Horen en zien EEN WOELIGE TIJD „Bloembollencultuur" Heemstede is tegen bouw van nieuwe beurs Aan sanering van het „bijgoed" wordt hard gewerkt ering Agenda voor Haarlem Afdeling tegen extra vakheffing; Krelagehuis kan worden opgeknapt r~ Kort en bondig WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN U it gesteld Huisbioscoop Intieme brieven H. 1. MAERTENS N.V. De radio geeft donderdag T elevisie pro gramma Heringa Wrthrich BLIKSEMAFLEIDERS Werken van Constant Permeke in Boymans Nederlandse klokken voor het buitenland Daling tarieven van het P.E.N. Chinese zangeres treedt op in de hoofdstad Kunstprijzen van Amsterdam Nederlandse koffie uit Brazilië 9 ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J Vele kijkers zullen gisteravond bij het journaal vergeefs hebben uitgezien naar de opnamen van Sinterklaas-op-het-dak, een attractie die afgelopen zaterdag in de Jan van Goyenstraat in Heemstede voor de zesde keer duizenden bezoekers heeft getrokken en welke weer werd georgani seerd door het bestuur van de Jan van Goyenstraatvereniging. In ons blad van maandag hebben wij in het verslag hier van aangekondigd, dat de N.T.S. de daar gemaakte opnamen in het journaal van dinsdag zou uitzenden. Dit was het plan, maar van de zijde der N.T.S. vernemen wij, dat de opnamen zo goed zijn geslaagd, dat zij geschikt zijn om op de verjaardag van de Sint, donderdag dus, in het pro gramma op te nemen. Het N.T.S.-journaal bracht 's avonds reeds de Nederlandse helikopter „Kolibri" op het scherm, die enkele uren tevoren boven het vliegveld Soesterberg voor mili taire autoriteiten was gedemonstreerd. Prins Bernhard, die eveneens zijn belang stelling voor dit produkt van vaderlandse bodem liet blijken, zag men even daarna in Utrecht, waar 'hij de aanbieding van gala-uniformen aan het studenten-weer baarheidskorps bijwoonde. In de reeks „Kleine steden in Europa" was er dit keer een uitstekende Italiaanse bijdrage, een ook in fotografisch opzicht voortreffelijk filmpje over het Toscaanse stadje Monte Pulciano, prettig gecommen tarieerd door Guus van der Steen. Met de Amerikaanse film „Het zout der aarde" had men een goede keus gedaan. De kijkers werden geconfronteerd met een sociaal conflict, dat zich in het begin van deze eeuw in ën om een zinkmijn in New Mexico heeft voorgedaan. Herbert J. Biberman baseerde dit filmverhaal op historische gegevens, waaruit hij blijkbaar wel een wat eenzijdige keus heeft gedaan. Beeldschermer De Boheemse componist Leos Janatsjek heeft na zijn strijkkwartet, dat geïnspi reerd werd door de novelle „De Kreuzer- sonate" van Leo Tolstoi, nog een tweede strijkkwartet geschreven. Het eerste kwar tet werd op 22 november door de Neder landse omroep uitgezonden, het tweede werd dinsdagavond door de AVRO voor de microfoon gebracht. De muziek van het tweede strijdkwartet heeft als die van het eerste een bedoeling. De ondertitel „intieme brieven" laat hier over geen twijfel bestaan. Wat Janatsjek met deze bijzondere correspondentie tot uitdrukking heeft willen brengen is echter een mysterie gebleven. Eerst heeft men ge dacht, dat deze klankbrieven de muzikale reflex waren van de platonische liefde van de componist voor een leerlinge. Later is door vrienden van Janatsjek gezegd, dat het kwartet een autobiografie in klank was. Dan zou Janatsjek het voorbeeld van zijn landgenoot Smetana, die een strijk kwartet „Uit mijn leven" heeft geschreven, hebben nagevolgd. De uitvoering door het Vlachkwartet heeft ons echter doen veronderstellen, dat de muziek meer een zelf-analyse is dan een op realismen berustende levensbe schrijving in klank. De muziek draagt in zich de bewogenheid, de benauwende span ningen van een innerlijk evenwicht mis sende geest. Ogenblikken van rust komen er wannéér de componist teruggrijpt naar de muzikale folklore van zijn land en in karakteristieke melodieën en ritmen ze kerheid vindt. Het kwartet is door deze onrust brengende afwisseling van vergeefs ADVERTENTIE PHILIPS RADIO - TELEVISIE Nassaustraat 5 - Haarlem Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem Tel. 15220 Tel. 15229 HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Instr. octet. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Operettemuz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Omr.ork. en solist. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Frome- nade-ork. en sol. en klein koor. 18.20 Kamermuz. 18 45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspec tief 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaal- sportuitsl. 23.20—24.00 Japanse muz. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.10 Caus. over Canada. 11.25 Gevar. muz. 11.45 Kindervragen, caus. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13 55 Beursber. 14.00 Strijkkwart. 14.30 Met naald en schaar. 15.00 Theaterork. 15.35 Gram. 15.45 Van de man, die vermagerde, caus. 16.00 Gram. 16.30 Zang en orgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz.: Nederland en de wereld: Het maande lijks overzicht van de werkzaamheden der Ver. Naties, door mr. C. W. A. Schürmann, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. 18 00 Nieuws. 18.15 Bon appétit. 18.45 Sportpro- blemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Muziek- cadeautjes. 21.00 Koek en ei, hoorsp. 21.25 Radio- Filh. ork. en solist. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Discotaria. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Engelse les 14 15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse lie deren 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Reportage. 21.00 Klass. muz. 22.00 Nieuws. 22.11 Radio-Universiteit. 22.30 Moderne muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS' 17.00—17.45 Voor de kinderen. KRO: 20.15 Proloog. 20.25 Televitrine. 20.40 Kookpraatje. 20.50 —22.50 Cabaret. De afdeling van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur heeft zich op een dinsdagavond in het verversingshuis van „Groenendaal" gehouden vergadering gekant tegen de plannen van het hoofdbestuur tot stichting van een nieuw beursgebouw in het Frede- rikspark te Haarlem. Ook het voorstel om de bouw van de nieuwere beurs te finan cieren met een extra vakheffing van een half percent werd verworpen. Met alge mene stemmen werd besloten bij het hoofdbestuur een motie in te dienen, waar in wordt verzocht een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden tot verbetering van het bestaande Krelagehuis. Voorts wordt in de motie gesteld, dat de financiering van de eventuele, restau ratie niet mag geschieden door middel van een vakheffing. De afdeling verzoekt het hoofdbestuur zich te beraden over andere middelen om te komen tot een voldoende representatief gebouw. Misschien kunnen de resultaten van dit onderzoek op de vol gende algemene vergadering ter tafel worden gebracht. Het hoofdbestuurslid de heer Jac. Roo- zen, verdedigde de plannen van het hoofd bestuur. Hij herinnerde aan de vele klach ten over het huidige beursgebouw: het ge bouw is niet representatief genoeg, het restaurant is te klein de de keurzaal biedt onvoldoende accommodatie. Het hoofdbe stuur heeft bij de onderhandelingen met de gemeente Haarlem het „koninklijke aan bod" ontvangen van een terrein in het Frederikspark dat ideaal is gelegen. Het benodigde kapitaal wordt geraamd op acht a tien miljoen gulden, een bedrag dat per jaar voor de vereniging een financiële last van ongeveer acht ton betekent. Deze last zou te zwaar drukken, zodat geen ander middel overblijft dan het