Indonesië kreeg onvoldoende meerderheid voor resolutie Minister Staf laat alle legerhelmen herkeuren WYSERÏ VAN NIEL Samenwerking met Australië bij opbouw van Nieuw Guinea Derde berging in een maand voor Wijsmuller op de Engelse kust N.Guinea in politieke commissie Zelfs een nóg gematigder resolutie zou de „twee-derde" steun missen Er zijn nu nieuwe voorschriften voor de produktie en het toezicht daarop WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 9 U bent immers veel voordeliger uit Nog steeds meldingen van gevechten uit Ifni Frans voorstel voor een NAVO-„wetenschapspool" MINISTER HELDERS TERUG Ontslagen bij n.v. Verheul UNO-Assemblee aanvaardt resolutie inzake Euromarkt Grote meerderheid wenst rapport over gevolgen „Mercurius H." bij Dungeness gestrand UNO-Assemblee betreurt Zuid-Afrika's apartheid Proces tegen „origineel importeur" Nieuwe Rijnbrug bij Rhenen opengesteld Dieven verwisselden nikkel voor oud ijzer In Joegoslavië gevonden brieffragment bracht politie op hun spoor Taxichauffeur vrijgesproken van moord te Nieuwland Gerechtshof acht onvol- doende bewijs voor zijn schuld aanwezig Overtocht der Spoetniks Kerkelijk Nieuws (Van onze correspondent in Washington) Ondanks alle inspanning, welke Indone sië zich heeft getroost een inspanning, die zelfs dreigementen niet schuwde is de uitslag der stemming voor de Indone siërs een teleurstelling geworden. De Ne derlandse delegatie onder leiding van mi nister Luns en ambassadeur Schürmann, heeft ook deze jongste partij in de UNO weten te winnen met zelfs betere cijfers dan ooit tevoren. Voor deze diplomatieke prestatie komt de delegatie ongetwijfeld hulde toe, al zul len velen zich thans afvragen hoeveel slechter thans de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zullen worden. Uiteraard heerst er voldoening in het Nederlandse kamp over de uitslag, maar voor hen, die beseffen, dat toespitsing van het conflict zowel voor Nederland als voor Indonesië ernstige moeilijkheden met zich zou brengen, kan de vreugde niet onver deeld zijn. De resolutie, die onderhandelingen voor stelde over Nieuw Guinea met assistentie van de secretaris-generaal, is in de eer ste commissie aangenomen met 42 stem men vóór, 28 tegen en 11 onthoudingen. Dit betekent, dat de resolutie, wanneer zij in de plenaire zitting van de Assemblée komt, verworpen zal worden omdat daar een meerderheid van tweederden vereist is. Indonesië komt dus niet minder dan 14 stemmen tekort. De uitslag is voor Ne derland nog gunstiger dan werd verwacht, daar Argentinië, Chili en Columbia tegen de resolutie stemden. Bij de vorige be handeling dezer kwestie hadden eerstge noemde twee zich van stemming onthou den, terwijl Columbia toen in de plenaire zitting afwezig was. Nederland met zijn medestanders behaalde toen 25 stemmen in een assemblée van 80 leden, thans ver wierf ons land er 28 in een assemblée van 82, waarin echter Zuid-Afrika verstek liet gaan. Mexico heeft onderzocht hoe de stem mingsuitslag zou zijn, indien de resolutie in dier voege werd verzacht, dat assis tentie van de secretaris-generaal er uit was gelaten en geen rapport aan de vol gende Assemblée zou zijn verzocht. Vóór zulk een resolutie zou zijn ge stemd door 45 landen, tegen door 27 lan den. Er zouden voorts 9 onthoudingen zijn geweest. Zou men dus proberen een aldus verzachte resolutie in de plenaire zitting ter tafel te brengen, dan zou Indonesië nóg altijd 9 stemmen tekort komen. Al leen een nóg verder verdunde tekst zou dus een kans maken. Het is niet zeer waarschijnlijk dat Indonesië daarvoor te vinden is. Verwacht wordt dat de plenaire zitting deze zaak vrijdagmorgen zal af doen. „Laatste poging" NEW YORK (Reuter) Vóór de stem ming had de Indonesische afgevaardigde ADVERTENTIE S door direct bij de aankoop van een §j horloge een goed Zwitsers fabrieks- H merk te kiezen, een merk waar ook g uw leverancier volkomen achter H staat. g U komt dan nooit voor onaange- g name verrassingen te staan bii eventuele reparaties en wat dies H meer zij. I