Verzoek tot medewerking aan evacuatie Goud trok de eerste Australiërs naar Oostelijk Nieuw Guinea 1 Koopje ü3 Fins zakenkabinet neemt waar tot de zomerverkiezingen Vreemde gang van zaken bij koop van grond door J.L.V.T. van de week jÊiasa Grieken ontevreden over het Britse proberen op Cyprus Drees telegrafeert Djuanda Van niemandsland tot trust£ebied Textiel en woninginrichting t Orgelconcert door Feite Asma 7 Democratische partijen konden het niet eens worden over samenwerking in een regering Haarlemse rechtbank Zaak tegen accountant verdaagd tot 23 december Ds. F. F. Milatz overleden ECONOMISCHE POLITIERECHTER Koloniën gezocht U itwijzing Nederlanders Den Haag wacht nog op Indonesische nota Kerkelijk Nieuws SCHORTEN WOENSDAG 11 DECEMBER 195 7 (Van onze correspondent in Stockholm) Na een crisis van haast anderhalve maand heeft Finland eindelijk een nieuwe regering. Voor het eerst in de Finse ge schiedenis heeft de oplossing zo lang op zich laten wachten. Daar zijn verschillen de redenen voor. Allereerst kreeg de socialist Tanner op dracht een meerderheidsregering samen te stellen. Hij gaf zijn poging evenwel op, toen de agrariërs hem niet lustten. Valnö Tanner, die in 1939 en 1940 minister van Buitenlandse Zaken is geweest, werd in 1946 tot 5Vs jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat hij mede verantwoordelijk werd geacht voor de oorlog van 1941. En al koestert men in verschillende partijen waardering voor deze man, toch werd het ontactisch geacht hem het schip van staat te laten besturen. De agrariërs waren wel bereid onder andere leiding met de socia listen samen te werken en zo ging de op dracht naar de afgetreden premier en woordvoerder der agrariërs Sukselainen. Daarna openbaarden zich echter spannin gen binnen de socialistische partij, mede omdat de aanhangers van het vakverbond een andere politiek wensten en sterk ge noeg zijn om zich gehoor te verschaffen. Toen de sterkste twee partijen niet tot el kaar konden komen ging een opdracht naar Eino Saari van de Finse volkspartij, die een kabinet op de breedst mogelijke basis zou vormen. Het bleek echter, dat uiterst rechts en uiterst links niet bij el kaar pasten. Tenslotte kreeg de president van de Finse bank, Raine, von Fieandt, een kans. Hij slaagde' er in vakmannen ronder politieke bindingen voor de minis- terstaak te vinden. Geen program In strijd met de traditie had hij geen program opgemaakt, toen hij zich aan het parlement voorstelde maar hij haalde wel de beloften van zijn voorgangers aan, dat de waarde van het geld niet aangetast zou worden en die tevens de verzekering gaven voor hogere lonen (wens der socialisten) en hogere prijzen voor de landbouwproduk- ten (e's der agrariërs* e "lillen opkomen. Hoewel deze regering van vaklieden niet op een meerderheid in het parlement steunt en dus ieder ogenblik gewipt kan worden, voorspelt men he kabinet toch een levensduur van enkele maanden. Deze zomer worden er namelijk verkiezingen gehouden en een regerings-crisis in de winter zou voor alle democratische par tijen moeilijkheden kunnen opleveren, omdat 's winters het aantal werklozen steeds hoger is en deze mensen gemak kelijk voor communistisch.' beloften ge wonnen kunnen worden. Veertig jaren (ANP) Vorige week vierde Finland de veertigste verjaardag van zijn onaf hankelijkheid, die op 6 december 1917, na dat in Rusland de bolsjewisten aan het be wind waren gekomen, werd afgekondigd.De eerste, die de onafhankelijkheid van Fin land, dat onder het gezag van de Russi sche tsaar had gestaan, erkende was Le nin, de nieuwe Russische heerser. Reeds op 18 juli 1917 had de Finse Land dag een wet op de onafhankelijkheid aan genomen waarbij alleen de bevoegdheden in buitenlandse aangelegenheden en za ken van defensie in handen van de tsaar grootvorst werden gelaten. De sociaal democraten, die bij de verkiezingen in Viereneenhalf uur heeft de Haarlemse rechtbank maandag besteed aan de be handeling van de zaak tegen een vieren- vijftigjarige