VAN NIEL Regeling van oude Duitse schulden is thans in voorbereiding Nieuw belastingvoorstel benadeelt de sigaret onevenredig zwaar Weinig weersverandering PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Junghans Horloges J Vist Uw man Adres van sigarettenfabrikanten aan de Kamer Wereldnieuws Toch ió het zo DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 2 H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Protest tegen nieuwe belastingverhoging voor auto's Verkoop van West-Duits Staatseigendom Personeelsmoeilijkheden door bestedingsbeperking De Club van Parijs Nieuwe brug bij Rhenen 0.%9aiOHiiai WIJ STAAN NAAST U Zes weken geëist tegen eigenaar van speelclub vanaf ƒ36.50 GEEN VAN VIEREN (Van onze financiële medewerker) HET BEGINT ER OP TE LIJKEN dat ook de Nederlandse houders van oude Duitse schulden aan hun trek zullen komen. Reeds in februari 1953 is in Londen een over eenkomst inzake de Duitse vooroorlogse schulden tot stand gekomen, maar de houders van de in Nederland uitgegeven fondsen hebben daarvan tot dusver niet kunnen profiteren, omdat de Nederlandse regering nog altijd niet tot die schuld regeling is toegetreden. Dit hield verband met de aanspraken, welke de Nederlandse regering terecht meent te hebben wegens het feit dat tijdens de oorlog onder Seys Inquart in ons land Duitse obligaties werden opgekocht en met waardeloze rijks marken zijn betaald. De Duitse regering heeft bij de besprekingen over deze Neder landse vordering (de auslandbonds) een weinig sympathieke houding aangenomen en Nederland met een fooi willen afschepen. De Nederlandse regering heeft aanvankelijk aan een bedrag van ongeveer 300 miljoen vastgehouden. Naar thans verluidt zou er nu over een bedrag van ongeveer 130 miljoen overeenstemming zijn verkregen. Men heeft hangende deze besprekingen van Duitse zijde andere kwesties ter sprake gebracht de na de oorlog door Neder land geannexeerde gebieden en de grens geschillen ten aanzien van Dollard en Eems waardoor blijkbaar ook de regeling der oude schulden is getraineerd, maar thans is men blijkbaar zo ver dat in de loop van de volgende maand ook de houders van de Nederlandse tranches der oude leningen hun stukken tegen nieuwe kunnen ver wisselen. Met name betreft het hier de 7 percent Daweslening en de 5Vs percent Young- lening, waarop nu reeds sinds 1940 de rente achterstallig is en geen aflossingen plaats vinden. Krachtens de Londense schulden regeling worden voor deze obligaties nieu we stukken met een lager rentetype en voor de achterstallige rente zogenaamde funding-obligaties uitgereikt, welke laatste in Londen reeds lang notering hebben. Er moet intussen rekening worden gehouden met het feit dat de fiscus van de achter stallige rente zijn aandeel zal opvorderen, al is dit op een minimum van 20 en een maximum van 40 percent bepaald. Als straks de achterstallige rente in de vorm van fundingobligaties zal zijn betaald zal er geen verschil meer zijn tussen de obligaties, welke in Londen en te Amster dam worden verhandeld, hetgeen ten on zent dezer dagen tot enige koersstijging voor de Dawes- en Younglening heeft ge leid. In de reeds genoemde schuldenover eenkomst is voorts bepaald dat de aflos- ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 De RAI en de BOVAG, organisaties van de wegtransportmiddelenindustrie- en -handel, hebben zich gezamenlijk tot de Staten-Generaal gewend met een adres, waarin ernstig bezwaar wordt ge maakt tegen de aangekondigde verhoging van de omzetbelasting op personenauto's, motorrijwielen en banden voor deze voer tuigen. In een dezer dagen door de mi nister van Financiën bij de Tweede Ka mer ingediend wetsontwerp wordt na dat reeds in oktober een verhoging van 3 percent was ingegaan voorgesteld het tarief voor deze goederen met ingang van 1 januari te brengen van 15 op 20 per