KOOPT UW HORLOGE BIJ g Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1833 MADRID (Reuter-AFP) Het Spaan se ministerie van Oorlog heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een bekendma king uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat aan dit weekeind uit Marokko gekomen gewapende benden, die stellingen in de Spaanse enclave Ifni aanvielen, zware verliezen zijn toegebracht. De vijand liet talrijke doden en ongeveer honderd ge vangenen op Spaans gebied achter. De Spaanse troepen verloren vijf man aan doden en 34 aan gewonden. Over de toedracht wordt gezegd, dat in de nacht van zaterdag op zondag de tele foonverbindingen tussen het stadje Sidi Ifni en een aantal stellingen op drie of vier km. van de grens met Marokko wer den verbroken. Enkele uren later vielen gewapende benden de stellingen en geïso leerde posten gelijktijdig aan en trachtten zij nabij Sidi Ifni, de voornaamste plaats van de enclave, munitiedepots in handen te krijgen. In de laatste maanden, aldus het Spaan se communiqué, zijn orde en rust in Ifni en het gebied van de Sahara verstoord door de aanwezigheid van gewapende af delingen van 't bevrijdingsleger aan de Ma rokkaanse grens. De Spaanse regering ver zocht Marokko de benden uiteen te drij ven en te vervangen door afdelingen van het koninklijke leger. Daar de gewelddaden voortduurden, heft de Spaanse regering de bezetting in de genoemde gebieden versterkt, aldus de Spaanse bekendmaking. Het optreden van het Marokkaanse „be vrijdingsleger" volgt op een periode van Spaans-Marokkaanse onderhandelingen o- ver het gebied van Ifni en de zuidelijke streek van het Spaanse protectoraat. Wat Ifni betreft heeft de Spaanse regering zich bereid verklaard zich tot het Internatio naal Gerechtshof te wenden, aldus wordt van Spaanse zijde vernomen. Van Marok kaanse zijde gaf men echter de voorkeur aan rechtstreekse onderhandelingen. Het te Rabat verschijnende Marokkaan se regeringsgezinde dagblad „Al Alam" meldde dat Marokkaanse guerillastrijders de hoofdstad van Ifni, Sidi Ifni hebben bezet. Het Spaanse communiqué noemde dit bericht nonsens. Ali Sastroamidjojo nog verklaard, dat In donesië bereid is, om op een conferentie met Nederland over de kwestie-Nieuw- Guinea, te spreken over andere vraagstuk ken, die voor beide landen van belang zijn. „Wij kunnen echter niet toestaan, dat de Hollanders ons zoeken naar een vreed zame oplossing verhinderen, door gebruik te maken van de regel van een tweeder den-meerderheid in de Algemene Verga dering der UNO. De situatie is te ernstig, om op een dergelijke onverantwoordelijke manier te worden behandeld. Doch mochten zij wederom succes hebben en ik hoop van niet dan geloof ik niet dat iemand, en in het bijzonder Nederland en Austra lië, iets te klagen zal hebben, als wij zeg gen dat deze poging om een vreedzame oplossing te bereiken door tussenkomst van de UNO, wellicht onze laatste zal zijn". De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schürmann keerde zich tegen de bewering, dat het altijd de bedoeling was geweest, dat Nieuw-Guinea in de soeverei niteitsoverdracht zou zijn begrepen, doch dat Nederland ter elfder ure van gedach ten zou zijn veranderd en besloten had het daarvan uit te zonderen. „Ik acht mij genoodzaakt erop te wij zen, dat toen Nederland zijn invloed over de eilanden in de Maleise archipel uit breidde, deze bijna voortdurend met elkaar in oorlog waren. Het is een onmiskenbaar feit, dat onder de Nederlandse invloed de vrede werd hersteld en dat zij daardoor tot één natie werden samengesmolten. Nieuw-Guinea heeft nimmer behoord tot dit deel van het Nederlands-Oost-Aziati sche rijk." Mr. Schürmann zette uiteen, dat tot aan het begin van deze eeuw nie mand in Nieuw-Guinea heeft kunnen door dringen en dat zelfs nu de bevolking nog nooit een Indonesiër heeft gezien, en niet weet wat het woord betekent. Na de ontdekking van onregelmatig heden bij de keuring van legerhelmen in een fabriek te Doesburg is by minister Staf onzekerheid ontstaan