J Kerken van Oost-Duitsland gaan voor in het geestelijk verzet r EEN KONINGIN SCHRIJFT IN MARGRIET Franse verwachting vanNAVO- overleg niet hooggespannen a Van dag tot dag Arbeider wordt niet als mens gewaardeerd ^Praatótoel 3 V. H. J. Rogge overleden Examens Parijs wenst een gemeenschappelijke buitenlandse politiek met het oog op de Algerijnse kwestie de SOFTY WAVE SOFTY WAVE Indonesische ambassadeur had moeilijk t.v.-gesprek VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 Het nieuws uit Indonesië begon donderdag na de afsluiting onzer edities als een aarze lend bergstroompje, dat zich een nieuwe weg zoekt over oneffenheden: geruchten die circuleerden op de effectenbeurs, vage tele grammen uit Djakarta. Sukarno was het onderwerp, leek zelfs het lijdend voor werp. Want uit de spaarzame feiten, die tussen de. vaagheden konden worden on derscheiden, drong zich de constatering naar voren dat in de Indonesische staats- kring bordjes werden verhangen: de acti viteit van het leger, de mededelingen van premier Djuanda over een „geestelijke en lichamelijke ongesteldheid van de presi dent", de aankondiging dat Sukarno zich wellicht naar een „bevriende mogendheid" zou begeven, de koortsachtige bedrijvig heid op het hoofdkwartier van generaal Nasution in Djakarta dat alles wekte de indruk van een grote wijziging in de binnenkamers van het Indonesische re giem, of althans van een ontwikkeling naar andere machtsverhoudingen daar. Intussen hebben talloze geruchten die in druk versterkt. Dat Sukarno in ieder ge val tijdelijk is uitgeschakeld, staat nu wel vast. Of hij het land zal verlaten en voor hoelang, ligt nog in het ongewisse. Bij ge ruchte is bekend geworden, dat zijn even tueel vertrek pas over een maand zou plaats hebben, doch deze bijzonderheid is van weinig belang. Dergelijke mededelin gen zo zij al gedaan zijn kunnen van de ene dag op de andere worden herroepen. Wat ook de werkelijke, verborgen feiten zijn, het ligt voor de hand dat de Indone sische situatie door degenen die thans trachten haar te beheersen, zo zacht moge lijk op een nieuwe basis moet worden neergelaten, wil men explosieve schokken vermijden. Dat de mogelijkheid van explosies niet gering te achten valt, is reeds maanden lang door de duidelijk gebleken tegenstel lingen in het Indonesische politieke leven voorspeld. Dat deze tegenstellingen zich hebben toegespitst en vermenigvuldigd, heeft de ontwikkeling der laatste dagen nog duidelijker aangetoond. Dat er een zich naar voren dringende communistische arm zich uitstrekt naar de macht, is ge demonstreerd gedurende de actie tegen de Nederlanders en Nederlandse bedrijven. Dat daartegen het leger zich heeft ver weerd, eveneens. Dat Sukarno in de ter reur der straatgroepen en annexisten een rol gespeeld heeft van agitator en in de crisis niets heeft gedaan om de uitslaande vlammen te doven, is duidelijk genoeg ook door Indonesische topmannen te kennen gegeven. Met deze feiten voor ogen en met de thans bekend zijnde actualiteiten in de hand zou men, zonder lichtvaardig te zijn, kunnen concluderen dat Sukarno's voet stuk van bordpapieren demagogie een duw gekregen heeft en dat men bezig is hem voorkomend de hand te reiken om eraf te stappen, voorgoed of voor een bepaalde periode. Bij dit voorkomend helpen past uiter aard, dat de president de gelegenheid wordt gegeven om zelf zijn uitleg te be denken en ten beste te geven. Hij heeft dat heden reeds gedaan, door als definitie van de „geruchten uit Amsterdam" aan perscorrespondenten spottend te sugge reren, dat „de wens de vader van de ge dachte" is geweest. Bovendien zal hij heden nog een persconferentie