Voor particuliere bouw geen rente bij slag WYBERT Luchthaven Schiphol wordt naamloze vennootschap Parlementair commentaar Algerijnse compromisresolutie eenstemmig in UNO aanvaard TWEEDE KAMER EERSTE KAMER Gemeente Haarlemmermeer niet in de raad van commissarissen WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 11 Minister Witte is optimistisch wat betreft de kapitaalvoorziening in het volgend jaar Hoge Raad beslist: Autorijles is onderwijs in de zin van de Grondwet Amsterdam subsidieert toch Kunstmaand 1958 Met f 20.000 Persreacties op voorstellen tariefsverlaging in V.S. Proef met Redstone-raket in Florida geslaagd Arrestant bekent achttien inbraken in Drente Franse en Afro-Aziatische instemming verkregen tijdens onderhandelingen in de wandelgangen Première van Ballet der Nederlandse Opera Begrafenis Maurice Peeters Kabinetscrisis in Pakistan Van onze Kamerverslaggever) Dit jaar zullen ruim 80.000 nieuwe woningen tot stand komen. Voor 1958 hoopt de regering wéér op 80.000 woningen, waarvan 40.000 woningwetwoningen. De finan ciering van die overheidswoningen zal wel in orde komen, maar of er het volgend jaar bij de heersende kapitaalschaarste 40.000 particuliere woningen kunnen worden gebouwd, is volstrekt onzeker. Het bouwprogramma dreigt dus te zullen stranden op de particuliere bouw. Het aantal aanvragen voor particuliere premiebouw loopt reeds terug, zo deelde minister Witte gisteravond mede in de Tweede Kamer. Maar hij heeft goede hoop, dat in de loop van 1958 de financiële toestand zich gunstig zal ontwikkelen, want de economische ondergrond begint al gezonder te worden. Voor woningwetwoningen geeft het rijk thans een rentebijslag, zodat de exploi tatie is gebaseerd op een rente van 4 per cent. Maar particulieren moeten thans zeker zes percent rente betalen, zodat de particuliere bouw in het nadeel is. Is het niet mogelijk, vroegen de heren Van E i b e r g e n (A.R.) en Van Vliet (K.V.P.), ook voor de particuliere bouw een rentebijslag te geven? Neen, antwoordde minister Witte, want als men daarmede begint, moet de rentebijslag worden gegeven voor de ge hele levensduur van de woning. Zulk een langdurige bemoeiing met een particu liere woning gaat hem te ver. We moeten met rentebijslagen aan particulieren be slist niet beginnen. De suggesties in adressen aan de Twee de Kamer tot verbetering van de premie regeling zal de minister bestuderen. Als hij tot bepaalde conclusies komt, zal hij daar van mededeling doen aan de vaste kamer commissie voor Volkshuisvesting. De heer Toxopeus (V.V.D.) had gevraagd de Kamer 'n nota te doen toekomen over her ziening van de premieregeling ter stimu lering van de particuliere bouw. Maar mi nister Witte vond het onderwerp te tech nisch voor een openbaar debat in de Ka mer aan de hand van een nota. Tegen dwang Van socialistische zijde is er op aange drongen de institutionele beleggers (pen sioenfondsen, levensverzekeringsbanken en dergelijke) te verplichten een bepaald percentage van hun gelden te beleggen in woningbouw. Die koude socialisatie gaat mij te ver, zei de heer Toxopeus (V.V.D.). Ook voor de heren Van der P e ij 1 (C.H.U.) en Andriesen (K.V.P.) was het denkbeeld onaanvaardbaar. Minister Witte verklaarde, dat de ge dachte zoveel kanten heeft, ook financieel- technisch, dat hij meende er niet op te kunnen ingaan, zonder eerst overleg te hebben gepleegd met zijn ambtgenoten van Financiën en Economische Zaken. Voor de te verwachten repatrianten uit Indonesië is de regering druk doende een oplossing te vinden, te