Pools visserijbedrijf heeft tot 1960 een omvangrijk nieuwbouwprogramma Ook vijf visserijmoederschepen zijn in aanbouw gegeven Beverwijkse kruisverenigingen verhoogden contributie Conflict in de melkhandel door ontslag toegespitst „Gezellig Samenzijn" behaalt provinciale clubtitel Binnenkort oprichting kraamcentrum Maandag weer tien melkslijters naar de A.M.C. D.C.IJ. verliest van D.S.T.O, in de laatste ontmoeting Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren Mankementen aan tot 1955 gebouwde schepen „Inkoopcombinatie" als oplossing? Medische verzorging tijdens het weekeinde Anti-Atoombom-Actie van Velser comité Hoofdprijzen Staatsloterij Handbalnïeuws van „Full-Speed" Overleg tot verbetering van toelatingsexamens voor hoger onderwijs Voor K.N.H.S. om blok- walserij bij Bosweg uit te breiden - IJ EMBER 195 7 AAN EEN SNELLE UITBREIDING van de Poolse visserijvloot wordt thans door de twee grote staatsrederijen, het „combinat" in Rostock-Marienehe en het „combinat" in Sassnitz, hard gewerkt. Dit blijkt uit een publicatie over de bouw van visserijvaartuigen op Oostduitse werven in het orgaan „Schip en Werf" van 29 november. Het „combinat" te Rostock beschikt thans over 35 loggers en 21 trawlers en het hulpschip „Robert Koch". Tot 1960 wordt deze vloot met vijf trawlers uitgebreid. Deze schepen zijn 62 meter lang en zijn uitgerust met een 920 pk motor. Tot dat jaar wil men ook vijf visserijmoederschepen bouwen, die 88 meter lang zijn, een vaart van elf mijl hebben en een laadruimte van 1404 kubieke meter. De fileer- en koelinstallatie heeft een capaciteit van 20 ton per dag, terwijl de vangcapaciteit 5000 ton bruto bedraagt. De bemanning van deze schepen zal 108 koppen tellen. Sinds het begin van dit jaar is voor de Poolse rederij reeds een fabriekstrawler in de vaart, die volgens de beginselen van de Engelse fabriekstrawler „Fairtry" op de Neptunuswen te Rostock werd gebouwd. Het tweede „combinaat" in Polen, dat van Sassnitz, beschikt over 210 kotters met een lengte van 16 tot 24 meter, die alle in de Oostzee opereren. Ook in Polen blijken plannen te bestaan om voortaan meer trawlers en minder loggers te gaan bouwen. De capaciteit wil men echter in hoofdzaak opvoeren door het in de vaart brengen van een groter aantal fabrieksschepen. Deze schepen kunnen de vangst van de loggers en traw lers overnemen en deze geheel ot gedeel telijk op de terugreis verwerken. Bovendien is door Polen onlangs een speciaal reparatievaartuig in de vaart ge bracht, dat volledig machinaal is uitgerust om op volle zee scheepsreparaties te ver richten. Een dergelijk schip is de „Bereitschaft", waarin zich een mechanische werkplaats, een buizensmederij en een timmermans werkplaats bevinden. Ook reparaties on der water kunnen worden uitgevoerd. De bemanning bestaat uit 17 koppen en de kruissnelheid bedraagt 8 knopen. Vele tegenslagen Het bouwen van visserij vaartuigen blijft in Polen zowel voor de export als voor de binnenlandse behoefte van betekenis, al moet er in één adem aan worden toege voegd, dat men tot nu toe met de trawlers bijvoorbeeld niet erg gelukkig is geweest. De trawlers, die tot 1955 werden ge bouwd het combinaat Rostock-Marie nehe bezit hiervan zes stuks vertonen verschillende ernstige mankementen. Ze zijn te weinig stabiel, vooral omdat de bovendeksruimten veel te hoog zijn. Bij windsterkte 8 moet men het werk staken. Bovendien koelt de koelinrichting onvol doende of ze valt teveel uit. Het schip is uitgerust met een lier, die