over de deugde lijkheid van reeds vroeger afgeleverde hel men. Hy heeft dan ook een nadere con trole op alle in de krygsmacht aanwezige helmen gelast, in het byzonder op mini mumgewicht en enkele andere eigenschap pen. Het is mogelijk, dat als gevolg van deze controle nog een aantal helmen zal moeten worden afgekeurd. Dit heeft'minister Staf medegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Koersen (K.V.P.). De voltooiing van de ondergrondse van Stockholm is gevierd met een reus achtig perron-diner voor de ongeveer 2000 arbeiders en technici, die bij de bouw van het project betrokken zijn geweest. WASHINGTON (UP) De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Pineau heeft aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles voorstellen gedaan omtrent bunde ling van de wetenschappelijke hulpbron nen der NAVO-landen. De ambassadeur van Frankrijk in Washington, Hervé Al phand, deelde dinsdag mee dat dit plan op de NAVO-conferentie ter tafel zal ko men, doch dat de details later door des kundigen zouden worden besproken. Te Washington wordt vernomen dat een wetenschappelijke „pool" niet noodzakelijk tot de leden van de NAVO beperkt zou be hoeven te blijven. Men denkt in dit ver band ook aan Zwitserland en Zweden. De minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, is na een reis van zes weken naar Nederlands Nieuw Guinea, Australië, Suriname en de Nederlandse Antillen, dinsdagavond in ons land teruggekeerd. Op de Amsterdamse luchthaven zei hij. in een gesprek, dat de kennismaking met Ne derlands Nieuw Guinea volledig aan zijn verwachtingen heeft beantwoord. Hij was zeer voldaan over de toestand. Het tempo, dat in de afgelopen jaren is behaald ten aanzien van de ontwikkeling van de bevolking noemde hij bevredigend. De intensivering van de bestuursvoering zal evenwel in de komende jaren moeten worden- Versneld. Daarvoor is- het nodigy dat de vervoersmogelijkheden worden vergroot. Er kan geen termijn worden ge noemd, waarop de bevolking rijp mag wor den geacht, zich uit te spreken over de toekomst. Zonder twijfel zal het nog een kwestie van jaren zijn. Er bestaan nog talrijke grote problemen op het gebied van het onderwijs, de gezondheidszorg en van sociale en economische aangelegenheden, aldus de minister. Veel werk moet nog in het binnenland worden gedaan. Voorkomen moet worden, dat abnormale verschillen tussen de delen van de bevolking, in de kuststroken en het binnenland ontstaan. Belangrijk is daarbij, dat het eerste onderwijs aan de bevolking op zeer brede basis geschiedt. Met missie en zending had de minister zeer veel con tact gehad. Natuurlijk zijn er van die zijde wensen, maar over het algemeen was men in die kringen tevreden. Bij de besprekingen, welke minister Helders met leden van de Australische regering in Canberra heeft gehad, heeft hij van die zijde volledig begrip ondervonden ten aanzien van onze wijze van opbouw van Nieuw Guinea. „Australië staat op hetzelfde standpunt als wij. Alleen zal thans coördinerend ten aanzien van beide delen worden gewerkt In Diergaarde Blijdorp te Rotterdam zijn acht jonge hyena's geboren, die door het straathondje „Debbie" worden gevoed. Kennismaking van Debbie met twee harer pupillen. De directie van de n.v. Carrosseriefa- briek Verheul te Waddinxveen heeft aan twintig werknemers ontslag aangezegd wegens een verschuiving in de levertijden van de orders. Omtrent het ontslag is over leg gepleegd met de vakbonden en het ge westelijk arbeidsbureau. Voor de ontsla gen werknemers wordt een andere betrek king gezocht. en in dat opzicht is het de wens van de Australische regering om zo nauw moge lijk samen te werken." Contactpunt Over het te voeren beleid in beide delen van Nieuw Guinea staat in den vervolge contact op ministerieel niveau op het pro gramma. Wij zullen veel van elkaar bij de opbouw kunnen leren. Verder is het in stellen van een contactpunt, dat overigens op zeer eenvoudige basis kan geschieden, op korte termijn gewenst. Den Haag ligt veraf van Nieuw