beginnen met een voorlopige. Hoe de definitieve regeling zal moeten zijn valt nog niet te beoordelen omdat tempo en omvang van de evacuatie onbekend zijn. Ruimtelijke ordening Van diverse kanten waren de plannen ter sprake gebracht voor de bouw van satellietsteden (zoals Wilsveen voor Den Haag) en voor nieuwe havens aan de mond De Hoge Raad heeft een beslissing ge nomen over de principiële vraag, of het geven van autorijles ook valt onder arti kel 208 van de Grondwet, dat de vrijheid van onderwijs waarborgt. De Hoge Raad is van oordeel, dat het in artikel 208 in algemene bewoordingen vervatte voor schrift geen onderscheid maakt tussen ver schillende vormen van onderwijs en ook de geschiedenis van zijn totstandkoming voor het maken van een dergelijk onder scheid geen grond biedt, zodat de vrijheid van onderwijs dus ook voor het geven van autorijles geldt. De Federatie van Nederlandse Organisa ties voor het Personenvervoer (F.N.O.P.) heeft indertijd deze kwestie aanhangig gemaakt. Zij wilde uitgemaakt zien of het geven van autorijles aan een verguning kon worden gebonden, hetgeen zij zou toe juichen. De mogelijkheid daartoe bood een gemeentelijke verordening van Gouda, die een vergunning eist voor het geven van autorijles. De voorzitter, houder van een .autorijschool in Amsterdam, ging in Gouda zonder vergunning lesgeven en liet zich daar bekeuren. De kantonrechter veroor deelde hem en tegen dit vonnis werd be roep van cassatie aangetekend. Bij de be handeling voor de Hoge Raad werd aan gevoerd, dat het geven van autorijles niet valt onder artikel 208 van de Grondwet, zodat gemeentebesturen wél gerechtigd zijn te bepalen dat autorijscholen een ver gunning moeten hebben. Blijkens zijn arrest deelt de Hoge Raad dit standpunt niet. De raad staat op het standpunt dat de in artikel 208 gewaar borgde vrijheid van onderwijs tot het geven van onderwijs niet mag worden be knot door deze vrijheid afhankelijk te stel len van een vergunning van B. en.W. De Hoge Raad heeft dan ook het des betreffende artikel van de Goudse gemeen teverordening onverbindend verklaard en op deze gronden het vonnis van de kan tonrechter vernietigd. De voorzitter van de sectie autorijscholen van de F.N.O.P. werd ontslagen van alle rechtsvervolging. De F.N.O.P. had liever een beslissing in tegengestelde zin gezien, omdat zij op het standpunt staat, dat het geven van auto rijles wél aan een vergunning gebonden dient te worden, opdat een eind gemaakt kan worden aan de beunhazerij op dit ge bied. De minister van Verkeer en Water staat deelt deze opvatting van de F.N.O.P., maar wenste eerst uitgemaakt te zien, of eventueel te nemen wettelijke maatregelen in strijd zouden zijn met artikel 208 van de Grondwet. Dit is thans door het arrest van de Hoge Raad in bevestigende zin geschied. van de Rotterdamse Waterweg (Euro poort), dit alles in verband met de ont wikkeling van het dichtbevolkte westen van Nederland tegenover de rest van het land. Over dit probleem van ruimtelijke ordening wilde de heer Andriessen (K.V.P.) een nota toegezegd krijgen. In het algemeen antwoordde minister Witte, dat het gehele land, in samenspel tussen regering, Gedeputeerde Staten en gemeenten, zo goed moet worden bestuurd (door aanleg van wegen, stimulering van de industrie, het opstellen van streekplan nen), dat een goede ruimtelijke ordening tot stand komt. De denkbeelden op dit ter rein zijn nog te vaag om binnen afzien bare tijd er een nota over te kunnen toe zeggen aan de Kamer. Wellicht is het mo gelijk, aldus de