Jordanië roept spanningen op uit innerlijke zwakte Als u zachtheid zoekt, dan vindt u Vijftig jaar geleden Amerika wordt aangespoord tot uiterste krachtsinspanning VALDELIS ABDIJSIROOP 3 de ^Praatstoel Israel hoopt op krachtig en duidelijk beleid van Amerika om het conflict bij te leggen Duizenden bij de begrafenis van Benjamino Gigli Uit Haarlems Dagblad van 3 december 1907 MARTIN UITTENBOGAARO Vernuft moet worden uitgebuit om de Russen op wetenschappelijk gebied de baas te blijven Eerste Europese school in een nieuw gebouw Wrak van de Bounty na 167 jaar teruggevonden Ontdekking van de diep zeefotograaf Marden Jonge Nederlandse kunst in Amsterdams Stedelijk GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 90 cent 2.25 DINSDAG 3 DECEMBER 1957 Ik heb zelfs in mijn slaap niet gekucht, zegt m'n man. Dat was eerst anders! Bijtende prikkelhoest.... urenlang wakker, rechtop in bed - Maar gisteren ben ik met Abdijsiroop begonnen had ik het maar eerder gedaan! i De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen (AKKER SIROOP) ADVERTENTIE Zenuwen raelische zijde van de grens. Ondanks het feit, dat de UNO-waarnemer kolonel Lea- ry Jordanië's beschuldiging ongegrond noemde, ontving premier Ben Goerion vlak daarop een brief van Dulles, waarin de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Israel verzocht geen onnodige spanningen met Jordanië in de hand te werken. Blijkbaar heeft Dulles hiermede willen vermijden dat hernieuwde klachten over Israel de Veiligheidsraad zouden be reiken aangezien Rusland als voorvechter der Arabische belangen al te gemakkelijke successen zou kunnen boeken. Zwakke politiek (Van onze correspondente in Jeruzalem) Op het ogenblik speelt koning Hoessein van Jordanië een gevaarlijk politiek spel in de hoop hiermede een instemmend echo binnen en buiten de grenzen van zijn wan kel koninkrijkje te oogsten. Zijn besluit om tot de huidige anti-Israelische actie over te gaan is het gevolg van de hevige Russische en Egyptisch-Syrische propa ganda tegen het huidige regime in Jorda nië. Hoesseins agressieve en onverzoenlijke houding tegenover de UNO en Israel ko men voort uit innerlijke zwakte. Hoessein heeft steeds getracht de vele ontevreden en opstandige elementen in zijn woestijn-rijkje met beloften gerust te stel len. Hij heeft nimmer vrienden gehad on der de Arabische heersérs, die steeds er op uit zijn geweest of om zijn rijk onder de voet te lopen of om zijn land afhanke lijk van hun politieke willekeur te maken. De enige wijze om zich van deze druk te bevrijden had een pro-westerse en iets minder felle houding tegenover Israel kunnen zijn. Maar Hoessein heeft zich ver strikt in beloften, die een tegenovergestel de politiek inhielden. Zijn handelingen zijn die van een gevangene. In artikel nummer acht van het door zijn grootvader Abdoellah in 1949 geteken de wapenstilstandsverdrag met Israel werd onder meer vastgelegd, dat Israel het recht tot vrije toegang bezit tot de joodse heilige plaatsen, de Hebreeuwse Universi teit en het grote Universiteits-ziekenhuis op de Scopus-berg. Aan deze afspraak heeft hij zich nimmer gehouden om zijn Arabische vrienden en zichzelf gerust te stellen. Koning Hoessein moet zich bevrijd heb ben gevoeld van een enorme druk toen zijn al te machtige vriend Nasser op mili tair terrein door Israel en later op politiek gebied door Amerika verzwakt werd. Hij heeft zich echter nooit openlijk voor Amerika durven uitspreken. Het plan- Eisenhower voor het Nabije Oosten wees hij af. Amerika heeft zijn moeilijkheden begrepen en daarom ontving Jordanië de militaire en economische hulp, die het zo zeer behoefde. Toen in april verscheidene Arabische staten, Jordanië wilden liquideren voor dat het te sterk zou worden, heeft Hoes sein de gevaren overleefd dankzij de aan hem door Amerika beloofde militaire steun. Ook Israel behoorde tot zijn buren, die gereed hebben gestaan om binnen te rukken, aangezien Israel steeds belang bij handhaving van de status quo aan zijn grenzen heeft gehad. Een ontbinding van Jordanië zal Israel nooit lijdelijk aan vaarden. Gehandicapt Ongelukkig genoeg is juist