Horen en zien 11] li II EEN WOELIGE TIJD Onderzoek gevraagd naar de wijze waarop Beverwijk grond koopt V Het prinsje, dat niet lachen kon nieuwe Moccona MOCCONA Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Koopt bij KAAN! DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 .5 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Kleine tragedie De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Lijdt niet langer ECONOMISCHE POLITIERECHTER Eerste grote Deltawerk nadert voltooiing Uitspraak over aanvaring „Groningen" en TX 24 De Duits-Nederlandse besprekingen de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig en vol aroma f direct klaar in de kopl Meisje door haar vader neergestoken Nederlandse coaster voor Noorse kust op drift Franse onderscheidingen Vakopleiding bouwbedrijf f ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J v..' v De televisiebewerking door John Man chip White van het korte verhaal „De ver zameling" van Stefan Zweig, in het K.R. O. programma van maandag vertoond, be vatte nu alle elementen, welke het beeld scherm tot een spiegel van het leven ma ken. Men werd erin geconfronteerd met een blind geworden kunsthandelaar, wiens enige troost bestaat in de verza meling prenten, in betere dagen door hem aangelegd. Hij weet niet van de benarde omstandigheden, die zijn vrouw en doch ter nopen die prenten stuk voor stuk te verkopen. Hij heeft nooit gemerkt dat voor iedere prent, welke zij wegnamen, een blanco vel tekenpapier in de plaats is ge legd. Hij gelooft nog in zijn verzameling en wanneer dan de zoon van één zijner vroegere relaties hen komt bezoeken, wil hij hem zijn schat koste wat kost laten zien. De gast wordt tijdig ingelicht. Drie uur lang speelt hij het vrome bedrog mee. Wanneer de oude man op een gegeven o- genblik twijfelt aan zijn mooiste prent is hij het, die hem zijn twijfel ontneemt. En hij belooft later de verzameling te zullen veilen en te zorgen voor een catalogus die haar eer aandoet. Dit nu was een echt beeldverhaal. Een kleine tragedie, geheel op het visueel ef fect ingesteld. Regisseur Wim Bary trok met zorg profijt van de mogelijkheden, door vaak de handen te laten meespelen, die de blanco bladen aftastten, door schrij nende contrasten te leggen zonder even wel te overdrijven. Daardoor - èn door het goede spel van Ko Arnoldi, Bep Ver- sluys, Mimi Boesnach en Johan:Schmitz - werd het een vertoning, die onj binnen voerde in de intimiteit van waardevolle ge voelens een vertoning, welke ons zelfs ont roerde en heel wat sterker en overtuigen der uitwerking had dan menig avondvul lend stuk. Het voorprogramma was onderhoudend. Men kon er zelfs de heer Horst uit Hille- gom in zien, die in Nederland de passage biljetten al gereed heeft voor ruimtevluch- ten naar de maan. Maar hij gaat zdf niet mee, zei hij Beeldschermer ADVERTENTIE Truien- en Dassenwoi in 18 moderne tinten 100 gram 1.98 Gen. Cronjéstr. 129, Hrl. HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijd* muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Amus.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.36 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Ontmoeting aan het Bodenmeer, hoorspel. 12.10 Musette-muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Kon. Mil. Kapel. 13.50 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 18.00 Vocaal dubbel kwartet. 18.20 Spectrum v. t. Chr. organisatie- en vereni- gnigsleven. 18.30 R.V.U.: Het U.N.O.-werk in de onderontwikkelde gebieden van India, door ir. F. B. Carbasius Weber. Eerste lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Filharm. ork. en solist. 21.20 Het C.N.V. en de stijgende lijn, klankb. 21.50 Geestelijke liede ren. 22.20 Gram. 22.40 Amus.muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Platennieuws. 23.5524.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Hawaiianmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Piano recital. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen Over zee: Jeugduitzend.: De Zuid-West Pacific in de luchtvaart, door H. Hooftman. 18.00 Nieuws en comm. 18.30 Roemeens ork. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De kat of de hond, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de re gels door, comm. 20.15 Zo waren., de twintiger jaren. 22.30 Gram. 22.45 Tussen mens en nevel vlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Ham mondorgelspel. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Espe ranto. RRTiS!9PI W4 TV* 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Oude muziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Solistenconc. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Ireland ontmoet Vlaanderen. 20.30 Hoorspel. 21.50 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Pianorecital. 22.55 —23.00 Nieuws. BRUSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Oude muziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Ora.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse muz. 19.30 Ierland ontmoet Vlaanderen. 20.30 Hoorsp. 21.50 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Pia norecital. 22.5523.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 15.2017.15 Eurovisie: Int. voetbalwedstr. EngelandFrankrijk te Londen. NCRV: 17.15 17.45 Voor de jeugd. KRO: 20.00 Een meisje om te stelen, blijspel. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen stiel en afdoende de pijnen. Togal baat waar ondere middelen falen. Zui vert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, 2.40 en 8.88. De politierechtervte Haarlem, mr. J. D. Vink, was van mening, dat hij eerst op de hoogte moet zijn van de wijze, waarop de gemeente Beverwijk grond aankoopt ten behoeve van tuinders die door uitbrei dingsplannen gedupeerd worden eri schor ste maandagmiddag de behandeling van een zaak tegen een bewoner uit Britswerd (Fr.), die zich te verantwoorden had we gens overtreding van de wet op de Ver vreemding van landbouwgronden. Op 9 december zullen de gemeentesecretaris en de directeur van Openbare Werken te Be verwijk alsnog worden gehoord om nadere mededelingen te doen. De verdachte verklaarde, dat hij drie percelen grond, waarbij een boerderij, te Uitgeest te koop had aangeboden voor f 30.000. De grondkamer te Haarlem be paalde echter de prijs op f 24.000, maar de gemeente Beverwijk was bereid een be drag van f 30.000 te betalen. In de koop akte werd f 24.000 vermeld en verder ont ving de eigenaar f 6.000 voor economisch nadeel. Hij moest namelijk een huis in richten, waarvan de kosten overeenkwa men met dat bedrag. Volgens verdachte zouden Gedeputeerde Staten zich ook met het bedrag van f 30.000 verenigd hebben. Bij de onderhandelingen was namens de gemeente Beverwijk meegedeeld, dat zij niet verplicht was meer dan f 24.000 te be talen, maar wel het recht te hebben. Cadeauwet De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank heeft maandagmiddag tijdens de behandeling van een zaak tegen een be drijf uit Wormerveer een boete van vijftig gulden geëist wegens overtreding van ar tikel 2 van de wet op beperking van het cadeaustelsel. Het bedrijf fabriceert gort, havermout en rijst en op pakken, waarin zich deze ar tikelen bevinden, staat een afbeelding van een pop. Tegen inlevering van een aantal afbeeldingen kan men in het bezit komen van een pop. Het bedrijf koopt de poppen in tegen f 1.75 tot f2.25 en in de winkel zijn dergelijke poppen te koop voor f 2.50 f 3. Aan de minister van Economische Za ken is ontheffing gevraagd van de bepalin gen van de cadeauwet, waardoor het be drijf de poppen mag afleveren, maar kort geleden is hierop afwijzend beschikt, in afwachting van een uitspraak van de rech ter. In zijn requisitoir merkte de officier van Justitie op, dat in de wet bepaald is, dat kleinigheden wel cadeau gegeven mogen worden. Het gaat hier over een winkel waarde van ongeveer drie gulden en daar om meent hij, dat de wet overtreden wordt. Ook is er geen consumptieverband tussen de pop en de te verkopen artikelen. Daar het systeem van sparen der afbeeldingen reeds bestond voor de wet in werking werd gesteld meende de officier met een lage boete te kunnen volstaan. De verdediger, mr. H. K. Koster, deelde mee, dat het popje een Noordhollands meisje uitbeeldt, dat door het bedrijf niet is ingevoerd als geschenk, maar om het merk populair te maken. Daarom is een naam op de pop aangebracht. Van een groot geschenk is evenmin sprake, echter van een aardigheid. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, waarna de politierechter, mr. P. D. Vink, meedeelde op maandag 2 december uitspraak te zullen doen. Vissers hadden zich te verantwoorden De economische politierechter heeft drie Noordzeevisser, één uit Texel en twee uit Urk, wegens overtreding van de wet op de maaswijdte zeevisnetten tot geldboe tes veroordeeld. In augustus waren zij naar zee getrokken en bij terugkeer in IJmui- den werden de netten, waarmee gevist was, gecontroleerd. De wijdte van de ma zen van een net, toebehorende aan een Urker, bedroeg 59,5 mm, terwijl volgens de wet de wijdte minstens 75 mm moet zijn. De officier van Justitie merkte op, dat nog nooit een visser te Haarlem had terecht gestaan, die gevist had met een net met een zo'n kleine maaswijdte. Hij eiste een boete van 400, subsidiair twee maanden hechtenis. Ter verontschuldiging deelde de visser mee, dat andere netten stuk waren gegaan en dat hij toen twee keer met het net had gevist, dat gecontro leerd was, waarna de officier van Justitie opmerkte, dat in het magazijn van het schip een net was aangetroffen, waarvan de maaswijdte meer dan 75 mm bedroeg. Dat net is echter niet gebruikt. De politierechter legde een boete op van ƒ200, subsidiair één maand hechtenis. De andere vissers, die in het bezit waren van netten met een maaswijdte van 67 mm, werden veroordeeld tot een boete van 125, subsidiair een maand. De verdach ten merkten op, dat de netten coöperatief worden ingekocht en dat zij vertrouwen hadden, dat de netten in orde waren. Bomen niet opgeruimd Een houthandelaar uit Vreeland werd conform de eis van de officier van Justi tie veroordeeld tot een boete van vijftig gulden, subsidiair tien dagen hechtenis, wegens overtreding van de boswet 1922. In januari had hij ongeveer 85 grove den nen geveld op een terrein in Vogelenzang en toen na 15 mei controle werd uitge oefend lagen de bomen nog ongeschilferd. Vóór deze datum hadden ze opgeruimd moeten zijn. De controleur had zich in verbinding gesteld met de houthandelaar, maar deze deelde mee de bomen ver kocht te hebben. De eigenaar van het bos verklaarde als getuige, dat hij de bomen had verkocht aan de houthandelaar in Vreeland en dat deze hem betaald had. Te veel geteeld Wegens overtreding van de verordening van het bedrijfschap voor sierteeltproduk- ten is een Haarlemse bollenkweker ver oordeeld tot een boete van duizend gul den, waarvan vijfhonderd voorwaardelijk. Na afloop informeerde hij of met bollen betaald kon worden, maar de officier van Justitie antwoordde, dat een boete in houdt het betalen van een bedrag aan Het eerste grote Deltawerk nadert zijn voltooiing. Donderdag zullen de eerste twee sluisdeuren worden geplaatst in de scheepvaartsluis, die een onderdeel vormt van de stormvloedkering in de Hollandse IJsel tussen Capelle en Krimpen aan de IJsel. Deze ruim 13 bij 11 meter grote deuren hebben een gewicht van ongeveer 53 ton. Totaal zullen tien van deze sluis deuren worden aangebracht, de laatste in mei volgend jaar. De 24 meter brede sluis wordt overspan nen door een beweegbare brug. Deze sta len basculebrug, bijna 20 meter breed, zal zaterdag 30 november worden gemon teerd. Zij zal aansluiten op een 80 meter lange vaste brug over de eigenlijke storm vloedkering, die 13 december wordt ge plaatst. Enkele dagen later zal de eerste van de beide 80 bij 11 meter grote, 700 ton zware stalen schuiven tussen de beide heftorens van de stormvloedkering worden aangebracht. Het