verhogen van de vakheffing met een half percent. Hier door zou per jaar een miljoen gulden voor de nieuwe bouw kunnen worden gereser veerd. Zonder het bedrag te bagatellise ren achtte spreker de heffing gewettigd en niet onoverkomelijk, omdat deze som tenslotte toch door het buitenland zal wor den opgebracht. Geen bijval De vergadering was voor al deze plan nen echter weinig enthousiast; zoals bleek uit de bijval die één der leden ontving na zijn voorstel het Krelagehuis te res taureren, in plaats van een nieuw gebouw te stichten. Het moest immers mogelijk zijn met ongeveer twee miljoen gulden het Krelagehuis eveneens voldoende represen tatief te maken. De voorzitter, de heer A. J. Braam, was dezelfde mening toegedaan en daarbij van oordeel dat het hoofdbestuur te hoog heeft gegrepen. Bovendien kon hij het aanbod van de gemeente Haarlem 'et zo „konink lijk" noemen, omdat tw? gebouw voor deze stad ongetwijfeld een belangrijke aanwinst betekent en dan zes keer per week voor andere doeleinden dan een beurs kan worden benut. Ook hij zou het een verstandiger beleid achten, wanneer het Krelagehuis wordt gerestaureerd; waar- ADVERTENT1E Haarlem zoeken en bevrijdend vinden een uiterst subjectief werk geworden. Dit betreft eveneens de componeer-techniek en de stijl, welke het zelfs noodzakelijk deden worden, dat de componist met het Tsje chische strijkkwartet, dat met de eerste uit voering was belast, maat voor maat ging behandelen. Zo subjectief als het werk zelve zal de reactie van de luisteraars naar de uit zending geweest zijn. Maar als algemene indruk zal in de herinnering bewaard blijven, dat Janatsjek zich ook in dit kwartet heeft doen kennen als een per soonlijkheid, die zichzelf durfde te zijn, als een componist, die zijn vak verbluffend knap beheerste en die, bij alle behoefte om zijn emoties te uiten, open stond voor het wezen van pure muziek. Golfbreker voor de financiën dan bijvoorbeeld door middel van een obligatielening kunnen worden verkregen. Deze woorden resulteerden ten slotte in de reeds boven vermelde motie, die met algemene stemmen werd aangenomen. Bij de ingekomen stukken was een brief van de afdeling Hillegom, waarin men zich wel akkoord verklaarde met de plannen voor het beursgebouw, doch niet met de manier waarop het hoofdbestuur de fi nanciering voorstelt. Men wilde zich hier namelijk niet voor acht of tien jaar bin den aan een verhoogde vakheffing, maar deze voor ieder jaar opnieuw door de le den laten vaststellen. Dit voorstel vond in Heemstede geen enkele bijval. Een der leden vermoedde zelfs dat de bedoeling van het voorstel was over één of twee jaar de beurs in Hillegom te kunnen ves tigen. De voorzitter bracht in zijn openings woord de verhoogde vakheffing voor de onpersoonlijke reclame ter sprake. De heer Braam verklaarde van mening te zijn, dat het op de weg ligt van de ex porteurs naar Amerika een grotere bijdra ge te leveren, omdat zij van deze reclame ongetwijfeld de meeste voordelen genie ten. Ten slotte bepleitte spreker meer lijn in het prijzensysteem. De begroting werd met algemene stem men goedgekeurd. De heer A. J. Braam werd als voorzitter herkozen. Ten slotte benoemde men de heren Jan Dix en Koen Roozen tot afgevaardigden naar de alge mene vergadering, waar definitief over het nieuwe beursgebouw zal worden be slist. In het museum Boymans in Rotterdam zal van 24 december tot 9 februari een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen, tekeningen en beeldhouw werken van de Belgische kunstenaar Con stant Permeke. Ze wordt georganiseerd in verband met het Belgisch-Nederlands Cul tureel Akkoord. De samenstelling van de expositie is in hoofdzaak gelijk aan een Permeketentoonstelling, die nu in de „Tate Gallery" in Londen wordt gehou