b Dulles heeft bij Indonesië op matiging doen aandringen MEDINOS in de Po*delta I BUISMAN Nederland zou Brussel kiezen als „hoofdstad" van Europa Ook diplomatieke activiteit van Engeland, Australië en Canada tandenborstel ^Praatótoel HHoe is het ontstaan?-^ WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 3 Schoteltje i 11j U hebt een goede neus Bevrijder van Mindszenty terechtgesteld Ministers zouden in aansluiting op de NAVO- topconferentie in Parijs hun keus bepalen Op de West-Duitsland wil niet van toestand profiteren Volkomen afzijdigheid van Indonesië acht het onjuist GENIETEN K Er zijn bepaalde aanwijzingen, dat de toestand van de nog in Indonesië verblij vende Nederlanders alsmede de situaties, die ontstaan rondom hun eventuele ver trek, voor sommige berichtgevers ter plaatse een gerede aanleiding hebben ge vormd om sensationele en vaak niet met de waarheid strokende verhalen de wereld in te sturen, die de ongerustheid in Neder land groter maken dan nodig is. In sommige' gevallen kon de onjuistheid en vertekening van dergelijke relazen worden vastgesteld aan de hand van ver klaringen der betrokkenen na hun terug komst in het vaderland. Zo is bijvoorbeeld van het geval-Veen, die op het nippertje aan arrestatie in Djakarta zou zijn ont komen door zich aan boord van de Oranje te verbergen, aan de hand van persoonlijke verklaringen van de heer Veen vast te stellen dat er teveel ophef over zijn ver trek is gemaakt in een vorm, die doet denken aan opzettelijke stemmingmakerij. Ook de verklaringen van de gezagvoerder van de „Electron", de heer Krouwel, heb ben duidelijk gemaakt dat zijn vertrek uit Indonesië is gegarneerd met deels onware, deels overdreven voorstellingen van zaken. Dit verschijnsel is des te betreurens waardiger, aangezien bloedverwanten van in Indonesië verblijvende Nederlanders hun toch al zware zorgen over de welstand hunner dierbaren verergerd zien zonder dat daarvoor feitelijke motieven zijn. De situatie in Indonesië maakt het uiter aard moeilijk voor de persorganen in Ne derland om een juist en betrouwbaar beeld te krijgen van wat zich daar afspeelt. Doch men kan in het algemeen wel aannemen, dat er bij de berichtgeving over dit onder werp door sommigen wel eens schromelijk wordt overdreven en dat de aangelegen heid dan wordt misbruikt om de sensatie zucht te voeden. Een serieus blad, dat vóór alles de ob jectieve informatie wil dienen en zijn heil niet wenst te zoeken in het opdienen van ophefmakènde halve nieuwtjes of sensa tionele onwaarheden, moet uiterst voor zichtig zijn met de selectie van de binnen stromende berichten, die niet onmiddellijk te controleren zijn. Wanneer wij ons tot deze groep persorganen rekenen, zullen wij onze lezers tegelijkertijd moeten wijzen op de mogelijkheid, dat sommige „interes sante" mededelingen hem niet via ons blad zullen bereiken, omdat de redactie niet van de betrouwbaarheid ervan overtuigd was. Wij nemen echter aan, dat de meer derheid van onze lezers deze voorzichtig heid méér op prijs zal stellen dan een jacht op de „thrillers", die met kunst- en vliegwerk boven de onduidelijke toestand in Indonesië worden opgelaten. 8 SCARBOROUGH (Reuter). - Onlangs is op een mistige avond in de duistere moerassen van Yorkshire (Engeland) een klein vliegend schoteltje geland, dat door de 48-jarige advocaat Fred Taylor, die in zijn vrije tijd „science fiction"- romans schrijft, is gekocht. De advocaat had met een paar vrien den de schotel „gloeiend als een vurige bal" in het moeras zien neerkomen, maar een andere man ivas eerder ter plaatse dan hij. Deze man wilde eerst 2.000 gulden voor zijn vondst hebben, maar na enige onderhandelingen werd Taylor voor honderd gulden eigenaar van de schotel, die een doorsnede van 45 cm heeft en ruim vijftien kg weegt. Het geval is van zwaar koper en er staan tekens