Visserij-varia Het kinderhoek!e van tante Els HET SPROOKJE VAN HET DWAALLICHTJE Resten van kastelen in Heemskerk dreigen onder te worden gegraven PRISMA-dealer Fa. A. R. DE BOER 't SILVER STOEPKE 6 Uitbreidingsplannen doen schade aan historische waarden Nog tot 21 dec.! Woensdagavond komt Velsens raad bijeen Kotter en logger gaan samen ter spanvisserij Vernieuwde Wiebold Bohmer maakt proefvaart Beschonken Haarlemmer maakte brokken in IJmuiden Afscheid hoofdzusters van Brederodeduin Burgerlijke Stand van Castricum Programma van Waterloo voor zondag Burgerlijke Stand Beverwijk Oproep van Heemskerk voor woningbouwlening „Der Untertan" bij filmkring Heemskerk Voor de kleintjes EEN VERSJE DE NEGEN MUZEN Kapitein A. W. Visser na 44 dienstjaren aan de wal „Willem van Oranje" gaat subsidie-beleid bespreken Over de vogels en hun familieleven VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 DE VERWEZENLIJKING van de uitbreidingsplannen in Heemskerk zal noodge dwongen tot .gevolg hebben, dat verschillende archaeologisch belangrijke objecten verloren zuft^I gaan. Eén van deze urgente gevallen is „Meerestein", een 13e eeuws kasteel, dat h'c-eft gelegen aan de zuidgrens van Heemskerk tussen Hoogdorperweg en de spoorlijn naar Uitgeest. Het terrein waar het slot zich heeft bevonden, zal binnenkort worden doorkruist door rioleringssleuven, die met de nivellering en de bebouwing definitief een einde zullen maken aan wat eens deel uitmaakte van Ken- nemerland's glorierijke Middeleeuwen. Van het kasteel is thans niets meer te her kennen; vermoedelijk zijn het de Spanjaarden geweest die het slot hebben verwoest. Wel ziet men op het drassige en moeilijk te onderzoeken terrein nog een deel van de muren van het 17e eeuwse buiten dat op de fundering van „Meeerestein" werd gebouwd en ook die naam draagt. Bovendien tonen luchtfoto's ons nog verschillende verrassende details vsn de vroegere situatie. Door de Planologische Dienst werden de grondsporen op een kaartje ingetekend. ADVERTENTIE Vraag naar PRISMA voor een mooi en goed horloge Ook U hebt kans op één van de 100 gratis Prisma horloges Inlichtingen bij Uw Prisma horloger „Meerestein" was één van de talrijke kastelen, die in de 14e eeuw werden ge bouwd als beveiliging tegen de overvallen van de Westfriezen. Voor een deel zullen deze aanvallen wel het gevolg zijn geweest van overstromingen, die vooral de kop van Noordholland teisterden en mens en vee van hun grond verdreven. Anderzijds be oogden de graven van Holland Westfries land aan hun gebied te voegen, vooral ook omdat Westfriesland zo bijzonder vrucht baar was. Dat de Westfriezen deze expan sie met tegenaanvallen beantwoordden, kan hun dan ook moeilijk kwalijk worden ge nomen, zoals men veelal in kronieken en geschiedenisboeken leest. Tot de reeks van versterkingen behoorden in Beverwijk „Adrichem", vlak bij de St. Aagtendijk ge legen, en „Oosterwijk", dat zich enige hon derden meters meer naar het noorden be vond. Dank zij de historische belangstelling van de vroegere burgemeester van Bever wijk, mr. H. J. J. Scholtens, werd het ge bied waar deze kastelen lagen voor be bouwing gespaard. In Heemskerk treffen wij, behalve „Meeerestein", nog aan: „Oud- Haarlem", een enorm complex met een zeer oude kern, „Rietwijk", dat zich tegen over het jongere Assumburg aan de an dere zijde van de weg naar Uitgeest heeft bevonden, verder op een paar honderd me ter ten noordoosten van „Rietwijk" het kasteel „Poelenburg" (evenals „Rietwijk" vermoedelijk niet zo heel belangrijk) en tenslotte „Het Huis te Heemskerk" (later „Marquette" geheten), evenals „Oud- Haarlem" met een oude kern. Bovendien moet in Heemskerk het slot van de Banjaerds hebben gestaan. De lig ging van dit kasteel, dat in 1204 werd verwoest, is niet goed bekend. In Eg- mondse bronnen wordt echter melding ge maakt van een Banjaertsbos in Heems kerk. Ook weten wij niet of de van Ho- gendorps, die uit Hoogdorp in Heemskerk afkomstig zijn, vroeger een kasteel be- Velsen-Noord en Kennemergaarde Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen, op woensdag 18 december 1957, te 19.30 uur ten ge meentehuize is de volgende agenda samen gesteld: aangaan van een geldlening; be schikbaarstelling krediet voor het plaat sen van verkeersborden; aankoop van pan den aan de Ruysdaelstraat te IJmuiden (oost) met de bijbehorende grond; verkoop van grond te Santpoort; verpachting van grond te Santpoort; bepaling, dat een uit breidingsplan voor het strandgebied te IJmuiden in voorbereiding is; bliksembe veiliging perceel Driehuizerkerkweg 18 (huize Schoonenberg); verkeerssituatie bij de spoorwegovergang in de Wijkerstraat- weg te Velsen (noord); stichting van een verpleeginrichting voor langdurig zieken; verlenen van subsidie ten behoeve van de jeugdafdelingen van voetbalverenigingen; verlenen van een bijdrage in de kosten van een r.k. avondulo-school te Beverwijk; verlenen van medewerking ingevolge arti kel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t.b.v. het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden (oost); verlenen van medewerking inge volge artikel 72 van de Lager-onderwijs- wet 1920 t.b.v. het r.k. Kerk- en School bestuur van St. Engelmundus te Driehuis; verlenen van medewerking ingevolge ar tikel 50 van de Kleuteronderwijswet; vast stelling van de vergoedingen bedoeld in artikel 73, eerste en tweede lid, van de Kleuteronderwijswet, voor de bijzondere kleuterscholen, over het jaar 1956; over plaatsing van een hoofdleidster bij het openbare kleuteronderwijs. De volgende benoemingen komen aan de orde: een onderwijzer aan de Willem de Zwijger ulo-school te IJmuiden (oost); een vakonderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare lagere scholen; een lerares aan de Mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Eliasschool te IJmuiden (oost); een lerares aan de voorgenoemde school; personeel aan de gemeentelijke visserijschool te IJmuiden; personeel aan de gemeentelijke middelbare handels avondschool; een leidster aan de openbare Moerbergkleuterschool; twee hoofdleid sters aan de openbare kleuterscholen; leden van de commissies tot wering van schoolverzuim; een lid van het college van curatoren van het gymnasium „Felise- num" (aftreding mr. J. R. van Eerde); aan beveling: 1. mr. Van Eerde; 2. mr. F. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken; een lid van de commissie van toezicht op de Rijks Hogere Burgerschool (aftreding: mevr. J. S. Rutten-De Bruijn); aanbeve ling: ir. D. N. Dammers; een lid van de commissie van toezicht op de Visserij- school (aftreding ir. W. Polderman); aan beveling: 1. ir. W. Polderman: 2. G. H. L. van Scherpenzeel; twee leden van de com missie van toezicht op de Mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Eliasschool (vacature mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Elias en aftreding mevr. Zw. Berkhout-Muur- ling); aanbeveling vacature mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Elias: 