cent. Het gevolg van aanvaarding van het wetsontwerp zijn dat alleen voor personen auto's en motorrijwielen een extra hoge omzetbelasting van 20 percent zal gaan gelden, een tarief dat nog uitgaat boven de momenteel toegepaste weeldebelasting. De organisaties zijn van mening, dat met het jongste voorstel van de regering de economische functie van deze motorvoer tuigen te enen male wordt miskend. In het adres wordt er verder op gewe zen, dat de voorgestelde belastingver hoging in feite de vierde maatregel in één jaar tijds is ten nadele van het motor- wegverkeer. Op 17 januari werd de ben- zine-accijns met 50 percent verhoogd. Vervolgens werd de omzetbelasting op banden gebracht van 5 percent op 15 per cent. Vorige maand werd een verhoging met 3 percent van de omzetbelasting op personenauto's van kracht. Bij de invoer van een complete personenauto zal het to taal der verschuldigde rechten volgens de organisatie op 1 januari stijgen van 51 tot 61 percent van de invoerwaarde, bij invoer van een motorrijwiel van 46 tot 55 percent. De jaarlijkse extra-opbrengst voor de schatkist uit de jongste maatregelen voor wat de personenauto's en motorrijwielen betreft, wordt door de RAI en BOVAG geraamd op 103 miljoen gulden, waardoor de jaarlijkse baten stijgen van 234 op 337 miljoen gulden, dus met 40 percent. Bij gebruik van een personenauto van 6.000 gulden werd vorig jaar gemiddeld 668 gul den aan de fiscus betaald. Bij aanvaar ding van de voorstellen wordt dit 929 gul den per jaar bij 25.000 km. per jaar en een afschrijving in zes jaar. Met erkenning van de noodzaak van be stedingsbeperking achten RAI en BOVAG, aldus het adres, het niet gemotiveerd de lasten wederom ten dele af te wentelen op een bepaalde groep belastingbetalers. De in zeer korte tijd getroffen overheids maatregelen maken het voorts voor de handel in automobielen en motorrijwie len onmogelijk een verantwoorde bedrijfs voering op te stellen. Minister Hermann Lindrath heeft maandag verklaard voorstander te zijn van de verkoop van ondernemingen, die eigendom van de staat zijn of door de staat geëxploiteerd worden en „beter in parti culiere handen kunnen zijn", met ingebe- grip van de Volkswagen-fabriek. De mi nister zei op een persconferentie, dat hij deze Volkswagenfabriek, de grootste auto- fabriek in West-Duitsland, graag omgezet zou zien in een maatschappij op aandelen, welke eigendom is van de houders van „volks-aandelen". Voorts zei de minister, dat er onderhandelingen gevoerd worden over de verkoop van federale eigendom men, die verscheidene tientallen miljoe nen marken waard zijn. Voor dergelijke verkopen is de goedkeuring van de bonds dag nodig. singen op de leningen in 1958 zullen wor den hervat en daar de notering, exclusief de achterstallige rente voor de obligaties op 75 a 78 pet. uitkomt, betekent aflossing a pari derhalve een aanmerkelijk voordeel. In verband met de sterke deviezenpositie van West-Duitsland is er aldaar een nei ging om de schulden aan het buitenland te verminderen, zodat ook de mogelijkheid van vervroegde aflossing aanwezig is. P.T.I., Nefra en Zaalberg kampen met een gebrek aan orders De directie van Philips Telecommuni catie Industrie te Hilversum zal met de Arbeidsinspectie overleg plegen inzake vermindering van de werktijden in bepaal de afdelingen van het bedrijf. Bovendien zal een groep van 90 tot 130 ongeschoolde en geoefende handarbeiders overgeplaatst worden naar de Eindhovense fabrieken van het Philips concern, waar voor deze werknemers volwaardige werkgelegen heid is gevonden. De directie van de PTI heeft dit medegedeeld aan de gecom bineerde ondernemingsraad Hilversum- Huizen en de ondernemingsraad van de Haagse vestiging. Zij heeft voorts aange kondigd, dat binnen het bedrijf nog enige organisatorische maatregelen zullen wor den getroffen, die direkt verband