accountant uit Haarlem, verdacht van het doen van onjuiste op gave voor de inkomstenbelasting en vals heid in geschrifte, waarna zij de behan deling verdaagde tot maandagmorgen 23 december, om de verdachte in de gelegen heid te stellen opnieuw het strafdossier te bestuderen. ,,De rechtbank wil u het volle pond geven," aldus de president. In ons blad van maandag hebben wij reeds mededelingen gedaan over de och tendzitting en de verklaringen van de '-">ofder>ntroleur' der belastingen te Amster dam, de heer G. de Vries. Des middags is de tweeën veertig jarige slager uit Haarlem als getuige verhoord, voor wie verdachte de boeken heeft bij gehouden. De slager heeft in 1949 een aak geopend en de accountant aange leid als boekhouder. Aanvankelijk gaf de lager éénmaal in de maand op welke •ijn inkomsten per week waren. Na enke le maanden had de verdachte, aldus de slager, meegedeeld, dat het niet meer no dig was een opgave te doen van de in komsten. Die kon hij wel schatten. De slager maakte hogere winsten dan andere slagers en het was niet uitgesloten dat zijn collega's in moeilijkheden zouden ge- "aken bij de belastingen, aldus had ver dachte meegedeeld. Ook moest de getui ge er rekening mee houden dat er slechte jaren konden volgen. Voorts deelde de slager mee dat in zijn boeken leningen van 2.000 tot 24.000 werden genoteerd en afgeboekt, welke leningen niet waren aangegaan. Drie dames, die in de afgelopen jaren op het kantoor van de accountant hadden gewerkt en belast waren geweest met het bijhouden van boeken van cliënten, onder meer van de slager, verklaarden, dat zij wel juiste opgaven ontvingen van de uit gaven van de slager, maar niet van de inkomsten. Deze werden geschat en met potlood genoteerd. De rechtbank hield zich enige tijd bezig met de vraag waar een bedrag van tien duizend gulden gebleven is, dat als „zwart geld" ontvangen was bij een verkoop van een boerderij in Oude Tonge. De ver dachte behartigde de belangen voor een familie en bij het vooronderzoek had hij de namen van enkele familieleden ge noemd aan wie hij het bedrag of een deel van het bedrag geschonken had. De ver klaringen bleken niet juist te zijn en "oor de rechtbank verklaarde hij in de ver onderstelling te verkeren het geld aan een der familieleden van zijn opdracht gever te hebben ter hand gesteld. Hierna werd de zitting verdaagd tot 23 december. 1916 een meerderheid in de Landdag had den gekregen, zagen in een nieuw gekozen Landdag hun positie verzwakt. Op 28 ja nuari 1918 werd van links-socialistische zijde in Helsinki een staatsgreep uitge voerd, die door Russische bolsjewisten werd gesteund. Generaal Mannerheim, die met zijn witte garde tegen de linksen optrad, slaagde erin met de hulp van een Duitse expeditie-strijdmacht onder bevel van graaf Von der Goltz de revolte te be dwingen. In oktober 1918 koos de Landdag prins Friedrich Karl van Hessen tot ko ning. Deze verdween een maand later van het toneel toen de overwinning van de geallieerden een feit was. Willem van der Vlugt De in juli 1919 uitgeroepen republiek Finland heeft enkele zware krachtproeven moeten ondergaan: de economische crisis na 1928 en de oorlog met de Sovjet-Unie in 1939-1940. Aan het streven der Finnen naar onafhankelijkheid is de naam ver bonden van de Leidse hoogleraar Willem van der Vlugt, die jarenlang zijn inspan ning op het tot stand brengen van grotere vrijheid voor de Finnen heeft gericht. De ze befaamde Nederlandse rechtsgeleerde, in 1853 te Haarlem geboren en in 1928 overleden, maakte deel uit van een Euro pese delegatie, die omtrent de eeuwwis seling vergeefs trachtte tsaar Nicolaas II een petitie aan te bieden tegen de beknot ting van de Finse autonomie. In een redevoering heeft president Urho Kekkonen gezegd dat de na-oorlogse jaren een van de beste en vruchtbaarste vreed zame tijdperken in de Finse geschiedenis vormen. Het volume van de industriële produktie is tussen 1948 en vorig jaar ge stegen met 74 percent. Na 1945 is het