1. mevr. E. van Monsjou-Krijger; 2. mevr. A. Clausen-Elshove; aanbeveling aftreding mevr. Zw. Berkhout-Muurling: 1. mevr. Zw. Berkhout-Muurling; 2. mevr. A. Clau sen-Elshove; een lid van de commissie van advies inzake de toekenning van studie beurzen (aftreding drs. J. van de Geijn); aanbeveling: drs. J. van de Geijn; een lid van de commissie van advies voor de ge meentelijke dienst voor sociale zaken (af treding C. F. Nieuwenhuijzen); aanbeve ling: C. F. Nieuwenhuijzen; twee leden van de commissie van advies voor het W. F. Visserhuis (aftreding mej. H. C. Nieuwen huijzen en E. M. van Kaam); aanbevelin gen: mej. H. C. Nieuwenhuijzen en E. M. van Kaam. zaten. Op luchtfoto's tenslotte zag ik tus sen „Meeerestein" en „Oud-Haarlem" grondsporen waarvan de habitus mij le vendig aan een kasteel deed denken. Tot nu toe is van wat hier werd opge somd nog bijzonder weinig onderzocht. Al leen werden er nasporingen gedaan naar resten van „Oud-Haarlem" en dan nog alleen naar het jongere gedeelte, aange zien de oudste burcht buiten het voor een opgraving toegelaten gebied was gelegen. Op het terrein van „Marquette" na zullen in Heemskerk echter alle momenteel be kende vindplaatsen worden bebouwd, ook die uit de Romeinse tijd. De ervaring heeft geleerd, dat praktisch elk perceel in Ken- nemerland belangrijke gegevens voor de geologie, archaelogie, historie of palaeon- tologie oplevert, zodat het wel wenselijk is dat van overheidszijde, in het bijzonder door de provincie, richtlijnen en vooral mogelijkheden voor onderzoek worden ge geven. Ook het probleem van de conser vatie der vondsten (er mag op tienduizen den scherven en andere archaeologica worden gerekend) dient onder de loupe te worden genomen. Een streekmuseum is cultureel en we tenschappelijk gezien dan ook geen over bodige luxe. Ook een officiële documen tatie ontbreekt nog steeds. Terreinverken ningen hebben op ruime schaal tot nu toe alleen in Velsen plaatsgevonden. Ook voor Je aannemers is het prettig te weten wat zich in de grond bevindt. Over niet al te lange tijd zal men zelfs verplicht zijn onderzoek ook tijdens werk zaamheden uiteraard tegen vergoeding toe te staan. Gelukkig dringt steeds meer de overtuiging door, dat, wanneer niet tijdig door de overheid wordt inge grepen, veel volkomen verloren gaat. Op geen enkele wijze is dan herstel van de aangerichte schade mogelijk. Voor de ge schiedschrijving (in ruime zin genomen) van Kennemerland zou dit in hoge mate zijn te betreuren. B. J. Wieland Los (Van onze Haagse redactie) Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse visserij aldus deelde men ons van bevoegde zijde mede zul len een kotter en een logger samen uit varen om de spanvisserij te gaan bedrij ven. Het zijn de Sch 67 en de logger Sch 45 „Bastiaan", die tegen het eind van de week zullen vertrekken. De Sch 67 is de laatste weken ter haring vangst geweest ter hoogte van Breskens in span met de Sch 34. Nu deze laatste kot ter zal uitvaren met de Goeree 9, is be sloten de Sch 67 in combinatie te laten vissen met de logger Sch 45. De Sch 9 en de Sch 61, die vanmorgen uit Falmouth waren vertrokken zijn in de loop van de dag in deze haven terugge keerd in verband met het slechte weer. Vijf Scheveningse loggers, die vanochtend uit de thuishaven naar Het Kanaal ter vis vangst vertrokken, zullen eveneens in ver band met het slechte weer zo spoedig mo gelijk een haven opzoeken. Verwacht wordt, dat zij in de loop