Grafiek in het Stedelijk Museum IJmond-agenda THALIA EN OP ZEE Amsterdamse Beurs MAANDAG 9 DECEMBER 1957 6 en andere tentoonstellingen in Amsterdam Erna van Osselen ,De Keerkring Geslaagde contactavond van IEV Eerste damesteam „IJmond" bleef ongeslagen ?1S11 f' Drie schepen door brand beschadigd VTC zint op kampioens kansen IJmuidenDe Geuzen 5-1 Taxichauffeur speurt dronken automobilist op Seriebouw Friendship Waarover Beverwijks vroede vaderen zullen spreken Watervliet herstelde zich tegen Olympia (4-0) EtBArYKer Met de debatten kan nog niet worden begonnen De vereniging „De Grafische" gaf voor haar tentoonstelling, die tot 22 december in de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden wordt, een ruim geïllustreerde catalogus uit, waartoe ook reprodukties gekozen werden van niet op deze expositie vertegenwoor digden. Daar is weinig tegen, want men maakte er een aantrekkelijk boekje mee. De afwezigheid echter van het werk van enkele leden viel er alleen des te sterker door op. De grafische technieken blijken door zeer velen beoefend te worden. Moge de techniek al leiden tot bedachtzaamheid en van de maker een discipline verlangd wor den, het is ook zo dat iets dat gedrukt werd daarmee een zeker effect van gewicht ver kreeg. Dat effect hadden zeker die enkele niet-vertegenwoordigden niet nodig. Jeanne Bieruma Oosting, van wie in de catalogus een mooie en zeer eigen prent werd ge plaatst, stuurde enige linoleumsneden in waarbij toch iets te veel het effect van het gedruktzijn. geldt. Haar „Kerstmandje" komt van een bijzonder mooie aquarel, waarvan ze de kwaliteiten met een kleurendruk toch niet niet wist te achter halen. Zij kan zich echter haar toch ook weer niet onaantrekkelijke inzending per mitteren, want zij verwierf terecht een naam. Wat echter te denken van Bezemer, van wie ik alleen maar handige drukken ontmoette, die ik niet lelijk kan vinden, maar die me toch te weinig zeggen om trent de persoonlijkheid van de maker. Er is niets tegen om technische foefjes uit te halen. Men boeit dan echter pas als men werkelijk iets te vertellen heeft. Ik dacht dat Van Leusden dat kan. Hij bestaat het twee verschillende prenten te drukken van één tekening door het toepassen van tech nieken van een tegengestelde uitkomst wat betreft de aanraking van de inkt met het papier. Van Huib Gerretsen, door mij nog pas bewonderd om zijn aquarellen, vraag ik me af of hij zich toch ook niet liet ver leiden door het effect van de techniek en daarbij afleiden van de vorm hier en daar van zijn figuren, die door hun gezichten overigens toch ontroeren. Men ontmoet op deze tentoonstelling van „De Grafische" werk van bijna veertig mensen en daaronder kan een ieder naar zijn voorkeur één en ander genieten. Graadt van Roggen, Nachenius, Arntz, Strik, De Jong en Schotel zijn voor mij bijvoorbeeld te waarderen specialisten. Een verrassing was de kennismaking met het werk van Mensinga. Erna van Osselen, die tot 20 december in het Amsterdamse Tuinhuis van de kunsthandel Santee Landweer exposeert, is bekend door haar werk op het gebied der toegepaste kunst. Het tekenen, waar over nu verslag wordt gedaan, was een geheime zonde van haar. Wat mij betreft mag ze die best begaan en ik kan alleen maar hopen dat ze deze nog meer leert genieten. Zij toont teveel kwaliteiten om het bij het thans vertoonde te laten. Haar werk is voldoende knap gedaan. Zij weet iets te maken van de verschillende struc turen en van de vegetatie in het Franse zuiden. Bij haar vérgaande