Nieuwe prijsstijgingen in Frankrijk maken het Gaillard moeilijk (jPanda en de wijze Meester De vorst neemt verder af Wereldnieuws DINSDAG 3 DECEMBER 1957 2 Waarschijnlijk weer loonsverhogingen H. BUSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Credietbank doet bod op Trichtsche Bank G.A.T.T.-bijeenkomst te Genève geëindigd Inschrijving opengesteld op berging van de Royal Oak QSfcSkuttiihïa Bezwaren van Horeca tegen bungalowkamp voor ambtenaren Du Croo en Brauns is goed van werk voorzien Ontslagen bij industrieën in Brabant Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Te Haarlem Woningbouwlening leidde tot ontsparing bij Nutsspaarbank België leent 200 min. mark bij Duitse privébank „Vereenigde Trans" boekte wederom verlies Uitloting premielening Rotterdam Trekking premielening Eindhoven er zijn geen betere Toewijzing van schatkistpromessen ZocU Ió het zo r~ Wederzijds hulpbetoon De kosten van het levensonderhoud in Frankrijk, dat al een van de duurste lan den van de wereld is, zjjn opnieuw omhoog gegaan. Op het politieke front betekent dat nieuwe kopzorgen voor de regering van premier Felix Gaillard. Want het staat vast, dat dit automatisch nieuwe loonsverhogingen tengevolge zal hebben in verband met de statistiek van de levens standaard. Deze prijsverhogingen komen op een ogenblik, dat Gaillard op wanho pige wijze probeert bezuinigingen aan te brengen in de begroting van het volgend jaar en onderhandelingen wil openen voor het verkrijgen van een buitenlandse lening teneinde het land voor een bankroet te be hoeden. Er zijn prijsverhogingen ingegaan voor vlees, melk, boter, brandstof, kle ren en gemanufactureerde artikelen. De prijs van „filet de boeuf" komt nu op 1.190 frcs het kilo (ongeveer 11,50) en de prijs van de gewone biefstuk op 1.040 frcs (ongeveer f 9,50) per kilo. In die beide gevallen is dat een prijsstijging van ongeveer 50 cent per pond. Hetzelfde geldt voor andere soorten rundvlees. Een fles melk is twee francs duurder gewor den en kost nu 53 frcs per liter (ongeveer 50 cent). Boter is per pond 20 cent duur der geworden. De prijs van de benzine ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 De Nederlandsche Credietbank n.v. te Amsterdam heeft een bod uitgebracht op de aandelen van de Trichtsche Bank n.v. te Maastricht. Tegen inlevering van twee aandelen van nominaal f 500.Trichtsche Bank ex dividend 1957 zal worden ver strekt f 1000.niet uit te geven aandeel Credietbank ex dividend 1957, en boven dien een uitkering in contanten van f 75. per aandeel van f 500.De op verwisse ling vervallende kosten komen met ten laste van de verkopers. Het aanbod is van kracht tot uiterlijk 31 december. Officiële notering van de nieuwe aandelen Crediet bank en door een leverbaarheid met de oude aandelen zal worden aangevraagd. De Trichtsche Bank bestaat uit een vier tal samenwerkende vennootschappen: de Tritsche Bank, de n.v. Levensverzekering Maatschappij „De Maas", de Zuid-Neder- landsche Hypotheekbank n.v. en de n.v. Hypotheekbank v/h Verzekeringsbank „De Maas". De Trichtsche Bank meent op grond van de steeds stijgende lasten met een - andere instelling te moetensamen werken teneinde tot een verdere jaitbreir ding der relaties te geraken op een minder kostbare en derhalve meer rendabele wijze. Het ligt in het voornemen voorshands in de besturen der vennootschappen alleen in zoverre wijziging te brengen, dat in de raad van commissarissen de Credietbank n.v. zal worden vertegenwoordigd. Het be stuur van de Trichtsche Bank acht het aanbod