BRYLCREEM Indonesië berokkent zichzelf meer schade dan Nederland RuW£ JAPANSE PYAMA'S KIMONO'S Timesen Daily Telegraph r f 12.50 Twee belangrijke Franse litteraire prijzen Voor vijf minuten naar Apeldoorn per super-de-luxe trein DINSDAG 3 DECEMBER 1957 7 V. J Britse zuidpoolexpeditie heeft gevaarlijke reis Sno-cat bleef boven een diepe kloof hangen Kans op uitstel van UNO- debat over Algerije Pineau is niet afkerig van wapenstilstand Tienduizendste woning met steun van de E.G.K.S. Dr. Manfred Sakel overleden Strijd tegen „revisionisme" in Gomoelka's partij Praag stelt 12 Poolse bladen aan de kaak Zendtijd voor politieke partijen W issel-automaat Uit Engeland voor Sinterklaas Ziehier het cadeau dat niemand nog heeft! "Ifie perfect haindressing Voor Vailland en Butor Kasjmir-resolutie aanvaard ondanks Indisch verzet Russische onthouding in de Veiligheidsraad Hollands Strijkkwartet naar Canada en V.S. Examens Critiek op het huidige landbouwbeleid ff ff (Van onze correspondent in Londen) De Times en de Daily Telegraph wijden hedenochtend in hun hoofdartikelen be schouwingen aan Indonesië. Beide bladen komen tot dezelfde slotsom, namelijk dat de door de Indonesische regering genomen maatregelen meer schade zullen berokke nen aan Indonesië zélf dan aan Nederland. De „Times", welke onder het opschrift „woede is geen politiek" de jongste ont wikkeling samenvat, schrijft dat het moei lijk vol te houden is, dat de regering in Djakarta nog langer de buitengewesten vertegenwoordigt of bestuurt. Het is niet te verwonderen, dat aspiraties en daden in Indonesië elkaar niet dekken. Wat be treurt moet worden is, dat het nationa lisme thans overschakelt naar haat om de eenheid te bereiken, welke niet moge lijk was langs de weg van overeenstem ming. Het is het oude anti-koloniale spel letje. Zelfs als men rekening houdt met de bittere gevoelens bij de oudere gene ratie van Indonesische nationalisten over Nieuw Guinea, is het onmogelijk om wat er thans gebeurt te rechtvaardigen. Een gedrag, dat begrijpelijk was in 1945 of in 1949 moet thans als onvolwassen en on gepast worden beschouwd. De betrekkingen met Nederland oefe nen zeker invloed uit op Indonesië's in wendige problemen, maar in bijna twee jaar is er geen bijeenkomst tussen beide landen geweest. De „Times" vraagt zich af, hoeveel jongere Indonesiërs nog zul len warm lopen voor deze agitatie inzake West-Nieuw Guinea. Er bestaat ernstige bezorgdheid over Indonesië's toekomst, zo lang de werkelijke problemen worden veronachtzaamd en de boventoon wordt gevoerd door nationalistische demonstra ties zoals deze thans door Djakarta worden aangewakkerd. „Zinneloze uitbarsting" De Daily Telegraph schrijft, dat Indo nesië wordt geplaagd door elk denkbaar euvel, waaraan een staat maar kan lij den. Sommige moeilijkheden zijn het ge volg van het koloniale verleden, toen het Nederlandse gezag een eenheid schiep en handhaafde, welke in volkenkundig en geografisch opzicht onnatuurlijk was. An deren kunnen worden toegeschreven aan de onbekwaamheid van de luidruchtige nationalisten, die niet het minst waren voorbereid om de onafhankelijkheid te be- ADVERTENTIE DE ORIëNT brengt bijzonder leuke f n 17C uitvoering 1 y.J J vlotte modellen, handgeborduurd en absoluut exclusief vanaf PAARLAARSTEEG 8 LONDEN (Reuter) - De leider van de Zuid poolexpeditie van het Britse Gemenebest, dr. Vivian Fuchs, is met een „sno-cat", een vrachtauto op rupsbanden, door het ijs gezakt en heeft, samen met zijn mede passagier, vijf uur lang met zijn voertuig aan de rand van een twintig meter diepe kloof gehangen voordat hij door andere sno-cats kon worden weggetrokken. Zater dag ontmoette de expeditie over een af stand van drie kilometer twintig kloven. De voertuigen werden aan elkaar gebon den en als er één weg zakte, trokken de andere hem vrij. De expeditie, die op weg is naar de zuid pool, bereikte zaterdag 'n punt 