detailleren wéét ze de eenheid in haar werk te be waren. Haar zorgvuldigheid is niet ge dwongen, echter wel eens een beetje on geïnteresseerd. Het aankleuren van haar tekeningen is niet overal even functioneel. Zij vertoont hier en daar voldoende persoonlijke schriftuur, waarop zij verder gerust mag vertrouwen. Zij heeft vertrou wen nodig opdat haar Provence meer gaat bloeien en uitstijgt boven een verslag van alles wat in zo'n landschap opvalt, zodat de vreugde, die zij er aan beleefde, ook deelachtig wordt aan degene, die daar nog nielFwas. „De Keerkring" die tot 23 december in de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam exposeert is voor mij toch één van de plezierigste schilders verenigingen door het élan, waarmee de meeste leden plegen te werken. Ook al wor den niet altijd even grote kwaliteiten aan de dag gelegd, men toont daar plezier in het schilderen, vreugde aan de kleur, in teresse voor het onderwerp en men ver strikt zich niet te zéér in theorieën, de esthetiek aangaande. Daar komt dan wel bij dat het plezier soms wat te veel de middelen geldt, dat men ook wel te ge makkelijk steunt op het eens verworvene en een enkele keer ten aanzien van som mige onderwerpen te hoog grijpt. Als gast exposeert mee Defesche, wiens werk volkomen past in het geheel, zodat hij maar als lid van deze groep aanvaard moest worden. Defesche betrekt de mens in zijn landschappen en dat betekent vaak een hele onderneming. Vooral in zijn „Sou venir uit Limburg" is hij goed uit dit pro bleem gekomen. Minder geloof hecht ik aan een Spaanse herinnering, een schilde rij dat echter toch boeit door de kleur. Dat Bierman ook met de waterverf iets kan vertellen was nieuw voor me. Buytendijk's Spaanse schilderijtje lijkt me een winst punt voor deze figuur, die me als tekenaar tot nu toe beter lag. Nog weinig trad Duk- kers op. Mocht ik dan al met zijn grote „Kruisiging" moeite hebben, een klein „trand" van hem is een mooi schilderijtje en het portret van zijn collega Jan Peeters werd een treffende typering. Grote, Nols en Sierhuis staan met hun gezonde manier van schilderen dicht bij elkaar. Nols prefereer ik. Ten Hoedt's wijze van schildere werd losser. Hij richt zich op grotere expressiviteit. Een teke ning van een roker deed me sterk denken aan werk van Arie Kater, wiens eigen tentoonstelling ik pas mocht bespreken. Jacob Kuijper, die bij Felison in Velsen zo'n aantrekkelijke tentoonstelling maakte, is hier even goed vertegenwoordigd. Kos telijk is zijn in de catalogus gereprodu ceerde tekening naar de schilder Henk Broer. Rik van der Mey zocht het dit keer in het Hollandse landschap. Dat hij voor één van zijn doeken Ouderkerk koos, is aan geen twijfel onderhevig en toch is het een vérgaande, maar blijkbaar juiste verwer king van het gegeven. Reneman, wat wild misschien, excelleert zeker door de wijze waarop hij met het licht tot ruimtelijkheid weet te komen. Leo van Rijn-Rubbens ten slotte is de primitieve in dit gezelschap, primitief maar met een geraffineerde kleurgeving! Bob Buys VELSEN MAANDAG 9 DECEMBER Thalia: „Sissi, de jonge keizerin", 20 u. Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Open van 9.3012 en van 1416.30 uur, Cultureel Centrum. Openbare leeszaal en bibliotheek: Open van 14.3017.30 en van 1921 uur. Filiaal 1417 uur. Patronaatsgebouw: Feestavond C.M.B.B., 19.30 uur. Raadhuis: Spreekuur van wethouder van Onderwijs, 1517 uur. DINSDAG 10 DECEMBER Bioscopen: Als maandag. Patronaatsgebouw: 20 uur, feestavond Rode Kruis, 20 uur. Ichtuskerk, Orgelconcert Feike Asma, 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum e" 'ecszaal: Als maandag. BEVERWIJK MAANDAG 9 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De vloek van Frankenstein". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rose Bernd". W.B. Theater, 20 uur: „Het spinneweb". Caffé „Sport", 20 uur: Feestelijke avond R.-K. Bond van Markt-, Straat- en Ri- vierhandel. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiezaal geopend van 1517 en 18.30 20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1920 uur. R.-K. Leeszaal, geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal geopend van 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. HNSDAG 10 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De jongen met de trompet". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Bon jour Kathrin". Hotel „Parkzicht", 20 uur: Bridgewed- strijd. 't Centrum, 20 uur: Feestavond Belas tingambtenaren. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517 en 18.30 20.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studieclub geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; Jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17 18 uur. Het was alweer enige tijd geleden, dat leden van de r.-k. sportvereniging „IEV" bijeen waren, hetgeen zondagavond de grote belangstelling voor de contactavond, die met muziek van „The happy players" in het Jbsephhuis aan de Banjaertstraat werd opgeluisterd, kan verklaren. Aange zien de voorzitter was verhinderd, opende de heer N. C. Rozemeyer, penningmeester van het algemeen bestuur. Hij deelde mee, dat de jaarvergadering wegens omstandig heden moest worden uitgesteld tot januari. Hij betreurde voorts het geringe contact tussen hoofdbestuur en de afdelingsbestu ren, omdat de laatsten het blijkbaar „wel geloofden". Bovendien ging het in bepaalde afdelingen volgens de heer Rozemeyer minder goed, speciaal ten aanzien van da mes-handbal, waar opgelegde boeten door de bond illustreren dat er iets aan hapert. Desondanks hoopte hij op bestendiging van een prettige IEV-gemeenschap, waartoe deze avond moest bijdragen. Nadat de aanwezigen zich enige tijd met dansen hadden geamuseerd, kwam toch nog onverwacht de heer H. J. v. d. Ham, voorzitter, voor het forum. Hij kon de prettige mededeling doen, dat de handbal club met medewerking van Velsens ge meentebestuur nu over een eigen veld kan beschikken aan de Rooswijkerlaan en dank zij ook de medewerking van de Commissie voor Bedrijfsontspanning van de Hoog ovens mag beschikken over de CVB- kleedruimte. Na dit officiële gedeelte werd het feest voortgezet met schetsjes, spel en het uitreiken van surprises. Handballen in de IJmond Het slechte weer was er de oorzaak van dat verscheidene handbalwedstrijden geen doorèang vonden, doch van „IJmond" kwamen desondanks drie elftallen in het veld. Op „Watervliet" hebben de IJmond I- dames het bezoekende Concordia 2 uit Haarlem geen kans gegeven voor een ver rassing te zorgen. Integendeel, de thuis club had in de eerste speelhelft het heft geheel in handen, zodat de strijd toen een vrij eenzijdig karakter had. Met een 6-0 voorsprong werd deze periode voor IJ mond afgesloten. Na de hervatting konden de Velsense dames het aanmerkelijk kal mer doen, hetgeen bovendien tegen de storm in was te verwachten. Desondanks wist Concordia niet van het windvoordeel te profiteren. Beide ploegen scoorden een maal, zodat de eindstand voor de I.Tmond- dames, die ongeslagen bleven. 