op, die de advocaat tot op heden nog niet heeft kunnen ontcijfe ren. „Als het schoteltje niet echt is, heeft iemand in ieder geval ontzettend veel moeite gedaan om een reusachtige grap uit te halen", zo verklaarde Taylor dinsdag. BC HO BE3 C/lOB De tekenaar van deze karikatuur, die op 1 december in de Sodjet-Unie werd gepubliceerd - vóór de mislukte start van de Amerikaanse aardsatelliet dus - heeft een vooruitziende blik gehad. Uncle Sam heft een dreigende vuist op naar de beide Russische Spoetniks, terwijl aan zijn voeten een kapotte Amerikaanse kunstmaan ligt. Het op schrift Vanguard - de naam van de drieledige Amerikaanse kunstmaan raket - is gewijzigd, zodat de vertaling achterhoede(Rearguard) in plaats van „voorhoede" (Vanguard) luidt. Deze spotprent verscheen in de „Sovjet Kirghizia"een krant die verschijnt in de Kirgizië Sovjet-republiek. WASHINGTON (UP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft heden op zijn perscon ferentie verklaard, dat de Verenigde Sta ten zich ernstig bezorgd maken over de verslechtering van de situatie in Indonesië en dat zij er bij dat land op hebben aange drongen matiging te betrachten in het ge schil met Nederland. Op de vraag of de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta John M. Allison bemiddeling of goede dien sten der V.S. heeft aangeboden in het conflict tussen Indonesië en Nederland, antwoordde Dulles, dat deze daartoe niet gemachtigd is. Het zag er naar uit, zeide minister Dul les, dat de door communisten beheerste vakbonden de leiding hebben genomen bij de pogingen Nederlands bezit over te ne men. Dulles zeide, dat de situatie in In donesië de Amerikaanse regering bezorgd heid geeft en vragen opwerpt wat betreft ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaal branche de handhaving van wet en orde in dat ge bied. Hij zeide, dat dit voor de Verenigde Staten aanleiding geweest is de Indone sische regering te vertellen, dat zij (de Amerikaanse regering) hoopt, dat matig heid zal prevaleren. Minister Dulles zeide, dat het naar zijn mening volkomen correct was dat de N.A.V.O.-raad in Parijs zich met het ge schil bezighoudt, immers Nederland is lid van de N.A.V.O. en het is een gevestigde gewoonte om overleg te plegen over zaken in andere gebieden welke leden van de al liantie raken. Hij voegde hier echter aan toe, dat de raed niet tot definitieve me ningen kon komen of tot enige actie kon beslissen als het mensen zou raken, die geen lid zouden zijn van de N.A.V.O.-raad en deswege niet aanwezig in de Raad. Uit de opmerkingen van Dulles valt op te maken, dat hij meent dat de N.A.V.O.- raad het geschil wel kan bespreken maar er geen beslissing over kan nemen zonder ook de Indonesische visie op de zaak te horen. LONDEN (UP) Het Britse Foreign Of fice' heeft vandaag gezegd, dat het de Indo nesische stappen tegen Nederlandse onder danen ernstig beziet. De Britse regering heeft de Indonesische regering verwittigd van haar bereidwilligheid de Nederlandse onderdanen in Indonesië in de bestaande situatie zo veel mogelijk te helpen. Men voegde hier aan toe, dat de Indonesische regering te verstaan heeft gegeven, dat het Britse aanbod hulp te bieden op het ogen blik niet van node is. Het Foreign Office zeide, dat de gege vens over de Indonesische bedoelingen wat betreft de uitwijzing van Nederlandse on derdanen, tot dusverre „tegenstrijdig" zijn. De Indonesische regering heeft niet dui delijk gemaakt of al dan niet beslist is tot de voorspelde uitwijzing der Neder landers. De woordvoerder van het ministerie zei de, dat het overleg wordt voortgezet zowel met de Indonesische als de Nederlandse regering, doch dat Engeland geen regel recht aanbod gedaan heeft om te bemid delen in het conflict. De Australische hoge commissaris heeft een ontmoeting met de minister van Bui tenlandse Zaken Selwyn Lloyd