FILATELIE MANTELS Oude zusterhuis met honderdzestien kamers gemoderniseerd VehkaJk. (25) <Kynlbenï>e,0 Tegenslag voor Engeland en Turkije in UNO-commissie Minister gaat in op begroting staatsvissershavenbedrijf Commissaris der Koningin verricht de opening van het gebouw Tij aan 't verlopen? Bakens tijdig verzetten! Afschrijving naar vervangingswaarde heeft zijn volledige instemming Kort en bondig Beneluxraad bespreekt intensivering van culturele toenadering 11 Provinciaal ziekenhuis Santpoort Rfiigious Free do m Griekse resolutie over Cyprus aangenomen met 33 tegen 20 stemmen bij 25 onthoudingen GARAGE DEN HOUT Ned. Luchtvaartpool vijfentwintig jaar Directie Philips Baarn „Het wordt tijd dat ook Urk de wetten eerbiedigt" ZONDER VOORUITBETALING Haarl. Kleding Centrale Brede massa nog onwetend van wat de culturele akkoorden verwezenlijken Schip aan de grond op de Westerschelde Honderdduizend plus extra premie uit Staatsloterij VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 VANMORGEN HEEFT de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen, het gerestaureerde zusterhuis op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort officieel in gebruik gesteld. Het gebouw dateert uit 1898 en was destijds het eerste zusterhuis dat aan een psychiatrische inrichting in ons land verbonden werd. Het initiatief daartoe werd genomen door de toenmalige geneesheer directeur dr. J. van Deventer, die met succes gestreefd heeft de zusters, die een verblijf hadden bij de afdelingen der patiënten, waardoor zij steeds ter beschikking stonden, een rustige woongelegenheid te bezorgen. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL GEBOREN: 5 t/m 12 dec.: Th. Stuker- Boekelo, d.; E. J. Kraaijenzank-Bijster- bosch, d. GETROUWD: 5 t/m 12 dec.: J. de Vries en A. C. Schoen; G. J. Kroon en J. E. H. Stokman; J. J. van den Heuvel en A. A. van den Belt; A. H. Paap en G. F. Radsma; J. Renssen en J. E. M. van Reenen. OVERLEDEN: Wed. J. de Geus-Borst, 77 jr; mej. A. J. Cloeck, 77 jr. In de loop der zestig jaar is het zuster huis, gelegen achter het hoofdgebouw, in verval geraakt en het voldeed de laatste tijd niet meer aan de eisen van de tijd. Stromend water was er op vele kamers niet aanwezig en het gebouw bevatte een aantal grote kamers bestemd voor vier zusters. Dringende reseturatie was nood zakelijk en daartoe is men het vorig jaar overgegaan. De zusters moesten tijdelijk elders worden ondergebracht en daarvoor waren diverse maatregelen getroffen. Er was op dat ogenblik een tekort aan ver pleegsters, een aantal zusters verbleef bij ouders of familie in de omgeving van het ziekenhuis en enkele gebouwen werden tot verblijven ingericht. Ook was de broe derafdeling tijdelijk bestemd voor de zus ters en de broeders, ongeveer veertig in totaal, werden in een hotel ondergebracht. Aan deze voor het personeel ongunstige toestand is een einde gekomen want het gerestaureerde zusterhuis is in gebruik ge nomen en de dames hebben daar reeds een prettig verblijf gevonden. De broeders zijn in hun oude omgeving teruggekeerd. Het gebouw bestaat uit vier woonlagen. De bovenste verdieping was vroeger een zolder, waar ook zusters een verblijf had den. Aan de buitenkant van drie woon lagen liepen brede gangen. Door deze gangen naar het midden te verplaatsen heeft men bereikt, dat aan twee zijden een groot aar)tal éénpersoonskamers tot stand zijn gekomen. Het gebouw telt er op het ogenblik honderdzestien. Alle zien er pret tig uit en aan de meubilering is veel aan dacht besteed. Voor de verbouwing waren er een grote eetzaal en een grote conversatiekamer. De eetzaal is verdwenen. De zusters kwamen reeds bijeen in een vroegere timmermans werkplaats, die