houden met de huidige situatie. Men heeft ge meend met deze maatregelen niet langer te moeten wachten, speciaal omdat als ge volg van de bestedingsbeperking nog geen enkele zekerheid kon worden verkregen omtrent de door de P.T.T. en andere over heidsinstanties te plaatsen orders. Over de vooruitzichten op langere termijn is de directie echter niet pessimistisch gestemd. De Nederlands-Franse Metaalwaren In dustrie Nefra n.v. te Leiderdorp heeft in de maanden oktober en november 90 leden van het personeel moeten ontslaan wegens slapte in het bedrijf, welke een gevolg is van het gebrek aan overheids- orders. Het ontslag betreft 90 percent van de totale personeelsbezetting van het be drijf. De directie van de n.v. Wollen Deken Fabriek Zaalberg te Leiden heeft door vertraging- in het afnemen van de orders wegens gebrek aan krediet bij de afne mers er toe móeten overgaan 90 man gedeeltelijk op wachtgeld te stellen. Deze werknemers zullen bij toerbeurt van de twee weken er één werken. Zij krijgen echter het volle loon uitbetaald. Deze maatregel die een kwart van het totale personeel treft zal voorlopig vijf weken duren. ADVERTENTIE Hiervoor hebben wij een aardige ST. NICOLAAS-VERRASSING. ZIJLWEG 58 HAARLEM De multilaterale handels- en betaling overeenkomsten tussen Argentinië ener zijds en twaalf Westeuropese landen ander zijds, die tezamen de Club van Parijs vor men, zijn maandagochtend te Buenos Aires geparafeerd. De overeenkomsten, die in januari 1956 zijn opgesteld en sedert 2 juni 1956 voorlopig functioneerden, zullen van daag worden getekend. De Westeuropese landen, die aan de overeenkomsten deel nemen zijn: West-Duitsland, Oostenrijk, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Italië, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, België, Luxemburg en Nederland. Morgen zal de minister van Verkeer en Waterstaat de nieuwe verkeersbrug over de Rijn bij Rhenen openen. De brug maakt een nieuwe ontwikkeling mogelijk voor een gebied dat door de grote rivieren ge ïsoleerd was. De nieuwe brug is dus niet alleen een verkeerstechnische noodzaak. De belangrijke plaats welke de nieuwe noord-zuidverbinding in ons interprovin ciale verkeer inneemt richt de aandacht op de pontverbindingen over de Waal en de Maas. De pontverbinding over de Waal be schikt over een zeer moderne pont, maar NIEUWE NOORD-ZUIDVERBINDING de verbinding Megen-Appeltern over de Maas is het belangrijkste obstakel in de noord-zuidverbinding. Overwogen wordt hier een der Velserponten in dienst te stel len. De bouwkosten van de nieuwe brug hebben f 5,8 miljoen bedragen. In 1955 werd met de bouw begonnen. De construc tie van de brug is voor ons land geheel nieuw. Zij markeert haar plaats in het landschap niet door de bekende bogen maar door een plaatstalen bovendek. De nieuwe constructie zal ook aan inzittenden van lage auto's een vrij uitzicht bieden over het op dit punt wel bijzonder fraaie rivierlandschap. De rijbaan voor het motor- verkeer is 7 meter breed. De beide fiets paden hebben elk een breedte van 3 meter. ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 BRIEFWEGERS ENORME COLLECTIE Hotelbouw op Aruba De financiering van de bouw en inrichting van het toekomstige Aruba Caribbean hotel is geheel geregeld. Met de voorbereidingen tot de bouw is reeds begonnen en de diverse contracten zijn ge tekend- Aan de aandeelhouders i? voorgesteld het maatschappelijk kapitaal te verhogen. Een bedrag van tweeënhalf miljoen Antilliaanse gul dens is thans geplaatst. Er zal nog een derde toe- ristenhotel op Aruba verrijzen. De plannen hier toe van de Amerikaanse vennootschap Acen en Olsen zijn geheel gereed. (ANP). ADVERTENTIE in hel uitdenken van een WERKELIJK GOED CADEAU. Geef liever iets meer uit voor een waardevol geschenk, dat jarenlang met vreugde zal worden gebruikt, dan uw geld weg te gooien aan prullaria. Onze artikelen garanderen u niets dan blijde gezichten op Sinterklaasavond, want een geslaagde pakjesavond begint bij JUWELIERS - de kleine zaak met de grootste keuze. HORLOGERS - Grote Houtstr. 