswaal en A. W. Slief werden bij enkele kandidaatstelling gekozen de heren J. Schelvis, H. Schelvis en J. de Vries, alle drie uit Wijk aan Zee, waarvan de heren Schelvis en Schelvis, resp. voor zitter en secretaris van de afdeling Wijk aan Zee waren alsmede de heer Eggermont uit Beverwijk. Er kwam bovendien een tweede vrouwelijk bestuurslid bij: mevr. Van GelderenWelboren. De candidaat- stelling voor de Provinciale Staten lever de mevr. GroensmitVan der Kallen en de heren W. Vessies uit Beverwijk, Gabriël Smit uit Laren plus drs. Korte uit Hilver sum op. Uit de vergadering kwam toen de vraag, waarom geen planoloog kandidaat gesteld was, daar dit met het oog op de huidige ontwikkeling van Beverwijk zeer één. gewenst werd geacht. Men stelde zelfs een kandidaat uit Beverwijk voor. De voorzit ter verwierp dit voorstel met de opmer king, dat uit de kieskringen Amsterdam en Den Helder reeds dergelijke personen wa ren aangezocht en men voor de zeven be schikbare plaatsen in de Statenkring „geen waslijst" kon verdedigen. Na enkele dis cussies kon de vergadering zich met de gestelde kandidaten verenigen. Hierna kwam punt vier van de agenda ter sprake, nl. het reglement op de ge meenteraadsverkiezing. Van diverse zijden werd het bestuur aangevallen, daar het niet tijdig dit belangrijke punt ter kennis van de leden zou hebben gebracht, waar door deze nu geheel onvoorbereid het con cept reglement zouden moeten aanvaar den. Van de zijde van het bestuur werd hierop gesteld dat men hiertoe nog geen gelegenheid had gehad, doch tijdens deze vergadering punstgewijs het reglement zou doornemen. Verschillende leden verzetten zich tegen deze procedure en het bestuur werd toen gedwongen door stemming te laten beshlissen of dit punt op de agenda zou blijven of afgevoerd diende te worden. Bij zitten en opstaan werd besloten het punt toch in stemming te brengen. Heftige debatten ontstonden, toen enkele interne punten aan een nader onderzoek werden onderworpen, waaruit het in de aanvang gememoreerde incident dreigde te ont staan. Het was reeds bij twaalven, toen de ove rige agendapunten konden worden afge handeld. Ook over deze punten toonde de vergadering zich verre van tevreden, doch gezien het ver gevorderde uur, wilde zij niet langer het bestuur en haarzelf moei lijkheden op de hals halen door ook hier nadere toelichtingen te eisen. Vooral het punt over de propaganda-acties lag zwaar op de maag, waarbij werd verwezen naar de activiteiten in de gemeenten Velsen en Heemskerk. De voorzitter deelde mede, dat hij hierop niet nader wilde en kon ingaan, daar anders weer nieuwe moeilijkheden tussen de drie besturen zouden ontstaan. Daar niemand meer gebruik van de rond vraag wenste te maken sloot de voorzitter deze bewogen bijeenkomst omstreeks half ADVERTENTIE compleet met ingebouwde verlichting, wegklapbaar verlengtafeitje, electrisch, in fraaie koffer Langdurige garantie Volledige instructie In huurkoop slechts 6kosten. KLEINE HOUTSTRAAT 112 HAARLEM TELEFOON 11142 Ter voorziening in de behoefte aan kas geld voor het jaar 1958 zullen B. en W. van Castricum de raad volgende week woensdag voorstellen hen te machtigen een rekening courant overeenkomst aan te gaan met de bank voor Nederlandse gemeenten voor het jaar 1958 tot een be drag van driehonderdduizend gulden over de maanden januari en februari en van tweehonderdduizend gulden over de ove rige maanden. Overeenkomstig de door G.S. gestelde richtlijnen is een berekening gemaakt waaruit blijkt dat het totaal aan kasgeld leningen en in rekening courant op te nemen krediet voor het jaar 1958 dient te worden gesteld op f 1.400.000. Op de Castricumse raadsvergadering van woensdag 20 november zal het colle ge de raad voorstellen aan de r.k. bouw vereniging St. Joseph een kasgeldlening te verstrekken groot F. 35440.