GERUCHT OM PETR1CCA ELZER'S BERTUS PRUIS OVERHEMDEN DASSEN SOKKEN Oh kom 'R IS kijken... P. RIS| 101 Stfïïtë Zonderlinge praktijken der Italiaanse christendemocraten in de provincie Praag lokt steeds meer toeristen HERENMODEHUIS Heeft wat U zoekt! fclSCtö-M BROMFIETSEN: LEDEREN KLEDING: 11 Stiefdochter van hertogin van Kent onder voogdij Nehroe zou conferentie op hoog niveau wensen „Jupiter" en „Thor" thans in serieproduktie Raket voor kunstmaan staat klaar in Florida De inval in Ifni Spaans-Marokkaanse relatie verslechterd Hoof) of) samenwerking de bodem ingeslagen Scheepvaart VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 (Van onze correspondent in Rome) Een van de grootste deugden van het democratisch stelsel is dat misstanden op den duur aan het licht komen. De volksvertegenwoordiging en de vrije pers zorgen ervoor dat de, blijkbaar onvermijdelijke, corruptie zekere perken niet te buiten gaat. Maar dan moet de overheid ook oor hebben voor op feiten berus tende critiek. Onlangs wees het republikeinse Kamerlid Camagni in het Italiaanse parlement op ernstige misstanden in het stadje Sora, een honderd kilometer ten zuiden van Rome, maar we kregen niet de indruk dat de betrokken ministers begrepen dat het aan de kaak stellen van misstanden een der belangrijkste functies is van het parlement. We kregen bijzonderheden te horen over een zekere Annibale Petricca, een man die zesendertig keer met de strafrechter in aanraking is geweest, drie jaar lang fascistisch „podesta" (alleenheerser) is geweest van Sora en er thans burgemeester is, dankzij de hulp van drie christen democratische ministers en van de bisschop van Sora. Petricca is rap van tong en won de gunst van Andreotti, destijds de rechterhand van De Gasperi. Het gevolg was dat hij in 1952 tot burgemeester werd gekozen, maar hij misdroeg zich schandelijk. Hij werd op nieuw veroordeeld wegens ernstige mis handeling van een wethouder, die het niet met hem eens was, en later weer gearres teerd, omdat hij op eigen houtje opcenten legde op de gemeentelijke belastingen en accijnzen en zo enkele miljoenen in de wacht sleepte. Al gauw werd hij van straf vervolging ontslagen en de officier van de (in Italië gemilitariseerde) douane-ambte naren, die hem had laten inrekenen, werd naar een kleiner plaatsje „verban nen". Met dat al wilden de christen-de mocraten hem in 1956 niet meer op hun verkiezingslijst hebben. Petricca wist raad. Hij stichtte een nieu we partij, die de industrialisatie van Sora voorstaat en weer kreeg hij de steun van Andreotti (nu minister) en van de voor zitter van „de kas voor het Mezzogiorno", Campilli (nu ook minister), die voor Sora en omgeving in de Kamer zitten. Dank zij sterke financiële steun kreeg zijn nieuwe partij heel wat aanhang en kwam met der tien van de dertig gemeenteraadsleden uit de bus. Niet voldoende voor Petricca om burgemeester te worden. De officiële chris ten-democraten hadden zes man in de raad gekregen. Nu liet de bisschop, monseigneur Musto, in de kathedraal en de kerken afle zen dat het plicht was Petricca te steunen. Hij bedreigde de leiders van de rooms ka tholieke actie met kerkelijke straffen, in dien zij dit niet deden en maakte tevens bekend dat hij niet aan het hoofd van de processie van Santa Restituta, schutspa trones van de stad, zou uittrekken als de christen-democraten geen akkoord troffen met Petricca. De plaatselijke christen-democraten, die hem als oplichter en schavuit kenden, wil den daar niet van weten. De leiders van de christen-democraten van Sora werden door de ministers Andreotti en Campilli naar Rome ontboden, maar gaven niet toe. Het gevolg was, dat van hogerhand de af deling Sora van de christen-democraten partij werd ontbonden. Enkele dagen later sloten Petricca en de zijnen zich aan bij de christen-democraten van Rome en hie ven hun eigen partij op. De