transport en de montage van deze zware sluisdeuren, bruggen en schuiven is niet eenvoudig. Het transport van de grote schuif zal op door sleepboten getrok ken elevatorbakken van Dordrecht via Rotterdam naar Krimpen geschieden. De gehele stormvloekering, die, het „hart van Holland" zal beveiligen tegen overstromingen, zal tegen de herfst van het volgend jaar geheel voltooid zijn. - Op donderdag 28 november zal de uit spraak zijn inzake de aanvaring die 29 mei ter hoogte van IJmuiden is gebeurd tussen hr. ms. „Groningen" en het Texelse vis sersvaartuig TX 24. De uitspraak zal ge daan worden des middags te 15.30 uur in de kleine vergaderzaal van het Direc toraat-Generaal van de scheepvaart (van Alkemadelaan 400) te 's Gravenhage. De uitspraak is openbaar. Soms kon prins Halowin zich echt eenzaam voelen. Hij zwierf dan in zijn eentje door het grote paleis en keek uit een torenvenstertje naar het landschap. „Waarom voel ik me toch nooit vrolijk, waarom kan ik niet lachen, zoals andere kinderen?", dacht hij dan terneergeslagen. Ook de koning vond het heel naar. Vaak had hij er al over gesproken met de dokter, die toch heus wel erg knap was. Maar een middel, om het prinsje te laten lachen, had die nooit kunnen vinden. 10-11 ADVERTENTIE Gevoerde handschoenen v.a. 9.75 Grote Houtstraat 96 Telefoon 12210 geld. Bollen kunnen niet geaccepteerd worden. De kweker had vergunning een opper vlakte van 21,3 are voor hyacinten te be telen en 9,5 are voor tulpen, maar bij con trole bleek, dat een oppervlakte van 25,7 are beteeld was met hyacinten en 11,3 are met tulpen. De waarde van de oogst op de te veel gekweekte oppervlakte be draagt ƒ1650. De kweker deelde mee, dat er van een vergissing zijnerzijds sprake was, hetgeen hij betreurde. Hij verkeerde in de veronderstelling dat hij een grotere oppervlakte mocht betelen dan later ge bleken is. De Nederlands-Duitse besprekingen ter oplossing van oorlogs- en naoorlogspro- blemen hebben volgens het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken enige vooruitgang te zien gegeven. Op 9 decem ber hervatten de heren Beyen en Kauf- mann hun overleg; tot dat ogenblik zijn de gemengde commissies bezig detailkwes ties op te lossen. Aansluitend verwacht men, omstreeks Kerstmis, een pauze. Men hoopt, dat spoe dig daarna het eindresultaat bekend zal worden. ADVERTENTIE Douwe Egberts poederkoffie Een 22-jarig Utrechts meisje is maan dagavond door haar vader met een mes neergestoken en vrij spoedig daarna over leden. Het meisje, M. de K. uit de Knip- straat te Utrecht, kwam tussenbeide toen haar vader, de 60-jarige G. de K. met zijn schoonzoon, de 24-jarige A. van D. voor de woning van De K. aan het vech ten was. Van D., die sinds kort met een dochter van De K. is getrouwd wilde enige kledingstukken van zijn vrouw ha len. Er ontstond tussen Van D. en De K. een twistgesprek, dat ontaardde in een vechtpartij op straat. De K. trok daarbij een mes, waarmee hij zijn schoonzoon verwondde. Toen de 22-jarige dochter van De K. tussenbeide kwam, werd zij door hem dodelijk aan de hals verwond. Zij overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. Ook Van D. liep verwondingen op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De K. is in verzekerde bewaring gesteld. De Nederlandse kustvaarder „Iduna" (525 ton) heeft maandagmiddag tegen half zes motorstoring gekregen en drijft thans bij kalme zee en gematigde wind in de richting van de vuurtoren bij Farsund, zuidelijk Noorwegen. Het schip heeft een lading kooks van 506 ton aan boord en was onderweg naar Drammen, bij Oslo. De bemanning van acht koppen heeft besloten aan boord te blijven tot een op het SOS uitgevaren bergingsvaartuig de „Iduna" heeft bereikt. Er is op het ogen blik geen gevaar voor schip of opvaren den. (UP) De Franse ambassadeur in Den Haag heeft in zijn ambtswoning mevrouw L. Jars de Gubernatis, con espondente van „Le Monde" en de heer H. H. J. van de Pol, president-directeur van het A.N.P., officieel