Staat de geneeskunde in ons land ten achter bii de Ierland heeft ruim plaats voor de Nederlandse industrie ONZE NAMEN Onze (kruiswoord)puzzel Jongste generatie in Nederland heeft langste levenskans IDan nog. Cieoecechte, I Zijn de Nederlanders wel van vreemde smetten vrij ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 Erbij PAGINA DK. De vaderen I Rode soldaat HET IS nog slechts enkele jaren geleden, dat wij het voorrecht hadden de toenma lige Ierse gezant, de heer Timothy O'Dris- coll, eens voorzichtig aan de diplomatieke tand te mogen voelen inzake de toestan den in Ierland en de aard der relaties tus sen ons land en het zijne. Geen kwestie van „politiek" natuurlijk. De enige vorm van politieke activiteit tussen Ierland en Nederland ligt op economisch terrein en is geschoeid op een leest van de meest wel willende en succesrijke samenwerking en begrip voor eikaars mogelijkheden en be hoeften. Nu hadden we andermaal het genoegen en de eer een uurtje te mogen praten met de man aan wie de Ierse belangen in Ne derland zijn toevertrouwd. Zijne Excellen tie B. Gallagher, voorheen gezant in Zwe den, die daar opgevolgd werd door me vrouw O'Neill, die als Ierse gezante in Ne derland zo bijzonder populair is geweest. Mevrouw O'Neill is intussen overgeplaatst naar Zwitserland. IN ZIJN prettige werkkamer, aan de dr. A. Kuyperstraat in Den Haag, zaten wij tegenover een typische Ier, een jonge vijf tiger, gemoedelijk, pittig, energiek, een voudig. Zo op het oog helemaal niet de klassieke diplomaat, veel eerder de ver persoonlijking van de rustige studiosus met een sterk filosofische inslag en toch zeker niet onzakelijk. Een man zonder complexen, die wars is van alle „show". Een gezant, die hartstochtelijk graag fietst ..knijper op de broeksband! Zono dig trekt hij er op de fiets van een van z'n dochters op uit. In Zweden signaleerde men hem glijdend op ski's naar het ge zantschap. Groter en gunstiger tegenstel ling met een zeker soort van diplomaten, zoals wij die hier en in het buitenland zo menigmaal hebben ontmoet, is moeilijk denkbaar. Eerst even het „verleden" onder de loep genomen. Het verwonderd ons niet, dat de heer Gallagher afgestudeerd classicus is. Hij heeft Latijn en Grieks aan de uni versiteit van Glasgow in Schotland gestu deerd. Hoe hij in de diplomatie verzeild is geraakt? „Na Glasgow en Oxford kwam ik op Bin nenlandse Zaken in Dublin terecht. Daar bleef ik negen jaar. Toen vroeg ik over plaatsing aan naar Buitenlandse Zaken, welk verzoek werd ingewilligdEen post als gezantschapssecretaris heeft de heer Gallagher niet bekleed. Hij werd me teen benoemd tot gezant in Zweden en is daar met zijn gezin heen getrokken. Een tamelijk groot gezin: vij. kinderen, twee jongens en drie meisjes. De jongens en twee van de meisjes zijn in Ierland op school. Zijn hobby's zijn: fietsen, golf spe len, kleurenfotografie. Het volgende kregen wij te horen op onze vraag hoe hij zich in Holland thuis voel de. „Voor mijn Ierse ogen is het land schap wel wat erg vlak, natuurlijk, maar mijn vrouw en ik zijn hier graag. Holland is kraakzindelijk en vooruitstrevend, staat op zovele punten aan de spits. De mensen zijn vriendelijk en fris. En ze werken hard. They're easy to get on with really. Ze staan met beide benen op de grond en ze lijden niet aan een meerwaardigheids- complex. Dat harde werken hier en de degelijke produktiemethoden van de Hol landers zijn dan ook de reden waarom wij er in Ierland zo op gesteld zijn, dat Ne derlandse fabriekconcerns dochteronder nemingen in Ierland