NU Hervormden confereerden over in 1961 in gaan de leertucht Haagse Hof verklaart zich bevoegd in Portugees-Indisch geschil 's nachts pijn Onderscheid bij onderscheidingen „Grenzen der verdraagzaamheid" Zij kan ook betrekking hebben op rechtzinnigen CltfrlOW* R. C. van EIF TWEEDE KAMER NAAIMACHINES Kort en bondig Heringa Wuthrich 13 begint uw St. Nicolaasfeest en vindt u 't cadeau voor "HAAR" Cassatieberoep van twee fotografen verworpen Waterpoloprogramma het luchtige gemak van een sigaret het zuivere geno van de échte sigaar en aldoor wakker ,vHet v.h.m.o. in-een „Zwartboek" van de Raad van Leraren Geen promotie voor belastingcontroleur Geraert ter Borchprijs vierde keer toegekend Zeelieden-vluchtelingen 1 Wacht niet tot de laatste dag OOSTERSE KUNST EN TAPIJTEN Boek over Rotterdam in het Duits BLIKSEMAFLEIDERS Examens WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 „Het is bepaald niet onmogelijk, dat de leertucht, die volgens de kerkorde van de Hervormde Kerk in 1961 in werking treedt, in de eerste plaats inzet in een rechtzin nige vleugel van de kerk, waar het evan gelie der vergeving verduisterd wordt door de te sterke nadruk op de kennis der el lende. Het kan heel wel zó gaan, dat deze tucht niet in eerste instantie wordt toege past op vrijzinnige en katholiserende her vormden, zoals gevreesd wordt. „Het is overigens nog de vraag of er in 1961 veel veranderen zal." Dit zeide jhr. L. de Geer, secretaris van het college van visitatoren- generaal van de Hervormde Kerk, in een dezer dagen op „Den Horst," te Drieber gen, gehouden rede over verdraagzaam heid en leertucht. Jhr. de Geer hield de ze toespraak in het kader van de confe rentie over „grenzen der verdraagzaam heid," welke in het afgelopen weekeinde voor belangstellenden was belegd door de afdeling cursus en conferentiewerk van „Kerk en Wereld" te Driebergen. Bij de nieuwe kerkorde van 1951 is het volgens hem als overgangssituatie moge lijk, dat een ambtelijke vergadering een afkeurend oordeel uitspreekt over de ideeën van een predikant ten aanzien van ADVERTENTIE bij 't Onmisbare regenscherm is in de grote Gerzon- coiiectie omgetovercf in i een ailërcharmantst mode- 1 accessome. Ranke, ver fijnde nsaidmodefien me! origineel versierde knóppen van herzhoorn, bamboe of edelhout. Naaldparapiu m. goudstok en goud baleinen19" "Goudstok" paraplus v.s. Ï275 "Goudstok" paraplus met bespanning in pasteltinten v.a. I57S: Opvouwbare paraplus v.a. 1975 Nylon paraplus met' goud- stok en goudbaleinen" v.a. 2975 De Hoge Raad heeft de cassatieberoepen van de fotojournalisten G. B. en C. M. uit Den Helder verworpen, die door de kan tonrechter te Den Helder waren vrijge- srpoken van het feit, dat zij op 18 februari aldaar militaire objecten zou hebben ge fotografeerd. De officier van Justitie kwam van dit vrijsprekende vonnis in beroep bij de Alk- maarse rechtbank, die de beide fotojour nalisten tot ieder 10 gulden boete veroor deelde. Hiervan gingen zij in cassatie. Het betrof hier het fotograferen van een aanvaring tussen twee mijnenvegers. De Hoge Raad zegt, dat het langs fotografische weg in beeld brengen van een militair werk een bij uitstek doeltreffend middel kan zijn om afbreuk te doen aan de door artikel 430 van het Wetboek van Strafrecht be schermde belangen. De in dit voorschrift gebezigde woorden „een opneming doen van enig militair werk" geven geen aan leiding tot de opvatting, dat de handeling der fotografen niet door dit begrip wordt omvat. prediking en catechese. Aangezien van de ze vorm van leertucht, die voor de per soon van de predikant geen enkel gevolg heeft, nog nooit gebruik is gemaakt, ligt het in de lijn der dingen, dat de in 1961 in te voeren gerechtelijke leertucht, waar bij de betreffende ambtsdrager afgezet kan worden, niet dan in uiterste noodzaak toegepast zal worden. De spreker wees erop, dat de leertucht in de eerste