den. Dank zij de medewerking van het ministerie van Openbaar Onderwijs in Brussel zal het museum Boymans echter kunnen beschikken over een aanvulling. Uit enige belangrijke Belgische particu liere en openbare verzamelingen en uit het atelier van de kunstenaar in Jabbeke zal een aantal tekeningen en sculptures in bruikleen worden afgestaan, dat niet in Londen geëxposeerd is geweest. Een Nederlandse klokkengieterij te Aarle-Rixel heeft thans vier opdrachten in Uitvoering voor levering van carillons aan steden in het buitenland. Naar Sao Paolo in Brazilië gaat een carillon van 59 klokken, totaal 50 ton wegende, bestemd voor de kathedraal van Sao Paolo. Bij deze kathedraal worden thans twee grote torens gebouwd. In de linker toren die ongeveer 110 meter hoog is, komt het ca rillon met 5 luidklokken. Het geheel zal voor Kerstmis 1958 met een groot feest in gebruik genomen worden. Eèn Nederlandse beiaardier zal dan het carillon bespelen. Dit carillon is het grootste van Zuid-Ame- rika en een der grootste ter wereld. Een tweede klokkenspel van 49 klokken met een totaal gewicht van 20 ton is be stemd voor een nieuwe katholieke kerk te Havanna. Voorts gaan 12 klokken naar de kathedraal te Ontario in Canada. Ook hier worden bij de reeds 50 jaar bestaan de kathedraal twee torens gebouwd en van klokken voorzien. Tenslotte heeft de stad Leon in Nicaragua een spel van 25 klok ken besteld. Dit is een geschenk van de president van Nicaragua aan zijn geboorte stad Leon. Het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland deelt mede dat voor de pe riode december/januari 1958, uitsluitend als gevolg van een daling van de brand stofprijzen, de elektriciteitstarieven als volgt worden gewijzigd: 11 in 10,8 cent; kooktarief van 9 in 8,8 cent; nachttarief van 5,3 in 5,1 cent en krachttarief van 17 in 16,8 cent. Op 8 december zal in het Koninklijk In stituut voor de Tropen in Amsterdam een Chinese zangeres kunnen worden gehoord, namelijk Tscheng Hsin Ting. Dit wordt haar eerste optreden in Nederland. Zij is uit Shanghai afkomstig, waar zij studeerde aan het nationale conservatorium. Haar optreden in ons land staat onder auspiciën van het Koninklijk Instituut voor de Tro pen en van het Nederlands Instituut voor Internationale Culturele Betrekkingen. Nee, dat was allemaal niets gedaan. Wat men ook verzon, het prinsje was eenvoudig niet aan het lachen te brengen. Koning Barbowar zuchtte, beloonde de circusmensen en liet ze vertrekken. Dokter Vliegevalius dacht zich het hoofd suf, wat er nu nog kon gedaan worden, om het prinsje van zijn vreemde kwaal af te helpen. En toen zei hij, dat er nog één man ter wereld was. die misschien helpen kon24-25 (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Onder leiding van hun bedrijvige voor zitter, de heer J. J. Bos uit Lisse, zijn de kwekers van andere bol- en knolgewas sen dan bloembollen, het zgn. bijgoed, bezig in hun zeer jonge vereniging een or ganisatie te scheppen, die zich ten doel stelt de kwaliteit van de vele produkten te verbeteren. Men is een paar jaar gele den op tijd hiermee begonnen, want in het buitenland vraagt men meer en meer naar gezonde gewassen. In de vergadering, die maandagmiddag in het Krelagehuis in Haarlem werd ge houden, kwam dit sterk tot uiting. In zijn openingsrede gaf de heer Bos een over zicht van de resultaten van het afgelopen jaar. De oogst was bevredigend tot zeer goed, maar de prijzen van krokussen, mus- cari, scilla en nog enkele ge wasjes bleven beneden de produktiekosten. In enkele an dere gewassen waren ze beter. De voor zitter waarschuwde de kwekers nu niet te snel uit te breiden, want men kweekt snel ler een grote partij dan een grote export. Er wordt ijverig geselecteerd en waar schijnlijk komen er weinig