aantrekkelijk en adviseert aandeel houders hiervan gebruik te maken. De twaalfde zitting van de contracteren de partijen der Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT), die zes weken heeft geduurd, is zaterdag te Ge nève geëindigd. Ten aanzien van een van de belangrijkste agendapunten van deze conferentie bespreking van de bepalin gen van het verdrag van Rome tot instel ling van de Europese Economische Ge meenschap kwam de conferentie tot de slotsom, dat deze voorlopige bespreking nut had gehad, maar dat een aantal be langrijke vraagstukken nog niet afgehan deld is. Daarom acht de conferentie het nodig de bespreking van deze vraagstuk ken door de commissie voor lopende zaken te laten voortzetten. Deze commissie heeft haar werkpro gramma reeds opgesteld. Dit omvat de vraagstukken, die ten aanzien van het handelsverkeer tussen de contracterende partijen voortvloeien uit de aansluiting van de overzeese gebieden bij de Europese Economische gemeenschap. Een subcom missie, die belast is met de behandeling van dit vraagstuk, zal haar eerste werk vergadering houden op 5 februari 1958, nadat zij op 16 december een voorberei dende bijeenkomst zal hebben gehouden. De commissie voor lopende zaken zal op 14 april 1958 bijeenkomen ter bespreking van vraagstukken, die het verdrag van Rome betreffen. Verder benoemde de conferentie een bij zondere commissie van deskundigen die bepaalde tendenties in het internationale handelsverkeer tot bescherming op het gebied van de landbouw. De dertiende zitting van de contracterende partijen der GATT zal op 16 oktober 1958 worden ge houden. LONDEN (Reuter) Het Britse slag schip „Royal Oak" (29.000 ton), dat in de tweede wereldoorlog voor de kust van Noord-Schotland tot zinken werd ge bracht door een Duitse onderzeeboot, zal geborgen worden. Een inschrijving is opengesteld door de Britse admiraliteit, die het schip, dat 2Va miljoen pond ster ling heeft gekost (ongeveer 27 miljoen gul den), wil laten slopen. De waarde van het metaal is aanzienlijk. Het schip ligt in de haven van Scapa Flow. De Britse admiraliteit wilde het schip al in 1949 laten slopen, maar het plan ging toen niet door omdat de bewoners van de eilanden voor de Schotse kust het graf van de bemanning met rust wilden laten. Van de bemanning, die uit meer dan 1.200 kop pen bestond, werden slechts 414 man ge red. Het schip werd getorpedeerd op 14 oktober 1939. De Duitse onderzeeboot ont snapte uit de vlootbasis waarin zij was doorgedrongen. is met 2;70 frcs omhoog gegaan en kost nu ongeveer 75 cent per liter. De prijs van stook-olie voor verwarmingsdoeleinden is ook omhoog gegaan. Auto's zullen nu vijf pet. meer kosten. Het gemiddelde loon van een Franse arbeider is op het ogenblik 55.000 frcs 500,per maand Gaillard heeft zijn ministers bijeenge roepen om bezuinigingen op de begroting te bespreken en wegen en middelen om de prijzen op ongeveer hetzelfde peil te houden. Gaillard en de minister van Fi nanciën Pierre Pflimlin proberen op het ogenblik de uitgaven van de regering met 200 miljard francs te besnoeien voor het komende jaar. Om dat te bereiken zullen de verschillende ministeries erg in hun di verse begrotingen moeten kappen. Dat heeft al een bedreiging met aftreden doen ontstaan van de zijde van de minister van Onderwijs, René Billeres, evenals Gaillard lid van de radicaal-socialistische partij. De begroting van Billeres zou met 50 miljard verminderd worden, volgens de plannen van Pflimlin. Maar de minister van Onderwijs heeft gewaarschuwd, dat als Frankrijk