Voorzichtig beleid gewenst, maar scholenbouw gaat verder Geef een boek y Geef een boek ERASMUS Visserij- varia ERASMUS Boekhandel Boekhandel DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 HEEMSKERKS BEGROTING SLUIT Nieuw postkantoor en Kruisgebouw ENCYCLOPEDIE VOOR IEDEREEN Tweede „begroetings avond" werd succes Metaalbewerkers komen bijeen Raad Heemskerk donderdag bijeen Afgeluisterd gesprek Diamantkoning overleden Achttien ton gloeiend asfalt over straat Bittere woorden op congres van r.-k. spoorwegpersoneel Boek over Rotterdam in het Duits mm m ebb mm mm ADVERTENTIE GERO een begeerlijk bezit en een geschenk voor het leven I 1 I ABVA-leden beraadden zich over salarispositie Nederlandse dank aan Noorwegen Kerkelijk Nieuws Aan alarmoefening nemen 35000 militairen deel Motorschip na aanvaring gezonken te Zijpe Dertien percent van alle openluchtvoorstellingen in 1957 ging niet door Weer vragen over status van „Het Prinsenhof" f 3.95 Jury voor toekenning van P. C. Plooftprijs 1957 DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 DE BEGROTING VOOR 1958 van de gemeente Heemskerk is in ontvangsten en uitgaven van de gewone dienst sluitend. Er is zelfs nog een overschot op onvoorziene uitgaven van 8654,55. De kapitaaldienst, welke in ontvangst een bedrag aangeeft van 16.592.111,29 en in uitgaven van 31.124.883, heeft een nadelig saldo van 14.532.871,76, hetgeen overeenkomt met het bedrag der nog niet geconsolideerde vlottende schuld der gemeente. Het college van B. en W. is over de sluitende begroting ten zeerste verheugd, temeer omdat zij de raad kunnen mede delen, dat de begroting reëel is te noemen en aangenomen kan worden, dat de ra mingen bij een voorzichtig beleid niet be hoeven te worden overschreden. Ondanks het feit, dat in de voorafgaan de jaren zeer belangrijke kapitaalswerken zijn uitgevoerd, waarvan de rente- en af lossingsbedragen een zware last voor de gewone dienst betekenen, en ondanks de omstandigheid, dat B. en W., gezien de ontwikkeling van de gemeente, genood zaakt waren het potentieel van de afde lingen der gemeentesecretarie en van de Dienst Gemeentewerken belangrijk uit te breiden, zodat de grote toename van de bevolking en de bouwactiviteit in het ko mende jaar voldoende kunnen worden op gevangen, is het niet noodzakelijke geble ken een subjectieve uitkering bij de rijks overheid aan te vragen. B. en W. moeten echter opmerken, dat bij de samenstelling van de begroting ge realiseerd moest worden, dat het nodig was enkele noodzakelijke beperkingen op te leggen, waarbij B. en W. moesten be sluiten bepaalde kapitaalswerken, waar voor in deze tijd van kapitaalschaarste geen middelen te verkrijgen zijn, voor lopig uit te stellen en dat het niet moge lijk zou zijn om evenals in voorafgaande jaren belangrijke bedragen te ramen voor het verkrijgen van deskundige rap porten, welke voor de zo snel groeiende gemeente van bijzonder belang zijn. Daar tegenover staat echter, dat in het komen de jaar 1958 de bevolkingsaanwas zeer groot zal zijn, gezien het belangrijk aan tal woningen, dat in aanbouw is, zodat de uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1959 een groot accres zullen vertonen, ter wijl het niet in het voornemen ligt het potentieel uit te breiden, aangezien zoals boven is opgemerkt de huidige bezetting voldoende mag worden geacht. Daar door zullen naar de mening van B. en W. in het volgende begrotingsjaar voor vele ADVERTENTIE door JOHN KOOY 8e geheel herziene druk. Alweer een herdruk van de onover troffen encyclopedie in één deel, waar van al meer dan 225.000 exemplaren werden gekocht! 