HPanda en de wijze Meester J Groei van havengebied versteviging internationale concurrentiepositie Bewolking zal afnemen A Studie Randstad en Delta Wereldnieuws li ió ket zo r~ ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 2 Verbetering toegang tot grote zeehavens is in studie Mr. Beyen voldaan over besprekingen in Bonn Akkoord over Dollart- kwestie in zicht Drie fabrieken van Van Gelder twee weken stil Thomassen en Drijver: over 1957 goede resultaten Handelsakkoord Benelux- landenDenemarken De Duitse beperkende maat regelen op vrachtauto's Grote moeilijkheden in Rotterdamse textielzaken Het opnemen van kolen en staal in vrijhandelsgebied Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 9 tot en met 13 december Twee textielbedrijven te Nieuwe Pekela gesloten h Honderden slachtoffers bij de aardbeving in Perzië „Waar Spaarne en Liê tezamen vloeit" Prijs ƒ2.- Boekhandel De Erven Loosjes N.V. VIJANDIG BEZIT J tf „EEN DEELTJE UIT EEN LANGE REEKS", maar ook „de basis voor streek- en uitbreidingsplannen" zo kenschetste vrijdag tijdens een persconferentie in Den Haag de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de studie „Randstad en Delta", die Gedeputeerde Staten dezer dagen hebben doen uit geven. De studie betreft de planologische ontwikkeling Van het Zuidhollandse delta gebied in de komende decennia en beoogt de voorwaarden aan te geven voor: a. een onbelemmerde groei van het havengebied en versterking van zijn internationale concurrentiepositie; b. de toekomstige bewoonbaarheid van zuidwestelijk Zuid-Holland door een goede spreiding van werk- en woongebied. Als hoofdpunten worden genoemd: 1. de reservering van West-Rozenburg voor supertankers met een tonnage van 100.000 ton of meer, alsmede voor de daarbij behorende industrieterreinen; 2. de verdubbeling van de Waterweg met een aftakking naar de Oude Maas en een naar het Haringvliet; 3. de ontwikkeling van een havenbekken aan het Haringvliet. In de studie wordt betoogd dat in de komende tientallen jaren het Rotterdamse havengebied met ongeveer 4700 ha diep vaarwater zal moeten worden uitgebreid. De bevolking in Zuid-Holland zal om streeks 1980 met een miljoen inwoners zijn toegenomen. Het zal dan ook nodig zijn de welvaartsbronnen in het gebied van de Nieuwe Waterweg volledig te gebruiken. Het Botlekgebied (Pernis) is al uitgegeven. Aangezien West-Rozenburg (waar ook reeds sprake is van een hoogovenbedrijf) voor supertankers zeer geschikt is, zal dit gebied daarvoor moeten worden gereser veerd. Dit maakt tevens aanleg van een tweede waterweg noodzakelijk. ADVERTENTIE Babyderm-_zeep De zich in de laatste jaren voordoende ontwikkeling in de zeescheepvaart, blij kende uit de bouw van aanzienlijk grotere schepen, is van grote invloed op de plan nen voor de aanvoerwegen naar onze grote zeehavens. Dit geldt zowel voor Rot terdam als voor Amsterdam. Minister Al- gera deelt aan de Tweede Kamer mee, dat bij het ontwerpen van deze plannen nauw overleg plaats heeft tussen de daar bij betrokkenen. Voor de problemen rond Rotterdam heeft thans overleg op tech nisch niveau plaats in een daartoe ge vormde werkgroep, waarin verschillende diensten van het rijk, van de provincie en de gemeente Rotterdam zijn vertegen woordigd. Een overeenkomstige opzet wordt ook overwogen voor de problemen rond het Noordzeekanaal. Met het oog op het bijzondere karakter van zulk een on derzoek is reeds in een vroegtijdig sta dium in nauw overleg tussen de rijks waterstaat en de beide betrokken gemeen ten begonnen met het nemen van uitge breide modelproeven in het Waterloopkun dig Laboratorium. Naar het de minister voorkomt wordt öp deze wijze een goede grondslag gelegd voor een doeltreffende