mededeling gedaan van hun be noeming door de president van Frankrijk tot ridder in de orde: van het Legioen van Eer. De ambassadeur zei, dat beiden voor, tijdens en na de oorlog alles hadden ge daan om een werkelijk Europese geest te verwerkelijken. Hij wees op het belangrij ke werk van de heer Van de Pol voor het tot elkaar en tot samenwerking brengen van de Europese persagentschappen. Hij was mevrcuw De Gubernatis dankbaar voor wat zij gedaan had voor de verbrei ding der Franse cultuur en voor het nauw aanhalen der culturele banden tussen Frankrijk en Nederland. De stichting vakopleiding bouwbedrijf heeft thans voor de eerste maal in haar ruim tienjarig bestaan in haar leerlingen stelsel het aantal van 7000 leerlingen be reikt. Het leerlingstelsel, dat een twee jarige praktijkopleiding met aanvullend theoretisch onderwijs in een aantal be langrijke vakken van het bouwbedrijf om vat, telde in 1949 nog slechts 1260 leer lingen. Gestadig is dit aantal gestegen. De opleiding kan worden bekroond met het rijksnijverheidsdiploma. Tot dusverre is aan bijna 11.000 jonge lui, die deel hebben genomen aan de op leiding in het kader van het leerlingen stelsel, dit diploma uitgereikt. 8. Harry, die onderdanig achter haar aan liep, zag niet, dat ze spottend lachte. Wanhopig piekerde hij erover, hoe hij een gesprek met dit elegante wezentje moest be ginnen, maar zijn hoofd scheen volkomen leeg te zijn. Amalie draaide zich niet naar hem om en gaf hem geen enkele aanmoediging. Als een trots prin sesje liep ze voor hem uit door het heerlijke park. Harry voelde zich als een onbeholpen knecht... Het meisje was vroegrijp voor haar leeftijd. Ze vond Harry een amusante, ongevaarlijke aanbidder, met wie ze zou kunnen doen, wat ze wilde. Want dat hij onmid dellijk voor haar charmes was bezweken, had ze van het eerste ogenblik af beseft. „Ik ben moe", kondigde ze na een poosje aan, „la ten we even gaan zitten." Ze nam plaats op een bank. Harry waagde 't echter niet naast haar te gaan zitten en bleef eerbiedig op enige afstand staan. Ze maakte een ongeduldig gebaar en zei: „Kom hier en vertel me eens een en ander!" Hij vertelde haar over Frankfort en ze luisterde met toenemende belangstelling naar hem. Hij ver telde goed en amusant! Hij spaarde zichzelf helemaal niet, integendeel was vol zelfspot. Ze begon hem met nieuwe ogen te bekijken en glimlachte geamuseerd. Het was alsof er twee wezens in deze verlegen jonge man naast haar leefden; enerzijds de eerzuchtige dwaas, die van wereldmacht droomde, en anderzijds de spot ter, die lachte om al die ambities. Hoewel er nog een koele, spottende trek op haar hautaine gezichtje was, scheen ze hem thans niet meer gehéél af te wijzen. Zijn starende blik bemerkend, zei ze spottend: „Kijk me toch niet zo aan,1 alsof ik dat beeld ben, dat daar ginds staat! Dat vind ik heel vervelend." Verschrikt keek hij voor zich uit. Daar verderop stond inderdaad een beeld van een jong meisje, dat de arm geheven hield en in de verte scheen te turen. Een luchtig gewaad onthulde haar ranke lichaams vormen. In Harry's ogen leek dit beeld op zijn nicht je: een meisje nog, doch reeds vol beloften, tegelij kertijd koel en verlokkend, kinderlijk en ondoorgron delijk. Hij stamelde: „Zij lijkt op jou!" Amalie sprong op, haar ogen vonkten verontwaar digd. „Hoe durf je zulke dingen te zeggen. Zo iets mag jij niet tegen me zeggen!" De klemtoon, die ze legde, deed hem pijn. Met snelle pas liep het meisje verder; bitter gestemd en triest wandelde hij weer achter haar aan. Maat enige ogenblikken later drong 't tot hem door, dat ze niét terug naar huis ging, maar vérder het grote park inwandelde... Hij glimlachte in zichzelf. Een ogenblik later slaakte hij een kreet van pijn, wel ke zijn nichtje verwonderd om deed kijken. „Wat is er aan de hand?" Hij hief zijn hand, wijzend in de richting van een ander gipsen beeld, een Amor. En zijn andere hand op zijn hart leggend en een pijnlijk gezicht trekkend, riep