gerestaureerd werd en er gezellig uitziet. Ook in de toekomst zullen daar de maaltijden gebruikt worden tot dat de nieuwe keuken in gebruik genomen zal worden, waarmee echter nog enige jaren gemoeid zijn. Aan deze keuken wordt een eetzaal gebouwd. In het huidige gebouw zijn vier conver- saitezalen tot stand gekomen; op de be gane grond is een algemene zaal, op de eerste verdieping de televisiezaal, op de tweede een muziekkamer en op de hoogste i— •CGCOOOCOOC ccocoocooc NED. ANTILLEN. - Ter gelegenheid j van het internationaal geofysisch jaar geeft de postadministratie van de Ne- derlandse Antillen op 10 december a.s. een postzegel van 15 cent (licht- en\ donkerblauw) uit met als voorstelling de kaart van Curagao, waarop de lig ging van het Nederlandse geodetisch- j astronomisch station en het Ameri- kaanse kunstmaan-waarnemingsstation is aangegeven. De postzegel is esthetisch verzorgd door A. van der Vossen uit Overveen naar een ontwerp van prof. R. Roelofs uit Delft. Hij zal ook aan de filatelistenloketten in Nederland ver- krijgbaar worden gesteld tegen de prijs van f 0.30. PORTUGAL. - Ter ere van de Portu gese dichter en schrijver José Joaquim de Cesario Verde (1855-1886) zal 12 december een serie van twee waarden in omloop worden gebracht. Het zijn de 1 esc. (twee tinten sepia op een groengele achtergrond) en 3.30 esc. (bruin en groen op een groengrijze ach tergrond). De zegels tonen beide zijn portret. De zegel van 1 esc. heeft een oplage van 10.000.000 en die van 3.30 esc. 2.500.000 exemplaren. tx rnrnmtCF ■m 'e WitKO STA fes tthrnr De politieke commissie van de UNO- Assemblce heeft een resolutie aangeno men, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop, dat verdere onderhandelingen zul len worden gehouden met het doel aan het volk van Cyprus het zelfbeschikkingsrecht te geven. De stemverhouding was: 33 voor en 20 tegen bij 25 onthoudingen. De uitslag is een slag voor Groot-Brittannië en Tur kije, die zich er tegen hebben verzet, dat in de resolutie wordt gesproken over zelf beschikkingsrecht. Een voorstel van Cana da, Chili, Noorwegen en Denemarken om dit eruit te laten, werd verworpen. Een Grieks amandement op dit voorstel daar entegen, om het zelfbeschikkingsrecht weer in te voegen, werd aangenomen. In de resolutie wordt verklaard, dat de UNO-Assemblee haar resolutie van 26 fe bruari bevestigt. De vergadering spreekt er haar bezorgdheid over uit dat geen vor deringen zijn gemaakt naar een oplossing van de kwestie, die de vrede in het be trokken gebied bedreigt. De Turkse afgevaardigde, Selim Sarper, had voor de stemming gewaarschuwd, dat aanvaarding van het Griekse voorstel de geweldpleging en het bloedvergieten op Cyprus zou doen toenemen, zonder dat een oplossing naderbij zou komen. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff-Tossizza, noemde het amendement van de vier landen „een manoeuvre". De Brit Allan Noble betoogde, dat de gevolgen op het eiland en elders ernstig zouden zijn als het probleem verkeerd wordt aange pakt. De kwestie is niet dat Groot-Brit tannië het beginsel van het zelfbeschik kingsrecht niet erkent, maar dat de toe passing van dit beginsel verschillend kan zijn. De Franse afgevaardigde Georges-Picot zei van mening te zijn dat de kwestie- Cyprus een binnenlandse aangelegenheid van Groot-Brittannië is. In hun vrije tijd komen de zusters in een der vier conversatiekamers van het gerestaureerde zusterhuis van het Provinciaal Ziekenhuis bijeen. verdieping eenu algemene zaal. Op alle verdiepingen zijn badkamers, keukens en kamers, waar huishoudelijk werk verricht kan worden. Het gerestaureerde gebouw is niet alleen ingericht voor verpleegsters, maar ook voor