cul tuurgebied met tien percent vergroot en tussen 1938 en 1956 is het netto nationaal inkomen gestegen met 38.3 percent. Kek konen verklaarde dat Finland in staat is geweest de betrekkingen met de Sovjet- Unie te baseren op wederzijds vertrouwen en voor het volk een duurzame vrede te verzekeren. Vrijdag crematie in Veisen In de ouderdom van ruim achtenzeven tig jaar is te Oegstgeest overleden ds. F. F. Milatz, emeritus predikant van de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit. Ds. Milatz studeerde aan de gemeente lijke universiteit en aan het doopsgezind seminarium te Amsterdam. Nadat ds. Milatz in 1903 proponent was geworden bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit werd hij op 4 september van het daarop volgend jaar te Den Hoorn op Texel in het ambt bevestigd. Daarna stond de thans overledene verder nog te Den Horn in Groningen 1905-1910 Monnikendam 1910- 1918; Enkhuizen 1918-1929 en tenslotte nog ongeveer vijftien jaar in IJmuiden, waar hem met ingang van 4 september 1944 na veertig volbrachte dienstjaren op vijfen zestigjarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Toen in 1943 IJmuiden op last van de bezetter moest evacueren woonde ds. Milatz enige tijd in Staphorst. De crematie zal vrijdagmiddag geschieden in het cremato rium te Velsen na aankomst van de trein van 14.04 uur. De ministerraad is dinsdag in speciale zit ting bijeen geweest ter bespreking van de ontwikkeling in Indonesië. Na afloop van de vergadering heeft de minister-president het volgende telegram rechtstreeks aan de Indonesische minister-president Djuanda doen verzenden. Aan de minister-president van de repu bliek Indonesia. Djakarta. Hoewel de uitlatingen van Indonesische regeringspersonen ten aanzien van verblijf in of vertrek uit Indonesië onduidelijk zjjn en dikwijls met elkaar in tegenspraak, staat het vast dat vele Nederlanders Indo nesië op korte termijn willen verlaten. De Nederlandse regering wil alles in het werk stellen om dit mogelijk te maken. Hiertoe is echter de medewerking van de Indone sische regering noodzakelijk. Lezing voor „Fauna Felisenum" Tijdens de ledenvergadering van de Vel- sense volièrevereniging „Fauna Felisenum", die op donderdag 12 december in het Cultureel Centrum aan het Moerberg- plantsoen te IJmuiden gehouden zal wor den, zal de heer J. Dijkshoorn uit Bever wijk een lezing houden over de vogel trek. De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmiddag de behandeling voortgezet van de op 23 november geschorste zaak tegen een boer in ruste uit Britswerd in Friesland die terecht stond omdat hij de wet op de ver vreemding van landbouwgronden zou heb ben overtreden. De verdachte had drie percelen grond in Akersloot plus een wo ning en een schuur te koop aangeboden aan het Intercommunaal Lichaam Ver vanging Tuinbouwgronden in Beverwijk voor een bedrag van 35000.-. Na enkele onderhandelingen werd men het eens voor 30.000.- maar de grondkamer in Haarlem bepaalde de prijs op 24.000.-. De verdachte ging met dit bedrag niet akkoord maar zowel de directeur van het I.L.V.T. als de secretaris van dit lichaam verzekerden de boer dat er dan wel een andere regeling voor gevonden zou wor den. De oplossing was te lezen in het koop contract, waarin als prijs voor de grond 24.000.- werd vermeld terwijl de eige naar voorts 6000.- voor ondervonden economisch nadeel zou ontvangen. En deze bepaling nu was in strijd met de wet op de Vervreemding van de land bouwgronden. Na enkele vragen van de officier van Justitie, mr. J. Wiarda. werd duidelijk dat het initiatief tot het opnemen van deze volgens de officier fictieve clausule in de akte uitgegaan was van het secretariaat van de I.L.V.T. Mr. Wiarda was in zijn requisitoir van mening dat de tenlastelegging volkomen bewezen was omdat de betreffende clausule over het economisch nadeel pas in de akte was op genomen .nadat de grondkamer bezwaren had geopperd. Voorts deelde de officier van Justitie mee dat dit niet de eerste