Nasution grijpt in; militairen bij Nederlandse banken Vluchtpogingen van KPM-schepen gemeld HET WEER Nederlander ontsnapte ternauwernood als verstekeling uit Djakarta B.O.A.C., Quantas en Air India willen luchtbrug openen Haarlems Dagblad Boycot in Oost-Ja va voorbij Voedselsituatie in Djakarta kritiek Nederland voldeed aan consultatieplicht Geen gedrang op Kemajoran Italiaans aanbod: scheepsruimte Dwang op KPM-personeel Plaatselijk sneeuw Sumatraanse leiders solidair met Djakarta Niet ontvangen Eerste Nederlander in Indonesië toegelaten iee MORRIS tjêförei/offét/i// Verstopt aan boord van Oranje Niet veilig Het woord is aan Gezant bij het Vaticaan wordt ambassadeur Drie schroothandelaren gearresteerd Zij zouden referendaris steekpenningen hebben gegeven Negen doden in het verkeer V erkecrsongelukken DIT JAAR: 1100 DODEN 72e JAARGANG No 130 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 9 DECEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 283 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DJAKARTA, (ANP). De grootste der Nederlandse banken in Djakarta, de factorij der Nederlandsche Han delmaatschappij heeft maandag haar deuren gesloten gehouden. Men ver wacht echter, dat zij dinsdag weer open zal zijn. De chef-staf van de In donesische landmacht, generaal-ma- joor Nasution, en de minister van Financiën, Sutikno Slamet, hebben maandag een gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarin werd bekendge maakt dat de drie Nederlandse ban ken, de factorij, de Escomptobank en de Nationale Handelsbank voorlopig onder militaire controle worden ge steld. De banken zullen hun activiteit voortzetten, in het belang van 's lands financiën en economie. In de verklaring wordt gezegd, dat de hoofdkantoren der banken in Djakarta, alsmede de agentschappen in de gehele ar chipel, onder toezicht van de militaire Nasution autoriteiten en de Bank Indonesia de centrale bank zijn gesteld. Deze maatregel, aldus de bekendmaking, is genomen overeenkomstig de bepalingen van de staat van oorlog en beleg, die in maart jongstleden in geheel Indonesië werd afgekondigd. Maandag heeft het Indonesische perso neel van de „Borsumij", een der grootste Nederlandse handelsondernemingen in In donesië, dit bedrijf tot eigendom van de republiek Indonesië verklaard. Een woordvoerder van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Djakarta deelde maandag aan de correspondent van het ANP mede, dat voorzover hem bekend, de volgende Nederlandse ondernemingen sinds 3 december op de een of andere wijze zijn getroffen door de „overnemingsactie": Geo Wehry, de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, de firma Hoppenstedt, de „Internatio", tezamen met het passagekan toor van de Rotterdamsche Lloyd, Guntzel en Schumacher, de Borsumij., het reis bureau Nitour, het aannemersbedrijf „As sociatie", en drie Nederlandse banken. De woordvoerder zeide, dat volgens ont vangen berichten in Oost-Java twee on dernemingen van de „Vereenigde Magang- landen" zijn overgenomen, en in Bandung en Tasikmalaja, in West-Java, een aantal Nederlandse handelsfirma's en .drukke rijen. Uit Bogor, ongeveer 65 km ten zuiden van Djakarta, is zondag gemeld, dat In donesische studenten van de landbouw- faculteit daar het proefstation van het algemeen landbouwsyndicaat hadden overgenomen. Volgens berichten uit Oost- Java hadden Nederlandse planters met hun gezinnen enige ondernemingen in die provincie verlaten. Een regeringsopdracht om het boycotten van Nederlanders in Oost-Java te beëin digen is ook uitgevoerd volgens berichten, die zaterdag in Djakarta ontvangen zijn en die melding maken van verlichting in de toestand onder de Nederlandse gemeen schap. In berichten, die gelijktijdig uit Su- rabaia werden ontvangen, werd gezegd dat arbeiders de „Krembung" suikerfa briek in Krian in Oost-Java hebben over genomen. HONGKONG -(Reuter) Een functiona ris van een Nederlandse scheepvaartmaat schappij, die verzocht zijn naam niet te noemen, heeft maandag te Hongkong ver klaard, dat de campagne tegen