85 kilome ter ten zuiden van de luchtmachtbasis Shackleton. Men moet nog 365 kilometer afleggen om het punt te bereiken, waar een groep van twee man de expeditie opwacht. Ge zamenlijk hoopt men tegen Kerstmis aan de zuidpool te komen. Men wil gedurende de korte poolzomer zo veel mogelijk doen. De temperatuur is nu slechts tien graden onder nul. (UP) Het Britse expeditieschip de „Shackleton", dat zaterdag met een ijs berg in botsing is gekomen en zware scha de opliep, heeft goede vorderingen ge maakt op de reis naar het eiland Zuid Georgië, waar het reparaties zal onder-1 gaan. Het schip heeft voorraden en weten schappelijk personeel aan boord bestemd voor Britse buitenposten in het zuidpool gebied. Volgens de Britse admiraliteit, heb ben de buitenposten nog voldoende voor raden, zodat zij door het uitblijven van het expeditieschip niet in moeilijkheden hoeven te komen. Fransen bevoorraad. Parijs, (AFP) Drie Franse geleerden, die reeds ruim driehonderd dagen in het zuidpoolgebied waren geisoleerd, hebben nieuwe voorraden gekregen. De hulpploeg heeft over de meer dan driehonderd kilo meter die de post van de geleerden van de hoofdbasis is verwijderd, een maand ge daan. De drie geleerden, die metingen doen om de dikte van de ijskap te bepalen, wonen in een hol onder sneeuw en ijs. Ongeluk LITTLE AMERICA (UP) Bij de ope ratie „Diepvries" in het zuidpoolgebied is een hefschroefvliegtuig van de Ameri kaanse marine neergestort op de ijsbreker „Atka" en uitgebrand omdat bij het op stijgen was verzuimd een van de bevesti gingskabels los te maken. Drie marine mannen raakten gewond. De operatie, waaraan ook de grote ijs- breker „Glacier" deelneemt, is bedoeld om voedselvoorraden en aflossing te brengen aan de Amerikaanse eenheden die op de zuidpool overwinterd hebben. De helikop ter werd gebruikt voor het overbrengen van mannen en materiaal van het ene schip naar het andere en naar de wal. heren, welke Nederland hen na de oorlog onder druk en overhaast heeft moeten ver lenen. Indien Indonesië alleen maar aan kinderziekten leed, kon het sympathie verwachten. Thans kwetsen de Indone siërs zichzelf moedwillig door hun niets ontziend optreden tegen Nederlandse per sonen en zakenbelangen. Het blad noemt dit een zinneloze uitbarsting. Het feit, dat er nog 60.000 Nederlanders in steeds on plezieriger omstandigheden in Indonesië werken, is een bewijs voor de onderlinge economische afhankelijkheid, welke de po litieke onafhankelijkheid nog niet heeft vernietigd. Maar als het mes van de fana ticus thans de slagader doorsnijdt, is het Indonesië en niet Nederland, dat gevaar loopt dood te bloeden. De toestand in In donesië is reeds wanhopig. Wat niet door corruptie wordt verkwist, wordt door in flatie weggezogen. President Sukarno's „geleide democratie" stuurt recht aan op het communisme. De ontwikkeling in In donesië is van levensbelang voor de rest van de wereld en van het hoogste belang voor het Britse gemenebest en de Ver enigde Staten, als lid van de Zuid-Oost- Aziatische verdragsorganisatie. De Indo nesische aanspraak op Nieuw Guinea mag misschien zijn bedoeld om de aandacht af te leiden van de binnenlandse crisis, maar, zo merkt de Daily Telegraph op, reeds be gint Indonesië ook zijn handen uit te ste ken naar Brits Borneo en Singapore. Aus tralië ngemt een realistische houding aan door, wat Nieuw Guinea betreft, vastbe raden achter de Nederlanders te staan en met hen samen te werken om het eiland gemeenschappelijk tot ontwikkeling te brengen. NEW YORK (Reuter) Van gewoonlijk welingelichte Aziatische zijde in New York verluidt, dat binnenkort een resolutie zal worden ingediend, die uitstel van het debat over Algerije tot de zitting van de UNO- Assemblee van volgend jaar ten doel heeft. India en Egypte zouden een groot aandeel hebben gehad bij het opstellen van de resolutie. In andere kringen die nauwe betrekkingen met de