Bedrijfsberichten in ons land over 1957 niet ongunstig RIVELLA (JParida en de wijze Meester Pas op Effecten -en Geldmarkt Noordewind met regen NAAIMACHINES voor verkoudheid Labiele economische situatie Geen stimulansen uit Amerika; de beurs reageerde vrij beheerst op Indonesische situatië Mphenaar Wereldnieuws ió Aet zo 2 Bedrijfsregeling onverbin dend verklaard Lang verlof bij confectie fabriek te Almelo Steenfabriek te Kessel stilgelegd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Mercantile Bank of Canada boekte goede resultaten Verdere versterking extra reserves „Pagottan" Zes pet. lening te Nijmegen KEELTABLETTEN GELD MAKEN VRIJ D G 13 DECEMBER 1917 (Van onze financiële medewerker) ZOWEL IN NEW YORK ALS IN AMSTERDAM is het koerspeil opnieuw gedaald. Van stormachtige bewegingen is overigens noch hier noch in New York sprake; in tegendeel, de omvang van de fondsenhandel blijft uiterst gering, maar ook op de verlaagde koersen ontbreken, althans op de aandelenmarkt, veelal de kopers, die aldus hun wantrouwen ten aanzien van de naaste toekomst doen raden. In de V. S. heeft de jongste discontoverlaging op de kapitaalmarkt wel enige ontspanning ge bracht, maar de berichten uit het Amerikaanse bedrijfsleven wijzen nog steeds op een verminderde activiteit in de meeste takken van industrie en bij de spoorwegen. De decembermaand is trouwens doorgaans geen periode van grote levendigheid op de beurzen, omdat men tegen het einde des jaars meer geneigd is oude posities af te bouwen dan nieuwe op te bouwen. De situatie in Indonesië beïnvloedde de beurs ongunstig. Hoewel de Nederlandse handel op dat land de laatste jaren tot 2Vs 3 percent van onze totale buitenlandse handel is ingekrompen, is dat deel gezien de noodzaak tot exportvergroting ter compensatie van de verminderde binnenlandse afzet een niet te veronachtzamen grootheid. De inkomsten uit Indonesië, *n bedrag van ongeveer 1 miljard zouden, indien zij zouden wegvallen, ook een niet gemakkelijk in te halen schade betekenen. Men kan niet zeggen dat de situatie in Indonesië deze week erger is geworden, maar de vooruitzichten blijven ook na de verrassende wending van gisteren vooralsnog onzeker. Het is een gelukkige omstandigheid dat vele handelsondernemingen, de H.V.A. de Vereenigde Delimijen, de Amsterdam Rubber, de Internatio, Lindeteves en an deren reeds jarenlang bezig zjjn zich op andere delen van de wereld te oriënteren; de inkomsten van deze ondernemingen waren tot dusver echter nog voor een groot deel uit Indonesië afkomstig. De Ne- derlandsche Handel Mij. heeft haar aan deelhouders deze week overigens een hart onder de riem gestoken met de mede deling dat de positie van de instelling door de jongste gebeurtenissen in Indonesië niet wordt aangetast en ook van de Na tionale Handelsbank is bekend dat zij haar Indonesische belangen nagenoeg ge heel afgeschreven en in 1956 geen Indo nesische baten meer als winst heeft ge boekt. Men mag wel aannemen dat de koersdaling, welke de laatste tijd voor de aandelen van deze instellingen is tot stand gekomen, de eventuele verliezen in vol doende mate weerspiegelt. Ook kan men zich moeilijk voorstellen dat aandelen als die van de Internatio en Borsumjj niet meer dan 50, respectievelijk 30 percent waard zijn. Het is geen wonder dat met name de aandelen van scheepvaartmijen, welke in en op Indonesië varen, het hebben moe ten ontgelden. Aandelen Kon. Paketvaart, die in 1956 nog 218 noteerden, zijn tot 90, aandelen Nederlandsche Scheepvaartunie, die in 1956 nog een koers hadden van 201, zijn tot ongeveer 100 percent gedaald, waarna weer een herstel is ingetreden. In tussen blijven ook de berichten uit de scheepvaart in het algemeen nog weinig bemoedigend, daar van een herstel op de vrachtenmarkt nog geen