dertig dames die tot het huishoudelijk per soneel behoren. Het gebouw is bestemd voor het personeel dat reeds een aantal jaren in dienst is. Het overige verpleeg- sterpersoneel heeft onderdak in het zus terhuis aan de zuidzijde van het terrein, dat van de Brederodeweg af te zien is. Het eerste deel kwam in 1938 tot stand en het laatste in 1950. Het nieuwe gebouw is ontworpen door de technische dienst van het Provinciaal ziekenhuis en gebouwd door de firma Hol leman uit Santpoort. De eigen dienst heeft ook aan de uitvoering gewerkt. In de loop van het jaar zijn diverse ver beteringen in het ziekenhuis aangebracht. Onder meer is een gymnastiekzaal gereed gekomen en vorig jaar is een werkplaat- sengebouw in gebruik genomen. De offi ciële opening moest echter afgelast wor den wegens het overlijden van de vroegere geneesheer-directeur prof. dr. Kraus. De Commissaris der Koningin en leden van Gedeputeerde Staten hebben na de opening van het zuisterhuis ook de ver nieuwingen op het terrein in ogenschouw genomen. Voor de toekomst staan nog vele ver nieuwingen en uitbreidingen op het pro gramma. Om een goede inrichting op het terrein te verkrijgen is een planoloog aan gesteld die de commissie van bestuur ad viezen verstrekt. Zoals bekend is is men ruim een eeuw geleden met het verplegen van geesteszieken begonnen en in gebou wen die in de loop der jaren verouderd zijn. Modernisering is nodig, waarbij ook aandacht moet worden besteed aan de snelle ontwikkeling der wetenschap. Voor de naaste toekomst zijn er plannen een kliniek te bouwen, waarvoor de Provin ciale Staten reeds kredieten beschikbaar hebben gesteld. ADVERTENTIE Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee Vraagt eens geheel vrijblijvend inlich tingen over de RENAULT Fregate, Dauphine of R4. In alle opzichten kostenbesparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 duurder. VERENIGDE STATEN. - De Ameri kaanse posterijen gaan een postzegel van 3 cents (zwart) uitgeven, die de aan- i dacht vestigt op de godsdienstvrijheid in Amerika en tevens het feit herdenkt, dat 300 jaar geleden - in 1657 - de'. Remonstrantie van Flushing werd on- dertekend, een protest tegen een wet, die de beginselen van godsdienstvrij- heid aantastte. Deze wet werd bekrach- tigd door de toenmalige Nederlandse goeverneur Peter Stuyvesant. De zegel draagt een symbolische voorstelling, namelijk een hoed uit die tijd, een bijbel en een vederpen. Op 27 december a.s. in Flushing-Long Island-New York zal de zegel voor het eerst verschijnen. De oplage bedraagt 100 miljoen stuks en! het ontwerp is van Robert Geissman uit New York City. ï)0<X»000CCO00cmMOT00<XXD00O(X»CO30C)00005O00CO00C)300O0a President-Commissaris onderscheiden Dc burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft op een receptie van de Nederlandsche Luchtvaartpool n.v. mee gedeeld, dat het de Koningin behaagd heeft de president-commissaris W. de Vlaming, tevens directeur van de verze keringsmaatschappij Minerva te Amster dam te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. In de pool zijn de grote Nederlandsche verzekeringsmaatschappijen, die zich on der andere met luchtvaartassurantie be zig houden, verenigd. Het nauwe contact dat met de buitenlandse luchtvaartpools tot stand is gekomen, heeft tot gevolg gehad, aldus de burgemeester, dat Neder land een belangrijke plaats in de inter- nationale luchtverzekering is gaan in nemen. Bij de voorbereiding daarvan heeft de heer De Vlaming een belangrijke rol gespeeld. De heer P. R. Dijksterhuis, technisch directeur van de Philips Phonographische Industrie te Baarn heeft om gezondheids redenen verzocht per 31 december van zijn functie te worden ontheven. De