Geef een boek „Kelbergen" overleefde de oorlog als enig schip van de Z.H.S.M. ERASMUS 5Bri |Een gulden voor een stap op het gras De valk en de lijster Visserij- varia THALÏA LANGS SLUIZEN EN HAVENS Kraanwagen SAMEN Boekhandel VAN DRAAIBANK TOT SCHILDERSEZEL neven aan de redactie 4 Deense lezing voor „De Keerkring" Si grid Undset Kristin Lavransdochter Gemeentelijke subsidies te Gastrieum voor 1958 Sint Nicolaas-avond van M.I.V. met speelgoedactie KRABBEN Departement houdt vast aan 9 uur Anders kunnen er moeilijkheden van komen OLD CLOTHES NEW Weer in korte tijd gereed „De verdachte ontkent" bij „Kunst en Vriendschap" Een 15.000 haringen worden in Het Kanaal gemerkt HET LEVEN VAN VINCENT VAN GOGH „Blijf zitten waar je zit in Hervormd Jeugdgebouw WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 ER IS IN ROTTERDAM een rederij, die de namen van haar schepen laat eindigen op „bergen". Het is de Zuid-Hollandse Scheepvaart Maatschappij, welke onder directie staat van Furness' Scheepvaart en Agentuur Maatschappij n.v. Bij het begin van de tweede wereldoorlog bestond de vloot uit drie schepen, de „Driebergen", „Eibergen" en de „Kelbergen", waarvan er één (toen de vijandelijkheden waren gestaakt) was overgebleven. De „Driebergen", bouwjaar 1923, het nieuwste schip der rederij, kwam op 28 augustus 1940 tot zinken als gevolg van een aanvaring en het einde van de „Eibergen" voltrok zich op 3 juni 1941 toen het schip door een torpedo werd getroffen. Deze vrachtboot was in 1914 gebouwd, evenals de „Kelbergen", welk schip de oorlog heeft overleefd en waarmee de maatschappij daarna aan de vrachtvaart kon deel nemen. Het schip was echter meer dan dertig jaar oud en moest eigenlijk worden vervangen. Dat geschiedde in 1951, toen in Panama een koper werd gevonden. De Cia Armadora de Sudamerica bracht het schip als „Proteus" onder Panamese vlag in de vaart. Op dat moment had de Zuid-Hollandse Scheepvaart Maatschappij geen enkel schip meer in de vaart. Dit was maar tijdelijk, want er werden nieuwe schepen besteld en wel moderne coasters. Het eerste schip, dat bij Gebr. van Die pen in Waterhuizen van stapel liep, kreeg de naam „Albergen", groot 499 reg.ton bruto en 860 ton draagvermogen, grootste lengte 60,50 m, breedte 9,04 m en holte 3,26 m. Deze coaster van het gladdek-type wordt voortbewogen door een Werkspoor motor van 650 pk. De traditionele „Bergen" serie werd voortgezet. In 1953 kwamen er drie bijde „Beekbergen", „Driebergen" en „Eibergen" en in 1954 eveneens drie: „Haaksbergen", „Gramsbergen" en „Zeven bergen". De „Gramsbergen" was nog maar kort in de vaart toen het schip op 27 no vember 1954 verging .tijdens een hevige storm. Inmiddels is dit schip door een nieuwe „Gramsbergen" vervangen, die in 1956 in bedrijf kwam .tegelijk met de „Ubbergen". Voorts zijn er nog vier „ber gen" boten in aanbouw of bestelling. Dit grote aantal schepen dat momenteel in de vaart is, herinnert aan de begin periode van de maatschappij en dat was ln 1917. Namen als „Eibergen", „Kelber gen", „Rijsbergen", „Ubbergen" en „Veen- bergen" waren toen pas ingevoerd en wer den aan de vijf eerste schepen gegeven. De schepen waren eigendom van Furness Withy Co te Liverpool, welke in 1872 werd opgericht door Christopher Furness te West Hartlepool, één der vele rederijen die behoren tot Furness Concern, het groot ste scheepvaartconcern ter wereld. Christo pher Furness was tezamen met zijn oudste broer eigenaar van elf zeilschepen, die voornamelijk op de Oostzee voeren. Later werd een aanzienlijk aantal stoomschepen aan de vloot toegevoegd. Toen werd ook de naam Whity aan de rederijnaam toe gevoegd, opdat de maatschappij van Ed ward Whity bij die van Furness werd op genomen. Dit was het begin van de wor dingsgeschiedenis van een