sprake is. Be richt wordt dat de Shellgroep is begonnen met het opleggen van enige tankschepen, nadat de British Petroleum Cy dit reeds eerder heeft gedaan. Daarentegen heeft de directie van Van Ommeren, die voorname lijk bij de tankvaart is betrokken laten ADVERTENTIE Speciale aanbieding Zimmermann PIANO kruissnarig als nieuw in ker senhout, vijf jaar garantie 995. KRUISWEG 49 TEL. II532 HAARLEM ALLES OP MUZIEKGEBIED/ De minister van Economische Zaken heeft het agenten-grossiers-contract, een bedrijfsregeling op het gebied van de han del in licht elektrotechnisch installatie materiaal, onverbindend verklaard. Dit contact hield een regeling in, waar bij het de agenten verboden was aan an dere grossiers dan aan hen, die tot het contract waren toegetreden, te leveren. De grossiers was het verboden van anderen dan de aangesloten agenten te betrekken. Deze regeling had in de eerste plaats tot gevolg dat de levering van fabrikan ten aan grossiers alleen mogelijk was door inschakeling van een agent. Het contract ontnam hiermede de fabrikant de vrijheid al dan niet een agent aan te stellen. Dit laatste is echter zozeer van het individuele ondernemersbeleid, in verband met de door de fabrikant te voeren verkooppoli- tiek, dat hij een dergelijke beslissing in volle vrijheid moet kunnen nemen, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee. Voorts belette de regeling de agenten en dus ook de fabrikanten rechtstreeks te leveren aan anderen dan de grossiers. Dit wordt eveneens als een niet gemoti veerde inperking van de vrijheid voor de agenten en daarmede voor de fabrikanten beschouwd. Op grond van deze overwegin gen achtte de minister het contract in strijd met het algemeen belang en heeft hij het onverbindend verklaard. Het in deze branche bestaande „scha kelaarscontract" werd eveneens in strijd met het algemeen belang geacht, omdat de gevolgde methode van prijsvast stelling tot starre en in vele gevallen te hoge prijzen leidde. Dit contract is echter inmiddels door de betrokkenen zelf reeds opgeheven. Over enkele andere in deze branche bestaande contracten zal nog na der worden beslist. weten dat haar resultaten over 1957 niet bij die van 1956 zullen achterblijven en de koersdaling van haar aandelen van 343 in 1956 tot ongeveer 200 thans meer aan het gevoel dan aan het verstand moet worden toegeschreven. Afwachtende beleggers Dat het gevoel in deze tijd op de beurs domineert, blijkt ook wel uit de aanhou dende koersdaling van aandelen Konink lijke, die in de oude noteringsvorm van on geveer 750 percent zijn gedaald, zijnde on geveer 400 percent beneden de hoogste stand van ongeveer 1150 percent. De ko mende emissie, welke thans in januari wordt verwacht, werpt hier haar schaduw vooruit Nog sterker spreekt het gevoel bij de aandelen Dordtsche, welke op grond van het aandelenbezit Koninklijke 1.2 maal zo hoog mogen noteren,' dus bij een koers van ongeveer 750 voor de Konink lijke, op ongeveer 900 percent, terwijl de beurskoers zelfs beneden 750 ligt. Naar thans verluidt zal de Dordtsche bij de emissie van de Koninklijke haar bezit zo danig uitbreiden dat straks achter elk aandeel Dordtsche weer een aandeel (no minaal f 1000) Koninklijke ligt. Tal van beleggers schijnen tegen de komende emis sie him kruit droog te houden. Nederlandse industrie Wat de Nederlandse industrie betreft, de tussentijdse mededelingen over het af lopende jaar zijn in doorsnee zeker niet ongunstig. In het algemeen zijn de orders wat ingekrompen, maar terecht wordt op gemerkt dat men de laatste jaren op dit punt ook wel wat verwend was. Zeker is dat in tal van bedrijven, zowel bij de fa brieken als bij de groothandel, naar zo klein mogelijke voorraden wordt ge streefd, niet alleen omdat men eerder een prijsdaling dan een