vastge steld. Men meent dat hij de Indonesische kwestie met Lloyd besproken heeft. DJAKARTA (ANP) De Australische ambassadeur in Indonesië, L. R. Maclntyre, heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, naar verluidt om de jongste ontwikkelingen in Indonesië te be spreken. OTTAWA (AFP) De Canadese regering heeft tegenover de Indonesische ambassa deur te Ottawa uiting gegeven aan haar bezorgdheid over de ontwikkelingen in Indonesië. „Canada hoopt, dat de Indo nesische regering een einde zal maken aan de activiteit van de extremistische ele menten die voor de excessen verantwoor delijk zijn. De autoriteiten te Djakarta schijnen thans geen macht over deze ele menten te kunnen uitoefenen", aldus de Canadese minister van Buitenlandse Za ken, Smith. DAMASCUS (AFP) Verschillende Arabische staten zouden, naar AFP uit welingelichte bron vernam, overleg plegen om te komen tot een gemeenschappelijke houding van die landen ter versterking van de nositie van Indonesië met betrek king iot de Indonesische eis betreffende West Nieuw-Guinea. UP verneemt echter van gezaghebbende kringen in Canberra, dat Indonesië's po litiek van afpersing niet de steun vindt die Indonesië verwacht had onder de Afro- Aziatische landen. Deze landen worden ADVERTENTIE voor lekkere koffie waarin dat kleine beetje BUISMAN voor extra fijne geur en smaak is gedaan. Bovendien bespaart BUISMAN op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. WENEN (Reuter) Majoor Antal Pa- linkas Palavincini, die tijdens de Hon gaarse opstand kardinaal Mindszenty heeft bevrijd, is door een krijgsraad ter dood veroordeeld en terechtgesteld, aldus meldt radio-Boedapest. Na de rooms-ka- tholieke primaat van Hongarije bevrijd te hebben, begeleidde majoor Palavincini hem in een tank naar Boedapest, aldus de zender. Kardinaal Mindszenty verblijft sedert 4 november van vorig jaar in het gebouw van het Amerikaanse gezantschap te Boe dapest. Misstand (UP) Blijkens het orgaan van de Hongaarse (communistische) jeugd be weging „Magyar Ifjusag" is een aantal studenten van de veterinaire hogeschool in Boedapest van het onderwijs uitgesloten „om politieke redenen". Het blad meldt, dat een recent onderzoek van alle studen ten uitwees, dat vele studenten afstam den van vroegere grondbezitters, fascis tische officieren of rijke boeren, terwijl er te weinig plaats was voor studenten uit de gezinnen van arbeiders. Ook waren vele studenten, enige jaren geleden we gens anti-communisme van school ge stuurd, na de oktoberrevolutie toch weer toegelaten. Aan deze „misstand" is nu een eind gemaakt, aldus het blad. (Van onze correspondent in Brussel) De conferentie van de ministers der zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waarop ondermeer over de toekomstige zetel van de Europese Eco nomische Gemeenschap en de Euratoom, de vervanging van de heren Mayer en Etzel, voorzitter en vice-president van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., en over de benoe mingen van de leden der nieuwe Economi sche Gemeenschap moet worden beslist, zal waarschijnlijk in aansluiting op de NAVO- conferentie te Parijs op 17 en 18 decem ber worden gehouden. Om de zetel van de Economische Gemeenschap gaat de strijd nog tussen drie steden: Brussel, Straatsburg en Luxemburg. De zes ministers van Buitenlandse Za ken moeten eensgezind een stad aanwij zen, tenzij er in afwijking van de aanbe veling alle Europese instellingen in één stad te vestigen toch een verdeling komt. Aan deze laatste oplossing wordt te Brussel de meeste kans van slagen gege ven. In Luxemburg zou men bereid zijn de kandidatuur van Brussel te steunen, mits de zetel van de E.G.K.S. te Luxem burg blijft. Brussel heeft hiertegen geen bezwaren: de Belgische hoofdstad heeft zich alleen kandidaat gesteld als zetel van de Economische Gemeenschap en de Euratoom. Alleen