Franse steun, maar Amerikaanse en Britse reserve in NAVO Brandend vraagstuk is roken gevaarlijk? Stevenson en Nixon bepleiten economische hulpverlening Nederland lichtte bondgenoten in Beroep op UNO thans niet uitgesloten Burgerzin De kip met de gouden eieren slachten Op dex I <praatatoel MAANDAG 9 DECEMBER 1957 Van dag tot dag V Werkloosheidsverzekering Het rijk wil zijn aandeel in de kosten verminderen met f30 miljoen Britse expedities kruipen naar de zuidpool toe Suhandrio bevreemd Beroep op India Tito zou geen Amerikaanse militaire hulp wensen Afwijzing van Moskouse verklaring goedgekeurd spreekt met de koning Vliegtuig verongelukt in Argentinië: 61 doden Mej. L. J. Ingen Housz verzorgster der prinsessen UNO-debat wekt onrust op het eiland Cyprus door NAVO-overleg Leider der democraten oefent critiek uit op de militaire economische hulp van Amerika De nationale woningbouwlening, waar voor sinds 2 december rentespaarbrieven verkrijgbaar zijn gesteld bij een groot aan tal bankinstellingen, heeft een bijzonder aspect dat zeker de aandacht verdient Wij bedoelen de mogelijkheid, die voor de spaarders openstaat om 60 percent van het door hen gegeven geld te bestemmen voor de woningbouw in de gemeente van hun inwoning of keuze. Door deze mogelijkheid moedigt de le ning op bijzondere wijze de burgerzin aan, omdat hieruit blijkt, dat de gemeenten zelf in de eerste plaats zullen profiteren van het aldus verkregen geld. Het doel van de lening de opheffing van de wo ningnood spreekt iedereen duidelijk aan en dit geldt des te meer, indien men zelf ervoor kan zorgen, dat het grootste gedeel te van het geld, dat men belegt, ten goede komt aan de woningbouw in zijn eigen ge meente. Het komt ons voor, dat het van uitermate groot belang is, dat iedere spaar der van de geboden mogelijkheid om zijn eigen gemeente het meest te laten profi teren van het belegde geld, gebruik zal maken. Juist daarom is het belangrijk, dat de lening aantrekkelijk is gemaakt, óók voor cte kleine spaarders. Er zijn stukken ver krijgbaar van 500, 100 en 25 gulden, terwijl daarnaast de mogelijkheid bestaat bij de postkantoren bouwzegels van 5 gulden te kopen, waarmee men voor de grotere stuk ken kan sparen. Juist onder de kleine spaarders vindt men immers velen, die het grootste belang hebben bij een zo spoedig mogelijke op heffing van de woningnood en het stemt tot voldoening, dat dezen nu in staat zijn op daadwerkelijke wijze de woningbouw in hun gemeente te steunen. De opbrengst van de lening zal niet al leen bestemd zijn voor de woningbouw in engere zin, maar tevens om de kosten te bestrijden, die gemaakt moeten worden in nauw verband met de woningbouw, als daar zijn: ophoging van terreinen, het aan leggen van straten, pleinen, parken, straat verlichting en elektrische kabels, alsmede de bouw van de nodige scholen. Het geld, dat voor deze objecten nodig is, zal door de gemeenten moeten worden opgebracht, omdat de rijksfinanciering, die na 1 januari voor de woningwetbouw van kracht wordt, slechts betrekking heeft op de bouw van woningen zonder bijbehoren de projecten. Om de woningbouw voor de gemeenten afzonderlijk te bevorderen is het echter van veel belang, dat iedere spaarder van de gelegenheid om de gemeente van zijn inwoning of keuze te bevoordelen met 60 percent van het door hem belegde geld, ge bruik zal maken. Hij verricht daarmee een daad van burgerzin in het belang van de gehele gemeenschap. Als één van de maatregelen om tot ver lichting van het overheidsbudget te gera ken heeft de regering besloten maatrege len voor te bereiden tot tijdelijke verla ging van het aandeel van het rijk in de premie voor de werkloosheidsverzeke ring. Thans komt van het geldende pre miepercentage