klachten uit het buitenland. Men heeft kunnen berei ken dat roest in krokussen onder de bloem- bollenziektenwet 1937 valt, waardoor de Dinsdag 17 december zullen in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam op een buitengewone vergadering van de Amsterdamse Kunstraad de oorkonden worden uitgereikt, die behoren bij de prij zen en opdrachten, die de gemeente Am sterdam in 1956 heeft toegekend en ver strekt op het gebied van de litteratuur, het toneel, de muziek, de typografie, de cho reografie en de film. Na de uitreiking zal de door Max de Haas in opdracht van de gemeente vervaardigde film „Amsterdam stad van het water" worden vertoond. De gemeente verleende voor het maken van deze film een subsidie van vijfendertigdui zend gulden. SINGER MEMORIAL FOUNDATION In een overzicht van de activiteiten van het Algemeen Cultureel Centrum, Singer Memorial Foundation, in Laren, staat voor zondag 22 december in de La- rense concertzaal een uitvoering op het programma door het knapen- en man nenkoor der Haarlemse koorschool van de kathedrale basiliek St. Bavo onder lei ding van dr. A. J. M. Kat. Het programma vermeldt oude en nieuwe kerstliederen. Op tweede kerstdag zal de Heemsteedse pianiste Miep van Luin eveneens in de concertzaal aldaar medewerking verlenen aan een uitvoering van kamermuziek door het trio Arte Fiato met composities van Bach, Beethoven, Wolf, Poulenc, Hert en Jolivet. ziekte wettelijk kan worden bestreden. De Engelsen hadden klachten over virus. Het percentage virus was echter zeer laag, hoe wel nog iets te groot, omdat het zich in enkele delen *'an Engeland enorm ver breidt door een uitermate gunstig millieu. Men moet nu anemonen en ranonkels op minstens twaalf meter van elkaar telen. De fresia's zullen door de NAK-S worden gekeurd. De heer Bos wekte op, de kwa liteit van alle gewassen door selectie te verbeteren. Het jaarverslag gaf een goed overzicht van de vele activiteiten die het bestuur heeft moeten verrichten in verband met de gezondmaking van de cultuur, de re clame en de prijszetting voor de export. De heren Th. Hoog, Haarlem, en J. J. v.d. Berg Winnubst werden in het bestuur herkozen. Nadat de heer Limburg uitvoerig had uiteengezet .net welke moeilijkheden men te kampen had bij de keuring van 285.000 r.r. krokussen bij 3326 kwekers, maar ook had medegedeeld, dat de kwekers veel medewerking verleenden, antwoordde de voorzitter op een desbetreffende vraag, dat in het aanstaande jaar nog strenger zal worden gekeurd. Er mag geen enkele niet geheel zuivere bol meer naar het buiten land. In de rondvraag vernam de vergadering van de heer H. J. Voors, de secretaris van de vereniging, dat er in samenwer king met de Nederlandse Bloemisterij een poging wordt gedaan om in de ontvangst hal van het Nederlandse Paviljoen van de Wereldtentoonstelling in Brussel pro dukten van de bijgoedkwekers te tonen. Men moet nog overleg plegen over een wijziging in de bouw van het paviljoen. De heer J. Bijl vroeg tenslotte een betere voorlichting door middel van een brochure aan de exporteurs, die noga] eens fouten maken bij de bewaring. In Amsterdam zijn uit het m.s.„Zaan- land" van de Koninklijke Hollandse Lloyd 250 balen koffie - totaal 15.000 kg.