van de nacht Dieppe zullen binnenvallen. Net in schroef De OD 1, samen met de OD 20 op de spansprotvisserij, heeft vannacht een net in de schroef gekregen en is in Scheve- ningen teruggekeerd. Op de Nieuwe Waterweg heeft de proef vaart plaats gehad van het opnieuw ge- installeerde motorkustvaartuig „Wiebold Bohmer". De „Wiebold Bohmer" is van het Shel terdeck-type, heeft een draagvermogen van 890 ton en is 64,20 m lang, 9,85 m breed en 6,00 m hol. De 2-tact 750 pk scheepsdieselmotor werd vervangen door een verticale 1000pk-4 tact direct omkeer bare scheepsdieselmotor met oplading en zoetwaterkoeling type Deutz rbv 8 m-545, waarmede het schip tijdens de proefvaart een gemiddelde snelheid behaalde van ruim I2V2 knoop. Het ligt in de bedoeling van de rederij haar m.s. „Daje Bohmer" in het voorjaar van 1958 een zelfde verbouwing te laten ondergaan. In de afgelopen nacht heeft een 32-jarige Haarlemse glazenwasser de Kanaaldijk in IJmuiden onveilig gemaakt met een auto, die hij na het innemen van ettelijke glazen cognac met meer zwier dan zekerheid tegen één uur langs het Noordzeekanaal stuurde. De man kwam daarbij in de berm terécht en ramde achtereenvolgens enige verkeers borden, welke op die Kanaaldijk welig tieren, een serie bermpaaltjes en het hek, waardoor zijn wagen en hijzelf onderste boven raakten. Toen de politie op het geruis afkwam, zag zij de glazenwasser ietwat glazig uit het zwaar beschadigde vehikel klauteren, waarbij hij een portierraam moest gebrui ken. Hij is voorlopig in het hoofdbureau van politie te IJmuiden opgesloten en de gekraakte auto werd eveneens naar het bureau gesleept. Begin januari 1958 zullen de hoofdver pleegsters zuster Th. Moquette en zuster A. van der Zeeuw van het sanatorium Brederodeduin te Bloemendaal, deze in richting na een ruim dertigjarig dienst verband met pensioen verlaten. Enige oud-patiënten hebben een huldi gingscomité gevormd. Daar verscheidene honderden Haarlemmers in de loop van de dertig jaar in Brederodeduin verpleegd zijn, verwacht het comité dat velen hun ner willen bijdragen om bij dit afscheid een passend geschenk aan te bieden. Adhesie-betuigingen en financiële bij dragen, worden ingewacht bij mej. L. Peereboom, Parimaribostraat 3, Sant poort, Giro 95457. GEBOREN: Maria Joanna Cornelia, d. v. H. Laan en E. Ketelaar, Jacob Catsstr. 12; Leonardus Gerardus, z. v. W. Kooijman en C. Haring, Prins Mauritsstraat 15. ONDERTROUWD: Adrianus Rodenburg, wonende te Uitgeest en Martha Veldt wo nende te Castricum, Brakersweg 22. GETROUWD: Petrus Out, wonende te Castricum en Anna Schermer, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Everdina Jannetta van den Berg, oud 70 jaren, wonende te Castri cum, geh. met J. de Jong; Johanna Opper- veld, oud 83 j., wonende te Castrium, wed. van. E. Zonneveld; Johannes Cornelis Haaske, oud 86 j., wonende te Castricum, wed. van E. Blom; Agatha van der Vlis, j oud 72 j., wonende te Den Helder, wed. j van W. Plomp. Ik weet niet of jullie op een donkere avond, liefst bij nevelig weer, wel eens aan de rand van een groot moeras hebt gestaan, of dichtbij een erg drassig wei land of een laag gelegen bos. Dan kan het soms opeens gebeuren, dat je tussen de nevelige dampen een glimmend lichtje ziet, net een klein lampje, dat daar heen en weer zweeft. Nu... dit noemen de mensen een „dwaallichtje". Over het natuurverschijn sel zelf zal ik het nu niet hebben; deze keer vertel ik jullie hoe het dwaallichtje hier op aarde kwam. In