werkelijk gelijke tred wenst te houden met de technologische vooruit gang van Rusland en het westen, het geen vermindering kan verdragen van de gel den voor de zo hoog nodige scholen en la boratoria. De regerings-index van 179 artikelen is vanaf augustus van 101 punten tot 103.22 in oktober opgelopen. Als de index voor november een gelijke of grotere stijging vertoont, dan moet het wettelijke mini mumloon met 2 of 3 pet. omhoog gaan. De minister voor de Sociale Voorzieningen Paul Bacon, zei maandag, dat loonsver hogingen voor de genationaliseerde ge zondheidsdiensten waarschijnlijk met 1 januari in zouden moeten gaan, in over eenstemming met de verwachte verhoging van het minimumloon. (UP) ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel.11161 HEREN-POSTPAPIER in exclusieve verpakking, zeer geschikt voor cadeau Het Belrijfschap Horeca zal in een adres aan het parlement zijn bezwaren ken baar maken tegen het wetsontwerp dat béoogt het'saldo van d<> n.v. Nederlandse Uitvoermaatschappij te bestemmen voor vakantiebesteding van> rijksambtenaren. Het ligt in de bedoeling het vakantie oord „De Besthemenerberg" te Ommen aan zijn huidige bestemming van vakan tieoord voor personeel van een aantal groot-werkgevers te onttrekken en in be heer over te dragen aan de in het leven te roepen stichting ter bevordering van een goede vakantiebesteding voor rijksambte naren. De Nederlandse Uitvoermaatschappij (thans in liquidatie) was een overheidsin stelling, die nog een saldo had van ander half miljoen. De regering wil voor dit geld 150 bungalows op de Veluwe laten bouwen, waar rijksambtenaren hun vakantie kun nen doorbrengen. In het adres zal onder meer worden opge merkt, dat volgens aan het bedrijfschap ter beschikking staande kostprijsbereke ningen het onmogelijk is, dat t>ij een lo giesprijs van 26.- per week per persoon, de kostprijs wordt gemaakt bij volledige voeding en huisvesting. Het bedrijfschap is van mening, dat de exploitatie van de bedoelde bungalowbedrijven een aanzien lijk negatief economisch resultaat zal op leveren, zodat volgens het bedrijfschap een blijvende steun van de overheid nood zakelijk is. Du Croo en Brauns te Amsterdam is goed van werk voorzien, zo werd meege deeld in de jaarvergadering. De voorzie ning voor latente belastingverplichting ad 2.987.000 op de balans per 30 juni 1956 be treft langjarige verplichtingen (ongeveer 25 jaar). De voorziening voor belastingen van 166.000 in de verlies- en winstrekening heeft betrekking op over dat boekjaar ver schuldigde belastingen. De cijfers over 1956/57 werden goedge keurd en het dividend werd bepaald op 10 pet. De ontvangen termijnen van 1,3 mnl. betreffen vooral het aanhouden van een voorraad materiaal, op verzoek van een der afnemers. Bij Beckers' Haardenfabriek te Bergen op Zoom zijn thans in totaal zestig perso neelsleden ontslagen. In deze fabriek werken in totaal ongeveer 550 personen die, voor wat de rest betreft, zullen wer ken in een verkorte werkweek, tot 24 uur. Men wil deze verkorte werkweek toepassen tot 21 december. Ongeveer 100 arbeiders vallen niet onder deze regeling. Bij de Hudson sigarenfabrieken te Roo sendaal is per 1 januari ontslag aangezegd aan vijftig sigarenmakers. Ook onder de zogenaamde pendelaars zijn, voor zover bekend, thans de eerste slachtoffers gevallen. Zevenentwintig per sonen uit Breda en omgeving, werkzaam bij een fabriek te Dordrecht, die zich bezig houdt met het creosoteren van spoorbielzen is ontslag aangezegd. Bij de n.v. Bierbrouwerij „De Drie Hoef ijzers" te