een vierde deel voor reke ning van de werkgever, een vierde deel voor rekening van de werknemer en de helft voor rekening van het rijk. Thans is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de kosten voor de werkloosheids verzekering in gelijke mate over de werk gevers, de werknemers en het rijk te ver delen, uitsluitend voor 1958 en 1959. De huidige premie bedraagt 1,6 per cent van het loon, dat voor premiebereke ning in aanmerking komt. De regering is van oordeel, dat bij de wijziging de premie op 1,2 percent gesteld zal moeten en kunnen worden. Bij dit per centage blijven het werkgevers- en werk nemersaandeel in de premie onveran derd gehandhaafd op 0,4 percent. De Sociale Verzekeringsraad en het Al gemeen Werkloosheidsfonds, aan welke organen overeenkomstig de wettelijke be palingen advies omtrent de vaststelling van het premiepercentage is gevraagd, staan afwijzend tegenover een premie percentage van 1,2 voor 1958, voorname lijk omdat zulks een inbreuk betekent op het tot dusverre gevolgde systeem. Aan gezien echter de geheel overeenkomstig het gevolgde systeem berekende premie voor het jaar 1959 vrijwel zeker ook op 1.2 percent (waarschijnlijk zelfs nog op een iets lager percentage) uitkomt, is de regering van oordeel, dat de bijzondere situatie van het ogenblik een vooruitlopen hierop voor één jaar voldoende rechtvaar digt. De verbetering in de rijksmiddelen, welke als resultaat van de bij dit wetsont werp voorgestelde en aangekondigde maatregelen mag worden verwacht, be draagt 30,5 miljoen gulden. MCMURDO (UP) De Britse zuidpool- xpeditie van dr. Fuchs is op het ogen blik iets minder dan 160 kilometer ver wijderd van zijn werkbasis op het zuid- poolijs. De laatste radioberichten van dr. Fuchs melden dat de expeditie een gebied vol scheuren en spleten doortrekt, waar men minder voortgang zal kunnen maken dan in de afgelopen dagen. Van onze correspondent in Parijs) De Permanente Raad van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie heeft zich in een spoedzitting, die twee uur duurde, zaterdagmorgen in Parijs bezig gehouden met de ontwikkeling der Neder lands-Indonesische verhoudingen. De Ne derlandse vertegenwoordiger in de raad, mr. E. van Kleffens, heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de voorgeschie denis van het huidige conflict en gezegd, dat de maatregelen van de Indonesische regering indruisten tegen de elementaire begrippen van menselijkheid. Over de eventuele voorstellen of verzoeken, die hij tot de Atlantische bondgenoten zou heb ben gericht, heeft de Nederlandse ver tegenwoordiger geweigerd de ongeveer tweehonderd correspondenten van de in ternationale pers, door wie hij werd op gewacht, enige nadere bijzonderheden te verstrekken. „Ik mag niets anders zeg gen", zo luidde zijn herhaalde repliek, „dan dat wij vruchtbaar van gedachten hebben gewisseld, doch dat beslissingen alleen in Den Haag zullen kunnen wor den genomen." Zeker is intussen, dat zaterdag het prin cipe van de Atlantische solidariteit naar aanleiding van een concrete en helaas zelfs dramatische aanleiding opnieuw aan de orde is gesteld en nauwelijks minder zeker is, dat er geen eensgezindheid bleek te bestaan over de vraag hoe dit beginsel nu eindelijk ook eens in daden zou kunnen worden omgezet. Zo zou, vol gens diplomatieke kringen, door Neder land zaterdag reeds de vraag zijn gesteld of de bondgenoten zich bij voorbaat wil den verbinden na het vertrek der Neder landse technici en zakenlieden uit Indo nesië hun plaatsen niet in te nemen. Het antwoord zou van Franse zijde royaal po sitief hebben geluid, doch de Amerikanen en Engelsen moeten al de vrees hebben uitgesproken, dat in zo'n geval de Russen of de onderdanen van andere communis