heel, heel oude tijden, toen dwergen en kabouters, elfen en feeën nog macht hadden, leefde er in elfenland een kleine, leuke jongenself. Hij had echter één groot gebrek, namelijk dit, dat hij erg graag plaagde en heel vaak de mensen op aarde sarde. Dit had Oberon, de elfenkoning al lang veel verdriet gedaan en op zekere dag verveelde het geplaag hem zo erg, dat hij de jongenself door zijn opper- wachter liet halen. De koning gaf de elfen knaap een streng standje en na even na gedacht te hebben beval hij hem om voor straf een nacht in een holle eik te slapen, om zijn plaaglust af te leren. De opperwachter kreeg de opdracht de ondeugende elf mee te nemen. Nauwelijks waren ze echter een eind op weg of de ETOWaterloo, 2 uur; Waterloo 3Ter rasvogels 3, 10 uur; Waterloo 4DEM 8, 12 uur; Kennemers AWaterloo A, 2 uur, zaterdag; Waterloo BKennemers C, 3 uur. Waterloo 1 komt tegen ETO uit met: W. Kok, A. F. Broek, L. J. v. d. Kuyl, W. Numan, J. v. d. Steen, J. v. Sikkelerus, L. Koops, G. Post, A. Tijms, P. v. d. Klooster en J. L. v. Leeuwen. Nieuwe onderwijzer voor Willem de Zwijgerschool Ter benoeming van een onderwijzer aan de Willem de Zwijgerschool te Santpoort dragen B. en W. de raad voor A. Joziasse te Eindhoven. Herenduinweg gedeeltelijk voor verkeer gesloten B. en W. van Velsen delen mee, dat het gedeelte van de ventweg van de Heeren duinweg in IJmuiden-Oost nabij de Vel- serduinweg met ingang van 13 december 1957 voorlopig in verband met het uit voeren van bestratingswerkzaamheden voor alle verkeer zal zijn afgesloten. GEBOREN: Hendrica A. G., d. v. C. J. Smit en F. J. van Hensbergen. Mitchell, z. v. J. Kooiman en W. C. Duijn. Brigitte L., d. v. F. L. van Haasen en W. B. Nijssen. Josef N. P., z. v. J. Adema en C. Lensen. Tjietske, d. v. G. Groothengel en G. E. Waagmeester. Arnoldus H. P., z. v. P. A. Markx en M. H. T. van Schaik. Tom, z. v. M. J. van Doesburg en A. Bloem. Johan nes M. C., z. v. J. N. Schouten en G. B. Bos. Johanna M., d. v. T. G. van Zon en J. van Leeuwen. Marcel A., z. v. J. L. Rand en W. J. C. v. d. Bijl. Patty, d. v. R. Sauselé en A. E. A. Noronha. Johanna P. C., d. v. J. A. W. Bodewes en G. Beentjes. Valentino C. C., z. v. T. A. C. de Baas en M. Q. Eel- tink. Maud, d. v. J. A. Holtslag en C. E. Groen. ONDERTROUWD: J. Schenk en P. A. Vos. H. H. P. Timmer en E. Sneekes. J. W. Knaap en G. M. D. van Noort. GETROUWD: A. A. Vink en A. J. Noor deman. J. J. van Meurs en A. M. E. Don kervoort. P. J. Teiwes en E. M. van Heek. OVERLEDEN: C. Stekelenburg, oud 55 jr. W. Gerrits, oud 74 jr. J. A. Tuijn, oud 28 jr. H. B. Gordijn, oud 87 jr. Jeugdboeken Wat Hanneke beleefde (Van Goor en Zonen, Den Haag). De moderne kinderlit teratuur, de beste incluis, heeft wel eens een voelbaar teveel aan modernismen in de woordkeus. Verborgen, vaak puntige humor werd in de afgelopen jaren ook het paradepaardje van vele jeugdauteurs, die daarmee een enkele keer doel troffen, maar ook meermalen alleen de ouders vermaakten: het kind greep te duidelijk nog naar de „klassieken" over Dik Trom en Pietje Bell, de verhalen over Afkes Tiental en om wat moderner te wor den A. D. Hildebrands' verrukkelijke kinderverhalen. Met des te meer vreugde kan daarom een zojuist verschenenboek je van de Velsense schrijfster Annie Su- rink-Groen worden aangekondigd, dat niets van -ismen moet hebben en dat in eenvoudige taal en dromerig verhaaltje vertelt over Hanneke, het meisje dat een aloud avontuur met kabouters beleeft. Sterk