een trekver- mogen van 8 ton heeft, terwijl 11 ton nodig zijh. Er bestaat in Oost-Duitsland echter geen enkele fabriek die dergelijke lieren vervaardigt. Bij de van 1955 tot en met 1956 gebouw de trawlers is de opbouw bovendeks veel lager (de brug 2,5 meter), maar men heeft dezelfde rompvorm behouden. Ook heeft men nu een 950 pk-motor gebruikt met een betere aandrijving, terwijl ook de koelin stallatie werd verbeterd. Het betreft hier een trawler van 1100 brt., met een topsnel heid van 8,5 zeemijl, een snelheid bij het binnenhalen van de netten van 5 mijl, een actieradius van 3000 zeemijl, een laadver mogen van 220 ton, een meegevoerde bal last van 9 ton en met 36 koppen beman ning. Toch stelt ook deze niet helemaal tevreden. De loggerbouw Wat loggers betreft, liep kortgeleden het vijfhonderdste schip op de werf van Stral- sund van stapel. In de jaren 1950 tot 1955 werden hier 300 loggers en 10 trawlers gebouwd. Het zijn vis-, tank- en koellog- gers, die overwegend naar de Sovjet-Unie worden geëxporteerd. De laatste tijd schijnt de belangstelling voor dit type visserij vaartuig echter niet meer zo groot te zijn, want Stralsund heeft besloten in de toekomst meer trawlers te gaan pro duceren. De tot nu gebouwde loggers zijn 39,15 meter lang, 7,30 meter breed. Ze hebben een machinevermogen van 4000 pk en een vangcapaciteit van 1550 man den of 93 ton. De bemanning bestaat uit 23 koppen. Er zijn ook nog verschillende andere werven, die loggers bouwen, zoals Gehlsdorf. De totale capaciteit bedraagt echter ongeveer 100 loggers per jaar, waarvan er 80 naar de Sovjet-Unie wor den geëxporteerd. Alle loggers zijn met radar uitgerust. Ook stalen kotters Ook wat het bouwen van stalen kotters betreft, staat de werf in Stralsund niet alleen. Bijna alle andere werven bouwen deze visserijvaartuigen ook, vooral die in Fürstenberg aan de Oder, Greifswald, Gehlsdorf en Rothensee bij Maagdenburg. Deze kotters zijn 18 meter lang, 5,5 meter breed en hebben een 80 pk-motor. De nieuwste, waarvan het eerste exemplaar op 24 juli 1956 in Stralsund van stapel liep, is echter 26,5 meter lang en beschikt over een machinevermogen van 270 pk. De kruissnelheid bedraagt 9 knopen. Ze zijn allen met radar en zendapparatuur uitge rust. Bij dit type treedt ook IJsland als koper op, alhoewel de Sovjet-Unie als af- neemster verre aan de spits staat. Koelschepen Roeischepen voor de visserij worden bijna uitsluitend door de Elbewerf in Boi- zenburg gebouwd. Voornaamste gegadig de is de Sovjet-Unie. Het zijn 38,50 meter lange en 7,20 meter brede schepen, die midscheeps een hoogte van 3,50 meter be reiken. De waterverplaatsing bedraagt 390 m3, het laadvermogen 75 ton of 902 kisten ijs. Met de 300 pk-Buckau Wolf scheepsdiesel bereikt het een snelheid van 9 zeemijl. Boizenburg bouwt eveneens diepvriesschepen, uitsluitend voor de Sov jet-Unie. Het zijn schepen met een capa citeit van 15 ton vis per dag. Dit type is 57,25 meter lang en 9 meter breed. Het wordt door twee motoren aangedreven en beschikt over twee diesel-generatoren. De Sovjet-Unie wenst in de toekomst diep vriesschepen met een dubbele capaciteit. Uit dit overzicht blijkt, dat de industrie voor visserijvaartuigen in Oost-Duitsland zich, ondanks vele mankementen, niet ongunstig heeft ontwikkeld. Het kwellend- ste probleem in het verleden, materiaal tekort, heeft men zelfs enigszins overwon nen, nu de grootste afneemster, de Sovjet- Unie, zich bereid heeft verklaard die ijzer en staalsoorten te leveren, welke