der grootste scheepvaartondernemingen van de gehele wereld. Onder de krachtige leiding van Sir Christopher, die in 1895 in de adelstand werd verheven, onderging de vloot een enorme uitbreiding. De naam Furness komt ook in Rotter dam voor bij de scheepvaartmaatschappij die voorheen een aantal stoomschepen in de vaart had, maar sedert 1952 de vracht vaart uitoefent met een aantal moderne coasters, varende onder de vlag van de Zuid-Hollandse Scheepvaart Maatschappij. De lezing die mevr. H. Gerlach-Rasch gisteravond in de aula van de meisjes- U.L.O. aan het Keunenplein te Beverwijk hield, over het land en volk van Denemar ken, werd slechts door een zeer klein aantal getrouwen van „De Keerkring" be zocht. Mevr. Gerlach, die door de heer Egger- mont werd ingeleid, vertelde eerst het een en ander over haar geboorteland en deed dit op prettige wijze; het enige na deel van deze lezing was, dat spreekster onze taal niet volkomen meester is, waar door een groot deel van hetgeen zij ver telde, voor de toehoorder volkomen verlo ren ging. Gelukkig hebben de films, die na haar korte inleiding werden vertoond veel kunnen vergoeden. De Kennemers naar Purmersteijn In verband met de uitwedstrijd van De Kennemers naar Purmersteyn organiseert de supportersclub „Rood-Zwart" zondag een autobustocht naar Purmerend. Arie van der Veer (Nadruk verboden.) ADVERTENTIE Een der meest gelezen boeken ter wereld van de Nobelprijs winnares omvattende de drie boeken DE BRUIDSKRANS - VROUW - HET KRUIS Bijna 1000 blz. druks, in prachtband slechts ƒ10. In Nederland alleen al zijn bijna 100.000 exemplaren gekocht. IJMUIDEN: Lange Nieuwstr. 243 - Tel. 6138 SANTPOORT: Hoofdstraat 200 - Tel. 8371 DE HEER PIET VAN 'T HART is een vakkundig draaier. Daar kan zijn chef, de directeur van de machinefabriek „IJmuiden", oveT mee praten. Het feit, dat de heer Van 't Hart een goed vak man is, zou echter niet voldoende zijn geweest om voor hem een plaatsje in de krant in te ruimen. Dat dit toch is ge beurd, komt omdat de heer Van 't Hart, die dagelijks zo'n acht uur temidden van het stampen van machines en het gelawaai van zijn collega's achter de draaibank staat, in zijn vrije tijd een niet onverdienstelijk schilder is. En dan niet zo maar een huis-tuin-en-keuken- schilder, maar een man die schildert-om- de kunst. Een man, die het penseel han teert, omdat hij zich ergens in zijn bin nenste daartoe gedrongen voélt. Ook voor het komende jaar heeft het Castricumse gemeentebestuur weer een aantal subsidies voor tal van verenigingen in petto. BRjkens de begroting zal aan de navolgende verenigingen subsidie worden verleend. Pro Juventute f 50.—; Dorus Rijkers fonds 10.Rode Kruis t 50. Castri cumse Reddingsbrigade f 500.Reclas- seringver. f 50.Ver. v. R.K. Gezins voogdij en Patronage f 25.Med. Cons. Bureau voor Alcoholisme 10; Castricums Fanfare f 608.25; Castricums Amusements orkest f 150.Castricumse Accordeon ver. 100.—; Bond tot bescherming van Gods Heilige Naam f 10.—; Ned. Kampeer- raad f 15.—; Zangverenigingen f 200.—; Gymn.verenigingen f 960.Jeugdvereni gingen 600.—; Culturele raad N.H. 25.Noordholl. Philharmonisch Orkest 1106.—; Toneelverenigingen f 200.—; Cul turele verenigingen 300.Militaire te huizen 450.Instuifwerk 500.Bal letschool 192.—; N.J.H.C. 10.— (Ned. Kamerkoor en speelwagen nog te ramen posten). Voorts zal voor de mogelijk te organi seren land- en tuinbouwtentoonstelingen een bijdrage van f 25.— worden uitge trokken Voor ontspanning van de bejaar den is een bedrag van f 350.— per jaar geraamd, terwijl voor gezinsverzorging en gezinshulp voor 1958 een bedrag van 8500.— is begroot. 