40.000 trefwoorden 1300 kolommen 1700 illustraties wereldatlas in kleuren, sterrenatlas, schema's, diagrammen etc. In linnen band slechts f 12.90 Luxe ed. in kunstleer f 15.90 IJMUIDEN: Lange Nieuwstraat 243 telefoon 6138. SANTPOORT Hoofdstraat 200 telefoon 8371. In zaal Dam bij Heemskerk vond maan dagavond de tweede „begroetingsavond" plaats voor de nieuwe ingezetenen. De voorzitter van het ontvangstcomité, de heer W. F. de Wit kon een volle zaal wel kom heten. Nadat hij de noodzaak van uitbreiding van de industrie had uiteen gezet, sprak de heer De Wit de wens uit dat de kennismaking vruchten zal afwer pen en dat de nieuwe bewoners zich op de duur ook werkelijk Heemskerkers zul len gaan voelen. Burgemeester H. Nie- len wees op het belang van een even wichtige ontwikkeling van de IJmond. Het gaat er niet alleen om een aantal huizen neer te zetten betoogde hij, maar er moet ook een werkelijke leefgemeenschap komen. Burgemeester Nielen hoopte dat het ontvangstcomité het gestelde doel zal bereiken. Over de ontwikkeling van Heemskerk hield het raadslid de heer T. Wentink, een interessante causerie. Deze werd toe gelicht door een aantal dia's die werden opgenomen door de directeur van ge meentewerken, de heer N. P. Steenstra. Na een muzikaal intermezzo van het duo BeentjesStubenitsky droeg me vrouw A. C. Veermans-de Man enige frag menten van bekende schrijvers voor. Na de pauze was de beurt aan de heer P. L. Duinker, hoofd van de Dienst Ter reinen van het P.W.N. Deze vertelde over de waarde van dit terrein voor de recrea tie van het industriegebied in de IJmond. Waren er vroeger maar enkelen die toe gang hadden tot dit gebied, thans staat het open voor iedereen. Het duinterrein vormt het waterreser voir voor industrie en bevolking maar daarnaast zoeken en vinden hier duizen den mensen vertier. Woensdag 27 november belegt de Heemskerkse afdeling van de r.k. me- taalbewerkersbond „St. Eloy" in zaal Nij- man een speciale ledenvergadering waar op een aantal leden gehuldigd zullen wor den wegens hun 25-jarig lidmaatschap. belangrijke zaken meer middelen beschik baar komen. Woningbouw De voornaamste activiteiten voor 1958 zullen zich richten op de totstandkoming van de woningbouw in de nieuwe wijken en het stichten van de daarbij geprojec teerde scholen. Ten aanzien van de scholenbouw mag men zeer zeker niet ontevreden zijn. Door het beschikbaar komen van een langlopen- lopende lening, speciaal voor de scholen bouw, is het gelukt vergunningen te ver krijgen voor de stichting van: een zes- klassige r.-k. lagere school in het plan „De Oosterzij"; een vijfklassige r.-k. Kleuterschool in het plan „Poelenburg"; de uitbouw van de od. school met drie nieuwe lokalen; twee noodlokalen voor de ned. herv. school; twee noodlokalen voor de nautrale kleuterschool „Marquette"; twee noodlokalen voor de r.-k. kleuter school; terwijl is toegezegd, dat in het komende begrotingsjaar noodlokalen zul len worden toegewezen om het kleuteron derwijs bij de Leonardusschool uit de im passe te helpen. B. en W. verwachten, dat zij bij de ver dere uitbouw der gemeente eenzelfde wel willende houding bij de desbetreffende in stanties zullen ondervinden als tot heden toe is geschied, al moet het hen van het hart, dat zij het ten zeerste betreuren, dat het nog niet is gelukt vergunningen te verkrijgen voor de bouw van één of meer gymnastieklokalen waaraan een zo drin gende behoefte bestaat. B. en W. geven de verzekering dat alle mogelijkheden zullen worden aangewend om te trachten hiervoor een oplossing te vinden. Eenzelfde zorg hebben B. en W. aak ten aanzien van het gebrek aan ge schikte ruimten voor de diverse jeugdaf delingen, verenigingen en voor culturele aangelegenheden. Betere huisvesting voor PTT Het college van B. en W. is reeds ge ruime tijd bezig om te komen tot een be tere huisvesting van het plaatselijke han- toor der P.T.T., waarvoor de plannen reeds geruime tijd gereed zijn. B. en