prijsstijging verwacht, maar niet het minst ook omdat men we gens de hoge debetrente het liefst zo wei nig mogelijk bij de bankier in het krijt staat. Bij de banken ziet men dan ook het bedrag der uitstaande debiteuren ver minderen. Klachten over het stijgend kos- tenpeil komen in de meeste bedrijfsbe richten voor en hier ligt dan ook een van de knelpunten voor onze economie, waar op ook nog eens in het verslag van de Hollandsche Bank Unie wordt gewezen. Dat de vakbonden in ons land geen nieuwe loonronde voorstaan en anderzijds in de Duitse metaalindustrie een loons verhoging plaats vindt zal uiteraard aan de concurrentiepositie van ons land ten goede komen. Overigens is het onvermijdelijk dat een periode van deflatie met een verminderde economische bedrijvigheid en een ruimere arbeidsmarkt gepaard gaat. Dat de re gering bij monde van minister Suurhoff zich heeft gehaast te verklaren dat zij, als de werkgelegenheid verder afneemt, voor „aanvulling" nieuwe koopkracht zal zorgdragen, bewijst wel de labili teit van de huidige toestand. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 ADVERTENTIE '//nf/chy (/{in oHf/ci.) Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven. Tijdens een vergadering van de onder nemingsraad van Bendien's Confectiefa brieken n.v. te Almelo, is besloten een lang kerstverlof te geven. De produktie- afdelingen zullen gesloten zijn van 21 de cember tot en met 4 januari. De steenfabriek De Wijs n.v. te Kessel is wegens afzetmoeiljjkheden tijdelijk stilge legd. Het ongeveer 40 man tellende perso neel is ontslagen. De fabriek heeft sinds drie jaar in volle produktie ook gedurende de wintermaanden gedraaid, maar door de teruglopende bedrijvigheid in de woning en utiliteitsbouw is de afzet gaan stag neren. Op het fabrieksterrein is een voorraad van 800.000 metselstenen gevormd. Men hoopt deze tegen het begin van de voor jaarscampagne voor een goed deel geruimd te hebben. Euro-onderzoek De interimcommissie der Europese Gemeen schappelijke Markt, die met haar werkzaamheden begon na de ondertekening van de verdragen van Rome in maart van dit jaar, heeft deze beëindigd. De commissie heeft zich beziggehouden met een voorbereidende studie van de eventuele aanvul ling van de gemeenschappelijke markt der zes landen met een Europees vrij handelsgebied en de betrekkingen tussen de gemeenschappelijke markt en de G.A.T.T. De voorzitter, baron Snoy, zal op 19 december over de verrichte werkzaam heden rapport uitbrengen aan de zes ministers van Buitenlandse Zaken. Japanse olieconcessie Een woordvoerder van de Japans-Arabische oliemaatschappij, die door een groep Japanse za kenlieden is opgericht voor het zoeken naar en het exploiteren van olievelden in Saoedi-Arabië, heeft bekendgemaakt, dat de Japanse zakenlie den oorspronkelijk de regering van Saoedi-Ara bië een winstaandeel van 50 percent hadden aan geboden. De grote concurrentie van oliemaat schappijen uit het westen heeft de Japanse za kenlieden echter genoodzaakt hun aanbod te verhogen en onder het met Saoedi-Arabië geslo ten contract zal dit land thans een winstaandeel van 56 percent ontvangen. Amerikaanse vakbondswensen Het grootste Amerikaanse vakverbond, de A.F.L.-C.I.O., heeft op een congres te Atlantic City (New York) zijn wensen voor 1958 geformu leerd. Die wensen omvatten aanzienlijke loons verhoging, een kortere werkweek, betere voor zieningen in geval van ziekte en een betere pen sioenregeling, uitbreiding van het stelsel van ge garandeerde lonen etcetera. De vice-voorzitter Walter Reuther verklaarde onder luide bijval, dat de inflatie een gevolg is van de politiek van het „grote kapitaal", dat „zich van een oneven redig deel van de opbrengst van onze groeiende economie meester maakt". Scheepstarievenkwestie Acht leden