tische naties hun entree gemakkelijk in Indonesië zouden kunnen maken. Op dit punt doet zich dus een overeenkomstige tegenstelling voor als onlangs in Tune sië: de Atlantische solidariteit wordt vooral van Anglo-Amerikaanse kant ver broken uit vrees, dat het Westen in de toekomst op strategisch belangrijke pun ten door vertegenwoordigers van andere machtsblokken vervangen zal kunnen worden. In het geval van Indonesië zou den Amerika en Engeland hebben gewe zen op het communistische gevaar, waar mede president Sukarno zo duidelijk speelt. Het risico Indonesië geheel de prooi van het communisme te zien wor den zo zouden de Britten en Amerika nen hebben laten doorschemeren zou nog worden verhoogd indien het Westen nu uitsluitend de Nederlandse kaart ging spelen. Washington en Londen willen ver moedelijk trachten zo lang mogelijk een Westelijke vinger in de Indonesische pap te houden. In dat verband moet ook zijn gezin speeld op de toenemende tegenstand, die Sukarno in de kringen van het Indone- «am i' ioh y\ sische leger ondervindt en waarmede het Westen contact moet zien te onderhouden. Van diezelfde zijde moet al een toespeling zijn gemaakt op een mogelijke heropening van de besprekingen met Djakarta inzake Nieuw-Guinea, de twistappel, die de aan leiding, doch zeker niet de enige oorzaak is van het huidige geschil. Daarentegen moet mr. Van Kleffens in principe al wèl toezegging hebben gekregen voor mate riële steun in geld, vliegtuigen en sche pen voor de repatriëring van de Neder landers uit Indonesië. DEN HAAG (ANP) Naar wij van bevoegde zijde in Den Haag vernemen, heeft de Nederlandse ambassadeur in New Delhi, mr. H. A. Helb, een bezoek ge bracht aan de secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken van India, N. R. Pil- lai. Er was echter geen sprake van een verzoek aan India zijn goede diensten te willen aanwenden, zoals in diplomatieke kringen in New Delhi verklaard werd. Het bezoek van de Nederlandse ambas sadeur moet gezien worden in het licht van de regeringsverklaring van vrijdag, waarin medegedeeld werd, dat ook buiten het kader van de NAVO een, beroep is ge daan op verscheidene buitenlandse rege ringen. In de kwestie-Nieuw-Guinea staat India aan de kant van Indonesië, doch tegelij kertijd maakt India zich bezorgd over de gevolgen van het overnemen van Neder landse belangen in Indonesië, zo had Reu ter in New Delhi vernomen. Het vreest, dat dit een nadelige invloed zal hebben op de buitenlandse investeringen in Azië in een tijd, waarin de meeste Aziatische lan den en in het bijzonder India in het buiten land naar kapitaal zoeken. Hoewel ook de pers in India sympathiek staat tegenover het standpunt van Indonesië in de kwes tie van Nieuw-Guinea, heeft zij inmiddels kritiek geleverd op de jongste stappen tot uitwijzing van de Nederlanders. In een televisie-interview in de V. S. verklaarde de Nederlandse ambassadeur dr. Van Royen, dat het hem persoonlijk niet verbazen zou indien Nederland zou besluiten te trachten een optreden der UNO tegen Indonesië te krijgen, maar hij beschikte wat dat betreft over geen lei draad van zijn regering. Over de Indone- siche president zei dr. Van Royen: „Ik ben ervan overtuigd dat Sukarno een gro te opportunist en volleerde demagoog is. Hij zal ieder middel te baat nemen om zijn eigen prestige te vergroten. Hij zegt, dat hij geen communist is. Toen hij van een reis naar Moskou was teruggekeerd, zeidj hij, dat Indonesië veel te leren had van de communisten. Dit wijst erop, dat hij meent een spelletje met de communis ten te kunnen spelen zonder zich te bran den." President Tsjang Kai Tsjek en zijn echtgenote hebben op Formosa het deel van een ruim 300 kilometer lange weg, dat met de hand uit de rotsen