minister, binnen afzien bare tijd mede te delen hoe de regering zich het samenspel op dit gebied gedacht heeft, indien de ministerraad daaromtrent een beslissing neemt is minister Witte be reid deze aan de Kamer mede te delen. Misschien is het echter beter, dat dan de nota uitgaat van de minister-president, omdat vele departementen er mede te maken hebben. Motie Voor de heer Andriessen (K.V.P.) was dit antwoord onbevredigend. Namens de gehele Kamer diende hij een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd aan de Kamer een nota over te leggen, waar door inzicht kan worden verkregen in de problemen van de ontwikkeling van het westen en overig Nederland en in de be leidslijnen, die de regering daarbij denkt te volgen. Die motie noemde minister Witte het storen van een broedende kip, want voor een oplossing van het probleem van de ruimtelijke ordening is het in de eerste plaats nodig een staatkundige vorm te vinden voor het bestuurlijke samenspel. Dat is een kwestie, die in de Kamer nog nooit aan de orde is geweest. Er wordt nu op gestudeerd aan de hand van bepaal de plannen. Als de staatkundige vorm is gevonden hoeft, de Kamer iets tastbaars om over te praten. Tot zolang moet de Kamer geduld hebben. Vandaag wordt over de motie gestemd. Nog een motie Ook de heer Van Eibergen (A.R.) diende nog een motie in, waarin de re gering wordt uitgenodigd het streven naar goede hygiënische voorzieningen op de bouwplaats te bevorderen door het op nemen van bindende bepalingen in de be stekken. Minister Witte maakte tegen deze motie bezwaar op grond van een formele moeilijkheid. Voorschriften op dit terrein geeft de arbeidsinspectie, die ressorteert onder het departement van Sociale Zaken. Dan gaat het niet aan, dat een ander de partement die voorschriften zou door kruisen. Ook over deze motie wordt van daag gestemd. B. en W. stellen de gemeenteraad van Amsterdam voor een subsidie van 20.000 te verlenen aan de stichting „Kunst maand Amsterdam", ter tegemoet koming in het tekort op de door haar in 1958 te organiseren kunstmanifestaties. Hoewel B. en W. aanvankelijk wegens de benarde financiële positie der gemeente hiervan hadden afgezien, heeft dit college thans op aandringen van de raad alsnog een voorstel hiertoe ingediend. Naar aanleiding van het besluit der Ame rikaanse regering het congres te verzoeken de wet op de handelsovereenkomsten op basis van wederkerigheid voor de duur van vjjf jaar te verlengen en de regering bevoegdheid te verlenen in deze periode de invoerrechten met 5 percent per jaar te verlagen, schryft de New York Times, dat zjj, die zich tegen de plannen tot tariefsverlaging verzetten moeten beden ken, dat zj) niet in 1930 leven. Volgens het blad is grotere wederzijdse afhankelijkheid op economisch gebied binnen de Atlantische Gemeenschap een noodzakelijk wapen tegen de Sovjet expansie. Net alleen moet de president alle onderhandelingsbevoegdheden krijgen, die hij wenst, maar ook moet het congres on middellijk goedkeuren dat Amerika toe treedt tot de organisatie voor handels- samenwerking. Volgens de Washington Post kan de Amerikaanse economie noch vrij noch ondernemend zijn, indien zij wordt vast gehouden door tarieven. Naargelang de ontwikkeling van Azië en Afrika voort schrijdt en de economische reorganisatie en verjonging van Europa zich voltrek ken, zal de wereld met steeds groter wor dende aandrang op de Amerikaanse deu ren kloppen, aldus het blad, hieraan toe voegend dat het dwaasheid zou zijn te veronderstellen, dat Amerika zich hiervan kan