de Neder landse onderdanen aan het afnemen is. Hij verwachtte, dat de toestand spoedig weer normaal zou zijn geworden. Hij voegde hieraan toe: „De Indonesiërs moeten zich voor ogen hebben gesteld, dat zij fouten hebben gemaakt. Dit is ech ter mijn persoonlijke mening". CCCOOOCOOOCXXXX)<XOOOCOCOO DJAKARTA (ANP) De minister van Binnenlandse Zaken, Sanusi Hjardjadinata heeft bekendgemaakt, dat de regcrings- voorraden aan rijst op de markt zullen worden „gegooid", om de kritieke rjjst- situatie in Djakarta te overwinnen. De rljstprjjs was zondag 12 rupiah per kilo gram, of drie maal de prijs van veertien dagen geleden. De minister deed zijn bekendmaking na een vergadering van de regeringscommis sie ad hoe voor de voedselvoorziening. In tussen vernam de nationalistische „Suluh Indonesia", dat de regering reeds lang vóór het ontstaan van de tegenwoordige kritieke rijstsituatie, rijst in het buitenland had besteld. ooooooocxxxx: VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vannacht lichte vorst; morgen overdag koud weer met regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuid- oost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. jQQOOCOfXXfCXXXXXXXXlOOOüOOCXDOOOOCXXXXXXXXXXiOütXXXXiCOOOCXX» DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S DJAKARTA (ANP) Uit verscheidene plaatsen in Indonesië werden berichten ontvangen over verijdelde pogingen van K.P.M.-schepen om naar buitenlandse ha vens te varen. De passagiers van het schip „Kasimbar" dwongen de kapitein en de Nederlandse bemanning naar Balikpapan op Oost-Borneo te varen in plaats van koers te wijzigen naar Singapore. Volgens de berichten moesten de passagiers dwang uitoefenen voordat de kapitein aan hun verzoek voldeed. In Surabaia gaven de plaatselijke auto riteiten alle Nederlandse schepen de op dracht in de .haven te blijven. Daar liggen vijf schepen van de K.P.M. voor anker, voorts de „Marnelloyd" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd en de „T.jipon- dók" van de Stoomvaartmaatschappij „Oceaan". Luitenant-kolonel Achmad Hussein, commandant van Midden-Sumatra, heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle schepen wordt verboden op dit ogenblik de haven van Padang te verlaten. Onder de schepen in Padang bevinden zich twee K.P.M.-schepen. In Palembang is gemeld, dat een poging, van het K.P.M.-schip „Karosa" om naar Singapore te varen werd verijdeld door de Indonesische leden van de bemanning. Er bevinden zich in Singpore thans hon derd Indonesische militairen, tien gevan genbewakers en tien gevangenen, the zich aan boord van K.P.M.-schepen bevonden, toen deze van hun directie opdracht ont vingen om, in verband met de Indonesische ontwikkelingen, naar Singapore uit te wijken. Een woordvoerder van de K.P.M. ver klaarde, dat de militairen en de gevange nen ter beschikking van de „Pelni", de In donesische scheepvaartmaatschappij, zul len worden gesteld. DJAKARTA (Reuter) Luitenant-kolo nel Achmad Hussein, de opstandige leider van Midden-Sumatra, heeft verklaard de Indonesische aanspraak ten aanzien van westelijk Nïeuw-Guinea te steunen. In zijn mededeling daarover waarschuwde hij de bevolking haar zelfbeheersing te bewaren en niet zelf acties te ondernemen. Hij ver zocht de Nederlanders niets te doen wat tot „excessen" zou dwingen, die voor alle par tijen nadelig zijn. Volgens te Djakarta ontvangen berich ten zijn alle Nederlandse ondernemingen in Noórd-Sumatra onder rechtstreeks toe zicht van het Indonesische militaire com mando in dit gebied geplaatst. Luitenant kolonel Djamin Gintings, de bevelhebber van het eerste militaire district van Noord- Sumatra, verklaarde in een communiqué, dat deze actie noodzakelijk werd geacht om excessen te voorkomen, die mogelijk na delige gevolgen zouden hebben voor de economie van het gebied. Hij voegde hier aan toe, dat de actie versneld was door „ontwikkelingen in de gemeenschap". Noord-Sumatra is een van de grote pro ducenten van rubber, tabak, palmolie en peper in Azië. In Zuid-Sumatra heeft luitenant-kolonel