oplossing van de problemen waarvoor deze havens onder de huidige omstandig heden worden gesteld. Met betrekking tot de van particuliere zijde aan te leggen oliepijpleiding van Rotterdam naar het Duitse achterland is de minister slechts bekend, dat het leg gen van een dergelijke leiding inderdaad ernstig wordt overwogen en dat in over leg met de rijkswaterstaat naar het meest geschikte tracé daarvoor een uitgebreid onderzoek gaande is. Het wil met de Nederlands-Duitse on derhandelingen wel vlotten. Zij werden deze week in Bonn gehouden. We kregen de overtuiging, dat ex-minister mr. Beyen, de leider van de Nederlandse delegatie, lang niet ontevreden is. Men heeft zich hoofdzakelijk met de kwestie van de Dol lart en de Eemsmonding beziggehouden. Feitelijk was men pas op 18 november in Den Haag begonnen daarover te praten. Het is vooral een verblijdend verschijnsel, dat de houding van de regering van het bondsland Neder-Saksen, die in deze zaak ook een woordje mee wil spreken, wat minder star en afwijzend is geworden. Zij ziet de toekomst, wanneer de Nederland se plannen worden verwezenlijkt, blijk baar niet meer zo donker in als in het be gin. Het heeft er thans, zo vernemen wij, wel eens veel van weg, alsof men nog maar een keer op een volgende bijeen komst over deze DollartEems-aange- legenheid hoeft te spreken, om tot een bevredigende oplossing te kunnen ko men. De eindbeslissing ligt natuurlijk bij de regeringen der beide landen. Het ligt in de bedoeling, een Duits-Nederlands beheer in te voeren, dat gemeenschappelijk alle aangelegenheden van staatkundige aard en wat de scheepvaart betreft moet rege len. Het gaat daarbij voor een groot deel om het inpolderen van bepaalde stukken van de Dollart langs de kust. Voor Neder land is deze kwestie zo buitengewoon belangrijk, omdat dit een grote industriële ontwikkeling in het noorden van ons land mogelijk zou maken en omdat men wenst, dat Delfzijl een goede uitweg naar zee behoudt. De correctiegebieden De kwestie van een eventueel referen dum in de gecorrigeerde grensgebieden (Elten en Tudderen) is niet op de ple- naire.bijeenkomsten in Bonn ter sprake ge bracht. Wel hebben mr. Beyen en prof. Erich Kaufmann, de leiders der delega ties, het onderwerp onder vier ogen be sproken. Zij waren beiden van mening, dat hierover alleen maar door de twee re geringen kan worden beslist. Daarom werd over deze aangelegenheid niet ver der meer onderhandeld. Mr. Beyen en zijn medewerkers keren vandaag naar ons land terug. De eerst volgende bijeenkomst der delegaties zal vermoedelijk reeds in januari in Neder land plaatshebben. In Bonn vraagt men zich af, of mr. Beyen bij de volgende besprekingen nog wel aan het hoofd van de Nederlandse delegatie zal kunnen staan. Hij zal immers vermoedelijk al be gin januari naar Parijs vertrekken om daar zijn nieuwe ambt als Nederlands ambassadeur te aanvaarden. Rozenburg zal volgens deze conceptie zeer weinig ruimte voor andere zware (chemische en metaal) industrie overhou den. De beste plaats van vestiging is het Haringvliet, omdat het Vuilegat (benoor den Tiengemeten) een van de diepste ge deelten van dit watergebied is en een goede haven oplevert. De verbinding van deze haven met het achterland krijgt men als het ware „cadeau" omdat tot de aanleg van een Beneluxweg voerend van Ant werpen via West-Brabant en Pernis naar Den Haag reeds is besloten. Een spoor lijn, evenwijdig aan deze weg is waar schijnlijk. Een verbinding te water met de zee kan men verkrijgen door de tweede waterweg door te trekken naar de Oude Maas met een aftakking naar het Haringvliet. Dor drecht is dan geholpen aan een weg naar zee en het Haringvliet zal volledig zijn ontsloten. Het meest in het