in Oost- Duitsland zelf niet worden vervaardigd. Het voornaamste probleem is momenteel dergelijke schepen te bouwen, die in ieder opzicht aan de strenge eisen van de tech niek voldoen en tegelijk tegen een prijs kunnen worden verkocht, die hoger ligt dan de produktiekosten. Dit heeft men tot nu nog niet kunnen bereiken. IJMUIDEN Dokters Uitsluitend in spoedgevallen van zater dag 1 uur tot het spreekuur van maan dagmorgen zijn te raadplegen de artsen A. J. G. Wermenbol, Maanstraat 15, tel. 6388; J. Mac. Daniël, De Genestetlaan 4, tel. 4203 en J. de Vries, Wilhelminakade 78, tel. 4954. Apotheken Zondag- én nachtdiensten wordt deze week waargenomen door Apotheek Le- deboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 u. en zondagavond 12 u.: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstr. 3, tel. 5259 en mevrouw M. Bakker, Snel- liusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOODR EN BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: K. K. Visser, Zeestr. 96, tel. 3450. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. no. 3737. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstr. 43. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur. N. T. W. Karsemeyer, Mid delweg 38, Uitgeest, tel. 02513215. Bovendien neemt dr. Kloppert de dien sten waar voor de patiënten van dr. Tuinman en dr. TuinmanMarsman. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Hase- lager, Hoofdstraat 135, tel. 8570, te raad plegen. Apotheken Elswout-apotheek, Bloemenda alseweg 341, Overveen, tel. K 250016760; Sant- poortse apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, tel. K 2560—8249. VELSEN Wijkverpleging Zuster Sj. Koerse, Leeuweriklaan 21, tel. 7398 voor IJmuiden-oost, Driehuis en Santpoort. Zuster Kuiper, J. P. Coen- straat 145 voor IJmuiden-oost en IJmui- den. Zuster I. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195 voor IJmuiden-oost, Velsen en Velsen-noord. CASTRICUM Artsen Van zaterdagmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur: dr. H. Wieringa, Schei- geeststraat 31, tel. 2289. Wijkverpleging Zr. Meihuizen, Bakkummerstraat no. 41, tel. 2530. Verloskundige Mevrouw ScholtenKloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. ETAOIN Apotheek Ouwerkerk is dagelijks en voor spoed gevallen zondags (ook des nachts) ge opend. AGENDA VOOR HEEMSKERK Bioscopen: Marquette theater, zaterdag 20 uur: Moordende handen. Zondag 14.30 uur: Pioniers van het westen; 20 uur: Moordende handen. WEDEROM IS de rust in de IJmuiden- se melkhandel verstoord door een con flict, dat tot aanleiding en gevolg heeft gehad het ontslag van de directeur van de n.v. melkinrichting „Gemeenschappe lijk Belang", het dreigende wegtrekken van opnieuw een groep melkslijters naar de Aalsmeerse Melk Centrale te Uithoorn (die in een recent verleden al 7 melkslij ters uit Velsen ging bedienen) en tenslot te wellicht de hele melksanering in de ge meente Velsen als inzet kan hebben. Sinds de fusie tussen de beide Velsense melkinrichtingen („Gemeenschappelijk Belang" in IJmuiden en „Velsen" te Velsen-Noord) zijn er diverse interne con- flichten uitgevochten, waarin ondermeer het uittreden van de zeven melkslijters naar de Uithoornse fabriek een rol heeft gespeeld. Diversen dezer melkdetaillisten zagen in de thans vertrokken directeur T. Struikmans een voorvechter van een grotere invloed van de detailhandel in de gang van zaken bij de fabriek, die overi gens, naar de directie ons meedeelde, over de laatste