- gelost, afkomstig van de coöperatie „Holambra", opgericht door in rd48 geëmigreerde Ne derlanders die de kolonie Ribeirao nabij Campinas in de provincie Sao Paulo in Brazilië hebben gesticht. Drie jaar gele den zijn 130 Nederlandse boeren in deze kolonie op hun gemengde bedrijven de kof fie gaan verbouwen. De kolonie bestaat thans uit 750 geëmi greerde Nederlanders en 300 Brazilianen. Zij hebben reeds 3000 ha. grond in cultuur gebracht met als hoofdprodukten maïs, mandioca, rijs, katoen, soyabonen, tarwe, gerst, fruit en als een der bijprodukten kof fie. Voorts houdt de kolonie zich bezig met het fokken van rundvee, varkens en kip pen. In de loop van 1958 hoopt men nog 1800 ha te ontginnen grond te kunnen bezetten met 60 emigrantengezinnen uit Nederland. ADVERTENTIE ,-ly v .V m aistieveN- V. 15. Op Amalie duidend, merkte Peter Ahrens op: „Een klein nest, maar geestig en betoverend! In vertrou wen gezegd: ik zou haar graag zonder uitstel ten hu welijk willen vragen. Ik zou hier, in aanwezigheid van al deze mensen voor haar op de knieën willen vallen, wanneer ik zeker wist, dat ze me zou accepteren." Hij lachte even. „Wie weet, wordt mijn uithoudings vermogen ééns beloond!" Peter Ahrens sprak verder over allerlei mensen, die hij Harry aanwees. Deze prentte de namen en ge zichten goed in zijn geheugen. Hij ontwaarde Salomon Heine in druk gesprek met een kleine gezette man. „Wie is die kleine man, met wie mijn oom staat te praten?" vroeg hij. „Kent u hem niet? Dat is de bankier Gumpel, als ik hem zo noemen mag de belangrijkste con current van uw oom." Hij pakte Harry onder de arm. „Kom mee, iedereen is nieuwsgierig u te leren ken nen. Ik zal u aan enkele mensen voorstellen." Harry Heine knikte. Alle verlegenheid was verdwe nen. Hij scheen zich opeens huis te voelen in al deze pracht en praal. Hij merkte, dat Amalie hem pein zend met haar blikken volgde... Op dat ogenblik kwam een kleine man op hen toe lopen. Hij pakte Peter Ahrens bij een arm en ver zocht hem aan Harry voor te stellen. „Hier hebt u iemand", zei Ahrens tegen Harry, „die u allerlei intieme details over de rijke Gumpel kan vertellen. Dit is de heer Meyer, van beroep to neel-criticus." Meyer boog en schudde Harry de hand. Hij maakte een ietwat potsierlijke indruk. „Meyer kan u alles over Hamburg vertellen", zei Peter Ahrens. Meyer knikte. Met een gebaar in de richting van het gezelschap, merkte hij op: „Ook dit is toneelspel. En zelfs heel goed toneel! Men weet echter nooit, wat er zich eigenlijk afspeelt: een tragedie of een komedie. Dit is de grote wereldmarkt. Dochters wor den verkocht, zonen worden als partners in zaken opgenomen, er worden besluiten genomen over kre dieten en maitressen De politiek wordt niet meer door de politici bedreven, maar door de bankiers. Enfin, dat wéét u natuurlijk! Het is een wereldom vattend beroep! Alles hangt heden ten dage af van de bankiers." Hij haalde even zijn schouders op. „Ik kan er best bij in leven blijven, maar schrijvers en dichters., nee, dat zijn beroepen, die ik niet zou aanraden. Bovendien zijn het levensgevaarlijke beroepen, d.w.z. voorzover ze zich bezig houden met misstanden en hervormingen prediken, en zich niét aan de middeleeuwen wijden. Die middeleeuwen zijn ongevaarlijk, allemaal onver schrokken ridders en schone jonkvrouwen.. Dan be hoeft de overheid zich geen zorgen te maken." Hij lachte. „Ik vertel u daar allerlei over toneel, en en schrijvers en dichters, nu moet u mij echter eens vertellen over het bankvak." Harry Heine lachte ook. „Een amusante figuur", dacht hij, „een soort clown of steekt er meer ach ter. Hij merkte dat zijn oom hem wenkte en haastig nam hij afscheid van Meyer. Hoewel zijn oom hem had gewenkt, scheen hij Har ry niet op te merken, toen deze naderbij kwam. Hij bleef druk doorpraten met de bankier Gumpel en graaf Blücher. Harry hoorde zijn oom zeggen: „De graaf wil een kindertehuis stichten in Altona. Ik vestigde er zijn aandacht op, dat het ziekenhuis nog niet helemaal klaar is." Graaf Blücher zei op koele toon: „Het gaat hier niet om zieke kinderen. Het gaat hier om wezen. Wat heeft het ziekenhuis hier dus mee te maken?' Salomon Heine haalde even zijn schouders op. „Natuurlijk niets, graaf Blücher. Alleen stelt u van zelfsprekend prijs op royale bijdragen van