Barlian een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk het verboden is, Nederlandse of gemengd Indonesisch-Nederlandse onder nemingen ovpr te nemen. Zondagavond werd bekendgemaakt, dat president Sukarno volgende week woens dag naar Surabaia zal reizen om een mas sabijeenkomst, georganiseerd door het plaatselijke „Bevrijdingscomité voor West- Irian" toe te spreken. Het Indonesische ministerie van Voor lichting heeft zaterdag bekendgemaakt, dat godsdiensttijdschriften die vielen on der het verbod tot Nederlandse publikaties, mogen worden gepubliceerd in iedere taal. behalve Nederlands. Daartoe behoren „Ka tholiek Leven", dat nu in het Indonesisch zal verschijnen, en een aantal Christelijke kerkorganen en het maandblad van het Leger des Heils. De verzoeken van de „Ja- vabode" te Djakarta, de „Preangerbode" in Bandung, het „Handelsblad" in Surabaia om publikatie in het Engels of het Indo nesisch voort te zetten, werden afgewezen. DJAKARTA (ANP). - De directeur van het kabinet van president Sukarno, Tamzil, heeft te Djakarta medegedeeld, dat tot op het huidige ogenblik presi- dent Sukarno nog niet het telegram met gelukwensen heeft ontvangen, dat minister Luns hemvolgens een pers bericht via de Nederlandse vertegen woordiging heeft doen toekomen na de mislukte aanslag op Sukarno's leven. De Nederlandse diplomatieke missie te Djakarta heeft op een desbetreffende informatie medegedeeld, dat de bood schap van minister Luns op 3 december is bezorgd bij het Indonesische ministe rie van Buitenlandses Zaken. DOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCOOOOOCOOOOCOCX^OOOOOOOOOOOOCJOOOOi SINGAPORE (UP) De eerste Neder lander, die in Indonesië wordt toegelaten na de enkele dagen geleden ingestelde ban is zondag aan boord, van een Garuda- vliegtuig naar Djakarta vertrokken. Het is de heer M. Enschedé, een hoge functionaris van de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. De heer Enschedé zeide dat hij „zuiver voor zaken" naar Djakarta gaat en hij voegde hieraan toe dat hij speciale papie ren heeft van het Indonesische ministerie van Justitie, welke hem toestaan Indonesië te betreden. De heer Enschedé zeide, ciat zijn fiiTna belast is met de directievoering over de Indonesische vennootschap Pertjetakan Kebajoran n.v. te Djakarta, waar de bank biljetten voor Indonesië worden gedrukt. (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de zaterdag op verzoek van Nederland gehouden spoed- bij eenkomst van de permanente vertegen woordigers van de NAVO in Parijs heb ik mij nog eens ter bevoegder plaatse laten voorlichten over de redenen, waarom Ne derland in dat college de aangelegenheden met betrekking tot Indonesië ter tafel heeft gebracht. Het antwoord hierop luidde dat het voor de hand ligt, dat zulks van Neder landse leant is geschied, vooral op grond van het feit, dat dankzij het aandringen van „de Drie Wijzen" indertijd juist be sloten is, dat de landen, die deel uitmaken van de Noordatlantische Verdragsorgani satie elkaar voortdurend op de hoogte zullen houden omtrent allerlei problemen, die zich voor hen op internationaal gebied voordoen. Het lag dus voor de hand, dat Nederland op grond van deze consultatieplicht de deelgenoten van het Noordatlantische Ver drag inlichtte omtrent datgene, wat er in verband met de verwikkelingen in en Ynet Indonesië gaande is. Een van de nuttige dingen hiervan kan vervolgens zijn, dat de permanente vertegenwoordigers van de landen in kwestie hun eigen regeringen dan ook nog eens kunnen voorlichten om trent de situatie, zoals deze er door een NAVO-bril bezien uitziet. Het gaat ook niet aan, aldus kreeg ik te horen, om de stelling te verkondigen, ge lijk in een enkel persorgaan in het bijzon der in het buitenland wel is geschied, dat de Indonesische aangelegenheid buiten het gebied valt, waarmee de NAVO zich heeft te bemoeien. Formeel genomen kan dat waar zijn en zou men misschien kunnen denken, dat het hier alleen gaat om een aangelegenheid tussen Nederland en In donesië maar in werkelijkheid staan hier tegelijkertijd allerlei belangen op het spel, die de wereld in haar geheel raken, be langen, die ook op een of andere wijze voor de NAVO als zodanig en voor de sta ten, die deel uitmaken van de NAVO, van betekenis kunnen zijn. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD 80LSTR. 48 A'DAM TEL: 717162: DUFFEL MONTY COATS 59.50 „Er werdt naar u gezocht meneer", waarschuwde een Indonesiër de heer L. M. Veen, die zich op dat moment aan boord van de „Oranje" in de haven van Tandjong Priok bevond. De heer Veen vond het toen raadzaam om zich aan boord van het Neder landse schip te verbergen en als verstekeling mee te varen tot Singapore. Met een daar geleend tropencolbertje over zijn overhemd stapte hij zondagmiddag op Schiphol uit de K.L.M.-constellation „Pontianak". Na zes jaar was hij zonder een cent op zak terug in het vaderland. De heer Veen werkte, na als militair in Indonesië te hebben gediend, bij een Indonesische handelmaatschappij, de National Indonesian Company for Agencies and Stevedoring; hij was een van de zeven Europeanen die er onder een Indonesische directie leiding gaven aan 800 Indonesische employés. Hij was algemeen procuratiehouder De laatste maanden voelde hij zich om persoonlijke kwesties, zoals hij het op Schip hol uitdrukte, al niet erg veilig meer. Tien dagen geleden nam hij daarom het be sluit zijn vrouw en zoontje per vliegtuig naar Nederland te sturen. Voor zichzelf boekte hij nog niet, maar hij kocht wel een vliegticket Dja kartaAmsterdam. Uit hoofde van zijn werk bevond hij zich dinsdag aan boord van de „Oranje", zo als hij de Nederlandse schepen in Tandjong Priok meestal bezocht Hoewel hij slechts gekleed was in over hemd en zomerpan talon en verder niets bij zich had dan zijn paspoort en het vlieg ticket, bleef hij aan boord. In Singapore werd hij van het schip gehaald. De autoriteiten aldaar toonden echter veel begrip voor zijn situa tie en brachten hem zonder veel moeilijk heden aan boord van het eerste K.L.M.- vliegtuig dat richting Amsterdam vertrok. De heer Veen is 39 jaar oud. Zonder have of goed staat hij thans in het vaderland. Voorlopig heeft hij onderdak gevonden bij familie in Hilversum. Gezagvoerder Krouwel Met de superconstellation „Positron" is zondagmiddag ook op Schiphol terugge keerd de K.L.M.-gezagvoerder P. J. Krou wel, die vorige week maandag met het laatste K.L.M.-vIiegtuig, zonder passagiers uit Djakarta vertrok. Kort na zjjn aan komst zei hjj in een gesprek met journa listen, dat zjjn vertrek met de „Electron" uit Djakarta niet de wilde vlucht is ge weest, zoals een buitenlands persbureau die blijkbaar heeft beschreven. „Na veel geharrewar en allerlei onaan genaamheden deelde een Indonesisch offi cier van het militaire commando van het vliegveld Kemajoran mij zeer correct mede dat ik kon vertrekken. De verkeerstoren heeft mij normaal afgehandeld tot en met de start. Daarna gaf de verkeersleiding van Kemajoran op mijn gebruikelijke meldin gen geen antwoord meer, totdat men na herhaalde oproepingen onzerzijds seinde dat men geen contact meer wenste. Wij hebben onze radioverbindingen toen over geschakeld op de verkeersleiding van Inayat Khan: Een edel karakter is als de geur van een bloem; het is aangeboren en kan niet worden geleerd of onderwezen. Het Nederlandse gezantschap bij de Hei lige Stoel in Rome zal worden verheven tot ambassade. De gezant bij het Vaticaan, F. R. J. H. M. J. graaf de Marchant d'An- sembourg, krijgt door deze verheffing de titel van ambassadeur. De positie van de pauselijke vertegenwoordiger in ons land blijft ongewijzigd. De mislukte start van de Amerikaanse kunstmaan bezorgde een Amsterdam mer kennelijk leedvermaak. Hij plaat ste een bord met een nogal wrang opschrift voor het Amerikaanse con sulaat in de hoofdstad. Het prijkte er niet lang, maar de fotograaf zag toch nog kans het „aan de vergetelheid te ontrukken". Zou die fotograaf het soms zelf Op Schiphol werd de heer Veen afge haald door zijn vrouw en 2-jarig zoontje Michael, die veertien dagen geleden al in Nederland aankwamen. Singapore." „Het was een akelig vertrek", zei de K.L.M.'er. „De stemming onder de Nederlanders op Kemajoran was gedrukt. Men wuifde ons na toen wij wegtaxieden. Ook van ons aan boord had zich een drei gend gévöel meester gemaakt, het was voor ons een zekere opluchting toen de vier motoren brullend aantrokken voor de start". Onrust op olievelden Met de K.L.M.