— vermeer derd met de kosten aan de overdracht ver bonden, teneinde deze vereniging in staat te stellen van de r.k. kerk van de H. Pan- cratius een perceel grond te kopen groot 2.43.70 ha.Dit ten behoeve van de stich ting van een bejaardencentrum, zulks als voorloper op het grondvoorschot, dat zal worden verleend nadat de exploitatie- opzet bekend zal zijn. Voor deze kasgeld lening zal geen rente in rekening worden gebracht. In totaal 66.50 ha. van de benodigde grond is eigendom van de r.k. kerk terwijl het overige gedeelte 1.77.20 eigendom is van de heer C. Poel. Het kerkbestuur zal de 66.50 are om niet overdragen en het gedeelte van de heer Poel wordt tegen de prijs van f2,per vierkante meter verkocht. Het r.k. kerkbestuur is tot deze hande ling bereid, als het de zekerheid heeft, dat de bouwvereniging over de middelen kan beschikken om de grond over te nemen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Alexander Antonius, zoon van A. A. van de Ven en A. M. A. Porte- gies, Pr. Margrietstraat 42. Maria Gertruida Louise, dochter van' L. G. Horvat en M. C. Schram, Sifriedstraat 28. ONDERTROUWD: Antonius Jacobus Welp, wonende te Heemskerk en Agatha Agnes Groentjes, wonende te Castricum, le Groenelaan 39; Cornells Josephus Lief- ting, wonende te Castricum en Johanna Theodora Scheerman, wonende te Castri cum, Heereweg 46; Jacob Vermeij, wonen de te Amsterdam en Maria Geertruida Schermer, wonende te Castricum, Tet- Burgstraat 5. GEHUWD: geen. OVERLEDEN: Henriette Elizabeth Breu- ninghoff, oud 80 jaren, wonende te Am sterdam. Jacob Mostert, oud 77 jaren, geh. met M. Gorter, wonende te Castricum. Antje van der Meer, oud 81 jaren, gehuwd met N. Smit, wonende te Wormerveer. Lezing over „Wij en het boek" Voor het Katholiek Instituut voor Ar beidersontwikkeling te Heemskerk houdt de heer Ger van Stoutenburg op woensdag 20 november een lezing over het onder werp „Wij en het boek". De bijeenkomst vindt plaats in zaal Dam. Belangrijke episoden uit het leven van de vrouw Het r.k. Vrouwengilde te Heemskerk houdt op donderdag 21 november een bij eenkomst in zaal Dam. Mevrouw dr. Tuin man-Marsman zal een lezing houden over het onderwerp: „Belangrijke episoden uit het leven van de vrouw". KAV gaat kledingstukken maken De Heemskerkse afdeling van de K.A.V. heeft donderdagavond in zaal Nijman een bijeenkomst gehouden, die slechts matig was bezocht. De presidente mevrouw Beentjes wekte de aanwezigen op mee te helpen aan de actie voor het maken van kledingstukken teneinde deze met de Kerstdagen weg te échenken aan de minder-bedeelden. De avond werd doorgebracht met het stellen van vragen aan een forum dat be stond uit pater Faccundus, mevrouw Wil- lemsen en de heren v. d. Velt en Van Eerden. Vele vraagstukken werden behandeld en vooral op opvoedkundig gebied bleken de dames problemen te hebben. Dikwijls ontstond uit de beantwoording van het fo rum een prettige gedachtenwisseling, die dikwijls verhelderend werkte. GEBOREN: Rudolf C. L„ z. van A. D. Duits en A. C. Baltus te Beverwijk; Jo hannes P., z. van C. A. Zuurbier en C. T. M. Bakker te Beverwijk; Wilhelmin A. M., d. van W. Ackoy en W. H. Meyne; Elisa beth E. G., d. van H. J. Backers en E. M. Kee te Beverwijk; Geertruida A. C., d. van H. Welboren en J. C. Bakker; Klaas, z. van J. Dekker en J. S. Slager. ONDERTROUWD: L. G. Aardenburg te Beverwijk en J. Duin; G. J. Koper en H. M. Baltus; G. J. Koper en K. G. Baltus. GETROUWD, F. A. F. Kok te Beverwijk en Th. Pekel; J. M. A. Noort te Beverwijk en J. M. Bleeker; J. W. Oud te Beverwijk en P. J. Arissen; G. H. I. Ryerse te Vel sen en M. M. Schuyt; C. Kuyper en M. J. Termes. OVERLEDEN: A. A. Knaap, 23 jaar. De verenigingen Het Witte- en het Wit- Gele Kruis zullen in 1958 de beschikking hebben over een eigen gebouw. De plan nen hiervoor zijn al zover gevorderd dat binnenkort met de objecten zal worden be gonnen. Om deze verenigingen hierbij te steunen heeft de Heemskerkse Middenstandscen trale een St. Nicolaasactie op touw gezet, waarvan de baten in het bouwfonds zullen worden gestort. Bij de aangesloten winkeliers zullen gratis loten worden verstrekt, waarvoor aantrekkelijke prijzen ter beschikking zijn gesteld. De trekking hiervan zal plaats vinden tijdens een openbare bijeenkomst in zaal Nijman op vrijdag 6 december. De voorzitter de heer C. Zuidervaart deelde tijdens deze vergadering nog mede dat St. Nicolaas op vrijdag 16 november een bezoek zal brengen aan Heemskerk. Om half drie wordt de Sint ten gemeente huize ontvangen door