Vijf anda en de wijze Meester Nederlandse kustvaarders verkeerden zondag in nood De Hollandsche Bank-Unie stelt weer 12,5 pet dividend voor „Waarom in Nederland geen verkorting eerste diensttijd?" Vannacht lichte vorst Tevredenstellende gang van zaken Wereldnieuws ocli ió Uet zo Termieten MAANDAG 9 DECEMBER 1957 2 STORM OVER WEST EUROPA Gevallenen van de 7 decemberdivisie herdacht Nederland zou tegen 2000 dijken moeten verhogen Lysenko acht zijn theorie door eendenproef gestaafd Kamerleden vragen minister Staf: Koningin en oudste twee prinsessen naar Londen Kop van Noordholland zat zaterdagavond in het donker Westdiiitse fonografische expeditie in de Andes r VJ TIJDENS HET STORMWEER, dat in het weekeinde West-Europa teisterde, zijn vijf Nederlandse kustvaarders in ernstige moeilijkheden komen te verkeren. Reddingboten en sleepboten in het Kanaal, in het Bristolkanaal en bij Noord-Ierland en Denemar ken kwamen in actie om schepen en opvarenden assistentie te verlenen. Op de Neder landse kust bleef alles rustig; de Ioodsdiensten op de Wielingen, in het Oostgat en voor Hoek van* Holland en IJmuiden moesten zondag echter worden gestaakt bij windkracht 8 tot 10. De eerste noodmelding kwam van het 575 ton metende tankschip „Marcella" van de n.v. Verenigde Tankkustvaart te Rotterdam, dat in dichte mist was gestrand bij het Deense eiland Baagoe tussen Jutland en Funen. Het schip was met een lading melasse onderweg van Sakskobing op Lolland naar Holding aan de oost kust van Jutland. De 464 ton metende „Matthew" van dezelfde rederij, die eveneens onderweg was naar Holding, zal trachten de „Marcella" vlot te slepen. De Nederlandse kustvaarder „Patria" (341 ton, eigenaar H. Groen te Groningen) is in de nacht van zaterdag op zondag door een zware storm bij de Sheephaven-baai, op de westkust van Ierland, aan de grond gelopen. Gezagvoerder W. van Houten en de acht koppen tellende bemanning zijn aan land gegaan. e Drie of vier leden van de bemanning gingen zaterdagavond aan land, nadat de „Patria" de beschutting van de kust had opgezocht. De storm was al hevig en de mannen die aan boord gebleven waren vreesden, dat de anderen omgekomen waren. Daarom werd het anker opgehaald en begon de „Patria" een zoektocht. De mannen aan de wal, die de kustvaar der in beweging zagen komen, seinden naar het schip, dat het te dicht onder de kust kwam en in gevaarlijk water kwam. Het duurde even voor de signalen goed be grepen werden, maar toen koerste de „Patria" naar dieper water en werd ge ankerd. Zondagmorgen vroeg nam de storm in kracht toe. Het anker begon te krabben en' de „Patria" werd in de richting van de rotsachtige kust gestuwd. De leden van de bemanning die nog aan boord waren spron gen overboord en zwommen naar de wal. De windsnelheid liep zondag op tot 100 km en de sleepboten, die kapitein Van Houten om hulp gevraagd had, konden niet in actie komen vanwege de zware storm. De gehele bemanning van de „Patria" is voorlopig ondergebracht in de Ierse badplaats Rosepenna. Het persbureau A.F.P. heeft vanmorgen gemeld, dat de „Patria" is gezonken, maar van de zijde van de eigenaar werd later gemeld, dat het vaartuig hoog op 't strand voor de Ierse kust zat, lek geslagen, maar nog niet verloren. Aanvaring Een bemanningslid van het Nederlandse motorschip „Reggeborg" is zondag om het leven gekomen bij een scheepsbotsing in het Kieler-kanaal. De botsing had plaats tussen het 7749 ton metende Turkse s.s. „Manisa" en de „Reggeborg" (299 t.). De „Manisa" kon haar reis vervolgen, maar de „Reggeborg" moest aan de grond worden gezet. Een bemanningslid van de „Regge borg", afkomstig uit Gemert, verdronk bij het ongeluk en nog twee bemanningsleden van de „Reggeborg" moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. „Saba" aan de grond Het Nederlandse kustvaartuig „Saba" zit twee mijl ten zuiden van de Mulroy- baai in het noorden van Ierland aan de grond. De stuurketting is gebroken en het schip heeft sleepboothulp gevraagd. Er is geen gevaar voor de bemanning en het schip. „Bernisse" met motorstoring Het Britse fregat „Ulysses" meldde zon dagavond dat het op weg was naar het 756 ton metende Nederlandse vrachtschip „Bernisse" dat voor de Franse kust, 13 mijl ten westen van „Ile du Seine" in moeilijk heden verkeert. De „Bernisse" heeft motor storing. De Franse sleepboot „Rhinoceros" vertrok uit Brest om de Rotterdamse coas ter van P. A. van Es Co. n.v. vast te maken. „Tubo": schuivende lading Vier schepen deden zondagavond pogin gen om de 500 ton metende Nederlandse coaster „Tubo" te bereiken, die in het Bristol-kanaal in moeilijkheden verkeert. De „Tubo" meldde zondagmiddag per radio, dat men vreesde, dat de lading graan die het schip uit Baltimore heeft gehaald, aan het verschuiven is en dat spoedige hulp gewenst leek. Doch 't dichtstbijzijnde schip, de 4215 ton metende Britse „Lottin- ge", was 25 mijl van de „Tubo" en meldde, dat men als gevolg van de zware zee slechts 3 k 4 knopen kon lopen. De sleepboot „Englishman", de reddingboot van Pad- stow en nog een schip, de „Borde", zijn eveneens op weg naar de „Tubo", van welk schip de positie werd opgegeven als on geveer 20 mijl ten westen van het eiland Lundy in het Bristol-kanaal. De kapitein van de „Tubo" meldde per radio dat het weer zeer slecht is en dat hij zou beginnen vuurpijlen op te laten tegen de tijd dat de hulpbiedende schepen in zijn buurt kunnen zijn. De „Borde" en de „Englishman" bereikten de „Tubo" van morgen vroeg. Het radio-noodverkeer werd beëindigd. Ook de „Reclaim", een vaartuig voor Bij het nationaal monument in Amster- im zijn zaterdag de gevallenen van de iivisie „7 december" herdacht. Generaal- majoor A. V. van de Wall Bake, comman dant van de onlangs heropgerichte divisie, hield bij deze plechtigheid een toespraak. Aan weerszijden van het monument stond een erepeloton van het 15de bataljon stoot troepen uit Grave opgesteld. Vervolgens spraken de stafaalmoezenier van de luchtmacht, luitenant-kolonel R. H. M. Verhoeven, en de vlootpredikant ds. W. P. Kramer, beiden verbonden aan de voor malige „7 december-divisie". Nadat de Koninklijke Militaire Kapel het „Abide With me" had gespeeld, legden 'ieneraal-majoor Van de Wall Bake en de voormalige commandant van de divisie „7 december", generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, kransen aan de voet van bet monument. De plechtigheid werd ook bijgewoond door de voormalige commandant van de di visie, generaal-majoor E. Engles. diepduiken, met bijna 100 man aan boord, was vanmorgen bij de „Tubo". Kluisters verbroken Zondagmiddag zijn de trossen van het 5000 b.r.t. metende s.s. „Zijpenberg", dat in de Coenhaven te Amsterdam gemeerd lag, in de storm gebroken. Maar voordat het los geslagen schip grote schade kon aan richten hadden sleepboten, vletterlui en schepen van de havendienst de „Zijpen berg" weer onder controle. Het schip en de kademuren liepen geringe schade op. „Holland" vergeefs uit De sleepboot „Holland" van West Ter schelling ging zondagavond naar zee om op verzoek van de sleepbootrederij Bugsier assistentie te verlenen aan de Duitse vrachtvaarder „Konsul Nimtz" (4238 ton). De „Holland" maakte een vergeefse reis, want toen de sleepboot in de buurt was en zijn assistentie aanbood, antwoordde de Duitse kapitein: „Hoe komt u erbij, we hebben geen hulp nodig". TULSA (Reuter) Dr. Edward Teller, de Amerikaanse natuurkundige die wel „de vader van de