W. hebben regelmatig bij de desbetreffen de instanties erop aangedrongen om met spoed de onhoudbare toestand van de te genwoordige huisvesting tot een oplossing te brengen, doch dat, toen scheen dat de plannen zouden kunnen worden verwezen lijkt, van de zijde van de P.T.T. bezwa ren kwamen in verband met de bestedings beperking. Vanaf zeer recente datum zijn nieuwe onderhandelingen met de P.T.T. geopend en verwacht wordt dat spoedig daarover nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Wel staat vast dat de raad binnen af zienbare tijd voorstellen zullen bereiken om garantiebesluiten te nemen ten behoe ve van de stichting van een Wit-Gele- Kruis- en een Witte Kruisgebouw. T ransportriool De aanleg van het transportriool nadert zijn voltooing, zodat de zuivering van ons rioolwater thans spoedig tot aller tevre denheid zal zijn geregeld en dit is daarom zo belangrijk omdat de bouw van de wo ningcomplexen in het plan „De Oosterzij" en ook in andere gedeelten van onze ge meente snel vorderen. Dat de totale bouw in het plan „De Oos terzij" minder snel gaat, dan oorspronke lijk werd verwacht, is een gevolg van de bestedingsbeperking. Niettemin zijn thans in deze gemeente 496 woningen in aan bouw, waarvan 371 in „De Oosterzij" en 52 in de particuliere sector in andere uit breidingsplannen. Binnen afzienbare tijd zullen B. en W. kunnen berichten dat de duizendste na oorlogse woning gereed gekomen is. Ten behoeve van de stichting van winkels hopen B. en W. binnenkort nade re voorstellen te doen, terwijl door de dienst van Gemeentewerken nog onder handelingen worden gevoerd over andere bouwplannen. De gemeenteraad van Heemskerk komt op donderdag 28 november in open bare zitting bijeen. De agenda vermeldt een dertiental punten waarvan de voor naamste zijn: voorstel tot aanvulling van het ver plaatsingskosten besluit; voorstel tot beslissing op bezwaar schriften tegen aanslagen rioolbelasting over de jaren 1955 en 1956; voorstel tot vaststelling van een uit keringsverordening ten behoeve van het personeel der gemeente; voorstel tot voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven over het jaar 1956 voor het lager- en kleuteronderwijs; voorstel tot vaststelling van tarieven voor straatwerkzaamheden; voorstel tot verhoging van het bedrag in rekening-courant bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot 6.000.000; voorstel tot vaststelling van een alge meen machtigingsbesluit tot het aangaan van kasgeldleninge in het jaar 1958; voorstel tot verkoop van vier bouwter reinen aan de Constantijn Huygensstraat; voorstel tot verkoop van drie bouwter reinen aan de Carel van Manderstraat; voorstel tot aankoop van gronden, ge legen in het uitbreidingsplan Oosterwijk, thans eigendom van de gemeente Bever wijk. Hond en konijn samen in het politiebureau Op het groepsbureau der rijkspolitie te Castricum zijn zaterdags tussen 11 en 12 uur inlichtingen te krijgen over de vol gende gevonden voorwerpen: nappa dames handschoen, twee portemonnees met in houd, een paar grijze en een paar rode wanten, geel-bruine want, twee plamuur- messen, een hond en een konijn. ADVERTENTIE Een écht waar gesprek, afgeluisterd na 5 december „Nou hij is voor ze-rood-kopere hoor! Ik heb flink wat shag gehad, en laat moeder de vrouw nu ook zo'n pracht HOUTVESTER GOUDMERK manchester broek met leder en rits afgewerkt, voor me gekocht hebben, bij Chris Duin in de Kloosterstraat (slechts f 19.50, bruin, grijs, blauw en groen). Van vrijdag 29 nov. t.m. woensdag 4 dec. tot 9 uur 's avonds geopend. Prjjzen van maandag Heilbot 3.70—2.20, gr. tong 4.60—4.10, grm. tong 3.303.05, kim. tong 2.802.40, kl. tong I 2.40—2.10, kl. tong II 2—1.55, tarbot I 2.401.90 per kg. Tarbot II 112 100, tarbot IV 6737, gr. schol 4432, grm. schol 