oog springende voordeel van deze opzet, zo zei tijdens deze persconferentie de Gedeputeerde, mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, is de spreiding van woon- en werkgebied en de onderbreking van de industriestro ken door gordels van groen. Bovendien betekent de hier geschetste situatie expan sie-mogelijkheid voor de industrieën der zeehavens gedurende lange tijd en vindt een ontsluiting naar het zuiden plaats. West-Brabant wordt daardoor nauwer bij de randstad betrokken. De woongebieden zullen zijn verspreid over Rotterdam-Zuid, Hoogvliet-Spijke- nisse (Pernis), Hellevoetsluis (voor de op Rozenburg werkzame arbeidskrachten) en „Deltastad", het woongebied in de buurt van het Vuilegat. De voornaamste recrea tiegebieden bij deze vier woongebieden zijn Oude Maas-Brielse Maas, Voornse Duin, Oudcjorp en, na de afdamming van het Brouwershavense gat, het Grevelingenbek- ken en West-Schouwen. Door de water staatkundige werken, die daar zullen wor den uitgevoerd, komen grote delen land boven water, die op den duur zeer geschikt zullen zijn voor recreatieve doeleinden. Te Renkum, Velsen en Wormer De directie van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. heeft mede in verband met de huidige markt situatie besloten de produktie in haar fa brieken te Renkum, Velsen en Wormer van zaterdag 21 december 1957 tot maandag 6 januari 1958 stop te zetten. In deze periode, met de onderbreking van de kerstdagen en Nieuwjaarsdag, is de produktie in bovengenoemde fabrieken, welke normaal in continudienst werken, toch reeds economisch niet verantwoord, aldus de directie. De directie van Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken n.v. te Deventer deelt mede, dat niet alleen het eerste halfjaar van 1957 een hogere omzet te zien heeft gegeven dan de overeenkomstige periode van welk voorafgaand jaar ook, maar dat deze gunstige gang van zaken zich in de afgelopen maanden heeft voort gezet. Het ziet er dan ook naar uit dat de omzet over het gehele jaar 1957 hoger zal zijn dan die van het recordjaar 1956. Tot deze resultaten hebben alle produktie- groepen van de onderneming min of meer bijgedragen. Het is vrijwel uitgesloten dat er voor het einde van het jaar nog fac toren zullen optreden, die hierin een wijzi ging zullen brengen, zodat verwacht mag worden dat de resultaten over het lopende jaar gunstig zullen zijn. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat het handelsakkoord tussen de Benelux-landen en Denemarken, dat op 1 december afliep voor een periode van één jaar ongewijzigd is verlengd. Ook de bij het akkoord behorende goederenlijsten ondergaan geen verandering. Spoedig einde van onzekerheid Aan de onzekerheid over de datum waarop de Westduitse maatregelen inzake de beperking van afmetingen en gewich ten van vrachtauto's van kracht zullen worden zal op 16 december een einde ko men, meldt de Algemene Verladers- en Eigenvervoerders organisatie. Op die dag zullen de Europese regeringen in Parijs van de Westduitse gedelegeerde vernemen of West-Duitsland de inwerkingtreding van de genoemde maatregelen een jaar zal uitstellen. Zoals de situatie thans is zullen na 1 januari 1958 nieuw op de weg komende vrachtauto's in West-Duitsland aan de be perkende eisen moeten voldoen. Per 1 juli 1960 zouden in het geheel geen auto's, die niet voldoen aan de nieuwe eisen inzake afmetingen en gewichten, meer op de Westduitse wegen mogen komen. Tijdens de in oktober van dit jaar in Rome ge houden bijeenkomst van Europese mi nisters van Verkeer leek West-Duitsland positief bereid de maatregelen een jaar op te schorten. Bij de confectiefabriek Hertzberger te Rotterdam is men tot een kortere werk week overgegaan. Radicaler is de