goedgeefse burgers nietwaar?" „Zonder die bijdragen zou een dergelijk tehuis in derdaad niet opgericht kunnen worden," antwoordde de graaf. Gumpel, die op zijn hakken heen en weer wipte, straalde van welwillendheid. „U doet heel veel voor goede werken, graaf Blücher! Eerst het ziekenhuis, en thans weer een kindertehuis.." De graaf trachtte kalm te blijven, doch er kwam een hoogrode kleur op zijn wangen. „Als ik 't goed begrijp, voelen de heren er niet voor om aan mijn plan deel te nemen.?" Gumpel lachte. „Ik voel altijd voor uw plannen, graaf Blücher! Maar voor een kindertehuis, zoals u thans voorstelt, voél ik op dit moment eigenlijk niet veel. Er moet iets voor de cultuur gedaan worden, voor het theater misschien of. De graaf ging hier onmiddellijk op in. „Dat was dan ook mijn volgende plan, meneer Gumpel! Ik vind 't heel prettig, dat u mij vóór bent. U zult ongetwijfeld de lijst van bijdragen willen openen op een wijze, zoals men dat van u de kunst-maecenas gewend is. Maar intussen blijf ik vasthouden aan mijn idee inzake dat kindertehuis Harry Heine, die het drietal gadesloeg, volgde vol spanning de conversatie. Hij begreep heel goed, dat de twee bankiers een spelletje speelden met de graaf. In gedachten hadden ze natuurlijk al lang de bijdra gen genoteerd, welke voor het kindertehuis zouden worden gegeven, maar de graaf moest goed begrij pen, dat ze het geld niet zó, zonder meer beschik baar konden stellen.Als de graaf het spelletje wat handiger had gespeeld, was de zaak waarschijnlijk in een oogwenk geregeld geweest. Salomon Heine werd opeens zijn neef gewaar, die vlak bij hem stond. De gelegenheid als een welkome afleiding aangrijpend, stelde hij Harry voor. „Mag ik u mijn neef, Harry Heine, uit Düsseldorf, voorstel len, die bij mij het bankiersvak aan het leren is?" Gumpel schudde de jongeman op hartelijke wijze de hand, de graaf knikte slechts. Salomon merkte glimlachend op: „Wat zouden de heren ervan zeggen, als we mijn neef eens lieten be slissen, voor welk doel de bankiers hun geld beschik baar moeten stellen?' Voordat Gumpel gelegenheid had om zijn bijval te betuigen, had Harry, zonder verder te overleggen, zijn antwoord al gegeven. „Voor een Blücher-monument in Altona." Drie paar ogen staarden hem verwonderd aan. Zó verwonderd, dat Harry even verschrikt zijn adem in hield. Graaf Blücher had zich het eerst hersteld en merkte op: „Jongeman, dat zou al te veel eer zijn!" Thans was 't Harry's beurt om de graaf aan te staren. „Allemensen, hij denkt aan een monument voor zichzelf, omdat hij toevallig ook Blücher heet.." (Wordt vervolgd) Meineed. De rechtbank te Arnhem heeft een 34-jarige bakker, lid van de ge meenteraad van Druten, wegens meineed en het plegen van zedenmisdrijven veroor deeld tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf. De 33-jarige compagnon werd wegens meneed veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf. In een arbeidsgeschil hadden de compagnons uitdrukkelijk ver klaard, dat hun personeel nimmer werk buiten de vastgestelde uren had verricht. Een gewezen werknemer verklaarde echter te hebben overgewerkt. Betrapt. Een 42-jarige Haagse kelner en zijn 40-jarige echtgenote zijn door het personeel van een warenhuis in Den Haag betrapt op diefstal. Bij een huiszoeking bleek, dat beiden voor f 300 hadden ont vreemd aan textiel, kleding en speelgoe deren. Verschillende goederen stonden reeds ing'epakt*om als Sinterklaassurprises te worden verzonden. Bijzonder hoogleraar. Tot bijzonder hoogleraar aan de universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis van- de Unitas Fratum (Evangelische Broe dergemeente) en in de kerkgeschiedenis van het Caraïbïsch gebied bij de faculteit der godgeleerdheid, is benoemd dr. J. M. van der