oprichten. Wij moe digen dit zoveel mogelijk aan. Philips heeft al enige jaren een fabriek in Ierland en er zijn nog enkele firma's die daar ginds begonnen zijn. Ook zijn er thans on derhandelingen gaande met een stuk of drie andere firma's, die plannen in die richting hebben. De reden waarom wij graag buitenlandse industrieën aantrek ken is, dat Ierland niet heeft kunnen mee komen in de wedloop naar industrialisatie die de jaren na de oorlog te zien gaven. Er zijn verschillende factoren, die daarin een rol hebben gespeeld. Toen wij einde lijk zelfstandig werden, moest er zo ont zaglijk veel worden opgeknapt. En dan: primair zijn we een agrarisch land, niet waar? En nu we dan bezig zijn te in dustrialiseren, moéten we wel buiten landse industrieën naar Ierland halen. Er is namelijk geen gebrek aan arbeidskrach ten, maar aan wérk!" Als wij de daling van het bevolkingscij fer in Ierland ter sprake brengen, ver zucht onze gastheer: „De emigratie gaat nog steeds door en zal dat blijven doen, totdat er voldoende werk is. In de primai re industrieën gaat het goed. Dat deed het trouwens altijd al. Uitvoer van vlees, sui ker, wol... whiskey, bier, linnen, tweed, katoen enzovoorts. Maar dat is bij lange na niet genoeg. We moeten fabrieken heb ben. En we zullen ze krijgen ook!" „Welke voordelen biedt Ierland de fa brikant die daar een dochteronderneming wil vormen?" „Vele! De geografische ligging maakt, dat Ierland in de directe lijn ligt van het transatlantische verkeer ter zee en in de lucht. Er zijn voldoende Engelssprekende arbeidskrachten, intelligent genoeg en in staat zich snel aan te passen. Communis me bestaat bij ons niet... Marxistische ideeën hebben er evenmin ooit ingang ge vonden. De emigratie haalt wel vele men sen weg, maar dit wordt gecompenseerd door een hoog geboortecijfer., eenentwin tig per duizend. Verder is het in Ierland niet duur. De lonen zijn heel redelijk te noe men, redelijk voor beide partijen, werk nemer en werkgever. Ierland bezit even wel weinig kolenmijnen, maar daar tegen over staat dat we plenty krachtstations in het land hebben: de rivieren leveren de nodige stroom. We hebben bijzonder goede havens rond de gehele kust en een utstekend wegennet. Ook de spoorweg verbindingen laten niets te wensen. Dit zijn toch allemaal zeer gunstige facto- iGn „Inderdaad. Het is te hopen dat menige Nederlandse fabrikant er gebruik van zal maken. Maar welke directe „hulp" zo zou men het dthans kunnen noemen biedt de Ierse regering de fabrikanten of Twee van de vele medische curiosa, die op de dinsdag in het Tropenmuseum in Amsterdam geopende ex positie „Arts en medicijn man" te zien zijn. Het bo venste is een strijkbeeldje van de bakuba's, uit Bel gisch Kongo afkomstig. Onder het noemen van een aantal ziekten strijkt de tovenaar-arts over het voorwerp. De naam waarin hij blijft steken, is de kwaal waaraan de patiënt lijdt: de diagnose is gesteld. De onderste foto toont in strumenten die in de acht tiende eeuw in gebruik waren voor het verrich ten van schedeloperaties. Rechts vooraan een trepa- natieboor, met barokke or namenten. Daarachter: en kele met dergelijke instru menten bewerkte schedels, ivaaronder een bijzonder fraai voorbeeld van het alomvermaarde punthoofd. Expositie tot 1 mei 1958. im de concerns, die in Ierland een dochteron derneming willen beginnen?" „Vrijwat, meen ik wel te mogen zeggen. In bepaalde gevallen worden voorschotten en leningen verstrekt. Ook wordt geduren de vijf jaren een korting gegeven op de belasting, die men verschuldigd is op uit