Afrikaans-Aziatische groep in de UNO onderhouden, werd ge zegd, dat er nog geen definitieve beslissing is genomen. Vertegenwoordigers van India, Egypte, Tunesië, Indonesië en Perzië moeten nog een beslissing nemen, zo meent men in deze kringen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau heeft tegenover verslag gevers in het UNO-gebouw verklaard dat indien Tunesië en Marokko werkelijk als bemiddelaars willen optreden, zij ook voor Frankrijk aanvaardbare voorstellen moes ten doen. Pineau betoogde, dat er in de geschiedenis geen voorbeeld is te vinden van een verdrag dat getekend werd voor dat een wapenstilstand was gesloten. Hij zei rechtstreekse besprekingen op dit ogenblik met de opstandelingen over een wapenstilstand niet uit de weg te zullen gaan. Na een totstandkoming van een wa penstilstand wil Frankrijk verkiezingen houden om te weten te komen wie de verschillende delen van de Algerijnse be volking vertegenwoordigen. Hij zei geen UNO-inspectie te zullen aanvaarden, om dat niet alle UNO-leden vrije verkiezingen in eigen land toestaan. Een resolutie voor directe tussenkomst noemde hij „on duldbaar". (UP) Pineau stond journalisten te woord, nadat de politieke commissie van de UNO-Assemblee het debat over Alge rije had opgeschort. Hij deelde mede, dat Frankrijk het Tunesisch-Marokkaanse be middelingsaanbod had afgewezen, omdat Frankrijk gevraagd werd alleen met de FLN (nationale bevrijdingsfront) te onder handelen en het niet duidelijk werd ge maakt of de onderhandelingen zouden gaan over een „staakt het vuren" of over poli tieke voorwaarden. Hij wees erop ,dat de invloed van de MNA (Algerijnse nationale beweging) niet onaanzienlijk is, en dat er tenminste nog twee bevolkingsgroepen zijn, de Frans ge zinde Islamiten en de in Algerije wonende Europeanen. Indien men de FLN zou be schouwen als de enige woordvoerster, op basis van onmiddellijke onafhankelijkheid van Algerije, dan zou men een partij systeem aanvaarden, en het einde van de democratie inleiden, zo zei hij. LUXEMBURG (ANP) Twee leden van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de he ren Potthoff en Giichero zullen morgen te Oberaden in het Ruhrgebied de tien duizendste arbeiderswoning, die in de ge meenschap met financiële steun van de E.G.K.S. werd gebouwd, officieel over dragen. Minister-president Steinhoff van Nord-Rheinland-Westfalen, de heren Ne- derhorst, Pelster en Mutter respectievelijk voorzitter en vice-voorzitters van de com missie van sociale aangelegenheden van de gemeenschappelijke vergadering van de E.G.K.S. en de heer Dahlmann, voorzit ter van het raadgevend comité zullen bij deze plechtigheid het woord voeren. Met het steunen van de bouw van ar beiderswoningen beoogt de Hoge Autori teit: verzekering van de werkgelegenheid en het doelmatig gebruik van de beschik bare arbeidskrachten, waardoor bovendien de aanwerving van nieuwe arbeidskrach ten wordt vergemakkelijkt, verzachting van de woningnood en bevordering van betere huisvesting en vooral het verschaf fen van gunstiger levensvoorwaarden aan de arbeiders der kolen- en staalonderne- mingen, waardoor de produktiviteit in de ondernemingen der gemeenschap gunstig zal worden beïnvloed. NEW YORK (Reuter) Dr. Manfred Sakel, die in 1927 als eerste een shock-be handeling met insuline voor schizofrenie toepaste, is op 57-jarige leeftijd te New York overleden. Een van zijn beroemdste patiënten was de danser Nijinsky, die door een behandeling de kliniek, waar hij se dert 1919 was geweest, kon verlaten. Dr. Sakel was Oostenrijker van geboorte. (Van onze correspondent in Wenen) De Poolse communistische partij onder vindt sterke druk uit Tsjechoslowakije. Reeds weken lang ageert de Praagse pers tegen verschijnselen van verval in de Pool se partij en voornamelijk tegen het groei ende „revisionisme", waarvan twaalf Poolse bladen worden beticht. Onder de druk van Praag en van Moskou