jaren reeds een zeer aan zienlijk bedrag heeft uitgekeerd als winst aandeel aan de melkslijters en ook ver der via een „Stichting Personeelsbelang" haar sociale verplichtingen nakwam en meer dan dat. Verwaten over en weer De melkslijters verwijten de fabrieks- leiding, die thans in handen is bij de heer W. Fontein, een te eigenmachtig optre den bij de bouw van de nieuwe fabriek op het industrieterrein aan de Wijker- straatweg, voor welke nieuwbouw de C.M.C. (een organisatie, waarin de melk producenten de macht bekleden) een aan zienlijk kapitaal fourneerde. Hiertegen over stelt de fabrieksdirecite, dat de IJmuidense slijters naar steeds meer macht streven en dat deze gang van za ken zich vroeg of laat moest wreken, om dat men zich niet langer wil laten chan teren door afnemers die naar een ander bedrijf (in dit geval dus de A.M.C. in Uit hoorn) overlopen. A.M.C.: de voorkeur Bij een onderzoek in deze aangelegen heid, die hoogstwaarschijnlijk niet binnen de kring van melkproducenten en distri butie te houden is, bleek ons, dat de melk slijters, die naar Uithoorn „uitweken" hun belangen bij deze fabriek beter be zorgd achtten, omdat dit bedrijf losstaat van de C.M.C. en 50 percent van de over winst uitkeert aan de melkslijters, wan neer althans het bedrijf zelf dit toelaat. Een andere groep: de Velsen-noordse en Beverwijkse en Heemskerkse melkslij ters is het echter niet eens met deze op vatting en blijft de melkinrichting „Vel sen" trouw, zeggende dat het bestuur van de melkslij tersorganisatie in IJmuiden niet democratisch te werk gaat en dat het de zorgvuldig opgebouwde sanering om zeep helpt. Er is, zo vernemen wjj, dezer dagen een poging gedaan om het conflict tussen melkslijters en fabriek te overbruggen en het „verdwijnen" van nog meer melkslij ters naar Uithoorn te voorkomen, in zo verre, Jat men, gebruik makend van een suggestie uit een klein aantal op een ver gadering aanwezige slijters, voorstelde een inkoopcombnatie van slijters te vor mer waarvan de directie door de heer T. Struikmans bekleed zou worden. Zulk een inkoopcombinatie werkt on dermeer in Rotterdam met succes. Als melkslijter deelde de heer Van Leeuwen ons mee, dat zulk een in koopcombinatie waarschijnlijk moeilijk te verwezenlijken is, wanneer de melkslijters zo weinig invloed hebben in de produk- tiesector als thans te Velsen het geval is. Er gaan inmiddels maandag nog ongeveer 10 slijters „over" naar Uithoorn, waar mee het aantal dissidente melkhandela ren tot 17 zal zijn opgelopen. Men be houdt zich geheel het recht voor de pro- dukten in te kopen waar men dit wenst en is geen enkele verantwoording schul dig aan de melkinrichting „Velsen". De beide Beverwijkse kruisverenigin gen, „Het Witte Kruis" en het r.k. „Wit Gele Kruis", hebben gisterenavond in een buitengewone algemene ledenvergadering besloten, de jaarlijkse contributie van hun verenigingen van zeven gulden op negen gulden per jaar te brengen. De voorzitter van het Witte Kruis, dr. M. H. A. Melchior, zei, dat het bestuur slechts met tegenzin besloten had deze buitengewone vergadering uit te schrij ven, doch dat de steeds stijgende kosten het noodzakelijk maakten om de contri butie te verhogen. Vervolgens somde de voorzitter de verschillende bronnen van inkomsten op, die naast de contributie worden ontvangen, zoals verhuur van za len, bijdragen in de kosten van de ge zinszorg, verhuur van verplegingsartike- len. Deze extra inkomsten, aldus de voor zitter, zijn bij lange na niet genoeg om de