isoleren. (Reuter). WASHINGTON (UP) Het Amerikaan se departement van Defensie heeft mee gedeeld, dat op de raketbasis Cape Cana veral in Florida een geslaagde proef is ge nomen met een verbeterd Redstone-pro- 'ectiel, een onderdeel van het Jupiter- orogramma van het leger. Waarnemers sagen enkele minuten na het afvuren op grote afstand een rode vuurbal neerkomen. Op Cape Canaveral werd gezegd, dat het waarschijnlijk een parachutefakkel was. De Redstone kan met een kernlading 160 kilometer in de ruimte worden geschoten. De raket komt met een snelheid van 8.000 kilometer op zijn doel af. Regulus Op de Edwards vliegbasis heeft de Ame rikaanse marine een demonstratie gegeven met de Regulus 11, een supersonisch radio grafisch geleid projectiel, dat spoedig voor operationeel gebruik geplaatst zal worden op oorlogsschepen en onderzeeboten. Het is een verbeterde uitgave van de Regulus l, die kan uitgerust worden met een kern lading. De vlucht duurde een half uur, waarna het projectiel behouden op zijn basis terugkeerde. Dinsdag is Hr. Ms. fregat „Evertsen" uit Den Helder naar Nederlands Nieuw Guinea vertrokken om daar de „Johan Maurits van Nassau" af te lossen. Familieleden en vrienden van de op varenden wuiven de vertrekkenden een vaarwel toe. De recherche heeft de hand kunnen leg gen op de 31-jarige H. H. W., afkomstig uit Groningen, die slechts enige weken in Assen woonachtig was. Bij zijn komst in de Drentse hoofdstad heeft hij zich eerst op de hoogte gesteld van de siluatie ter plaatse, en daarna heeft hij in precies veertien dagen niet minder dan 18 inbra ken gepleegd. Zijn werkterrein lag in alleenstaande kantoren, waar 's nachts geen bewaking was, benzinestations en dergelijke. Toen Assen afgestroopt was heeft hij zich naar Haren en Glimmen begeven, waar zeven inbraken werden gepleegd, en naar Vries, waar hij driemaal inbrak. Daar werd hij ongeveer een week geleden op heterdaad betrapt. De man heeft toege geven schuldig te zijn. Hij heeft benadeel den aangewezen, die zelfs geen aangifte van inbraken hadden gedaan. Bij de behandeling in de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot oprichting van een naamloze vennootschap luchthaven Schiphol zei de heer M a t s e r (K.V.P.) te betreuren dat de gemeente Haarlemmer meer niet vertegenwoordigd is in de raad van commissarissen van deze n.v. Hij ver zocht de minister na te gaan of het alsnog mogelijk is een vertegenwoordiger van Haarlemmermeer in deze raad van com missarissen op te nemen. Dit kan geschie den doordat het rijk deze vertegenwoor digers rechtstreeks benoemt dan wel deze benoeming geschiedt in overleg met Am sterdam. Mr. G. van Hall (P.v.d.A.) zeide te ADVERTENTIE Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met (Van onze parlementaire redacteur) Enige keren kwam dinsdag in de Twee de Kamer, zij het in het kort, de proble matiek in verband met Indonesië ter spra ke. Eerst? doordat voorzitter Kortenhorst mededeelde, vrijwel voortdurend in over leg met de minister-president te staan over het ogenblik, waarop deze een nade re verklaring inzake de verwikkelingen in verband met Indonesië zal komen afleg gen. De communistische afgevaardigde Wagenaar bleek buitengewoon verlangend te zijn, wat van minister Drees te horen te krijgen. Hij kan ervan opaan, dat zulks zal gebeuren, zodra het tijdstip daarvoor aangebroken zal zijn, zodat hij zich vol gens de voorzitter bezig hield met een open deur in te rammeien. Uiteraard heeft een regeringsverklaring slechts zin, wan neer er inderdaad iets concreets