r Vandaag zou de kunstmaan van Amerika het luchtruim kiezen 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Chefarine.4 V.S. en Engeland zijn nauw bij toestand in Indonesië betrokken Philippijns UNO-gedelegeerde acht zijn regering inconsequent Subandrio over anti-Nederlandse acties „Spontane weerspiegeling van teleurstelling van het volk" Op de <^raatótcel D R A Bij de zestigste verjaardag van Mari Andriessen IBM m ^Hoe is het ontstaan?^ J Van dag tot dag Het feest tegemoet Zeer somber Laatste KLM-toestel uit Djakarta terug Tijdstip van lancering vier uur Nederlandse tijd Metalen lectuurbakken en fruitschalen mm Dit woord: WERELD Spoetnikraket cirkelt nog volgens radio-Moskou Gerry Davis kan Frankrijk niet uit en niet in N.V.V. ■secretaris terug uit Curacao YV H/11 o i) A G 4 DECEMBER J 96 7 "Wie zijn toch die „stille armen"? Wan neer men over hen leest of hoort in ver band met de Kerstinzameling, die thans in Haarlem en andere plaatsen wordt ge houden, zou men de indruk kunnen krij gen dat zij een vaste groep vormen, met voorzitter, secretaris en actieprogramma incluis, speculerend op de vrijgevigheid van plaatsgenoten en een handig spel spe lend om zoveel mogelijk te profiteren zonder er iets voor te doen. Wie deze indruk mocht hebben, moge spoedig uit de droom worden geholpen. Het is een feit dat de sociale geschiedenis der mensheid steeds weer het beeld heeft opgeleverd van het uit de grond schieten van organisaties, zodra een groep mensen ergens in de verdrukking raakte. De hele arbeidersbeweging is op die manier ont staan. Doch in deze vaste lijn van „vere nigt u, die recht willen verwerven!" ma ken de stille armen nu juist een uitzonde ring. Men zou hen arme enkelingen moe ten noemen. Zij zitten hier en daar, ver schillend van leeftijd, maatschappelijke afkomst en intellect, zij kennen elkander niet en hun omstandigheden zijn zo geva rieerd als hun getal. De oorzaak van hun armoede is niet in één woord te definiëren. Nu eens is het ziekte, dan weer verlaten heid, familieomstandigheden, sociale ach teruitstelling, ontoereikendheid van ver ouderde voorzieningen, en soms ook iets dat lijkt op eigen schuld. Op schuld, die ontstond door een teveel aan zelfopoffe ring en wegcijferen van zichzelf, bijvoor beeld. Datgene wat de koele, berekenende maatschappij „schuld" noemt in de over weging, dat ieder voor zichzelf in de eer ste plaats moet zorgen. Er zijn gevallen van mensen, die verzekeringspolissen ver kochten om kinderen aan een bruidschat te helpen en op hun oude dag zonder zeker heid aan hun lot zijn overgelaten. Er zijn dochters, die ouders bleven verzorgen tot de dood, en toen tot de ontdekking kwa men dat het leven voorbijgegaan was met al zijn kansen voor hun eigen positie. Is dat schuld? Een minieme invaliditeitsuitkering, aan gevuld met een klein steunbedrag, stelt sommigen in staat in leven te blijven, doch niet om nu en dan eens een extra-uit gave voor een feestelijke dag te doen. Voor dezulken is deze inzameling mede bedoeld. Zij worden er niet rijker van zij klimmen er niet door omhoog naar het niveau der betrekkelijke zorgeloosheid, waarop zovelen onbewust leven. Doch zij vinden er op de komende feestdag één ogenblik verademing door, één moment van ongekende vrijheid om buiten het krap pe budget der eerste levensbehoeften een royaal gebaar te maken. Royaal— nou ja. Het is bijna een tragi-komisch woord in dit verband. Hoe gemakkelijk worden de tientjes uitgegeven in deze da gen! Maar juist daarom: hoe gemakkelijk zou het voor velen zijn, in deze tijd de een zame misdeelden te gedenken, die, even als alle anderen, een feestdag tegemoet gaan. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer het dit begrotingsjaar gereedkomende aantal wo ningen bijna 85.000 genoemd als een moedgevend cijfer, waaruit blijken zou dat de oplossing van de woningnood geen ho peloze zaak is. Bij het beschouwen van een probleem als dat der huisvesting is het echter zaak, vooruit te kijken. Want de nood zal slechts in de verre toekomst leniging nabij kunnen komen. En deze toekomst biedt sombere aspecten. Niet alleen zal het na genoeg onmogelijk blijken, volgend jaar een aantal woningen in aanbouw te nemen dat overeenkomt met de geboden eis om de hoge produktie te handhaven, doch bo vendien ligt het in de verwachting dat de particuliere woningbouw tengevolge van de kapitaalschaarste en de hoge rentestand geheel en al achter zal blijven. De gemeen ten kunnen dit tekort niet opvullen en de conclusie is dus, dat de woningproduktie de komende jaren zal dalen, de nood zal stijgen en het kwaad erger zal worden. Dit onheilspellende vooruitzicht doet nog eens de grief gevoelen over het beleid, dat in vroeger jaren de bouw van particuliere woningen heeft vertraagd en belemmerd. Toen was er geen kapitaalschaarste, doch verhinderde de lage huren het particuliere initiatief, waren er te weinig bouwvak arbeiders tengevolge van de loonbeheer- sing en de emigratie, werden te weinig volumetoewijzingen gedaan en werd er zuinig met subsidie gewerkt. Dat wreekt zich nu, terwijl alle gunstige factoren versmolten zijn in de financieel- economische teruggang. De zorgen van de overheid en de ellende van de woningzoe kenden zullen aldus hun stempel ook op de komende jaren drukken. Van enig optimisme kan helaas nog steeds geen sprake zijn. LONDEN (UP) Een Russische geleer de heeft voor radio-Moskou beweerd dat de raket van Spoetnik I nog steeds om de aarde cirkelt. Hij verklaarde, dat hét moeilijk is te voorspellen hoelang de eer ste kunstsatelliet en haar moeder-raket zullen blijven bestaan. De moederraket moet echter spoedig opvlammen nog voor midden december. Zij zal de eerste kunstmatige meteoor zijn. Gezien de af metingen van de raket kan verwacht wor den dat zij, wanneer zij opbrandt, als een grote gloeiende bal duidelijk te zien zal zijn, zelfs bij daglicht, aldus de geleerde, die voorspelde, dat de raket op een hoogte van 150 kilometer een vurig einde zal vinden. Radio Moskou heeft gemeld dat Spoet nik I gistermiddag 913 omwentelingen om de aarde had gemaakt, en Spoetnik II 432. In deze nieuwsuitzending werd gezwegen over de raket van Spoetnik I. ADVERTENTIE Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is lrsynergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dany wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET rr r MODENA (UP) Gerry Davis, die ver bannen is door de Franse regering, heeft dinsdag getracht Frankrijk te verlaten, maar de Italiaanse douaniers weigerden zijn „wereldpaspoort" te erkennen CAPE CANAVERAL (Reuter/AFP) Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Defensie heeft meege deeld, dat de lancering van de „Vanguard"- raket van 23 meter lengte met de eerste Amerikaanse kunstmaan is vastgesteld op woensdag tien uur plaatselijke tijd (16 uur Nederlandse tijd). Er kan zich echter een vertraging voordoen, zo voegde hij hier aan toe. Zonder nadere verklaring werd later meegedeeld dat de start twee uur later zou plaats hebben. Van de zijde van de marine werd verklaard, dat men de moeilijkheden met het evenwicht van de raket in de vlucht heeft opgelost. Op bo venstaande radiografisch overgebrachte foto zijn twee technici op de „Vanguard"- basis te Cap Canaveral in Florida bezig de kleine proefsatelliet te monteren in de top van de derde trap van een Vanguard-raket. (UP) Ongeveer honderd groepen waar nemers zullen trachten de proefsatelliet te volgen, maar op het Smithsonian astrofy- sisch laboratorium te Cambridge in Mas sachusetts werd verklaard dat betwijfeld moet worden of men deze „speednik" kan zien, daar de doorsnede slechts vijftien centimeter is In elk geval zal de Ameri kaanse satelliet door middel van radio signalen gevolgd worden. Tientallen verslaggevers en persfoto grafen slaan de laatste toebereidselen van kilometers afstand gade. Dinsdagavond werd proef gedraaid met een ander groot projectiel, waarschiinlijk de Thor van de luchtmacht, een ballistisch projectiel voor de middelgrote afstand. Alleen de motoren van het projectiel werden beproefd. Het afvuren van de motoren veroorzaakte een grote vuurbal aan de voet van het pro jectiel. Als er al enige mechanische tegenvallers op het laatste ogenblik zijn geweest bij het gereed-maken van het „Vanguard"-projec- tiel van de marine, dan waren zij torh van onbetekenende aard. zo heeft men uit de* kringen van hen, die de raket zullen af vuren, vernomen. Alleen het weer kan nu nog een beletsel vormen voor het afvuren. Voor het lanceren is goed zicht en een ma tige wind nodig. LONDEN (UP) De directeur van de radar-installatie voor ruimte-navorsingen te Jodrell Bank bij Manchester, professor Lovell, heeft meegedeeld, dat de grootste radio-telescoop ter wereld de kringloop van de Amerikaanse aard-satelliet niet zal volgen, omdat „zij te klein is". De kringloop rond de aarde zal waarschijnlijk ook nog te laag onder de horizon van de telescoop liggen", zei hij. Lovell en zijn medewerkers hebben de Russische „Spoetniks" meer dan een maand lang met de radio-radar gevolgd. AMESBURY J. Richard Feeley, een verzekeringsagent te Amesbury in Massa chusetts, gaat er prat op de eerste Ameri- Met het K.L.M.-toestel uit Curacao ar riveerde dinsdagavond op Schiphol de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het NVV, die als deskundige half september naar Curagao was gegaan om als adviseur op te treden van de Petroleum Workers Fede ration Curagao in het conflict met de C.P.I.M., het oliebedrijf van de B.P.M. op Curacao. Dit conflict is inmiddels opgelost, dank zij de bemiddelingspogingen van mr. J. A. Berger, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars in Nederland, die van de Antilliaanse regering het verzoek had gekregen naar Willemstad te komen om als bemiddelaar op te treden. De heer Van Tilburg had veel lof voor het optreden van mr. Berger, die één dag na zijn aankomst reeds de afzonderlijke partijen had gehoord en van 18 tot 23 no vember elke dag conferenties had uitge schreven voor alle partijen tezamen. Niet alleen de punten, die tot de directe oor zaak van het conflict hadden geleid, werden op deze conferenties behandeld, maar ook die onderwerpen, welke eventueel tot een conflict hadden kunnen leiden. Op 23 november werd overeenstemming bereikt. Dat de collectieve arbeidsovereenkomst tot stand is gekomen mag zonder twijfel een historisch feit voor Curagao worden ge noemd, aldus de heer Van Tilburg. Niet alleen dat de C.A.O. belangrijke materiële voordelen voor de werknemers heeft op geleverd, tevens is de basis gelegd voor goede menselijke verhoudingen tussen werkgevers en werknemers. kaan te zijn die zijn huis verzekerd heeft tegen satellieten. Feeley heeft aan Lloyds of Londen 10.75 dollar betaald voor drie polissen van tienduizend dollar elk, voor drie huizen die hij bezit. De polissen