Jordanië het meest getroffen door de Arabische boycot tegenover Israel. Het heeft met zijn half miljoen Arabische refugié's uit Palestina het grootste vluchtelingen-vraagstuk. Uit gestrekte dorre vlakten aan beide zijden van de Jordaan zouden voor de landbouw vrij komen, indien Israel en Jordanië ge zamenlijke bevloeiingsprojecten zouden kunnen uitwerken. Israel is bovendien het natuurlijke transito-land voor Jordanië, dat nu zijn produkten via de nationale Sy rische spoorwegen naar Libanon moet ver voeren. Het is niet te verwonderen, dat Hoessein onder hevig propaganda-vuur kwam te staan. Indien de Egyptisch-Syrische as zich in Jordanië zou kunnen ontmoeten, worden Israel en Saoedi-Arabië geïso leerd. Ook het sterk pro-westerse Turkije zou hierdoor militair verzwakt worden. De pro-Russische Arabische staten wer den echter pas driest in hun acties tegen Hoessein, toen bleek, dat Amerika wapens maar geen troepen naar Jordanië zond. Hoesseins eerste wanhopige poging om de beschuldiging van verraad aan de Ara bische zaak te weerleggen was zijn protest tegen het planten van bomen aan de Is- ROME (UP) Vele duizenden inwo ners van Rome hebben maandag de be grafenisstoet van Benjamino Gigli gade geslagen. De bekende zanger overleed zo als bericht zaterdag, aan longohtsteking. De uitvaartdienst werd opgedragen in de Santa Maria Addolorata. Het orgel werd bespeeld door Luigi Ricci, dirigent van het operatheater in Rome, waar Gigli voor het laatst in 1955 optrad. Gigli's oude vriend Giacomo Lauro Volpi, die thans de nestor der Italiaanse tenors wordt, zong het „Ave Maria" van Saverio Mercadante en een werk van Cesar Franck. Het stof felijk overschot werd op de Verano-be- graafplaats ter aarde besteld. Het zal ver moedelijk later naar Recanani, in de om geving van Ancona, worden overgebracht. Hier werd Gigli in 1890 geboren. De Ita liaans-Bulgaarse beeldhouwer Assen Pei- kov heeft een dodenmasker van Gigli gemaakt. ADVERTENTIE Reuter verneemt van de zijde van de Amerikaanse marine, dat technici bezig zijn een fout op te sporen in de tweede trap van de raket. In dit deel, waarmee nog geen proeven zijn genomen, bevindt zich het besturingsmechanisme. De fout schuilt in het elektronisch stelsel van de raket. Andere raketten die gereed staan voor hun afvuring zijn de Snark, een „bom menwerper zonder piloot", met een raket motor voor de start en een zogenaamde „ram-jet" voor de vlucht. De „Snark" zou vandaag worden afgevuurd. Donderdag zou de „Atlas", een „inter continentaal" projectiel, worden afgevuurd. De „Atlas", die door de Convair-fabrieken gebouwd is, heeft, zonder succes, twee proeven ondergaan. Men acht het daarom niet waarschijnlijk dat de luchtmacht dit projectiel donderdag gereed zal hebben. Woensdag heeft de „Atlas" proef ge draaid. De motoren werkten terwijl het projectiel met kabels aan de grond werd gehouden. Er gaan geruchten dat de „At las" bij deze proef schade heeft opgelopen. Het vierde projectiel is de „Thor", een wapen voor de middelgrote afstanden, ver gelijkbaar met de „Jupiter" van het Ame rikaanse leger. De „Thor" zou vrijdag wor den afgevuurd. Er zijn verscheidene proef nemingen mee gedaan, waarvan enkele goed, andere slecht afgelopen zijn. De proefnemingen hebben, volgens raketge leerden van de luchtmacht bewezen dat de Verenigde Staten beschikken over een kintal raketten die gebruikt kunnen wor- voor het lanceren van een kunstmaan. De Amerikaanse strategische luchtmacht heeft de beschikking gekregen over een LUXEMBURG De ministers van Buitenlandse Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen der zes landen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, zullen woensdag over een week de officiële opening bijwonen van de Europese school te Luxemburg. Deze school die sedert Pasen 1953 bestaat breidt zich voortdurend uit. Oorspronkelijk was het een Kleuterschool, waar een veertig jonge Europeanen, zoons en dochters van ambtenaren van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal werden onder wezen. Thans bestaat de school uit twee kleuterklassen, vijf klassen voor het lager en zes voor het