heeft par tijsecretaris Gomoelka maatregelen moe ten treffen om dit dreigende gevaar af te wenden. Volgens het Tsjechische blad „Rude Pravo" werd niet alleen het studenten blad „Po Prostu" verboden, maar ook de dagbladen „Przemiany" uit Kattowitz en „Kronika" uit Lodz. Er is geen verlof ge geven het blad „Europa" uit te geven.De redacties van vrijwel alle grote bladen zijn gezuiverd en drie journalisten gearres teerd omdat zij „voor dollars informaties aan het Westen hadden verkocht". Ongeloof. Volgens de Poolse hoogleraar A Schaff zijn de beschuldigde journalisten „revi sionisten", aanhangers van een beweging die het diepste wezen van het marxisme erf leninisme aantast en niet meer gelooft aan de dictatuur van het proletariaat. „Het revisionisme verzet zich tegen het leninisme en betekent een terugval in de sociaal-democratie". De huidige commu nistische leiders in Polen veroordelen de pogingen van deze revisionisten om in de ene partij een linker en een rechter vleu gel te construeren, van welke de een com munistisch zou zijn en de andere sociaal democratisch. Wie een dergelijke opvat ting huldigt is geen communist meer en moet zijn lidmaatschap opzeggen, omdat hij het niet meer eens is met de grondbe ginselen van de partij. Dit streven wordt ook „fractionisme" genoemd met name door de stalinistische „Natolinisten" die in Polen weer sterker worden. In het schema, opgenomen in de brief, waarin minister Cals aan de Tweede Ka mer zijn besluit tot vordering van zend tijd voor politieke partijen meedeelde, zijn de zenddagen van 3 jan. en 10 jan. omge wisseld. De bedoeling is, naar de minister in een nieuwe brief aan de Kamer meedeelt, dat op vrijdag 3 januari 1958 de P.v.d.A. over de zender Hilversum I zal uitzenden en op 10 januari 1958 de V.V.D. over Hil versum II. Het verbeterde schema is: 2 januari, donderdag A.R. op Hilversum II tussen 18 en 20 uur; 3 januari, vrijdag P.v.d.A op Hilversum I tussen 18 en 19.30 uur; 7 ja nuari, dinsdag K.V.P. op Hilversum II tus sen 18 en 20 uur; 9 januari, donderdag, C.H.U. Hilversum II tussen 18 en 20 uur; 10 januari, vrijdag, V.V.D. Hilversum II van 19.25 tot 19.35 uur, en zo vervolgens elke veertien dagen. Deze Amerikaanse machine wisselt dollarbiljetten in munten, onverschillig van welke waarde, mits niet vals of van vreemde oorsprong. Het toestel werkt elektronisch en onderscheidt feilloos een vervalst bankbiljet van een oud, vuil of verkreukeld waardepapier. Het apparaat wordt gedemonstreerd door William A. Patzer, de uitvinder en eigenaar van een stofzuigerfabriek, waar de machines worden vervaardigd. ADVERTENTIE Speciaal voor Sinterklaas 1957 per „stoomboot uit Engeland" aangekomen - de wereldberoemde Brylcreem in de nieuwe automatische Brylcreem-pomp. Gezond, glanzend en correct haar nu bereikbaar door een simpele druk op de knop Kan het nog gemakkelijker, hygiënischer, zuiniger? Haast u! De voorraad is beperkt! Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V., Amsterdam Prijs compleet 5.95 nieuwe vullingen altijd voorradig a 3.95 Andere Brylcreem geschenken: Potten 1.40 en 2.05 Tuben 1.-, 1.50 en 1.85 De Franse letterkundige prijs „Prix Con- court" is maandag toegekend aan Roger Vailland voor zijn roman „Le loi (De wet). De „Prix Theophraste Renaudot" werd verleend aan Michel Butor voor zijn boek „La modification" (de verandering). De 50-jarige Roger Vailland is zijn litte raire lpopbaan begonnen als surrealist. Pas na 1945 bracht hij zijn beste werken voort, namelijk de romans,1' ,;Beau Masque" en „325.000 fr." Vailland heeft ook toneelstukken geschreven. Zijn be kendste stukken zijn „Heloise et Abelard" en „Le colonel Foster plaidera coupable". In laatstgenoemd werk geeft Vailland blijk van links-politieke neigingen. Zijn eerste boek „Drole de jeu", verscheen in 1945 en werd bekroond met de „Prix Interalliée". Zijn bekroonde roman „La loi" beschrijft zestig uur