is gehouwen, geïnspecteerd. Op de foto ziet men de president (met hoed op) en zijn echtgenote gaande langs applau disserende wegwerkers. Links achter de president loopt zijn zoon generaal Tsjang Tsjing-Koeo. BELGRADO (AFP en Reuter) Naar in welingelichte Joegoslavische kringen te Belgrado wordt vernomen, zou president Tito in een onderhoud met de Amerikaan se ambassadeur Riddleberger militaire hulp van de Verenigde Staten hebben af gewezen. Zowel van officiële Amerikaanse als van Joegoslavische zijde heeft men op dit bericht geen commentaar willen geven. In doorgaans betrouwbare kringen in Bel grado acht men het evenwel onwaar schijnlijk, dat Tito speciaal militaire hulp zou hebben afgewezen, daar Joegoslavië de Verenigde Staten reeds een jaar ge leden heeft laten weten, dat het dergelijke steun niet meer nodig had. Volgens UP is Tito van mening dat er „vernederende voorwaarden aan de Amerikaanse mili taire hulp zijn verbonden. Hij zou de voor keur geven aan kredieten op lange ter mijn, om „herwaarderingen" door het Amerikaanse Congres te vermijden in re actie op de Joegoslavische buitenlandse politiek. (Reuter) De communistische partij van Joegoslavië heeft meegedeeld dat de ver klaring van de twaalf landen van het com munistische blok, die vorige maand in Moskou is getekend, bepaalde onjuiste meningen bevat, waarmee Joegoslavië het niet eens is. Op een voltallige vergadering van het bestuur der Joegoslavische partij is men tot de slotsom gekomen, dat de Joegoslavische vertegenwoordigers de Moskouse verklaring terecht niet hebben getekend. De Joegoslavische vice-presi- denten Kardelj en Rankovitsj die in die tijd te Moskou waren, blijken zelfs niet deel genomen te hebben aan de besprekingen, welke tot de verklaring hebben geleid. In de verklaring van het Joegoslavische centrale partijcomité wordt niet precies gezegd, waarom Joegoslavië heeft gewei gerd de verklaring te ondertekenen en welke delen hiervan „onjuist" worden ge acht. In de verklaring die de Joegoslaven weigerden te tekenen, werd onder meer de politiek van het Westen aangevallen. De kapitalistische landen werden verant woordelijk gesteld voor het oorlogsgevaar. In de mededeling van de Joegoslavische partij wordt evenwel gezegd, dat de me ningsverschillen met de andere commu nistische partijen geen beletsel behoeven te zijn bij de ontwikkeling van een „broe derlijke samenwerking". Laster Tito heeft op de bijeenkomst van het partij comité op het eiland Brioni ver klaard, dat er nog steeds „lasterlijke din gen" over Joegoslavië worden gezegd, zo als indertijd in de campagne van de Co- minform in 1948. Hij voegde hieraan toe, dat Joegoslavië „vastberaden de beschul digingen, dat het revisionistisch zou zijn, moet afwijzen". Het staatshoofd zei niet, wie deze beschuldigingen uitspreekt. De Sovjet-Unie en de andere landen van het Sovjet-blok hebben onlangs felle aanval len gedaan op het „revisionisme" en het „dogmatisme". x<xxx)o<xxxx)ocooooocooocooooooocx3ooooooooa>3coooooooooocx KONGERSLEV (UP). - U spreekt met 8 de koning, zei een stem toen de rijwiel- 8 handelaar Harald Jensen uit Kongerslev u in Denemarken de hoorn van de telefoon had genomen. „Met president Eisenho- 8 wer", antwoordde Jensen slagvaardig. „Dat spyt me. Ik vrees het verkeerde 8 nummer te hebben gekregen. Ik heb 8 gevraagd naar Kongerslev 14 (het num- mer van Castenskjold, koninklijk jacht- meester)", zei de stem. Jensen kwam na p het verbreken van de verbinding tot de conclusie dat hij gesproken had met g koning Frederik. 