4536, kim. schol 4535, kl. schol I 44—35, kl. schol II 46—26, schar 33—21, v. haring 2318.80, makreel 3214, gr. schelvis 6242, grm. schelvis 5640, kim. schelvis 5738, kl. schelvis I 5236, kl. schelvis II 4022, wijting 269.40, gr. gul 48—44, mid. gul 42—32, kl. gul 27—18, kl. haai 2621, ham 70, poontjes 2221, kl. koolvis zw. 24, kl. koolvis wit 40 per 50 kg. Gr. kabeljauw 204132, gr. koolvis zw. 10898, gr. koolvis wit 96, gr. leng 98 per 125 kg. Aanvoer van maandag 930 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 795 schol, 38 schar, 2331 haring, 210 makreel, 1330 schelvis 685 wijting, 345 kabeljauw en gul, 5 leng, 30 haal, 25 poon, 84 koolvis, 30 diversen. Totaal 6840 kisten. Besommingen van maandag 2 trawlers met 40.400, IJM 72 Beatrice 16.200, SCH 171 8260, KW 70 1900, KW 170 2940, KW 45 1225, KW 2 1120, KW 9 1060, KW 75 6160, KW 32 19.990, KW 74 f 7890, KW 51 2660, KW 46 5770, KW 169 2300, KW 64 f 3470, KW 24 5180, KW 107 2720, KW 17 3950, KW 166 2730, KW 114 3240, KW 126 4700, KW 155 3370, KW 108 3460, KW 26 3920, KW 161 4190, KW 28 f 3540, KW 69 3340, KW 59 f 4060, IJM 204 4080, WR 50 3490, WR 49 4460, WR 88 4300, WR 34 3140, WR 33 3010, WR 25 3910, HD 125 3650, AM 18 2700, UK 3 4260, RO 27 f 6400, KW 133 3740, KW 12 f 3420, KW 96 f 3440, KW 165 1230, KW 31 3750, KW 160 3500, KW 34 3850. KW 27 2440, KW 33 3310, KW 79 3620, IJM 40 3140, IJM 52 3350, IJM 78 3580. IJM 221 3920. IJM 45 3910, IJM 208 3430, IJM 4 4040. JOHANNESBURG (Reuter) ,-De dia mantmagnaat, politicus en filantroop Sir Ernest Oppenheimer is heden te Johan nesburg in Zuid-Afrika in de ouderdom van 77 jaar overleden. Hij werd geboren uit een Duits-joods gezin bij Frankfort aan de Main, en kwam, via Engeland, in 1902 naar Zuid-Afrika, waar hij zich in het diamantcentrum Kimberley vestigde. Oppenheimer, die zich specialiseerde in de financiering van het diamantbedrijf en andere industrieën, was een drietal jaren burgemeester van die stad en vertegen woordigde haar veertien jaren in het par lement. Ondermeer was hij directeur van de De Beers Consolidated Mines en van de De Beers Industrial Corporation, die ongeveer negentig percent van de wereld- diamantproduktie controleren. Als presi dent van de Anglo-American Corporation leidde hij de ontwikkeling van de goud mijnindustrie aan de Witwatersrand en in Oranje-Vrijstaat. Zijn belangrijkste eigen schappen waren een grote besluitvaardig heid, een vooruitziende blik en onbeperkt zelfvertrouwen: zijn populariteit dankte hij aan zijn bescheidenheid en vrijgevig heid. Aanrijding te Rotterdam (Van onze correspondent) ROTTERDAM. - Op het beruchte kruis punt Wolphaartsbocht-Boergoensestraat te Rotterdam is maandagavond een tram trein van de Rotterdamse Tramweg Maat schappij in botsing gekomen met een aan hangwagen van een autostel, dat het eigen dom is van Smid en Hollander, Chemi sche Industrie te Hoogkerk in de provin cie Groningen. De houten motorwagen van de tramtrein werd aan de voorzijde geheel vernield, zodat het verbazingwekkend is dat de bestuurder, de 62-jarige J. de Gans uit Middelharnis, er met slechts een gebroken been en een hoofdwonde is afgekomen. De chauffeur van de auto, de 42-jarige T. Dodde uit Hoogkerk, was geheel onge deerd. De zestienwielige aanhangwagen was gekanteld en uit grote gaten stroom de kokend asfalt, dat de heer Dodde te Per nis had gehaald. In de tank van de aan hangwagen bevond zich achttien ton as falt. Brandweerlieden braken de straat open om de kokende massa te kunnen in dammen. Het verkeer werd ernstig ge stagneerd. Het duurde geruime tijd voor dat de weg kon worden vrijgegeven. Op het te Utrecht gehouden congres van de R.K. bond van spoorwegpersoneel „St. Raphaël" is uitvoerig gesproken over de door minister Algera afgewezen wijziging van