keer is dat er bij het I.L.V.T. een derge lijke transactie heeft plaats gehad. Tegen de verdachte eiste hij tenslotte een geldboete van vijfduizend gulden, sub sidiair zes maanden hechtenis. De boer verdedigde zichzelf door er op te wijzen dat hij volkomen te goeder trouw had gehandeld en dat hij geheel buiten de onderhandelingen van het be stuur van het I.L.V.T. had gestaan. De politierechter was mèt de officier van Justitie van oordeel dat hier een strafbaar feit was gepleegd omdat de clausule over de zes mille volkomen niet tei zake deed. Mr. Vink was echter voorts in mening dat de verdachte inderdaad had mo n afgaan op de mededelingen van de directeur, de secretaris en een ambte naar van het I.L.V.T. en daarom ontsloeg hij hem van rechtsvervolging. (Van een speciale medewerken Goud dit magische woord heeft een kleine eeuw ge leden voor het eerst de aandacht van Australië op Nieuw- Guinea gericht. Op het gerucht van goudvondsten werd in 1876 te Sydney een maatschappij tot kolonisatie van Nieuw- Guinea opgericht. Maar het gerucht bleek vals en de onderneming ging niet door. Tien jaren later drongen weer berichten tot Australië door over de ontdekking van goud bij de zending,spost Port Moresby. Er ontstond een kleine „goklrush", maar de gelukzoekers uit Australië keerden on verrichterzake terug. Het goud, dat er inderdaad was, zou pas later worden gevonden. Oostelijk Nieuw-Guinea was toen nog niemandsland. Be halve de zending en de missie had niemand er belangstel ling voor getoond, üe eerste blanken, die een deel van dit niemandsland in bezit namen, waren niet Australiërs of Engelsen, maar Duitsers. Het keizerrijk van Wil helm I bezat tot 1884 nog geen enkele kolonie. Bis marck, die tot dusver alleen belangstelling voor Europa had getoond, kwam tot een ander inzicht en de Duitsers gingen de wereldkaart af zoeken naar onbezette kus ten. In 1884 kwamen zij plot seling op het koloniale toneel met de bezetting van Oost- Afrika, Zuidwest-Afrika, To go en Kameroen, alsmede de noordkust van oostelijk Nieuw-Guinea. Het was niet de Duitse regering, die zich nier vertoonde, maar een par ticuliere maatschappij, de „Deutsche Neu-Guinea Com pagnie". Zij doopte het ge bied Kaiser Wilhelmsland en de voor de kust gelegen ei landen Bismarck-archipel. Vijftien jaar lang bleven Kaiser Wilhelmsland en Bis- -narckeilanden particulier be zit, maar in 1899 droeg de „Neu-Guinea Compagnie" alle rechten over aan het keizerrijk, dat in overeen stemming met de Nederland se opvatting de 141ste lengtegraad als grens be- ichouwde. Inmiddels was de rest van Oostelijk Nieuw-Guinea Brits bezit geworden. Zodra de Duitsers op de noordkust waren ver schenen, had Engeland zich gehaast de zuidkust te bezetten. In 1895 werd een Engels-Nederlands tractaat gesloten, waar bij de rivier Fly als grens werd vastgesteld. Van enig daadwerkelijk Nederlands ge zag op Westelijk Nieuw Guinea was toen nog geen sprake, al stond dit gebied reeds lang onder Nederlandse souvereiniteit. In 1828, tijdens het bewind van Du Bus de Ghisignies in Nederlands-Indië, was offi ciéél bezit genomen van Nieuw Guinea tot de 141ste lengtegraad Het zou echter tot 1898 duren alvorens daar de eerste be stuursposten werden gevestigd (in Mano- kwari en Fakfak), na herhaalde Britse klachten over strooptochten van volks stammen, afkomstig van Nederlands terri toir, en nadat in 1896 de gouverneur van het Engelse gebied zelfs een tuchtigings expeditie aan onze zijde van de grens had moeten houden. Papua-Act In 1905 begon het Australische bewind over Oostelijk Nieuw-Guinea. In dat jaar droeg Engeland zijn gebied bij de „Papua Act" over aan Australië, dat hel als „terri tory of Papua" in bezit nam. De rest van Het sluiten van de Nederlandse consu laten, de maatregelen tegen Nederlandse schepen, het verhinderen van ordelijke aankomst en vertrek van gecharterde vliegtuigen en de moeilijkheden met exit visa nopen mfj op uwe excellentie een dringend beroep te doen alle maatregelen