hoge salarissen van de gezinverzorg sters, verpleeghulpen en niet te vergeten de kolenprijzen, te dekken. Naast deze bronnen van inkomsten moeten dan de subsidies genoemd worden, die door rijk en gemeente worden verstrekt. Aan de subsidie van het rijk valt niet te tornen, zo ging de voorzitter verder, doch met de gemeente Beverwijk en speciaal met de wethouder van sociale zaken zijn bespre kingen gevoerd, om de grote tekorten die op de exploitatie voorkomen, te dekken. Van gemeentezijde is de toezegging ge daan, aan de raad een voorstel tot sub sidieverhoging in te dienen, echter wel onder voorbehoud, dat de Kruisvereni gingen hunnerzijds alles in het werk zul len stellen de exploitatiekosten te ver minderen en stelde men van gemeentezij de een contributieverhoging als enig mo gelijke oplossing voor. Dr. Melchior wilde hierbij vooral zijn waardering uitspreken over de goede samenwerking met het Wit Gele Kruis, waardoor men met een eensluidend voorstel bij B. en W. van Beverwijk heeft kunnen aankloppen. „Het is", zo besloot de voorzitter zijn inleiding, „een samenloop van omstan digheden, dat zowel het bestuur van Het Witte Kruis, alsmede dat van het Wit Gele Kruis en de gemeenteraad heden avond de gezamenlijke contributieverho ging alsmede de verhoging van de subsi die op hun agenda hebben staan." Spreker twijfelde er niet aan, dat de subsidievoorstellen van B. en W. door de raad zullen worden goedgekeurd. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen, waarna de pen ningmeester, de heer Th. W. Reijnders een opsomming gaf over de wijze waarop de contributie over de verschillende tak ken van dienst verdeeld wordt. Door de nieuwe subsidieregeling zal het tekort opgeheven kunnen worden. Hierna kwam het bestuursvoorstel in stemming en werd met algemene stemmen aan vaard. Als laatste punt van de agenda Het is de sterke meesterclub uit Amster dam, Gezellig Samenzijn, gelukt haar stadgenote Jozeph Blankenaar met 13-7 klop te geven in de laatste en beslissende ontmoeting om de provinciale clubtitel. Door dit resultaat is na een periode van drie jaar onderbreking Gezellig Samenzijn er in geslaagd voor de achttiende keer in haar 50-jarig bestaan de provinciale clubtitel te winnen. De kampioenen van Noord-Holland zullen in het voorjaar van 1958 meedingen in de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland. Keiler en zijn mannen slaagden er in DCY, Jozeph Blankenaar en DSTO te kloppen met behoorlijke cijfers in de pro vinciale eindstrijd. DCY en DSTO beiden kansloos hebben in de laatste ronde een lusteloze wedstrijd gespeeld. Ondanks het fejt, dat de DCY-ers steeds de leiding hebben gehad kwamen de verliespunten voor DCY aan de laatste borden. Het werd een kleine 11-9 overwin ning voor DSTO. De eindstand van de fi nalestri jd is: 1. Gezellig Samenzijn 3 2. Jozeph Blankenaar 3 3. DCIJ 3 4. DSTO 3 3 0 0 6 42—18 1 0 2 2 30—30 1 0 2 2 29—31 1 0 2 2 19—41 De uitslag van de wedstrijd DCYDSTO is als volgt: 1. P. RoozenburgJ. Globbes 2-0, 2. B. Dukel—J. Dijkstra 2-0, 3. T. TielrooyH. v. d. Heide 0-2, 4. P. v. d. BergM. Vreeburg 0-2, 5. A. Beukema J. J. de Jong 0-2, 6. Tommy PostmaE. van Zanten 1-1, 7. J. van StratenH. Gok- kel 1-1, 8. L. VooysB. Kuit 1-1, 9. H. SwierJ. Link 2-0, 10. H. BosmaP. Nijenhuis 0-2. Totaal 9-11 voor DSTO. Bij DCY ontbrak Laros en daarom moest de veelbelovende Theo Tielrooy te gen de ex-DCY-er H. v. d. Heyde spelen. Dat de vroegere IJmuidenaar de damles- sen van voor de oorlog goed ter harte heeft