van de Hongkong-Japan Freight Conference, de Peninsular and Oriental, de Bri tish India, de Eastern and Australian, de Bank Line, de Ellerman Line, de Ben Line, de Royal Interocean Line (Nederland) en de Knutsen Line, zijn van plan zich voor februari uit de conferen tie terug te trekken, omdat sommige aangesloten scheepvaartmaatschappijen kortingen van vijf tot tien percent op hun vrachttarieven aanbieden terwijl bovendien de tarieven van niet-aangeslo- ten maatschappijen 20 percent lager zijn dan de tarieven der conferentie. Pryzen voor scheepsbunkers De Esso Export Ltd heeft naar Esso Nederland mededeelt bekendgemaakt, dat zij met ingang van 12 december is overgegaan tot een prijsver laging voor scheepsbunkers in de voornaamste Europese havens, bedragende 5 shilling per long ton voor stookolie en 10 shilling per long ton voor diesel-gasolie. Atoomovereenkomst Canada en de Duitse Bondsrepubliek hebben woensdag te Ottawa een overeenkomst gesloten voor samenwerking op het gebied van het vreed zaam gebruik van atoomenergie. Deze overeen komst is voor de tijd van tien jaar aangegaan. De positie van Frankrijk De bestuurscommissie van de Europese Beta- lings Unie (E.B.U.) heeft de positie van Frank rijk bestudeerd tijdens haar voortgezette bijeen komst op het Chateau de la Muette. Franse des kundigen gaven inlichtingen over verschillende vraagstukken in het bijzonder over de betalings balans. Russisch goud In Londen is gisteren een Russisch schip aan gekomen met 116 kisten baar goud, voor een to tale waarde van ruim 70 miljoen gulden. (UP). Het weer in West-Europa wordt be heerst door een depressie, waarvan het centrum zich boven Bretagne bevindt. De depressie houdt in onze omgeving een oos telijke stroming in stand, die lucht uit Duitsland aanvoert, waarin de tempera turen gematigd zijn voor de tijd van het jaar. De frontale storing veroorzaakte in de nacht van donderdag op vrijdag enige regen. Aan de oostflank van de depressie stroomt zachte lucht uit de Middellandse Zee naar de Alphen met als gevolg, dat tegen de zuidelijke berghellingen over vloedige regens voorkomen. In Locarno werd in één etmaal 102 mm afgetapt. De regen duurt daar onvermin derd voort, doordat in de Golf van Genua een nieuwe storing tot ontwikkeling komt, die zich over de Alphen naar Duitsland uitbreidt. Bij de nadering van deze depressie zal de wind naar noordelijke richtingen draaien. De aanvoer van de lucht komt dan van de Noordzee met plaatselijk enige regen en mogelijk in de noordelijke pro vincies met natte sneeuw. De gemiddelde temperaturen blijven even boven het vriespunt. WEERRAPPORTEN Zaterdag 14 december Zon op 8.43 uur, onder 16.30 uur. Maan op 0.20 uur, onder 12.40 uur. Maanstanden 14 dec. 06.45 uur laatste kwartier 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 14 december Hoog water: 8.44 en 21.14 uur. Laag water: 4.01 en 16.30 uur. Temperaturen: bulten- a u ■a S en binnenland heden- 'h e, U g morgen 7 uur. Neerslag.5 o S 4) M O laatste 24 uur. S73 •S C.S Helsinki half bew. zzo 16 0,1 Stockholm geheel bew. nno -6 0 Oslo licht bew. windst. -8 0,2 Kopenhagen sneeuw no 1 Aberdeen licht bew. n 0 3 Londen regen no 4 19 Amsterdam regen ono 2 3 Brussel mist windst. 3 5 Luxemburg zwaar bew. ono 3 1 Parijs onbewolkt ozo 4 10 Bordeaux regenbui zzw 8 24 Grenoble geheel bew. o 8 23 Nice regen nnw 8 91 Berlijn geheel bew. o -1 0 Frankfort regen windst. 1 0.1 München zwaar bew. zzw 4 0 Zürich regen nno 3 2 Genève geheel bew. o 4 5 Locarno regen windst. 2 102 Wenen regen zzo 9 0,1 Innsbruck zwaar bew. o 14 0 Rome regen zzo 15 3 Ajaccio regen zw 13 0,4 Mallorca onbewolkt windst. 13 1 Den Helder lichte regen ono 3 4 Ypenburg geheel bew. o 3 4 Vlissingen geheel bew. ono 4 5 Eelde geheel bew. ono 1 0,6 De Bilt geheel bew no 2 4 Twente geheel bew. ono 1 0,4 Eindhoven geheel bew. o 3 3 Vlv. Z.