prefect, verte genwoordiger der regering in de provincie, liet zich ook niet onbetuigd. Een broer van een der halsstarrige „echte" christen-de mocraten was plaatselijk geneesheer in 's rijks dienst en werd zonder opgave van redenen geschorst. Onmiddellijk daarop riep de prefect het zestal bijeen en drong er weer op aan dat zij Petricca zouden steunen. Nieuwe weigering. Communist omgekocht Toen verluidde, dat de gemeenteraad bij een zou komen om een burgemeester te kiezen, verzon Petricca, die twee stemmen te weinig had, er iets anders op. De felste communist in de gemeenteraad, een meu belmaker, was zonder werk geraakt. Hij bezorgde die man een baantje, gaf hem een flinke som geld en tot grote verbazing van de andere communisten kreeg Petricca als veertiende stem: die van een commu nist. De vrouw, de moeder en de hele fa milie van de „verrader" stonden de man voor het raadhuis op te wachten om hem af te ranselen en Petricca moest hem ijlings naar Rome sturen te gast bij een zoon van hem, die daar woonde. Ondertussen kozen de „zuivere" christen democraten, gesteund door alle partijen, van de communisten tot de fascisten, tot burgemeester de voorman van de ontbon den sectie van de christendemocratische partij. De bisschop, goed vriend van minis ter Andreotti, deed daarop de echte chris ten-democraten, de burgemeester incluis, in de kerkelijke ban. De prefect om ook iets te doen, ontbond de raad van regen ten van het provinciale hospitaal, omdat zij „zuivere" christen-democraten waren. Vijf eerste stenen De minister van Landbouw, Colombo, LONDEN (UP). - Een Londens gerechts hof heeft de negentienjarige stiefdochter van de hertogin van Kent, Tessa Kennedy, onder voogdij gesteld. Zij kan nu niet huwen met de 26-jarige Domic Elwes, zoon van de portretschilder Simon Elwes, een oude vriend van prinses Margaret. In de Londense society gaan geruchten dat Elwes en Tessa, eventueel op het vasteland van Europa, zouden huwen. Tessa mag Engeland nu niet meer zonder toestemming van de rechtbank verlaten. De ouders van Tessa, zowel haar ge scheiden en hertrouwde Joegoslavische moeder als haar stiefmoeder, de hertogin van Kent, zouden tegen het huwelijk zijn gekant. NIEUW-DELHI (UP) Uit diploma tieke kringen te Nieuw Delhi wordt ver nomen dat premier Nehroe zich tot de grote landen van Oost en West heeft gericht met het dringend verzoek te be sluiten tot een conferentie op hoog niveau, ter bespreking van de problemen van de wereldvrede. Nehroe heeft zich nog niet uitgelaten over deze berichten, maar wel is tijdens een conferentie van Nehroe opgevallen dat de premier van India een sterke voorstander van zulk een conferentie is. „Alleen door directe onder handelingen en overeenkomsten, die langs vreedzame weg bereikt worden, kunnen de vraagstukken van de wereld worden opgelost", zo verklaarde hij. „Amerika en Rusland kunnen deze wereld opvoeren tot ongekende hoogten, of in de diepste af grond der ellende storten', zo zei hij. kwam zijn vrienden Andreotti en Campilli te hulp en maakte Petricca bij wijze van troost hoofd van het heemraadschap van Sora, hetgeen betekende dat hij vijfhon derd miljoen lire te beheren kreeg. Maar tevreden was Petricca niet. Hij wilde en zou burgemeester worden. Na een paar maanden lukte het hem nog een zieltje on der de raadslieden te winnen en nu staak ten de stemmen: vijftien voor en vijftien tegen. Dit was voor de prefect aanleiding de gemeenteraad te ontbinden. Er zouden nieuwe verkiezingen worden uitgeschre ven. Petricca vierde zijn overwinning. Hij nodigde Andreotti en Campilli uit, die met hem door de straten van Sora wandelden en vijf eerste stenen gingen leggen voor fabrieken, die aan Sora werden toegezegd door „de kas van het Mezzogiorno". Een feestmaal, waarbij de ministers en de bis schop aanzaten en waarvoor de prefect speciaal order had gegeven, dat in