genomen, bewees hij in zijn partij tegen Theo die kansloos ten onder ging. Swier is een uitstekend speler en was zijn plaats als invaller volkomen waard. Te gen Link werd het voor hem een gave winst. Bosma als tweede invaller heeft zijn huid zo duur mogelijk verkocht. Hij ver loor weliswaar zijn eerste partij voor DCY maar speelde voor wat hij waard was. Toch kan DCY met het beëindigen van deze Noordhollandse competitie op een uitstekend toernooi terugzien. Ondanks het niet meer uitkomen van Ligthart, Suyk, Yme de Jong blijven de DCY-ers een der sterkste Noordhollandse tientallen. Roozenburg en Dukel zijn de topscorers met 17 punten, gevolgd door Laros met 15 punten. De overige DCY-ers behaalden stuk voor stuk hun gemiddelde. Het Velser Actie-comité tegen atoom- bomproeven en atoombasisvestiging heeft een oproep doen uitgaan ter verzameling van handtekeningen onder een protest, dat aan minister Staf zal worden gezonden in verband met diens uitlating in Amerika, als zou het Nederlandse volk geen be zwaar hebben tegen vestiging van atoom bases in Nederland. Er zijn reeds vele handtekeningen in Velsen verzameld, doch nog niet voldoen de en het comité richt zich zowel tot de verzamelaars als de sympathisanten om zo spoedig mogelijk de lijsten compleet te maken. Voor de aanbieding aan het depar tement zal het comité een openbare bijeen komst houden. Het bestuur van het comi té wordt gevormd door ds. D. ter Steege te Santpoort, C. L. van Wielink-Klimp, arts te Velsen-Noord, mevr. L. Keja-Ambroes te Santpoort en de heer C. Spoor te Sant poort. Het comité heeft het voornemen, na het uitvoeren der actie zich bij het Albert Schweitzer Comité aan te sluiten. (4e klasse 17e lijst) 100.000 plus premie van f30.000: 6138 ƒ3.000: 19836 1.000: 10810 i 200: 2448 11452 11889 kwam het tekort van de exploitatie van het badhuis ter sprake. Ook hier moest het bestuur overgaan tot verhoging der prijzen, terwijl het resterende tekort door de gemeente wordt gedragen. Een volwas sene zal nu voor een stortbad vier dub beltjes moeten betalen en de kinderen een kwartje. Niet te hoog Ook het Wit Gele Kruis besprak de con tributieverhoging en ook hier waren de leden eenparig van oordeel, dat een ver hoging van 7.op 9.geenszins aan de hoge kant was. Tijdens de vergadering werd de mededeling ontvangen, dat het voorstel van B. en W. door de gemeen teraad was aanvaard. Het bestuursvoor stel werd hierna met algemene stemmen aanvaard. De voorzitter, de heer Post, dankte de leden voor hun spontane mede werking. Kraamcentrum Tot slot van de vergadering werd nog medegedeeld, dat het bestuur met de zus terverenigingen, uit Heemskerk, Castri- cum, Uitgeest, Velsen-Noord en Wijk aan Zee, besprekingen voert om te komen tot de oprichting van een kraamcentrum. Tot op heden, wordt dit door de Haar lemse afdeling verzorgd, doch door de uit breiding van Beverwijk, acht het bestuur het niet langer verantwoord, dit door Haar lem alleen te laten verzorgen. Men heeft reeds een aantal gediplomeerden in dienst, waardoor een rijkssubsidie ver zekerd is, aldus luidde de mededeling van het bestuur. Zodra de besprekingen tot een goed einde zijn gekomen zal tot op richting van een kraamcentrum worden overgegaan. De Velser handbalvereniging „Full- Speed" zet zondag de competitie voort met een uitwedstrijd tegen „Wijk aan Zee"; gezien de stand van de ranglijst zal het aan spanning niet ontbreken en ligt een gelijkspel in de lijn der verwachting. De junioren spelen tegen Blinkert