8 >OOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOCOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOOOOOC BUENOS AIRES (AFP) Een vlieg tuig van de „Aerolineas Argentinas" is in een hevige storm bij Bolivar (380 kilo meter ten zuiden van Buenos Aires) neer gestort. De 61 inzittenden 55 passagiers en zes bemanningsleden vonden de dood. Het toestel vloog van Buenos Aires naar het wintersportcentrum San Carlos de Bariloche in het zuiden van het land. 62 doden? Volgens United Press had de veronge lukte DC-4, een bemanning van zeven koppen, waardoor het aantal doden niet 61 maar 62 zou zijn. Door de zware regenval was het voor reddingsploegen bijzonder moeilijk het vliegtuig te bereiken. Enkele mannen met een tractor die het eerst bij het wrak kwamen, meldden dat het vliegtuig uitge brand en vernield is. De Koningin en Prins Bernhard hebben aan mejuffrouw A. A. Broers op haar verzoek met ingang van 7 januari 1958 op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als verzorgster van de prinsessen, zulks onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten, door haar in die functie bewezen. Met ingang van dezelfde datum is me juffrouw L. J. Ingen Housz te Beverwijk benoemd tot verzorgster van de prinses sen Margriet en Marijke. Mejuffrouw Ingen Housz, die geboren werd in Beverwijk, heeft het gymna sium te Haarlem doorlopen. Daarna is zij naar Frankrijk gegaan, waar zij aan de universiteit te Grenoble Frans en aan het conservatorium aldaar muziek heeft ge studeerd. Vervolgens is zij leerlinge ge worden van de School voor Maatschappe lijk Werk te Amsterdam. Haar opleiding daar zal mejuffrouw Ingen Housz voor het aanvaarden van haar nieuwe functie on derbreken. Mejuffrouw Ingen Housz is een dochter van ir. A. H. Ingen Housz, president directeur van de n.v. Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken. NICOSIA (Reuter) Verscheidene per sonen zijn zondag gewond bij een betoging van Griekse Cyprioten in een dorp bij Nicosia. De politie dreef de betogers door middel van traangas en gummistokken uiteen. De verzetsorganisatie EOKA heeft pamfletten verspreid, waarin de Griekse Cyprioten worden opgeroepen vandaag bij het begin van het debat in de UNO over Cyprus een staking van 24 uur re houden. De nieuwe Britse gouverneur, Sir Hugh Foot, heeft er in een radiotoespraak bij de bevolking op aangedrongen tijdens het UNO-debat geen ongeregeldheden te ver oorzaken. Griekenland heeft bij de poli tieke commissie van de UNO een ontwerp resolutie ingediend, waarin de wens wordt uitgesproken, dat „de bevolking van Cy prus de gelegenheid krijgt door toepassing van het zelfbeschikkingsrecht haar eigen toekomst te bepalen". Britse militairen en politie hebben zater dag in Nicosia met gummistokken en traangas een einde gemaakt aan een be toging van Griekse studenten, die dachten dat de kwestie-Cyprus zaterdag in de UNO besproken zou worden. Op twee Britse bases hadden duizenden Cyprioten het werk neergelegd. LONDEN (AFP) De Amerikaanse de mocratische leider Adlai Stevenson zet in het Britse liberale blad „News Chronicle" uiteen waarom hjj geen deel wil uitmaken van de Amerikaanse delegatie naar de topconferentie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie te Parijs. „Ik steun krachtig de voorstellen van president Eisenhower aangaande de economische hulp aan het buitenland, maar ik twijfel aan de juistheid van de voorstellen voor militaire economische hulp". Hij deelde mee voornemens te zijn het Amerikaanse Congres een extra econo- mische^ hulp van een miljard dollar te vragen. De Democratische leider be treurt het, dat de Amerikaanse hulp in de laatste jaren voornamelijk een essentieel militair karakter had. Slechts vijftien tot twintig percent van de hulp was van zui ver economische aard. Stevenson zei voorts, dat het Westen thans een groter gevaar dan ooit sedert de tweede wereld oorlog loopt wegens de tijdelijke verzwak king van