Breda zijn twaalf man ontslagen. Dit zijn Belgische arbeiders. De n.v. IJzer- en Kopergieterij v.h. Ge broeders Touw te Breda heeft enige tijd geleden aan negen arbeiders ontslag aan gezegd. Beursuren op 24 december De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede dat op dinsdag 24 december niet des na middags maar des morgens van 10.30 uur tot 11.30 uur beurs zal worden gehouden en dat deze dag niet zal gelden als leveringsdag in de zin van ar tikel 4 van het reglement voor de effectenhandel. Andeno n.v. te enlo Met het doel het fabriceren van- en handel drijven in chemische produkten is opgericht de Andeno n.v. te Venlo. Het maatschappelijk kapi taal bedraagt 2.003.000, verdeeld in 30 priori teitsaandelen elk groot 100 en 2000 gewone aan delen elk groot 1000. Geplaatst en in contanten volgestort zijn alle prioriteits- en 500 gewone aandelen. In het kapitaal wordt deelgenomen door het administratiekantoor Fort Ginkel n.v. en door de Chemische Fabriek L. van der Grin ten n.v., beide te Venlo. Vlees voor Spanje Met een lading vlees is maandagavond het Ne derlandse vrachtschip „Fedala" de haven van Santurce nabij Bilbao binnengelopen. De 350 ton vlees, die het schip meebracht, behoort tot de door de Spaanse regering ondernomen import om de stijging van de vleesprijzen tegen te gaan. (UP) Ontslagen in Canada De woordvoerders van de drie grote automo bielfabrikanten in Canada Ford, Chrysler en General Motors hebben maandag medegedeeld, dat hun firma's voort zullen gaan met massale ontslagen, waarbij ongeveer 16.400 arbeiders in Windsor, Oakville en Oshawa betrokken zijn. De massa-ontslagen zouden het gevolg zijn van een vermindering van de produktie wegens afnemen de vraag. Japanse atoomenergie De. Japanse maatschappij voor elektriciteitswin- ning met atoomenergie die zaterdag is opgericht, heeft besloten een groep van tien man naar En geland te sturen om voorbereidingen te treffen voor de aankoop van een Engelse centrale van het type Calder-Hall. Door het onttrekken van gelden voor de inschrijvingen op de Woningbouwlening heeft de Nutsspaarbank te Haarlem over november f 1.053.160 meer terugbetaald dan werd ingelegd. De inleg bedroeg f2.109.880 (in oktober 1957 f2.117.594 en november 1956 f 1.786.007). Terugbetaald werd f 3.163.040 (respectievelijk f 2.433.074 en f 2.222.850). De totale inleg op 30 no vember was f 46.697.033, tegen f 46.561.651 op 1 januari. Amsterdam De Nationale Woningbouwlening heeft een zware wissel getrokken op de cijfers van de spaarbank voor de stad Amsterdam in november, waardoor de uitbetalingen de inbreng met f 2.9 miljoen hebben over troffen. In november werd ingebracht f5.215.713 (november 1956: f4.692.024) en terugbetaald f8.127.033 (f6.065.977). Het tegoed is gedaald van f 151.812.180 tot f 148.900.860. Rotterdam In november is bij de spaarl»ank te Rotterdam ingelegd f 6.053.000 en terugbe taald f 10.291.000, zodat er 14.238.000 meer werd terugbetaald dan ingelegd. Van dit verschil komt ongeveer f 2.600.000, dus ruim 60 voor rekening van de periode van 11 tot 15 november, derhalve kort voor de storting op de 6 Nationale Woning bouwlening. Den Haag Bij de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage, werd gedurende november 1957 ingelegd f 8.638.892 en terugbetaald f 12.265.767, zo dat het spaarderstegoed verminderde met f3.626.874 (vorige maand vermindering van het spaarderstegoed van f 4.727.934. vorig jaar november een vermindering van f3.119.957). (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische schatkist heeft bij de Deutsche Bank in West-Duitsland een le ning geplaatst van 200 miljoen mark of bijkans 200 miljoen gulden. De Deutsche Bank verstrekte hierover vanochtend een communiqué. Het gaat om een lening over een looptijd van vijftien maanden, welke de benarde positie van de Belgische schat kist moet verlichten. Tegen ieder jaarein de heeft de Belgische schatkist grote be dragen nodig voor de betaling van schul den en aflossing van buitenlandse en bin nenlandse leningen. Bovendien begint thans de financiële last van de Wereldten toonstelling en voornamelijk van de ermee verbonden wegenwerken op de staatsfi nanciën te drukken. De lening is dus noodzakelijk, omdat de openbare werken in België op het ogen blik in een versneld tempo worden uitge voerd. De waarnemers zijn van oordeel, dat de plaatsing van Belgische overheids- obligaties bij een Duitse privé bank een operatie, die bij dezelfde bank enkele maanden geleden voor rekening van de Nederlandse schatkist werd gedaan de meest voordelige manier fs'Aiari geld le nen. Een openbare lening in België zou te gen een hogere rente dienen te worden geplaatst. Nog steeds staat het weer in West- Europa onder invloed van een gebied van hoge druk, dat zijn centrum nu in Zuid- Holland heeft. In verband hiermede werd in de noordelijke provincies de wind zwak westelijk en stroomde daar langzaam minder koude lucht binnen. Bovendien dreven, aangevoerd door noordoostelijke bovenwinden, uitgestrekte wolkenvelden over de noordelijke provincies. Er is dan ook nauwelijks vorst meer voorgekomen. In Noord-Brabant en Limburg daalde daarentegen het kwik opnieuw tot 3 a 4 graden onder nul. Bij IJsland bevindt zich een depressie, die van de Azoren is geko men en nu naar het oosten afbuigt in de richting van Noorwegen. Samenhangend hiermede beweegt het hogedrukgebied langzaam naar Zuid-Engeland en komt op de Noordzee een westelijke stroming tot ontwikkeling. De vorst in ons land neemt daardoor verder af. Vochtiger lucht dringt geleidelijk binnen, waardoor in de komen de nacht plaatselijk mist kan ontstaan. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten- c en binnenland: heden- T3§ morgen 7 uur. Neerslag: .So laatste 24 uur. a S o Woensdag 4 december Zon op 8.31 uur, onder 16.33 uur. Maan op 15.03 uur, onder 5.16 uur. Maanstanden 7 dec. 07.16 uur volle maan. 14 dec. 06.45 uur laatste kwartier 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 december Hoog water: 1.35 en 13.54 uur. Laag water: 9.27 en 21.40 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. mist mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. onbewolkt mist geheel bew. half bew. motregen geheel bew. motsneeuw zwaar bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. zwaar bew. n -0 wnw 0 windst. -3 nw 4 windst. -1 windst. -3 windst. -1 o -0 no 0 n -2 windst. -0 windst. -1 nnw 5 wnw 3 windst. 1 wnw -1 0 no no o o no 1 -5 0 7 windst. 9 laagh. mist windst. 2 half bew. w -2 onbewolkt windst. -1 geheel bew. wnw 3 onbewolkt windst. -2 geheel bew. w 0 onbewolkt windst. -3 onbewolkt o -1 -e £c 4) c 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0,2 0 0 0 0 2 3 0 0 0 0 0 0,1 0 0 3. „Wat geweldig knap is die oosterse meneer", dacht Panda, „hij weet zomaar wie ik ben en hij kent mij niet eens!" Maar de andere toeschouwer, die achter hem stond, scheen minder onder de indruk te zijn. „Ik zie, dat gij nog twijfelt, breed geschouderde westerling", riep de magiër uit, „daarom zal ik thans ook UW naam noemen en UW verleden ontvouwen om te