te nemen die een ordelijk vertrek van hen, die Indonesië wensen te verlaten, mogelijk maken. Dit houdt onder meer in, dat Ne derlandse en andere schepen volgens voorafgaand vastgesteld tijdschema kun nen vertrekkeij en alle administratieve faciliteiten worden verleend om Neder landers in staat te stellen te vertrekken. Voorts, dat gecharteerde vliegtuigen ver gunning krijgen om te landen en geboekte passagiers op te nemen. Ik moge uwe ex cellentie verzoeken mij omgaand te ant woorden of de Nederlandse regering op bovenbedoelde maatregelen kan rekenen. DREES, minister-president. (Van onze parlementaire redacteur) Het is op het ogenblik uit de aard der zaak nog niet mogelijk om zich een duide lijk beeld te vormen van wat er in Indo nesië gaande is. Mag men uit de jongste berichten met reden opmaken, dat meer gematigde elementen, waaraan het daar ginds zeker niet ontbreekt, er nog in zul len slagen al te vérgaande maatregelen, die voor Indonesië zelf tenslotte zeer scha delijk zouden zijn, te voorkomen? Zie daar wat men zich in verantwoordelijke kringen in Den Haag afvraagt zonder dat men hierop op dit ogenblik een afdoend antwoord vermag te geven. Ook staat nog helemaal niet vast wat er met betrekking tot evacuatie van Neder landers uit Indonesië zal gebeuren. Het wachten is in de eerste plaats op een nota van de zijde van de Indonesische regering. Onze diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, mr. Hasselman, heeft namelijk van het hoofd van de directie Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta aangekondigd gekregen, dat in de nota uiteen zal worden gezet wat de Indonesische regering zich voorstelt met betrekking tot het vraagstuk van de eva cuatie. Van Nederlandse kant is men on derwijl bezig met na te gaan of en welke buitenlandse scheepvaartmaatschappijen zouden kunnen worden ingeschakeld voor het vervoer van diegenen, die nu uit In donesië zouden dienen te vertrekken. In dit stadium bepaalt men zich tot het inwin nen van inlichtingen. Dit geld ook ten op zichte van het internationale Rode Kruis er is nog geenszins een beroep op die or ganisatie gedaan, men is alleen bezig met na te gaan wat er van die zijde wellicht gedaan zou kunnen worden. Vanochtend had er een bijeenkomst van de ministerraad plaats waarin, naar valt aan te nemen, ongetwijfeld de praktische problemen die zich met betrekking tot de hier vermelde vraagstukke voordoen wel eens onder de ogen zullen worden gezien. Deze bijeenkomst van de ministerraad is vooral op vandaag belegd aangezien thans minister Luns nog in Den Haag vertoeft Hij vertrekt morgen naar Parijs voor een reeks internationale besprekingen, die daar op 12 dezer beginnen en waarvan de eerste de samenkomst zal zijn van de ver tegenwoordigers van de Westeuropese Unie. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Dedemsvaart' (toez.) E. C. Burgstede, voorheen zendingspredi kant, woonachtig te Laren (N.H.). Aange nomen het beroep der Provinciale Kerk vergadering van Noordholland als predi kant voor buitengewone werkzaamheden A. A. Wildschut te Amsterdam-Sloten. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid (3de pred.pl.) J. H. Baas te Hillegersberg-Ter- bregge; te Uithuizermeeden H. Alting te Wijckel. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Homewood (Canada) (Can. Ref. Church) A. C. Haitsma te Surhuister- veen-Opende. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Dordrecht J. J. F. Herrmann te Alkmaar-De Rijp. ADVERTENTIE Dit is een aanbieding voor hen, die er niet van houden om in de O.... de eerste dag te staan rukken en trekken aan restanten en enkele stuks. Neen; dit is bestemd voor de fijn proevers, die alleen interesse heb ben voor betere kwaliteiten en daar door juist de laagste prijzen betalen. Moderne effen damesjasschorten van een fijne „FAVORITE" stof afge zet met mooie garnering. Zegt het u iets, nu u deze die normaal voor f 15,75 in onze collectie liggen, kunt kopen voor nog geen TIEN GULDEN