III en on danks de minder goede resultaten zit de mogelijkheid er in om een gelijk spel af te dwingen. De adspiranten A gaan even eens naar de Blinkert en beide punten zul len wel naar „Full-Speed gaan. Adspiran ten B ontmoeten Blinkert I, dit zal wel een te zware opgave worden. Ook „Full- Speed" is zaterdag in de zaalhandbal ver tegenwoordigd. Het B-team speelt tegen Concordia 2 en zal haar koppositie ver beteren door een overwinning. Adspiranten C ontmoet TYBB I en zullen wel met een nederlaag genoegen moeten nemen. De welpen trekken naar Haarlem-N. om in de v. d. Leyschool deel te nemen aan een toernooi, de tegenstanders zijn o.a. IJmond en De Blinkert. „Aansluiting of uitsluiting De gemeentelijk inspecteur van het on derwijs in Velsen, de heer J. Algera, zal donderdag 19 december om acht uur des avonds in de bovenzaal van de gemeente lijke huishoudschool aan de P. J. Troel stra weg in IJmuiden (O) een lezing houden over „Aansluiting of uitsluiting?". Op de ze avond wil men in gezamenlijk overleg komen tot een eventuële verbetering van de huidige toelatingsexamens voor scho len van voorbereidend hoger- en middel baar onderwijs. De discussie zal worden geleid door de heer W. Brinkkemper, le raar pedagogiek. Voor het eerst in de historie van de Belgische Kongo zijn in de hoofdstad Leopoldstad verkiezingen gehouden voor de burgemeesters en raadsleden van de negentien gemeenten waaruit het stadsdistrict voortaan zal bestaan. Van de bijna 51.000 blanke en zwarte kiesgerechtigden nam ruim S4 percent aan de stemming deel. Op de linkse foto wachten kiezers in het inlandse deel van de stad hun beurt af bij een stembureau. Rechts de procureur des konings Lafontaine en diens zwarte bediende, Corheel Matalatala, stemden in hetzelfde lokaal. Vergunning ingevolge hinderwet B. en W. van Velsen delen mee dat ter gemeente-secretarie te Beverwijk voor een ieder ter inzage ligt een aan Gede puteerde Staten van Noordholland ge richt verzoek, met bijlagen, van de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden, om ver gunning ingevolge de Hinderwet tot uit breiding van de Blokwalserij met zes putovens nabij de Bosweg Beverwijk. Op vrijdag 27 december 1957 des voor middags om helf elf zal ten stadhuize, Velserweg 2 in Beverwijk, gelegenheid bestaan om mondeling bezwaren tegen dit verzoek in te dienen. Schriftelijk kun nen bezwaren worden ingediend bij het gemeentebestuur van Beverwijk binnen tien dagen na de dagtekening van deze openbare kennisgeving. TERRASVOGELS—EGMONDIA De thuisclub komt uit met: Cöhrs; Dis- selköter en Goedhart; Nieuweweg, Van Vuure en Van Eden; Rijke, Timmer, Veld man sr., Thoolen en Veldman jr. Slotkoer" Voorbeurs gisteren koersen 3-3V2°/o Nederl. '47 83% 3 °/o Nedl. 1962/64 87% A. K. U 137Vs Calvé Delft 251 Van Gelder Zonen 170 K. N. Hoogovens 233 Nederl. Ford 165 N. Kabelfabriek. 226 gew.Philips Gloeil. 223'/s 225 pref.Philips Gloeil. 132% Unilever 320% 325 Wilton Feyenoord 189'/2 Dordtsche Petrol. 740% Kon. Petroleum.. 150.20 150.80 Billiton A'dam Rubber 41 51 K. L. M 94.— Holl. Amer. Lijn 136 K. N. S. M 119 N. Scheepv. Unie 110 117 v. Nievelt Goudr. löO'/s Phs. v. Ommeren 199% H. V. A 86 92 Verg. Deli Mijen 56 65 Amsterd. Bank 189 Nat. Handelsbank 72% Ned. Handel Mij 142'/2 Rotterd. Bank 155% Twentsche Bank 150% Anaconda Copper 42% Bethlehem Steel 35^ U. S. Steel 51 General Motors. 