-machine uit Londen kwam zondagmórgen op Schiphol een ingenieur aan van de Standard, werkzaam in Pen- doppo op Sumatra, die aan een verslag gever van het A.N.P. vertelde, dat na de vijf minuten actie van 24 november onrust op de olievelden ontstond. Wegens het af scheuren van plakkaten werd een groep van 45 Nederlanders in Pendoppo op de sociëteit bijeengedreven. Twee van hen kregen later in Palembang huisarrest onder militair toezicht. De situatie op de olie velden werd daarna met de dag slechter. De A.N.P.-zegsman voer met een boot naar Singapore, waarbij het hem opviel hoe streng de controle op 30 november en 1 december was. Van Singapore vloog hij naar Londen en vandaar naar Amsterdam. SINGAPORE (Reuter) De Quantas, B.O.A.C. en „Air India" zijn gereed om te beginnen met een luchtbrug voor het over brengen van Nederlandse onderdanen van Djakarta naar Singapore en Sydney. De Quantas en de B.O.A.C. hebben aan de In donesische regering toestemming gevraagd om deze extravluchten uit te voeren. Een „Argonaut" van de B.O.A.C. zal dinsdag van Saigon naar Djakarta vliegen, om de eerste groep Nederlanders uit In donesië naar Singapore over te brengen. Het toestel biedt plaats aan 45 passagiers, doch een woordvoerder van de B.O.A.C. zeide, dat men hoopt er met elke vlucht 50 oVer te brengen. Naar schatting zullen in de komende zes dagen 350 Nederlanders, waarvan vele employé's van de K.L.M. met hun gezinnen, naar Singapore worden overgebracht. Een woordvoerder van de regering van Singapore deelde mede, dat de plannen voor de verzorging van een groot aantal Nederlanders zijn voltooid. (UP) De district-directeur van de Air India te Singapore, B. B. Gulati, is van een bezoek aan Djakarta in Singapore terug gekeerd. Hij verklaarde, dat er géén pa niekstemming heerste op het vliegveld van de Indonesische hoofdstad en dat er géén rijen wachtende Nederlandse passagiers waren. De regering van Singapore treft voor bereidingen om uit Indonesië afkomstige Nederlanders te kunnen opvangen. Van gezaghebbende zijde vernam UP, dat de Nederlanders op het terrein van de ma rinebasis zullen worden ondergebracht, dit om hen tegen eventuele uitbarstingen van de islamitische gemeenschap ten gunste van Indonesië te vrijwaren. De regering van Singapore heeft geraamd, dat vier duizend Nederlanders op elk gewenst ogenblik dnorgangsfaciliteiten kunnen krijgen. NAPELS (AFP) De bekende reder en burgemeestér van Napels, Achille Lauro, heeft zondag voorgesteld twee oceaansche pen van 20.000 ton beschikbaar te stellen voor evacuatie van Nederlanders uit Indo nesië. Het zijn de „Sydney" en de „Roma" DJAKARTA (Reuter) Een woordvoer der van de Britse ambassade in Djakarta heeft een bericht van het Indonesische persbureau „Antara" tegengesproken in zake een Brits aanbod om te benrddelen in het geschil tussen Nederland en Indo nesië. Hij zei, dat de ambassade alleen ge vraagd had of de Britse consulaten hulp konden verlenen bij evacuatie van Neder landers, indien de Nederlandse consulaten in Indonesië sluiten. SINGAPORE (AFP) Er zijn zondag zeven Nederlanders per vliegtuig uit Indo nesië te Singapore aangekomen. Onder hen bevinden zich twee technici van de KLM. namelijk de heren B. Dijkstra en W. Stock, die meedeelden, dat de autoriteiten te Djakarta hen verboden hebben over de toestand in Indonesië te spreken. COLOMBO (AFP) Enige der Neder landse passagiers aan boord van de „Oran je", die zondag Colombo aandeed, hebben Na de arrestatie van de referendaris D. van der G. van het ministerie van Econo mische Zaken, die verdacht wordt van het aannemen van steekpenningen van schroothandelaren, heeft de politie te Vlissingen op verzoek