het hof van de E.G.K.S., dat tevens het hof wordt van de Econo mische Gemeenschap, zou naar Brussel dienen te verhuizen. De duizend ambtena ren van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. zouden te Luxemburg allerlei opdrachten voor de E.E.G. kunnen uitvoeren, aldus de opvatting van enkele vooraanstaande amtenaren te Hertoginnedal, waar de „voorlopige commissie" van de Europese Gemeenschap, die daar sedert maart steeds beduchter voor de gevolgen en gaan vrezen dat buitenlandse investeringen bij hen zelf misschien afgeschrikt zullen worden door de extreme maatregelen die momenteel in Indonesië genomen worden. Aziatische landen, die mét Australië lid van de Z.O.A.V.O. zijn, hebben tegenover Indonesië uitdrukking gegeven aan hun bezorgdheid over de keer der gebeurte nissen. werkt, zich gereed maakt haar taak aan de „Europese commissie" over te dragen. Straatsburg kansloos? Straatsburg heeft theoretisch de steun van de Franse en Westduitse regeringen: theoretisch, aldus Belgische waarnemers, omdat de Westduitse diplomaten van de Economische Gemeenschap zich niet wen sen „op te sluiten" in „een van de meest achterlijke steden van Europa". In Straats burg hebben de ambtenaren van de Raad van Europa maandenlang in noodwoningen moeten verblijven. Goede verbindingen, een grote luchthaven, ambassades en lo- giesmogelijkheden ontbreken er: de hotels worden vuil en vervallen genoemd. Te Brussel zijn Volgens „Het dossier van Brussel", een publikatie van gemeente wege, drieduizend moderne woningen vrij, ongeacht nog de speciale ruimte, die met het oog op de wereldtentoonstelling wordt gebouwd, onder meer drie motels. Wan neer de terreinen van de Heizei vrijkomen kan de Economische Gemeenschap aldaar over een prachtig gebouwencomplex be schikken. De nieuwe ambtenaren naar verwacht een vijfhonderd man kunnen beschikken over een der nieuwe paleizen, die in het hart van Brussel worden afge werkt: naast het paleis voor schone kun sten verrijst een geheel nieuw complex voor een kunstcentrum. Van Belgische zijde zou alleen de heer Jean Rey, de liberale minister van Eco nomische Zaken, een zeer geziene figuur in Europese kringen, kandidaat worden gesteld. De Franse kandidaat voor de Europese commissie is de heer Marjolin, die als Frans deskundige de besprekingen te Hertoginnedal leidde. De namen van de Nederlandse kandidaten, minister Mans- holt en het Eerste Kamerlid E. M. J. H. Sassen, zijn in Belgische kringen gunstig ontvangen. Zowel in de E.E.G. als in de Euratoom tekent zich een gemeenschappelijke Bene- lux-houding af. De drie ministers van Buitenlandse Zaken hebben deze week op het bureau van de Belgische minister Larocq een voorbereidende bespreking ge houden. De Nederlandse regering zou de kandidatuur van Brussel als hoofdstad van de E.E.G. volledig steunen. Vermagering Als indirect gevolg van de zo juist af gelopen periode van welstand wordt ieder medicus in ons land gebombardeerd met aanprijzingen van allerlei soorten verma- ■geringsmiddelen: pillen die de eetlust be derven, poeders die de darm buiten staat stellen om het. eenmaal gegeten voedsel verder op te nemen, tabletten die de stof wisseling versnellen of de activiteit aan jagen. En dat alles wegens ons gebrek aan wil. Wij kunnen niet van het gebraden konijn afblijven en van het gelardeerde haas, wij zwichten voor een bak met slagroom en elk stuk boterletter is o.ns de baas. Rede neren helpt niet. Grif geeft men toe dat het vlees te zwak is en dat zo doorgaan het leven zal verkorten maar de verzuch ting, ook na 't verstandigste gesprek, is telkens weer: ik kan het niet laten. Tegenover al die middelen, middelen die dikwijls falen, die het menselijke in u aan tasten en die bovendien nog duur zijn, stel ik één, het soevereine, een middel, uiterst eenvoudig, waar geen fabrikant of apothe ker aan