middelbaar onderwijs, met afdelingen voor Duits, Frans, Ita liaans en Nederlands. Meer dan vijfhon derd kinderen van Belgen, Fransen, Ita lianen, Luxemburgers, Nederlanders, Oostenrijkers, Britten, Denen, Amerika nen en Canadezen bezoeken de school. In april kreeg de school ingevolge een akkoord tussen de zes landen een juridi sche status. Zij wordt bestuurd door een raad, waarin elk der zes landen en ook de E.G.K.S. een zetel hebben. Een internatio nale raad van toezicht stelt het program ma op en houdt toezicht op het onderwijs. Een raad van beheer is belast met de fi nanciële aangelegenheden. Voor het onderbrengen van deze school, die tot op heden over geïmproviseerde lokalen beschikte, heeit de Luxemburgse regering in een der mooiste delen van de stad een gebouw laten neerzetten van drie verdiepingen, waarvan de plattegrond de vorm van de letter „E" heeft. De school is berekend op het dubbele van het huidi ge aantal leerlingen. een verfrissend geschenk voor 's-GRAVENHAGE. Alhier is de groo- te meeting gehouden, belegd door den Nederlandschen Bond van Onderwij zers, naar aanleiding van hunne sala- riëering. De groote zaal van Diligentia was eivol; mede aanwezig waren de Kamerleden Ketelaar, Nolting en Klaas de Vries. Na een uitbundig toegejuichte rede van het Kamerlid Treub werd on der donderend applaus een motie aan genomen, waarin verklaard wordt dat, geen enkele reden van financiëelen aard mag verhinderen, dat de salarissen der onderwijzers afdoende geregeld worden, hetgeen een belang is dat het onderwijs eischt. Deze brief werd door alle politieke par tijen in Israel als een zwakke politiek van Amerika gezien. Men wijst erop, dat en kel een krachtige en duidelijke politiek van Amerika, de door Rusland opgewekte spanning kan onderdrukken. Bovendien is men erover teleurgesteld, dat de haat tegenover Israel door de landen, die nu de regie over de koude oorlog voeren, kunst matig aangewakkerd wordt. Israel is op het ogenblik politiek kwets baar nu zijn diplomatieke vertegenwoor digers in Washington en Europa de leden der NAVO ervan overtuigen moeten, dat Israel een trouwbaar steunpunt voor hen in het Nabije Oosten kan zijn. Het zal eerst via diplomatieke wegen trachten het conflict met Jordanië te beëindigen. Er hebben geen Israëlische troepen-concen traties of vergeldingsacties plaatsgehad. Onmiddellijk nadat Syrië en Saoedi-Ara bië de moeilijke situatie voor Israel be grepen, ontstonden er weer schietpartijen aan de Syrisch-Israelische grens en troe pen-concentraties van Saoedi-Arabië aan de Golf van Akaba. Men neemt een afwachtende houding aan in de hoop, dat Amerika al zijn in vloed zal aanwenden om het huidige Is raëlische conflict met Jordanië bij te leg gen. Pas wanneer dit geschied is, kan men trachten een binnenlandse revolutie in Jordanië te voorkomen. ADVERTENTIE VOOR BLIJVEND GELUK NAAR DE VERLOVINGSRINGENSPECIAUST Schoterweg 37 - Haarlem - Tel. 16261 Bel ons voor een afspraak GETTYSBURG (UP) De commissie van natuurkundigen en ingenieurs, die pre sident Eisenhower in april heeft ingesteld om Amerika's technische prestaties op te voeren, heeft de president een interim rapport doen toekomen, waarin wordt aan gedrongen op uitbreiding van 's lands we tenschappelijke inspanningen. In het rap port wordt gewezen op de mogelijkheid, dat Rusland Amerika in vijf tot tien jaar op wetenschappelijk gebied de baas wordt in een poging voorop te gaan in de weten schappelijke omwenteling. Volgens de commissie is een periode van hernieuwde inventarisatie nodig van de behoeften en hulpbronnen van de vrije wereld tegenover die van de communis tische wereld. De voorzitter van de com missie, Howard L. Bevis, spreekt in een begeleidende brief zijn verontrusting uit over de mogelijkheid, dat Amerika in zijn antwoord op de Russische uitdaging zich slechts zou bepalen tot de wedijver op mi litair gebied, terwijl de vooruitgang der Russen op andere gebieden van de tech niek „een even ernstige bedreiging vormt". De commissie heeft zich tot doel gesteld er in de eerste plaats voor te zorgen dat het meest doeltreffend gebruik wordt ge maakt van het