Laimböck Problemen Velsense afdeling voor Veilig Verkeer werd spontaan opgericht Zilveren jubileum van de commissie Natuur- en Landschapsbescherming r ..lekker pittig! „Kennemergaarde" kan voor f432.700 ziekenhuis worden (Vissery-varia e^/ ZWARE SHAG sterk verlaagde prijzen Joh. Meyer Zn ORCAM Velsen maakt royaal gebaar: investering deels afschrijven uit de algemene reservé op de honderd velden „Geen loze kreet, maar werkelijke burgerbescherming" „Klaar is Kees" voor Wijsmuller in Rex „De Gilden"-wijziging gedeeltelijk goedgekeurd Burgerlijke Stand van Velsen Strijd om jeugd-damtitel heeft in Alkmaar plaats Geen nieuwjaarsreceptie DOUWE EGBERTS Faillissementen Verpleegprijs en humaniteit (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) M //ym^ DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 Woensdagavond heeft in het hoofdbureau van politie in IJmuiden de oprichtings vergadering plaats gehad van de afdeling Velsen van het Verbond voor Veilig Ver keer. Het bestuur, dat by acclamatie werd gekozen en thans voor de eerste keer offi cieel voor het spreekwoordelijk voetlicht trad onder voorzitterschap van de heer J. H. Smidt van Gelder, wordt voorts ge vormd door de heren J. Suurmond, J. H. Levenkamp, K. Walthuis en C. van der Jagt. Nadat de vergadering was geopend zette de heer Smidt van Gelder hetdoel en streven van de nieuwe afdeling uiteen en bracht alle initiatiefnemers dank. „Wij zullen hopen, dat de kreet veilig verkeer in deze gemeente geen kreet zal blijven, maar werkelijkheid zal worden", zei de heer Smidt van Gelder onder meer. Eveneens wees de voorzitter erop, dat er vroeger al eens een dergelijke vereniging in Velsen heeft bestaan, die echter tijdens de oorlogsjaren is verdwenen. De oprich ting van de nieuwe afdeling is volgens de heer Smidt van Gelder niet tot stand ge komen, omdat de ijveraars voor het veilige verkeer in deze gemeente tekort zijn ge schoten in hun taak, maar omdat het komen tot een veiliger verkeer nu beter kan worden nagestreefd. „Wij kunnen een veiliger verkeer stimu leren en zodoende het leven en eigendom van onze medeschepselen beschermen. Hierdoor kan een basis worden gelegd voor een meer geregelde samenleving", merkte de heer Smit van Gelder op. De voorzitter meende voorts nog een veiliger verkeer te verkrijgen door het verant woordelijkheidsbesef van de weggebrui ker een stimulans te geven. Tot slot bracht de heer Smidt van Gelder in het bijzonder dank aan de heer Van der Jagt, gepensio neerd adjudant van politie, voor het vele werk, dat hij reeds voor de oprichting van de afdeling een feit was, heeft verricht. De afdeling beschikt thans en dit is volgens de heer Smidt van Gelder groten deels te danken aan de heer Van der Jagt reeds over vele leden. De statuten en het reglement werden zonder veel moeilijkheden en wijzigingen De eerste ontspanningsavond voor het personeel van N.V. Bureau Wijsmuller wordt vanavond niet in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw, maar in het Rex- theater te IJmuiden-Oost gehouden. Toe name van het aantal personeelsleden en grote belangstelling voor de revue „Klaar is Kees" hebben hiertoe geleid. Bij de ingekomen stukken voor de Vel sense raadsvergadering van woensdag 18 december bevindt zich een besluit van G.S.. waarin gedeeltelijke goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit d.d. 26 november 1956 tot vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan - in - onderdelen „De