dek ken tegen schade veroorzaakt „door een satelliet of andere objecten uit het heelal". LONDEN (AFP) -- De toestand in In donesië en de actie tegen de Nederlanders hebben ook ongerustheid veroorzaakt in verantwoordelijke kringen in Londen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken ont houdt zich van elk officieel commentaar, maar het pessimisme in de grote Londen- se bladen wordt gedeeld door kringen uit de omgeving van Whitehall. Waarnemers menen, dat men te Londen vreest, dat de maatregelen, die tegen de Nederlanders genomen zijn, ontaarden in een haatcam pagne en dat de situatie in Indonesië de ZOAVO en de Britse belangen in Indone sië en in Zuidoost-Azië in gevaar brengt. Men meent echter in Whitehall, dat een officiële interventie, te Djakarta een on gunstig resultaat zou kunnen hebben, maar men duidt aan dat de Britse rege ring haar invloed zal aanwenden om tot matiging te adviseren. (UP) „Zonder Nederlandse zakelijk heid en kapitaal zal de economie (van Indonesië) nog zwakker worden", schreef de „Manchester Guardian", „Maar het belang van de Nederlanders bij het welzijn NEW YORK (Reuter/AFP) De Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, dr. Subandrio, is dinsdagavond per vliegtuig uit New York naar Parijs ver trokken, op weg naar Djakarta, waar hij zondag hoopt aan te komen. Met het oog op de jongste ontwikkelingen in de ver houding tussen Indonesië en Nederland verliet de minister New York, waar hij aan het debat over de kwestie westelijk Nieuw-Guinea heeft deelgenomen, eerder dan hij aanvankelijk van plan was. Ook een conferentie van Indonesische ambas sadeurs, die hij te Wenen voor zou zitten, is afgezegd. De minister verklaarde, dat hij de toe stand „ernstig" inzag. De demonstraties tegen de Nederlanders in Indonesië noem de hij „de spontane weerspiegeling van de teleurstelling van het volk". Op de vraag, of de aanslag op president Sukarno wellicht het signaal voor uitge breide wanordelijkheden zal zijn ant woordde dr. Subandrio ontkennend, „aan gezien de schuldigen zijn gepakt en de beweging alleen in de hoofdstad werkte". Toen hem gevraagd werd, of het tot een verbreking ^an de diplomatieke betrekkin gen met Nederland zal komen, verklaar de de minister, dat dit afhangt van „de verdere stappen en de verdere houding van Nederland". Op de vraag om dit toe te lichten, zei dr. Subandrio: „Ik zal de deur-niet slui ten voor de Nederlanders als zij een nieu we wijze van toenadering tot Indonesië overwegen". Bovendien was hij van oor deel, dat Nederland „nog niet zijn definir tieve standpunt heeft bepaald". De Indonesische minister verklaarde te leurgesteld te zijn over de uitspraak van de UNO over de kwestie van Westelijk Nieuw Guinea. Door zijn komst naar New York had Mj evenwel kunnen pogen, de betrokken landen duidelijk te maken, dat zij zich bezorgd moeten maken over deze negatieve resultaten, daar er zoveel din gen op het spel staan". In dit verband noemde hij Nederland, d" V.S. en Australië. Op een vraag over de toekomst van de Nederlandse investe ringen in zijn land antwoordde dr. Suban drio: „Ik zou in de sfeer van Indonesië moeten zijn, om daar een mening over te geven". Hij verklaarde verder, dat Indo nesië „geen bezwaren heeft tegen een re delijke overeenkomst met Nederland". „Deze toestand is wat moeilijk, maar als er enige aanwijzing van de Nederlandse kant is, zullen wij die niet afwijzen". De verhouding met Nederland zou „ernstig kunnen worden als er niets wordt ge daan". Toen hem werd gevraagd of Indonesië zal overwegen het conflict over Westelijk Nieuw Guinea op het militaire vlak