waterstofbom" wordt genoemd, heeft verklaard, dat de wereld voor het einde van deze eeuw oververhit zal geraken wegens de toeneming van de hoeveelheid kooldioxyde in de lucht. Nauwkeurige metingen hebben naar zijn zeggen aangetoond, dat er sinds het begin van de industriële revolutie in de negen tiende eeuw twee percent meer kooldioxy de in de lucht is. Hij is van mening, dat bij een stijging van tien percent het ijs aan de polen zal beginnen te smelten, waardoor het waterpeil zou stijgen. MOSKOU (Reuter) In het Russische regeringsblad „Izvestia" schrijft de Rus sische bioloog en specialist op het gebied van de erfelijkheidsleer, Trofim Lysenko, dat de proeven die Franse geleerden met eenden hebben genomen, zijn theorie over de erfelijkheid staaft. Geleerden in weste lijke landen twijfelen aan de jliistheid van Lysenko's leer, dat erfelijke eigen schappen door toepassing van kunstmati ge middelen gewijzigd kunnen worden. Ly senko wijst nu op het succes van de Franse geleerde Jacques Benoit, die door inspui tingen enkele erfelijke eigenschappen van Pekingeenden overbracht op Khaki- Campbell-eenden. „Wat zullen de verte genwoordigers van de klassieke erfe lijkheidsleer nu zeggen" aldus vraagt Ly senko. Waarnemers in Moskou zijn van mening dat het lange artikel van Lysenko een aanwijzing vormt voor de steun van de Russische regering aan de theorieën van Lysenko, die een grote opgang maakten in de laatste jaren van Stalins leven. Ly senko is het vorig jaar ontheven van zijn functie van voorzitter van de academie voor landbouwwetenschappen. Het is vele Tweede-Kamerleden opge vallen, dat het Nederlandse volk tot dus verre nog maar weinig voorlichting heeft gekregen over de duur van de eerste mili taire oefening. Behoudens enkele ingewij den zijn er slechts weinig mensen in Ne derland, die begrijpen waarom andere NAVO-landen wèl de diensttijd voor hun strijdkrachten kunnen verkorten en waar om dit voor Nederland niet mogelijk is, zo wordt gezegd in het voorlopig verslag over de begroting van Oorlog gezegd. Verschillende leden verklaarden dat de recente militair-technische ontwikkeling in de Sovjet-Unie een nog grotere eenheid in NAVO-verband vereist. Vele leden achtten het noodzakelijk dat de regering erop toeziet dat de andere verdragspartners hun verplichtingen als bondgenoot nakomen. De vraag werd ge steld of naar het oordeel van de minister dë door Engeland aanvaarde, verplichting tot handhaving van het vasteland van vier divisies met bijbehorende tacfigche lucht macht wórdt nagekomen. Tevens werd gevraagd of reeds gegevens bekend zijn over de mate waarin België erin geslaagd is de door de verkorting van de eerste oefentijd veroor zaakte verzwakking der parate troepen door het inschakelen van vrijwilligers op te heffen. Over het vraagstuk van de eerste oefe ning verklaren vele leden, dat indien mocht blijken dat de Nederlandse bijdrage in de gezamenlijke verdediging verkorting van de duur der eerste oefening mogelijk zou maken, zij het aannemelijk zouden achten dat de regering dienovereenkomstige maat regelen zou nemen. Daar de uitvoering hier van geruime tijd zou vergen, zou een ur gente procedure echter juist zeer gewenst zijn. De vervulling van de eerste oefening blijft een zware last, zo betoogden zij. Deze heeft haar terugslag niet alleen Op het persoonlijk belang van degenen die tot deze vervulling worden opgeroepen, doch ook op het economisch bestel van het land. Ten aanzien van de personeelswerving wordt erop gewezen dat, althans bij de Koninklijke landmacht, verzuimd is ge bruik te maken van de attractie bij uitne mendheid: gehuwden goede huisvesting aan te bieden. Met dit middel is het in Frankrijk en in de Duitse