hij uit: „Geraakt...!" Amalie kon thans haar lachen niet meer houden, ze schaterlachte zelfs. Ze zei niets, maar stak haar arm door die van haar neef. Hij was door haar erkend en mocht thans als een bescheiden slaaf aan haar zijde wandelen! HOOFDSTUK V De volgende morgen kreeg hij Amalie niet te zien. Met grote moeite verborg hij zijn verlangen om haar weer te zien voor zijn oom. Tegenover deze indruk wekkende figuur speelde hij de ijverige, ernstige jon geman, die vol belangstelling was voor het werk van het grote bankiershuis Heckscher en Co, waarvan Sa lomon Heine mede-eigenaar was. Zijn oom nam hem mee in het rijtuig naar Ham burg. Toen ze voor de bank aankwamen, zei hij „Neem dit gebouw goed in je op. Je moet je straks melden bij Aron Hirsch de procuratiehouder. Hij is van je komst op de hoogte. Maar eerst ga je naar de weduwe Robertus, om de kamer, die ik voor je liet huren, te bekijken. Je kunt dan ook je bagage daarheen laten brengen." Ze stapten uit het rijtuig. Oom Salomon verdween in het bankgebouw, terwijl Harry hem vol bewonde ring nakeek. Hij haalde even diep adem en ging op weg naar zijn kosthuis. Zijn gedachten dwaalden af naar Amalie. Een scherpe zilte zeewind woei hem tegemoet. Hij moest erkennen, dat zijn oom voor een behoor lijke onderkomen had gezorgd. Het pension van de weduwe Robertus Grosse Bleichen no. 307 lag in een behoorlijke buurt, niet te ver van de Alsterdamm verwijderd, en de weduwe zelf bleek een frisse, vriendelijke vrouw te zijn. Ze stond met haar brede gestalte in de deuropening en het was alsof ze hem de toegang wilde weigeren, tot dat... ze zijn naam: Harry Heine hoorde! Opeens was ze één en al onderdanigheid: was hij de neef van de grote Salomon Heine...? En voor de tweede maal in zijn leven ervoer Harry hoe men met een naam als 't ware toveren kan. Ditmaal was 't niet de naam Rothschild, maar z\'éigen naam: Heine! Aan de kamer was 't te zien, dat de weduwe Ro bertus alles in het werk had gesteld om het de neef van Salomon Heine naar de zin te maken. Het was een frisse, kraakzindelijke kamer. De vrouw wachtte in de kamerdeur op een woord van waardering. Harry Heine keek echter rustig om zich heen en zei niets. Tenslotte kon de vrouw haar ongeduld niet langer be dwingen. „Is meneer tevreden?" vroeg ze onderda nig. De jongeman knikte hooghartig. ,Wilt u ervoor zorgen, dat de karaf steeds met fris water gevuld is?" verzocht hij. Onmiddellijk greep de vrouw de karaf en verdween om aan zijn wens te voldoen. Harry stak z'n handen in zijn broekzakken en liep met een gevoel van tevre denheid door de kamer heen en weer. Een zekere over moed, zoals hij die ook bij zijn vader kende, kwam over hem. Plotseling stond hij voor een spiegel. Hij herkende zichzelf nauwelijks. Zag hij altijd zó bleek...? Hij maakte een grimas tegen zijn spiegelbeeld en barstte dan in lachen uit. Iemand anders lachte met hem mee. Hij draaide zich verschrikt om. In de kamerdeur stond de weduwe Robertus, een gevulde karaf met water in de hand, en ze lachte zo, dat haar zware boezem schokte. Met enige moeite bracht ze uit: „De jonge meneer trok zulke gekke gezichten tegen zichzelf in de spiegel...!" Hij beduidde haar met een hooghartig gezicht de karaf op z'n plaats neer te zetten. Opnieuw overviel de goedmoedige vrouw echter een lachbui en het wa ter golfde uit de karaf over de grond. (Wordt vervolgd) - G. Nobel overleden. Op 80-jarige leeftijd is in „Huize Westerlicht" in Alk maar overleden de heer G. Nobel uit Lutjewinkel. Hij was oprichter en vele jaren bestuurslid van veel agrarische organisaties. Ook had hij vele jaren zit ting in de "Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier en in de be sturen van verschillende provinciale en landelijke organisaties. Van het land- bouwhuishoudonderwijs, in de provincie Noordholland was hij de grote pionier. De vooral dank zij zijn ijver gestichte landbouwhuishoudscholen in Schagen, Purmerend en Alkmaar, werden naar hem Nobel-school