49 Tel. 20049 - Haarlem In een adres aan de Tweede Kamer van sigaren, kerf en sigaretten te verde- heeft de Stichting Sigarettenindustrie een beroep op de kamer gedaan, te willen me dewerken aan een wijziging in het inge diende voorstel tot verhoging van de om zetbelasting op sigaretten. De voorgestel de verhoging van het tarief van omzetbe lasting op sigaretten van 5 percent op 8 percent, waarmede het totale belasting tarief accijns en omzetbelasting tezamen stijgt van 67 percent tot 70 per cent van de kleinhandelsprijs, is volgens de adressante niet in overeenstemming met de verklaring, respectievelijk toezeg ging, neergelegd in de bestedingsnota van 15 februari 1957, en die moet worden gele zen als sluitstuk van de besprekingen, die in januari 1957 tussen overheid en bedrijfs leven zijn gevoerd. In deze verklaring wordt gezegd: „Indien een geringere stij ging van de opbrengst van de tabaksfabri kanten zou plaats vinden dan waarmede rekening is gehouden, zou naar andere compensaties moeten worden uitgezien. Verder zien de sigarettenfabrikanten een vergroting van de discriminatie in tweeërlei richting: tussen de sigaretten' roker en die van sigaren en shagtabak zo wel als tussen de sigarettenindustrie en de sigaren- en kerf(shag)tabakindustrie we gens een verzwakking van de concurren tiepositie van de sigarettenindustrie. Men komt tot de conclusie dat, indien het verantwoord wordt geoordeeld het si garettenverbruik in maatregelen tot dek king van een begrotingstekort te betrek ken, het niet gerechtvaardigd is, de grote re behoefte aan middelen eenzijdig te ver halen op het sigarettenverbruik. Dan is het redelijk, aldus het adres, de lasten evenredig over de verbruikerscategorieën - Feestje. Een kleine onenigheid tussen twee broers in een café in Den Haag leid de er toe, dat één van hen een klap met een bierglas op het hoofd kreeg, waardoor hij één zijner ogen zal moeten mi&sen. Tijdens een familiefeestje in het café ontstond er tussen de broers een onbete kenend verschil van mening. Een andere cafébezoeker wilde zich ermee bemoeien maar kreeg van één der broers dq, raad om <fet niet te doen. De ander pakte hierop een bierglas en sloeg de ander daar mee op het hoofd, waardoor het linkeroog zeer ernstig werd beschadigd. Een hogedrukgebied dat al enige dagen het weer in West-Europa beheerst, be vindt zich met het middelpunt boven Het Kanaal. Om het hogedrukgebied heen trekken enkele depressies naar het zee gebied tussen IJsland, Schotland en Noor wegen, maar deze zijn weinig actief. Een zwakke zuidwestelijke tot westelijke stro ming voert tamelijk vochtige lucht aan waarin veel bewolking meedrijft. De tem peraturen vertonen daardoor een geringe dagelijkse gang. Het ziet er naar uit dat het hogedrukgebied iets in omvang zal gaan afnemen. Maar dit heeft nagenoeg geen invloed op het heersende weerbeeld zodat er over het algemeen veel bewolking blijft. Neerslagkansen blijven gering, ter wijl de temperaturen zich op hetzelfde niveau zullen handhaven. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Helsinki onbewolkt Stockholm sneeuw Oslo mist Kopenhagen motregen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux so 3 ■O'S .S-S n o windst. wnw zzw Woensdag 27 november Zon op 8.21 uur, onder 16.38 uur. Maan op 12.22 uur, onder 22.49 uur. 29 nov. Maanstanden 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 november Hoog water: 7.15 en 19.33 uur. Laag water: 2.47 en 15.06 uur. Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven licht bew. geheel bew. w geheel bew. w geheel bew. zw geheel bew. n geheel bew. windst. -1 mist windst. -3 geheel bew. z 3 half bew. nnw 10 a. S 53 geheel bew. w geheel bew. windst. onbewolkt windst. geheel bew. windst. geheel bew. windst. licht bew. windst. geheel bew. no zwaar bew. windst. half bew. ono half bew. no geheel bew. w geheel bew. wnw geheel bew. w geheel bew. wzw geheel bew. zw geheel bew. wzw geheel bew. wzw Vlv. Z.-Limb. geheel bew. z •3g "g ni 0 0,3 0 0,6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0,1 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 56. Het moet gezegd, dat de brandmeester zijn uiterste best deed om het vuur te be strijden. Maar met de afgekapte slang kon hij weinig uitrichten en dus duurde het niet lang, of van brandpost 2 was nog slechts een hoop rokend puin over. De arme brandmeester en Panda keken mach teloos toe hoe de laatste vlammen lang zaam wegstierven. Toen slaakte de brand meester een zucht. „Het enige wat ik kon doen was verhinderen, dat het vuur zich verspreidde sprak hij verslagen„het is wel triest, dat ik dit laatste vuurgevecht niet mocht winnen". Ofschoon op die woor den slechts een meevoelend zwijgen paste, viel Zwarte Dolf woedend tegen hem uit: „Prutser, die je bent! Brandvernieler! Ver lóren heb je, hé?" Daarop wendde hij zich tot de burgemeester. „Nu heeft u zelf ge zien, dat hij een nietsnut is! Mijn mooie brandpost heeft hij in de as laten liggen - eh - laten leggen!" Opeens verscheen er een listig lichtje in zijn ogen en hij ver volgde: „En dan te bedenken, dat die uit gebluste vuurverknoeier nu voortaan de enige brandpost in de stad heeft! Dat is een bedreiging van onze brave burgers! Zijn brandpost zou bij mij in veiliger han den zijnJa, ik zou zijn brandpost maar over moeten nemen, denkt u ook niet bur gemeester?" De magistraat bezag hem enige tijd met een ijskoude blik. Tenslotte antwoordde hij: „Ahem - ik heb nu genoeg geheurd, dat mij tot denken stemt, meneer Zwarte Dolf!" len. Verzocht wordt, het wetsvoorstel zoda nig te wijzigen dat zowel het fiscale als het economische aspect op een evenwich tige wijze tot zijn recht komt. De vraag hoe dit zou kunnen geschieden ware te onderzoeken, suggereren de fabrikan ten, in een openhartig overleg tussen de overheid en bedrijfsleven. (Van onze correspondent) BREDA. De Bredase rechtbank heeft een zaak behandeld tegen de exploitant van een speelclub in Baarle Nassau, de Aannemer A. de L. uit Den Haag, beschul digd van het gelegenheid geven tot hazard spel. Als stille getuigen stonden in de rechtszaal drie grote en één kleine roulette met toebehoren. Op één van de roulettes stond een bordje met: „Minimum 2.50, maximum 50.een bewijs dat er flink gegokt kon worden in de speelclub „Wood- side" van De L. Op 18 december van het vorige jaar maakte de officier van Justitie uit Breda een einde aan het roulette- en baccarat- spel. Er werd een inval gedaan door Ne derlandse en Belgische politie, alle speel- attributen werden in beslaggenomen en De L. kreeg een plaatsje in het Huis van Bewaring te Breda. Precies een maand hield men hem daar vast. Na dit voor arrest ontbrandde er op juridisch terrein een strijd over het al dan niet wettig in grijpen van de Nederlandse justitie. De verdachte beweerde dat de speelclub op Belgisch gebied was gevestigd. Deze aan vankelijk onontwarbare knoop werd door de officier van Justitie doorgehakt. „Ook al zou de speelclub op Belgisch gebied hebben gestaan", aldus de officier, „dan nog is de verdachte strafbaar, want hij mag als Nederlander in België geen gele genheid geven tot hazardspel. Dat is vol gens de Belgische wetgeving ook straf baar". Volgens de officier zou een geldboete van weinig nut zijn, daar verdachte failliet was verklaard. Verdachte staat bekend als een verwoed speler en is reeds zesmaal veroordeeld. Daarom meende de officier dat De L. gestraft diende te worden met een gevangenisstraf van zes weken met