bondsrepubliek gelukt de personeelsvoorziening in goede banen te leiden. Deelen Wat het stationeren van straaljagers op Deelen betreft verklaarden vele Kamer leden, dat zij zich niet kunnen onttrekken aan de indruk dat van Nederlandse zijde weinig is gedaan om het squadron elders te plaatsen. Ook uit een oogpunt van de verhouding volkkrijgsmacht achten zij het genomen besluit betreurenswaardig. Met betrekking tot de geleide wapens vroegeh enige leden of de nodige samen werking bestaat aangaande de ontwikke ling en de produktie van deze wapens met andere landen uit de West-Europese Unie. Het leek deze leden niet noodzakelijk dat Nederland op dit terrein zich alleen op de Verenigde Staten oriënteert. Wat de luchtverdediging betreft vroegen vele leden of de huidige radar wel ten volle voldoet aan de eisen van een tijdige waarschuwing. Het vervult deze leden ook met zorg dat in feite het tempo der mo dernisering afhankelijk is van de bereid willigheid der Verenigde Staten. Deze be palen namelijk, wanneer en in welke mate nieuwe wapens zullen worden verstrekt en personeel voor het gebruik van deze wapens zal worden opgeleid. Verscheidene leden vroegen zich af wat de betekenis is van een militaire attaché in bevriende staten, waar uitgebreide Ne derlandse diplomatieke missies verblijven. De voornamelijk representatieve werk zaamheden van deze militaire attaché zou den zeer eenvoudig door een lid die/ mis sies kunnen worden waargenomen. xxxxmioocfmmxmrmnnoooncmyYmvnoooooooooa WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE OQOOOOOOQUOOOOOOOOOGOOOuaA^CXXJUOOOOCXXXXOOOCXXXXJUClOOCOC De bruto-resultaten van de Hollandsche Bank-Unie n.v. te Amsterdam hebben over 1956/57 bedragen 57.583.790 (vorig jaar 45.913.643). De honoraria en sociale las ten beliepen f35.973.127 27.385.430), de onkosten ƒ12.279.720 9.337.807) en het bedrijfsresultaat 9.330.942 9.190.406). Na reservering van 4.000.000 (onv.), af schrijving op gebouwen en extra-reser vering van 2.205.942 2.190.406), wordt een onveranderd dividend voorgesteld van 121/ï procent. Over de waardedaling van het geld zegt het verslag dat die ten nauwste verband houdt met de vrijwel overal ter wereld toenemende wanverhouding tussen de loon- en produktiviteitsontwikkeling. Reeds in het vorig jaarverslag schreef de directie dat in alle landen de inflatie- bestrijdende maatregelen leidden tot in menging van officiële zijde, waardoor het particuliere bedrijfsleven aan banden werd gelegd en dat een voortgezette belemme ring van het particuliere ondernemers initiatief mettertijd desastreuze gevolgen zou kunnen hebben, omdat de mogelijk heid tot een gezonde concurrentie zou kunnen verminderen. Nu inmiddels in vele landen een grote geldschaarste is ontstaan, waardoor de kapitaalmarkt veelal de nodige bedrijfsmiddelen niet meer in vol doende mate kan verschaffen, klemt deze waarschuwing op dit moment te meer. De directie heeft de overtuiging dat het mogelijk moet blijven, dat geselecteerde en nuttige uitbreidingen voor verbetering en perfectionering van outillage, waardoor produktie- en exportmogelijkheden worden bevorderd, kunnen worden voortgezet. Na de toenemende kredietbeperkende maat regelen, die reeds hier en daar tot krediet- crises hebben geleid, dient er voor te wor den gewaakt dat dit alles in sommige lan den niet tot een werkelijke economische crisis leidt. Niet genoeg kan er de aandacht op worden gevestigd, dat bij een inflatie en het nemen van monetaire maatregelen ter bestrijding daarvan, het gevaar van een economische crisis nooit mag worden vergeten, noch onderschat, omdat dan in derdaad het middel nog erger zou kunnen zijn dan de opzichzelf reeds zo ernstige kwaal. De gang van zaken is