export gemaakte winst. Alle politieke par tijen, Labour inbegrepen, zijn het er over eens, dat persoonlijk initiatief en onderne mingsgeest de stevigste basis vormen voor een gezonde nationale economische posi tie. En daarom werkt de regering dat dan ook zoveel mogelijk in de hand." Tenslotte spreken wij nog even over het toerisme. De gezant is er tevreden over, maar het kan nog beter. Er wordt hard aan gewerkt. Het is voor velen een be zwaar, dat de reis naar Ierland nogal duur is en menigeen wil dan ook nog graag zijn auto meenemen. Ik zou diegenen willen adviseren hun wagen thuis te laten en daarginds een auto te huren, die zij zelf besturen. Het is veel gemakkelijker en minder kostbaar ook. Ierland heeft de toe rist héél wat te bieden..." Ja, dat weten we uit eigen ervaring. Maar wat we nu óók wel uit eigen erva ring weten, is dat het schone Groene Eiland, met zijn tragische gang door de eeuwen, nu toch wel op weg is naar een betere toekomst èn dat men er blijkbaar terdege de kunst verstaat althans wat de gezanten betreft „de rechte man op de rechte plaats" te zetten. Op onze jour nalistieke wegen ontmoetten wij véle ge zanten, maar hoè zelden kwamen wij een Excellentie tegen, die 's morgens het eerst van allen aanwezig is op z'n bureau en 's avonds het laatst naar huis gaat! Wat met deze Excellentie toch heus het ge val is.... B. S. Dijstra (Van een medische medewerker) PRINS ALEXANDER van België heeft zich kort geleden in Boston in Amerika onderworpen aan een hart operatie. De oud-minister-president van Engeland, Sir Anthony Eden, ging even eens naar Amerika om zich te laten operéren. Van tijd tot tijd léést mén dat geld wordt ingezameld om een kind uit Nederland naar Zweden te sturen voor een hersenoperatie. Dit doet de vraag opkomen of de artsen in België, Enge land of ons land minder knap zijn dan hun collega's in Amerika of Zweden zijn. Is dat zoP Zijn de artsen in ons land ten achter, met de doktoren in Amerika ver geleken? Is de stand van de geneeskunde in het buitenland verder voortgeschre den dan in ons land? DE WAARDE en de kwaliteit van de geneeskundige verzorging van de gehele .bevolking van een land kunnen we probe ren tot uitdrukking te brengen door de sterftecijfers van de verschillende landen met elkaar te vergelijken. Oppervlakkig gezien zou men concluderen, dat een land met het laagste sterftecijfer wel de beste geneeskundige verzorging van zijn bevol king moet hebben. Sinds enkele jaren wed ijvert Nederland met landen als Öene- marken, Nieuw Zeeland en Israel om de eretitel van het land met het laagste sterf tecijfer ter wereld. Men moet echter beden ken, dat het sterftecijfer alleen niet een geheel juist beeld geeft. Immers, omvat de bevolking van een land naar verhou ding veel oude mensen, zoals bijvoorbeeld in ons land het geval is, da;i zal het sterf tecijfer van dit land daardoor reeds hoger komen te liggen dan bij een land, waar de bevolking naar verhouding meer uit jonge mensen bestaat. Welnu, ondanks het feit, dat Nederland percentueel veel oude mensen telt, is ons sterftecijfer bijzonder HOFFELIJKHEID jegens de uitgever Daamen noopt ons enige woorden te wij den aan twee van zijn publikaties, name lijk het zoveelste boekje van de oud-com missaris H. Voordewind in de Ooievaar serie, dat „Peter Kürten, vrouwenmoorde naar" heet, benevens een omvangrijker werk van de inmiddels overleden oud commissaris der Amsterdamse zedenpoli tie, J. Fremery Kalff, getiteld „Met ge sloten deuren". Wanneer men zo al wat boekjes van Voordewind of zijn trouwe adjudant