Gilden". B. en W. zijn van mening, dat de ver schilpunten niet van een zodanige beteke nis zijn, dat een spoedeisende raad nodig was. ADVERTENTIE BESTEDINGSBEPERKING In KLEDINGBESTEDING Alleen vrijdag en zaterdag Dames- en Herenhandschoenen gevoerd en ongevoerd Dames- en Herensjaals wol en zijde tegen Dames- en Herenmodes KENNEMERLAAN Sé Telefoon 4453 DMUIDEN BEVALLEN: M. de Weers-Stoof, d„ De Euijterstraat 132, IJmuiden-Oost; A. P. Langbroek-Baars, d„ Overbildtweg 2, Santpoort; H. J. Bakker-Bouman, z„ Steenbokstraat 35, Haarlem; W. Diederiks- Van der Valk, d„ Kluijskenslaan 23, Sant poort; M. A. P. van der Linden-Hanekroot, z„ Reggestraat 10, IJmuiden. J. C. M. Krij- nen-Holzhaus, d„ Oranjestraat 81, IJmui den; C. A. M. Elzinga-Van Huffel, d„ De N oostraat 23, IJmuiden-Oost; M. E. Lam- mers-Cappelhoff, z„ P. C. Hooftlaan 60, Driehuis; M. M. van Til-Blankenberg, d„ Anna van Burenlaan 14, Santpoort; J. van Tienhoven, Van den Boogaart, z„ Ooster straat 16, Velsen-Noord; R. J. Plug-Grave- maker, z„ Grahamstraat 200, IJmuiden; Fr. Jenema-Travaille, d„ Westerwijkstraat 2a. Velsen-Noord. OVERLEDEN: A. C. Steeneveld, 52 jr., echtgenote van W. Bakker, Wenckebach- straat 70, Velsen-N.; Chr. M. van Norden, 71 jr., echtgenote van P. F. Schellevis, Berkenstraat 13, IJmuiden-Oost; C. de Ridder, 80 jr., weduwe van J. J. M. van Duffelen, Julianakade 80, IJmuiden; H. Mantje, 50 jr., echtgenoot van N. S. Ca- landt, Heidestraat 30, IJmuiden-Oost. goedgekeurd. Alleen hadden enige aan wezigen aanmerkingen op taalkundige on juistheden, die zij in de bovengenoemde ordebepalingen meenden te bespeuren. De commissaris van politie te Velsen, de heer J. P. Weyburg, die eveneens de op richtingsvergadering bijwoonde, sprak tot slot van de vergadering een woord van dank voor het betoonde initiatief. „Ik stel de geboorte van deze nieuwe telg zeer op prys, hoewel hierbij ook een tikkeltje eigenbelang uit hoofde van myn beroep bijkomt", zei hy onder andere. Streven Evenals in andere gemeenten zal de Velsense afdeling in het bijzonder het geven van verkeersonderricht aan de jeugd en de bromfietsers nastreven. Bovendien zal de afdeling er voor zorg dragen, dat ook het nodige verkèersinzicht aan de ouden van dagen zal worden bijgebracht. Tevens zullen in de nabije toekomst tal van lezingen en films op het programma van de afdeling Velsen van het Verbond voor Veilig Verkeer staan. In Alkmaar zal in de laatste week van dit jaar het jeugddamtoernooi om de pro vinciale titel worden verspeeld voor jon gens van 12 tot 16 jaar. Er zal in vier groepen worden gespeeld. Groep A. A. Diemeer (Beverwijk). V. Morsveld (Haarlem), E. Holstvoogd (Zaan dam), L. de Rooy (Amsterdam), C. Staal (Westzaan) en P. v.d. Klok (Hil versum). Groep B. K. Schaar (Zaandam), M.M Duerloo (Amsterdam), C. Filmer (Krom menie), J. v. d. Werff fZandvoort), P. Springer (Edam) en Th. Smit (Alkmaar). Groep C. J. de Boer (Krommenie), D. Visscher (Zaandijk), P. Molenaar (As- seridelft), M. Koning (Stompetoren), J. Smit (Uitgeest) en N. N. Groep D. J. Ham (Heiloo), J. Stam (Bergen), P. Bruyn (Texel), J. Schermer (Castricum), C. Vogel (Wormerveer) en N. N. De vier kampioenen van deze groepen spelen in januari om de provinciale dam titel. De Noordhollandse jeugdkampioen zal zijn provincie vertegenwoordigen in de paasweek 1958 om de nationale titel. De Contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming, waarby drieën- negentig organisaties zyn