plaats ziet op de zaak en niet op de persoon. Het gaat om het zui ver houden van het evangelie. Het nieuwe element van de kerkorde van 1951 is dat alle belijden geschiedt met het oog op de wereld. Wat giftige ketterij is voor de kerk is ook vergif voor de wereld. Daarom acht te de spreker tucht ook een apostolische zaak. Leertucht is het teken dat de kerk nóch de wereld aan zichzelf worden over gelaten. De in de kerkorde opgenomen zin: „De kerk weert, wat haar belijden weer spreekt," moet volgens jhr. De Geer zo verstaan worden, dat het belijden alle uitspraken omvat, die de kerk van het begin af gedaan heeft en die voor een goed deel ook gecodificeerd zijn. Het zijn de wegwijzers op het pad, dat de kerk door de eeuwen gegaan is. De grondele menten van de openbaring de fundamen ten hebben elk een zeker accent. En die accenten verhouden zich op bepaalde wijze tot elkaar. Wanneer nu deze ver houding verstoord wordt, is tucht noodza kelijk, zei de heer De Geer. Hierbij doet zich de volgende vraag voor: kan een in de hervormde kerk af gezette predikant weer predikant worden in een andere kerk, of dient, dat onmo gelijk te zijn? De spreker zeide dat het afgezien van de onmogelijkheid om hier op nu reeds antwoord te geven wel de bedoeling is, dat de leertucht een zaak van de wereldkerk is en niet een particulier hervormde aangelegenheid. Overigens is de vraag van de tucht slechts een element en niet de spil van de kerkorde. In dit reglement heeft men geen uitspraken opgenomen, die kunnen dienen als „Geiger-teller" voor het aan wijzen van een onjuiste leer. De kerk orde schept slechts het instrumentarium waarmede de ambtelijke vergaderingen moeten werken, wanneer het op toepas sing van leertucht aankomt. De omstan digheid dat de hervormde kerk tot 1951 door de veelheid van richtingen te zeer „hotel-kerk" was, gaf de synode destijds aanleiding de invoering van de gerech telijke leertucht uit te stellen tot 1961. Voortdurenu gesprek beter De heer R. Remmelts, uit Den Haag, voorzitter van de vereniging van Vrijzin nig Hervormden in Nederland, achtte de gerechtelijke leertucht onjuist, omdat deze zaak zijns inziens een gewelddadige ach tergrond heeft. Ook verwierp hij een leer tucht, die zich tot het uitspreken van een oordeel beperkt. Als alternatief stelde hij het voortdurend gesprek met de ander, ook al tast deze de fundamenten aan. De spreker zeide er wel rekening mee te houden, dat de kerk grenzen heeft. Keuze voor absolute tolerantie* is ^onaanvaarde baar. Wij moeten intolerant zijn tegen' de- géne, die het belijden (fier «ke^k,,Wegr<5: spreekt, maar tegelijk moet men in „Tole- ranz der Liebe" (Brunner) contact met hen blijven houden. De leertucht moet een zaak van de wereldkerk zijn. Wan neer het een particuliere hervormde aan gelegenheid wordt, vervalt de kerk tot sectarisme. Vóór 1951 leefde in de her vormde kerk een groot élan. De heer Remmelts vroeg zich af of dit nog het geval is. Wij zijn in een tussenfase van windstilte. Over de kerkorde is vaak grote spraakverwarring, een gevolg van het feit dat de kerkorde niet begeleid is door een toelichting. Zaterdagavond sprak prof. dr. H. Kra mer, te Driebergen, over „Zending en to lerantie". De door hem uitgewerkte grondgedachte was, dat de mens van na ture intolerant is. Tolerantie is derhalve een verovering op die natuur. „Ieder mens heeft die godsdienst en die gods dienstige expressie, die het meest past bij zijn temperament, zodat allen tegelijker tijd gelijk en ongelijk hebben." Deze ver klaring van de Hindoes voor hun geeste lijke tolerantie is typerend voor het oos ters relativisme. Zo gauw echter een geestelijke stroming sociale en econo mische invloed gaat uitoefenen, die de of ficiële levensgang van een land in gevaar brengt, wordt men intolerant. Prof. Kraemer noemde hierbij het voorbeeld van de boeddhisten, die inder tijd in China vervolgd