stellig tevreden stellend geweest, hoewel de H.B.U. de na delen ondervond van de toenemende poli- De Koningin en de prinsessen Beatrix en Irene zullen tegen het einde van deze week naar Londen gaan ter bijwoning van het huwelijk van Ann Abel Smith, de klein dochter van prinses Alice van Engeland. De bruid verbleef in de oorlogsjaren in Ca nada, waar haar grootvader, nu wijlen de graaf van Athlone, gouverneur-generaal was. Daar hebben de prinsessen haar leren kennen. Prinses Irene zal bij het huwelijk, dat' za- terdag 14 december wordt voltrokken, bruidsmeisje zijn. De koningin en de prinsessen, die in Londen in Kensington Palace zullen loge ren, zullen maandag 16 december naar Ne derland terugkeren. Een actieve oceaandepressie trok tijdens het weekeinde via de Noordzee en Dene marken naar het Oostzeegebied. De de pressie veroorzaakte langs de Nederlandse kust een westerstorm, die zondagavond snel afnam, waarna de wind ruimde naar noordwest tot noord. Daardoor werd de zachte oceaanlucht weer verdrongen door koudere polaire lucht. De komende nacht zal er in verband daarmede lichte vorst optreden. Intussen nadert van de oceaan een nieuwe depressie, waarvan het regen- gebied morgen ons land zal bereiken. Mo gelijk wordt plaatselijk de regen voorafge gaan door enige sneeuw. Aöhter het neer- slaggebied dringt opnieuw een hoeveelheid zachtere oceaanlucht tot onze streken door. WEERRAPPORTEN Dinsdag 10 december Zon op 8.39 uur, onder 16.31 uur. Maan op 20.29 uur, onder 10.46 uur. Maanstanden 14 dec. 21 dec. 29 dec. 06.45 uur 07.12 uur 05.52 uur laatste kwartier nieuwe maan eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 december Hoog water: 5.32 en 17.46 uur. laag water: 1.07 en 13.28 uur. Temperaturen. Duiten w c tb 2 g en binnenland heden- 0. h morgen 7 uur. Neerslag: V - laatste 24 uur. O C.S Helsinki sneeuw nw -7 12 Stockholm sneeuw ozo -2 14 Oslo onbewolkt wnw -8 0 Kopenhagen sneeuw n -0 Aberdeen sneeuwbui wnw 1 21 Londen zwaar bew nno 7 1 Amsterdam half bew. nnw 4 16 Brussel zwaar bew w 7 8 Luxemburg regenbui w 5 16 Parijs zwaar bew wzw 8 0,6 Bordeaux zwaar bew wzw 10 Grenoble zwaar bew n 7 4 Nice licht bew. nnw 11 0 Berlijn geheel bew. nw 4 11 Frankfort regen w 6 4 München zwaar bew. wzw 7 7 Zürich regen w 6 15 Genève regenbui zzw 6 6 Locarno onbewolkt ozo -0 0 Wenen onbewolkt w 9 11 Innsbruck half bew. wnw 10 8 Rome zwaar bew. z 13 0 Ajaccio zwaar bew. w 15 9 Mallorca zwaar bew. windst. 6 0 Den Helder licht bew. nnw 6 7 Ypenburg lichte regen n 7 13 Vlissingen regenbui n 6 6 Eelde zwaar bew. wnw 2 13 De Bilt half bew. nw 5 15 Twente zwaar bew. w 4 22 Eindhoven lichte regen w 6 8 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. wzw 6 12 8. Oosterse wijsheid bleek plotseling een ongewone aantrekkingskracht op Joris uit te oefenen. Hij was tenminste met één ferme sprong de tent binnen. „O, hoe wens ik mij te laven aan de bron der kennis!", riep hij uit, terwijl zijn blik strak op het juwelenkistje bleef gevestigd. „Laat mij u dienen bij uw taak, o wijze!" Panda voelde een lichte achterdocht in zich op komen. De wijze meester echter, toonde zich heel verheugd met deze nieuwe vol geling. „Wees welkom in ons midden", sprak hij. „De bron der wijsheid wacht u, broeder Goedbloed!" Kent u mijn naam?", riep Joris verrast. „Zeker", antwoordde de wijze eenvoudig, „die komt in mijn denken op. Zoals thans ook uw verleden zich aan mij begint te ontvouwen „Niet doen!", riep Joris haastig. „Het ver leden moet men laten rusten!" Het is de toekomst, waarop wij het oog gevestigd moeten houden". „Wijs gesproken!", zei de magiër, aangenaam getroffen. „Ja, ja", sprak Panda veelbetekenend, „dat was heel wijs van je, Jorisen heel handig!" tieke