's Avonds als de fabrieksfluit te kennen heeft gegeven, dat de dagtaak ten einde is, spoedt Piet van 't Hart zich naar huis, waar niet alleen zijn vrouw en kinderen hem wachten, maar waar in een tot atelier omgetoverd kamertje ook zijn penselen, zijn tubes verf en zijn schildersezel klaar staan. Dan verwisselt hij zijn besmeurde overall voor de bijna even bevlekte schil- derskiel en neemt de penselen ter hand. „Of zijn vrouw daar geen bezwaar tegen heeft?" Wij vragen het hem op de fabriek, waar hij zoals elke dag achter de draai bank staat. „Och nee", zegt hij bescheiden, „ze begrijpt me wel". Piet van 't Hart is tweeëndertig jaar, heeft een intelligent gezicht, wat moeë ogen en artistiek lang haar. Eigenlijk een ge wone, bescheiden, wat stille man. Grote liefde In het begin zegt hij niet veel, geeft korte antwoorden, als wij hem het een en ander vragen. Komt het gesprek echter op de schilderkunst in het algemeen en zijn Het bestuur van de personeelsvereniging der melkinrichting „Velsen" heeft dinsdag avond in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat laten zien, dat het er slag van heeft om het aange name met het nuttige te verbinden. Het aangename bestond uit een met een groot gezelschap gevierd St. Nicolaasfeest, waar bij het kienspel en enige andere spelen tot groot vermaak vele begerenswaardige prij zen onder de aanwezigen deden belanden; het nuttige deel was het streven om de speelgoedactie voor het geadopteerde Enk- huizer weeshuis tot een zo goed mogelijk resultaat te brengen. Dit geschiedde op vele manieren, onder andere met het raden naar de totaal-opbrengst van de actie (die 405 werd) en dat van het aantal ge bruikte stenen voor de nog niet geheel voltooide schoorsteen van de nieuwe fa briek (waarvoor dinsdagavond 23.100 ste nen waren gebruikt). Voorts zorgden het rad van avontuur en kleine bazaarattrac ties voor financiële bijdragen aan de vele inkopen, speelgoed dat is gekocht voor de pupillen van het weeshuis in Enkhuizen. De avond, die werd bijgewoond door de heren W. Fontein, directeur van de M.I.V. en S. D. de Jongh, directeur van het Enk- huizer weeshuis, vergezeld van hun echt genoten, werd geopend door de voorzitter, de heer L. v .d. Meulen. De grote belang stelling achtte hij een sprekend symptoom van de waardering, die men heeft voor het werk van het bestuur, dat zich hierdoor gesteund weet, hoewel het programma ook nu weer verschilde van vorige bijeenkom sten. Een aardige geste was het de heer P. Schutte, die vijftien maal donor voor het Rode Kruis is geweest, voor het front te halen, hem hiervoor erkentelijkheid te be tuigen en deze te honoreren met een taart. Grote lading cellulose voor papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is dinsdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Najaden", dat van de Finse haven Kemi een uitzonderlijk grote lading van 3400 ton cellulose aanvoerde. schilderkunst in het bijzonder, dan geeft hij zich pas volkomen. Ongedwongen ver telt hij dan van zijn grote liefde: het schil deren Hoe hij elk uurtje van zijn vrije tijd gebruikt om de natuur in te trekken om vooral de bloemen, de bomen, maar ook de IJmuidense haven met zijn schepen, op het doek vast te leggen. Zijn grote liefde kost hem echter wel een tiende gedeelte van zijn loon. Zijn vrouw heeft daar geen bezwaar tegen. Zij begrijpt, zoals hij het zelf al zei, dat zij dit voor haar man over moet hebben. Wij vragen hem of hij ondanks dit alles zijn werk op de fabriek wel met plezier doet. „Ja dat wel", zegt hij na een korte aarze ling. „Maar als het enigszins zou kunnen, dan zou ik mij toch het liefst helemaal met het schilderen willen gaan bezig hou den". Tuchtig Schilderijen Ondanks het feit, dat de heer Van 't Hart in het afgelopen jaar ruim tachtig schilderijen heeft gemaakt, legt hij zich er niet op toe om ze te verkopen. „Eerst moet ik weten of ik het wel kan. of ik werkelijk talent