bewijzen„Maar de ruwe klant liet hem niet uitspreken. „Wat?!", grauwde hij ontstemd. „Mijn naam en mijn verleden? Die hoef je niet te vertellen, rare snuiter. Bah! Smoesjes! Wat wou jij bewijzen over dat verleden, hè?!" Daarop liep hij dreu nend weg. Maar over zijn schouder riep hij nog: „De politie heeft ook niks kunnen bewijzen! Als je dat maar weet!" „Ach, wat zijn westerlingen toch vreemd", zucht te de wijze, „en welk een moeilijke taak rust er op mijn nietswaardige schouders „Wat is dat dan voor een taak?", vroeg Panda benieuwd. Het boekjaar van de n.v. Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken te 's Gravenhage van 1 juli 1956 tot en met 30 juni 1957 heeft wederom een verlies gebracht, ditmaal van f 61.496 (v.j. 225.163), welk bedrag evenals dat van het vorig jaar ten laste van de reorganisatiereke ning wordt gebracht. Door dit verlies kan de rente op de 3 pet. converteerbare obli gaties niet worden vergoed, die nu aan de hoofdsom zal worden toegevoegd. Hier door bedraagt de achterstallige rente per 30 juni 1957 291.276 Het verslag vermeldt, dat het proces tegen de Rotterdamsche Bank n.v. en Pier- son en Co. inzake de dollaraffaire inmid dels is begonnen. Het gaat hier om de fel omstreden, onnodig geachte overdracht van 2.450.300 Canadese dollars aan de Rot terdamsche Bank en Pierson en Co. kort vöör de devaluatie, waardoor het deva luatievoordeel voor de „Vereenigde Trans" verloren ging. Op de „Redlands" (de in eigen exploi tatie zijnde boerderij) verkeerde men in de gunstige positie, dat meer graan kon wor den afgeleverd dan door de nieuwe oogst werd verkregen, zodat aan het einde van het boekjaar de voorraad kleiner was dan een jaar geleden. Maandag heeft op het stadhuis te Rot terdam de uitloting plaatsgevonden van 120 obligaties twaalf series) van de twee ënhalf percent premielening Rotterdam 1957, groot f 20.000.000. Nummer 9 van serie 15.723 is aflosbaar met f 100.000, numer 4 van serie 17.383 met f 10.000 en nummer 9 van serie 15.843 met f5.000; nummer 9 van serie 3.249 en nummer zes van serie 17.358 zijn elk aflosbaar met f 2.500. Aflosbaar met f 1.000 zijn nummer 2 van 11.710, nummer 8 van serie 10.447, de num mers 4 en 10 van serie 15.723 en nummer 9 van serie 18.128. Verder zijn aflosbaar met f 500 nummer 10 van serie 17.984, nummer 7 van serie 17.358, nummer 8 van serie 11.710, nummer 5 van serie 10.447 en nummer 5 van serie 15.723. De overige nummers van genoemde series, alsmede de tien nummers van de series 12.367, 15.292 en 10.103 zijn elk aflosbaar met f 125. Maandag is wederom de trekking ge houden van de premielening 2)4 pet. Eind hoven 1954. Deze lening is groot f 12 mil joen en is aflosbaar door jaarlijkse uit loting telkens op 1 december, ter uitbe taling 15 januari daaraanvolgend. Er wer den 400 loten van nominaal f 100 elk uit geloot. De premie van f 25.000 viel op num mer 3 van serie 9281, die van f 5.000 op nummer 3 van serie 6358 en die van f 2.500 op nummer 2 van serie 11964. Vijf premies van elk f 1.000 vielen respec tievelijk op nummer 6 serie 10300, nummer 6 serie 1346, nummer 4 serie 1810, nummer 3 serie 1702 en nummer 5 serie 1702. Voorts zagen de bezitters van de vol gende 10 obligaties zich een premie van f250 toevallen: nummer 8 serie 10, num mer 5 serie 10300, nummer 10 serie 10300, nummer 8 serie 1346, nummer 9 serie 1472, nummer 2 serie 7551, nummer 6 serie 8364, nummer 3 serie 27, nummer 8 serie 10101 en nummer 2 serie 8201. Tenslotte werden 382 niet hierboven genoemde nummers elk uitgeloot met f 125. De