7-1 werd. De dames van HBC 1, uit Heemstede, die gasten waren van IJmond 2, hadden grote moeite om zich te handhaven. In de eerste speelhelft met windvoordeel profiteerden de HBC-dames van hun aanvalskracht en brachten de IJmond-verdediging voor moeilijke situaties, zodat zij met de rust met 3-1 leidden. Na de hervatting namen de Velsense da mes een gering overwicht en stelden her haaldelijk het HBC-doel op de proef waar in de doelvrouwe uitstekend werk ver richtte en uiteindelijk haar ploeg voor een nederlaag behoedde. Met dezelfde cijfers als voor de rust, nu in IJmond-voordeel, werd de tweede speelhelft afgesloten. De uitslag was 4-4. Bijna zorgde IJmond 3 (heren) op „Wa tervliet" tegen het sterke Zandvoortmeeu- wen 2 voor een verrassing. De IJmonders zagen zelfs kans om de tweede helft met een 3-2 voorsprong te beginnen, maar daarna beheersten de gasten de snannen- de eindstrijd om tegen het einde nog net met 4-5 te winnen. Zondagavond hebben op de werf van de heer K. P. Oosterlee te Vlaardingen drie schepen door brand zware schade opge lopen. Omstreeks acht uur werd de brandweer gealarmeerd voor een scheepsbrand op de werf. Het bleek, dat op de houten motor- snelboot „Jacobela" van de heer Wendring uit Rotterdam een benzinetank was ont ploft, waardoor het schip in korte tijd in lichter laaie stond. De vlammen sloegen over op nog twee op deze werf staande schepen, namelijk het stalen zeiljacht „Coppelstock", waarvan de heer H. van der Houwen eigenaar is, en een motor jacht van de heer H. de Bruijn, beiden uit Vlaardingen. Hoewel de vrijwillige brand weer met volledig materiaal uitrukte, was de brand via de smalle kade met groot materiaal niet te bereiken en moest wor den volstaan met twee vuurvreters en een slang, die door de motorspuit gevoed werd. Na een half uur had men de brand be dwongen. Alleen de „Jacobela" was ver zekerd. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Zondagmiddag heeft men nog op de snelboot gewerkt. Om kwart over vijf heeft de heer O. zelf nog inspectie gehouden en niets bijzonders ge constateerd. T afeltenniscompetitie Het eerste en het tweede team van de Velser Tafeltennisclub hebben het in de afgelopen week maar rustig gehad. Beide teams waren vrij, zodat zij zich hebben kunnen voorbereiden op de strijd tegen respectievelijk Hotac 2 en Codorex. Het derde team daarentegen heeft zijn opmars voortgezet, door met 8-2 van Win- friet 4 te winnen. Ondanks dat De Waal c.s. duidelijk sterker waren, bleef de strijd onderling toch wel spannend. De helft van de sets werden dan ook pas in de derde game beslist. Jan de Waal, die sinds het begin van de competitie, in een uitsteken de vorm speelt, won zijn drie partijen. Adri Bos bracht ook drie sets op zijn naam, maar Jan Voogt kon in zijn partij tegen Reewijk niet tot winst komen. Het dubbel De Waal-Bos moesten na drie games in het Winfriet-dubbel de meerdere erken nen. Alhoewel V.T.C. 3, nog steeds de bo venste plaats op de ranglijst bezet, is men wel erg benieuwd naar de uitslag in de strijd tegen Rijtelby op dinsdag 10 dec. Rijtelby is namelijk de zwaarste concur rent van de V.T.C.-ers en heeft slechts 1 punt achterstand. Zien De Waal c.s. kans met winst uit de strijd te komen, dan zijn er voor dit team mooie kampioenskansen. Dit neemt echter niet weg dat er in de tweede helft van de competitie toch nog fel voor gestreden zal moeten worden. Het vierde en vijfde team hadden deze week ook geen wedstrijden. Het eerste damesteam heeft in de derde klas nog geen grote prestaties verricht. De twee wed strijden in de afgelopen week, respectieve lijk tegen Rapidity en Oranje Zwart, ge tuigen wel dat de dames niet de vorm heb ben van het vorige jaar. Beide wedstrijden eindigden in een grote nederlaag voor de V.T.C.