Groen heeft versleten, weet men zo lang zamerhand wel wat hij te vertellen heeft. Steeds meer komt men tot de overtuiging, dat misdaad niet alleen „niet betaalt" maar dat zij bovendien nauwelijks inte ressant is, omdat het in de droge opsom mingen der verbaliserende vertellers steeds weer gaat om eindeloze herhalingen in verscheidene variaties van een paar eendere grondpatronen. Wat ons nu juist wel belang kan inboezemen, zijn het ka rakter en de motieven van de bedrijvers van al dat kwaads in de seksuele sfeer, want voor vermogensdelicten en derge lijke niet zulke zinnenprikkelende onder werpen blijken schrijvers en uitgevers minder belangstelling te hebben of te ver onderstellen. De menselijke ziel blijft ech ter voor de heer Voordewind als regel een gesloten boek. Veel moeite om psycholo gische drijfveren te ontwarren geeft hij zich niet. De figuur van de vrouwenmoor denaar Kürten we hebben sinds 1929 Duitsers anders wel op groter schaal en nog veel gemener zien moorden dan dat ons deze historie nog veel belang inboe zemt zal uiteraard niemand bijster sympathiek zijn, maar Voordewind be stempelt in zijn primitieve verontwaardi ging hem achtereenvolgens als monster van Dusseldorp, creatuur, krankzinnig in dividu en dergelijke omschrijvingen, waartegenover de slachtoffers steeds „stumperds" en „stakkerds" worden ge noemd. Bij de berechting kwamen er ook psychologen aan te pas, maar de zegsman van de heer Voordewind, de Dusseldorper politieman die het onderzoek leidde, had zich bij hun uiteenzettingen „urenlang zit ten vervelen". De Nederlandse verder-verteller kon daar natuurlijk best inkomen. Nu zouden we dit boekje, dat natuurlijk wordt aan gevuld met een paar sterke staaltjes uit de eigen praktijk van de schrijfzame com missaris, als treinlectuur best kunnen aanvaarden, ware het niet dat de man zich nu ook werkelijk over alles en nog wat een uiteraard drastisch oordeel aanmatigt Dat hij na jaren zijn banvloek slingert over de Bijzondere Rechtspleging en haar dienaren bezoedelt, achten wij voor een oud-politie-ambtenaar zeer bedenkelijk. Het boek van Voordewinds collega Fre mery Kalff die ook wat meer begaan lijkt met zijn lichte meisjes en zware jongens is wat degelijker van opzet, dat wil zeggen: het laat het bij wijze van spreken „aanschouwelijk onderricht" in de verscheidene vormen der perversiteit voorafgaan door een korte inleiding om trent de juridische consequenties der be handelde verschijnselen. Natuurlijk niet zo uitvoerig, dat de begerige lezer erdoor wordt afgeschrikt en de indruk van „vak litteratuur" wordt gewekt, maar juist vol doende om er in gezelschap vrijmoedig over te kunnen praten: men heeft immers met een serieus werkje te doen? Nu, geef ons dan maar échte pornografie: die liegt er tenminste niet om. J. H. Bartman laag, zelfs lager dan landen als Amerika, Canada, Zweden en België. De zuigelingensterfte geeft echter ook een bijzonder juist beeld van de waarde, die men aan de geneeskundige verzorging aan een land mag toekennen. Nederland is sinds lang bekend (en benijd) als een van de landen met de laagste zuigelingen sterfte. Het cijfer is nu gedaald tot onge veer twintig sterfgevallen per dujzend, DE BABY'S, die in ons land geboren worden, hebben een langer leven in het vooruitzicht, dan de baby's waar ook el ders ter wereld. Een meisje, dat in Ne derland geboren wordt, heeft een gemid delde levensverwachting van 72,9 jaar. Dit betekent een wereldrecord. Een Neder landse jongen mag thans rekenen dat hij 70,6 jaar zal worden. Vergeleken met de