het westelijke bondgenootschap, de anti-Amerikaanse gevoelens in Groot- Brittannië en Frankrijk en het Russische binnendringen in het Nabije Oosten. NEW YORK (Reuter) Vice-president Nixon heeft in een rede tot de vereniging van Amerikaanse industriëlen te New York verklaard, dat „de veiligheid van de Verenigde Staten gesteld moet worden boven alle andere overwegingen". De krachtigste militaire positie ter wereld zal echter de vrijheid niet kunnen redden, als Amerika er niet in slaagt, aan de niet- militaire bedreigingen van Russische zijde het hoofd te bieden, aldus Nixon, die een krachtig pleidooi hield voor de hulpver lening aan het buitenland en voor een liberale handelspolitiek, zonder welke naar zijn mening de miljarden voor raket ten en andere wapens voor niets zouden worden uitgegeven. Hij verklaarde, dat een miljard mensen in neutrale landen in Azië, het Nabije Oosten en Afrika voor hun economische ontwikkeling steun nodig hebben, die zij zeker van het communistische blok zullen vragen, als het Westen deze hulp niet ver- De Slappe Laten we het maar eerlijk toegeven: we zien in ons eigen kind graag wat bijzon ders. Je hoopt toch niet, dat het zo'n middel maatje zal worden als Kareltje van de Blèrsma's aan de overkant, of zoals dat simpele wichtje van Keel, waarvan je nü al kan voorspellen, dat ze later maar een doodgewone huisvrouw zal worden nou ja 't is wel een goed kind, hoor maar zo dom). Mijn oudste dochter Mira was nog geen vier, toen ze, met haar knietjes knikkend, aandachtig voor de radio stond en op haar manier meezong: „Lala Tralala En dat nog wel bij muziek van Bach. Ontroerd wierp ik mijn verstelgoed op een hoop ander verstelgoed en ging naast haar zitten. „Vindt mijn meisje dat zo mooi?" „Móói liedje", zei ze en wiebelde onver droten verder. Ze is vast rêuze muzikaal flitste het door mijn hoofd Zoiets moet je ontwikkelen. En liefst zo jong mogelijk beginnen! Ik nam haar op schoot. „Moet je goed luisteren. Die muziek is heel vroeger gemaakt door een knappe meneer en die heette meneer Bach". „Doet meneer Bag dit?" vroeg ze ern stig. „Nee meneer Bach heeft vroeger deze muziek bedacht verzonnen. Knap hè, om zoiets zelf te bedenken „Waar is meneer Bag dan?" „Die is er niet meer die is doodge gaan". Mira keek heel ernstig. Je hóórde haar denken. „Wat is dood?" kwam ze onverhoeds. Geef drie turven hoog eens antwoord op een vraag, die door de eeuwen heen de grootste mystici, wijsgeren en dichters het hoofd heeft doen breken! „Als je oud bentén ziek dan ga je dood", legde ik uit. Dan lig je stil en kan je niet meer praten en lopen". Twee vragende blauwe engelenogen. „Ben je dan hélemaal slap?" „Ja helemaal slap", zei ik opgelucht. Mira gleed van mijn schoot en ging haar poppen uitstallen. 's Avonds aan tafel kon ik mijn mond natuurlijk niet houden. „Mira weet al, wie meneer Bach is!" zei ik vol trots tegen Adri. „Ze vond die muziek zo mooi we hebben samen geluisterd. Hè Mira?" Mira knikte. Ik glom. Adri glom mee. Het was al enkele weken later, dat we Mira weer in extase voor de radio aan troffen. Ditmaal was het een nogal brutaal swingnummer, dat haar aandacht ge vangen hield. Met een opgeheven vingertje kwam ze me tegemoet. „Hóór, mammie weer van die Slappe uit de radio!" riep het wonderkind uit. Slakkie ADVERTENTIE Steeds meer nadruk wordt gelegd op het gevaar dat verbonden is aan het tevéél roken. Gelukkig bestaat er thans een Deens middel waarmede men het roken kan doen vermin deren. Dit middel heet SMOKELESS. Smokeless zijn kleine tabletten welke men langzaam in de mond moet laten smelten. Het resultaat is verrassend. Na het opzuigen van één tablet heeft men 2 a 3 uur een afkeer van roken. Smokeless is verkrijgbaar bij uw apotheek