aangesloten, viert het vyfentwintigjarig bestaan, waar bij zowel aandacht besteed zal worden aan het verleden als aan de toekomst. Het ver leden wordt weergegeven in het winter nummer van het tüdschrift „Natuur en Landschap", waarin de secretaris mr. H. P. Gorter, de geschiedenis van de vijfentwin tig jaren strijd voor de natuurbescherming zal beschrijven. Op de jubileumvergade ring op zaterdag 14 december in Amster dam wordt een blik in de toekomst gewor pen. Onder de titel „Perspectief voor na tuur en mens" zullen enkele inleidingen worden gehouden. Naar aanleiding van het zilveren jubi leum van de contact-commissie deelde mr. Gorter ons mee, dat er in de loop der ja ren „gevochten" is tegen allerlei plannen van landbouwers, militaire autoriteiten en de overheid, als die plannen zoals aanleg van wegen en dergelijke, een bedreiging inhielden voor ons natuurschoon. Een voorgenomen aanslag op het boven- Geuldal in 1931 is de aanleiding geworden tot de oprichting van de commissie. Dr. J. Heimans had vernomen dat de Stroomver- koopmaatschappij der Limburgse staats mijnen een plan had gemaakt tot oprich ting van een hydraulische energie-accumu lator, waartoe twee waterbekkens zouden moeten worden gebouwd in het Geuldal, één ter hoogte van Epen en één op hei plateau van het Vijlener bos. Dr. Heimans pleegde overleg met diverse organisaties en zijn actie leverde succes op. De contact commissie werd opgericht. Zij heeft zich in de loop der jaren met vele vraagstukken bezig gehouden. De werkverschaffing was aanvankelijk het grote probleem, want wie het ene jaar nog een schilderachtige kronkelende beek, een wijde heide, een door houtsingels om geven weg, een mooi bos, een bloemrijk moeras had aanschouwd, kon het vblgend jaar op een zielloos kanaal stuiten, een kale ontginning of een troostloze vlakte. Een onvervuld desideratum van de com missie vormt de natuurbeschermings wet, waarvan het ontwerp reeds in de Troonrede van 1928 is aangekondigd. Nog steeds is geen wetsontwerp verschenen. In 1922 heeft dr. Henri Polak de strijd aangebonden tegen hen die bezig waren 't Gooi vol te bouwen. Eenzelfde strijd heeft de commissie dikwijls moeten voeren, spe ciaal na de oorlog. Nog steeds gaat de bouw van huizen voort op plaatsen, waar het natuurschoon daardoor ernstig ge schaad wordt. e Militairen hebben oefenterreinen nodig, maar 't gevolg is dat de rust in vele deley van het land verstoord is, aldus mr. Gor ter. Wegen moeten worden aangelegd, maar in plaats van die om fraaie streken te leggen, denkt men dat ontsluiting van zulke ongerepte stukjes natuur in het be lang is van de recreatie. Men dient het bos gaaf te houden. Met de landbouwers en hun organisaties is thans, na veel strijd, een goede samen werking bereikt en hetzelfde kan gezegd worden van de overheid. De commissie neemt aan vele besprekingen deel als plan nen gemaakt worden. Daardoor is voorko men dat veel natuurschoon vernield werd. Successen zijn bereikt, maar teleurstellin gen moesten ook worden geboekt. Een en ander is voor de commissie aanleiding haar werk voort te zetten. De commissie zal zich blijven verzetten tegen verliezen als van het natuurmonument De Beer dat ten offer valt aan Rotterdams havenplannen, tegen aanleg van een rijksweg van Utrecht naar de nieuwe IJselmeerpolders ten koste van het landgoed Nieuw Amelisweerd, te gen inpoldering van de Biesbos en zij zal ook a- 'ie zijn bij verwezenlijking van het Deltaplan. Voorts zal de