houden om zijn ziekteverlof toe te lichten. Sukarno heeft wijselijk gezwegen over het feit, dat de „geruchten uit Amster dam" volgden op de „feiten uit Djakarta" en dat er bovendien veel indrukwekkender geruchten uit Djakarta zijn gekomen dan uit Amsterdam. Doch laten wij de geruch ten terzijde de feiten, hoe schaars ook, zijn voorshands ons enige houvast en deze feiten wijzen zo onmiskenbaar op een ten minste tijdelijke uitschakeling van Su karno's invloed, dat de komende ontwikke lingen ongetwijfeld door deze omstandig heid zullen worden bepaald en geken merkt. Deze ontwikkelingen zullen veel ver duidelijken. Zij zullen in ieder geval aan tonen, of er in Djakarta een werkzame reactie is ontstaan op de chaotiserende in vloed van personen en groeperingen, en of deze personen en groeperingen in een betere orde zijn of kunnen worden ge dwongen. ADVERTENTIE Het aangrijpende relaas dat deze week in „Margriet" een aanvang neemt, is de ware geschiedenis van niemand minder dan ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Het is het eigenhandig geschreven verhaal van een vorstin, beroofd van haar vaderland, haar kroon en haar troonde strijd van een vrouw om haar laatste bezit: de liefde van haar Koning, de vader van haar kind! De tragiek en de opofferende liefde van dit vrouwenleven, maken dit verhaal tot een triomfaal getuigenis, dat raakt tot diep in het hart van iedere vrouw en moeder. U zult deze serie lezen en hèrlezen, en haar nooit meer vergeten! „Margriet" rekent het zich tot een eer een Koningin onder haar mede werkers te wetenzij prijst zich gelukkig U deze serie te mogen aanbieden verlucht met een schat van foto's vol leven en vol kleur. Te Velp is op de dag, dat hij 59 jaar werd. overleden de heer H. J. Rogge, een zeer bekende figuur in grafische kringen. Hij is vele jaren voorzitter geweest van de afdeling Amsterdam van de toenmalige Ned. Litho-, Foto- en Chemigrafenvereni- ging en lid van het hoofdbestuur. Toen deze in 1946 fuseerde met de ANTB, werd hij voorzitter van de afdeling Amsterdam van de nieuwe.Algemene Ne derlandse Grafische Bond en hoofdbe stuurslid. In 1947 trad hij als voorzitter af. Sinds drie jaar had hij een clichéfabriek in Velp. De crematie geschiedt morgen om kwart voor een in het crematorium te Dieren. Rotterdam. Stichting klinisch hoger onderwijs. Semi-artsexamen: mevrouw M. ten Bruggencate- Bruvnen, Rotterdam; J. D. Burger, Reeuwijk; C L. de Vrije, Rotterdam; P. C. de Jong, Rotterdam; A. Groenendijk, Rotterdam. Artsexamen: me vrouw K. Y. E. Oei-Oei, Rotterdam; mevrouw K. van den Blink-Pomes, Rotterdam; mej. A. Wie- ringa, Dordrecht; H. R. de Vries. Rotterdam; G Slagboom. Dordrecht: J. A. Ensing, Rotterdam; J. S. Matlin, Miami (U.S.A.). In méér dan een half mil joen gezinnen zal straks de geschiedenis van Koningin Alexandra in „Margriet'* worden gelezen. Als U „Margriet" nog niet regel matig leest, stuur dan nog vandaag een briefkaart aan MARGRIET, Huidekoper- straat 20, Amsterdam. WANT DEZE SERIE MOET U LEZEN! PARIJS Maandag komen in het Palais de Chaillot te Parijs, na weken van inten sief diplomatiek overleg, regeringsleiders der vijftien NAVO-landen bijeen om zich te beraden over de maatregelen die geno men moeten worden ter versterking van de Atlantische samenwerking als antwoord op de recente technische prestaties der Russen. Uitgangspunt voor het houden van deze conferentie, tijdens welke ieder regeringshoofd met uitzondering van de Portugese premier, die afwezig zal zijn, wordt bijgestaan door drie ministers, is de verklaring die president Eisenhower en premier MacMillan op 25 oktober hebben afgelegd over de „onderlinge