heer Dijksterhuis blijft als adviseur aan de P.P.I. verbonden en zal zich tevens be lasten met bepaalde werkzaamheden ten behoeve van het Natuurkundig Laborato rium te Eindhoven. Met ingang van 1 ja nuari 1958 zal ir. A. J. J. Lambeek t.e Dordrecht de heer Dijksterhuis opvolgen. De Minister van Verkeer en Waterstaat deelt in zijn nota naar aanleiding van het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1958 van het staatsvissershavenbe drijf te IJmuidcn mee met genoegen ervan kennis te hebben genomen, dat ingestemd kan worden met toepassing van het begin sel van afschrijving naar vervangings waarde. Ook zijnerzijds wordt betreurd, dat door de hierdoor opgetreden verho ging van afschrijvingslasten tot tariefs verhoging voor enige bedrijfsonderdelen moet worden overgegaan. Dit is nood zakelijk om tot een sluitende begroting te geraken. Om deze reden kan tevens de re tributie niet worden verlaagd. Het behoort tot de taak van de aanvoer ders om de door hen gevangen vis geheel gereed voor de verkoop in de afslagruim te te plaatsen. Een gevolg hiervan is, dat de onkosten, die door het lossen, sor teren en wegen van de vis veroorzaakt worden, voor hun rekening komen. Beta ling van het weegloon door de aanvoer ders moet daarom juist worden geacht. De exploitatie van de werken en inrich tingen, die in beheer zijn bij het staats vissershavenbedrijf en de diensten, die dit bedrijf ten behoeve van het visserij bedrijf verricht, moeten als een ondeel baar geheel worden gezien. Er wordt steeds naar gestreefd, dat het totaal van lasten en baten van de gezamenlijke be drijfsonderdelen met elkaar in evenwicht Officier van Justitie te Zwolle (Van onze correspondent) ZWOLLE: In Urk is zaterdagavond j.I. een rel tegen de politie ontketend. Een menigte van enige honderden Urkers dromde samen om de politie te beletten een dronken man naar de politiepost te brengen. Een officieel bevel van de bur gemeester om naar huis te gaan werd door de inwoners genegeerd en van elf uur tot 's nachts half een bleef het publiek in ver zet bijeen. De politie, versterkt met colle ga's uit Emmeloord, slaagde er niet in de dronken man, de 29-jarige lasser F. H. mee te voeren. Deze kon zijn huis bereiken en oogstte van het publiek voor dit „suc ces" applaus. Gisterochtend echter stond hij reeds bij de Zwolse politierechter voor het hekje, geflankeerd door de 28-jarige visser T. R. en de 21-jarige opperman L. R., die zich eveneens wegens verzet moesten verant woorden. H. wist zich van het gebeurde weinig te herinneren, de twee anderen ontkenden de politie te hebben willen hin deren. De officier van Justitie mr. J, W. M. de Tombe richtte een ernstige waar schuwing tot de Urker bevolking het stel selmatige ondermijnen van het gezag te staken. Elke zaterdagavond wordt de politie van Urk gesard en getreiterd. Men dromt samen, sluit de politie in en reageert op aanmaningen om door te lopen met opmerkingen in de trant van „we doen toch niets, we mogen hier toch wel staan?" Het wordt tijd, aldus de officier van Justitie, dat Urk ook de Nederlandse wet ten gaat eerbiedigen. Het is thans reeds zo lang uit zijn isolement verlost, dat normale verhoudingen mogen worden ge- eist. Hij vorderde tenslotte tegen H. zes weken, waarvan vier voorwaardelijk, en een café-bezoek-verbod van twee jaar en onmiddellijke ten uitvoerlegging van het vonnis. Tegen L. R. en T. R. eist hij een week gevangenisstraf, wat betreft L. R. ook met onmiddellijke uitvoering, waar van hij voor T. R. afzag wegens huiselijke omstandigheden. De politierechter veroor deelde H. tot vier weken, waarvan twee voorwaardelijk en een café-verbod voor een jaar; L R. en T. R. beiden tot een week gevangenisstraf