-ers. Een zware handicap voor de dames is het tijdelijk uitvallen van Letty van Duyl. Op de thuisreis van Rapidity maakte zij een ongelukkige val, zodat zij enige tijd rust zal moeten houden. Het tweede damesteam is ook nog steeds ongeslagen, en won nu van TYBB 3. De zwaarste strijd wacht hen echter a.s. woensdag tegen C.T.T.C. Of de dames, die alle drie in een goede vorm verkeren, ook kans zien het eveneens nog ongeslagen C.T.T.C. te verslaan, betwijfelen wij ten zeerste. Toch is de mogelijkheid geenszins uitgesloten, en zien wij dan ook met be langstelling de uitslag tegemoet. Dat een competitie merkwaardig kan verlopen, bewijst ook WIJ weer eens. Wei-d in het begin nederlaag op nederlaag geleden, zodat de laatste plaats zonder een enkel winstpunt de IJmuidenaren werd toebedeeld, in de laatste vijf wedstrijden zijn er maar liefst acht punten veroverd, zodat WIJ weer enigszins gaat meetellen. Dat moesten de Geuzen zaterdag ook onder vinden. Dit elftal, dat zo trots op de tweede plaats troonde, zonder nog een nederlaag geleden te hebben, moest ervaren dat een V.V.IJ. in vorm een zeer moeilijk te over winnen tegenstander is. De wedstrijd werd in storm en regen gespeeld, maar bereikte een zeer behoorlijk peil. Reeds na 15 mi nuten lanceerde Blinkhof een voorzet, die De Boer inkogelde 1—0. WIJ bleef on danks de tegenwind hardnekkig aanval- ken en kort voor rust was het weer De Boer die met een fraai schot de stand op 20 bracht. Na rust gaven aanvankelijk De Geuzen de toon aan, maar de WIJ-veste, dikwijls versterkt met de uitstekend spe lende Langbroek, weerde, zich prachtig. Toen De Boer met een fraaie kopbal de stand op 30 bracht, vochten De Geuzen voor een verloren zaak. Van Genderen maakte, na getreuzel in de achterhoede van De Geuzen, het vierde doelpunt. Pas hierna redden De Geuzen de eer; 41. Van Genderen tenslotte scoorde nog twee maal, waarvan er één werd afgekeurd wegens buitenspel, zodat een volkomen verdiende 51 zege werd behaald. Zaterdagnacht omstreeks half twaalf kreeg de politie van een der Velsense taxi chauffeurs, die over een mobilofooninstal latie beschikt, de boodschap dat er zich op de Rijksweg 6 een kennelijk beschonken automobilist bevond, die door zijn wijze van rijden het verkeer ernstig in gevaar bracht. De politieauto is er direct achter aan gegaan en men kreeg de gesignaleerde wa gen inderdaad te pakken. De bestuurder bleek zich in „kennelijke staat" achter het stuurrad te bevinden en werd in het poli tiebureau opgesloten. Zijn rijbewijs bleek eveneens verlopen te zijn. Eerder op de dag speelde zich op de hoek van de Frans Naereboutstraat en de De Ruyterstraat een botsing af als gevolg van het niet voorrang-verlenen van een vracht autochauffeur aan de bestuurder van een bestelwagen. Door de aanrijding, die ont stond, werd het bestel wagentje onderste boven geworpen en het moest, ernstig be schadigd, worden weggesleept. Bij de Fokkerfabrieken op Schiphol is men begonnen met de seriebouw van de „Friendship"-verkeersvliegtuigen. Een overzicht van de grote montagehal met de eerste toestellen in wording. De Beverwijkse gemeenteraad zal zich donderdag 12 december bezig houden met de benoeming van een aantal leerkrachten aan de gemeentelijke huishoud-en indus trieschool en van enige