afhankelijk heid" der vijftien landen en volgens welke een werkelijke samenwerking slechts mo gelijk is door het tezamenbrengen van alle krachten en bronnen, door het vermijden van tegenstellingen en rivaliteiten tussen de leden-landen, door het plegen van on derling overleg niet alleen over militaire doch ook politieke vraagstukken en ten slotte door een nauwe samenwerking op wetenschappelijk gebied, waardoor wordt voorkomen dat de geleerden in de NAVO- landen naast elkaar hetzelfde onderzoek in een bepaalde materie verrichten. In Franse kringen is men van oordeel dat deze topconferentie geen opzienbaren de resultaten zal opleveren. „De regerings hoofden zullen de niet gemakkelijke taak hebben zich te ontdoen van het minder waardigheidscomplex dat door het lanceren van de Russische spoetniks en de daarop volgende mislukking van haar Amerikaan se rivaal is ontstaan", zo schreef het ge zaghebbende Franse blad „Le Monde" dezer dagen openhartig. Niettemin is men het er in Parijs wel over eens dat de con ferentie dringend noodzakelijk is om het opflakkerende neutralisme, dat met name in Griekenland valt waar te nemen, de kop in te drukken. De Quai d'Orsay heeft zich uitgesproken voor een gemeenschappelijke buitenlandse politiek der Atlantische landen, waarbij het duidelijk is dat zij hierin een garantie ziet voor de Franse politiek in Algerije. Slechts op deze voorwaarden zou premier Gaillard bereid gevonden worden tijdens de confe rentie over het conflict heen te stappen dat ontstaan is door de Brits-Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië. Men ontveinst zich aan Franse zijde geenszins dat het een moeilijke taak zal zijn een gemeenschappelijke politiek voor de NAVO-landen vast te stellen ten aan zien van bijvoorbeeld Noord-Afrika en Cyprus, doch men staat op het standpunt dat indien de NAVO zich blijft beperken tot zuiver militaire problemen, zij ten dode is opgeschreven. Politiek bureau Gezien het politieke offensief van Rus land in de minder ontwikkelde gebieden zouden de Fransen in het bijzonder de instelling van een politiek bureau van de (Van onze bijzondere medewerker) In materieel opzicht is het in West-Duitsland beter dan in Oost-Duitsland. Maar dat is niet het belangrijkste. Tenslotte kunnen de machthebbers daar besluiten meer aandacht te besteden aan het produceren van gebruiksgoederen, waardoor het wel vaartspeil aanmerkelijk kan worden verhoogd. Dit gebied heeft veel landbouw en de industrie, die er gevestigd is, telt bedrijven die tot de beste van Europa behoren. Zou dit gebeuren, dan zou de aanhang van het systeem ongetwijfeld groter worden, want zowel in Duitsland als elders in de wereld zijn er mensen, die zich alleen afvragen wat hun wordt geboden, zonder te vragen welke prijs ze er op ander terrein voor moeten betalen. Een systeem, dat de arbeider alleen maar ziet als producent en hem opoffert aan het belang van partij en staat, kan op den duur echter niet rekenen op steun van een geheel volk. Het is voor de communistische regering een veeg teken dat, niettegenstaande het optreden van activisten en het uiten van fraai klinkende leuzen, de arbeidsprestatie steeds geringer wordt en dc kwaliteit van dc produkten in vele gevallen te wensen laat. De machthebbers in Oost-Duitsland we ten heel goed dat hun ideologieën bij het grootste deel van het volk geen ingang vinden. Ze proberen met beloften, leuzen en desnoods leugens de mensen te paaien. Maar omdat het publiek daarvoor niet al te vatbaar is, moeten ze de veiligheid van hun staat verzekeren door machtsappa raten, waartegen geen verzet mogelijk is. Het geselecteerde leger, de arbeiders