-Limb geheel bew. o 4 4 12. Toen Joris zag, dat het kistje alleen juwelen bevatte, wanneer iemand het opende met een eerlijk gemoed, verscheen er een peinzende trek op zijn gelaat. Hij zette zich neer met een stapel dikke boe ken en begon daar vlijtig in te lezen, ter wijl hij nu en dan een aantekening maakte. „Je bent wel plotseling erg geïnteresseerd in oosterse wijsheid, Joris!", sprak Panda wantrouwig. „Je wilt zeker leren hoe je de juwelen te pakken krijgt zónder een eerlijk gemoed!" De vredelievende ooster ling was diep geschokt door Panda's woor den. „Ach, broeder Panda! Wat zijn dat toch steeds voor Onvriendelijke Gedach ten!", riep hij verdrietig. „Laat de knaap begaan, wijze meester!", sprak Joris be rustend. „Ik. zal hem bewijzen hoe oprecht mijn bedoelingen zijn. En tegelijk zal ik eens onderzoeken of HIJ wel waard is om het licht der oosterse wijsheid uit te dra gen". Daarop overhandigde hij Panda het papier met aantekeningen en zijn ganze- veder. „Ik heb hier namelijk enige magi sche handelingen neergeschreven", ver klaarde hij, „die broeder Panda moet ver richten. Daardoor zal de westerse wereld geloven in de kracht van het oosterse den ken!" „Magische handelingen?", vroeg Panda ongerust„Moet i k die gaan ver richten Filiaal Nat. Handelsbank Blijkens het verslag van The Mercan tile Bank of Canada (Canadees filiaal van de Nationale Handelsbank n.v. te Amster dam) per 30 september 1957 werd een ver dere verbetering bereikt in de verhouding van exploitatiekosten tot de winst. De al gemene vooruitgang stemt tot tevreden heid. De kantoren in Montreal, Toronto en Vancouver geven de bank op het ogen blik ruime armslag voor haar werkzaam heden. In de jaarvergadering heeft de presi dent, de heer H. E. Moquette, erop ge wezen dat aan het eind van het vierde boekjaar het balanstotaal van de bank 25 miljoen dollar groot is tegen verleden jaar 19 miljoen dollar. In een tijdvak van geld- schaarste zijn de deposito's onafgebroken gestegen. Kredieten en gelden in disconto zijn toegenomen van 9 miljoen dollar tot 12 miljoen dollar. Hoewel de onmiddellijke vooruitzichten in Canada onzeker zijn, is men optimis tisch ten aanzien van de toekomst. De „Pagottan" handel- en landbouw- maatschappij n.v. heeft na afboeking der kosten en afschrijving over 1956 een saldo winst behaald van ƒ31.630 (v.j. 3.308). Dit wordt toegevoegd aan de extra reser ves. Er wordt wederom geen dividend uit gekeerd. Tijdens het verblijf van de directie in In donesië is aldaar de jaarvergadering ge houden van de n.v. Perusahaan Perkebu- nan Pagottan, waarin de jaarcijfers over 1955 zijn goedgekeurd. Het winstsaldo hier bedroeg rp 2.649.268. Dit is aangewend voor afschrijving o;J de verliezen van 1953 en 1954 waarna een ver liessaldo van rp 510.000 op nieuwe rekening overgaat. De financiële resultaten over dit jaar zullen een relatief groot verliessaldo tonen. In 1957 zijn 98.250 quintalon suiker verkre gen. Hoewel de resultaten van deze cam pagne beter waren dan over 1956 vreest de directie, dat de financiële uitkomsten vol strekt onvoldoende zullen blijken gezien de sterk stijgende kostprijzen. Vrijdag 13 december wordt de inschrij ving opengesteld op 360.000 6 pet. obliga ties in stukken v. 1.000 en 500 ten laste van de instelling R.K. Begraafplaats te Nijmegen tot de koers van 100 percent door de Nederlandsche Credietbank n.v., Lentjes en Drossaerts n.v. en Arnold Gilis- sen's Bank n.v. De storting op de toegewezen obligaties is op vrijdag 27 december a.s. De lening is aflosbaar in de jaren 1963 tot en met 1992 en wel in 30 jaarlijkse termijnen elk groot 12000. Vervroegde algehele of ge deeltelijke aflossing is n i e t toegestaan. Doel van de lening is de