leden van commis sies. De Stichting Noordholland voor Maat schappelijk Werk vraagt een aanvullende subsidie, het delegatiebesluit inzake ver huringen van gemeentelijke sportterrei nen dient te worden gewijzigd en verschei dene rekeningen van het Gasthuis te Wijk aan Zee en het Fonds Armengoederen moeten worden goedgekeurd. Voorts worden er kredieten aange vraagd ten behoeve van de huisvesting van de dienst openbare werken, voor de huis vesting van eén beschutte werkplaats voor minder validen en voor de verbete ring van het parkeerterrein in Wijk aan Zee. De overeenkomst met Hoogovens inza ke de gaslevering moet worden gewijzigd en er moet een aanvulling komen voor de subsidieregeling voor de gezinsverzorging. Een aantal onderwijs-subsidies moeten worden goedgekeurd en het Hoogovens schaaktoernooi vraagt een krediet, waar aan nog toestemming moet worden ver leend. Met een voorstel inzake wijziging van de legesverordening, het treffen van kasgeld voorzieningen voor 't jaar 1958 en het aan vragen van een verhoging van de uitke ring uit het gemeentefonds voor 1958 wordt dan de 22 punten tellende agenda beslo ten. ADVERTENTIE op het theater met de beste films Hedenavond, dinsdag en woensdag 8 uur veler verzoek reprise-vertoningen van ROMY SCHNEIDER in SISSY, DE JONGE KEIZERIN (2e deel) in prachtige kleuren en grootbeeldprojectie. Schoonheid en pracht, geluk en romantiek maken deze film tot een werkelijke belevenis. Om en in de korf Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet", waarvan alle overige vastgestelde wedstrijden werden afgelast, heeft zich, ondanks de stormwind van zondagmiddag, keurig hersteld van de laatste nederlaag, door het Bussumse Olympia te verslaan en hierdoor een betere plaats op de ranglijst te veroveren. Al direct profiteerde de thuisclub van de harde wind met voortdurende aanvallen op de Olympia-korf. Na tien minuten kon Van Ladesteyn dit overwicht in een doel punt omzetten toen hij met een keurig schot de van de korf terugspringende bal opving en inschoot (1—0). De Bussummers probeerden de strijd te verplaatsen, doch kregen geen kansen, aangezien het Water- vliet-verdedigings- en middenvak dit vol komen beletten. Watervliet bleef sterker en toen Van Ladesteyn bij een doorbraak de bal keurig kreeg toegespeeld was het 20. Ook in tweede opstelling domineerde de thuisclub en had Olympia weinig in te brengen. Afstandschoten van v. d. Berg en Hartman leverden echter geen resultaat op, maar wel een kleine kans voor mejuf frouw Leyenaar onder de paal (30). Na de hervatting hield dé thuisclub rekening met de storm om de voorsprong te kunnen consolideren. De Olympianen probeerden het daarom met verre afstand schoten, echter zonder succes. Toen Hart man daarna door de Bussumse verdediging kwam en v. d. Berg goed aangaf was het 40. Na de wisseling liet de thuisclub de gasten geen kans om in te lopen. Daaren tegen combineerde Watervliet goed met zeer kort spel, waarbij Veerbeek zich enige keren vrij speelde, maar de juiste richting niet kan vinden. Het bleef 40. Een ver diende en niet geflatteerde overwinning. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 5750 kisten vis Er werden vanmorgen 5750 kisten vis aangevoerd, waarvan 660 schelvis, 400 ra dio, 325 wijting, 190 gul en kabeljauw, 25 kool, 900 Kanaalharing, 500 haring van de Engelse wal, 250 makreel, 100 stokkebit, 1300 schol, 30.000 kg tongen en 450 stuks stijve kabeljauwen. De KW 32 (26 nov.) had 350 kisten schel vis, 120 radio, 120 kabeljauw en gul, 25 kool, 200 wijting, 100 makreel en 70 stok kebit aan boord. De Curagao (22 nov.) bracht 290 kisten schelvis, 280 radio, 125 wijting, 100 makreel, 90 kabeljauw, gul en kool, 10 haring, 20 stokkebit en 60 stuks stijve kabeljauwen binnen. De Claesje (25 nov.) had 900 haring en de CT 82 500 ha ring. De rest kwam van de kleine vaart. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: Grote rijen kabeljauw 110 tot 130, kleine rijen kabeljauw 55 tot 67, kisten grote kabel jauw 152 tot 164, kisten kleine kabeljauw 144 tot 150, grote schelvis 62 tot 46, groot middel schelvis 56 tot 48, grootmiddel ton gen 2,90, kleinmiddel tongen 2,60 tot 2,70, tong I 2,40, slips 1,75, grote schol 27 tot 30, middel schol 34 tot 38, zetschol 38 tot 45, schol I 40 tot 45. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor grote gul len 50 tot 44, middelgullen 42 tot 40, tor ren 16 tot 19, zwarte kool 92 tot 110, witte kool 102 tot 114, lengen 98, kleinmiddel schelvis 37 tot 43, pennen 37 tot 43, braad 27 tot 32, radio 18 tot 22, dichte wijting 16 tot 17, schol II 42 tot 45, grote tongen 3,60 tot 3,70, haring 18 tot 23 en makreel 17 tot 28. 1 Ariadne naar Aberdeen De Ariadne' is naar Aberdeen orh "vafi- daag 600 kisten vis te lossen. De Thorina wordt verwacht met 400 kisten haring. Wat de Norma Maria (gisteren 700 kisten vis Er was vorige week een overvloed aan dichte braad en wijting, die op de dagen rond St.-Nicolaas niet veel kon opbrengen. De prijs schommelde rond de opvangprijs tot 12.ner kist. Er werd weinig haring en makreel aangevoerd. De Westkustha ring liep op tot 30.per kist. Zaterdag maakte de „Postboy" eveneens e%n heel goede prijs: van de 21.oplopend tot f 25.De „Postboy" kwam uit het Ka naal, waar de vangsten weer iets beter zijn geworden. Voor maandag verwachtte men met 900 kisten de „Claesje", die haar geluk ook weer in het Kanaal heeft ge probeerd. Ook de „Thorina" is daar vis sende. Verder zagen we vorige week een En gelse drifter met haring en zaterdag een Engelse „Deen" met scharren. Beide schepen hebben een heel goede markt gehad (de scharren brachten 25.per kist op) en hopelijk ziet de handel er meer. Door de schrale tongvangsten gaan steeds meer kotters naar Breskens, waar deze week flinke vangsten zijn gemeld. De prijs bleef stijf rond de 0,30 per kg. De Belg nam de kabeljauw en grovere soorten schelvis gaarne af. De rijen grote kabeljauw liepen op tot 150.terwijl de kisten kabeljauw tot en met woensdag opliepen tot 160.per kist. In Engeland wilde het niet. Er Was daar vorige week een ruime aanvoer, zowel uit Noorwegen en Denemarken, als door eigen schepen. Vandaar, dat de grote schol niet meer kon opbrengen dan f 30.met 35.voor de middel schol. De zetschol en schol I moesten goed zijn, wilden zij 40.halen. Verder waren er in Enge land 2000 kisten Witte Zee-schol, die, al hoewel niet van de beste kwaliteit, toch de prijs drukken. De laptongen toonden een dalende ten dens: rond de 3,50 per kg., met voor de grootmiddeltongen 3.— per kg., terwijl de halfpondjes en tongen I schommelden rond de 2,50. Zaterdag begonnen de slips met f 1,80 per kg. om tegen het einde der markt een paar kwartjes meer te doen. De export was rustig. Oostende en Zee- brugge meldden ook flinke aanvoeren. Import was er bijna niet. Slechts een enkele zending Deense gullen en zeer wei nig filets kwamen hier. Zwarte koolvis liep op tot 100.