het Reglement Dienstvoorwaarden. De vakorganisaties staan op het stand punt, dat de zaak hiermede niet af is, zo werd gezegd. Het gaat hier volgens de voorzitter, de heer J. Blommers, alleen over het loonvraagstuk van het spoorwegperso neel, maar omdat het zo vaak geroemde overleg bij de spoorwegen hier een knauw dreigt te krijgen, waarvan de gevolgen nauwelijks te overzien zijn. „Het spoorweg personeel schijnt door deze gang van zaken een vogelvrij verklaarde troep paria's te zijn geworden, die men anders mag be handelen dan de overige werknemers in Nderland. Als degenen, die voor deze situatie en tegelijk ook voor de goede gang van zaken in het spoorwegbedrijf verant woordelijk zijn, menen dat het spoorweg personeel rustig zal blijven doorgaan met topprestaties te leveren en alle narigheden van een onderbezetting van personeel te aanvaarden, dan vrees ik dat men zich ernstig zal vergissen", aldus de voorzitter. Hij achtte het nodig dat namens de gehele bond érnstig protest werd aangetekend tegen de uitzonderlijke behandeling van het spoorwegpersoneel. Er werd een motie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat door het ingrijpen van de minister van Verkeer en Water staat het vertrouwen van het spoorwegper soneel in de waarde van het overleg ern stig is geschokt. Op de minister wordt een dringend beroep gedaan alsnog een nor male beoordeling van de in overleg tot stand gekomen voorstellen mogelijk te maken. De burgemeester van Rotterdam heeft aan de ambassadeur van de bondsrepu bliek Duitsland, dr. H. Mühlenfeld de eer ste exemplaren aangeboden van de luxe editie van de Duitse bewerking van het boek „De geschiedenis van tien jaren we deropbouw". Het werk is verschenen on der de titel: „Rotterdam, der Neubau einer Stadt." Het eerste exemplaar is bestemd voor de Duitse bondspresident, dr. Th. Heuss. In een opdracht in het boek schreef de burgemeester van Rotterdam, dat het boek in de geest van een groeiende Europese samenwerking wordt aangeboden. In het boek voor dr. Mühlenfeld wordt met waar dering gewag gemaakt van het werk van de ambassadeur ter bevordering van goe de Duits-Nederlandse betrekkingen. De onvergankelijke schoonheid van vorm en glans van GERO-ZILVIUM en GERO-ZILMETA vindt u in de vele modellen, die onze kollektie tafelzilver bevat. Fantastisch mooie couverts en komplete cassettes. Ook voor kinderen zijn er talrijke GERO-artikelen, versierd met leuke sprookjes-figuren. Alles wat uw tafel siert maakt GERO op voortreffelijke wijze. U vindt het bij op0daeanvraba°gekjeS ÜW Warenhuis J£Q^ Breestraat 40 -42 - Beverwijk De leden van de Beverwfjkse afdeling van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) hebben zich maandagavond bera den over de salarispositie waarin het over heidspersoneel zich thans bevindt. Het hoofdbestuurslid de heer J. W. Dut- man hield een inleiding waarin hij eerst het loonbeleid van de regering behandel de. Hij constateerde dat de bestedingsbe perking vooral zeer zwaar op de lagere in komens drukt. Deze groepen hebben het thans zeer zwaar te verduren omdat de eerste levensbehoeften sterk in prijs zijn gestegen. Vooral in gezinnen met niet-ver- diendende kinderen is het zeer moeilijk om de eindjes aan elkaar te knopen. Men wil hierin verbetering brengen door een ver hoging van de kinderbijslag voor loontrek- kenden met een salarismaximum van zes tien gulden per dag. In verband met de financiële positie van het land heeft de vakbeweging zich zelf beperkingen opge legd, maar indien de prijzen nog verder gaan stijgen zal zij zeker looneisen gaan stellen, betoogde de heer Dutman. Het ge vaar zit er dan echter in dat wij in de in flatie-spiraal terechtkomen, waarmee nie mand en vooral de loontrekkenden niet gebaat zijn. Sprekende over de salarissen