te pas is gekomen en dat u niets kost, integendeel, waarop u nog bespaart. Het is dit: laat uw slechte kies of tand zitten. Klinkt dit niet als het ei van Columbus? Niets te prikken of te slikken, alleen maar wachten met naar de tandarts te gaan totdat uw gewicht weer normaal is. Langs de meest natuurlijke weg wordt hierdoor bereikt dat u de tafelgenoegens tot een minimum beperkt. Eten wordt als het lopen van de kleine zeemeermin in het sprookje van Andersen. Zij heeft pijn bij elke stap, u bij elke hap. Ik zou nog verder willen gaan. Ik zou het verval van ons gebit tegen de middel bare leeftijd, dus de leeftijd waarin wij beginnen te vervetten, willen zien als een natuurlijke verdediging. Het lagere belang, het hebben van een gaaf gebit, wordt aan het hogere belang, het hebben van,een juist gewicht, opgeofferd. Met het uitvinden van het pijnloos be handelen in de tandheelkunde werd deze natuurlijke orde verstoord. Men laat nu het zieke element verwijderen vóórdat het zijn heilzame werking op het gehele orga nisme heeft kunnen uitoefenen. De tand artsen spelen een zeer bedenkelijke rol in de overvoeding van ons volk. En tenslotte nog een laatste raad. Wilt u helemaal safe zijn zowel wat uw gebit als wat uw buik betreft, pas dan deze methode toe in overleg met en onder con trole van uw tandarts. Belcampo Zijn praktijkgebied beslaat tachtig vierkante kilometer in een smalle strook langs de Adriatische kust. Hij heeft drieduizend patiënten. De we gen zijn slecht of ontbreken, zodat hij dikwijls van een bootje gebruik moet maken om een zieke te bezoeken. Nee, dokter Giorgi Losi heeft het niet gemakkelijk. Men mag dan de Po-delta wel eens het Holland van Italië noemen, maar dan moet er toch meteen bij worden verteld, dat de overeenkomst alleen betrekking heeft op enkele uiterlijkheden. Het land ligt laag en de bewoners, land bouwers en vissers, kennen ook de eeuwenlange strijd tegen een gulzige zee en diens verraderlijke bondgenoot, de rivier, die hen in de rug be springt. Zij hebben zich even eens achter dijken verschanst en moesten niettemin de erva ring opdoen, dat deze hen niet altijd afdoende konden be schermen tegen het geweld van het water. Verder gaat de vergelijking echter niet op. De dijken zijn weinig solide gebouwd: de meeste bestaan voor het groot ste deel uit rietwerk, opgevuld met klei en zand. Een behoor lijk irrigatiestelsel is nog nooit tot stand gebracht, wat tot ge volg heeft, dat de overigens vruchtbare grond bij lange na niet zo produktief kan wor den gemaakt als onze Hol landse klei. Het landschap is van een neerdrukkende een tonigheid, want bijna nergens wordt het door bomen gemar keerd. En de mensen, die hier hun weg gaan van de wieg naar het graf, wonen voor het merendeel in wankele hutten, gebouwd van half vergane planken en riet. Laten we zo'n woning eens Het stukje Italië langs de Adriatische kust tussen Venetië en Ravenna, de delta van de Po, is één van de armste van het land. De rijstcultuur en de visserij zijn er de voornaamste mid delen van bestaan. In dit gebied praktiseert één dokter, die zijn patiënten vaak slechts met moeite kan bereiken. bekijken. Ik moet me, evenals dokter Losi, die me is voor gegaan, nederig bukken om mijn hoofd heel te houden. Binnen is het vrij licht het raampje is weliswaar klein, maar gelukkig heeft de laatste storm een gat in het dak geslagen. De ruimte van vier bij vier meter wordt bijna geheel gevuld met een enorm bed, een wrakke tafel, dito stoelen en een eigen fabrikaat ruwe kast. Een opening in een zijwand geeft toegang tot een ander hok, waarin vermoede lijk gekookt en zeker ook ge slapen wordt. Ik zie tenmin ste de punt van een smerige matras, het enige dat ik in de halve duisternis kan onder scheiden. In het bed ligt een meisje van een jaar of tien met smalle wangetjes onder een verscho ten