levensverwachtingen van andere ver ont wikkelde landen, zoals Zweden en Ameri ka, is de levensverwachting in Nederland hoger dan in deze landen. Dat men in het buitenland, ook in Ame rika, de opleiding van artsen aan de Ne derlandse universiteiten op hoge waarde schat, moge blijken uit een rapport dat kortgeleden gepubliceerd werd over de waarde van het medisch hoger onderwijs in de Verenigde Staten vergeleken met dat van andere landen. De afgestudeerden van de universiteiten van Amsterdam, Groningen, Utrecht en Leiden worden vol gens dit Amerikaanse rapport gelijk ge acht in kennis met diegenen, die aan een erkende Amerikaanse medische hogeschool zijn opgeleid. DE NEDERLANDSE artsenstand is nogal bescheiden. De artsen mogen geen reclame maken voor zichzelf of voor hun technieken. Daarom hoort het grote pu bliek veel minder dan in Amerika het ge val is van de diverse successen, die in ons land door doktoren behaald worden. Dat men in buitenlandse medische kringen de prestaties van diverse Nederlandse artsen echter op de juiste waarde weet te schat ten, blijkt wel daaruit, dat regelmatig pa tiënten uit alle mogelijke landen door hun behandelende geneesheren naar ons land worden gezonden om hier een bepaalde be handeling te ondergaan. Bijzondere hart operaties worden in Amsterdam in het Wilhelmina Gasthuis uitgevoerd. Ook uit het buitenland worden patiënten naar Am sterdam gestuurd om deze operaties te ondergaan. In Utrecht worden talrijke pa- tienten met longaandoeningen, zoals long kanker, met groot succes behandeld. Dit is ook in het buitenland in medische krin gen algemeen bekend. Daarom sturen artsen uit de gehele wereld dergelijke pa tiënten wel naar Utrecht, als zijzelf de operatie niet meer aandurven. Herhaal delijk worden., artsen uit ons land ge vraagd om in het buitenland colleges te ge ven of cursussen te leiden'en herhaaldelijk worden Nederlandse artsen in het buiten land tot hoogleraar benoemd. De opleiding van Ce verpleegsters in ons land staat ook op een hoog peil. Het Nederlandse verpleegstersdiploma geldt als een bewijs van een van de beste op- ledingen, die een verpleegster kan krij gen. Het is dank zij het werk van artsen en verplegend personeel, dat de gunstige resultaten op het gebied van de gezond heidszorg in ons land worden bereikt. UITERAARD begint ergens een be paalde onderzoeker met een nieuwe tech niek of behandeling. Het is duidelijk, dat een arts in Amerika, die een nieuwe ope ratiemethode bedenkt en toepast, daarin ook aanvankelijk de grootste ervaring zal hebben, maar weldra komen artsen uit de gehele wereld bij i.em om zijn operatie methode te leren. Betreft het echter zeer zeldzaam voorkomende gevallen dan zal de man, die het eerste deze gevallen be studeerd heeft, daarvan ook de meeste er varing opdoen. Het is dus duidelijk dat in deze gevallen sommige personen zich tot hem zullen wenden. In de medische bladen worden alle mo gelijke ontdekkingen uitvoerig beschreven, dat wil zeggen: de artsen in alle landen kunnen er kennis van nemen en ze gaan toepassen. Een nieuwe ontdekking, waar ter wereld ook gedaan, is korte tijd later reeds in ons land bekend en wordt dan ook toegepast als men er aanleiding toe vindt en als men de risico's, die de nieuwe tech niek kan betekenen, niet te groot acht. Want men dient wel te bedenken, dat el ke medische ingreep een zeker risico met zich meebrengt, zodat de Nederlandse art sen niet allen dadelijk even enthousiast zullen zijn voor een nieuwe ontdekking, waarvan in het buitenland successen wor den gemeld. IN