verbo den viswater de vermaarde karpers van Sora moesten worden gevangen, was het voorlopig besluit. De communist Giammar- co was inmiddels van meubelmaker bank- beambte geworden en zijn kinderen stu deren nu in een door paters geleide kost school. De bisschop had zijn coadjutor en drie pastoors, die tegen Petricca waren, doen wegsturen en vervangen door meer plooibare karakters. Onbeschaamde ministers Men zou verwachten dat de ministers dit verhaal van het Kamerlid Camagni met beschaamde kaken zouden hebben aangehoord. Die indruk kreeg men echter beslist niet. Andreotti zweeg, maar luister de althans. Campilli verliet de zaal. En de minister van Binnenlandse Zaken, Tam- bronl, van wie men zou verwacht hebben, dat hij althans de prefect zou hebben ont slagen, onderbrak de uiteenzettingen met uitroepen als „Mooie dingen om in de Ka mer te komen vertellen" en „Moet het parlement zich met dergelijke zaken be moeien?" En toen een ander Kamerlid een opmerking maakte, kon men hem horen zeggen: „Wat gaat u die zaak nu aan?" De democratie in Italië is nog steeds in haar geboorteweeën, tenzij zij reeds bezig is de geest te geven. Minister Campilli is enkele dagen na de opmerkelijke episode naar Sora vertrokken om aan de zijde van zijn vriend Petricca weer een werk van de kas vóór het Mezzogiorno in te wijden. (Van onze correspondent in Wenen) OP EEN CONGRES voor vreemdelin genverkeer in Praag durfde de directeur van een Tsjechisch reisbureau eindelijk te verklaren, dat zijn landgenoten vóór de dood van Stalin zelfs niet naar andere volksdemocratische landen mochten reizen en dat het bezoek van toeristen uit het westen feitelijk onmogelijk was. Later zou daarin, volgens hem, verandering zijn ge komen en dat is inderdaad zo, want in de zomer 1956 kon een beperkt aantal toe risten - tegen zeer hoge prijzen - een be zoek aan Tsjechoslowakije brengen. Intus sen heeft de Hongaarse revolutie weliswaar een streep door deze rekening gehaald, maar men schijnt in Praag nu niet meer van mening te zijn dat het bezoek van rei zigers uit het westen gevaarlijk is voor de Tsjechische staatsburgers. Derhalve wordt het vreemdelingenverkeer uit het westen opnieuw gepropageerd, niet alleen om daarmee het propagandistische be wijs te leveren, dat coëxistentie mogelijk is, maar ook om de deviezenvoorraad te spekken. De Tsjechoslowaken zelf worden echter afgescheept met vakantiereizen naar Mongolië en vooral naar het commu nistische China, waarvoor een regelmati ge luchtvaartdienst met TU 104 - straal vliegtuigen zal worden ingesteld, hoewel het de vraag is of de Tsjechen hieraan dringende behoefte zullen voelen. In ie der geval krijgen ze geen kans het wes ten te bezoeken. Wat het toeristenver keer uit het westen betreft hoopt men in Praag, dat dit in het komende jaar ver drievoudigd zal worden, terwijl men uit de communistische staten slechts veer tig percent meer bezoekers verwacht. Tot dit doel worden nu reeds Je nog be staande hotels opgeknapt. Het Tsjechi sche staatsbedrijf voor vreemdelingenver keer heeft zijn eigen hotels met vijftig vermeerderd, terwijl vroegere hotels, die in de afgelopen jaren als bureaux werden ingericht, nu weer hun oorspronkelijke bestemming zullen krijgen. Men ver wacht in 1958 tenminste dertigduizend be zoekers uit de "kapitalistische landen", voornamelijk uit West-Duitsland, waar men veel mensen vermoedt, d'hun fa milie of vroegere vrienden willen opzoe ken e.i eventueel helpen. De staat specu leert dus gedeeltelijk op de hulp uit het Westen, terwijl een particulier hiervoor wordt gestraft. De rentenier J. Koslovsky uit Kolin bij voorbeeld werd tot een jaar gevangenis veroordeeld omdat hij in zijn brieven had geklaagd „dat het leven hier moeilijk is en men met zijn rente niet kan rond ko men". De man had postzegels naar zijn rela ties gestuurd, waarvoor dezen hem levens