commissie zich keren tegen elke eenzijdige technische ontwikkeling, waarbij met het belang van het behoud van natuurschoon geen rekening wordt ge houden. In de toekomst zal van de over heid in dit opzicht veel bestuurskracht worden geëist, speciaal in het westen van het land. ■ooocc<xOTcoo2c<xK>C(£6o6o5oooóoobfeSoooccófcooo<$|>ocloèöd3ix Velsens raad heeft van B. en W. tel verstaan gekregen, dat er ditkeer geen nieuwjaarsreceptie van kan komen „aangezien gebleken is, dat de tegen-1 woordige beperkte ruimte ongeschikt moet worden geacht tot het doen hou den van een nieuwjaarsreceptie". Na de totstandkoming van de uitbreiding van het raadhuis zal deze aangelegenheid t opnieuw onder ogen worden gezien, zo zeggen B. en W. VXXX)00(XXXX500000<X>3000000000000000000000000000C>00000000( ADVERTENTIE N. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: S. G. Brusse, fotograaf Kennemerlaan 25 te IJmuiden. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. H. Colenbrander, advocaat en procureur te Beverwijk, Dr. Schuitstraat 21. C. Lindenaar, Aalsmeerderdijk 498 te Haarlemmermeer, van beroep koopman. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Cura tor: mr. P. J. Prinsen Geerlings, advocaat en procureur te Haarlem, Jansweg 52. Venootschap op firma W. G. A. Mieze- rus, Zijlweg 286 te Haarlem, kleermakerij, en haar vennoten: W. G. A. Miezerus en J. A. Miezerus. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. W. Rutgers, ad vocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft In staat van faillissement verklaard: J. H. Breman, makelaar, Nassauplein 13 te Zandyoort. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van F. Paap, mede handelende onder de be naming „Firma F. Paap", wonende Brede- rodestraat 94 te Zandvoort, thans verblij vende te Utrecht, Kruisweg 18 bis. Rech ter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr. H. Jonker, advocaat en procu reur te Haarlem, JJieuwe Graqht 51 Wegens hét verbindend worden van de 2e tevens slotuitdelingslijst is geëindigd het faillissement varri P. Kooij, grossier in fruit, Burg. van Amersfoortlaan 93 te Badhoevedorp Rech ter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem. Nieuwe Gacht 55. Bij vonnis van de rechtbank is na ge daan verzet, vernietigd het vonrus dier rechtbank van 19 november 1957. waarbi; L. J. Knook, meubelmaker, wonende Mar- nixlaan 21 te Driehuis gemeente Velsen in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. H. Colenbrander, ad vocaat en procureur te Beverwijk, Dr Schuitstraat 21, tot curator. Zoals al eerder uitvoerig gemeld is, heeft de gemeente Velsen het plan om het buiten „Kennemergaarde" bezyden de Duin en Kruidbergerweg tussen Driehuis en Santpoort te bestemmen tot tehuis voor chronische zieken. Nu de daartoe ingestelde studiecommissie met haar werk gereed is, zyn deze plannen nader tot hun ver- verwezeniyking gekomen. Uit een bij Velsens raad ingediende voordracht blykt, dat van „Kennemergaarde" een aanvaardbaar tehuis kan worden gemaakt, dat 32 patiënten en een deel van het personeel kan herbergen een lift zal volgens het schetsontwerp voor de communicatie tussen de drie etages moeten zorgen, buiten de trappen uiteraard. Men rekent op f 432.700 kapitaalslasten en daarby op een dag- verpleegprys van f 14,65. De commissie is van oordeel, dat een in richting voor chronische zieken in een zeer dringende behoefte zal voorzien. Deze uit spraak vormt een bevestiging van de op