en veertig gulden boete. is. Hierdoor kan er bezwaarlijk van ge sproken worden, dat de exploitatie van de visafslag ongunstig wordt beïnvloed door de kosten van onderhoud en afschrijving op het havenbedrijf. Om dezelfde reden kan niet worden overgegaan tot een splitsing van de be groting van het bedrijf in een afzonderlij ke begroting met betrekking tot de haven en de visafslag. In de begroting, zoals die thans is samengesteld, worden bovendien de lasten en de baten van de bedrijfson derdelen afzonderlijk opgenomen, zodat reeds een volledig inzicht in de resulta ten van alle bedrijfsonderdelen wordt ver kregen. Het kapitaal, dat nodig is voor de ver betering van de havenoutillage wordt door het rijk aan het staatsvissershavenbedrijf verstrekt. Het is dus niet juist te stellen, dat de verbetering van de havenoutilla ge bekostigd wordt uit de afslagretribu tie. Uiteraard moeten de lasten van rente en afschrijving, die uit investeringen voortvloeien, door de inkomsten uit de verschillende heffingen gedekt worden. Tenslotte deelt de minister mee, dat de proeven, die tot nu toe met aluminium- kisten zijn gedaan, geen aanleiding heb ben gegeven om tot aanschaffing van deze kisten over te gaan. ADVERTENTIE /74.—, ƒ90.—, ƒ108.—, ƒ120.— Condities 4per week Wij berekenen géén rente lansstraat 61 Kerkstraat 8 Haarlem Beverwijk Hongaars toneel. Een onlangs opge richt toneelgezelschap, het Petöfi Theater, bestaande uit gevluchte Hongaarse ac teurs en actrices, heeft in New York zijn eerste opvoering gegeven. Twee bekende acteurs uit Boedapest, Eva Szorenyi en Sandor Szabo, vervulden de hoofdrollen in een stuk van Ferency Herczeg, een auteur wiens werk op bevel van het com munistische regime in Hongarije niet mag worden opgevoerd. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schürmann verklaarde, dat de moei lijkheden voor de Britse regering niet zo zeer de vraag betreffen hoe het recht over het onrecht moet zegevieren. De vraag is eerder hoe bepaalde strijdige aspiraties, die evenveel aanspraak op erkenning kunnen maken, met elkaar verzoend kunnen worden. Het is zeker niet de taak van de UNO een voorkeur uit te spreken voor een bepaalde oplossing. Het beste wat wij kunnen doen, aldus mr. Schür mann, is er voor zorgen dat wij niet de kansen schaden voor een uiteindelijke verzoening van allen met wier rechten en verlangens rekening gehouden moet worden. Onvoldoende meerderheid Tegen de resolutie stemden Australië, België, Canada, Chili, Columbia, Dene marken, Frankrijk, Groot-Brittannië, 'Ita lië, Luxemburg, Nederland, Nicaragua, Nieuw-Zeeland, Noorwegen; Pakistan, Perzië, Portugal, Spanje, Turkije en Zwe den. De resolutie moet nog behandeld worden door de UNO-Assemblee, waar echter een meerderheid van teppjipste tweederden (55 stemmen vóór) vereist is. NICOSIA (Reuter) Op Cyprus zijn donderdag weer ongeregeldheden voorge vallen. De politie moest van de vuur wapens gebruik maken om een einde te maken aan een betoging van Grieks- Cyprische scholieren in een dorp, waar een jongen werd gewond. De nieuwe Britse gouverneur verbaasde de Cyprioten door zich met een zeer klein gevolg te voet in de binnenstad van Nicosia te be geven, juist in het gebied waar de Turkse en Griekse wijken aan elkaar grenzen. Ontploffing ATHENE (Reuter) In het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst te Athene is vanmorgen een tijdbom ontploft. Men gelooft, dat de bom is gelegd uit wraak voor de Amerikaanse houding bij de stemming in de politieke commissie. Een Atheens dagblad noemt deAmeri kaanse houding „vijandig". (UP) Gisteravond zijn op het Griekse vliegveld Hellenikon, dat als basis voor de Amerikaanse luchtmacht gebruikt