volgende trekking is op 1 december 1958. ADVERTENTIE Hadoma H.V Tel. 40100 Amsterdam Ontbonden. De regering van Ceylon heeft de gemeenteraad van Ceylon ontbon den, omdat deze niet tot besturen in staat werd geacht. De voornaamste diensten in de stad functioneren al drie dagen niet tengevolge van een staking. In de haven wordt reeds vijf dagen ge staakt, waardoor op veertig schepen het werk stil ligt. Winst. Harry Oppenheimer, die van zijn kortgeleden overleden vader, de dia mantkoning Sir Ernest Oppenheimer, ondernemingen ter waarde van meer dan een half miljard pond sterling heeft geërfd, zal zich uit de politiek terug trekken. Branden bij Sydney. Een orkaanachtige wind hulde Sydney (Australië) maan dagavond in rook, afkomstig van bran den die in twee nabijgelegen plaatsen woedden. Een hiervan, Wenthworth Falls, is bijna geheel verwoest. Van de andere plaats, Leura, is de hoofdstraat half in de as gelegd. Het aantal .daklo zen loopt in de honderden. Premier Joseph Cahil van de staat Nieuw Zuid Wales heeft voor het gebied de nood toestand afgekondigd. Veroordeeld. De districtsrechtbank van Warschau heeft vier studenten, die in oktober deelgenomen hebben aan de betoging tegen de opheffing van het studentenblad „Poprostu", veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van achttien maanden tot drie jaar. De studenten hebben hoger beroep aan getekend. Thanksgiving-Day. Gedurende het week einde van „Thanksgiving-Day" zijn in de Verenigde Staten 552 personen ten gevolge van verkeersongevallen om het leven gekomen. Voorts kwamen in de periode van woensdagavond 18.00 uur tot zondagavond 23.59 uur negen personen bij vliegtuigongelukken en 128 door diverse oorzaken om het le ven, hetgeen een totaal van 689 geeft. Het „normale" aantal doden in een vierdaagse niet-vakantie periode in de ze tijd van het jaar is ongeveer vijf honderd. Zonder bescherming. De negen neger scholieren, om wier schoolbezoek in Little Rock zoveel te doen is geweest, hebben maandag voor het eerst zon der, enige militaire bescherming hun school bezocht. Er viel geen enkel in cident voor. Oorzaak. Een vooraanstaande functiona ris van de wereldgezondheidsorganisa tie (W.H.O.) heeft op een persconfe rentie in Warschau gezegd, dat de re cente griepepidemie i:i de wereld ver oorzaakt zou kunnen zijn door dieren. De W.H.O. stelt in 27 landen bij var- kens en paarden een onderzoek in om uit te maken of deze dieren iets hebben uit te staan met de griep onder de men sen. Hongerstaking. Achthonderd gedetineer den op Cyprus zijn voor een dag in hongerstaking gegaan. Zij hebben een open brief aan de vandaag op Cyprus aankomende nieuwe gouverneur, Sir Hugh Foot, geschreven, waarin zij om invrijheidstelling verzoeken, de terug keer van aartsbisschop Makarios en afschaffing van de noodwetten. Op ge heel Cyprus zijn uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen uit vrees voor een oplaaien van de verzetsstrijd. Vijftien jaar. De rechtbank te Hagen in West-Duitsland heeft Paul Thomanek, voormalig commandant van concentra tiekampen, veroordeeld tot vijftien jaar tuchthuis. Vijf gevallen van doodslag werden bewezen verklaard. Thomanek heeft terechtgestaan we gens de dood van meer dan honderd joodse gevangenen. Tegen hem was levenslange tuchthuisstraf geëist. On der Thomanek's leiding moeten meer dan vierhonderd joden in de drie kam pen in Polen, waarover Thomanek het bewind voerde, vermoord zijn. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de bedragen waarvoor maandag 2 december is ingeschreven op schatkist promessen met een looptijd van drie maan den, vervallende 4 maart 1958, wordt toe gewezen een bedrag van f 156,3 miljoen tegen de prijs van f98.799,30 per f 100.000. Dit is een disconto van percent. MANNELIJKE bittervoorns gedragen zich in de nabijheid van een levende zoet watermossel als echte alleenheersers. Zij dulden geen mannelijke mededingers in hun nabijheid en zodra een van hun man nelijke soortgenoten eenzelfde belangstel ling voor de mossel aan de dag legt, wordt hij met driftige en nijdige kopstoten ver jaagd. Na verloop van tijd verandert het uiterlijk van het mannetje. Zijn kleuren worden feller en met het toenemen van zijn pracht groeien ook zijn driften en vechtlust. Dienover eenkomstig verandert ook een van de wijfjes, wier legbuis in de loop van enkele dagen wel 2l/t cm in lengte kan toehemen. Op een goede dag leidt de bruidegom zijn bruid, die hij tot nu toe steeds van de mossel wen van de mossel tot zij het tweekleppige stadium hebben bereikt. De larfjes hebben dan nog niet eens de lengte van 1 mm en - vergroot - lijken zij te bestaan uit twee kleine schelpjes, die door een spier ver bonden zijn. Bovendien dragen die schelp jes een scherpe omgebogen punt, die van weerhaakjes is voorzien. De larve zelf vormt met een speciale klier een lange draad, en aldus toegerust, worden de jon gen door de mossel uitgestoten. Deze jonge en onervaren mossellarven moeten zich een tijdlang voeden met de lichaamssappen van bitter- voorn, anders komt er nooit niets van hen terecht. Maar ieder kan op zijn vingers narekenen, dat het voor die had verjaagd, naar de mossel toe en in keHjk is een%ittervoorn^ante kampen denieahuil rrdcT?t H blijkt nu, dat de honderden larven die de I Per keer d00r de mossel ™°rden uitpesto- de mossel gestoken en daarin een ei gede poneerd. Nu is de beurt aan het mannetje, dat zich stijf met de kop omlaag boven de mossel opstelt en dan met een ruk over de uitstromingsopening heen zwemt, waar bij zaadcellen worden uitgestoten, die met de ademstroom naar binnen vloeien en tussen de kieuwen van de mossel terecht komen, waar zij zich met het ei verenigen. In de zoetwatermosselen ontwikkelen zich dus de jonge visies van de bittervoorn, die hier bescherming genieten tegen alle gevaren die hun in het open water zouden kunnen bedreigen. Door dezelfde uitstro mingsopening verlaten de jonge visjes deze beschermde plaats na verloop van tijd en moeten dan trachten op eigen vinnen te drijven in de boze buitenwereld. De mossel, die als gastvrouw voor de voorntjes optreedt, vraagt echter in het belang van haar kroost een tegenprestatie van de voorntjes. De eieren van de mossel ontwikkelen zich aanvankelijk in de kieu- ten tezamen een warnet van draden in het water vormen, waar de bittervoorns, die nu eenmaal belangstelling voor de mossel hebben, gemakkelijk doorheen zwemmen en op deze wijze met mossellarven worden besmet. Die diertjes slaan hun haken in de huid van de voorn en voeden zich een tijdlang met diens lichaamssappen, waarna zij zich weer van hun gastheer losmaken en tot echte mosselen opgroeien. De bitter voorn heeft er dan niet alleen voor ge zorgd, dat zij hun jeugd behoorlijk konden doorkomen, maar hebben bovendien hun verspreiding bevorderd. Waaruit we alweer hebben kunnen zien, hoe alles in de natuur doel en nut heeft. Een merkwaardig voorbeeld van samen leving vormt het verschijnsel van de plan- tengallen. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden H, Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2