heb", zegt hij bescheiden. Schilders van naam, die zijn werk bekeken, raadden hem geruime tijd geleden eens aan om les te nemen bij een Schilder in Santpoort. Dat heeft de heer Van 't Hart gedaan. Binnenkort houdt hij zijn eerste expositie. Weliswaar een expositie op klei ne schaal, maar toch een expositie. Hoe hij daartoe is gekomen? Het blijkt niet eens zijn idee te zijn. Het idee is aan het brein van de directeur van de machine fabriek ontsproten. De directeur is name lijk ook een man, die zich voor kunst inte resseert, die in zijn jonge jaren ook het liefst schilder had willen worden. Zijn liefde voor de beeldende kunst heeft hij nooit kunnen verloochenen en daarom kan men in ziin kantoor twee schilderijen van bekende Nederlandse schilders aantreffen. Op het matje Op een dag moest de heer Van 't Hart op het matje komen bij zijn directeur en weldra kwam het gesprek op schilders en schilderen. Twee mensen in één bedrijf met wel geheel verschillende functies had den elkaar gevonden. De directeur zag wel wat in zijn draaier en kocht een pastel tekening van hem. Het werd in de kantine opgehangen, naast werken van bekende Nederlandse schilders. Nu heeft de directeur het plan opgevat om een bedrijfsexpositie in het kléin naar het voorbeeld van de Hoogovens op touw te zetten. Piet van 't Hart zal gedurende veertien dagen van 3 december af een twintigtal schilderijen in de kantine van de machinefabriek tentoonstellen. En daarmee zal zowel een wens van de eenvoudige arbeider als van de directeur in vervulling zijn gegaan. (Verkort weergegeven) Hulpverlening. De Stichting „Dienst Ontwakende Wereld", die het zich onder andere tot taak rekent bemiddeling te ver lenen bij de hulpverlening aan de bevol king van achtergebleven gebieden, heeft van de Copten-kloosters in de Lybische woestijn het dringend verzoek gekregen deze bemiddeling te verstrekken bij het verkrijgen van windchargers teneinde de bevolking uit de omgeving te helpen aan licht en kracht. Het is waarschijnlijk, dat in ons land windchargers aanwezig zijn, die in de oorlog dienst hebben gedaan doch thans overcompleet zijn. Indien dit werkelijk het geval is en men voor het goede doel deze chargers beschikbaar wil stellen, worden gaarne technische gege vens en redelijke prijsopgaven ingewacht bij het secretariaat van de Stichting „Dienst Ontwakende Wereld", Amsteldijk 11 bv„ Amsterdam-zuid. Kennemer v Lantaarn =s TOE MAAR, TOE MAAR, de gemeente gaat nu érnstig 1 optreden tegen de vandaaltjes, die met hun voeten het heilige U groen van de gazons in de nieuwbouw betreden. Vele ouders H hebben mij geschreven en gebeld over het feit, dat zij fraaie brieven hebben ontvangen van de directeur van de plantsoen- dienst, waarin zij beleefdelijk doch gestreng werden uitge- §1 nodigd de somma van één gulden te voldoen wegens het feit, g dat hun spruiten zich vermaten de grasvelden der gemeente 3 te betreden en aldus schade aanrichtten. g Dat komt slecht uit in S deze Sinterklaastijden, daar g niet van, maar zo'n gulden is 1 nog wel om overheen te g komen. De grasvelden blijk- g baar niet. En deze harde g maatregelen van overheids- g zijde hebben het probleem g onzer sprietjes en perkjes s weer eens te meer in de jj aandacht der volken getrok- g ken. Wilt u wel geloven, dat g ik de directeur voornoemd er H haast dankbaar om ben, dat g hij mij zulk een verrukke- g lijke gelegenheid heeft ge- g schapen om er nogmaals een g hartig balletje over op te g gooien? En wilt u wel ge- B loven, dat ik het geheel eens g ben met de mevrouw, die mij g klaaglijk schrijft, dat ze het g de kinders in deze stenen g stad echt niet zo verschrik- g kelijk kwalijk kan nemen, g dat zij hun benen ook wel g eens willen strekken buiten g asfalt en klinkers, steegjes en g