Guinea. Dat Australië de aangewezen plaats is voor dat contact punt is duidelijk, behoudens nadere goed keuring, van de ministerraad een de Staten- generaal. Minister Helders had in Port Moresby een vrij grote ontwikkeling aangetrof fen op het gebied van het particulier initiatief. De bevolking heeft er een groot aandeel in, vooral in de vorm van coöpe ratief werken. Misschien kunnen derge lijke lichamen ook in Nederlands Nieuw Guinea tot stand komen. In ieder geval zal het noodzakelijk zijn de samenwerking te bundelen, opdat de bevolking er aan kan deelnemen. De toekomstige verdere ontwikkeling zal geen sterke toeneming van de financiële uitgaven van ons land vergen. Samenwerking op financieel ge bied ten aanzien van ondernemingen tus sen Australië en Nederland zag de mi nister niet direct. Wel 'zal er overleg tus sen beide landen worden gepleegd over de economische mogelijkheden. Aan een betere voorlichting op Nieuw Guinea kan voorts zeker wat worden ge daan. Dat is overigens een afzonderlijk probleem, dat de aandacht van de mi nister heeft, al zullen er vele moeilijkheden te overwinnen zijn. NEW YORK (UP) De Algemene Ver gadering der UNO heeft met 57 tegen 12 stemmen, bij 9 onthoudingen, besloten de gevolgen van de Euromarkt t,e bestuderen voor de toekomst van gebieden zonder zelfbestuur. Namens Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en België, en met instemming van West-Duitsland, tekende de Belgische ambassadeur Joseph Nisot verzet tegen zulk een gang van zaken aan. Nisot merkte op dat drie van de onder tekenaars het verdrag nog niet geratifi ceerd hebben en dat enige discussie door de UNO over dit verdrag daarom prema tuur is. Nisot zeide, dat in het debat van kwestie, de bezorgdheid van sommige de- de beheerschapscommissie over deze legaties gebleken is, wat betreft de uitwer king van de Euromarkt voor Afrikaanse gebieden, die door Europa bestuurd wor den, maar dat een dergelijk argument niet te berde is gebracht wat betreft ande re economische programma's, zoals het Colombo-plan. De Belg verklaarde dat het „ontoelaatbaar" is de betrokken Euro pese staten te vragen gegevens over de implicaties van het verdrag te verstrek ken vóór het verdrag in werking treedt. Hij zeide, dat de Europese gemeenschap de kwestie te zijner tijd bespreken zou. In de resolutie wordt aan de secretaris generaal verzocht vóór de volgende zit ting der Assemblee een rapport op te stel len „over de ontwikkelingen, welke ver band houden met de associatie van gebie den zonder zelfbestuur met de Europese Economische Gemeenschap. Tijdens het commissiedebat werd door vele Aziaten en Afrikanen de vrees uitge sproken, dat de Gemeenschappelijke Markt een nadelige invloed zou hebben op de handelspatronen van Afrikaanse ge bieden en deze gebieden aan Europese eco nomische stelsels zou binden op een wijze, welke nadelig zou zijn voor hun kansen op uiteindelijke onafhankelijkheid. (Van een onzer verslaggevers) TERWIJL DE BEMANNINGEN van de IJmuidense sleepboten „Cycloop" en „Titan" dinsdagmorgen voor de haventoegang van Wells aan de Britse oostkust de eerste voorbereidingen troffen voor de berging van de Rotterdamse kustvaarder „Frida Blokzyl", kwam om tien minuten voor vier 's morgens een nieuwe noodmelding binnen by de radiodienst van N.V. Bureau Wysmuller te IJmuiden. By Dungeness in het Engelse Kanaal was de in 1956 gebouwde Rotterdamse kustvaarder „Mercurius H." van C. Holchers Kustvaartbedryf gestrand. De 457 ton grote coaster vroeg om sleep- boot-assistentie. Bij Wells vandaan zette de sleepboot „Cycloop" onmiddellyk koers naar Dungeness een reis van ruim honderdenzeventig myi. Bureau Wijsmuller had gisteren inmid dels met de rederij en de verzekering een contract tot berging van de „Mercurius H." op Lloyds Open Form afgesloten. Door de „Cycloop", die nog bergings materiaal van het werk bij de „Iano" aan boord heeft, werd onder bevel van kapi tein Jan de Koe een zeer vlotte reis langs de Britse oostkust gemaakt. In de afgelo pen nacht nam de