de burgemeester de heer H- Nielen. Om drie uur zal hij ver trekken voor een rondrit door het dorp. Het géwest Noordholland van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling organi seert op zaterdag 23 en zondag 24 novem ber een weekeind in het natuurvrienden buis „De Banjaert" te Wijk aan Zee. Het is de bedoeling om er een paar prettige da gen van te maken met onder andere een duinwandeling. Gerard Vandon heeft voor onze ama teurtoneelspelers een nieuwe „Meester dief" geschapen, ik had deze mysterieuze figuur althans nog niet eerder in planken- land ontmoet. Het is een van die uit Dartmoor ontsnapte gevangenisboeven, die het ook in dit stuk gelukt zich in een hoffelijke gedaante bij een vermogende familie in te dringen, om dan als „Mis ter King" de gebruikelijke schrik en ont steltenis te verspreiden. Uiteraard wordt hij op zijn beurt weer op de hielen gezeten door een schrandere detective van Scotland Yard, die eerst enige keren aan het kortste einde moet trekken, om hem aan het slot des te triomfantelijker te kunnen ontmaskeren. Maar niet eer der dan dat een ieder zo ongeveer ieder een ervan heeft verdacht de geheimzin nige Mister King te zijn, die juist voor zijn arrestatie nog even een diamantschat achterover wist te drukken. Men zou het een amusant detectivever haaltje kunnen noemen, omdat de schrij ver meer de nadruk heeft gelegd op het blijspel dan op de thriller. Bepaald virtu oos of verbluffend geschiedde dit niet, wel met een zekere handigheid. Zo was het bijvoorbeeld niet onaardig bedacht nog een tweede detective tegen Mister King in stelling te brengen, waardoor de ver warring in niet geringe mate kon worden vergroot. Zodat de ontknoping met de ont maskering van de juwelendief voor de meeste toeschouwers kennelijk nog een grote verrassing is geweest. Het waren de spelers van de oud-katho lieke toneelvereniging „De Plankeniers" in IJmuiden, die woensdag en donderdag in het Hervormd Jeugdhuis voor deze verrassing verantwoordelijk zijn ge weest. Voor deze opvoeringen had regis seur F. A. J. Hunsche beantwoord aan de eisen van het tempo, waardoor het gebeu ren op het toneel met genoegen kon wor den gadegeslagen. Voor het karakteri seren van de diverse figuren worden geen uitzonderlijke talenten vereist en de spe lers komen al een eind in de goede rich ting, wanneer zij zich vlot kunnen be wegen en een prettige conversatietoon la ten beluisteren. Dit is vooral bij de dames- rollen het geval, zodat eigelijk alleen me vrouw M. Berghuis-Schol als Kitty in de gelegenheid werd gesteld zich te onder scheiden. Een kans, die zij overigens met haar uitbeelding van een schalks dienstmeisje uitstekend heeft gebruikt. De overige dames, mevrouw A. Wijker- van Pel, mevrouw G. Voortman-Zwart en mevrouw N. Jonker-Janssen hadden dit keer aan haar persoonlijkheid voldoende. Het zijn voornamelijk de heren, die in dit stuk de toon moeten aangeven en deze taak bleek hun wel te zijn toevertrouwd. Zo zagen wij een komisch geagiteerde Dick Cooper van H. Jordaan, met als zijn geestige antipode de rustig beheerste but ler James van L. Holtslag. Een der beste heren vond ik F. P. van Driesten als de glundere detective nummer twee, die zich als een uitstekend komediespeler ont popte. Verder zou het een ontgoocheling zijn geweest, wanneer een talentvolle kracht als de heer J. Wijker de gedeci deerde inspecteur Kellog niet had aan gekund. Tenslotte speelde C. Peet de rol van de oud-militair naar mijn smaak te veel in de richting van het „gekke manne tje". In zijn opvatting bleef er weinig over van de krachtfiguur, die hij volgens de tekst vroeger moest zijn geweest, zo dat een martialer uitbeelding hier meer aan de logica zou hebben beantwoord. Be sluiten wij dan dit verslag met vast te stellen, dat het publiek zich kostelijk met deze voorstellingen heeft geamuseerd, waardoor „De Plankeniers" op een suc cesvolle inzet van hun winterseizoen mo gen terugzien. Jan van Dam Agenda voor Heemskerk Marquette-theater, zaterdag 20 uur: „Voor wie de klok luidt". Voor zondag: 14.30: „De stad der despera do's; 20 uur: „Voor wie de klok luidt"

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 19