werden omdat te veel Chinezen in kloosters verdwenen, daarmede celibatair werden en zo het maatschappelijk bestel stoorden, omdat het aantal geboorten lager werd. De Ro meinen verzetten zich tegen de christe nen, omdat deze in hun leerstand tegen keizerverering de landsorde in geyaar brachten. Naast het geseculariseerde Wes ten, dat leeft in een godsdienstige apa thie, staat ondermeer het oosters boed dhisme, dat als sociaal-politieke ideolo gie een enorme stootkracht heeft en ook in het Westen, dat binding zoekt, aan hang vindt, zo zeide de hoogleraar. Wij moeten niet praten over verdraagzaam heid of onverdraagzaamheid. Het gaat er om dat elk getuigenis recht heeft. Een ieder dient de volle vrijheid te hebben om door overreding zijn getuigenis ingang te doen vinden bij anderen. Dit getuigenis, geloof, wordt tot ideologie, wanneer be paalde zaken verplichte geloofsobjecten worden, zoals de dogma's in de tijd na Constantijn de Grote. Men is volgens de hoogleraar op ver keerd spoor, wanneer men het christen dom maakt tot object van een politiek program. Ideologie is dan een stelsel van beginselen. Dit noemde spreker ook een van de redenen, waarom hij christelijke partijvorming als c.h. en a.r. veroordeelt. Het programma van waterpolocompe- titiewedstrijden, vastgesteld op zaterdag 30 november in het Sportfondsenbad in Haarlem, luidt: Heren vijfde klasse: Haarlem 3Wa tervrienden 2. Heren tweede klasse: HaarlemKroosduikers. Bekercompeti tie dames: HVGBVZV. Centrale win tercompetitie dames: DWTHet Gooi; Centrale wintercompetitie heren: HPC HVGB. Op dinsdag 3 december zijn in het Sport fondsenbad in Haarlem vastgesteld: Dames derde klasse: DWT 4HVGB 2. Heren vierde klasse: Watervrienden Hillegom. ADVERTENTIE Het Internationale Gerechtshof te Den Haag heeft zich bevoegd verklaard ken nis te nemen van het geschil tussen India en Portugal over het recht van doorgang over Indisch gebied dat Portugal eist voor de toegang tot zijn bezittingen aan de In dische westkust, die onder meer Goa om vatten. Portugal stelt, dat ook zijn mili tairen dit recht van doorgang moeten hebben. Het grondvest zijn aanspraken op een in 1779 met de toenmalige heerser van dat gedeelte van India gesloten verdrag. India had op zes punten bezwaar ge maakt tegen de bevoegdheid van het Hof, om dit geschil in behandeling te nemen. Vier van de zes bezwaren zijn door het Hof verworpen. Over de twee andere, die niet van invloed zijn bij de beantwoording van de vraag, of het Internationale Ge rechtshof bevoegd is het geschil te behan delen, zal bij de behandeling van de zaak zelf worden geoordeeld. Het Hof heeft bepaald dat India op 25 februari zijn antwoord op de Portugese klacht ingediend moet hebben. Het Portu gese antwoord daarop moet op 25 mei in het bezit van het Hof zijn, India zal dan weer tot 25 juli in de gelegenheid zijn daarop te reageren. Het Hof telt, buiten de voorzitter, veer- ADVERTENTIE 'ASt KEETJES" Helpen direct "-—'«fmpastfe" De raad van leeraren bij het voorberei dend hogeer en middelbaar onderwijs heeft een „Zwartboek over het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs" het licht doen zien, dat op verzoek van de raad werd samengesteld doof de heren A. la Fleur, A. C. de Jont en H. D. Veen- stra. Zij verklaren in een voorwoord dat zij zich met schroom bereid hebben ver klaard tot de samenstelling van dit boek, omdat zij zich terdege bewust waren van de verantwoordelijkheid die zij op zich zouden nemen. De overtuiging echter dat het bitter noodzakelijk is de ogen van het Nederlandse volk te openen voor de ernst van de situatie waarin het v.h.m.o. de laatste jaren is komen te verkeren, heeft hun de schroom doen overwinnen. De samenstellers delen mede dat ern stig is gestreefd naar een grote mate van objectiviteit. De uitgave van het zwart boek heeft niet ten doel tegen het rege ringsbeleid een aanklacht de wereld