trottoirs? Zij schrijft mij dit g namens vele andere moeders, g die ook guldens moeten be ll talen en die niet weten, hoe g zij de jeugd van twaalf tot j| zestien, die de klimrekken en U de wippen ontgroeid zijn, be- g zig moeten houden binnen de S muren der niet erg bouw- g volumineuze flats van onze g tijd. g Daar is dan de kern van g het probleem weer, dat niet ij en nooit met flauwe gulden- B tjes en politie-spelende g plantsoenwachters is op te g lossen een probleem, in g wezen zo ernstig en moeilijk, j§ dat er andere gebaren op H moeten volgen dan een brief - je met een uitnodiging tot m storting van een bepaald be- B drag, bij niet voldoen te ver- Ij vangen door één of meer g dagen hechtenis. ..Je zou er gj haast voor gaan zitten," g schrijft een andere moeder fj mij. Doen, meid! B Maar goed, nu in ernst, g IJrhuidèris nieuwbouw ont- S beert nog steeds en na jaren g;, speelruimte voor de jeugd, i Dat is een feit. De overheid 1 is hierin tekort geschoten, met alle respect overigens s voor die overheid, die zich aan water heeft gewerkt, om ^lllil ons allen onderdak te krij gen en om er fraaie groen stroken omheen te vleien. Dat heeft de overheid zelf meermalen toegegeven: er is hier in den beginne, toen de aarde nog woest en ledig was niet genoeg aandacht besteed aan recreatieve ruimte, of, om het duidelijk te zeggen aan „veldjes voor een metsie, terreintjes voor een rovers bende of asfaltplekken voor rolschaatgeros". Zomaar, tus sen de huizenblokken door. Ze zijn er niet. Ze komen er misschien wel, maar zolang ze er nog niet liggen, moeten de kinders zich maar proberen te behel pen met de straat en een clandestien wippertje over het gras, dat een gulden kan kosten. Kleiner gebaar dan die gul den is haast niet denkbaar. En Velsen zit waarachtig niet verlegen om kleine ge baren eerder om een gróót. Van een beleidsman, die ein delijk eens een paar stukken land aanwijst en zegt: „daar, daar en daar. Toe maar, ga je gang, jongens". Maar dit niet. Dit is zo flauw. OCXDOOOOOOOCOCOOOOCOOOCJOOOpOOCOOOOOOOOC Met verbeten vasthou dendheid heeft Rijkswa terstaat de afgelopen we ken geprobeerd haar i trots en glorie, de Velser tunnel, weer in de pro pere staat van het eerste j begin te brengen, nadat een loslatende teerlaag I de vloer van het bouw- - werk zo deerlijk had be- smeurd. Men heeft na 8 bijt-, schuur- en kras- j middelen, benzine en wat niet al, thans het zware 8 geschut ter hand geno- men onder het motto: Schoon zat die"'8 De vloer wordt nu ge- 8 fraisd. Als u eens door de 8 oostelijke buis m,oet, ligt het vaak aan de schoon- maak. OOOCOOOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCXDO Het geschiedde dinsdag morgen op de overbekende overweg in de Wjjkerstraat- weg, dat een zware benzine auto geheel vast raakte mid den op de rails. Er was geen verwikken, laat staan ver wegen aan, want dat wikt en weegt wat, kan ik u zeg gen. Benzinegebrek was hier niet de oorzaak; dit staat geheel vast. Met de handen in het haar heeft de chauffeur daar eni ge tijd bij gestaan, maar niet te lang, want er nader den dreigende treinen en een locomotief op een paar dui zend liter benzine zou wel eens een klein vonkje ach ter kunnen laten. De trekker is er dus afgekoppeld, zodat het spoorverkeer over één baan kon voortgaan en uit Amsterdam is een kraan wagen met grote snelheid naar Velsen opgetrommeld, om het gevaarte weg te trekken. In heel de omtrek was namelijk geen kraan wagen te vinden, die postuur genoeg had om dit karwei te klaren. Natuurlijk wel op een paar honderd meter afstand in de tunnel, maar daar had de chauffeur van de gestrande auto in zijn zenuwen niet zo gauw aan gedacht. De toenemende gezamen lijkheid der kerken in de IJmond is een even ernstige als verheugende zaak: de krant heeft