kleurenplaat van een heilige. De enige lectuur in het vertrek is een oud nummer van L'Unita, het grootste dag blad van de Italiaanse com munistische partij. Vader, een rijstboer in een gelapte overall, staat verlegen terzijde. Moeder, een te vroeg verwelkte schoonheid, onder steunt het kind, als dokter Losi het onderzoekt. Ze kijkt hem af en toe angstig vragend aan: het is toch niet ernstig? Na een poosje glimlacht hij geruststellend en-' ik begrijp opeens waarop het roerende vertrouwen van deze mensen in hem is gebaseerd. Hij blijft onverstoorbaar rustig, zijn be wegingen zijn handig en zeker en zijn lach maakt hem tot een der hunnen. En ik begrijp ook waarom de jonge meisjes zo met hem dwepen. Dat zit 'm in zijn zachte bruine ogen, zijn donker krullend haar, zijn fraaie Romeinse neus en at letische figuur. „Dag en nacht klaarstaan is voor een dokter natuurlijk heel gewoon", vertelt hij me later, „maar hier brengt dat zo zijn eigenaardige moeilijk heden mee. U hebt nu zelf meegemaakt hoe afgelegen de meeste van mijn patiënten wonen. De communicatiemid delen zijn uiterst primitief: als er in mijn hele praktijkgebied tien telefoons zijn is het veel. Vandaar ons uniek alarme ringsstelsel". Dat hebt u toch een beetje mis, dokter Losi, daarvan kan iedere Nederlander getuigen, die al eens Terschelling of een van de andere Waddeneilan den heeft bezocht. De chauf feur van de bus, de wasbaas en de vrachtrijder kunnen daar immers uit de verschil lende kleuren van de langs de weg gehangen vlaggetjes op maken wat de bewoners wen sen. In de Po-delta wordt uit sluitend met een witte lap aan een stok gewerkt en dit sig naal is dan alleen effectief op de enkele plaatsen waar de autobus passeert. Overal el ders moet men er maar op vertrouwen, dat een van de gemotoriseerde marskramers een meegegeven boodschap goed en op tijd over brengt. Wanneer er helemaal niemand in de buurt komt, stapt men gelaten in een roei bootje en onderneemt zuch tend de vaak urenlange tocht. Dokter Giorgi Losi is ook niet bang om eelt in zijn han den te krijgen en hij hanteert de roeispanen met een be roepsmatig gemak. „Het is dagelijks werk voor me ge worden", zegt hij lachend, als we in zijn studeervertrek ach ter een apéritif zitten. „Het kan vaak niet anders en het is al erg genoeg, dat er zoveel tijd mee heengaat." Hij vertelt me, dat het er nogal eens om kan spannen: bij een geboorte bijvoorbeeld. „Echt te laat ben ik nog nooit geweest, dat wil zeggen, niet zo laat, dat er ernstige gevol gen door waren ontstaan. Maar dat kan elk ogenblik ge beuren. Dit is gewoonweg een middeleeuwse toestand, al moet ik erkennen, dat de re gering er al het mogelijke aan doet." „Door verbetering van de medische zorg?" „Daar gaat het niet in de eerste plaats om. Door behoor lijke inpoldering van dit ge bied zullen er vanzelf betere verbindingen ontstaan en dan is er heus nog wel een collega te vinden, die me hier wil helpen." Wij, die maar even naar de telefoon hoeven te grijpen om een ambulancewagen voor onze deur te vinden, beseffen nauwelijks meer wat dit voor het herstel van een zieke of gewonde kan betekenen. In dit vergeten hoekje van Italië is de tocht naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis in Fer- rara, Ravenna of Venetië dikwijls een hele onderneming. En daarbij mag men nog be denken, dat een bestaan op de grens van de ondervoeding de genezing ook niet bepaald be vordert. Er is chronisch te weinig of op zijn gunstigst maar even genoeg op de broodplank. De visserij brengt weinig meer dan armoede, de landbouw zou meer kunnen opleveren wan neer de zee de grond niet re gelmatig verziltte, en wan neer de rivier niet soms een halve oogst wegspoelde. De laatste opbrengst van de rijst cultuur was vijf miljoen kilo en dat is een hele berg om het bij elkaar te zien, maar be paald te weinig voor