valt me de te delen, en niet zolang er nog zo vele onduidelijkheden en. tegenstrijdigheden vallen waar te nemen. Later, in de avondvergadering, moest minister Witte bij de verdediging van de begroting van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, zich naar aanleiding van een vraag betreffende plannen ten opzichte van het huisvestingsvraagstuk voor een groot aantal te verwachten repatrianten, tot de opmerking bepalen, dat de regering allerlei oplossingen onder de ogen ziet. Meer kon hij er niet van zeggen, aange zien hij omtrent omvang noch tempo van evacuatie uit Indonesië gegevens be zit. „Als de belastingopbrengst meevallers vertoont, zult gij daarvan dan iets voor de woningbouw kunnen bestemmen?", werd de minister gevraagd. Natuurlijk was het hem onmogelijk in dat opzicht enige toe zegging te doen, alleen reeds omdat de gang van zaken in Indonesië allicht een aanmerkelijk groter bedrag aan extra- kosten zal veroorzaken dan ooit de mee valler op fiscaal gebied zou zijn, indien er zich al een meevaller zou voordoen! Meer dan eens moest minister Witte trou wens de aandacht vestigen op de finan ciële moeilijkheden, die er ook in het al gemeen te overwinnen zijn. Zij hebben onder meer een rol van betekenis gespeeld in de door Den Haag aangenomen houding met betrekking tot de Haarlemse bouw plannen, die tenslotte door een verbods bepaling van het departement ten dele geen doorgang konden vinden. De heer Van der Peijl (C.H.) wilde wel eens horen, waarom, in tegenstelling tot wat in het licht van alle factoren in de verwachting had gelegen, Den Haag tenslotte zijn veto had uitgesproken. Op zichzelf kon minis ter Witte de klacht van Haarlem alsook van enige andere gemeenten, die eenzelf de teleurstelling hadden ondervonden wel begrijpen, ja zelfs gerechtvaardigd achten. Dit, omdat de gemeenten in kwes tie te lang in onzekerheid waren gelaten omtrent de door de regering uiteindelijk gevolgde subsidiëringspolitiek. Sinds 12 juli was deze gewijzigd. Oorzaak: de al gemene kapitaalsschaarste, welke er toe had geleid, dat men het roer had omge gooid. Laat op de avond viel er een merkwaar dige botsing tussen de Kamer en de mi nister waar te nemen. Alle leden van de vaste commissie, welke zich met de onder minister Witte's departement vallende aangelegenheden bezig houdt, hadden een motie ondertekend, waarin werd aange drongen op een nota over het vraagstuk hopen dat de rijksweg 4a, de verbindings weg tussen Rotterdam en Amsterdam, door de bestedingsbeperking niet het kind van de rekening zou worden. Vooral wegens de uitbrediing van de luchthaven Schiphol is een goede en snelle wegver binding tussen beide steden een dringende noodzaak. Wat de raad van commissarissen betreft verwachtte hij te mogen aannemen dat dit geen duplicaat zal worden van het regeringsorgaan. De minister van Verkeer en Waterstaat, m r. J. A1 g e r a, verklaarde dat uit be stuurlijke overwegingen het niet gewenst is dat een van de commissarissen van het rijk in de n.v. een vertegenwoordiger van de gemeente Haarlemmermeer is, omdat, wanneer er een meningsverschil bestaat tussen rijk en die gemeente, dit als een bezwaar zou worden gevoeld. De zes zetels van het rijk in de raad van commissarissen tegenover vier van Am sterdam en één van Rotterdam achtte hij bescheiden, gezien de financiële deelne ming met 47,5 miljoen gulden (Amster dam 25 miljoen, Rotterdam 1 miljoen gul den). Hierna werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de aantekening dat de C.P.N. wenst te wor den geacht