van het leven in een klein stadje aan de kust van de Adriatische Zee. Het is de geschiedenis van een gangster, die voor een diefstal die hij niet bedreven heeft in de gevangenis is terechtgekomen. Michel Butor, evenals Vailland kandi daat in de wijsbegeerte, heeft de „Prix Theophraste Renaudot" gekjegen voor zijn roman „La modification". De 31-ja- rige Butor heeft behalve „La modifica tion" nog twee romans geschreven „Pas sage de Milan" en „l'Emploi du Temps". Het bekroonde werk onderscheidt zich in de eerste plaats door de toepassing van een nieuw uitbeeldings- en stijlprocédé. Zo wordt de lezer in het verhaal betrokken door een zodanig gebruik van de tweede persoon meervoud, dat het is alsof hij de gebeurtenissen zelf meemaakt. Het ver haal gaat over een man, die zijn echtge note in Parijs wil verlaten voor een vrien din in Rome. Hij begint de reis naar Italië maar keert halverwege terug naai Parijs, besloten om daar te blijven. Gisteren hebben we een ritje met de Rhein-Main- Express gemaakt. Om uw eventueel opkomende na ijver te beperken voegen wij hier aanstonds aan toe, dat we niet verder dan Apeldoorn gingen omdat het treinstel na vijf minu ten oponthoud aldaar zich moest haasten om dezelfde avond nog de verbinding tussen Amsterdam en Frankfort te kunnen ver zekeren. De directies van de Nederlandse Spoorwe gen en de Duitse Bonds- banen toonden op dit par cours van negentig kilo meter heen en weer terug even de kwaliteiten van de Duitse T.E.E.-versie, die van maandag af het deel der tussen Nederland en het Rijnland reizenden is. Men hoeft naar de ma kelij van deze dieseltrein stellen niet te raden, want de ontwerpers hebben er zichtbaar naar gestreefd in alle demensies de overtref fende trap van mooi en groot te bereiken. Dat wil helemaal niet zeggen, dat zij in die opzet ook geslaagd zijn, integendeel. Zeker: de Nederlandse T.E.E.-trein- stellen bestaan slechts uit vier rijtuigen, de Duitse maar liefst uit zeven. De Nederlandse T.E.E.'s wor den door één motorrijtuig getrokken en hebben één restauratierijtuig, de Duit sers moesten natuurlijk twee van elk dezer een heden bouwen. En toch blijft hun motorvermogen nog honderd paardekrach- ten onder het Nederlandse en bieden hun honderd- dertigmeter lange treinstel len slechts aan 122 passa giers een plaats, tegen de Nederlandse aan honderd veertien op zevenennegen tig meter. Conclusie: de Nederland se T.E.E.-treinstellen bie den hetzelfde comfort, doch zijn aanzienlijk economi scher te exploiteren en daar is het het spoorwegbedrijf toch maar om te doen. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat de vertegenwoor digers van de Duitse Bonds- banen, wier schouders even breed bleken als hun glim lach, werden gecomplimen teerd met hun draaibare fauteuils, waardoor men naar verkiezing de voor- of de achterhoofden van zijn medereizigers kan bestu deren, met hun automa tisch sluitende deuren tus sen de rijtuigen en met hun bar en hun Schreibstube. Die laatste is wel nodig want wij hebben de indruk, dat de Duitse treinstellen minder rustig lopen dan de Nederlandse. De blauw geuniformde Duitse stewardessen ble ken zich temidden van deze enigszins voyante luxe best op haar gemak te voelen. Er waren ook lieftallige in- formatrices van N.S. op excursie. De vertegenwoor digsters van beide groepen bekeken elkaar critisch of helemaal niet. Wij maak ten geen onderscheid en bezagen ze allemaal. De meeste indruk heeft de omroepinstallatie op ons gemaakt. Wij waren het Cenrtaal Station nog niet uit of een gedecideerde vrouwestem reciteerde: „Eins, zwei, drei vier...." Iets in onze herinnering zei ons dat er dan gezongen moest worden, maar dat werd toch blijkbaar niet meer verlangd. Voordat we in Amsterdam terug waren klonk het nog verscheidene keren „husch, husch" uit het plafond en dan begon er weer iemand: „Eins, zwei, drei, vier", misschien om te laten horen, dat hij