wordt, in de tele-communicatiecentrale en in de elektrische centrale bommen ont ploft. De politie heeft een groot gebied rond het vliegveld afgezet. De autoriteiten weigeren mededelingen te doen over de oorzaak van de explosies., In geheel Grie kenland is de politie paraat. Men brengt de explosies in verband met de aanslag op de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Athene. Brandweer moest toekijken. Doordat een petroleumlamp omviel, ontstond brand in een woning te Tolbert in de provincie Groningen. De brandweer kon door de drassige bodem niet bij het huis komen en moest lijdelijk toezien dat de woning ge heel uitbrandde. Een gedeelte van de in boedel en enig vee kon nog in veiligheid worden gebracht. Ongewild reisje. Twee loodsen van de loodsdienst te Harlingen hebben tegen hun wil een reisje naar Engeland gemaakt. Dinsdagnacht namelijk vertrok de lijnboot „Beijerland" van de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij uit Harlingen met bestemming Goole. Normaal worden de loodsen op de Vlieree door de loodsboot van boord gehaald, doch dit vaartuig zat door de lage waterstand aan de grond. De lijnboot heeft daarom de zeeloods en een aspirantloods meegenomen naar Engeland. Thuis voor Joodse studenten. Ten be hoeve van de Joodse studenten aan de Technische Hogeschool is in het pand Koornmarkt 9 te Deft een cultureel cen trum geopend, dat de naam Hillelhuis heeft gekregen. Het zal dienen voor cultu rele en geestelijke vorming van de Joodse studenten aan de T.H., wier aantal varieert tussen de honderd en honderdvijftig. Hillel was een groot Joods geleerde uit het begin van de christelijke jaartelling. Smokkelaars betrapt. Ambtenaren van de Belgische douane die in de streek van Moerbeke, nabij de Nederlands-Belgische grens patrouilleerden hebben in de nacht van woensdag en donderdag drie wielrij ders die pakken vervoerden, verrast. Bij het naderen van de douaniers sloegen de mannen op de vlucht. Zij lieten 20U kg. Nederlandse boter achter. Leeropdracht. Aan dr. B. de Goede, gemeentesecretaris van Utrecht, is op dracht verleend in de afdeling der alge mene wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Delft onderwijs te geven in het staatsrecht en het administratief recht. Dr. De Goede, die deze opdracht naast het gemeente-secretariaat zal waarnemen, gaat de colleges in het staatsrecht en het waterstaatsrecht voortzetten, die door prof. mr. A. C. Josephus Jitta werden gegeven. Prof. Josephus Jitta is onlangs gepensio neerd. Hongaar veroordeeld. Tot een gevan genisstraf van vier maanden en drie we ken, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, veroordeelde de Rotterdamse recht bank een 27-jarige Hongaarse fabrieksar beider, die er een gewoonte van had ge maakt in café's glazen bier te drinken, zon der dat hij ervoor wilde betalen. Hij had eerst als mijnwerker in ons land gewerkt, maar was door ruzies niet meer te hand haven geweest. Via het vluchtelingenkamp Uden was hij in Rotterdam gekomen, waar hij in twee machinefabrieken had gewerkt. ADVERTENTIE 1 8.35 per literfles (exclusie! statiegeld) JONGE JENEVER 38°/0 Het eerste punt, dat de raadgevende in- ter-parlementaire Beneluxraad in zijn vrijdag in Brussel gehouden plenaire ver gadering behandelde, was het gezamenlijk verslag van de drie regeringen inzake de samenwerking tussen de drie staten op het gebied van culturele toenadering. Daarover is uit naam van de commissie voor culturele aangelegenheden door de Belgische christen-democraat P. A. Ver bist verslag uitgebracht. Daarin worden vijf algemene en vijf bijzondere aanbeve lingen aan de goedkeuring van de raad voorgelegd. Vooreerst wordt opgemerkt, dat de culturele akkoorden