genoemd. - Dierenmishandeling. Enige jongens hebben bij J.V. te Ter Apel in de wei lopende schapen zo ernstig mishandeld, dat een der dieren moest worden afge maakt. Twee andere schapen werden zo danig mishandeld, dat ze kreupel wer den. De politie zoekt naar - daders. - Verstoorde vreugde. Bij de intocht van Sint Nicolaas in Den Haag is een 10 -jarige jongen zodanig gewond, dat een deel van de wijsvinger van de linkerhand moest worden afgezet. De jongen grabbelde op straat naar de pepernoten, die Zwarte Pieten rondstrooiden en kwam daarbij met de hand onder een der hoeven van Sints schimmel. - Onderscheiding. Tot commandeur in de Kroonorde van België is benoemd de heer W. P. G. Assmann, hoofdredacteur van het Brabants Nieuwsblad en lid der Tweede Kamer voor de K.V.P., wegens zijn publicaties over de Benelux en de Ne derlands-Belgische waterwegen. - Klandestiene zender. Opsporingsamb tenaren van de P.T.T. hebben in samen werking met de Rijkspolitie te Ootmar- sum de klandestiene zender „Schiphol" op gespoord en in beslag genomen. Proces verbaal is opgemaakt tegen de 21- jarige timmerman A. J. O. L. uit Ootmarsum (gem. Denekamp). ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 DINSDAG 26 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Haarlemse toneel club met „Assepoester in Wallstreet", 20 uur. Concertgebouw: Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, vierde concertserie D, o.l.v. Henri Arends, 20.15 uur. Inleiding door Paul Chr. van Westering, 19.30 uur. Minerva Theater: A.B.C.-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk: „Engelen en Spoken", 20.15 uur. FILMS Cinema Palace: „De avonturen van Arsène Lupin", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Handelaren in meisjes", 18 jaar, 20 uur. Lidotheater: „Liefde als lok aas", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxortheater: „Die man is gevaarlijk", 18 j., 19 en 21.15 uur. Rembrandttheater: „Monpti" 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Het eiland der pygmeeën", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De ondergang van de Graf Spee", 14 j., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN De Leeuwerik: Lutherse Toneelclub met „De heilige vlam", 20 u. Brinkman, Hout plein: Genootschap NederlandEngeland, R. H. Thompsen over „The shrinking world", 20 uur. WOENSDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Haarlemse Toneel club met „Assepoester in Wallstreet", 20 u. Minerva Theater: Dr. T. de Booy in de wereldreizigers-serie, over „De Andes- expeditie 1956", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Permanente ten toonstelling van werken uit de Haarlemse School van de 16de eeuw tot heden, 1015 uur. Huis van Looy: Reprodukties naar werken van klassieke moderne meesters, 1012.30 en van 13.3017 uur. Galerie Espace: Schilderijen gouaches van de schilder Jules Chapon, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „De avonturen van Ar sène Lupin", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Handelaren in meis jes" 18 j., 14.30, 19 en 21.15 u. Lidotheater: „Liefde als lokaas", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxortheater: „Blake helpt een handje", 18 j., 14, 19 en 21.15 uur. Rem brandttheater: „Monpti", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Het eiland der pygmeeën", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 u. Studiotheater: „De ondergang van de Graf Spee", 14 j„ 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Kennemer Lyceum (O ver veen): Mevrouw T. Kaiser geeft een pianorecital van Cho pin, 20 uur. Begijnhofkapel: Ds. C. P. de Ruiter overt „Goden de vreemde ge beurtenissen van deze tijd", 20 uur. Brink- mann: Dr. G. J. ten Veldhuijs voor Neder lands Klassiek Verbond over: „Waarom klassieke vorming in deze tijd", 20 uur. Gebouw Kamerlingh-Onnesstraat 83: D. de Klerk voor buurtvereniging Haarlem zuid-west over „Te Paard door Karinthië", 20 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7