HET JAAR 1815 werd een prijs- vraag uitgeschreven voor een volkslied, dat het oude Wilhelmus moest vervan- gen. Het initiatief daartoe nam de ad- miraal Jan Hendrik van Kinsbergen (17351819). Prijswinnaar werd de Rotterdamse verfhandelaar Tollens. Al S wordt het bekroonde rijmstuk niet meer dagelijks gezongen, de lezer kent stel- lig de beginregels. „Wien Neerlands bloed door d'adren vloeit, van vreemde smetten vrij", werd door de poëet uit- genodigd „met onbeklemde borst" een feestlied in te stellen „op Vaderland en Vorst". jj NU KON admiraal Van Kinsbergen ongetwijfeld als een goede vaderlander gelden. Reeds op negenjarige leeftijd j droeg hij het Nederlandse uniform en vocht hij in de compagnie van zijn vader tegen de troepen van Lodewijk S de Vijftiende. Na zijn overgang naar de zeedienst heeft hij meermalen onze i vlag verdedigd, met bijzonder veel be- leid deed hjj dat tijdens de slag bij Dog- gersbank in 1781. Hij gaf krachtig steun aan instellingen als de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" en de zee- vaartscholen in Feyenoord en Amster- dam. Ook het „Instituut Kinsbergen" te Elburg en de „Van Kinsbergenschool" 5 in Apeldoorn hadden in de admiraal een vrijgevige beschermer. Met zijn j liefde voor ons scheepsvolk haalde hij zich zelfs de woede van Napoleon op de hals. Want toen de keizer in 1812 de reeds door hem tot graaf verheven Van Kinsbergen tot senator benoemde, ver- zocht deze het aan dit ambt verbonden jaargeld van achttienduizend gulden j „tot weldadigheid jegens de marine" van Holland aan te wenden. Beledigd vroeg Napoleon of die trotse zeeman j hen soms tot de verdeler van zijn aal- moezen wilde maken. 2 DAT WAS dan Van Kinsbergen, de i i vaderlander, die ons het „Wien Neer- lands bloed" bezorgde. De admiraal zal dit lied uitermate fraai gevonden heb- j ben. Heeft hij het ook gezongen? Met j onbeklemde borst kon hij dat stellig niet doen. Volgens de denkwijze van Tollens j was zijn bloed allerminst „van vreemde smetten vrij". Want zijn vader droeg de naam Johann Heinrich Ginsberg, en was in 1706 in Salchendorff in Sieger- land geboren. De geslachtsnaam was dus in de Nederlanden een weinig aan- j gepast. Van Tollens dient getuigd te worden, dat hij van ouder op ouder een j Nederlander was. Anders stond het met Jan Pieter Heye, de dichter van „O i schitterende kleuren van Nederlands vlag" en andere vaderlandse poëzie. Hoewel deze Leidse Jager van 1830 „de I leus van onze vaderen" nogal eens be- j zong daar bedoelde hij mannen als De Ruyter en Tromp mee woonden zijn eigen vaderen in Hannover, waar I zijn grootvader nog geboren werd. j Waaruit te zien valt dat enige voor- S j zichtigheid betracht moet worden als men het van vreemde smetten vrye r bloed bij de landsgrenzen wil doen op- houden. ZELFS EEN blik in onze telefoon- en adresboeken kan leren, dat vele goede vaderlanders namen dragen, die hun uitheemse herkomst niet verloochenen. Hoorden wij niet vorige week in een radio-uitzending, dat onze zwemster Nida Senff haar Duitse naam voor een Franse verruild heeft door met een J Nederlander, die Couturier heet, te huwen? Dat vele Zeeuwen Franse namen dragen kwam reeds ter sprake. In werkelijkheid is het aantal afstam- j melingen van Franse en Waalse immi- granten in Zeeland nog veel groter dan de namen doen uitkomen. Want ook daar kregen vele vreemde namen een inheems tintje. Zo werd de naam De Moucheron tot Moeskroen en schuilt achter de naam Geschiere de Franse voornaam Ghesquière. De familienaam Le Quoy werd in Zeeuws-Vlaanderen