vatting, welke zowel van de zijde van de raad als van het college bij herhaling naar voren is gebracht. De commissie wyst er op, dat de verzor ging en verpleging van de chronische zie ken (waartoe voor het merendeel bejaar den behoren) in sommige particuliere in richtingen veel te wensen overlaat en dat dit de zieken, die thuis worden verpleegd veelal ten koste van het gezinsleven er van weerhoudt zich elders te laten op nemen. Nieuwbouw onmogelyk In eerste instantie heeft de commissie een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid van de bouw van een geheel nieuwe inrichting. Zij is evenwel tot de slotsom gekomen, dat deze bouw onder de huidige omstandigheden binnen afzienbare tijd niet kan worden verwezenlijkt en het nastreven van dit doel dan ook de oplossing van het probleem naar een verwijderde toekomst zou verschuiven. Een zodanig uitstel acht de commissie onverantwoord. Zij heeft daarom de oplossing gezocht in de richting van het geschikt maken van een bestaand gebouw voor verpleeginrich ting, waardoor op korte termijn in de erg ste nood kan worden voorzien. Bij haar onderzoek naar de mogelijkheden daartoe, is de commissie tot de conclusie gekomen, dat het enige, de gemeente onmiddellijk ter beschikking staande gebouw, dat het bo venomschreven doel zo goed mogelijk kan dienen, het hoofdgebouw in het park Ken nemergaarde, te Santpoort, is. Aanvaardbaar De commissie heeft, in overleg met de bouwcommissie van de Federatie van ver pleeginrichtingen voor langdurig zieken, een schetsplan doen ontwerpen voor de verbouw en inrichting van dat pand. Dit ontwerp biedt volgens de commissie, ge geven de mogelijkheden van het gebouw, een alleszins verantwoorde en aanvaard bare oplossing. Wanneer dit plan wordt uitgevoerd, zal een verpleeginrichting ontstaan, waarin 32 patiënten kunnen worden verpleegd en een deel van het personeel kan worden gehuisvest. De outillage van een dergelijke inriphting zal in het gebouw volledig kunnen worden ondergebracht. Op de begane grond zyn twee ziekenkamers (5 en 7 bedden) gepro jecteerd, een conversatiezaal, een serre en een keuken met spoelkeuken. De etage zal drie ziekenzalen (57 bedden) kunnen bevatten, twee éénpersoonsziekenkamers, een conversatiezaal, alsmede een ligterras. Op de zolderverdieping zullen de kamers voor verplegend personeel kunnen worden aangebracht. De kosten van de verbouw van de alge hele inrichting en de inventaris worden met inbegrip van de waarde van de grond en van het gebouw in totaal op 432.700.— geraamd. De door de commissie overgelegde ex ploitatiebegroting geeft aan, dat met een IN HET WEDSTRIJDREGLEMENT van de Koninklijke Nederlandse Dambond is het zo geregeld, dat twee spelers iedere dampartij onder gelijke omstandigheden beginnen. De wedstrijdleider heeft de taak toe te zien dat alles volgens de regels verloopt. Bij een reglementaire overtreding kan een dergelijke leider handelend optreden. Bij een overtreding of onjuistheid, die niet in het orde-reglement vermeld staat, is de wedstrijdleider echter machteloos. Nu hebben zich binnen vier dagen twee merkwaardige gevallen voorgedaan. Het eerste werd niet gestraft, ondanks het feit, dat het wel van grote invloed op het verdere verloop van het spel was. Het tweede geval was niet van invloed op het spel en werd ondanks de onbetekenende overtreding zeer zwaar met een nederlaag gestraft. Het eerste gebeurde aan bord zes van de landenwedstrijd BelgiëNederland op 24 november