over te brengen, verklaarde dr. Subandrio: „Voor het ogenblik denken wij niet in ter men van geweld". van Indonesië zal een reden te meer schij nen om hen te onterven. Economische voorzichtigheid heeft nog nooit e:n natio nalistisch elan kunnen verminderen." WASHINGTON (AUP) Bij het Ame rikaanse ministeiie van Buitenlandse Za ken kon er met betrekking tot de gebeur tenissen in Indones^ alleen af, dat „de situatie zorgvuldig wordt bestudeerd." In Amerikaanse financiële kringen heeft men de verwachting geuit, dat het druppelsgewijs vloeien van Amerikaans kapitaal naar Indonesië volledig tot stil stand zal komen in afwachting van nieu we verzekeringen, die eer gunstiger in- vesteringsklimaa t waarborgen. De anti-Nederlandse maatregelen als stakingen en volledige sluiting van Neder landse banken, scheepvaartmaatschap pijen en het verbod tot landen van K.L.M.- vliegtuigen hebben nog meer bijgedra gen tot de algemene onrust onder Ameri kaanse investeerders. NEW YORK (UP) DePhilippijnse sena tor Emmanuel Pelaez heeft dinsdag ver klaard, dat hij verzocht heeft ontheven te worden van zijn functie als gedelegeerde bij de UNO, omdat hij het niet eens is met de houding van zijn regering ten aanzien van de kwestie-Nieuw-Guinea. De Philip- pijnen hadden in de politieke commissie der UNO vóór de resolutie gestemd, waar in werd aangedrongen op Nederlands-In donesische onderhandelingen over de kwestie-Nieuw-Guinea, maar toen vrij dag in de Algemene Vergadering over deze resolutie gestemd werd, waren de Philip- pijnen absent. Pelaez riep in herinnering, dat de Philippijnen met andere Aziatische en Afrikaanse naties het Indonesische standpunt inzake Nieuw-Guinea hadden ge steund op de Bandung-conferentie van 1955, en dat dè Philippijnen één van de 21 delegaties waren, die dit jaar om een UNO-debat over West-Irian verzocht had den. Hij zeide, dat hij ervan verwittigd was, dat zijn regering van plan was zich van stemming te onthouden inzake de Nieuw-Guinea-reso1utie in de UNO. Hij had toen betoogd, dat de Philippijnen dan inconsequent zouden handelen. „Ik kreeg de machtiging naar eigen inzicht te han delen, en daarom stemde ik vóór de reso lutie in de commissie. Vóórdat er vervol gens in de Assemblee gestemd werd, kreeg ik te horen dat de Philippijnen met Nederland en Australië overeen waren ge komen, dat wij ons van stemming zouden onthouden ter zake van de resolutie. Mij werd verteld, dat ik alleen voor de reso lutie mocht stemmen als de delegaties van Nederland en ^ustialië dat goedkeur den, als alternatieve gedragslijn kon ik afwezig zijn als gestemd werd. Ik zag geen reden waarom de Philippijnen aan de Nederlanders en Australiërs om toe stemming zouden moe en vragen om voor de resolutie te stemmen." Een der invloed rijkste bladen in Manilla schreef dezer da gen, dat de Indonesiërs er duidelijk blijk van hebben gegeven, Nieuw-Guinea te ge bruiken als middel om de aandacht van talrijke binnenlandse vraagstukken af te wenden. Overstekertje Het blijft een indrukwekkend moment wanneer het zware verkeer van twee kanten stopt om een troepje kinderen over te laten steken. De komende generatie moet erdoor en het moderne verkeer staat daar even bij stil. Over enkele tientallen jaren zal die generatie het straatbeeld be heersen. En komen wij, die nu netjes voor dit grut staan te wachten, er dan nog aan toe om over te steken - of misschien zelfs om ons op straat te begeven? Nu kijken we nog met een beetje verte dering hoe de schaapjes het asfalt over- drentelen, terwijl een agent de hele gang van zaken met zijn uitgebreide armen dekt. Hij heeft al bijna zijn