middelen zonden. De Tsjechische staat wil wel de dollars of marken, maar zorgt niet voor het nodige comfort. Dat laatste verklaarde een Tsjechische staatsburger die Oostenrijk had bezocht. Deze prees de reinheid en het comfort in de Oosten rijkse treinen en besloot zijn requisi toir aldus: „Een vergelijking met de Tsjechische spoorwegen val: in ons na deel uit". Een goed teken overigens is, dat deze brief in het blad "Nova Svobo- da" werd afgedrukt. WASHINGTON (Reuter) De Sovjet- Unie beschikt over enige misschien vier duikboten, die atoomraketten met een reikwijdte van 1.450 km kunnen af schieten. Dit is, naar verluidt, meegedeeld door Allen Dulles, hoofd van de Ameri kaanse centrale geheime dienst, toen hij werd gehoord door de subcommissie van de Senaat, die een onderzoek instelt naar de paraatheid van de V.S. Deze Russische duikboten zouden New York en andere steden aan de Amerikaanse oostkust kunnen verwoesten. Zij zouden ook onder water de kernprojectielen kun nen afschieten. WASHINGTON (UP( De Amerikaan se minister van Defensie McElroy heeft aan dezelfde Senaatscommissie meege deeld, dat zowel de „Jupiter" van het leger als de „Thor" van de luchtmacht thans in serie geproduceerd worden. (Beide zijn ballistische projectielen, bestemd voor de middelgrote afstand van ongeveer 2.500 km). McElroy gaf te kennen, dat het „eerste eskader" projectielen voor de middelgrote afstand eind 1958 naar Engeland zou kun nen vertrekken. McElroy verduidelijkte, dat het stationeren van deze wapens in Engeland geschieden zal op grond van de overeenkomst van Bermuda. De V.S. kunnen met behulp van een meertrapsraket een aardsatelliet van 500 kg, ongeveer zo groot als Spoetnik II, in een baan om de aarde brengen. De V.S. hebben géén ééntrapsraket, die dit kan. NEW YORK (Reuter) De directeur van het Amerikaanse aardsatellietplan „Vanguard", dr. John Hagen, heeft mee gedeeld, dat de eerste complete proefraket voor het lanceren van een kunstmaan op het proefterrein van Cape Canaveral in Florida staat opgesteld. De kunstmaan (met een diameter van 15 centimeter) zal de dag vóór het lanceren worden aange bracht. De proef zal in december worden genomen. Dr. Hagen zei geen nauwkeuriger tijdsaanduiding te kunnen geven. Amerikaanse geleerden zouden meer profijt kunnen trekken uit het volgen der banen van hun eigen satellieten dan die der Spoetniks, aldus Hagen. Reeds zou men, dank zij de Spoetniks, hebben gecon stateerd dat de atmosfeer op 225 km hoogte vijf maal zo dicht is als werd ver wacht. De Amerikaanse satelliet zal, naast inlichtingen betreffende de dichtheid van de bovenste atmosfeerlagen, gegevens ver schaffen over de vorm van de aarde, de juiste afstanden tussen continenten en de warmteresistentie der gebruikte metalen. Atoomraketten ALBUQUERQUE (Reuter) De Ame rikaanse commissie voor kernenergie heeft donderdag bekendgemaakt, dat aan het eind van het volgende jaar statistische proeven genomen kunnen worden met het voortstuwen van raketten met behulp van kernbrandstof. De proeven zullen op het proefterrein in Nevada plaatsvinden. MADRID (UP) De aanval op Sidi Ifni door het bevrijdingsleger, het feit dat de Marokkaanse regering hier niet, al thans niet krachtig, tegen is opgetreden en de uitspraak van de Marokkaanse chefstaf prins Moulay Hassen, dat Spaan se vliegtuigen op Marokkaans grondge bied twee vrouwen hebben doodgeschoten, hebben de Spaanse trots diep gekwetst. Toen Madrid in april 1956 de Marok kaanse onafhankelijkheid erkende waren de verwachtingen omtrent samenwerking hoog gespannen. Deze verwachtingen zijn door de inval in Ifni de bodem ingeslagen. De eerste aanduiding van minder goede betrekkingen kwam bij de overdracht der valuta van het oude Spaans-Marokko. Aanvankelijk kon geen overeenstemming worden bereikt over de convertibiliteit van de peseta en de Marokkaanse frank. Madrid