in Luik. IOOOC ...m. Wm. Iwl ÉH '</sm xwocmoooacnooortooooooooooooootirmooooofiooooocoooooocXDOO De Belgische speler Prijs uit Antwerpen had als laatste zet 12-18 gedaan. De Drentse kampioen O. Drenth dacht, dat wit nu kon winnen door 28-23 19x 39 38-33 enz., maar was de situatie niet ge heel meester. Even maakte de Nederlan der handig een vragende opmerking waar door L. Prijs menselijkerwijs gesproken gedwongen werd een antwoord te geven. Om zijn vraag kracht by te zetten noteer de Drenth zelfs met zes zetten de volgende afwikkeling op het notatiebiljet. Maar toen de heer Prijs een antwoord gaf, dat Drenth aan het twijfelen bracht, zag deze d= stand nog eens na en merkte dat de damzet voor hem verliezend was. Hierbij werd ook een overteding ge maakt, waaraan de wedstrijdleider niets kon doen en de strijd werd ondanks de onsportieve handelwijze van de Nederlan der op normale wijze voortgezet. Het andere geval deed zich voor op 26 november in de provinciale kampioens wedstrijd tussen Gezellig Samenzijn en DCIJ. Aan bord één was de strijd tussen Keller en Roozenburg van de 35e tot de 45e zet op z'n hevigst. Beide spelers waren in tijdnood en Roozenburg (zwart) noteer de wel zijn eigen gespeelde zetten doch vanaf de veertigste zet niet die van Keiler Toen de kruitdamp was opgetrokken ont dekte Keiler de minimale overtreding en riep de wedstrijdleider er bij. Deze kon niet anders doen dan voor deze wel zeer lichte overtreding Roozenburg met een pa pieren nul te bedelen. De stelling van 9 om 9 stukken was volkomen gelijkwaardig. Roozenburg struikelde namelijk over een der nieuwste gewijzigde bepalingen, dat de speler zelf verplicht is te noteren en geen vier zetten achterstand mag heb ben. Als Roozenburg de onmogelijkste zetten of getallen had genoteerd had dit de situatie gered. Van fout noteren vermeldt het wedstrijdreglement namelijk niets. Hieronder volgt de ondernemende partij van Roozenburg met zwart. Keiler zag van elke complicatie af. 1) 32-28 20-25. 2) 37-32 14-20. 3) 41-37 9-14. 4) 31-27 3-9. 5) 47-41 19-24. Wel een ongewone opening van Roozen burg, die klaarblijkelijk op avontuur uit is. Mijns inziens had Keiler als zesde zet 34-29 als sterkste voortzetting moeten spe len. Door 37-31 komt zwart tot normale ontwikkeling. 6) 37-31 14-19. 7) 41-37 10-14. 81 34-30 25x34. 9) 40x29 18-23. 10) 29x18 12x23. In teressant is 28-22. 11) 45-40 7-12. 12) 39-34 23-29. 13) 34x23 24-30. 14) 35x24 20x18. 15) 43-39 5-10. 16) 50-45 17-22. 17) 28x17 11x22 18) 48-43 19-23. 19) 40-34 15-20. 20) 44-40 1-7. 21) 46-41 14-19. 22) 49-44 10-14. 23) 34-30 12-17. 24) 30-25 7-11. 25) 31-26 22x31. 26) 36x27 17-21. 27) 26x17 11x31. 28) 37x26 20-24. 29) 42-37 8-12. 30) 32-27 12-17. 31) 41-36 23-29. Opnieuw en met grote risico's tracht Roozenburg enig leven in de partij te brengen. Wit moet onder deze omstandig heden sterker kunnen spelen. ROOZENBURG ÖOOOOOOf-^'^ 'YlOOfV^ -v f - v Y"v XXJOOOOOOOOOÓ^^MOOOOCXionno vXJOOOOOOOOcioOCoLïOOOOÖ KELLER Zwart: 2, 4, 6, 9, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 24 en 29. Wit: 25, 26, 27, 33, 36, 37, 38, 39, 40, 43, 44 en 45. Wit aan zet kan mogelijk? voordeel be halen. 1) 37-32 18-22. 2) 27x18 13x22. 3) 36-31 19-23 4) 31-27 22x31. 5) 26x37 met levendig spel na 17-22 39-34 en zwart kan met 23-28 breken. 32) 40-35 19-23. 33) 44-40 13-19. 34) 37-32 17-22. 35) 40-34 29x40. 36) 35x44 22x31. 37) 36x27 2-7. 38) 33-28 24-29. Op 39-33 volgt 18-22 met winst. 39) 28-22 19-24. 