u in het verle den al enige malen het pre ludium der oecumene kun nen laten horen. Dat dit pad verder wordt afgelopen door de mensen van goeden wille wordt zondag aanstaande te meer bewezen in een dienst, die door de oecumenische jeugd raad wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk aan de Helmstraat. Voorgangers zijn de Doopsgezinde predi kant ds. J. P. Jacobszoon en vicaris W. Ph. Leenman, de directeur van „Evangelie en Industrie". Kees Steen- poorte op het orgel en Jan Stadt op de trompet verle nen hun muzikale medewer- 3 king. Mag ik u deze dienst 1 aanbevelen? Lampeniei J Dit ware verhaal begint in de Noordoostpolder, om zich daarna naar de Wierin- germeer te verplaatsen en tenslotte zijn ontknoping te vinden in het Beverwijkse. Uit de Noordoostpolder kwam dezer dagen een valk, ge weet wel, zo'n mooie trotse rover van de wijde hemel, gevlogen naar de Wieringermeer, waar hij een lijster in het scherpe oog vatte en een duik nam. Nu is zo'n valk een driftige jon gen, die in het heets* van de strijd om het ontbijt op geen obstakelen let en deze valk klapte dan ook met een fikse smak tegen de barstende ruiten van een landbouwer aan, die in zijn tuin de ge havende lijster en de ver sufte valk tezamen aantrof. Hij maakte ten onrechte, maar dat is een kwestie van opvatting met een kachel- pook een einde aan het voortbestaan van de valk en stopte hetgeen ef overbleef in een doos. Maar valken zijn taóie dieren naar men zegt en deze was het wel in het bijzonder, want korte tijd later verrees de vogel uit de bezwijming en wilde het zwerk weer tegemoet. Waarop hij met behulp van een koekepan op het on redelijke zijner verlangens werd gewezen en wederom in de doos werd opgebaard. Met de thans naar men aan nam wel goed overleden valk reisde men naar een kennis te Beverwijk, die naar ver teld werd góed was in het opzetten van vogels, maar die voor deze valk niet zo veel waardering had, omdat het tenslotte een beschermde vogel was, waarmee men veel last kan krijgen van wege de immer attente politie. Over deze dingen kunnen mensen hooglopende ruzie krijgen en deze kregen het dan ook prompt er werd korte tijd gestreden en aan de doos met het valkelijk gerukt, waardoor het deksel er af vloog. Wie schetst de verbazing der omstanders (probeert u het maar eens, ik begin er niet aan), toen onder dat deksel vandaan de valk met grote snelheid om- hoog-spoetnikte. Zo'n vogel verdiént de vrijheid vind ik. Helemaal. Velsens winkelsluiting Onlangs heeft de Velsense gemeenteraad zich uitgesproken over de winkelsluiting, die rond de komende feestdagen tot enige moeilijkheden aanleiding gaf. De Velsense middenstanders hadden namelijk B. en W. gevraagd de zaken niet alleen langer (tot 10 uur), maar ook enige dagen extra 's avonds open te mogen houden. De raad schaarde zich na enige discussie achter de opvatting van B. en W. in dier voege, dat hij niet kon goedkeuren, dat, tegen de vi gerende wet in, in Velsen de zaken tot 10 uur 's avonds open mogen blijven geduren de de voorgestelde avonden, maar dat men zich naar de winkelsluitingswet voor schrijft, wilde houden aan de sluitingstijd van 9 uur. Inmiddels was het reeds een publiek geheim, dat in enige omliggende gemeen ten de zakenlieden te verstaan was gege ven, dat met de wetswijziging op komst, het openhouden der winkels tot 10 uur oogluikend zou worden toegelaten, een standpunt, dat de Velsense gemeenteraad evenwel welomschreven niet tot het zijne wilde maken. Nadien is er contact opgenomen met het departement van Justitie, waar werd mee gedeeld, dat de oude toestand open blij ven tot 9 uur des avonds van 29 november tot en met 4 december onverkort ge handhaafd blijft en dat de winkeliers, die op eigen gelegenheid langer of op andere avonden geopend blijven, zich blootstellen aan een gerechtelijke vervolging wegens wetsovertredingen. De winkeliersorgani saties in Velsen moesten hun leden dan ook wel in deze zin adviseren. Rond de Kerstdagen voorziet men min der problemen wegens de minder grote be hoefte in die tijd aan langer geopende zaken. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Onder de regie van de heer H. van Dok- kum is de toneelvereniging „Kunst en Vriendschap" begonnen met de repetities voor de thriller van Ph. L. Cloak „De ver dachte ontkent". De uitvoering hiervan zal plaats vinden op 18 januari 1958 in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg te Dr. A. Houdijk. secretaris IJmuiden. Maandagavond heeft George Szell, dirigent van het orkest van Cleveland, in Amsterdam de eerste repetitie ge houden voor de uitvoeringen, die hij als gastdirigent tot 15 december bij het Concertgebouw Orkest zal leiden. Des tijds hebben wij reeds bericht, dat Szell ook in de komende jaren bij het Con certgebouw Orkest gastdirecties zal vervullen, maar dan steeds voor een periode van zes weken of langer. Prjjzen van donsdag Heilbot 3.803.20, tarbot I 2.802 per kg. V. haring 3121, makreel 3013.20, gr. schelvis 4235, grm. schelvis 4030. kim. schelvis 4132, kl. schelvis I 4127, kl. schelvis II 288, wijting 278, gr. gul 50, mid. gul 3731, kl. gul 2622, kl. haai 17.30, ham 69, poontjes 1613, kl. koolvis zw. 2720, kl. koolvis wit 3736 per 50 kg. Gr. kabeljauw 224144, gr. koolvis zw. 9086, gr. koolvis wit 9288, gr. leng 84 per 125 kg. Prijzen van dinsdag 1 kist tarbot, 1 heilbot, 752 haring, 363 makreel, 810 schelvis, 175 wijting, 80 ka beljauw en gul, 5 leng, 1 haai, 2 ham, 20 poon, 60 koolvis, 10 diversen. Totaal 2280 kisten. Besommingen van dinsdag VL 131 15.100. KW 87 16.100, HD 87 2930, KW 54 1420, KW 50 1200. „Beestjes zijn zilver waard" Ruim twee weken is het Franse visse- rijonderzoekingsschip „Theodore Tissier" bezig om tussen de visserijvloot in Het Ka naal, gemerkte haringen uit te zetten. Tot nu toe zijn reeds ruim zevenduizend ha ringen, na eerst met de trawl te zijn ge vangen, weer aan de golven toevertrouwd. In het totaal zullen tien tot vijftiendui^nd haringen worden gemerkt. Het doel van het onderzoek is ondermeer om de trek en de verspreiding van de haring na te gaan. Alleen de beste haringen worden na de vangst gemerkt en weer overboord gezet. Haringen met beschadigde schubben ko men hiervoor bijvoorbeeld niet in aanmer king. Het IJmuidense visserijlaborato rium aan de Haringkade krijgt gemiddeld per dag twee van dergelijke haringen toe gestuurd. Maandagmiddag om drie uur werden in de visconservenfabriek „Vico" aan de Middenhavenstraat onder andere twee gemerkte haringen aangetroffen, die enkele dagen geleden door de Claesje in Het Kanaal werden gevangen. De vissers wordt verzocht goed naar gemerkte harin gen uit te kijken en deze onmiddellijk op te sturen naar het visserijlaboratorium. Voor de beestjes wordt namelijk, zoals eer der is gemeld, de som van vijf gulden per stuk neergeteld. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 u., presenteren wij in een speciale voorstelling KIRK DOUGLAS in (LUST FOR LIFE) in Cinemascope en prachtige kleuren met Anthony Quinn - Pamela Brown. De ware geschiedenis van een be roemd man met een levensdrift, die hem tot uiterste hartstochten dreef. Neerlands grote meester herleeft in een onvergetelijke creatie 18 j. Toneelvereniging V.V.IJ. zal op zater dag 30 november 1957 in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan haar toneelseizoen openen met een uitvoering van het blijspel in drie bedrijven „Blijf zitten waar je zit.van Aug. van Zuy- len. De regie zal gevoerd worden door de heer C. van der Plas.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6