Donderdag om half 9 begint de verkoop van deze schorten, diverse kleuren, in de maten 40-48 voor y«y» Zolang de voorraad strekt GlltltlJ I Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden Het is verheugend te kunnen consta teren, dat organist Feike Asma periodiek in de Ichthuskerk velen van zijn muzikale gaven kan laten genieten. De commissie, welke deze concerten organiseert, heeft zelfs plannen hem eens in de vier maan den voor orgelbespelingen te engageren. Ook dinsdagavond was wederom geen plaats onbezet toen Asma met een drietal bewerkingen van de hand van Jan Zwart het concert opende. Het orgel van de Ich- thusburcht, het grootste in de gemeente, leent zich voor de stijl van Asma's spel bijzonder goed. Over de stijl hebben reeds vele pennen strijd gevoerd. Desondanks heeft deze prominente Nederlandse orga nist stug doorgezet en wij mogen thans zeker constateren, dat hij het pleit gewon nen heeft. Hij brak, en terecht, met vele muzikale, onartistieke spel- en opvattingsr -gewoontes, insluipsels uit voerger dagen, die een nieuwe tijd missen kan. Van het eerste concert af, dat deze be gaafde musicus jaren geleden in het gere formeerde kerkgebouw ter plaatse gaf, heb ik steeds weer met genoegen naar zijn recht-op-de-man-af interpreteren geluis terd. Zo'n overbekend koraalvoorspel van Bach als „Jesus, joy of man's desiring" was deze avond een van Asma's beste voorbeelden, hoe hij zijn taak opvat. Het was knap van techniek en daarbij in de eerste plaats boeiend van voordracht en registratie. Het Tweede orgelconcert in bes van Handel met zijn kleurrijk allegro kreeg een majestueuze inzet, waarna het flonkerende spel van genoemd tweede deel met het daarop aansluitende adagio het hoogtepunt van deze uitvoering werd. Handel's verrukkelijke muziek zette Asma op zo'n levendige, duidelijke manier in klanken om, dat dit klassieke werk fris en geestig tot ons kwam alsof het geen twee eeuwen maar twee jaren oud was. Jan Zwart's Fantasietoccatine (wie verzint zo'n gebakjesnaam?) op psalm 33 kon men, wat technische vaardigheid betreft, als exa men-proefwerk beschouwen. Het was knap gedaan, in het bijzonder in het pas- sagespel, al nam Asma zo hier en daar wel eens een loopje met het metrum. Teneinde aan verlangens van bepaalde bezoekers tegemoet te komen waren er ook enkele, meer liefelijke Asma-successen: de zwaar romantische cantiléne van Rheinberger en Boëllmann's op bijkans geen orgelconcert ontbrekende „Gothische Suite". A. J. van der Weijden Nu Nederlanders en Australiërs zich verbonden hebben om. zich toe te leg- ken op coördinatie van de ontwikkeling van Oost en West Nieuw Guinea, ver dient ook het door Australië beheerde deel van ,,'s werelds op-één-na-groot ste eiland" onze interesse. Een speciale medewerker zond ons een artikel hierover, dat nog door een ander zal worden gevolgd. de Eerste Wereldoorlog in 1914 prompt door Australische troepen bezet. In 1920 verklaarde de Volkenbond het tot man daatgebied, in 1946 werd het op grond van het handvest der UNO een „Trustgebied". Dit impliceert, dat Australië jaarlijks aan de Algemene Vergadering der UNO verslag moet uitbrengen over het bestuur van het ex-Duitse gebied, dat nu „Territory of New Guinea" heet. Ook over „Papua" moet trouwens rapport aan de UNO worden uitgebracht, als zijnde een gebied zonder zelfbestuur (zoals ook onze regering elk jaar rapporteert over Nederlands Nieuw- Guinea). De beide Australische „territories" wor den thans op grond van de „Papua and New Guinea Act" als één administratief Oostelijk Nieuw Guinea, het Duitse ge-'geheel bestuurd. Aan het hoofd staat een jongste rapporten aan de UNO thans 75 deelte dus, werd bij het uitbreken van „administrator", brigadier D. M. Cleland. tot 80 percent onder bestuur gebracht. Er is een wetgevende raad van 29 leden, onder wie drie inheemsen. Dezen worden door de gouverneur-generaal van Australië benoemd, evenals alle niet-inheemse leden, op drie na. Drie leden worden namelijk gekozen