stelt Marokko verantwoordelijk voor de waardevermindering van het Spaanse geld door de verkoop van pese ta's in Tanger tegen dollars. Kort na de overdracht schoten de prij zen in de oude Spaanse zone omhoog. Het gevolg was dat vele daar woonachtige Spanjaarden hun bedrijven van de hand deden en naar het moederland terugkeer den. Een minister, die gedurende de protec toraatsperiode was opgetreden beschul digde de Spanjaarden ervan de inheemse bevolking „in slavernij en tirannie" te hebben gehouden. Een sussende verkla ring van de Marokkaanse ambassadeur in Madrid, Sid Addeljalak Torres, ver mocht de ongunstige indruk, die deze be schuldiging had gemaakt, niet weg te nemen. Nog steeds heeft Spanje soevereine rechten in Ceuta en Melilla, havensteden in het voormalige deel van Spaans Ma rokko en Sidi Ifni, in de oude Franse zone. Geen van deze drie steden met achterland maakte deel uit van het oude protecto- raatsgebied. Marokkaanse extremisti sche nationalisten hebben herhaaldelijk op de terugkeer van deze gebieden aange drongen. Sidi Ifni, waarop de eerste aanval van enige omvang is gepleegd is de kortste tijd Spaans bezit. Terwijl de Spaanse ne derzettingen in Ceuta en Melilla uit de veertiende en vijftiende eeuw dateren stond Marokko Sidi Ifni in 1860 af. Doch pas sinds 1934 wappert de Spaanse Vlag formeel boven Ifni. Desondanks is de regering te Madrid al even weinig geneigd Sidi Ifni af te staan als Ceuta en Melilla. Volgens te Rabat ontvangen berichten uit Agadir is de strijd in het gebied van Ifni donderdag vrijwel geheel tot stilstand gekomen. Dit wordt toegeschreven aan de slechte weersomstandigheden. In ge woonlijk welingelichte kringen te Agadir werd vernomen, dat sedert het begin van de gevechten ongeveer 100 Marokkanen zijn gedood. Aagtedijk, pass. 28 Finisterre n. Antwerpen. Aalsdijk, 28 te New York. Agamemnon, 29 te Baltimore verw. v. Bar.quilla. Alblasserdijk, 1/12 te Le Havre verw. Aldabi, 29 te Bremep verw. Alderamin, 28 v. Londen n. Port Said. Algenib, 28 v. Karachi n. Bombay. Alioth, 28 te Rio de Janeiro verw. Alnati, 28 v. Montevideo n. Buenos Aires. Amsteldijk, 29 te Tampa. Amstelland, 29 te Recife. Amstelsluis, 28 dw. East-London n. Dakar. Andijk, 28 v. Lissabon n. Havana. Appingedijk, 28 te New York. Argos, 29 te Piraeus. Arkeldijk, 29 te Suez. Arendsdijk, 28 v. New Orleans n. Rotterdam. Astrid Naess, pass. 28 Finisterre n. Rastanura. Attis, 28 te La Guaira verw v. New Orleans. A verdijk, 28 v. Antwerpen n. Houston. Baarn, 28 te Port of Spain verw. v. Amsterdam. Bali, 29 te Pladju. Balong 29 v. Barcelona n. Amsterdam. Banggai, 29 te San Francisco. Baud, 29 te Belawan verw. Bengkalis, 29 te Marseille. Boissevain, 29 v. Buenos Aires n. Santos. Boskoop, 29 te Trinidad. Both, 28 v. Semarang, 29 te Cheribon verw. Britsum, 28 170 m. n.w. Djeddah n. Dubai. Calamares, 29 te Golfito. Caltex Leiden, 28 nog rede Bahrein. Caltex Nederland, pass. 28 Ouessant n. Pernis. Caltex Rotterdam, 29 te Sidon. Caltex Utrecht, 28 v. Antwerpen n. Rastanura. Camerounkust, 28 ten anker bij Port Harcourt. Carrillo, 28 te Cristobal verw. v. New York. Castor, 27 v. Turks Island n. New York. Cleodora, 28 te Singapore. Colytto, 28 v. Norfolk n. Landsend. Dalerdijk, 28 te Antwerpen. Delfland, 28 v. Bremen n. Lubeck. Delfshaven, pass. 28 Finisterre n. Rotterdam. Dongedijk, pass. 28 Beachyhead n. Cristobal. Doris, 28 te Curasao verw. Drente, pass. 28 Guardafui n. Belawan. Eemland, 28 te Santos verw. v. Paranagua. Eenhoorn, 28 v. Chios n. Kalamaki. Ena, 28 te Natal verw. v. Recife. Eos, 29 te Rotterdam. Esso Den Haag, 29 rede Kalamaki. Esso Nederland, 29 te Mena Al Ahmadi. Farmsum, 29 te Mobile. Felipes, 29 te Padang. Gaasterland, 28 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Gadila, 28 v. Poro n. Hongkong. Ganymedes, 29 te Pto. Limon. Groote Beer, 28 520 m. z. Cocos eil. n. Aden. Groote