van de Haagse po litie drie handelaren in schroot gearres teerd, die er van worden verdacht, Van der G. steekpenningen te hebben gegeven. De handelaren vormden samen een naam loze vennootschap die handel dreef in me talen. De directeur van de n.v. is S. C„ die met twee mededirecteuren is gearres teerd. De gearresteerden zijn naar Den Haag overgebracht. verklaard, dat tot hun vertrek op drie de cember de betrekkingen tussen het Indo nesische volk zelf en de Nederlanders zeer hartelijk waren. Het Indonesische volk stond niet achter de huidige anti-Neder landse actie. „Een kleine groep, waar schijnlijk door de communisten geïnspi reerd, staat er achter", zo verklaarde men. De Nederlanders hadden Indonesië niet verlaten uit vrees voor incidenten, maar uitsluitend om persoonlijke redenen. De „Oranje" is op weg naar Nederland Om halftien zondagmorgen gebeurde te U f f e 11 e (Drente) een ongeval, waarbij een personenauto met zeven personen in de Drentse Hoofdvaart raakte. De wagen, bestuurd door de neer W. B. die juist des morgens uit het strafgesticht te Veenhui- zen was ontslagen, dook na een slippartij te water. B. slaagde er vrij snel in de wa gen te verlaten en door de assistentie van een hulpsluiswachter konden ook een ver loofd paartje en twee kinderen op het droge worden gebracht. Voor de ongeveer 35-jarige vrouw van B. en voor zijn zeven jarig zoontje kwam hulp te laat. Beiden verdronken. De familie had W. B. uit het strafgesticht te Veenhuizen opgehaald en was op weg naar huis. B. had geruime tijd geen auto bestuurd. De familie was afkomstig uit Leerbroek in de provincie Utrecht. De 65-jarige J. van Straaten uit de Een- drachtstraat te Rotterdam is, toen hij de Eerste Middellandstraat te Rotterdam wilde oversteken, aangereden door een bromfietser. Hij moest met verwondingen worden opgenomen in een ziekenhuis, waar hij is overleden. De 58-jarige J. Smit uit Oldendiever is, toen hij met zijn bromfiets de grote weg te D i e v e r overstak, aangereden door een auto. Met zware verwondingen is S. naar het ziekenhuis te Meppél overge bracht, waar hij is overleden. Het vijfjarig zoontje Herman van de fa milie Verschuren te Oudenbosch is, toen hij met zijn autoped een hoek om sloeg, door een van de andere kant nade rende personenauto aangereden. De jongen was vrijwel op slag dood. Op het kruispunt van de Koningin Ju- lianalaan en de Nieuwe Rijksweg 32 te Oranjewoud bij Heerenveen is de 51- jarige mejuffrouw Aaltje Wardenier door een vrachtauto met aanhangwagen aan gereden. Zij werd daarbij zo ernstig aan het hoofd gewond, dat ze tijdens het transport naar het ziekenhuis te Heeren veen is overleden. Aan de Drentse Hoofdvaart te Havel- t e is een auto met vier studenten door tot nog tóe onbekende oorzaak tegen een langs de weg staande boom gebotst. De bestuurder van de auto, de 21-jarige T N. uit Oudewater en twee der inzittenden, de 25-jarige J. H. en de 20-jarige C. H.. twee broers uit Nijkerkerveen, werden zwaar gewond. De vierde inzittende, de 22-jarige H. H. uit Goes, kwam om het leven. De drie zwaar gewonden, die ver scheidene arm- en beenbreuken hadden opgelopen, zijn ter verpleging in het Dia- conessenhuis te Meppel opgenomen. In het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Amersfoort is overleden de heer E. van de Burgt uit Voorthuizen, die op 5 december tijdens een zware mist bij een verkeersongeval op de rijksweg Amers foortApeldoorn ernstig werd gewond. Op de rijksweg te P u 11 e n, ongeveer ter hoogte van het gemeentehuis, is de 26- jarige G. Raven uit Blaricum (N.H.) om het leven gekomen, toen hij met een busje tegen een uit tegenovergestelde richting komende grote vrachtwagen met aanhan ger botste. De heer Raven moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Zijn 33-jarige plaatsgenoot, de heer Vos, werd uit de auto geslingerd en kwam in de berm. Zijn ver wondingen bleken niet van ernstige aard. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1100 j personen, van wie 213 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1