door de Australische ingezetenen, niet-ambtenaren. De wetgevende raad komt doorgaans tweemaal per jaar bijeen. Hij heeft de be voegdheid verordeningen te maken ten be hoeve van de rust, orde en goed bestuur, welke door de „administrator" moeten wor den goedgekeurd. Voorts is er een uitvoe rende raad van tenminste negen ambtena ren, welke de „administrator" ter zijde staat. De inschakeling der inheemsen in het plaatselijk bestuur is een verre van een voudige zaak, gezien de moeilijke ver bindingen, de dunne bevolking en het gebrek aan gemeenschappelijke belangen. Vele dorpsgemeenschappen staan geheel op zichzelf en leven onderling op voet van oorlog, terwijl hot aantal dialecten on telbaar is. In een en dezelfde locale raad zijn vaak vier of vijf verschillende taal groepen vertegenwoordigd. Van het totale landoppervlak van Australisch Nieuw-Guinea is volgens de NEW YORK (Reuter),Groot-Brittan- nië is bereid met Griekenland en Turkije over een oplossing voor de kwestie-Cyprus te spreken, zo heeft Allan Noble, de Brit se UNO-vertegenwoordiger in de politieke commissie van de UNO-Assemblee, mee gedeeld. Hij zei dat Groot-Brittannië elk voorstel dat zowel de Griekse als Turkse regering aanvaardbaar lijkt in welwillen de overweging zal nemen. „Wij hebben ook strategische verantwoordelijkheden op Cyprus, die doelmatig beveiligd moe ten zijn," aldus Noble. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Evangeles Averoff, zei teleurge steld te zijn over de Britse mededeling. Hij had verwacht, dat Groot-Brittannië goed nieuws zou hebben aangekondigd „Wanhoop leidt tot excessen, die een voor bode zijn van wat nog komt." Averoff zei de Britsè stappen, zoals het vervangen van gouverneur Sir John Harding en het afschaffen van bepaalde noodmaatrege len, onvoldoende te achten. Een veran dering van politiek is nodig. Hij gewaagde met dankbaarheid van de houding der Britse Labourpartij, blijkens haar resolu tie over het Cyprische probleem. De Turk Selim Sarper verklaarde dat het feit, dat Griekenland de UNO-voor- stellen tot het voeren van onderhandelin gen heeft verworpen, de enige factor is waardoor de oplossing van het vraagstuk wordt uitgesteld. Pogingen om een een zijdige oplossing te forceren met behulp van een tactiek, gebaseerd op terrorisme, propaganda tn verdraaiing van de feiten, kunnen niet met succes bekroond worden Volgens Sarper is het tijd de kwestie-Cy prus tot haar werkelijke proporties terug te brengen. De Rus Peive beschuldigde de Britten van het onderdrukken van de Cyprische bevolking. Volgens hem onthult de ver banning van aartsbisschop Makarios de werkelijke bedoeling van de Britten, na melijk het handhaven van het koloniale bewind tegen elke prijs. Relletjes en arrestaties NICOSIA (Reuter) Op Cyprus heb ben zich maandag de dag waarop het debat over Cyprus in de UNO-Assemblee begon ernstige ongeregeldheden voor gedaan. Ten minste 84 mensen, onder wie achttien leden van de Britse veilig- beidsstrijdkrachten, werden gewond; 133 Cyprioten zijn gearresteerd. In vele plaatsen werden betogingen gehouden en moest de politie relletjes de kop in druk ken. Opvallend was dat er vele meisjes aan de demonstraties deelnamen. De Britse soldaten moesten van hun vuur wapens gebruik maken om zich te kunnen onttrekken aan de aanvallen van mannen en vrouwen van alle leeftijden. In de hoofdstad Nicosia heerste een gespannen toestand, maar er kwamen geen ernstige incidenten voor. Wel lag het werk stil, omdat de EOKA de Cyprische ver zetsorganisatie een staking van 24 uur had uitgeroepen. Er verschenen alleen Turkse kranten. Onder toezicht In Athene was een sterke politiemacht, gesteund door soldaten, op de been om betogingen van studenten te voorkomen. De politie verbood ee^ massabetoging te houden, maar stona toe dat de studenten onder politietoezicht bijeenkwamen in een theater. De wachten voor de Britse en Turkse ambassades en consulaten waren versterkt.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11