nog niet tot tien kon tellen. Toen we langs Hilversum terugsnelden zei een stem „Komm' mal her Walter" en even later hield Tony Hartweger een toespraak. Maar neen, het was een vertegenwoordiger van de bevriende Bondsbaan. Toen we weer op het eerste per ron stonden wisten we op nieuw hoe comfortabel men per trein kan reizen. Maar dat behoefde men ons wer kelijk niet meer te vertel len. NEW YORK (Reuter). - De Veiligheids raad heeft een westelijke resolutie goed gekeurd waarbij de UNO vertegenwoordi ger dr. Frank Graham gemachtigd wordt, een bezoek te brengen aan India en Pakis tan om te pogen een oplossing te vinden voor de kwestie-Kasjmir. De door vijf lan den ingediende resolutie werd aangenomen met tien tegen nul stemmen bij een ont houding (Rusland). De Indische minister van Defensie, Krisjna Menon, deelde mee, dat zijn regering de resolutie niet kan aan vaarden. De resolutie houdt verder een beroep in op India en Pakistan zich te onthouden van daden die het geschil kunnen verer geren en mede te werken aan het scheppen van een klimaat dat gunstig is voor de bevordering van verdere onderhandelingen. Dr. Graham is bevoegd tot het doen van aanbevelingen aan de twee landen „tot verdere geschikte actie'' voor een vreed zame regeling. Hij heeft opdracht „zo spoedig mogelijk" verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad over zijn pogingen. Menon verklaarde, dat dr. Graham de traditionele gastvrijheid van India zal ge nieten. mocht hij dat land bezoeken. In de enige resolutie, die India kan aanvaarden, moet er bij de aanvaller op worden aan gedrongen een einde te maken aan de aan val. India ziet deze kwestie als een geval van een inval, die ongedaan moet worden gemaakt, aldus Menon. De Pakistaanse minister van Buitenland se Zaken, Firoz Khan Noen, deelde mee, dat Pakistan niet tegen de resolutie gekaht is en dat zijn regering dr. Graham volle- diee medewerking zal verlenen. Voor de stemming was de tekst van de resolutie door een Zweeds amendement gewijzigd. De Sovjet-Unie had namelijk meegedeeld, dat zij een veto over de reso lutie zou uitspreken, omdat dr. Graham in het bijzonder zou worden verzocht te streven naar demilitarisering. Het Hollands Strijkkwartet, bestaande uit de heren Nap de Klein, Jaap Schroder, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boom kamp, zal in februari en maart van het volgend jaar een tournee maken door de Verenigde Staten en Canada. Zij zullen onder andere concerten worden gegeven in New York, Washington, Kansas, Pitts burg, Montreal, Ottawa en Quebec. Het ensemble zal ook Nederlandse composities uitvoeren. ADVERTENTIE Utrecht. Geslaagd Voor het doctoraalexamen rechtsgeleerdheid L. J. Boucher te Eindhoven; voor het semi-artsexamen: P. F. A. Faessen te Tegelen, mevrouw C. van Gastel-Herman te Utrecht en G. Smeenk te Vorden; voor het arts examen: Gan Ho Siahg te Utrecht, H. J. M. Joos- ten te Arnhem, mej. A. G. W. W. Kappelle te Gorssel, mevrouw H. Leenstra-Borsje te Apel doorn, H. J. A. van Lith te Wijchen, H. Ottens te Utrecht en J. E. Romijn te Barneveld; voor het tandartsexamen: L. Th. H. Boonen te Heythuijsen, J. Bijker te Nijmegen, mej. M. G. J. Buyen van Weelderen te Rotterdam, mej. C. D. F. Geurs te Leerdam en M. J. de Jong te Hendrik Ido Am bacht; voor het doctoraalexamen diergeneeskun de: mej. F. Gelderman te Soest; voor het dieren artsexamen: R. Kommerij te De Wilp. Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen Ned. recht: mej. W. V. van Leusen te Velsen, mej. E. de Mol van Otterloo te Den Haag, mej. A. J. Prins te Den Haag en de heren M. Schuur te Den Haag en F. M. Luyten te Bergen op Zoom; voor het doctoraalexamen sociologie mej. M. C. S. de Jager te Leiden en de heren R. Doop te Den Haag; voor het semi-artsexamen: de heren M. J. Haverkorn van Rijsewijk te Utrecht, N. Kosten te Rotterdam, L. de Priester te Voorschoten en L. J. A. Straathof te Leiden; voor het artsexamen: mej. M. A. van der Lelij te De Lier en de heer Goei Ing Liang te Leiden. De voorzitter van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond en van de Limburgse Landbouwers- en Tuinders- bond, de heer G. Mertens, heeft in de na jaarsvergadering van de L.L.T.B. te Roermond de regering verweten te lang te hebben gedraald met hei nemen van maatregelen ten aanzien van de garantie prijzen voor melk, varkensvlees en eieren. Het toegezegde niveau wordt voor deze zeer belangrijke produkten bij lange na niet be reikt, zèi hij. Het kernpunt van het vraagstuk van de kleine landbouwbedrijven is volgens de heer Mertens de vraag of de Nederlandse regering en het Nederlandse volk bereid zijn een gezonde Nederlandse landbouw in stand te houden. Dit betekent, dat ook in een tijd van slechte prijzen op de bui tenlandse markt de binnenlandse consu ment een redelijke prijs voor de Neder landse produkten zal moeten betalen. Zo nodig dienen voor het export-surplus gel den uit de schatkist ter beschikking te worden gesteld, meende hij. De heer Mer tens achtte een garantiebeleid, met als stok achter de deur allerlei dwangmaat regelen, niet aanvaardbaar. Het heeft er, zo zei hij, alle schijn van dat in ons land een stemming gekweekt wordt om de in druk te wekken dat er iets met de struc tuur van de landbouw mis is en dat het hoog tijd wordt dat daar van bovenaf orde op zaken gesteld moet worden. Dit valt in vergelijking met aangrenzende landen hard mee, zei de heer Mertens, die ten slotte betoogde dat sanering, als deze nodig is, langs wegen van geleidelijkheid en vrijwilligheid voltrokken moet worden. Monopolieheffingen De voorzitter van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze, heeft in de algemene .vergadering van de Gro ninger Maatschappij van Landbouw ge sproken over enkele voorwaarden voor een positief landbouwbeleid. Hij zei dat er ernstige bezwaren bestaan tegen het sys teem der monopolieheffingen, dat het goedkoopste is voor de schatkist onder de huidige financiële omstandigheden, maar dat nadelen bezit voor de veehouderij. Hij verwierp de gedachte van een stelsel van algemene toeslagen per hectare zolang men over middelen beschikt het nage streefde doel op andere wijze en met tege moetkoming aan bestaande en gebleken praktische bezwaren te verwezenlijken. Hij legde ae nadruk op het beginsel, dat de heffing gelijk moet zijn voor alle voer- granen. Deze heffing mag niet teveel wis- slen. Op die wijze worden twee zeer be langrijke bezwaren geëlimineerd, te we ten het feit, dat het wereldmarktprijsver- loop niet richtinggevend zou zijn voor on ze nationale produkten en het feit, dat voortaan meer op economische wijze op de wereldmarkt voedergranen zullen wor den aangekocht, hetgeen, gekoppeld aan aan een juiste restitutiemethode, de ex portpositie en mede de exploitatie van on ze veehouderij niet onbetekenend zal hel pen verstevigen. Produktiebeperking moet altijd pas in allerlaatste noodzaak gebezigd worden, aldus ir. Geuze. Hij was voor het stellen van vestigingseisen en vond het vragen, als minimum voorwaarde, van een diplo ma lagere landbouwschool geen overdre ven eis. Het huidige conjunctuurverloop voor de agrarische voortbrenging heeft grote spanningen opgewekt, geschroefd als men wordt tussen dalende netto inkomsten en omhoog lopende investeringsbehoeften. Ir. Geuze behandelde tenslotte het sys teem van de inkomstenbelasting en de be zwaren, welke het bestaande systeem met name voor de agrarische sector inhoudt. Vlootbezoek. Van 16 tot 18 december zullen de opleidingsschepen „Eider" en „Trave" van de marine van de Duitse bondsrepubliek een niet-officieel bezoek brengen aan Rotterdam. Beide schepen zijn ex-mijnenvegers van Britse oorsprong en hebben ieder een bemanning van 65 kop pel bij wie 4 officieren en 28 adelborsten,

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3