Kerk, 28 v. Amsterdam n. Genua. Guineekust, 28 180 m. z.z.w. Finist. n. Le Havre. Hector, 28 dw. Gibraltar, 1/12 te 'Tunis verw. Hecuba, 28 te Wageningen verw. v. Georgetown. Heemskerk, 29 v. Amsterdam n. Rotterdam. Helder, 28 v. Amsterdam n. San Juan. Helicon, 29 te Chessapeake Bay n. Baltimore. Hera 28 480 m. w. Oporto n. Amsterdam. Hestia, 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Hilversum, 28 80 m. n.o. Algiers n. Philadelphia. Ivoorkust, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Johan v. Oldenbarnevelt, 28 rede Aden. Kaimana, 29 te Tandjong Priok verw. Kaloëkoe, 29 te Sorong verw. Kara, 28 v. Istanbul n. Port Said. Katelysia, 28 te Port Said. Kelletia, 29 te Trinidad. Kellia, 29 v. Kielerkanaal n. Stockholm. Khasiella, 29 te Aalborg. Kieldrecht, 27 v. Lour. Marques n. Durban. Koningswaard, 28 310 m. z.z.o. Kp. Guardafui n. Lor. Marques. Korovina, 28 v. Oslo n. Rotterdam. Laertes, 29 op Musirivier verw. v. Surabaja. Lawak, 28 v. Mombasa n. Djibouti. Liberty Bell, pass. 28 Durban, 15/12 te Philadel phia verw. Lieve Vrouwekerk, 28 te Suez verw. Limburg, 28 100 m. z. Poeloe Laut n. Tandj. Mani. Lindekerk. 28 110 m. n.w. Perim n. Port Sudan. Loenerkerk, 29 v. Rotterdam n. Londen. Loppersum, 28 te Antwerpen verw. Maasdam, 30 te Rotterdam verw. Malea, 2/12 te Yokohama verw. Marisa, 4/12 te Colombo verw. Mentor, 27 v. Port Au Prince n. Ciudad Trujillo. Merwelloyd, pass. 28 Guardafui n. Aden. Molenkerk, 28 te Bremen v. Hamburg. Moordrecht, pass. 28 Finisterre n. Mena Al Ahm. Muiderkerk, 29 te Amsterdam. Munttoren, 28 te Curagao. Naess Commander, 28 rede Cowes. Nias, 29 te Kobe. Nieuw Amsterdam, 29 te New York. Notos, 27 30 m. n.o. Tunis n. Malta. Oberon. 29 te Paramaribo. Oldekerk, 28 te Port Said. - Oostkerk. 28 Daedalusrif geoass. n. Suez. Orestes, 28 te Barbados geoass. Orion, pass. 29 Malta n. Oran. Osiris. 27 390 m. n.o. Eustatius n. Curagao. Ouwerkerk, 1/12 te Hongkong verw. Pieter S, 28 te Swansea. Poelau Laut. 29 et Bremen. Polydorus, 30 te Brownsville verw. Pr. Fred. Hendrik. 28 dw. Oporto n. Rotterdam. Prins Willem V, 28 te Tofte. Prins Wibem George Fredirik, 28 v. Toronto naar Montreal. Peoerkust. 27 v. Freetown n. Amsterdam. Prins WiPem ÏIT, oass. 28 Ouessant n. Ceuta. Purfina Hellas, 28 v. Zeebrugge n. Port Said. Pygmalion. 2« tn Pto. Cabello verw. v. La Guaira. Radja, 29 te Siain. Remoang, 28 v. Barcelona n. Antwerpen. Reyniersz, 29 te Surabaya verw. v. Palembang. Roepat, 28 rede Colombo. Rondo. 27 te Zamboanga n. Rutuambay. Riinkerk. 28 v. Marseille n. Port Said. Salatiga, 28 te Seattle verw. v. Portland. Saroena, 29 te Singapore. Sigli, 29 te Sorong. Sirrah. 29 te Rastanura verw. Soestdiik, 27 v. Bremen n. Rotterdam. Stad Amsterdam, 28 90 m. n. Finisterre naar Las Palmas. Stad Alkmaar, 28 v. Melilla n. Rotterdam. Stad Delft, 28 te Calcutta. Stanvac Pendooo. 29 te Tj. Uban v. Sungeigerong. Stan vac Talang Akar. 29 te Ti. Uban verw. Statue of Liberty, 2/12 te Phdadelphia verw. Stentor, 28 v. Pto. Cabello n. Guanta. Straat, Madura, 28 v. Fremant.le n. Surabaja. Straat Singapore, 29 te Dar Es Salaam. Sumatra, 28 te Algiers. Tabinta, 28 v. Amsterdam n. Antwerpen. Tamo, verm. 30 v. Hamburg n. Bremen. Telamon, 27 100 m. n.o. Bonaire n. Mobile. Tero, 28 te Pto. Acevedo verw. Tiberius. 