in te slingeren, ook al houdt het zwartboek mo gelijk een aanklacht in. Het gaat er veel eer om dat er in de naaste toekomst ten aanzien van het v.h.m.o. een geheel nieu we en andere koers wordt ingeslagen. In de inleiding wordt het volgende ge zegd: „Het Nederlandse v.h.m.o. bevindt zich in een ernstige impasse. Bij een steeds toenemende stroom van leerlingen is er een eveneens toenemend gebrek aan schoolruimte en aan bevoegde leraren. Onder de leraren heerst bovendien perio diek een ontevreden stemming, niet het minst ais gevolg van de wijze waarop in de na-oorlogse jaren met hun sala riëring is omgesprongen. Dit laatste ge geven beïnvloedt uiteraard niet weinig de belangstelling voor het leraarsambt on der hen die daarvoor in aanmerking ko men. De financiële perspectieven van een leraarsbetrekking spelen daarbij wellicht nog minder een rol dan de waardering van het leraarsambt van de zijde der re gering welke via de vele salarisstrubbe lingen der laatste jaren or de hoek kwam gluren. Wie voelt zich aangetrokken tot een maatschappelijke werkkring die van de zijde der hoogste autoriteiten in den lande telkens onderworpen is aan het euvel der discriminatie?" Verder wordt opgemerkt: „Over de vele feilen van het onderwijsbeleid zouden tal van bladzijden te vullen zijn. Zij zijn zo talrijk dat men in het algemeen van het falen van dat beleid moet gewagen, waar uit dan weer op haar beurt de impasse van het v.h.m.o. te verklaren valt." Op dit onderwerp wordt in deze brochure het licht geworpen, onder drie gezichtspun- 1 ten, welke achtereenvolgens in drie hoofdstukken worden behandeld. Zij heb ben betrekking op de onmacht der re gering om op wetgevend gebied datgene tot stand te brengen wat onze tijd ver eist, op de onmacht der regering om de snelle ontplooiing van het v.h.m.o., die toch niet ineens gekomen is, bij te hou den en in de behoeften ervan naar wet telijke maatstaven te voorzien en op de onmacht der regering om een bevredigen de salariëring voor leraren, rectoren en directeuren op de juiste wijze en op het goede tijdstip te verwezenlijken." tien permanente leden-rechters. Daar In dia en Portugal niet in het hof zijn ver tegenwoordigd hadden door deze landen aangewezen rechtsgeleerden een Indiër en een Portugees voor dit geval ook zit ting in het Hof genomen. Vier rechters, de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, Noorwegen, Egypte en India verklaarden het niet met de beslissing van het hof eens te zijn. Het door Portugal opgeëiste recht van doorgang slaat op de verbindingen tussen Daman en twee Portugese enclaves op In disch gebied, Dadra en Nagar Aveli, die sinds drie jaar niet meer door Portugal worden beheerst. Het heeft India ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor het in deze gebieden binnenvallen van ge wapende benden. India heeft dit ontkend. Portugal wil nu dat vertegenwoordigers van zijn gezag in Voor-Indië, militairen „en anderen, wier aanwezigheid ter plaat se noodzakelijk is, om Portugal in staat te stellen zijn gezag volledig uit te oefenen", in staat worden gesteld Dadra en Nagar Aveli vanuit Daman te bereiken. De drie bezittingen aan de westkust van Voor- Indië, waarover Portugal nog het gezag uitoefent, zijn Goa, Daman en Dioe. Het ambtenarengerecht te Amsterdam heeft het beroep, dat een controleur van de belastingen uit Bussum had ingesteld tegen de hem naar zijn mening ten on rechte onthouden promotie tot hoofdcon troleur, ongegrond verklaard. De ambte naar is van oordeel, dat hij op grond van een bepaald artikel van het Ambtenaren- besluit Belastingdienst juridisch en mo reel recht heeft op promotie. Hij had de ze principiële zaak aanhangig gemaakt voor een groep controleurs, die in dezelf de omstandigheden verkeren en ontevre den zijn over de wijze waarop de promo tieregeling wordt toegepast. Bij de belaStïggSienst zijn twee 'soorten