34ls/ie 70,3/ie 22% K. P. M 112 AMSTERDAM Na de vaste stemming van woensdag voor verscheidene scheepvaartwaarden, waren deze thans lichtelijk in reactie. De berichten uit Indonesië hadden geen en kele invloed op de koersen van de aande len. De hoek van de scheepvaartwaarden was weer de belangrijkste ter beurze; de affaire was echter belangrijk kleiner dan woensdag. Aandelen Rotterdamsche Lloyd moesten 3 punten van de winst van de vo rige dag teruggeven. Scheepvaart Unie was 1 en maatschappij „Nederland" 2 punten in reactie. Aandelen K.P.M. waren een gunstige uitzondering en noteerden 2 percent hoger. Voor deze aandelen was de verklaring van de directie van de K.P.M., dat zij de belangen van de aandeelhouders terdege in het oog houdt, een goede stimu lans. De overige scheepvaartwaarden wa ren prijshoudend maar merendeels 1 punt beneden woensdag. Ook de cultuurfondsen kwamen iets la ger af en zo noteerde Verenigde Deli 56 percent als eerste koers waardoor 3 per cent op de forse winst van woensdag (7 punten) werd verloren. Amsterdam Rub ber, H.V.A. en Senembahs noteerden min 1 percent. Verder werden nog vernomen aandelen Internatio onveranderd, Linde- teves min 2, Nationale Handelsbank prijs houdend en Nederlandsche Handel Maat schappij wederom 214 pet. hoger op 142. Op de internationale markt was het uiterst rustig. Aandelen Koninklijke Olie schommelden rond de 150,60, min 0,50 vergeleken bij de vorige slotprijs. In de morgenuren werd nog 151 voor de aan delen betaald door belangstelling van Zwitserse en Londense zijde. De aanhou dende olieprijsverlagingen in de wereld, ten gevolge van de grote voorraden, die de concurrentie in de hand werken, zijn geen aanleiding voor de beurs, om tot aanko pen van de olie-aandelen over te gaan. In de Philipshoek was alleen handel bij de opening. Het fonds stelde zich 1 percent boven woensdag. Unilever was kalm en 2 percent hoger. A.K.U., lichtelijk aangebo den, leed een verlies van ongeveer 2 per cent. K.L.M. was 1 lager. Staatsfondsen waren goed prijshoudend. Aandelen Holland Meel werden verno men op 152-153 percent. Deze aandelen worden door anderen voor de prijs van 150 percent overgenomen. Tegen deze overname wordt, aldus beursgeruchten, oppositie gevoerd door verscheidene aan deelhouders. Prolongatie 5 percent. (ANP). NEW YORK De spoorwegfondsen stonden met koers winsten van één tot drie dollar vooraan in de algemene stijging, die gisteren het beursbeeld beheerste. Dekkings- en inves teringsaankopen en wat late vraag brach ten de spoorwegkoersen omhoog, die eer gisteren een laagtepunt sinds 12 januari 1954 bereikten. Western Pacific noteerde op hoogste dagwaarde een winst van vier dollar en stijgingen van 2 dollar en meer waren vrij algemeen bij de sporen. Dit alles had een goede invloed op de beurs. Stijgingen van meer dan 2 dollar waren talrijk. Bij de Suikerwaarden waren enkele flinke stijgingen: West Indies Sugar bijvoorbeeld steeg meer dan vier dollar. De olies bewogen onregelmatig binnen een nauwe marge; samen met een daling in de auto- en vliegtuigbouwwaarden was dit van invloed op het industriegemiddelde. De staalwaarden verstevigden hun posities onder aanvoering van Lukens. Freeport Sulphur steeg meer dan drie dollar en Owens Illinois Glass meer dan twee dol lar. Het industriegemiddelde kwam van 439,36 op 438,48; dat voor spoorwegen van 99,05 op 100,89 en dat voor openbare nuts bedrijven van 67,76 op 67,87. Er werden 2.330.000 aandelen omgezet tegen 2.240.000 op woensdag. Van de 1201 verhandelde fondsen sloten er 532 hoger en 395 lager (UP). s

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3