of drogist. Begin vandaag nog met de Smokeless-kuur; het is beter voor uw ge zondheid. strekt. Dit zou de machtsverhoudingen ten gunste van de communisten wijzigen. Nixon zei, dat te veel Amerikanen had den aangenomen, dat de Verenigde Staten altijd op economisch, militair en weten schappelijk gebied nummer één zouden blijven. De Russische kunstmanen hebben hieraan een einde gemaakt. Het was dui delijk, wat he» westen nu te doen staat: niet alleen de militaire posities versterken, Nixon maar ook op economisch en andere niet- militaire gebieden de concurrentie het hoofd bieden en weer voorbijstreven, al dus Nixon. Klaagmuur Nixon verklaarde zondag dat het tijd wordt dat de Amerikanen hun „klaag muur" de rug toekeren. Hij zei het moeilijk te vinden de „hou ding van zelfbeklag" te begrijpen die hij had geconstateerd na het mislukken van de eerste poging om een kunstmaan te lanceren. Nixon zei: „Wij moeten ons be grip voor verhoudingen niet verliezen. Wij hebben niet in een vloek en een zucht onze wetenschappelijke kennis verloren. Wij moeten ons scharen achter de mannen die het raketprogramma moeten uitvoeren en hen helpen", zo zei hij. Het „State Department" heeft bekendge maakt, dat Douglas Dillon benoemd is tot coördinator van de Amerikaanse programs voor wederzijdse hulnverlprnriv SAIGON (AFP/Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Su- bandrio, heeft zondag te Saigon verklaard, dat er nooit sprake van was geweest alle Nederlanders in Indonesië uit het land te wijzen. „Maar wij hebben besloten alle Ne derlanders, die niet werken te repatriëren, uit protest tegen de houding van de rege ring van Den Haag in de kwestie West- Irian". De minister is van New York op weg naar zijn land. Naar aanleiding van de bijeenkomst van de Atlantische Raad te Parijs, welke dooi de Nederlandse afgevaardigde over de toe stand in Indonesië is ingelicht, zei Su- bandrio: „Ik begrijp niet, waarom de Ne derlanders de hulp van de NAVO zouden vragen. Voor zover mij bekend, is de NAVO een organisatie, die tegen de Sov jet-Unie gericht is. Indien de NAVO bij een Aziatische kwestie betrokken wordt, zou dit lichaam een precedent creëren, dat in geheel Azië slechte uitwerking zou heb ben". De Indonesische regering heeft nog geen maatregelen genomen voor de evacuatie van de 5.000 Indonesiërs in Nederland, maar zij is op alles voorbereid, verklaar de hij. De minister werd gevraagd, of de eco nomische toestand van Indonesië niet ernstiger dreigt te worden als gevolg van de moeilijkheden die de Nederlanders wor den berokkend en of dientengevolge de po sitie der communisten niet sterker wordt. Hij antwoordde: „De huidige gebeurtenis sen zijn niet door een buitenlandse ideolo gie uitgelokt. Het is een daad van het In donesische nationalisme. De communisti sche partij maakt zeker vorderingen in In donesië, maar nationalistische bewegingen zijn krachtig, De regering bestrijdt het communisme door de levensstandaard van het volk te verhogen. Het essentiële voor Indonesië is de produktie te verhogen om te kunnen uitvoeren". SINGAPORE (AFP) De Indonesische ambassadeur in New-Delhi, generaal-ma- joor Abdul Kadir, heeft op doorreis naar Djakarta verklaard, dat de regering en de bevolking van India „achter de Indonesi sche regering staat" in de kwestie Nieuw- Guinea. Hij zei, dat hij tijdens zijn verblijf in Djakarta de toestand zou bestuderen en bij zijn terugkeer in New-Delhi verslag zou uitbrengen aan de Indiase autoritei ten. Hij voegde eraan toe, dat de pers in India thans „veel overdreven berichten" bevat over de omstandigheden in zijn land. Voorts zei hij, dat hij voor zijn vertrek uit India lange besprekingen had gehad met premier Nehru. Thailandse reactie. BANGKOK (U.P.). De