controleurs, zij djèjen cursus hebben ge volgd en niet-dffisISten. Dé laaf.steil wor den krachtens een overgangsregeling „ge acht de cursus te hebben gevolgd". Bij bevordering wordt aldus het desbetref fende artikel alleen gekeken naar de taak en de wijze waarop de ambtenaar de ze vervult. De controleur had zich op het standpunt gesteld, dat hij zonder onder zoek hetgeen was geschied en waarbij hij was afgewezen recht heeft op pro motie op grond van het bewuste artikel. In de overweging van de uitspraak werd echter gesteld, dat het onderzoek niet in strijd was met het ambtenarenbesluit, waarin onder meer de woorden „slechts bij keuze" ten aanzien van de bevordering worden gebezigd. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijsel, ir. J. B. G. B. Ridder de van der Schueren heeft dinsdagmiddag, tijdens een bijeenkomst in de Statenzaal van het provinciehuis te Zwolle, bekend gemaakt, dat de door de Staten van Over ijsel ingestelde Geraert ter Borchprijs voor het jaar 1957 is toegekend aan de heer B. E. Akkerman te Enschedé. De prijs be draagt duizend gulden. In zijn rede zei de commissaris, dat de Geraert ter Borch prijs bezig is een traditie te worden en een belangrijk element in het kunstleven in Overijsel. Het is de vierde prijs en de der de voor schilderkunst en grafisch werk. Het aantal inzenders en inzendingen was nu groter dan in 1954 en 1955. De heer Akkerman werd winnaar met een inzen ding van acht tekeningen. Hij is ambte naar op de afdeling boekhouding van Openbare werken in Enschedé. Eervolle vermeldingen gingen naar de heer T. Wol- vekamp in Hengelo en J. Stroosma in Enschedé voor hun ingezonden schilderijen. ADVERTENTIE 0.%.9ariluii$a Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 KNIPSEL - PLAK - BOEKEN ENORME SORTERING Twee jaar nadat de eerste besprekin gen zijn gehouden is in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag de inter nationale overeenkomst inzake zeelieden vluchtelingen ondertekend. De aangeslo ten landen zijn Nederland, Zweden, Noor wegen, Denemarken, Engeland, België, frankrijk en West-Duitsland. De overeenkomst beoogt aan zeelieden vluchtelingen, die geen vaste vestigings plaats hebben, een juridische band te ge ven met een van de aangesloten landen. Het gaat om 4.000 vluchtelingen-zeelieden in West-Europa. Indien zij aan de voor waarden in het 21 artikelen tellende trac- taat voldoen, kunnen zij aanspraak ma ken op een vluchtelingenpaspoort van een der acht landen, dat hun het recht ver leent zich in dat land te vestigen. Zweden neemt met dit verdrag de zwaar ste verplichtingen op zich in verband met zeelieden, die destijds uit de Baltische landen zijn gevlucht. Voor Nederland zul len uit het verdrag niet veel nieuwe ver plichtingen voortvloeien. ADVERTENTIE PAARLAARSTEEG 8 HAARLEM MOOIE APARTE GESCHENKEN "it CHINA JAPAN BALI UITGEBREIDE KEUZE LAGE PRI1ZEN INDIA PERZIë AFRIKA enz. Avondverkoop van half 810 uur (Van onze Kamerverslaggever) Bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken merkte de heer Scheps (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer op, dat men bij het toekennen van een onder scheiding geen onderscheid moet maken of iemand tweehoog voor of driehoog achter woont. Als iemand moed toont, dan moet voor de zelfde daad geen verschil worden gemaakt bij het toekennen van een konink lijke onderscheiding. Met dit laatste was minister-president Drees het eens, maar bij het verlenen van onderscheidingen voor langdurige trouwe dienst vond hij het niet onredelijk, dat men de verant woordelijkheid van een directeur anders aanslaat dan van een arbeider. Dat onder scheid geldt dan niet de menselijke waar de, maar het verschil in verantwoordelijk heid en taak. De begroting van Algemene Zaken werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens zonder hoofdelijke stemming waren tevoren na korte replieken de be groting van