spanningen, de economische on zekerheid en de daaruit voortvloeiende maatregelen ter bestrijding van da over de gehele wereld opdoemende symptomen van inflatie. De bedrijfsresultaten bij de vestiging in Argentinië, Venezuela en de Nederlandse Antillen kwamen op een aan zienlijk hoger niveau. De bedrijfsresul taten van de overige kantoren, met name bij de Nederlandse vestigingen vertoonden ondanks een zeer opmerkelijke uitbrei ding van de relatiekring enige achter uitgang door de vrijwel overal sterk stij gende salarissen enzovoorts, die in de meeste landen geen verband meer hielden met een evenredige produktieverhoging en tevens door een opmerkelijke terughou ding in de sector der internationale zaken. Het generale balanstotaal bedroeg per 1 juli 1957 1.046 miljoen tegen 1.022 mil joen het vorige jaar. De directie hoopt dat met de veel van buitenaf komende, voor het bankbedrijf belemmerende en veelal bezwarende bepalingen matiging zal wor den betracht, opdat het bankbedrijf als schakel tussen het bedrijfsleven en de par ticulieren zijn taak naar behoren en tot economisch nut actief kan blijven ver vullen. In de kop van Noordholland benoorden de lijn BergenAlkmaarHoorn is zater dagavond om kwart voor acht overal het elektrisch licht uitgegaan door een storing in het openluchttransformatorstation in Schagen. In Hoorn en omgeving brandden omstreeks acht uur de lampen weer, later volgden Bergen en Alkmaar, dat ongeveer een uur in het donker heeft gezeten. Den Helder was het langst van stroom ver stoken: pas om halftien was daar de stroomlevering hersteld. In de haven brandden slechts lampen op de onderzeeboot jager „Drenthe", die, even als een andere onderzeeboot jager van de Koninklijke Marine, in gereedheid wordt gebracht voor een reis naar Nederlands Nieuw Guinea. Ook de havenlichten en de verlichting van de rijkswerf waren ge doofd. De vuurtoren te Kijkduin, die een lichtsterkte heeft van 4200 kaars, moest met een derde van deze sterkte volstaan door het inschakelen van de noodverlich ting. Dit licht was ook goed waarneembaar, zodat de scheepvaart geen hinder onder vond. De directie van het provinciaal elektrici teitsbedrijf heeft medegedeeld, dat de sto ring te wijten is geweest aan het defect raken van een isolator van het 50,000 volts- openluchtstation in Schagen. Door dit defect, mogelijk ontstaan door de sterke windstoten, viel de spanning weg in de voedingskabels. Het toepassen van proef- schakelingen heeft verscheidene spannings dalingen doen optreden, waardoor in vele plaatsen in Noordholland enkele malen een korte, niet noemenswaardige Iichtvermin- dering ontstond. In de steden en dorpen heeft men zich beholpen met kaarsen en petroleumlampen. Het verkeer ondervond geen noemens waardige hinder. De ziekenhuizen zijn in het algemeen voorzien van noodaggregaten voor het opwekken van elektriciteit, zodat zich nagenoeg geen moeilijkheden voor deden. Het trein- en telefoonverkeer onder vond geen last. Bioscoopvoorstellingen en feestavonden moesten echter worden afge last. STUTTGART (UP) Een Westduitse expeditie van vier man naar de Zuidame- rikaanse Andes is negen maanden na haar vertrek naar Peru in Stuttgart terugge keerd. De onderzoekingstocht was moge lijk gemaakt door het Stuttgartse insti tuut voor betrekkingen met het buiten land, de Südwestfunk van het Duitse ra dionet, de Stuttgartse vereniging voor economische aardrijkskunde en de plaat selijke technische hogeschool. De expeditie heeft voornamelijk topo grafische gegevens over de Peruviaanse Andes meegebracht. De 29-jarige Günther Hauser, en zijn drie metgezellen, de 23-jarige Horst Wied- mann, de 22-jarige Bernhard Huhn en de 35-jarige Frieder Knauss hebben in