door de Indo nesische regering tegen de Nederlanders in Indonesië ondernomen actie, is „een tikje willekeurig", naar de mening van Thai- lands fungerende minister van Buitenland se Zaken, Attayukti. Ook vertelde hij aan de pers dat hij met instemming ver nomen heeft, dat de Indonesische rege ring handelend optreedt om excessen van nationalistische gevoelens tegen de Neder landers te verhinderen. Hij zeide te hopen dat de anti-Nederlandse beweging tot In donesië beperkt zou blijven. Het Britse weekblad de Economist van 7 december geeft onder bovenstaande titel het volgende commentaar op de gebeur tenissen ip Indonesië: „De jongen die zijn kip slachtte om haar gouden eieren te bemachtigen gaf blijk van meer inzicht dan de Indonesische regering in haar huidige streven. Tenslotte waren de eieren van de kip van goud, maar West-Nieuw-Guinea, zoals de Indonesiërs drommels goed weten, zou niets anders zijn dan een last in de afzienbare toekomst. In zijn ogenschijnlijke streven om zijn aanspraken op dit uitgestrekte tropische oerwoud, dat ongeveer 2500 kilometer van Java ligt en dat bewoond wordt door Papoea's die in het stenen tijdperk leven, tot gelding te brengen, drijft president Sukarno de Nederlanders, van wie de Indonesische economie afhankelijk is, het land uit. In werkelijkheid zouden sommige Indonesiërs het denkbeeld de Nedêrlanders hun bezittingen afhandig te maken mis schien aantrekkelijker vinden. Ongeveer zeventig percent van de totale opbrengst van de cultures en zeventig percent van het interinsulaire scheepvaartverkeer zijn in Nederlandse handen. De verleiding om zich meester te maken van het Neder landse bezit moet groot zijn. In het brein van president Sukarno kan deze verleiding versterkt worden door de noodzaak de aandacht af te leiden van de economische en politieke chaos van het land. Als de methoden die op Java worden toegepast, voortgezet worden, zal het voor de Nederlanders onmogelijk worden zich lang te handhaven. Een algemene boycot van alle Nederlandse onderdanen heeft niet alleen hun produktie tot stiistand ge bracht, maar veroorzaakt ook een aanzien lijk ongemak voor personen wier gas- en elektriciteitsvoorziening is afgesneden. Een kwart van de schepen van de K.P.M. is in beslaggenomen en de maatschappij is gewaarschuwd niet te proberen haar schepen uit de Indonesische wateren te verwijderen. De vluchten van de K.L.M. op Indonesië zijn opgeschort en Neder landse burgers krijgen geen toestemming het land binnen te komen. Al deze maat regelen maken vermoedelijk deel uit van het „geweld" waarmee president Sukarno heeft gedreigd als de UNO-Assemblee zijn aanspraken op Nieuw-Guinea zou ver werpen. Het ziet er niet naar uit dat hij ook een invasie ernstig overweegt, hoewel de Indonesische militaire attaché te Peking voor radio-Peking heeft verklaard dat „het altijd de vaste overtuiging van de strijdkrachten van mijn land is geweest West-Irian (West-Nieuw-Guinea) te be vrijden van de koloniale en imperialisti sche heerschappij van de Nederlanders". Als de Nederlanders, zoals te verwachten valt, weigeren Nieuw-Guinea over te dra gen, en president Sukarno doorgaat met hetgeen hij doet, zullen de Indonesiërs veel meer lijden dan de Nederlanders. Zij kunnen niet, zoals de Nederlanders nu doen, de Nederlandse cultures 28 percent doen opleveren van de totale uitvoer van Indonesië. Zij zouden een groot deel tech nische bijstand en financiële kredieten kwijtraken en zij zouden het risico lopen een markt te verliezen, die negentien per cent van hun uitvoer opneemt. De presi dent komt er na aan toe zijn land moed willig tot de bedelstaf te brengen", aldus dit commentaar uit de „Economist".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5