Economische Zaken en de be grotingen van de Staatsmijnen en het Staatsgasbedrijf aangenomen. Minister Zijlstra onderstreepte nog eens, dat hij het jaar 1958 wil gebruiken ter versteviging van onze economische basis als uitgangs punt voor nieuwe opgang. Over de „prijzenoorlog" bij de verkoop van radio- en televisietoestellen zei de minister, dat er een redelijk evenwicht moet zijn tussen het prijzenaspect en het service-aspect in de concurrentie. Er zou veel voor te zeggen zijn, als de consument de vrije keus had tussen een hogere prijs met veel service en een lagere prijs met minder service. Maar dit was volgens de minister niet te verwezenlijken. Na ver klaard te hebben dat prijsbeheersing geen winstbeheersing wil zijn, noemde minister Zijlstra het haarden- en kachelkartel geen bevredigende regeling. Hij wilde echter eerst eens afwachten hoe het loopt. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 De burgemeester van Rotterdam heeft aan de ambassadeur 'an de bondsrepu bliek Duitsland, dr. H. Mühlenfeld de eer ste exemplaren aangeboden van de luxe editie van de Duitse bewerking van het boek „De geschiedenis van tien jaren we deropbouw". Het werk is verschenen on der de titel: „Rotterdam, der Neubau einer Stadt." Het eerste exemplaar is bestemd voor de Duitse bondspresident, dr. Th. Heuss. In een opdracht in het boek schreef de burgemeester van Rotterdam, dat het boek in de geest van een groeiende Europese samenwerking wordt aangeboden. In het boek voor dr. Mühlenfeld wordt met waar dering gewag gemaakt van het werk van de ambassadeur ter bevordering van goe- I de Duits-Nederlandse betrekkingen. Militair vervoer. Een Haagse buson dernemer vervoert personeel van het vlieg veld Valkenburg naar Leiden. Hij werd bekeurd omdat hij geen vergunning had volgens de Wet Autovervoer Personen. De rechtbank in Den Haag sprak hem vrij, maar de officier van Justitie ging in be roep. De Hoge Raad heeft nu dit beroep verworpen en beslist dat het voor militaire belangen noodzakelijke vervoer van per sonen niet valt onder de Wet Autovervoer Personen. Uitgesteld. De zaak tegen drie r.k. geestelijken, die op 23 juni 1957 een pro ces-verbaal kregen van de rijkspolitie om dat zij die dag te Geertruidenberg zonder toestemming een openbare sacramentspro cessie zouden hebben gehouden, is op ver zoek van de raadsleden mr. W. van Wij- men en mr. J. van der Biesen uitgesteld tot 12 februari. De zaak zou gisteren voor de Bredase rechtbank behandeld zijn. O meisjes, die zeeman! De rechtbank te Amsterdam heeft een 26-jarige zeeman uit Helmond, die drie dames voor 345 gul den had opgelicht, veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf. Hij had drie vriendin nen een avontuurlijk verhaal op de mouw gespeld, waarin hijzelf de heldenrol speel de. Aan zijn verzoek om hem wat geld te lenen hadden de drie dames voldaan, maar de zeeman zagen zij daarna niet meer terug. Gezant. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer C. Vreede, laatstelijk ambassaderaad te Bonn, tot ge zant te Bagdad. Verplaatsing. Met ingang van 1 maart zal de opleiding voor radio- en ra- darpersoneel van de Koninklijke Lucht macht het militaire kamp „Holterhoek" in Eibergen verlaten en worden overgeplaatst naar De Lier in het Westland. Aan het burgerpersoneel van het kamp, 33 man, is ontslag aangezegd. Het kamp Holterbeek werd enkele jaren geleden als nieuw kamp in gebruik genomen. Arts veroordeeld. Een arts uit Den Helder is door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld tot 6000 gulden boete. Veertien dagen geleden had hij terechtgestaan we gens onvolledige belastingaangifte. Hij zou over 1951 en 1952 zijn inkomsten-, vermo gens- en omzetbelasting te laag hebben op gegeven en daardoor f 5248 te weinig be lasting hebben betaald. Gevaarlijke „grap". Arbeiders van een landbouwer in Pingjum (Fr.) hebben een misplaatste „grap" uitgehaald, die bijna het leven heeft gekost aan een 18- jarige knecht. Een hunner, die pas vader was geworden, bood hem een glas „cog nac" aan, dat echter een insectenverdel- gingsmiddel bevatte. Toen de jongen ervan had gedronken, viel hij bewusteloos neer en verstijfde geheel. Een terstond ontbo den dokter liet hem naar een ziekenhuis in Harlingen overbrengen, waar men er in slaagde het leven van de jongen te redden. Geen bloemen- en heideweek. De tra ditionele Haagse bloemenweek en de niet minder bekende jaarlijkste heideweek te Ede zullen in 1958 wegens de bestedings beperking niet worden gehouden. Het be stuur van de Haagse bloemenweek heeft besloten geen verzoek tot het gemeentebe stuur te richten tot het verlenen van een subsidie voor een bloemenweek 1958. Ook de V.V.V. te Ede organiseert in 1958 geen heideweek, omdat wel niet op een gemeen telijke bijdrage kan worden gerekend. Vorstelijke dank. De vindster van de door de Koningin tijdens een bezoek aan Leeuwarden verloren broche, mevrouw D. Drost-Posthuma te Leeuwarden, is door koningin Juliana uitgenodigd om zaterdag met haar echtgenoot een bezoek aan Soestdijk te brengen. Verlenging. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verlen ging van de geldingsduur van de wet op de Kamers van Koophandel en Fabrie ken 1950. In deze wet is onder meer be paald, dat zij met ingang van 1 januari 1959 vervalt. Men meende dat het moge lijk geweest zou zijn de wettelijke rege ling betreffende de Kamers van Koop handel aan te passen aan de Wet op de Bedrijfsorganisatie. Aangezien de daarin voorziene organisatie van het bedrijfs leven nog tot ontplooiing moet komen, wordt verlenging nodig geacht. Leerstoel in het Fries. Met een rede, getiteld ,,De Friese brief", heeft prof. dr. J. H. Brouwer, wetenschappelijk direc teur van de Friese Akademie te Leeu warden, zijn ambt als bijzonder hoog leraar in de Friese taal- en letterkunde aan de gemeente-universiteit van Am sterdam aanvaard. Hiermee is deze leer stoel aan de Amsterdamse universiteit, die enige jaren vacant is geweest, weer bezet. Kind in speelgoed gestikt. In het Limburgse plaatsje Gulpen is zondagmid dag het negenjarig zoontje van de familie Olieslager door het inslikken van een houten kegeltje van een gezelschapsspel gestikt. Overbrenging naar het ziekenhuis baatte niet meer. Eredoctoraat. Prof. dr. O. Bottema, rector-magnificus der Technische Hoge school te Delft, heeft bericht ontvangen, dat de universiteit van Leeds hem het ere doctoraat in de rechten heeft verleend.In mei van het volgend jaar zal de ere-pro- motie geschieden. De overwegingen, wel ke tot deze onderscheiding hebben geleid, zijn prof. Bottema nog niet meegedeeld. Roekeloos rijden. De Maastrichtse rechtbank heeft de 46- jarige hotelhouder H. M. J. B. uit Leiden wegens hoogst roe keloos en onvoorzichtig rijden met een auto te Vaals op 5 augustus veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De man had een scooterberijder bij het in halen zodanig geraakt, dat deze ernstig werd gewond en spoedig daarna overleed. De officier van Justitie had op 11 novem ber tegen verdachte twee maanden ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. ADVERTENTIE Haarlem Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen pharmacie:C P. Lastdrager, G. J. Som berg en J. R. A. Simoons, allen te Amsterdam. Doctoraalexamen sterrekunde: A. J. D. Sandber- gen, Aerdenhout. Doctoraalexamen natuurkunde: R- Gersdorf, Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: mej. L. E. Glimmerveen en de heren H. Flammen en C. Hoede, allen te Amster dam. Wapeningen. Landbouwhogeschool. Ir. H. J W Ragetli te Wageningen is gepromoveerd tot doc tor in de landbouwkunde na verdediging van een proefschrift getiteld: „Onderzoekingen over een virusremstof, voorkomend in dianthus carionhvl- lus 1".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15