aftrek van voorarrest en verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen attributen. Op 9 december zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE vele uitvoeringen GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Achteruit. Volgens de Daily Express is het ongeluk met het Britannia-vliegtuig nabij Bristol op 6 november, waarbij vijftien personen om het leven kwa men, veroorzaakt door een propeller, die plotseling in de achteruitstand kwam. Propellers kunnen van vooruit op achteruit gebracht worden. Deze laatste stand dient voor afremmen bij de landing. Afwijkingen. Op een medisch congres te Nagasaki is medegedeeld, dat talrijke inwoners van deze stad na het atoom bombardement in 1945 geestelijke af wijkingen vertonen. Bij een onderzoek op ruim 7000 personen bleken ruim 500 hieraan te lijden. Schikking. Een rechtbank in Hannover heeft in een zaak, aanhangig gemaakt door Bondskanselier Adenauer en twee Westduitse diplomaten tegen Hans Konrad Schmeissig, voormalig agent van de Franse geheime dienst, en de uitgever en twee redacteuren van het Westduitse tijdschrift „Der Spiegel", de vier laatst genoemden tot de kosten van het geding veroordeeld en een minne lijke schikking bevolen. „Der Spiegel" had een artikel gebracht, waarin werd gezegd, dat Adenauer en de twee diplo maten de Franse geheime dienst in 1948 en 1949 inlichtingen hadden verstrekt in ruil voor geld, voedsel en weelde artikelen. Telg. Prins George van Griekenland, oom van koning Paul van Griekenland, is zondagavond in zijn woning te Saint- Cloud bij Parijs op 88-jarige leeftijd overleden. Zijn vader, prins Christiaan van Denemarken besteeg in 1863 als George I de troon van Griekenland. Prins George was een neef van koning George VI van Engeland en van tsaar Nicolaas van Rusland, van welke laat ste hij in 1895 het leven redde door diens belager te overweldigen. Stille hulde. Bij een vriendschapsbezoek van de Japanse premier Kisji aan Ma- lakka heeft deze een krans gelegd bij een monument voor Malakka's doden in twee wereldoorlogen. Plaatselijke kranten hadden een verzoek ontvangen geen ruchtbaarheid aan dit feit te geven. Ramp. Het Russische slagschip „Novoros- siisk" van 23.000 ton (gebouwd in 1911) zou op 29 oktober 1955 in de haven van Sebastopol zijn gezonken, waarbij 1500 opvarenden de dood zouden hebben ge vonden, aldus een bericht van de cor respondent te Bonn van het Deense conservatieve blad „Berlingske Ti- dende". Kernfysici. Een delegatie van Hongaarse kernfysici, onder leiding van prof. Len- rard Pal, is naar Belgrado vertrokken, aldus meldde radio-Boedapest. De Hon gaarse kerndeskundigen zullen tien da gen in Joegoslavië blijven, waar zij cen tra van kernonderzoek zullen bezoeken, aldus radio-Boedapest. Blauwe bergen. In de „blauwe bergen", 100 km van Sydney, waar al een week lang bosbranden woeden, is de tempe ratuur voor het eerst onder de 100 gra den Fahrenheit gedaald. Reeds een week lang mogen verkeersvliegtuigen, die naar Sydney komen niet beneden een vastgestelde minimum hoogte ko men. Tijdbom. Een Indisch persbureau heeft te. Bombay meegedeeld, dat in de nacht van zondag op maandag in het Portu gese gebied Daman in Voor-Indië negen personen om het leven zijn gekomen door ontploffing van een tijdbom, die onder een brug was geplaatst. Onder de doden zijn vier Portugese officieren, aldus dit persbureau. Gewelddaden. Een vakverenigingsleider uit Frans Kameroen heeft de UNO ver zocht een commissie van onderzoek te sturen. Naar zijn zeggen zijn er het af gelopen jaar honderd mensen bij ge welddaden om het leven gekomen. Hij vraagt ook een speciale politiemacht om de UNO-commissie te beschermen, want, zegt hij, de Fransen zijn niet in staat de orde te handhaven. Moed. De atoomspion Klaus Fuchs bestu deert de recente ontwikkelingen in de ruimtevaart, in de