— per kist. Gezien de sortering moest men al een heel goede vangst hebben, wilde een trawler 20.000.besommen. Alleen de „Haarlem" is dit gelukt met f 20.410. Goede tweede was de „Emma" met f 19.150.Voor de rest lagen de besom mingen rond de f 12.000—, wat zeker niet genoeg is. Geen wonder, dat enige trawlers het in Grimsby en Aberdeen hebben geprobeerd, met weinig beter re sultaat. Het was zowel voor de Zuidzijde als voor de Noordzijde van de haven een moeilijke week. Aan de ene kant te lage besommingen, aan de andere kant weinig vraag. aan boord) gaat doen is nog niet bekend. En op zee In het Kanaal was het zaterdag slecht weer met windkracht 8. Er werd niet ge vist. Bij de Pitt-boei visten toen nog vijf loggers, die etmaalvangsten meldden van 100 tot 120 kg tong en 5 tot 6 manden schol en 1 tot 2 manden tarbot. De windkracht was 6 tot 7. Om de Noord werd een slechte visserij bij tamelijk goed weer gemeld: 120 tot 100 manden schelvis en makreel. De „Allanwater" meldde een trek van 40 man den; de „Amsterdam" van 30 manden schelvis. Zondag was het stormweer in het Ka naal. Om de Noord was het mooi weer en werden dagvangsten van 150 manden schelvis en makreel gemeld. De „Allan water" deed een trek van 60 manden en ging thuisstomen, de „Van Hattem" een trek van 20 manden, de „Emma" 25 man den. De „Norma Maria" ging naar Enge land om daar woensdag aan de markt te verschijnen. Op bruinvisvangst Zestien Nederlandse fotografen en medewerkers van het Zoölogisch station der Nederlandse Dierkundige Vereniging te Den Helder, zijn gisteren begonnen met een jacht op bruinvissen in de kleine Belt tussen het eiland Funen en Jutland. Zij worden vergezeld door verscheidene Deen se vissers onder leiding van een 80-jarige visser. De bruinvissen worden in een fjord gedreven, aan land gebracht en daarna naar Nederland getransporteerd. Van de zijde van het Zoölogisch Station der Nederlandse Dierkundige Vereniging te Dén Helder wilde men het ANP geen nadere inlichtingen over deze expeditie verstrekken. Visvervoer op zaterdag Ingaande deze week zal het niet meer mogelijk zijn 's zaterdags per Van Gend Loos vis naar het binnenland te ver voeren. De Nederlandse Zeevisgroothandel Ver eniging heeft ernstige bezwaren hiertegen ingediend, als gevolg waarvan bericht is ontvangen, dat de Nederlandse Spoor wegen zich bereid hebben verklaard het vervoer zaterdags weer over te nemen. Viszendingen moeten op die dag aan het personen-station worden aangebracht, ter wijl de Spoorwegen verzocht hebben de vis als expresgoed te verzenden. Aanvoer op Urk Door 24 vaartuigen werd zaterdag aan de Urkse visafslag aangevoerd 1612 pond snoekbaars 91 tot 92 cent per pond; 756 pond baars 56 tot 57 cent per pond; 3146 pond voorn 5 tot 6 cent per pond. Beverwijkse begroting 1958 In verband met de bijzondere positie waarin Beverwijk zich bevindt ten aan zien van de ontwikkeling rondom de IJmond, zal de gemeente Beverwijk een verzoek tot subjectieve verhoging uit het gemeentefonds voor 1958 indienen. De gemeentebegroting 1958 heeft door verschillende oorzaken enige stagnatie ondervonden, zodat het voornemen om op 12 december met de debatta^ te beginnen, niet kan doorgaan. 3°/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A •Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank.. Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank TWentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers vrijdag 140 258 174 230 172 227 232 140 320% 190% 764'/2 157.40 40% 97.50 138Va 108% 201 88 53 190 132% 156% 154 45% 37% 53'/i 355/.b 72% 24 Voorbeur' koersen 227 319 155

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10