van het overheidspersoneel constateerde spreker een moeizaam onderhandelen totdat het tenslotte vastliep. Na ingrijpen van de Tweede Kamer zal het overleg wel weer beginnen maar de heer Dutman toonde zich over de resultaten niet bijster optimistisch. Na de pauze werden nog een groot aan tal vragen tot tevredenheid beantwoord. Deze bijeenkomst die bij verhindering van de voorzitter, onder leiding stond van de heer D. Visser werd zeer goed bezocht en had een geanimeerd verloop. De Nederlandse ambassadeur in Noor wegen, jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, heeft twee herinneringsalbums aangebo den aan Noorse instellingen uit erkente lijkheid voor de hulp, die Noorwegen tij dens de watersnood in Nederland in fe bruari 1953 heeft geboden. De albums, die foto's bevatten van het reddingswerk in de rampgebieden, zijn aangeboden aan het Noorse Rode Kruis en aan het Noorse Directoraat voor de Wo ningbouw. Het Noorse Rode Kruis en het Directo raat voor de Woningbouw hebben de bouw van 326 woningen voor dakloze gezinnen mogelijk gemaakt en grote hoeveelheden levensmiddelen, kleren, dekens en land bouwmachines aan de getroffenen ge schonken. Ned. Hcrv. Kerk Bedankt voor Uithuizen (toez.) H. C. van Itterzon te Anjum. Bedankt voor Boven-Hardinxveld G. H. van Kooten te Genemuiden; voor Ridder kerk C. Graafland te Ameide. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. Wijlen J. Attema) P. de Bruijn te Woerden. Bedankt voor Appingedam (vac. A. J. Janssens) E. Jansen te Aduard. Beroepen te Workum M. J. C. Bosscha te Westerbork; te Gapinge (Z.) en te Hoek (Z.) M. Boot, kand. te Woerden. Bedankt voor Kampen (vac. L. J. Wie- lenga) G. van Doornik te Nijmegen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zaandam N. Brandsma te Sneek en D. Heunstra te Oud-Beijerland. Ongeveer vijfendertigduizend militai ren, deel uitmakend van de vierde parate divisie en het eerste legerkorps, nemen thans deel aan de alarmoefening „Toren klok III". Het doel van deze oefening, waaraan dus vrijwel alle onderdelen van de Koninklijke Landmacht deelnemen, is in de eerste plaats de doeltreffendheid van de mobilisatie- en concentratiemaatrege len aan de praktijk te toetsen. De oefening speelt zich voornamelijk in Overijsel en Gelderland af, in het bijzonder in de drie hoek Almelo-Hengelo-Oldenzaal. De oefe ning heeft een meer technisch dan tac tisch doel en er zal dan ook geen schot worden gelost. De zevenduizend kleinverlofgangers zijn deze keer niet opgeroepen, maar het ligt wel in de bedoeling, indien deze oefening slaagt, dat zij bij een volgende gelegen heid aan een dergelijke oefening zullen deelnemen. Met deze oefening is een extra uitgave van driehonderdduizend gulden gemoeid, een bedrag dat, naar werd me degedeeld, tevoren is begroot. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, heeft in de afgelopen nacht nabij Deven ter het overtrekken van de IJsel door on derdelen van de vierde parate divisie bij gewoond. De totale lengte van de militaire colon nes, die uit meer dan 2500 voertuigen wa ren samengesteld, bedroeg, met de tus senruimten mee ongeveer vijfhonderd ki lometer. De onderdelen trokken in de loop van de dag de IJsel over bij Zwolle, Deventer, Doesburg en Westervoort om zich daarna in de loop van de avond te concentreren in de driehoek Almelo-Hengelo-Oldenzaal. De oefening zal twee dagen duren, daar na zal het nog enige tijd vergen alvorens de deelnemende troepen in hun garnizoe nen zijn teruggekeerd. Tevoren is contact opgenomen met de Commissarissen der Koningin in Gelder land en Overijsel en met de burgemeesters der plaatsen, waarlangs de onderdelen zich bewegen. Dit is nodig gebleken, omdat er bijvoorbeeld gemeenten zijn, waar gedu rende tien uur militaire colonnes doorheen