marconist voor de eerste keer contact op met de kapitein van de „Mercurius H" en besloten werd, dat de „Cycloop" nog dezelfde nacht bij aankomst om een uur zou vastmaken. Dit vastmaken had een zeer vlot verloop, maar het trekken by het hoge tij had van nacht nog geen resultaat. De coaster, die met schroot is geladen, ligt op een klein strand ten westen van Dungeness. Aan boord van de kustvaarder bevin den zich inmiddels twee bergingsinspec teurs van N.V. Bureau Wijsmuller, de heren F. Jonkman en P. Kalkman. „Nestor" naar Wells Het bergingswerk van de „Frida Blok zijl" staat thans onder leiding van kapi- Nederland onthield zich NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO heeft met 59 tegen 6 stemmen, bij 14 onthoudingen, een resolutie aangenomen, waarin zij betreurt dat Zuid-Afrika geen gevolg heeft gege ven aan haar verzoek de apartheidspoli tiek te matigen. De assemblee vraagt Zuid-Afrika opnieuw deze politiek te her zien. Bij een afzonderlijke stemming over een artikel van de tweede resolutie, waarin wordt betreurd, dat Zuid-Afrika geen ge hoor heeft gegeven aan een soortgelijke resolutie van januari van dit jaar, spra ken 62 landen zich voor en drie tegen dit artikel uit. Elf landen onthielden zich bij deze stemming. De tegenstemmers waren: Australië, België, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Luxemburg en Portugal. Onder de landen, die zich onthielden, waren Ne derland, de Verenigde Staten en Italië. Drie landen, namelijk Zuid-Afrika, Ma rokko en Libanon, waren niet bij de stem ming aanwezig. De Algemene Vergadering nam vervol gens met 64 stemmen voor, geen tegen en zestien onthoudingen een resolutie aan, waarin er bij Zuid-Afrika op wordt aan gedrongen onderhandelingen te beginnen met India en Pakistan over klachten van deze twee landen' over de behandeling van personen van voor-Indische afkomst in Zuid-Afrika. Voor de president van de rechtbank te Dordrecht heeft wederom een kort ge ding het derde in twee weken ge diend naar aanleiding van een adverten tie van een radiohandelaar in Dordrecht. Ditmaal had de firma J. te Amsterdam, importeur van een bepaald merk Duitse radio- en televisietoestellen, de radiohan delaar B. L. voor de rechter gedaagd, omdat deze in een advertentie zich „ori gineel importeur" van deze toestellen had genoemd en bovendien daarbij een prijs vergelijking had opgenomen. De heer L. betoogde, dat hij met het woord „origi neel" stellig niet „enig" importeur had be doeld. Tegen de stelling van de Amster damse importeur, dat hij geen „fabrieks garantie" kon geven en dat hij dat in zijn advertentie toch medegedeeld had, voer de hij aan, dat „fabrieksgarantie" alleen aan importeurs gegeven wordt en dat hij die net zo goed als de firma J. krijgt. Voorts zei hij dat hij zijn prijzen vaststel de in overeenstemming met de wensen dienaangaande van de regering en dat hij dus goedkoper moet leveren. Mr. P. Groenewegen uit Amsterdam, stelde namens de fa. J. daartegenover, dat de betiteling „origineel importeur" bij het publiek de indruk vestigt, dat de heer L. de enige goede importeur is. Er wordt door de heer L. geprofiteerd van de good will, die de firma J. zich verworven heeft. De firma J. heeft een overeenkomst met de Duitse fabrieken en zij is dan ook de „officiële importeur". Het gaat niet aan, dat het publiek gesuggereerd wordt dat dit niet zo is, aldus mr. Groenewegen. Op 2 december zal de president yan de rechtbank uitspraak doen. tein M. de Koe. Evenals de „Cycloop" is ook de „Titan" vandaar vertrokken om koers te zetten naar de „Mercurius H." De sleepboot zou in de loop van vandaag bij Dungeness aankomen, zodat vannacht 2400 pk. aan de sleepdraad trekken. De sleepboot „Nestor" zou vandaag uit IJmuiden naar de „Frida Blokzijl" ver trekken om het werk van de „Cycloop" en „Titan" over te nemen. De „Nestor" neemt de havensleepboot „Junior", de vlet „Bur- wijs" en een bak, waarin de lading van de coaster zal worden gelost, op sleeptouw mee naar Engeland. De secretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, heeft vanochtend de nieuwe brug over de Rijn bij Rhenen opengesteld. Mr. Gieben trad daarbij op als plaatsver vanger van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, die wegens ziekte verhinderd was aan zijn voornemen, deze openstelling zelf te verrichten, gevolg te geven. Mr. Gieben zei, dat door het openstellen van deze brug een belangrijke schakel in de noord-zuid verbinding van Rhenen naar Oss wordt voltooid. Hij was er van overtuigd dat in het bijzonder voor de verbinding van de Betuwe met Rhenen en de streek ten noorden daarvan de brug van groot belang zou blijken te zijn. Nog meer zal de brug tot haar recht komen als rijks weg 15 tot Kesteren zal zijn doorgetrokken. „Niet alleen technisch is deze verbinding een boeiend geheel, ook bestuurlijk is hier een knap stuk werk geleverd, als men na gaat dat hier drie provincies en enige ge meenten hebben samengewerkt dat zij daarbij het rijk nog te vriend moesten houden vanwege de Rivierenwet", zei mr. Gieben, die tenslotte dank bracht aan allen, die aan de totstandkoming van de brug hebben meegewerkt. In samenwerking met de controledienst van het ministerie van Economische Zaken heeft de Rotterdamse recherche klaarheid gebracht in een zaak waarbij voor een waarde van 40.000 aan nikkel werd ge stolen uit een entrepot aan de IJselhaven. Het onderzoek heeft geleid tot de arres tatie van tien verdachten. De twee ton gestalen nikkel, die tenslotte aan een Amsterdamse firma bleek te zijn verkocht, kon niet in beslag genomen worden. Gedeeltelijk was zij reeds ver werkt. Het nikkel behoorde tot een partij van 5000 kg, die in 31 vaten via Rotterdam van een Duitse fabriek per schip naar Joego slavië was vervoerd. De leverancier, een Amsterdamse firma, kreeg na aankomst van de partij uit Joegoslavië bericht, dat er 1730 kg, de inhoud van tien vaten, ont brak. In plaats daarvan had men oud ijzer in de vaten gestopt. In een van de vaten was een stuk van een Nederlandse brief gevonden. Dit fragment en een foto van het oude ijzer stuurde men naar Neder land. Uit het onderzoek bleek, dat de dief stal in Rotterdam gepleegd moest zijn, in een loods aan de IJselhaven, waar de partij van 4 tot en met 25 februari was opgesla gen geweest. Ook werd ontdekt, dat een Amsterdamse firma begin februari een partij nikkel uit Rotterdam betrokken had, die ongeveer de grootte had van de gesto len partij. Het brieffragment bleek van een Rotterdamse fabriek te zijn. Deze fabriek had altijd dezelfde afnemers voor het oude ijzer, de 40-jarige L. van der M. en de 43- jarige H. W. Dezen werden aan een scherp verhoor onderworpen en bekenden ten slotte, dat zij in februari een partij nikkel van de 41-jarige koopman P. S. gekocht hadden. Deze was in februari in dienst bij een expeditiebedrijf. Hij moest veel in de loods zijn waar het nikkel opgeslagen lag. Door zich te laten insluiten had hij kans gezien met de auto van zijn baas de vaten uit de loods te halen en ongemerkt ook weer terug te brengen. Thuis verwisselde hij met de onkopers het nikkel voor het ijzer. De minister verklaart verder, dat na ontdekking der onregelmatigheden, van de ruim 43.000 herkeurde legerhelmen 39 per cent alsnog is afgekeurd; 42,9 percent moest een nadere bewerking ondergaan en 18,1 percent bleek aan de gestelde eis te voldoen. Van een aantal van ongeveer 73.000 helmen heeft de keuring aanleiding gegeven tot een strafrechtelijke vervol ging. Deze 73.000 helmen vormden de laat ste serie van een order van 400.000 stuks. De leverancier zal aan de uit de herkeuring voortspruitende garantiebepalingen vol doen. De order voor het fabriceren van de helm naar Amerikaans model was na ver gelijking van verscheidene aanbiedingen gegund aan de fabrikant, die ook de voor oorlogse legerhelm had gemaakt. De definitieve specificaties zijn pas op gesteld na een aanloopproduktie onder toe zicht van de opdrachtgever. Tijdens de aanloopperiode van de produktie werd de kwaliteit van de helmen gewaarborgd door de eisen, die