geïinspireerd op het voorlezen heeft zij haar vertelsel langs de kronkelpaden van haar royale fantasie laten gaan. Er is een boek ontstaan, dat het altijd weer voor de kinderen levende wonderland van kabouters en kabouterkoningen, dieren en dierenvrienden betreedt. Guus Hens te kende er plaatjes bij, die zich af en toe volmaakt bij de tekst en de sfeer aanslui ten. PRISMA HORLOGES VERKRIJGBAAR BIJ kleine deugniet ontsnapte aan zijn bewa ker Het elfje rende maar voort, zo snel zijn kleine voetjes hem konden dragen. Hij liep maar steeds verder door de bossen van het elfenland, zonder om te zien. Plotseling verloor hij echter de grond on der zijn voeten, want hij had het einde van het elfenland bereikt en.daar stortte de on 'eugende jongenself naar beneden. Hij daalde en daalde tot hij op het laatst neerviel in een groot moeras. Een gewoon mens zou natuurlijk ver dronken zijn, maar het elfje was zó teer en licht, dat hij snel op een der grote wa terleliebladen kroop om over zijn nare toestand na te denken, 't Was donker... vreselijk donker! Maar daar wist de elf raad op. „Weet je wat", dacht hij, „ik zoek een glimwormpje". Dit stopte hij in een prachtige bloemkelk, plukte de sten gel af en nu had hij een grappig lanta rentje. „Ziezo", zei hij eigenwijs, „op deze manier zal ik het elfenland wel terugvin den". Hij liep maar steeds heen en weer, maar de weg vond hij niet. En de mensen op aarde, die het lichtje zagen, noemden het een dwaallichtje. Honderden, nee dui zenden jaren dwaalt nog steeds het elfen jongetje rond om de weg naar elfenland terug te vinden, doch tevergeefs. §oms zijn er domme mensen geweest, Burgemeester en wethouders van de gemeente Heemskerk hebben zich met de volgende oproep tot de inwoners gewend: „U hebt een dezer dagen in de dagbla den kunnen lezen, dat in het kader van de Nationale leningen voor de woningbouw nu zal worden overgegaan tot de uitgifte van Rentespaarbrieven. Op 2 december is de inschrijving open gesteld en u kunt ook bij de plaatselijke banken en het postkantoor in uw ge meente daarvoor terecht. Daar verwacht mag worden, gezien de aantrekkelijkheid der lening (immers uw ingeschreven bedrag is na een looptijd van 13 jaren verdubbeld), dat zeer velen hier aan zullen deelnemen, zouden wij het vol gende verzoek aan u willen richten. Helpt uw eigen gemeentebestuur en daarmede uw eigen medeburgers aan geld voor onze eigen woningbouw, door bij de inschrijving te bepalen, dat het ingeschre ven bedrag bestemd is voor onze gemeen te. Hierdoor toont u uw burgerzin en het medeleven met de ontwikkeling van uw eigen gemeente." die hem op zijn dwaaltocht wilden volgen, maar zij moesten dit met de dood beko pen, want onherroepelijk zonken ze weg in het grote moeras. Mochten jullie in je leven ooit eens een dwaallichtje zien, loop het dan niet na... want je komt nooit meer op de goede weg terug. Ik heb een regenjasje Maar ach, nu schijnt de zon; ik wou, dat het zo regende dat ik het dragen kon. Wat heb ik nu aan zonneschijn was 't maar een regendag! Ik hoop, dat er gauw een buitje komt en ik het aandoen mag. D. J. F. B. ^0cx00c0<x)000000000600000c000000c000000000c00000000000cx 3 Moppen trommeltje Een klein jongetje stapt een apotheek 3 8 binnen en vraagt: „Mag ik voor een s 3 cent dropjes?" 