hoop weer voor de Britse regering te kunnen gaan wer ken, wanneer hij uit de gevangenis komt, zo meldt de Sunday Express. Fuchs, die een straf van 10 jaar uitzit, omdat hij na de oorlog atoomgeheimen aan de Russen doorgaf, is de „ster" on der de gevangenen te Wakefield, waar het educatief program voor het gevan genisleven grotendeels zijn zorg is. DE KEIZERS van China bezaten des tijds een eigen wildpark bij Peking, waarin alle dieren van het uitgestrekte Chinese rijk waren ondergebracht. In deze particu liere dierentuin, die door een muur van tientallen kilometers lengte tegen vreemde blikken was beschermd en waarin geen onbevoegde zich zou wagen, schijnt enige eeuwen geleden een dier te zijn onderge bracht dat door de vissers, die hun bedrijf op de Lwan-ho uitoefenden, als „Sse-pu- hsiang" werd aangeduid. Die Chinese naam wil zoveel zeg gen als: „Geen van vieren" Het dier, dat oorspronkelijk in de uitgestrekte moerassen en rietvelden van de Lwan-ho huisde, leek volgens de vissers wel wat op een rund, maar ook op een geit, het leek op een ezel, maar ook op een hert en toch konden zij het met geen van deze vier diersoorten gelijkstellen. Vandaar de naam „geen van vieren". Hoewel de Chinezen het dier dus niet wisten te klassificeren, kon het direct wor den thuisgebracht door de Franse Jezuïten- pater David, die in 1865 stiekum een kijkje nam door een gat in de hoge stenen muur, die het verboden park omgaf. Als ervaren dierenkenner, stelde hij vast, dat de Sse- pu-hsiang een hertensoort of een rendier met een lange staart moest zijn. In ieder geval behoorde het tot een soort die de Europeanen niet kenden, ja, waarschijnlijk was het zelfs nooit door een blanke aan schouwdVit zijn geboortestreek was dit dier inmiddels verdwenen, maar door op sluiting in het keizerlijke wildpark was deze hertensoort voor uitsterving behoed. Nu in kringen van ingewijden bekend was geworden, dat een nieuwe hertensoort was ontdekt, stelden Europeanen in China al lerlei zijdelingse pogingen in het werk om enkele exemplaren hiervan in handen te krijgen. De Chinezen bleken voor derge lijke suggesties wel vatbaar te zijn en reeds in 1866 werden drie levende herten uit het keizerlijke park aan de Franse ambas sade afgeleverd. Direct ging père David met deze dieren scheep naar Frankrijk, maar twee herten stierven reeds onderweg. Voor zoölogen was deze zending juist uit nemend geschikt om de nieuwe soort, die naar de ontdekker Père Davidshert werd genoemd, van binnen en van buiten te be studeren. Het Davidshert heeft een opval lend lange staart, te vergelijken met die van een ezel, ook. de trekken van paard en rund menen sommigen in het dier te zien. Voorts heeft het een langerekte oogstreek, die door enkele onderzoekers vergeleken zijn met de spleetogen der Chine zen. De grote, wijd gespreide hoeven bewijzen voorts, dat een moerasdier is. Tegen het einde van de vorige eeuw werden nog wat Davidsherten naar Europa gestuurd en enkele hiervan kwamen in Engeland terecht. Deze mededeling is be langrijker dan zij op het eersrte gezicht schijnt, want de Davidsherten in het kei zerlijke wildpark in Peking vielen in 1900 tijdens de Boxeropstand ten prooi aan moordende, plunderende en slachtende sol daten, die slechts een enkel dier in leven lieten. Het volgende jaar telde heel China nog slechts één wijfjeshert, dat in 1920 stierf. Ook in andere plaatsen van Europa was men met het Davidshert niet erg geluk kig geweest: alle waren omgekomen, met uitzondering van een paar herten in En geland, die door de hertog van Bedford voar uitsterving werden behoed. Dankzij zijn zorg en opoffering, hebben die enkele dieren zich tot meer dan 400 stuks verme nigvuldigd en is ook deze soort vooralsnog voor uitroeiing bewaard gebleven. En nu nog die rare Takahe. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2