aan het te gebruiken staal waren gesteld en de dikte van de te gebruiken staalplaat. Bij de eindkeuring werden twee op de duizend helmen be schoten. Op iedere zes schoten mocht slechts één doorboring voorkomen, terwijl een maximumindeuking was vastgesteld. Tijdens de aanloopperiode bleek, dat er een duidelijk verband bestaat tussen ge wicht en weerstandsvermogen van de helm en dat derhalve in een zeker mini mumgewicht een aanduiding voor andere eigenschappen van de helm kon worden gevonden. Toen de definitieve voorschriften op papier werden gesteld, kwamen daarin een maximum- en een minimumgewicht voor, die werden vastgesteld op 9 oktober 1953. De fabrikant legde deze gegevens in een fabrieksorder vast. Doordat de keuring bij 73.000 helmen niet naar behoren heeft plaatsgehad, zijn talrijke helmen van te licht gewicht afge nomen, die nu alsnog vervangen zullen worden. Juist voor deze laatste serie van ca. 73.000 stuks was de gewichtscontrole van groot belang. De tot dan toe gebruikte hydraulische pers van de fabriek was uit gevallen, zodat mechanisch geperst werd, hetgeen minder waarborgen voor een ge lijkmatig produkt geeft. Er waren dan ook nog eens strikte orders voor de gewichts controle gegeven. Ten dienste van het strafrechtelijk on derzoek en daarna zijn talrijke schiet proeven genomen. Bij de beschoten helmen van een te laag gewicht kwam een te groot aantal doorboringen voor. Sinds 20 juli 1957 is een nieuw technisch voorschrift voor de troepenhelm van kracht, waarin alle ervaringen zijn ver werkt en dat afdoende waarborgen voor een goed produkt geeft. Voorts zal het ge beurde in aanmerking genomen worden bij de aanwijzing van en het toezicht op het personeel, dat met de keuringen en de controle is belast. Het gerechtshof in Den Haag heeft ver vroegd arrest gewezen in de Nieuwlandse moordzaak en de verdachte, de 40-jarige taxi-chauffeur L. H., vrygesproken van alle hem ten laste gelegde feiten. Het ge rechtshof overwoog, dat er niet voldoende overtuigend en wettig bewys bestond om een veroordeling van de verdachte te rechtvaardigen. De taxi-chauffeur was ervan beschul digd, in de nacht van 7 op 8 januari de 33-jarige weduwe S.K.-R. in haar woning te Nieuwland te hebben vermoord en on geveer zesduizend gulden uit de woning te hebben gestolen. De procUreur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. J. Zaaijer, had zaterdag twintig jaar gevangenisstraf tegen H. gevorderd, dezelfde straf die de rechtbank te Middelburg H. had opgelegd. Het gerechtshof heeft voorts de eis van de procureur-generaal, het bij H. in beslag genomen geld ter beschikking te stellen van de erven van de weduwe K., afgewe zen. ADVERTENTIE Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Tienduizend. In Den Haag zijn inbre kers de laatste tijd zeer actief. Thans heb ben zij bij een nachtelijke inbraak in een fabriekskantoor aan het Buitenom een brandkast opengescheurd en daaruit tien duizend gulden meegenomen. Naar de Utrechtse sterrenwacht mede deelt, passeert hedenmiddag om 16.52 uur de raket van de eerste kunstmaan door het zenith, van noordwest naar zuidoost. Morgenochtend is de tweede kunstmaan om 7.20 uur misschien laag in het noord oosten te zien, gaande van noord naar oost. Morgenmiddag passeert de raket van de eerste kunstmaan op 50 graden hoogte in het westen, gaande van noordwest naar zuidoost. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Oudkerk-Roodkerk: D. Th. Rutgers te Eenrum (Gr.); naar Oostwold (Westerkwartier): J. P. van San ten, kand. te Utrecht. Beroepen te Mantgum S. Krikke te Schingen (Fr.). Benoemd tot sanatoriumpredikant te Laren (N.-H.) J. van der Poel te Venlo. Geref. Kerken Beroepen te Bennebroek H. A. van Bot- tenburg, kandidaat te Hilversum. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Nieuw-Amsterdam L. Holt- rigter te Onstwedde; voor Driebergen H. van Leeuwen te Arnhem. Geref. Kerken onderh. art. 31 K O. Bedankt voor Blokzijl; G. Mulders'te Ulrum.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9