bouw van 'n aula een parkeerterrein en de aanleg en afras tering van de gehele begraafplaats. Het exploitatie-overschot in 1956 heeft .6.397 bedragen. ADVERTENTIE Neem tijdig ^r0éfë TAKfrtN ïrziri.SÉfeg Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHTUPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Tegen. Het Egyptische parlement heeft woensdag een wetsvoorstel tot beper king van het recht tot echtscheiding van de mohammedanen verworpen. Het ontwerp was ingediend door de volksvertegenwoordiger Hoessein El Goarani. Geen van de andere parle mentsleden sprak zich vóór het ontwerp uit. Het ontwerp hield in, dat de mo hammedaanse mannen toestemming van de rechter moeten verzoeken om hun vrouw te verstoten. Hondeweer. Het regent reeds anderhalf etmaal lang zeer hevig in Noord-Ita- lië. De Rivièra wordt door stormen ge teisterd. In de Alpen valt overvloedig sneeuw. De meeste passen in de Dolo mieten zitten dicht. Een groot gedeel te van Lombardije en Piemont is door mist bedekt. Verband? Een Brits comité, bestaande uit negen vertegenwoordigers van ta baksmaatschappijen, heeft voorlopig verklaard, dat er „ernstige twijfel" over bestaat, of er verband is tussen roken en longkanker. Bij de onderzoe kingen naar de oorzaak van longkan ker is tot dusver de invloed van gene tische en psychosomatische factoren vrijwel geheel buiten beschouwing ge bleven. Het comité heeft voor het on derzoek al 2,6 miljoen gulden besteed. Uitvinder. De uitvinder van de telex, Fre- derik G. Creed, is donderdag in de ouderdom van 86 jaar overleden. Creed, een Canadees van afkomst, die in het begin van deze eeuw naar Enge land is gegaan, heeft een telegrafisch verbindingssysteem uitgevonden, waarbij de seinen werden overgebracht door een geponste band. Op deze band jes stonden de door speciale machi nes, die sinds jaren zijn naam dragen, geponste berichten. Het grootste deel van de thans over al gebruikte telextoestellen is ontstaan uit het door Creed vervaardigde toe stel. Evacuatie. Volgens de Daily Mirror zijn tien reddingsschepen op volle snelheid op weg naar het vulkanische eiland Ma- nam bij de noordkust van Nieuw-Gui- nea om 4.000 inheemsen te evacueren, die door een eruptie van de bijna 1.500 meter hoge vulkaan van dit eiland be dreigd worden. Een asregen zou het eiland reeds onbewoonbaar gemaakt hebben. Geen pijn. Rudolf Broedl in Graz raakte met zijn linkerbeen onder zijn vracht auto bekneld, toen deze aan de voet van een helling kantelde. Een toegesnelde dokter gaf hem, ondanks zijn verzeke ring, dat hij géén pijn had een pijnstil lende injectie. Later bleek hem, dat het totaal verpletterde been van de man een kunstbeen was. Ingedrukt. De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat de bovenbouw van de Amerikaanse torpedobootjager „Manley" des nachts tijdens een zware storm tussen de Azoren en Spanje door de hoge zee is ingedrukt. Een man kwam om en verschillende opvarenden werden gewond. Van drie der gewon den is de toestand kritiek. De oorlogs bodem is op weg naar de zesde vloot in de Middellandse Zee. Ingezogen. Toen test-piloot Don Lucy don derdag in Blackpool met een straalja ger van de Royal Air Force, de aan loop nam om op te stijgen, werd een zeemeeuw de inlaat van de straalmo tor binnengezogen. Op de controletoren hoorde men een harde klap. Het vlieg tuig kwam niet los van de grond, schoot de startbaan voorbij, dook met de wielen in zachte grond en kwam met de neus tegen het hek van het vliegveld tot staan. Ondermijnd. Kort na middernacht is in Jaen in Spanje een door langdurige re genval ondermijnde muur van een openluchtbioscoop bezweken, waardoor een woonhuis, dat tegen de bioscoop was aangebouwd, werd ingedrukt. In dat huis woonden verschillende gezin nen. Vier personen werden gedood en 19 gewond. Alle gewonden zijn naar zie kenhuizen overgebracht. Eruit. Het bestuur van de A.F.L.