militie, waarin vele niet-partijleden zijn opgenomen, de Volkspolizei (Vopo) en de Voikspolizeihelfer zijn echter niet zo vol komen toegewijd als men had gehoopt. Het is wel typerend, dat in deze arbei ders- en boerenrepubliek 150.000 man po litie en meer dan 100.000 spionnen nodig worden geacht om de mensen in toom te houden. De Deutsche Demokratische Re- publik is een politiestaat en een uitbuiters- staat, waar de arbeider niet als mens wordt gewaardeerd, maar alleen geschat wordt als leverancier van arbeid ter ver sterking van de machtspositie van partij en slaat. Oost-Duitsland is een satellietstaat, waarvan de economie volkomen onderge schikt wordt gemaakt aan de belangen van de U.S.S.R. en waar ondanks intensieve propaganda in onderwijs, radio en pers de aanhang maar niet wil groeien. Jugendwcihe Er blijft een openlijk of verborgen ver- zet bestaan tegen de idelogieën van de communisten waarin de kerk vooraan gaat. De communistische leiders hebben ge tracht de jeugd in massa te laten deel nemen aan de z.g. Jugendweihe, de af sluiting van de schooltijd en opneming in de maatschappij. Het was vrijwillig, al waren dan de onderwijzers, de bestuurders van vakverenigingen, de leden van de par tij opgeroepen om de mensen te bewerken met „zachte" drang. Het werd echter een fiasco, ook toen men de jongelui toestond eerst hun Kon- firmation te doen in de evangelische of hun Communie in de rooms-katholieke kerk. De Evangelische bisschop Dibclius en de Rooms-katholieke bisschop Wes- katnm waarschuwden, dat er een keuze moest worden gedaan en dat men niet God kon dienen en tegelijk gehoor geven aan deze oproep van de partij. Uit de reacties in de officiële pers organen en in de vele brochures, waarin felle aanvallen gedaan werden op „ver politiekte geestelijken", bleek dat, al werd de trouw nu op de proef gesteld, velen niet bezweken voor verleiding of dwang, maar hun christenplicht wilden doen tot het uiterste. Tegenover dit dwangsysteem, staat de westerse democratie, waar de materiële omstandigheden zoveel beter zijn. Maar het is niet zo, dat grotere welvaart van de mensen ook betere verdedigers van de vruheid maakt. In gesprekken met mensen uit de Oost zone kwam telkens de vraag naar voren: Wij vrezen, dat het economische „Duitse wonder" de mensen egoïstisch maakt, niet meer geneigd tot een offer, dat ze alleen nog maar denken aan 't verkrijgen van meer dan ze al hebben, zonder zich te realiseren dat ze al zo ontzaglijk veel heb ben in het feit dat ze vrij zijn. De men taliteit, die we ook bij onze Westduitse landgenoten aantreffen is soms beklem mend. Er zijn vluchtelingen uit de Oostzone, die gedesillusioneerd teruggaan omdat ze overtuigd zijn dat een West-Europa, dat alleen maar meer belangstelling kan op brengen voor nog betere materiële om standigheden en niet of alleen met tegen zin, offers wil brengen om die vrijheid te verzekeren, een zekere prooi van het com munisme zal worden en dat zij in hun verzet van het westen niets meer hebben te hopen. Daarom is de manier waarop wij onze vrijheid beleven zo belangrijk voor deze mensen, die alleen hulp en steun van ons kunnen verwachten voor hun uiteindelijke bevrijding, als ze weten, dat wij voor de onze alles zouden willen offeren. NAVO voor deze gebieden wensen. Hiertoe acht men het noodzakelijk dat naast de „standinggroup" van de NAVO in New York die zich voornamelijk met de mili taire problemen bezighoudt, een groep ambassadeurs wordt belast met de politieke NAVO-vraagstukken. Vele Franse politici zijn tevens van oor deel dat de NAVO met stoutmoedige plan nen ten aanzien van de ontwapening dient te komen. Zij wijzen