Lako. Ook zou men niet makkelijk raden dat de naam van de wijd ver- takte familie Risseeuw iets met de haarkleur van de stamvader te doen heeft. Deze lag anno 1659 als soldaat in garnizoen in Retrachcment onder de naam Rossieu, die evenals Rousseau met onze familienaam De Rode over- eenkomt. J. G. de Boer van der Ley Horizontaal: 1. priem 4. manier, 9. smalle weg, 12. letter van het Griekse alfabet, 14. deel van het hoofd, 15. wapen, 17. groet, 18. uitbouw, 20. meisjesnaam, 21. jongensnaam (afk.), 22. grondtoon, 23. voorzetsel, 24. mu zieknoot, 25. meisjes naam, 27. begin, 32. deel van de mast. 34. Europeaan, 36. aan zien, 37. mnl. dier, 39. jong dier, 41. voeg woord, 43. uitroep, 44. moed, 46 tam, 47. aanzien, 48. sportge- reedschap, 49. tijd rekening, 50. vreem de munt, 51. water in N.-Br., 53. grondtoon in de muziek, 54. ge lofte, 55 opstootje, 57. Myth, figuur, 59. be jaard, 61. vaartuig (afk.), 63. hoofd van een klooster, 65. vreemde munt (afk.), 66. voorzetsel, 68. Egypt, zonnegod, 69. bij woord, 70. deel van de mast, 71. vlek, 73. prijzen, 77. Ind. rijtuig, 79. muziektempel, 81 oud (Eng.), 82. bloem, 83. wapen, 84. overeenkomst, 85. bevel. Verticaal: 1. echtgenoot, 2. vullen, 3. be roep, 4. familielid, 5. insect, 6. verblijf plaats voor dieren, 7. vreemde munt, 8. boom, 9. dierenhuid, 10. God der zee, 11. spoedig, 13. pers. vnw., 16. rivier in Italië, 18. wandversiering, 19. bedorven, 25. lief degift, 26. lidwoord, 28. voorzetsel, 29. vaartuig, 30. muzieknoot, 31. onderwijs (afk.), 33. Mythologisch figuur, 35. werke lijk, 37. inclusief verpakking etc., 38. vloer bedekking, 40. groeiwijze, 42. ontkenning, 43. zat, 45. aanzien, 52. prul, 56. maat, 57. getij, 58. muzieknoot, 60. klein kind, 62. tractement voor militairen, 63. vis, 64. vreemde munt, 65. klein broodje, 67. ge malen graan, 70. soldatenkost, 71. speel goed, 72. sportterm (afk.), 74. eveneens, 75. insect, 76. voetbalclub (uit Haarlem), 77. vaartuig (afk.), 78. bid (Lat.), 80. voorzet sel, 82. in het jaar onzes Heren (Lat. afk.). Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7,50, 5,— en 2,50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing per briefkaart in te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Lange Nieuwstraat 427. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. Nieuw Lekkerland, 13. Trees, 14. oneer, 15. snep, 17. idee, 18. m.g 20. ereburger, 23. n.b., 24. Aar, 26. linie, 27. reu, 28. aleer, 31. git, 32. stoer, 34. laster, 36. streng, 37. tanig, 38. klaar, 39. klagen, 42. anders, 45. lunet, 46. aak, 48. genet, 49. Est, 50. vlaag, 52. die, 53. ut, 54. hoeksteen, 58 nl., 59. aalt, 60. slag, 62. Basel, 64. staar, 65. Geertruidenberg. Verticaal: 1. normaal, 2. ets, 3. urne, 4. weer, 5. lepel, 6. es, 7. k.o., 8. enige, 9. rede, 10. leer, 11. are, 12. Domburg, 16. Tunis, 19. gala, 21. big, 22. rit, 23. neen, 25. restant, 27. roerend, 29. etage, 30. renet, 32. stang 33. trade, 35. rin, 36. sla, 39. kleurig, 40. lust, 41. haast, 43. rein, 44. stellig, 46. alk, 47. kat, 50. veter, 51. geste, 54. haar, 55^ Olst, 56. elan, 57. Naab, 59. Abe, 61. Gré 63. Lu, 64 s.d. Prijswinnaars zijn: 7,50 J. Bouwman, Clivialaan 20, Heemstede; 5,R. Ver- wayen, Hofstedestraat 6, IJmuiden; 2,50 mevrouw Schol, Stuyvesantstraat 91 rood, Haarlem. „Vroede Vaderen" In het museum Willet-Holthuysen te Amsterdam wordt onder de titel „Vroede Vaderen" van 17 december tot 10 februari een tentoonstel ling gehouden van bezittingen uit het familiefonds Boreel.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15