-C.I.O. heeft de 160.000 leden tellende en cor rupt bestuurde bakkersbond uitgesto ten. Er werd ook critiek geoefend op het werk van de commissie, die onder leiding van senator John L. McClean- nan een onderzoek instelt naar corrup tie in het vakbondswezen. De corruptie aan werkgeverszijde zou ternauwer nood zijn onderzocht. Snel. Een Amerikaanse jachtbommenwer per, een tweemotorige F 101 A Voodoo, heeft donderdag het wereldsnelheids record voor straalvliegtuigen verbe terd en op 1.932 km per uur gebracht. DE OVERHEDEN waren in de middel eeuwen bijzonder scherpzinnig in het vin den van wegen om het geld van de bur gers naar de schatkist over te hevelen. Vermogensbelasting, accijnzen, hoofdelijke omslagen, invoerrechten, omzetbelastingen, leges, gedwongen leningen, muntontwaar- ding, kortom, de poorters en landlieden in die dagen werden op precies dezelfde wijze uitgeknepen en uitgezogen als tegenwoor dig, ook al bezigde men voor die plagen andere namen. Het venijn zit nu eenmaal niet in het woord, maar in de daad en in dit opzicht was het in de middeleeuwen even erg als in onze tijd. In de middeleeuwen was de uitgifte van zgn. rentebrieven een zeer gebruikelijk middel voor de over heid om aan geld te komen. Oorspronke lijk was dit een vinding uit de 12de eeuw, toen vrome leken hun vermogen aan de kerk schonken onder beding van levens lange rente. Tegenwoordig zouden we dit een lijfrente noemen. Dit idee viel buitengewoon in de smaak bij de stedelijke besturen, die hierin een middel zagen om op korte termijn veel geld in handen te krijgen. De oorspronke lijke ideëele overweging ging hierbij vol komen teloor, omdat het een doodgewone koop was geworden: aan de stad werd een kapitaal geschonken en in ruil daarvoor verwierf men het recht op een levenslange rente. Dit was dus precies dezelfde opvat ting als we bij de burgers van Milete in het jaar 203 vóór Chr. ook reeds hebben aangetroffen. Uit het jaar 1228 zijn zes lijfrentebrieven bewaard gebleven, uitgegeven door de stad Doornik, waarin nauwkeurig is om schreven welke rechten en verplichtingen uit de lijfrente-overeenkomst voortvloei den. Dit is een duidelijke aanwijzing, dat het uitgeven van rentebrieven toen al ge ruime tijd aan de gang was, want deze stipte omschrijvingen kunnen uitsluitend het gevolg zijn van de ervaringen die de overheden uit vroegere overeenkomsten hadden opgedaan. De oudst bekende lijfrente-overeenkomst uit ons land stamt uit 1380 en is afkomstig uit de stad Aardenburg, maar ook dit jaartal wil geens zins zeggen, dat de uitgifte van rentebrieven in ons land niet veel eerder is begon nen. De nog overgeleverde rekeningen uit de 13de eeuw van Vlaamse, Franse en Duitse steden leveren het be wijs, dat de verkoop van lijfrenten door de steden algemeen verbreid was en er is niet de minste reden te veronderstellen, dat ons land hierop een uitzondering vormde. Aangelokt door de overweging, dat men ogenblikkelijk een som gelds in handen kreeg, wierf de stad haar cliënten niet alleen onder de eigen burgers, maar zond ook agenten en acquisiteurs uit, die tegen provisie in andere gewesten - bijvoor beeld in Vlaanderen en Brabant - rente brieven moesten plaatsen. In de 15de eeuw werden burgers van Brugge, Gent, Brussel, Mechelen, enz. geteld onder de lijfrente trekkers van onze steden. En door de con currentie en de steeds verleidelijker aan biedingen van de in geldnood verkerende steden, overschreed het rentebedrag vaak de gebruikelijke 10 °/o en bereikte soms 20 °/o! Dat dit op een catastrofe moest uit lopen, spreekt welhaast vanzelf. Daarover een volgende keer (Nadruk verboden) H. Tétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2