wat on der betere omstandigheden mogelijk zou zijn. „De regering doet wel wat," zegt dokter Losi. „Zo zijn er de laatste jaren verscheidene nieuwe wegen bijgekomen en er bestaan ook plannen voor de aanwinst van nieuwe gron den en de drooglegging van de moerassen. Maar tja" hij haalt zijn schouders op, terwijl hij door de amberkleurige vloeistof naar het licht kijkt „het probleem dateert al van de middeleeuwen en ik ge loof niet, dat ik hier ooit nor male toestanden zal mee maken." In de laatste fase van de tweede wereldoorlog hebben de geallieerde troepen zich met bovenmenselijke moeite door dit gebied geworsteld. Zij on dervonden grote steun van de bewoners partisanen voor honderd procent. De vrede heeft hun tot dusverre weinig goeds gebracht. Hun ellende bleef, de weelde van zekere kringen in Venetië keerde te rug, zoals zij kunnen waarne men, wanneer zij af en toe de lagunenstad bezoeken. Ach, het is allemaal zo een voudig: daarom lezen zij L'Unita. J. F. Remming (Van onze correspondent in Bonn) De gebeurtenissen in Indonesië hebben zowel de Westduitse autoriteiten als toon aangevende Westduitse handelskringen in een buitengewoon moeilijk parket ge bracht. Aan de ene kant wil men, zo ver- klaaifle een officiële woordvoerder van de Westduitse regering, geen profijt van de nieuwe situatie trekken, waarmede dus wordt bedoeld dat men niets wil onder nemen, wat als een onvriendelijke actie ten opzichte van de Nederlandse belan gen kan worden uitgelegd, maar aan de andere kant gelooft men toch ook weer niet, dat het raadzaam is zich op den duur al te zeer op een afstand te houden. Daar door zou men immers ongewild in de hand werken, dat de communistische staten uit Oost-Europa te veel macht en invloed in Indonesië krijgen. De rode bewindhebbers van de Oost-zone zijn er intussen al als de kippen bij geweest om te verklaren dat zij graag de economische belangen van Indonesië in Europa willen behartigen, wanneer de betrekkingen tussen Djakar ta en Den Haag zouden worden afgebro ken. De Oost-zone wil Indonesië op het gebied van de handel ondersteunen. Zij wil Indonesische studenten op universitei ten en hogescholen in de Oost-zone laten studeren en Oostduitse piloten beschikbaar stellen, die Indonesische vliegtuigen kun nen besturen. Grote Westduitse handelsondernemin gen overleggen thans of zij hun betrek kingen met Indonesië toch niet kunnen intensiferen. De Indonesische ambassa deur in Bonn, dr. Zain, is naar Hamburg vertrokken waar een Indonesisch consu laat-generaal is gevestigd en waar zich de zetel bevindt van de Ostasiatische Ver- ein, welke zich al lang voor de handel met Indonesië interesseert. Dr. Zain heeft onder meer voor de radio verklaard, dat men in Indonesië niet van plan zou zijn alle Nederlanders het land uit te zetten. In Hamburg hoopt men in staat te zijn gedeeltelijk de rol over te nemen, die de havenstad Rotterdam tot dusverre op het gebied van de handel tussen Europa en Indonesië heeft gespeeld. ADVERTENTIE STOFZUIGERS Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem, Tel. 52760 Zoals gedenken en geloven samen stellingen zijn van denken en loven, is genieten een samenstelling van nieten, waarvan in het Middelnederlands ook de werkwoorden ontnieten en misnieten van afstammen, beide in de betekenis: iets ontgelden, voor iets boeten. Het werkwoord nieten betekende oorspron kelijk: nemen, ontvangen, vandaar dat wij nog zeggen: een salaris genieten, onderwijs genieten. Begrijpelijk is dat men in vroeger tijden genieten ook kon bezigen bij het ondervinden van onaan gename omstandigheden. Men zeide dus zowel: tegenwerking genieten als: gunst genieten. Nu wordt het alleen in aange name zin gebezigd. Verwante woorden zijn: genot, genoot, met allerlei samenstellingen en aflei dingen daarvan.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5