bestaande aantal natuur kundigen en ingenieurs en verder acties bij onderwijsinstellingen te ondernemen om nieuwe krachten voor de toekomst te werven. Startklaar Op de rakettenbasis van de Amerikaan se luchtmacht te Cape Canaveral, in Flo rida, staan vier raketten klaar om te wor den afgevuurd. Een van de vier is de „Vanguard", de raket die de Amerikaan se aardsatelliet in de wereldruimte zal brengen. De „Vanguard" zou woensdag ochtend moeten opstijgen, zo verluidt van niet-officiële zijde. t 'V - - r nieuw commando voor het bedienen van ballistische projectielen. (AFP) De luchtmacht heeft bekend gemaakt dót zij in de afgelopen vier jaar op raketgebied contracten met de particu liere industrie heeft afgesloten ten bedrage van in totaal 4,3 miljard dollar. Zij heeft voorts aanvullende contracten voor de le vering van materiaal, te gebruiken voor het lanceren van raketten, afgesloten voor in totaal een miljard dollar. Het reus achtige vrachtvliegtuig, de „Douglas C-133", is verbouwd ten einde een inter continentaal ballistisch projectiel in zijn geheel van de fabriek naar de lanceer- plaats te vervoeren. Er zijn ook plannen gemaakt om binnen de kortst mogelijke tijd losse onderdelen van raketten in serie te vervaardigen. Brits fabrikaat LONDEN (UP) Groot-Brittannië is van plan ballistische projectielen voor middelgrote afstanden te bouwen, zo wordt uit gezaghebbende bron in Londen verno men. Dit besluit schijnt voor een groot deel ingegeven te zijn door de politieke overweging dat Groot-Brittannië niet te afhankelijk van Amerikaanse leveringen wil zijn. Amerika heeft onlangs laten we ten, dat het in 1959 projectielen voor mid delgrote afstanden aan Groot-Brittannië zal leveren. Volgens welingelichte bronnen zal het drie tot vier jaar duren, voordat de Britse projectielen beschikbaar zijn. Voor het maken van eigen intercontinen tale projectielen bestaan geen plnanen, al dus de zegslieden. In dezen zal Groot- Brittannië geheel afhankelijk zijn van Amerika. Washington, (AFP) Het wrak van de „Bounty", het Britse fregat dat in 1790 op last van de adelborst Fletcher Christian, na de muiterij van de bemanning, tot zin ken werd gebracht, is door Luis Marden, een de'skuhdïgë op het gebied van het diep- zeeonderzoek, nabij het Britse eiland Pit- cairn, duizend mijl ten westen van het Paaseiland in de Stille Oceaan, ontdekt. Marden heeft zijn vondst bekendgemaakt in een artikel in het maandblad van de Amerikaanse „National Geographic Socie ty" Marden deed zijn ontdekking tijdens een langdurig verblijf op Pitcairn, waar de muiters van de „Bounty" indertijd hun toevlucht hadden gezocht, nadat zij de commandant van het fregat, William Bligh, en zijn weinige getrouwen in een kleine sloep in volle zee hadden achterge laten. Marden had oorspronkelijk de op dracht een onderzoek in te stellen naar de afstammelingen van de muiters. Hij vond het wrak in de modder van de baai. Bij zijn onderzoek werd hij geholpen door de 21 - jarige Tom Christian, een aohter-ach- ter-achter-kleinzoom van de muiters. (UP) Het beroemdste wrak van de ge schiedenis is gevonden in de gevaarlijk on stuimige „Bounty Bay" op tien meter diep te. Op 23 januari 1790 staken de muitende matrozen de Bounty in brand en lieten haar zinken, ten einde hun schuilplaats te verbergen. In 1933 vond Parkin Christian, de achter-achterkleinzoon van Christian, het roer van de Bounty in de baai. In het Stedelijk Museum in Amsterdam zullen tot 11 december als onderdeel van de permanente tentoonstelling „Vijf Ge neraties" een aantal schilderijen en beeld houwwerken worden getoond, die kortge leden in Krefeld daar ter gelegenheid van de Nederlandse Week zijn geëxposeerd. Deze tentoonstelling van jonge Nederland se beeldende kunst omvat werken van J. Wagemaker, A Volten, Frieda Hunziker, J. Diederen, G. Lataster. I. Stekelen burg, J. Hansen, A. Rooskens, Nanninga, Benner, Karei Appel, Corneille, Carel Visser, J. J. Schoonhoven, C. Nieuwen- huys en Tajiri. Van 4 tot 16 december worden, eveneens in het Stedelijk Mu seum, de onlangs door drie gemeentelijke commissies gekozen aankopen van beeld houwkunst, grafiek