de An des verschillende nog nimmer tevoren be stegen toppen beklommen waarvan zij foto's en schetsen hebben gemaakt. Uitgewezen. Garry Davis heeft een beroep op prins Rainier gedaan hem in Mo naco asiel te verlenen. Davis is uit Frankrijk in Monaco aangekomen. Frankrijk heeft hem uitgewezen en Italië wil hem niet opnemen. Krach tens een overeenkomst tussen Monaco en Frankrijk wordt iemand die door Frankrijk wordt uigewezen, tevens uit gewezen door Monaco. Officieel. Officieel is het dodencijfer van het treinongeluk dat woensdagavond in Zuidoost Londen gebeurde vastgesteld op 88. De mogelijkheid bestaat dat dit aantal herzien zal worden. Van 88 per sonen is het stoffelijk overschot gebor gen en geïdentificeerd. De Britse spoorwegen schatten dat de eisen tot schadevergoeding, welke voortkomen uit het ongeluk te Lewisham, in totaal ruim achthonderdduizend pond sterling zullen bedragen. Geliquideerd. „In de Sovjet-Unie zijn geen analfabeten meer", aldus heeft de Rus sische minister voor Cultuur, Nikolai Mikhailov, voor radio-Moskou ver klaard. Volgens de Russische bewinds man bedroeg het percentage analfabe ten voor de revolutie 75. In de Sovjet- Unie wordt algemeen middelbaar on derwijs voorbereid. Winter. Noordelijke winden voeren koude lucht aan tot in de zuidelijke staten van de Verenigde Staten. In het noorden viel zondag reeds sneeuw. Op sommige plaatsen werden windsnelheden geme ten van 25 tot 35 mijl per uur. Duivelsberg. Een leine groep rooms- katholieken heeft zondag de „Duivels berg" in Zuid-Afrika bestegen en „Christusberg" gedoopt. Op de top plaatsten zij een groot kruis, dat zij»al biddende in een brandende hitte naar boven hadden gedragen. UNO-specialiteit. Dvoorzitter van de UNO-Assemblee, Sir Leslie Munro, heeft in New Y< k voor de televisie verklaard dat de UNO-Assemblee het volgend jaar misschien wel een spécia le vergadering zal moeten uitschrijven om het toezicht op de ruimteprojectie len aan een onderzoek te onderwerpen. Hij zei dat hierbij ook de kwestie van de soevereiniteit over de maan en de ruimte ter sprake gerbacht zou moeten worden. Dikdoenerij. Het officiële Sovjet-blad „Pravda" heeft geklaagd, dat verschil lende van de economische raden, die eerder dit jaar zijn opgericht bij de reorganisatie van de industrie, weer precies dezelfde fouten maken als de afgeschafte ministeries en departe menten. De raad te Perm in de Oeral brengt een groot deel van de dag door met bureaucratische dikdoenerij, ter wijl de wachtkamers volzitten met be zoekers van bedrijven, aldus de „Prav da". Gravenhandel. Een tekort aan begraaf plaatsen in Moskou heeft geleid tot een zwarte handel in ruimte voor graven, aldus meldt het Russische regerings blad „Izvestia". In de afgelopen twee jaar zijn twee opzichters van begraaf plaatsen tot gevangenisstraffen veroor deeld, vijf zijn in hechtenis genomen in afwachting van een onderzoek en twintig zijn ontslagen. Het blad zegt, dat in Moskou in twintig jaar geen nieuwe begraafplaatsen zijn geopend en dat er zes zijn gesloten. Komplot. De Venezolaanse politie meldt, dat een komplot tegen president Mar cos Perez Jimenez is ontdekt als ge volg van de aanhouding van een klein schip, dat afkomstig was van Aruba (Nederlandse Antillen). Dit schip had vier verbannen leiders van de verbo den partij voor democratische actie aan wal gezet in de Venezolaanse staat Fal con. Record. De „British European Airways" heeft meegedeeld, dat een van haar Viscounts een nieuw, niet-officieel snel heidsrecord heeft gevestigd op de lijn Londen-Amsterdam. Het toestel deed de vlucht in 44 minuten en een seconde. Redding. Een vaartuig van de Japanse visseriibeschermir g heeft dertien uit geputte Japanse vissers