zullen trekken. Het 228 ton grote motorschip „Elodie" met als schipper F. Praet uit Nieuw-Na- men is aangevaren door het Belgische motorschip „Fluveale 53", onder kapitein Theofile Engels. De „Elodie" is nader hand in de haven van Zijpe gezonken. Het motorschip „Elodie" werd mid scheeps aangevaren bij zwarte ton num mer twee in het Zijpe. Schipper Praet, die de aanvaring zag aankomen, kon zijn sla pende kinderen nog aan dek brengen, maar door de schok van de aanvaring viel het jongste kind uit zijn armen. Het kon nog worden gered. Daar de „Elodie" samenvoer met een ander schip, kon men de kinderen aan het andere schip over geven. Men kon de „Elodie", die aan bak boord een gat van een meter kreeg, drij vende houden. Men wist het schip in de vluchthaven te Zijpe binnen te brengen, waar het is gezonken. Wegens weersomstandigheden Op zaterdag 30 november houdt de ver eniging „Het Nederlands Openluchtthea ter" haar jaarvergadering in het Oranje hotel in Bergen (N.-H.). Op de agenda van de bijeenkomst, die zal worden geopend door de burgemeester van Bergen, staat onder andere de toelating als lid van de openluchttheaters in Leek, Middelburg, Soest, Someren, Stein, Velp en Winscho ten. Uit het jaarverslag blijkt, dat thans eenenveertig openluchttheaters bij de ver eniging zijn aangesloten. Wegens de weersomstandigheden moest in 1957 ge middeld dertien percent van het totaal aantal voorgenomen voorstellingen wor den afgelast, welk percentage per theater varieert van nul tot drieëndertig. Sinds in 1948 in het vooruitzicht was ge steld, dat het stedelijk museum „Het Prinsenhof" in Delft speciaal de Tachtig jarige oorlog zou vertegenwoordigen, zijn er bij de behandeling van de begroting jaarlijks vragen gesteld omtrent de toe komstige status van het museum. Ook nu is dit weer het geval geweest en thans hebben B. en W. geantwoord, dat de de finitieve status, welke is neergelegd in een overeenkomst van 1947 tussen het rijk en de gemeente, nog niet is verwezenlijkt. Het is overigens de vraag, aldus B. en W. of de indertijd geformuleerde doelstel ling van het museum inderdaad nu nog die oplossing biedt, welke na een langja rige ervaring wenselijk lijkt en perspec tieven stelt. B. en W. overwegen de in stelling van een kleine commissie, welke advies over deze gecompliceerde kwestie zou kunnen uitbrengen. ADVERTENTIE JAN MENS OMNIBUS DE GOUDEN REAEL KOEN DE WITTE VROUW na 31 december 1957 f 4.95 Heel wat Mens voor 526 bladzijden IJMUIDEN Lange Nieuwstraat 243 telefoon 6138. SANTPOORT Hoodstraat 200 telefoon 8371. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft be paald, dat de Staatsprijs voor Letterkun de, de P. C. Hooftprijs, voor 1957 zal wor den toegekend aan een auteur op grond van een publikatie, behorende tot de cate gorie beschouwend proza, verschenen in het tijdvak van 1 juli 1954 tot 1 julie 1957, dan wel op grond van zijn gehele oeuvre op dit gebied. Hij heeft ingesteld een ju ry, die hem bij de toekenning van de P. C. Hooftprijs voor 1957 van advies zal dienen. In deze jury zijn benoemd tot lid en voorzitter, de heer Adriaan van der Veen in Den Haag; tot leden, de heren dr. L. Brummel en P. H. Dubois in Den Haag; dr. H. L. C. Jaffé in Amsterdam, prof. dr. L. J. Rogier in Nijmegen en tot secretaris H. J. Michael in Den Haag. AMSTERDAM Aandelen Philips lagen onder druk door publieke verkopen, zij het op geringe schaal. Deze verkopen werden in verband gebracht met het feit, dat de directie van de Nederlandse Seintoestellenfabriek ver gunning heeft aangevraagd voor ontslag van ongeveer 200 van haar werknemers. Het overgrote gedeelte van deze arbeiders zal elders te werk worden gesteld. Het Philipsconcern bezit het geheele aandelen kapitaal van de N.S.F. Na een 242 in het niet-officiële