zeer nuttig werk verrichten, maar dat de brede massa zo verregaand onwetend is van wat de cul turele akkoorden zijn en wat ze verwezen lijken. Hier ligt een nuttige en noodzake lijke taak te verrichten van voorlichting door de pers, zo lezen wij in het verslag. De intensivering der culturele toenadering blijkt des te noodzakelijker naarmate de daadwerkelijke toenadering tussen de vol keren meer en meer werkelijkheid wordt. In de derde plaats wordt gevraagd of niet meer kan worden gestreefd naar een in stitutionele werking, waarvoor algemene normen dienen te worden opgesteld. Het lijkt de commissie of de culturele samen werking nog wat te incidenteel plaats heeft. Zo wordt gevraagd of er in het UNESCO-verband geen maatstaf te vinden Een half uur lang heeft sluiswachter Van Oostveen uit Monnikendam al zijn krachten moeten inspannen eer hij met de hulp van zijn buurman - de snoek binnenhaalde, die hij op de foto Monnikendam. vol trots toont. Een meter twaalf meet het monster. Zijn gewicht bedraagt dertig pond. En voor de hengelaars, die graag willen weten waar die snoek nu zo gedijde: in het Stinkevel bij is, waaraan dan de toestand in de Benelux- landen kan worden getoetst, bijvoorbeeld voor de gelijkheid van de diploma's. Daar privé-initiatieven veelal uit echte behoef ten groeien, wordt gevraagd of de culturele samenwerking niet in hogere mate be scherming en steun kan verlenen aan spontaan werkende culturele bedrijvigheid. Het wordt op prijs gesteld, dat de rege ringen de artistieke prestaties van ama teurs zouden betrekken in de culturele samenwerking. Gevraagd wordt of het niet mogelijk is, dat de regeringen, voor de thans reeds gesubsidieerde toneelgezel schappen, de betrokken landen voortaan zullen beschouwen als een ongescheiden arbeidsterrein, en dat de toneelvoorstellin gen, welke zij in het andere land geven, als normale voorstellingen in hun exploi tatie mogen verantwoorden. Als bijzondere aanbeveling wordt allereerst de uitwis seling van hoogleraren genoemd. Er wordt de tweevoudige wens uitgesproken, dat verscheiden faculteiten zouden betrokken worden bij die uitwisseling. Verder dat dit uitwisseling van langere duur zou zijn. De commissie blijft aandringen, gezien het grote belang van dit probleem, op de gelijkstelling van getuigschriften en effec- tus civilis van de universitaire diploma's. In verband met. de spellingkwestie werd de wens geformuleerd, dat men spoedig tot een volledige eenheid zou komen, dit mede in het belang van de scholen. Gezien het buitengewoon belang, dat moet worden gehecht aan de schoolboeken voor geschie denis en aardrijkskunde is het van prak tische betekenis de belangstellenden be kend te maken met de instellingen, waar toe zij zich moeten wenden, teneinde met deskundigen in contact te komen. Ten slotte beveelt de commissie aan het bedrag der studiebeurzen te verhogen, gezien het stijgen der kosten voor levensonderhoud. Door onbekende oorzaak is donderdag avond omstreeks kwart over acht, in de „Put van Terneuzen" in de Westerschelde het uit 1921 daterende Costaricaanse vrachtschip „Patrick M", groot 1410 bruto- registerton aan de grond gelopen. Het schip was op weg naar Sluiskil. Sleep boten uit Terneuzen zullen trachten het assistentie te verlenen bij het vlotkomen. De honderdduizend, de hoofdprijs in de 537ste staatsloterij, bleek vanmorgen de laatst uitgelote grote prijs te zijn. De ge lukkige bezitters van het lot nummer 6138 krijgen dus tevens de premie van 30.000, die aan de laatst uitkomende hoge prijs wordt toegevoegd. De series van dit num mer zijn verkocht in Sneek, Middelburg, Den Haag, Utrecht en Eindhoven.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13