gered, die meer dan een maand lang stuurloos op de stille oceaan hadden rondgedreven. Hun boot was in een storm onklaar ge raakt. De vissers hadden geleefd van een kleine hoeveelheid rijst en vis. Dochter. Mevrouw Lore Staimer, een dochter van president Wilhelm Pieck van Oost-Duitsland, is benoemd tot eer ste Oostduitse ambassadeur in Joego slavië. De nieuwe ambassadeur, die plaatsvervangend minister van handel is geweest, is gescheiden van Richard Staimer, voorzitter van de paramilitai re Oostduitse organisatie voor sport en techniek. EVENALS de mieren, kennen ook de termieten een soldatenkaste, bij wie de leiding van de hele kolonie berust, althans in tijden van gevaar. De soldaat verschilt bij de termieten aanzienlijk van de arbei ders. Hij heeft een lange, harde kop en sikkelvormig gebogen kaken, die voor de aanval zowel als voor de verdediging kun nen dienen en totaal ongeschikt zijn voor de normale arbeid in het ter mietennest, t.w. het vermalen van hout. Met zijn wapens moet de soldaat de zwakke ar beiders verdedigen tegen mie ren, duizendpoten en alle mo gelijke andere vijanden die het op termieten hebben voorzien. Wanneer in de harde buiten wand van het termietennest een bres is gekomen en de hele kolonie is blootgesteld aan de vraatzucht van alle vijanden die de moeite nemen de vesting binnen te drin gen, nemen de soldaten direct de leiding van de kolonie op zich. Op dat moment treedt de staat van oorlog en beleg in. De soldaten die een bepaald geruis kunnen voortbrengen dat door de arbeiders wordt opgevangen, snellen in grote aantallen toe en organiseren de verdediging van de bres door zich cirkelvormig rond het gat op te stellen. Met geopende kaken bieden zij het hoofd aan elke vijand die wil trachten binnen te dringen. De inmiddels gewaar schuwde arbeiders laten evenmin tijd ver loren gaan en slepen uit het inwendige van de vesting aarde aan, die zij met speeksel bevochtigen en achter de bres tot een metselwerk omtoveren. Tussen de buitenmuur van de vesting en het nieuwe metselwerk blijft aanvankelijk een nauwe groef van enkele millimeters open, waarin de soldaten zich als in een loopgraaf kun- nen bewegen, zodat hun cirkelvormige op stelling - mocht zij verbroken worden door de overmacht der mieren - direct door het aanrukken van nieuwe troepen kan wor den hersteld. Tenslotte wordt ook de ge hele buitenmuur en de loopgraaf gedicht, steeds onder toezicht van de soldaten. Het woord toezichtis in dit verband overi gens wel wat misleidend, want de solda ten bij de tuinbouwende ter mieten in Ceylon zijn vol komen blind en moeten dus over andere scherpe waar nemingsorganen beschikken - waarschijnlijk een heel fijn orgaan voor het waarne men van, door andere die ren veroorzaakte, trillingen - om hun taak naar behoren te kunnen uit voeren. Vooral wanneer de arbeiders zich eens in de open lucht wagen - wat uiterst zelden en dan alleen onder dwingende om standigheden voorkomt - dienen de hun als begeleiding meegegeven soldaten van alle kanten op hun hoede te zijn. Hun blindheid schijnt in dit opzicht echter geen enkel nadeel met zich te brengen, want steeds volvoeren de soldaten hun plicht op voorbeeldige wijze. Het enige tijdstip waarop de termieten bij massa's worden afgeslacht, valt tijdens het uitzwermen van mannetjes en wijfjes, die na het verlaten van het nest plotseling zonder bescher ming zijn en dan zonder enige mogelijk heid van verdediging ten prooi vallen aan hun vijanden. Na dit biologische praatje kunnen we met een gerust geweten overgaan op de scheepskamelen, ook al hebben die met biologie niets te maken. Daarover een volgende keer (Nadruk verboden) H. Pétülon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2