en schilderkunst ge toond. Het zijn in totaal honderddrieën zestig werken. Hoe laat is het nu? Half zesIk heb nog een uurtje voor het eten. Eerst maar naar de leerwinkel, een sleuteletui kopen voor Suus. Wat rijmt er eigenlijk op „etui"? Niks. Daar kan je geen gedicht op maken. Wel op „sleutels" alléén, hoewelik weet niets anders dan „keutel" of „reutel". Enfin, dat komt wel. Alleen heb ik nou nog niks voor tante Anna. Trouwens, voor Jan en Ina moet ik ook nog iets vinden. En zou Willem die sierkurk eigenlijk wel leuk vinden? Hij zal hem wel willen rui len. Willem wil altijd alles ruilen. Soms denk je, dat hij het doet om achter de prijzen van de presentjes te komen, maar dat zal wel verbeelding zijn, ofschoon Koop jij nou wat voor Piet en Ans in Amsterdam, hebben ze thuis gezegd, en ook wat voor de jongens van Frits en Corrie uit Bilthoven, want die sturen elk jaar nog trouw een pakje voor de kinderen. Niet te duur natuurlijk, anders steekt het zo af. En als je tóch in de stad bent, kijk dan es naar een kleinigheidje voor dat jongetje uit de derde. Ze hebben lootjes getrokken in de derde en wij moeten iets doen voor een jongetje. Als jij 't nou koopt dan zullen wij er wel een leuke surprise van maken. Iets van vijftig cent, meer mag niet van de juffrouw. Maar het moet wel iets origineels zijn. Hier is die leerwinkel. Even in de etalage kijken. Tassen, koffers, naaigarnituren, voetenzakken, ik zie nergens sleuteletui's. Wat staat er op dat bordje? „Nog 3 dagen voor uw St. Nicolaas inkopen". Die 3 kun nen ze eruit schuiven. Morgen staat er een 2. Dat is eigenlijk geen reclame meer. Dat is een zenuwenoorlog. Zoiets moest ver boden zijn voor houders van het midden standsdiploma. Toch maar naar binnen gaan. Hoeveel mensen zouden hier staan? Zeker tien en er zijn maar twee juffrouwen om te helpen. Misschien krijg ik intussen nog een idee voor tante Anna. Een brave ziel, tante Anna, maar wel wat verstrooid. Verleden jaar had ze voor allemaal een pakje. Maar met de adressering had ze 't niet zo nauw genomen. Oom Frans werd, met zijn vijftig jaren, voorzien van een fraaie borduurdoos, terwijl kleine Janneke tot onze stomme verbazing een ontbijtkoek blootlegde, waarin een flesje sherry verborgen bleek. Op zo'n manier moet je als kind wel een rotsvast geloof in de goede bedoelingen van de Heiligman hebben om daarna nog „Dank u, Sinterklaasje" te kunnen zingen. Hoe laat is het nu? Bij zessenBen ik nou nog niet aan de beurt? Thuis hebben ze gezegd: als je nog iets aardigs voor je zelf ziet, schrijf het dan op. Het is altijd zo moeilijk voor een man. Desnoods koop je 't vast, dan maken wij er wel een leuke surprise van. En denk erom, dat die sleutel etui voor Suus rood moet zijn, geen zwarte of zo. „Wat had u gehad willen hebben?" Zegt ze dat tegen mij? Waarachtig, ik ben aan de beurt. „Eh, juffrouw, heeft u ook een rode sleu teletui?" ,.Die zijn uitverkocht meneer, mag het ook een zwarte zijn?" „Tja, een zwarte. Ik zoek eigenlijk een rode". „Het spijt me meneer, maar die heb ik heus niet. En u, mevroj?" Hoe laat is het nu? Bij half zevenIk moet naar huis. Vanavond komt er visite. Morgen moet ik op reis. En overmorgen staat er in die winkel: „Nog 1 dag voor uw St. Nidolaas inkopen". Ga straks maar door de achterdeur", heeft mijn vrouw gezegd. „Anders zien de kinderen je thuiskomen. Met al. die pakjes". Am. de Vita ADVERTKNTIF De Amerikanen beginnen zich al zo vertrouwd te maken met het denkbeeld dat de Russische spoetniks weldra ge volgd zullen worden door een Ameri kaanse kunstmaan, dat er tekeningen worden gemaakt van de aardsatelliet in de ruimte. Op de onderste foto is het tijdstip in beeld gebracht waarop de eerste trap van de Vanguardraket wordt afgeworpen. Op de bovenste foto zet de derde trap de reis in de ruimte voort, nadat de tweede trap is afge worpen. De derde raket heeft hier een hoogte bereikt van 450 kilometer en een snelheid van 27.000 km per uur. Geef hem Fresh-up de enige huidversterkende staaflotion die hij na het scheren zo graag gebruikt. Ook na elektrisch scheren.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7