40) 22x13 8x19. 41) 44-40 4-9 en daarna werd de partij ontsierd door de vergeten notatie van Roo zenburg op diens wedstrijdbiljet. Eindstand november-wedstrijd De oplossing van het vierde vraagstuk van de heer Douma uit Haarlem-Noord is als volgt: Zwart: 7, 9, 10,12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 26. Wit: 21", 25, 29, 30, 32, 34, 37, 38, 39. 44, 48. Wit speelt en wint door 32-28, 25-20, 28-23, 29-23, 39-33, 33x2 en 2x5. De eindstand van de wedstrijd luidt: 1. C. Kramer, IJmuiden (O.) 4 punten; 2. A. Koster, Santpoort 4 pnt.; 3. G. Zui- derduyn, Santpoort 4 pnt.; 4. J. H. Snijders IJmuiden (O.) 4 pnt.; 5. H. Korthouwer, IJmuiden 3 pnt.; 6. H. Jongendijk, Delft 3 pnt.; 7. H. Hoekstra, IJmuiden (O.) 3 pnt.; 8. C. Wijker, IJmuiden (O.) 2 pnt.; 9. J. Langhenkel, Beverwijk 2 pnt.; 10. C. van Velen, IJmuiden 2 pnt.; 11. W. Daalhui zen, IJmuiden 1 pnt. Stryd wordt voortgezet De heren C. Kramer, A. Koster, G. Zui- derduyn en J. B. Snijders moeten door dit uiteindelijke resultaat de strijd om de eer ste prijs voortzetten. Hieronder volgt het vraagstuk van de heer J. J. H. Scheyen uit Kerkrade dat voor de eerste vier in de november-wedstrijd ter verplichte oplossing wordt aangeboden. >or jooooooo icoooopccjcoa H 'Wiïb. XXXXXXJOOCXJOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOGOOOO Wit: 12 stuken op 13, 18, 19, 20, 23, 27„ 34. 39, 43, 44, 47, 49. Zwart: 11 stukken op 5, 7, 16, 17. 21, 31. 32( 35, 36, 38, 39. Wit speelt en wint. Ook het eindspel moet nauwkeurig worden aangegeven. Oplossingen uiterlijk tot zaterdag 21 de cember aan de damredacteur sturen. De heer Scheyen, één van Neerlands beste problemisten, vindt het zelf een der moeilijkste vraagstukken die ooit door hem werden samengesteld. Natuurlijk zien wij graag van de overige oplossers de ontleding tegemoet als bewijs van hun kunnen. Mochten alle oplossers opnieuw het vraagstuk tot een goed einde brengen, dan volgt opnieuw plaatsing van een vraag stuk. Oplossingen en correspondentie te zendei aan het adres van de damredacteur, B Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden verpleegprijs van 14,65 per patient en per dag alle exploitatie-lasten gedekt zijn. Bij de beoordeling van de hoogte van de verpleegprijs dient in aanmerking te wor den genomen, dat de verpleging van lang durig zieken, die dikwijls in een toestand van volkomen hulpbehoevendheid ver keren, veel hulp vergt, terwijl eveneens moet worden bedacht, dat economisch ge zien een inrichting ter grootte van onge veer 90 bedden, het gunstigste resultaat oplevert. B. en W. kunnen zich met het advies van de commissie geheel verenigen en menen, dat met de verwezenlijking van haar plan onder de huidige omstandigheden de best bereikbare oplossing wordt verkregen, waardoor de ergste gevallen kunnen wor den geholpen. Bijspringen Zij realiseren zich wel, dat een verpleeg prijs van 14,65 per dag voor velen een bezwaar zal vormen om zich in de inrich ting te laten opnemen en hebben zich daar om beraden, welke maatregelen daarin verlichting kunnen brengen. Enerzijds stellen zij zich voor, contact op te nemen met de ziekenfondsen om hen te bewegen ten aanzien van de betaling van de ver- pleegkosten een zich bij de ontwikkeling der omstandigheden aanpassend stand punt in te nemen, anderzijds menen zij, dat ook de gemeente zich in deze een offer dient te getroosten. Van het bejaardenprobleem, dat pas de laatste jaren in het volle licht is