ochtendverkeer, werd 's mid dags op 240 V2 geopend. De koers zakte tot 239 om te sluiten op ongeveer 240 pet, vrij wel onveranderd bij de slotprijs van vrij dag j.l. Unilever stelde teleur en bleef bij de opening enige punten onder de ochtend- koers van 330. Er was wat middenkoers aanbod, waardoor een notering tot stand kwam van 326Vz- De koers herstelde zich tot 327Vi eveneens onveranderd bij vrij dag. AKU wilde niet onderdoen en sloot eveneens onveranderd. KLM noteerde bijna 2 gulden hoger op betere perspectie ven ten aanzien van het loongeschil van de piloten met de directie van de KLM. Koninklijke olie lag bijna 2 gulden hoger ingevolge de hogere slotkoers uit New York. Op een notering van 157.60 bleven de aandelen toch nog een gulden onder pariteit Amerika. De algehele oliesituatie in Amerika werd ter beurze nog steeds niet gunstig beoordeeld. In alle internatio nale fondsen liet de arbitrage verstek gaan en dat betekent voor de beurs weinig zaken. In de scheepvaarthoek was Holland- Amerikalijn de witte raaf met een winst van ruim 2 punten. De overige koersen in deze sector waren alle vrijwel 1 pet. lager. De staatsfondsen begonnen de week met een rustdag; zaken waren van heel weinig betekenis en de koersen bewogen .zich iets onder de vorige slotprijzen. Van de cul tures noteeerde Verenigde Deli IV2 pc* hoger op 54 pet. Zes pet. obligaties PEGUS I werden vernomen op 1011/8 tegen 101 3/8 j.l. vrijdag. Aandelen Blikman en Sarto- rius werden gevoelig lager op 129 laten ge adviseerd, tegen de laatstgedane koers van 145 pet. Aandelen Blijdenstijn en Co. n.v. waren 2 punten hoger op 96, tengevolge van de publikaties over uitbreiding, mo dernisering en automatisering van het be drijf. In dit verband worden de 3 3/4 en 4 pet obligaties op respectievelijk 74V2 en 77 pet van de n.v. op de beurs goedkoop ge acht. (ANP). NEW YORK De beurs maakte aan het slot een vaste indruk. De handel was matig. De olies, waarbij stijgingen van meer dan drie dol lar plaats hadden, vormden de meest actieve groep met een grote omzet in Standard Oil of New Jersey, Royal Dutch, Phillips Petroleum en Gelty Oil. Lukens sloot 2 dollar hoger in een vaste staal- groep. Ook de autowaarden hielden goed stand, op Ford na dat meer dan een dollar moest prijsgeven. De vliegtuigbouwwaar- den waren in opwaartse beweging. Het industriegemiddelde profiteerde van een stijging van 2 dollar bij International Paper. Bij de spoorwegwaarden toonden enkele fondsen zich vast. De koper waarden fluctueerden licht. Een deel der aankopen weerspiegelde de mening van een vooraanstaand Amerikaans deskun dige, dat Amerika een goede kans heeft om Rusland in de raketcompetitie voorbij te streven. Winsten van ongeveer 2 dollar of meer werden genoteerd voor Gulf Oil, Barber, Cities Service, Continental Oil en Union Oil of Californië. Een aantal oliewaarden sloot een dollar of meer hoger. Non-ferro metalen kwamen snel boven hun laagste dagwaarden en herstelden zich sterk. Hetzelfde geldt voor de chemicaliën. De omzet bedroeg 2.800.000 aandelen tegen 285.000 op vrijdag. Van de 1.183 ver handelde fondsen sloten er 597 hoger en 360 lager. Het industriegemiddelde kwam van 442.68 op 444.38; dat voor spoorwegen van 103.46 op 104.35 en dat voor openbare nuts bedrijven van 67.10 op 67.42. (UP) 3V2 °/i) Nederl. '47 3%> Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General oMtors Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 82% 825/ie 8lVt 87)4 148/4 148 268 266 176 178 241 237 180 180 237 237 240)4 240 137V2 137)4 328 327 196 197 748)4 748 f 157.70 f 157.60 50 50 f96.— f96.50 141 141 123/4 124 198 200 92 91 54)4 54 190 >4 190 140)4 140)4 160 159 160 160 44% 45 39)4 39V2 55 55 35 35)4 69)4 69 'K 22% 22%

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13