te hebben tegengestemd. van de ruimtelijke ordening. Het moment om met een nota hierover voor de dag te komen, is echter nog geenszins aange broken. Immers, tussen de vele departe menten, die elk op hun beurt bij ruimte lijke ordening betrokken zijn, is overleg gaande, om althans te komen tot een prin cipiële beslissing over hoe de opzet zal moeten zijn van het „samenspel" met de lagere publiekrechtelijke organen. Zolang de ministerraad zulk een beslissing nog niet heeft genomen, zei de minister, zou ik alleen maar een enkele vaagheid kun nen debiteren. Hij drong er met klem op aan „de broedende kip" -het kabinet niet te storen en vroeg het vertrouwen van de Kamer, dat er hard aan deze kwestie gewerkt wordt. In zekere zin roerde de minister dus zelf de vertrouwenskwestie aan, al bedoelde hij toch niet werkelijk met zijn portefeuille te zwaaien. Zake lijk scheen er veel te zeggen te zijn voor zijn standpunt, dat de tijd voor indiening van een nota nog helemaal niet rijp was. In dit stadium zou een dergelijk debat zin loos zijn. Tenslotte ging hij zover, dat hij zich bereid verklaarde om, zodra in de ministerraad de principiële beslissing ge vallen zal zijn, hieromtrent de vaste Ka mercommissie in te lichten. Daar kan men dan ook uitmaken of er reden is voor een openbaar debat naar aanleiding van die beslissing. Na dit alles zou intrekking van de motie op haar plaats geweest zijn, maar dit ge beurde echter niet. „Minister Witte heeft een harde Friese, ik heb een harde Twent se kop" zou zijn partijgenoot Andriessen (K.V.P.) tegen enige van de mede-onder- tekenaars van de motie gezegd hebben. Eerlijk gezegd maakte het de indruk, dat de grootste koppigheid op de banken der afgevaardigden en niet achter de minis terstafel te zoeken viel! NEW YORK (UP) Onderhandelingen tussen de Arabische en Aziatische mo gendheden en Frankrijk hebben geleid tot eenstemmige aanneming van een resolu tie in de UNO, welke gericht is op rege ling van het Algerijns probleem. De re solutie werd aangenomen met tachtig te gen nul stemmen. Frankrijk stemde niet en Zuid-Afrika was afwezig. Vorige week was de eerste politieke vergadering niet verder gekomen dan een staking der stemmen (37-37), waardoor het geschil tussen Frankrijk en Algerije naar de voltallige UNO-assemblee werd gestuurd zonder aanbeveling. In de resolutie wordt de wens te kennen gegeven dat, in een geest van doeltreffen de samenwerking, „pourparlers" begon nen zullen worden en andere geschikte middelen aangewend zullen worden, met als doel een oplossing welke in overeen stemming is met het UNO handvest. Het gebruik van het wourd „pourpar lers" (informeel overleg) werd gekozen omdat Frankrijk vreesde dat het noemen van overleg of onderhandelingen de Fran se weigering om met de Algerijnen te pra ten als voorwaarden vooraf gesteld zou den worden, zou bemoeilijken. De compromis-formule is uitgewerkt op een bijeenkomst van de Afro-Aziatische groep van 29 naties. De Franse instem ming werd verkregen door Prins Wan van Thailand en de Tunesiëi Mongi Slim, in gesprekken met de Franse minister vhn Buitenlandse Zaken Pineau in de wandel gangen. De goedgekeurde resolutie is ingediend door vijftien mogendheden: Argentinië, Brazilië, Canada, Cuba, de Dominicaanse republiek, India, Ierland, Italië, Japan, Mexico, Noorwegen, Peru, Perzië, Span je en Thailand. Dubbele tevredenheid (AFP) Pineau zei na de stemming tot een verslaggever, dat de resolutie op geen enkele wijze in strijd is met het Franse standpunt. Onder „elk geschikt middel" valt, aldus