27 550 m. o. Bermuda n. Nederland. Tjibodas, 29 te Moji v. Hongkong. Towa, verm. 30 v. Santos, n. Montevideo. Trajanus, 28 v. Bremen n. Antwerpen. Triton, 28 te Trinidad verw. Van Noort, 29 te Surabaja. Vasum, pass. 28 Tunis n. Mena Al Ahmadi. Vlist, 28 v. Gibraltar n. Norfolk. Waal, 28 v. Saloniki, 29 te Izmir. W. Alton Jones, 29 te Pta. Cardon. Waterman, 28 930 m. n.w. Melbourne n. M'bourne. Weltevreden, 28 v. Belawan n. Aden. Willemstad, 28 v. Paramaribo n. Georgetown. Wonosari, 29 te Beaumont. Wonosobo, 1/12 te Karachi verw. IJssel, 28 te Savannah verw. v. Charleston. Zaankerk, 28 te Marseille verw. v. Genua. Zaanland, pass. 28 Madeira n. Amsterdam. Zeeland KRL, 28 v. Aden n. Belawan. Zuiderkruis, 29 te Amsterdam. KLEINE VAART Bab T, 24 v. Stockholm te Hernosand. Boreas, 27 v. Tarragona n. Valencia. Eljo, 28 10 m. w. Dungeness n. Dover. Elsa, 25 Kiel gepass. n. Munksund. Flevo, 27 te Aalborg n. Aarhus. Heerengracht, 28 dw. Scheveningen n. Antwei pon. Ilias, 27 v. Limassol n. Mutzuna. Joost, 22 v. Zaandam et Skoghall. June, 28 dw. Newarp n. Boston. Kaap Falga, 27 v. Mantyluoto n. Zaandam. Kaap St. Vincent, 27 v. IJmuiden n. Ostrand. Nero, 28 35 m. n.o. Casquets n. Amsterdam. Notos, 27 te Tunis n. Malta. Pavo, 25 v. Gefle n. Zaandam. Ponza, 27 v. ZZaandam te Gent. Tilly, 25 v. Ostrand te Stocka. Westerdok, 28 dw. Waterweg n. Amsterdam. SLEEPVAART Cycloop, 27 coaster Mercurius vlotgetrokken bij Dengemarsh. Ebro, 27 140 m. z.w. Ouessant n. Delfzijl. Friesland, 27 90 m. z. Jamaica n. Trinidad. Gele Zee, 27 te Las Palmas. Hudson, 27 210 m. z.w. Kreta n. Newmours. Humber, 29 300 m. n.o. Paramaribo n. Araya. Loire, 27 300 m. w.n.w. Port Said n. Tandj. Priok. Maas, 28 v. Rotterdam n. Noordzee. Noordzee, 29 v. Ferrol n. Port Harcourt. Oceaan, 29 zuidp. Florida n. Ravenna. Poolzee, 27 290 m. n.w. Trinidad n. Freetown. Rode Zee, 29 300 m w.z.w. St. Vine. n. L. Palmas. Titan, 25 bij Frieda Blokzijl(a.d. gr. bij Wells). Witte Zee, 29 v. Halmaheira n. Sorong. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE rt»»xooo<»xxoxoocccoooouuagM«»»aoaai»asaogeoaoaaaB« JONGE VROUW, geh., b. z. avoor 2 a 3 ochit. per week, onversch. wat, orng. Marktpl. Brieven L 3362. Pracht BANKSTEL met 3 zits bank, wollen bekleding 15 jaar gar. f 350. Zaanen- straat 63, H.-N. NIEUW WORDEN UW BED DEN en meubelen, mits zij behandeld worden d->or ons. Vraagt vrijblijvend offerte. A. J. José, Wijk aan Duiner- weg 7, Beverwijk. Wasmachinefabriek heeft re gelmatig WASMACHINES met lichte emaille-besch Gloednieuw m. gar. Vanaf f 129.50 Desgew afbet. Inl Koningstraat 48 teief. 17848 Haarlem, (voorh A v Bu- renlaan) BONTJASJES!!! Kort en lang Nu voor iedereen mogelijk Zeer soepele betaling vanaf f 2.— p. w. Coupeuse be zoekt U met kollektie aan huis. Brieven L 5119 ST. NIC. en ZWARTE PIET- COSTUUMS te huur. Hof- dij klaan 28, Driehuis. Teief. no. 4710. Nuttig St. Nicolaascadeau. KOOKSTOELKUSSENS dubbel verend, 15 jaar gar v.a. f 22.50 per stel Zaanen- straat 63, H.-N. STUYT's WILDHANDEL v. al uw wild en gevogelte, vers geslacht. Terrasweg 33, Santpoort. Tel. K 2560—8245. Wordt thuisbezorgd. Wie heeft KAMERTJE be schikbaar als kantoorruimte voor leidster Zonnebloem- Klimop-cursus, liefst omgev. Huishoudschool. Opgave aan Mejuffrouw Reinders, P. C. Hooftlaan 77, Driehuis, teief. no. 7166. Te koop gevr. eiken UIT- SCHUIFTAFEL. Br. L 3359 Te k. gevr.: goed onderh. TEKENB. 75 x 100. Adres te vern. bur. van dit blad. Te koop agb. HUISORGEL. Acaciastraat 39, IJm.-O. ITAL. ACCORDEON 80 bass. 2 reg. in staat van nieuw ter overname. Billijke prijs. Cel- siusstraat 60. Te koop: HOUTEN DRAAI BRUG, lang 160 cm. prijs f 7.50. G. Bakker, Ger. Dou- straat 3. TE KOOP: elektr. pick-up wiss. in salonkast m. 60 mod. pl. infraphil best. lamp, nw. 2 sta. elektr. str. kachel, 1. bl. cost. m. 50 Julianakade 86 TE KOOP: nieuw bromf.- jack, .vyafm gevoerd m. 52, nieuw d. Sv. mantel kleur censa. m, 40, 2 z. g. a. n. luidspr. e» 2 heren truien. Julianakade 86. Te koop: DAMESRIJWIEL (geen sport) als nieuw. Cy- pressenstr. 4. Z. g. a. n KINDERWAGEN te koop. Meeuwenlaan 1 rd. Te koop: mooie ZWARTE MANTEL m. 44 f 20. Kanaal straat 61 rd., IJmuiden. TE KOOP: 10 st. Eng. gas haard, 1 Jaarsma Wal. haard spotkoopje. Zeeweg 285. SOLEX m. n.we motor f 85 Magneet Sachs '55, prima f 250, H. M. W. '55, ook m. n.we motor f 325, Batavus Bilonet '55 z. g. a. n. f 250. P. Wals, Dr. Schaepmanstraat 54. Haarlem-Oost. Te koop: ELEKTR. TREIN, merk Marklin. Br. L 3350. WASMACHINES. Reeds 25 jaar het vertrouwde adres. Fa. De Vilder, tel. 4402. Ver koop, Reparatie. Velserduin- weg 173, IJm.