8 3 „Alsjeblieft", zegt de apotheker, het 3 3 ventje wat drop gevend, „Hou jij je 8 centje maar, hoor!" 8 3 „Dan nog graag voor een cent", ant- <5 p woordt het jongetje. XX>0<XOOOOOOÓOOOOOC)CKXOOOO(X)OCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOO( Nemisis in marmer. In de omgeving van het Israëlische kustdorp Gezero in de strook van Gaza heeft men een vrijwel onbeschadigd marmeren beeld gevonden van Nemesis, de Griekse godin van wraak. De godin heeft hier de gestalte van een griffioen, die met een klauw het nood lotsrad omklemd houdt. Oudheidkundigen, die de ouderdom van het beeld op onge veer 1750 jaar schatten, achten hiermee het bewijs geleverd, dat er een Neme- sische eredienst in het Palestina van die dagen heeft bestaan. Prijzen van donderdag Heilbot 2,70, gr .tong 3,70-3,50, grm. tong 3,70-3,20, kim. tong 3,70-3,20, kl. tong I 3,40-2,70, kl .tong II 3-2,40, tarbot I 2,70- 2,40 per 1 kg. Tarbot IV 66-46, tongschar 80, gr. schol 24-22, grm. schol 33-30, kim. schol 40-37, kl. schol I 46, kl. schol II 56-30, schar 36- 23, v. haring 25-21, makreel 22-14,40, gr. schelvis 54, grm. schelvis 56-54, kim. schelvis 54-43, kl .schelvis I 44-42, kl. schelvis II 27-22, wijting 31-27 gr. gul 56, mid. gul 43, kl. gul 29-20, poontjes 13 per 50 kg. Gr. kabeljauw 200-124 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 91 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 1 tongschar en schartong, 90 schol, 15 schar, 461 haring, 383 makreel, 280 schelvis, 10 wijting, 10 kabeljauw en gul, 60 poon, 23 diversen. Totaal 1425. Besommingen van donderdag KW 8 f 9.040, KW 82 f 16.230, KW 114 f 6.940, RO 27 f 7.990, KW 98 f 1.260. ADVERTENTIE Na bijna 44 jaren op velerlei schepen gevaren te hebben, laatstelijk als gezag voerder van het s.s. „Ameland", het eerste onder beheer van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd varende tank schip, is kapitein A. W. Visser uit Schie dam thans met pensioen gegaan. De heer Visser, die sinds 1922 in dienst is bij de dochteronderneming van de Lloyd, begon zijn loopbaan aan boord van de vroegere „Oranje Nassau" van de toenmalige Ko ninklijke West-Indische Maildienst, welke Amsterdamse rederij later werd opge nomen in de K.N.S.M. Aanvanklijk was het de bedoeling dat kapitein Visser deze maand met de nieuwe „Oranje Nassau" van de K.N.S.M. uit Curagao zou thuisva ren, maar toen de Shell, in wier dienst de „Ameland" vaart, dit schip onver wacht naar Rotterdam-Pernis dirigeerde, kon hij toch met zijn eigen schip naar Ne derland komen. Kapitein Visser, die in 1897 op Schier monnikoog werd geboren en zich daar ook nu weer gaat vestigen, heeft tijdens een op zee op verzoek van de bemanning aan boord gehouden afscheidsbijeenkomst, waarbij vele hartelijke woorden gespro ken werden, ook verschillende geschenken ontvangen onder het motto „voor tijdver drijf op uw eilandje", zoals een bank schroef, een borstboor en een visspeer. De Anti-Revolutionaire Studieclub „Wil lem van Oranje" ontplooit een grote acti viteit. Hoewel eerst kortgeleden opgericht, namelijk op 11 oktober, mag deze vereni ging zich in een steeds groeiende belang stelling verheugen. Het ledental is inmid dels gestegen tot 34. Het grote belang van deze club is wel, dat christen-jongeren zich in een vriend schappelijke sfeer bezinnen op de politiek, zoals die in binnen- en buitenland wordt gevoerd en de houding die ze tegenover deze politiek willen aannemen. Ze recru- teert haar leden uit verschillende kerkge nootschappen en kan zo hoewel dit niet haar primaire doelstelling is een bij drage leveren voor het interkerkelijk con tact, speciaal tussen jongeren. Haar eerstvolgende vergadering zal op