gesteld, vertegenwoordigt de nood van de langdu rig zieken wel het belangrijkste facet. Waar particuliere hulp ontoereikend blijkt om deze nood te lenigen, zal de overheid zich niet afzijdig mogen houden en zal zij, in dien zij daartoe in staat is, ook in finan cieel opzicht naar redelijkheid het nodige moeten doen. Mede gelet op de gunstige algemene uit kering en belastinguitkering uit het ge meentefonds, waardoor, naar verwacht mag worden, na afsluiting van de dienst 1957 weder een voordelig saldo aan de al gemene reserve zal kunnen worden toege voegd, zouden B. en W. er de voorkeur aan geven de exploitatie van de verpleeg inrichting te bevrijden van de kapitaals- lasten en de raad willen aanbevelen de gehele investering ineens af te schrijven en daarvoor een gedeelte van de algemene reserve te bestemmen. Indien deze maarregelen worden getrof fen, zal de vérpleegprys naar raming met 3,13 tot 11,52 kunnen worden terugge bracht. Voor zover de verpleging geschiedt voor rekening van de gemeentelyke dienst voor sociale zaken zal de verlaging van de verpleegprys de gemeente uiteraard voor de patiënten weder ten goede komen. Het spreekt, zeggen B. en W„ dat in de tarie ven van de verpleeginrichting voor niet- ingezetenen de kapitaalslasten dienen te worden berekend. B. en W. stellen de raad voor te beslui ten tot het stichten van een verpleeginrich ting voor langdurig zieken in het hoofd gebouw van Kennemergaarde en dit ge bouw daartoe te verbouwen en in te rich ten, overeenkomstig het door de commissie aanbevolen plan; de kapitaalslasten tot een bedrag van f 432.700,in een termijn af te schrijven ten laste van de algemene re serve en vast te stellen, de in ontwerp bij de stukken gevoegde wijziging van de ge meente-begroting. Kerstdeclamatorium in het Ned. Herv. kerkgebouw Op 18 december om acht uur zal in het Nederlands Hervormd kerkgebouw aan de Kanaalstraat in IJmuiden een kerstde clamatorium gehouden worden met de clamatie, koorzang en orgel. Kabeljauw! Tussen Spitsbergen en Noorwegen zijn begin van deze week zeldzaam grote hoe veelheden kabeljauw gevangen, aldus be richten uit Tromsö in Noorwegen. Tal van trawlers, die daar visten, haalden in een etmaal ruim 1400 kisten (50 kg) scheep. Russische, Duitse en Engelse trawlers hebben met spoed koers gezet naar deze visplek. Pryzen van woensdag Heilbot 3,80-3, gr. tong 3,70-3,50, grm. tong 3,50-3,20, kim. tong 3,40-3,20, kl. tong I 2,70-2,55, kl. tong II 2,30-2,20, tarbot I 2,70-2,10 per 1 kg. Gr. schol 21, grm. schol 27, kim. schol 35, kl. schol I 45, kl. schol II 46-27, v. ha ring 25-19, makreel 25-10, gr. schelvis 54- 35, grm. schelvis 52-31, kim. schelvis 44-27, kl. schelvis I 40-20, kl. schelvis II 19-9, wijting 17-8, gr. gul 49-40 mid gul 41-35, kl. gul 17-9,50, kl. haai 32-27, ham 70, poontjes 10,50-8, kl. koolvis zw. 34-25, kl. koolvis wit 38-35 per 50 kg. Gr. kabeljauw 196-100, gr. koolvis zw. 85-83, gr. koolvis wit 90-84, gr. leng 120 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 50 kistentong en tarbot, 1 heilbot, 68 schol, 30 haring, 460 makreel, 2340 schel vis, 670 wijting, 195 kabeljauw en gul, 5 leng, 10 haai, 1 ham, 165 poon, 85 koolvis, 20 diversen. Totaal 4100. Besommingen van woensdag Job Gouda f 14.100, ÏJM 6 Norma f 13.300, IJM 28 Amsterdam f 18.000, KW 81 f 15.160, SCH 153 f 12.080, KW 73 f 2 760 IJM 11 f 1.310, KW 88 f 990, KW 63 f 3 300 TX 14 f 320, BU f 990.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13