-O. SCHEERAPPARATEN. Phi lips, Braun, Remington met inruil. Bet. in overleg. Fa. De Vilder, tel. 4402, Velser- duinweg 173, IJm.-O. Erk. Philips Reparatie Service. CENTRIFUGES v.a. 159.—. Keuze uit 10 modellen. Vraag vrijblijvend demonstratie Fa. De Vilder, tel. 4402. Wasma chine-expert, Velserduinweg 173, IJmuiden-O. Boodschappendienst J. TIP. Ook voor kleine verhuizin gen. Enschedéstraat 28, tel. 7064, IJmuiden WASSEN EN DROGEN. Tob niet langer en vraag om demonstratie. Keizer, Tromp straat 30. IJmuiden-Oost, tel. 4516. Alle goede merken wasmachines en centrifuges. OOK VOOR UW BAARD is er een elektrisch scheerap- paraat. Neem eens de scheer- proef, elk merk is voorradig. Ruil in dat oude apparaat. Keizer, Trompstraat 30, IJm. Oost, tel. 4516. ENORME KEUZE IN: in effen en fantasie No-Iron. Los boord overhemden Wollen Weekenders Superieure kwaliteit. in een alles overweldi gende sortering zeer mooie collectie KENNEMERLAAN 108 Niet meer strijken! No-lron Overhemden bij ons f 10.95 ZEEMAN Bloemstraat 70, IJmuiden. U slaagt bij ons voor 't hele huisgezin in nuttige en praktische geschenken Een kleine greep uit onze sortering zal 't u bewijzen: Peerless handkappen nooit last meer van koude handen v.a. 5.20 Ook voor kinderen v.a. 4.75 Dragertassen v.a. 6.95 Koffertasjes v.a. 3.70 Schuimrubber zadeldek 4.50 Stofbrillen voor brom fietsers v.a. 1.95 Tassendragers 3.25 Regenbroeken v.a. 12.50 Oorwarmers met ver schuifbare beugel 0.75 Rijwiellampen compleet met dynamo v.a. 9.85 Fietspompen v.a. 2.95 Lederen wanten v.a. 7.35 Autopeds v.a. 28.50 K.M. tellers v.a. 4. Stuurklokjes v.a. 8.50 Reparatie-dozen v.a. 0.80 Zadeltassen 4.80 Zaklantaarnhulzen v.a. 0.65 Driewielers voor kin deren v.a. 2 jaar in diverse prijzen Rijwielspiegels v.a. 0.95 Micky Mouse bellen Kinderfietsen v.a. 119.50 En uw speciale aandacht vragen wij voor onze Kin derfietsjes op 2 wielen voor de kleintjes, waarmee ze op het trottoir mogen rijden. Komt deze fietsjes bij ons zien f 57.— Fa J. HOOYBERG TROMPSTRAAT 9—11 IJmuiden-O. Origin. ENGELSE TRUIEN, Zeeman's textielhuis, Bloem straat 70, IJmuiden, Tel. 4235 HOEK EN VAART is ook het adres voor uw plissé of plooirok. Filiaal Wijk aan Zeërweg 101, IJm. Tel. 7200 STRIJKBOUTEN, v.af f 9,50 Fa. de Vilder, tel. 4402, Vel serduinweg 173, IJm.-O. GRAMMOFOONS vanaf f 55. Grammofoon-Radio gecomb. in koffer f 298. Fa. de Vilder, tel. 4402. ELEKTR. KOFFIEMOLENS vanaf f 23. Fa. de Vilder, tel. no. 4402. WERKSOKKEN met Perion versterkt, grijs en zwart, per paar f 1,49. Zeeman, Bloem straat 70, IJmuiden. Te koop. 1 mooi 2-wielig KINDERFIETSJE (v. j. of m.), haardfauteuil, mooie huishoudkachel en kleine haard. Waalstraat 84. Te koop gevraagd: SALON- KAST voor inzinkbare trap- naaimachine. Waalstr. 114. Horloges Klokken Koekoekklokken Wekkers enz. Volledige collectie naar onze grote sortering waardevolle geschenken MARKTPLEIN 17-19 Telefoon 5668 Eigen reparatie-afd. Verlovingsringen Aardige Fantasieschortjes Cocktail Schortjes Serveer Schortjes Ziet onze Speciale Etalage. Gevestigd sedert 1880. Zoekt U Nylon velours vesten en jumpers? ZEEMAN heeft ze Bloemstraat 70 - IJmuiden BERINI - UNION - SACHS - SPARTA VESTING Reeds v.a. ƒ498 BERINI LUXE in prijs verlaagd v. ƒ548 nu ƒ518 Uitstekende service Grote keuze nuttige St. Nicolaas- geschenken voor motor-, scooter-, bromfiets- en wielrijders ONDERDELEN en ACCESSOIRES voor rijwiel en bromfiets, in grote sortering IPtltTi Rijwiellampen compleet ƒ7.50 Prima coupe beste ledersoorten ZIE ONZE COLLECTIE SPECIALE AANBIEDING 2-kleurig lederen motor- vest ƒ69.50 Alléén KENNEMERL. 106 Tel. 5726 Betaling is steeds soepel te regelen

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3