zaterdag 14 december in de P. Vermeulen- school aan de Gerard Doustraat worden gehouden. De heer S. Koster behandelt dan de grenzen van de overheidstaak, waarbij bijzondere aandacht zal worden geschon ken aan het subsidiebeleid. Eveneens zul len de gebeurtenissen in Indonesië onder de loupe worden genomen. Beste kinderen, HET HEERLIJK AVONDJE ligt alweer lang achter ons en we gaan met z'n allen zo'n beetje uitzien naar Kerstmis, het stemmingsvolle feest, dat toch van de decem bermaand een echte feest-maand maakt. Jullie verlangen natuurlijk allemaal ook naar de Kerstvakantie, om eens lekker te kunnen uitblazen van het gezwoeg voor het rapport. Het ziet er telkens naar uit, dat het zal gaan vriezen, maar steeds be denkt het weer zich en laat dan maar weer wat regen of natte sneeuw los. Maar misschien is Koning Winter zo tegen Kerstmis in de stemming voor een fiks pak sneeuw en dat vind ik toch altijd wel heel mooi: een witte kerst! Maar het is nog niet zover. Het duurt zelfs nog wel een dikke week voordat jullie vakantie krijgen en daarom zullen we maar niet op al die prettige zaken vooruit lopen, want daar worden jullie maar ongeduldig van. Nog even moed gevat voor de laatste spurt voor de rapportcijfers en dan de vakantie in! TANTE ELS De tweede filmavond van de filmkring Heemskerk, aangesloten bij het Neder lands Theatercentrum, kan als uitstekend geslaagd beschouwd worden. In het Marquette-theater werd woens dag vertoond het Duitse filmwerk „Der Untertan", onder regie van Wolfgang Staudte die ook de Nederlandse speelfilm „Ciske de Rat" heeft geproduceerd. De rolprent trekt op grimmige wijze van leer tegen de Pruisische geest, die het Duitse volk jarenlang heeft beheerst. De toeschouwer kan op de voet het opgroeien van een jongeman volgen. Het resultaat is het prototype van de Duitser waarmee wij in de oorlog hebben kunnen kennis maken. Het thema waar alles om draait is de vrees voor alles wat macht is en daarnaast het veroordelen van de ander. Wanneer de hoofdrolspeler echter zelf een zekere macht heeft veroverd maakt hij hier geweldig misbruik van. Met hartstocht, talent en oprechte ver ontwaardiging is deze film gemaakt. Het vertoonde liet niet na een diepe indruk op de aanwezigen achter te laten. De secretaris van de Nederlandse ver eniging tot bescherming van vogels, de heer K. Zweeres, heeft woensdag in hotel „de Rustende Jager" in Bergen een inte ressante lezing gehouden over het leven der vogels. Hierbij werd tevens de nieuwe en prachtige filmstrook „Het leven der vogels" vertoond. De heer Zweeres beschikt over een enorme vogelkennis, waardoor het voor de aanwezigen een plezier was om naar de vele wetenswaardigheden, die hij over tal loze vogelsoorten te berde bracht te luisteren. De film gaf een zo uitstekend overzicht van het voederen van jonge vogels, het beschermen van de nesten tegen aanval lers en het broeden in het „vogel-familie leven". LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TEL. 6321 CENTRUM GALERIJ ADVERTENTIE De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem - Telefoon 20049 De televisiemast van „Television City Company Nippon" in Japan, die in de buurt van Tokio verrijst, zal het op een na hoogste bouwwerk ter wereld wor den. Het New Yorkse Empire State Building is hoger, doch deze mast van 330 meter is ongetwijfeld de hoogste televisietoren en zal twintig miljoen gulden hebben gekost, als hij klaar is.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8