op de suggestie van de Franse afgevaardigde in de ontwape ningscommissie van de UNO om neutrale troepen te legeren in een strook dwars door Europa. (Reuter-AFP) De minister van Defen sie, Chaban-Delmas, heeft in de Franse Senaat de verzekering gegeven, dat Frank rijk nog geen onderhandelingen over de bouw van lanceerplaatsen voor raketten op Frans gebied is begonnen. Het Franse kabinet zal zijn standpunt pas na de NAVO-conferentie bepalen. De Senaat heeft met 274 tegen veertien stemmen een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt verzocht geen verplichting op zich te nemen om militaire installaties op Frans grondgebied te vestigen zonder goedkeu ring van het parlement. Senator Debré (ex-Gaullist) verklaarde, dat Frankrijk er ondanks al zijn opofferin gen nooit in geslaagd is de bondgenoten zover te krijgen, dat zij rekening houden met de Franse levensbelangen in het Verre Oosten, het Nabije Oosten of Noord-Afrika. Volgens Debré wordt de NAVO steeds meer eeen „instrument voor de Amerikaanse veiligheid in handen van een Brits-Ameri kaans directoraat". (ANP) De topconferentie zal zich bezighouden met het aanleggen van bases voor de raketten Jupiter of Thor in West- Europa, die een reikwijdte van 2400 kilo meter hebben. De grote lijnen der Ameri kaanse voorstellen zijn reeds door de Ame rikaanse gedelegeeerde in de permanente NAVO-raad uiteengezet. Zij omvatten naast de bouw van raketbases; het opslaan van Amerikaanse kernwapens in Europa, uitwisseling van wetenschappelijke gege vens, een betere taakverdeling bij de wapenproduktie en bevordering van poli tiek overleg binnen de NAVO. Amerika blijkt evenwel niet voornemens te zijn de NAVO een soort vetorecht te geven ten aanzien van politieke vraagstukken die buiten de engere sfeer der NAVO vallen. Een andere vraag die aan de orde komt is, wie zal beslissen over het gebruik van de kernladingen voor raketten die Amerika in Europa wil opslaan. Naar Amerikaanse opvatting moet de president der Verenigde Staten hierover beschikken. In Franse en Britse kringen voelt men er meer voor deze beslissing in handen van de NAVO te geven. Verder stellen de Amerikanen voor een „braintrust" in het leven te roepen bestaande uit een wetenschappelijke advi seur van de secretaris-generaal van de NAVO en leden uit de vijftien landen. Gemeenschappelijk beleid Van Westduitse zijde zal de klemtoon voornamelijk worden gelegd op de nood zaak van een gemeenschappelijke politieke lijn. Secretaris-generaal Spaak zal, zo meent men, het recht tot initiatief moeten krijgen zich rechtstreeks met de onder scheidene regeringen te verstaan. Tevens wensen de Duitsers dat de NAVO zich zal toeleggen op beperking der bewapening, een standpunt waarbij zij van Franse zijde worden gesteund. De samenwerking op wetenschappelijk gebied zal zich niet moe ten beperken tot de kernenergie, doch zal zich moeten uitstrekken over het gehele domein van wetenschappen, zo meent men. Het geschil tussen Bonn en Londen over de bijdrage in het onderhoud der in West- Duitsland vertoevende Britse troepen is na het bezoek van Von Brentano aan Lon den bijgelegd en zal geen schaduw werpen op de besprekingen. Nederlandse voorstellen Nederland zou een nauwere militaire in tegratie voorstellen, vooral van luchtver dediging en luchtstrijdkrachten, een betere logistiek teneinde verspilling van man kracht en materiaal te voorkomen en de instelling van een militair orgaan ter be vordering van een nauwere wetenschappe lijke en technische samenwerking op het gebied van de defensie. Van Britse zijde zal worden aangedron gen op een versterking van het „schild" in Europa en een