hand weer opge heven, wanneer er een jongetje, dat de overkant al had bereikt, terug komt ren nen. Nog juist kan hij de verkeersstromen beteugelen. „Wat moet je, Nelis?", roept hij het jon getje toe Maar ofschoon het helemaal redelijk is om te willen weten waarom je zoveel ge haaste mensen met zoveel nauwelijks te onderdrukken paardekrachten moet laten wachten, geeft Nelisje niets weerom. Hij schiet voor de agent langs en die moet wel zoiets van „vooruit dan, gauw maar" mom pelen. Aan de overkant bukt hij bij een heg en raapt zijn tol van de grond. Dan wil hij weer monter de overtocht aanvaar den, blijkbaar menend, dat de agent de boel nog wel even voor hem open heeft kunnen houden. „We zullen der voor jou aan de gang blijven", zegt de agent, als hij op het trot toir aankomt en de verkeersstroom van twee kanten weer ononderbroken voort gaat. En hij zwiebelt wat met zijn lange, in laarzen gestoken benen, zoals agenten met zelfvertrouwen dat kunnen doen. Dat zelfvertrouwen wordt echter ge schokt, wanneer het jongetje laconiek op merkt: „Dan kom ik maar te laat op de school Hier botst de leerplichtwet ineens met de continuïteit vanhet verkeer. De agent kijkt op zijn horloge en raakt in een zicht bare tweestrijd gewikkeld. Met grote moeite brengt hij het verkeer opnieuw tot stilstand. Een even later stapt het jongetje achter hem als door een ere haag naar de overkantHet vóelt zich. Henk Biersteker ADVERTENTIE Grote Houtstraat 165 Tel. 12595 Vandaag, 4 december, is de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen zestig jaar geworden. Ter gelegenheid daarvan plaatsen wij hieronder een korte waardering van zijn werk en persoonlijkheid door zijn kunstbroeder Kees Verwey, die ook de bijgaande „kop" heeft getekend. Het artikel verschijnt deze 1 if" o f- M y.- N mm week eveneens in het negende nummer van de jaargang 1957 van het maandblad Kroniek van Kunst en Kuituur. OVER Andriessen schrijven is een hachelijke onderneming. Deze veelkleurige vlinder uit de tuin der beeldende kunst is moeilijk te vangen. Daarbij is hij een vlinder, die het vermogen tot mimicry bezit. Dit vermogen, dat wij imiteren noemen, maakt hem in een gesprek plotseling onzichtbaar. Hij is dan in de gedaante van zijn imitatie weggevlucht. Deze onvatbaarheid is typisch voor zijn karakter. Zonder dit spel is hij niet op dreef. Wie hem helemaal wil grijpen, begrijpt niet dat hij juist daar is, waar hij elk ogenblik in de ander kan overgaan. Zo ging ook zijn leven voortdurend4over in een ander leven. De knaap ging over in de man. Wat dit voor Andriessen betekend heeft, wil ik trachten te verklaren. Wat hij namelijk van nature is, dat wat ten grondslag ligt aan al zijn gedragingen, dat is zijn jongensaardVoor mij is An driessen nog steeds de enigszins schichtige, schuwe en eenzame jongen die hij in zijn jeugd geweest moet zijn. Anders dan zijn broers is hij lang onzeker geweest in zijn werk, zijn staan in de wereld en zijn houding tegenover zichzelf. Hij is voor mij eigenlijk een middeleeuwse koorknaap of gezel, of poorter uit een kleine Hollandse stad. Zijn gezicht, zijn stem, zijn vlugheid en onhandigheid, alles is middeleeuws. Hij zou, in het kostuum van die tijd gestoken, een echte troubadour, een jonge minstreel kunnen zijn. En deze jeugdige middeleeuwer nu werd geplaatst in de complicaties van de twintigste eeuw. Als men hem niet aan deze, zijn eigen tijd herinnert, komt zijn middeleeuws min- naarshart weer boven en maakt hij die kleine poëtische beeld jes, die hem zo maar uit de vingers komen. Maar de wereld van vandaag zal beslag op hem leggen. Men vraagt