de minister, de raam wet voor Algerije. Volgens Pineau is de tekst van de resolutie voor Frankrijk be ter dan die, waartegen de Arabisch-Azia- tische landen zich in de politieke com missie hadden verzet. Hr zei in de een stemmige aanvaarding een aanwijzing te zien, dat de Arabisch-Aziatische landen, na hun nederlaag, zijn bijgedraaid. De vertegenwoordiging van de Alge- rinnse F.L.N. te New York deelde mede, dat de organisatie met tevredenheid ken nis heeft genomen van aanvaarding van de resolutie. In het bijzonder is de F.L.N. erover verheugd, dat in de resolutie wordt gezegd, dat nota is genomen van het aan bod van goede diensten van de koning van Marokko en de president van Tunesië, waarin onderhandelingen tussen Frankrijk en de F.L.N. werden voorgesteld. Op donderdag 19 december zal het Bal let van de Nederlandsche Opera weder om een première geven en wel van het ballet „Feestgericht". Dit ballet werd ge creëerd in opdracht van de gemeente Am sterdam. Het is voor de eerste keer dat de gemeente Amsterdam een dergelijke opdracht heeft verstrekt, waarbij aan drie kunstenaars, te weten een choreo graaf, een componist en een decoront werper werd verzocht deze opdracht uit te voeren. Uit deze samenwerking van onderscheidenlijk Hans van Manen, Luc- tor Ponse en Dick Elffers ontstond het ballet „Feestgericht". De hoofdrollen worden gedanst door Martin Scheepers, Maria Sylvaine en Chris Torenbosch. In deze voorstelling zal behalve „De Ontgoo chelden", „Les Sylphides" en „Quatre Mouvements" ook de pas de deux uit „De Notenkraker" worden uitgevoerd (door Martin Scheepers en Vanna Besangon). Dinsdagmorgen is op de r.k. begraaf plaats aan de Vreedenburgweg in Rijs wijk het stoffelijk overschot van Maurice P. Peeters oud wereldkampioen en Olympisch kampioen wielrennen en her haaldelijk Nederlands kampioen ter aarde besteld. Nadat in de kerk aan de Vreedenburg weg een requiemmis was opgedragen werd de baar naar het graf begeleid door familieleden en tal van vrienden van de overledene uit de wielerwereld. De K.N.W.U. was vertegenwoordigd door de oud-voorzitter P. Viruly en de leden van de sportcommissie J. J. van Eek en C. Blekemolen. Talrijke vroegere prominenten en oud- olympische- en oud-wereldkampioenen, bij wie Co Willems, Piet Moeskops, Ge rard Leene, Gerrit Bontekoe, jhr Bosch van Drakensteyn, Frans Rutten, Willem van Duyn, Adriaan van Herpe, Toon Krijgsman en Rinus van der Leur, de voorzitter van de wielerclub Sparta, N. J. van Oosten, waarvan Maurice Peeters lid van verdienste was, begeleidden hun vriend naar zijn laatste rustplaats. Op het vliegveld Zestienhoven bij Rot terdam arriveerden gisteren in drie vluchten zestien Engelse volbloeds, waarbij zich zowel fokmerries als koerspaarden bevonden. De foto toont het jonge koerspaard „Vibration", uit stappend na zijn reisje uit Engeland. Aan belangstelling was geen gebrek. KARATSJI (AFP-Reuter) De Pakis taanse premier, Tsjoendrigar, heeft het ontslag van zijn regering ingediend, maar hij heeft er meteen in toegestemd een nieuw kabinet te vormen. De ambtster mijn van de afgetreden regering heeft zeven weken geduurd. Er was in de regering, een coalitie van vier partijen, onenigheid ontstaan over zijn plan om het kiesstelsel te wijzigen in die zin, dat het kiezerskorps naar gods dienst zou worden verdeeld. Op het ogen blik worden op de kieslijsten geen onder- scl eidingen gemaakt. De republikeinse partij, de voornaamste van de coalitie, is tegen de wijziging.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3