verdeling van het risico dat Groot-Brittannië loopt als basis vanwaar raketten kunnen worden gelanceerd. Bij gevolg zou het de installatie van lanceer plaatsen en het opslaan van kernprojec tielen op het vasteland verlangen. Verder wenst Groot-Brittannië dat het samen met Amerika de spits blijft van de NAVO en dat de strategische luchtvloot gehandhaafd wordt. (AFP) - Te Parijs verluidt dat er woens dag moeilijkheden in de vergadering van de militaire NAVO-commissie zijn ge rezen. Generaal Norstad, de opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, zou er op staan ook in vredestijd daadwerkelijk het opperbevel te voeren over de strijdkrachten die onder hem val len, waaronder de Amerikaanse strategi sche luchtmacht, die totnogtoe uitsluitend onder Amerikaans bevel bleef. Op dit punt verschilden verscheidene regeringen met hem van mening. ADVERTENTIE Oorzaken „Waaraan hebt ge uw succes te dan ken?", heeft men onlangs aan achttienhon derd Fransen gevraagd. Ik heb alleen de vraag gelezen doch de antwoorden niet. Ik twijfel er echter niet aan dat die even banaal (en met elkander in strijd) zijn als de antwoorden die, steeds maar weer, ge geven worden op de infantiele vraag aan eeuw-oude grijsaards en grijsaardinnen gesteld: „Waaraan schrijft u het toe dat u de honderd hebt gehaald?" Dan krijgt ge tot bescheid: door veel roken, door op tijd m'n neutje, door geen sterke drank, door niet-roken, door veul vlees, door nooit vlees, door sport, door geen sport. U kent dat wel. Iedereen weet dat het nonsens is en iedereen leest het telkens weer aandachtig van a tot z. Het is altijd oer-gemakkelijk om, een hoge positie bereikt hebbende, mooie en de-bescheiden-aard-sierende redenen te vinden. Niemand antwoordt ooit dat hij het zo deksels ver heeft gebracht door het vleien van de directeur, door karakterloos met alle winden meedraaien, door kuipe rijen en slimme zetjes. Altijd wordt stra lend mooi weer gespeeld. Precies zoals in 9!) percent van alle biografieën van alle grote mannen. Groemans altijd een nobel, verstandig, bescheiden, menslievend, ijve rig, nooit-uitspattend baasje geweest. Alle maal semi-heüigen. Sint Hypocritus hebbe hun ziel. Ik? Waarom i k zo'n groot man geworden ben? Laat ik het - in alle bescheidenheid, dat begrijpt u wel - u kent mij - zeggen: ik ben zó groot geworden doordat ik aan een uitgesproken talent voor mijn vak een serie karaktereigenschappen paar, die niet voor de poes zijn: vlijt, systematiek, keu rig optreden, kennis der vaderlandse taal, sublieme wijsgerige inslag, hoffelijkheid, rhenslievendheid Mijn algemeen-erken de bescheidenheid dringt mij er toe, mijn heer de interviewer, dit lijstje niet voort te zetten. Men zou mij er zowaar, met schijn van goed recht, van kunnen betich ten dat ik niet bescheiden ben. En hoe ik 85 jaar geworden ben? Door nooit iets te doen dat niet magDoor nooit iets te eten of te drinken dat ik lekker vind. Plus: ochtendgymnastiek en dropkuren. Wèl eens een spelletje sjoel bak of halma op z'n tijd. Maar alles met mate. Alles met mate, zoals de maatkleer- maker zei tegen zijn maat. Kortom: door 517-duizend goede eigenschappen. Eli as Teneinde jongens en meisjes vroeg tijdig kennis te laten maken met het leger, organiseren de Oostduitse leger- autoriteiten geregeld legertentoonstel- geschut uitlegt. lingen. Deze foto, gemaakt in Leipzig, laat zien hoe een sergeant van het Oostduitse leger aan een groep jongens de werking van een stuk luchtafweer- de nieuwste permanent wave. welke uw haar een NATUURLIJK aanzien geeft. geeft u na één streek met de borstel een gedistingeerde soepele coiffure. Institut de Beauté Haute