Linde te Zeist. Dr. Van der Linde was reeds enkele ja ren in Suriname belast met de opleiding van de inheemse predikanten bij de Broe dergemeente aldaar. Na zijn repatriëring werd hij algemeen secretaris van het Zeis ter Zendingsgenootschap. Hij leidde tevens in Zeist het seminarie voor de Surinaamse studenten. Dit seminarie wordt nu perma nent. Tehuis. De Nederlandse regering heeft 650.000 Noorse kronen beschikbaar gesteld voor de bouw van een Nederlands tehuis in Kjeller nabij Oslo. Daar werkt een groot aantal Nederlandse geleerden en studenten aan het Nederlands-Noorse in stituut voor kernonderzoek. Vrijgesproken. Een 41-jarige Haagse koopman en amateur-kunsthandelaar, die onlangs voor de Haagse rechtbank moest terechtstaan, verdacht van diefstal van een zestal schilderijen ten nadele van een vorig jaar overleden Haagse kunstschillder Van Welie en van het plegen van valsheid in geschrifte in schuldbekentenissen, die door de kunstschilder waren ondertekend, is door de rechtbank vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Uitgebrand. In Schiedam zijn de bo venverdiepingen van twee pakhuizen aan de Schie uitgebrand. In het ene was een meubelfabriek gevestigd, het andere diende als opslagplaats voor meubelen. Ook wa ren er voorraden kurken van een kurken- fabriek opgeslagen. De brand is ontstaan toen in de fakspuiterij van de meubelfa briek een kachel werd aangemaakt. Gasverstikking. Een 75-jarige weduwe is in haar woning in de Leliestraat te Utrecht door gasverstikking om het leven gekomen. De kraan van een gasstel in de keuken was versleten en ging reeds door een lichte aanraking open. Vermoed wordt, dat de vrouw dicht langs het gasstel is ge lopen, met haar kleding de kraan heeft ge opend en daarna door het uitstromende gas is bedwelmd. Parkeren. Uit een in Den Haag ge houden onderzoek is gebleken, dat er 's nachts bijna 18.000 auto's op straat ge parkeerd staan. Dit is ruim viermaal zo veel als in 1952. Het Haagse autopark is in de laatste vijf jaar verdubbeld. Totaal zijn er in Den Haag 28.000 personenauto's en 6500 bestelauto's, vrachtauto's en bus sen. „Evertsen" naar Nieuw-Guinea. De torpedobootjager „Evertsen" zal 10 decem ber via het Panamakanaal naar Nieuw- Guinea vertrekken voor enigszins ver vroegde aflossing van het fregat „Johan Maurits van Nassau". WOENSDAG 4 DECEMBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met: „De grote liefde", 20 uur. Minerva Theater: Toneelavond van Chris telijke Lyceum-Vereniging, 19.30. FILMS: Cinema Palace: „Heerser zonder kroon", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „The true story of Jesse James", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De woeste ling", 18 jr., 19 en ter: „De wolvinnen, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Monpti", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Johnny Gui tar", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De halfbloed van Saigon", 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 5 DECEMBER Muziekzaal Brinkmann: Grammofoon- platenconcert door Pauzetheater-club, 12- 14 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstel lingen. Huis Van Looy: Reprodukties naar werken van klassieke moderne meesters, 10-12 en 13.30-17 uur. Galerie Espaee: Schilderijen en gouaches van Jules Cha- pon, 11-17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Heerser zonder kroon", 14 jr., 14, 16.15 en 19 uur. Lido Theater: „De woesteling", 18 jr., 14, 16.15 en 19 uur. Luxor Theater: „De wolvinnen", 18 jr., 14 uur. Rembrandt Theater: „Monpti", 18 jr., 14, 16.15 en 19 uur. Roxy Theater: „Johnny Guitar", 18 jr., 14.30 en 19 uur. Studio Theater: „De halfbloed van Saigon" 18 jr., 14.15 en 19 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6