hem om groot en modern te zijn, moedig, verontwaar digd en energiek. En dan wordt de jongen, dromer die hij is, geraakt, gekneusd. Hij verzet zich tegen zijn droomwereld en richt zich op het heden. Uit deze daad komen zijn grote werken voort die hem eer en roem hebben gebracht. Deze werken zijn de vrucht van diepe tivijfel en van zijn poging daarvan los te komen. Door aanwending van een manlijkheid die niet in zijn natuur ligt, weet hij de kracht op te brengen tot het maken van die grote verzetswerken waarvoor hij thans de erepalm heeft verworven. Dat hij slaagdeheeft hij te danken aan de felheid van de strijd, die hij heeft moeten strijden. Het is deze felheid geweest die hem nu een eerste plaats onder zijn kunst broeders deed innemen Maar heeft hij de middeleeuwse koorknaap doen vergeten? Ik geloof het niet! Kees Verwey SCHIPHOL. Dinsdagavond laat is de Super Constellation van de KLM PH-LKR „Electron", na maandagmorgen zonder pas sagiers en zonder toestemming uit Djakar ta te zijn vertrokken, op de thuishaven Schiphol teruggekeerd. Toen de vier mach tige motoren vlak voor de aankomsthal hun laatste toeren draaiden en de felle schijnwerpers der filmoperateurs het toe stel deden blinken, wisten de talrijke wachtenden reeds, dat er niemand in deze machine zat, die iets naders kon vertellen over het vertrek uit Djakarta. Want gezag voerder captain Krouwel had de machine alleen van Djakarta naar Bangkok ge bracht en het voor de rest van de étappe aan een andere bemanning overgedragen. In Singapore waren vijf passagiers in het lege toestel gestapt met bestemming Am sterdam. Een van hen was de heer W. van der Venne een zakenman uit Amsterdam, die aan een verslaggever van het A.N.P. vertelde, dat gezagvoerder Krouwel en zijn bemanningsleden zeer moe in Singapore waren aangekomen. De steward had tegen de heer Van der Venne gezegd, dat hij machteloos had moeten toekijken, toen de passagiers op het allerlaatste 'ogenblik de machine weer moesten verlaten. De „Elec tron" was grondig nagekeken op het vlieg veld Kemajoran, aldus ging de heer Van der Venne verder, want er deden geruch ten de ronde, dat er een bom in was ver borgen. SCHIPHOL. Het ANP ontving van de Scandinavian Airlines System (S.A.S.) op een verzoek om nadere bijzonderheden over de gevoerde onderhandelingen inzake de lijn op Djakarta thans de volgende ge gevens: Na besprekingen in juni van dit jaar te Djakarta te hebben gevoerd werd op 1 augustus door de S.A.S. een officiëel ver zoek bij de Indonesische autoriteiten inge diend ter verkrijging van de toestemming voor één vlucht per week Scandinavië Djakarta en terug. Op 2 oktober heeft de Indonesische re gering aan de S.A.S. deze toestemming ver leend, voor de duur van zes maanden en met ingang van oktober. De S.A.S. is van plan deze nieuwe .lijn op 24 januari 1958 te openen. Een der oude woorden voor man was: wair, uitgesproken wèr. Wij hebben dit nog over in drie Nederlandse woorden: weerwolf, weergeld (geld dat men moest betalen voor het doden van een man) en wereld. Wereld is eigenlijk: mansleeftijd; het woord is samengesteld uit weer en aids, waarin men het Duitse alt: oud herkent. Uit de betekenis: leef tijd van een man ontwikkelde zich die van: de langstdenkbare leeftijd en daar uit die van: eeuwigheid. Het Engelse world without end betekent nog: tot in der eeuwen eeuwigheid, voor eeuwig. Dan wordt het begrip tijd overgedragen op het begrip ruimte en zo gaat wereld betekenen: de oneindige ruimte, het i heelal. V. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen! Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5