Coiffure BONN (ANP) De Indonesische am bassadeur in West-Duitsland, de heer Zain, zal vrijdag in Hamburg spreken voor de Hamburgse Kamer van Koophandel. Zijn reis naar de grootste Duitse haven stad, waar de meeste overzeese Duitse handelsondernemingen zijn gevestigd, wordt uiteraard in verband gebracht met de in Djakarta aangekondigde voornemens om de Indonesische exporthandel naar West-Europa in de toekomst over de Bondsrepubliek te leiden. De heer Zain heeft donderdagavond over deze plannen gesproken in een televisieprogram van de Westduitse omroep. Toen de leider van het televisiepro gramma hem vroeg of in Djakarta offi cieel was bekend gemaakt, dat men zou trachten de handel op Duitsland over te schakelen, antwoordde de heer Zain: „Dit is niet door een ministe gezegd, doch slechts door de Indonesische kamer van koophandel". Het televisiepraatje, waar aan ook werd deelgenomen door de Ne derlandse perscorrespondent in Bonn, de heer J. Wintraecken, was voorafgegaan door een film over de Nieuw-Guinea-de- monstraties in Indonesië en door de me dedeling, dat zojuist berichten waren ont vangen over een mogelijke afzetting van Sukarno. De heer Zain begon zijn opmerkingen met zich er over te beklagen, dat de door de programmaleider gegeven uiteen zetting eenzijdig gekleurd was. Dat was volgens de Indonesische ambassadeur een gevolg van het feit, dat nog altijd geen Duitse perscorrespondent in Djakarta was gevestigd en dat men was afgegaan op de „eenzijdige berichtgeving uit Den Haag". Men moest volgens de heer Zain proberen ook de Indonesische achtergron den van de zaak te zien. Tenslotte had Indonesië in de UNO niets anders gedaan dan onderhandelingen te vragen over de toekomst van Nieuw-Guinea. Hier onderbrak de programmaleider het betoog van de heer Zain met de woorden: „Het is inderdaad jammer, dat door de in Indonesië bestaande censuur de berich ten niet zeer volledig zijn". De heer Zain werd in het interview ook gesteld voor de vraag, of de zaken de Indonesische rege ring niet uit de hand waren gelopen en de communisten niet de overhand hadden genomen bij de gevoerde acties. In dit verband citeerde de Nederlandse journalist ook Indonesische persstemmen. De am bassadeur zei hierop: „Dit zijn allemaal uw eigen conclusies. Ik geloof, dat de laatste berichten duidelijk maken, dat tot dusver geen enkele Hollander is gemoles teerd. Er is geen sprake van nationali satie of confiscatie van Nederlandse be drijven. Het was in de bestaande situatie nu eenmaal beter dat deze bedrijven on der beheer van het leger werden geplaatst. We moeten de zaak niet eenzijdig zien, doch beide standpunten naast elkaar stel len". De programmaleider brak daarop het interview ietwat abrupt af met de op merking, dat dat ook de bedoeling was geweest, toen hij besloot de ambassadeur en een Nederlandse persvertegenwoordi ger tezamen voor de T.V.-lens te brengen. NEW YORK (UP.) Volgens zegslie den van het Indonesische consulaat in New York is dit consulaat donderdag negen keer opgebeld door mensen, die zich leden van de „Nederlandse ondergrondse" noemden, aankondigden dat zij het con sulaatsgebouw in de lucht zouden laten vliegen en de Indonesiërs waarschuwden de handen af te houden van de Nederlan ders in Indonesië. Ook het bureau van het Indonesische persagentschar Antara werd op soortgelijke wijze bedreigd. De em ployees van het consulaat kregen de in druk, dat het tenminste twee personen ge weest zijn, die opgebeld hebben, de ene twee keer, de ander zeven keer. Zaterdag ontving de Indonesische ambassade ir Canada een soortgelijke waarschuwing.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5