maat regel, die de Hollandsche Confectiefabriek n.v. „Hocofa" denkt te nemen. Zij wil de Rotterdamse fabriek geheel opheffen en slechts haar nevenbedrijven te Leerdam en Vianen aanhouden. Als gevolg van dit voornemen is een ontslagaanvrage inge diend voor bijna 90 werknemers, meest vrouwelijk personeel. Ook de Rotterdamse herenkledingfabriek „Roklefa" is voor nemens een 20-tal mensen te ontslaan. Bij verschillende andere confectiebedrijven bestaan gelijksoortige voornemens. Kennelijk in verband met te grote voor- raadvorming staat een soort confectie- oorlog, die in Rotterdam aan de gang is en waarbij de grote voorraden vaak tegen halve prijs worden aangeboden. E.G.K.S. bespreekt dinsdag De ministerraad van de E.G.K.S. zal 17 december bijeenkomen ter behandeling van een rapport van het lid D. Spieren burg der Hoge Autoriteit omtrent de on derhandelingen welke in het kader van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking worden gevoerd over het opnemen van kolen en staal in de voor gestelde vrijhandelszone. Voorts zal de Nederlandse minister van Economische Zaken de bespreking aan de orde stellen van de ontwikkeling van pro- duktiekosten en prijzen voor staal in de E.G.K.S., waarbij de Nederlandse minister vooral zal wijzen op de prijsstijging voor ijzer- en staalprodukten sedert ruim twee jaar. De ministerraad zal zich voorts be zighouden met de veiligheid in de mijnen. Vrijdag 13 december 1957 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovensi.. Ned Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rv bber H. V. A Ver. Deli Maatschappij°n 3%% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 1962—64 Omzetten (nominaal): Vorige week (det.) Aandelen Deze week (voorl.) Aandelen ex 4% interim dividend. ex 6% interim dividend. Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 6 dec. 137 141 139% 166% 168 168 1% 170 172% 170 4 230 240 240 10 222 229 229 2 220 225% 224% 7% 315% 325% 324% 3% 186% 191 191 149.80 154.60 150.30 7.— 136 139% 136 2% 116 121 118% 2% 99 115 114% 6% 198 202 200% 0 38 52 50% 10% 83 93 92% 5 50 65 63% 11% 82% 84% 8417/s2 lS,/s2 88% 89% 893/s2 5/32 875/i« 87% 87% 5/s2 6.509.068,Obligaties 9.281.105, 8.928.526,— Obligaties 11.264.626,— Bij de textielfabrieken te Nieuwe Peke la heerst momenteel een duidelijk waar neembare slapte. Zijlstra's Confectiebe drijf en de Vicofa besloten reeds tot slui ting over te gaan. Eij een derde bedrijf, dat van A. Wester, is overgeschakeld op een kortere werkweek. Het zijn voorname lijk meisjes en vrouwen, die bij deze on dernemingen werkzaam zijn. ADVERTENTIE Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hilversum II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aan? Klaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekelijks prijzen tot een m nnn totale waarde v. minstens lU.UUV*." Alle cijfers opgeteld i Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St.„Prins Bernhardfonds",St.„Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. Een krachtige stroming tussen noord oost en noord voert lucht aan uit Scandi navië. Deze lucht strijkt met storm kracht over de Noordzee. Zodra zij de noordelijke provincies bereikt, nemen de windsnelheden af. Een neerslaggebied met regen en sneeuw, dat gisteren bij de waddenkust tot stilstand kwam, keerde terug en werd nog versterkt door een an der neerslaggebied, dat uit Zuid-Duitsland naar het noorden trok. Vooral dit laatste veroorzaakt in de zuidoostelijke helft van het land enige sneeuwval. De noordoostelijke stroming maakt deel uit van een omvangrijke depressie, waar van de hoofdkern in Zuid-Frankrijk ligt. Een nieuwe randstoring ervan koerste over over Noord-Italië naar Polen. De komen de 24 uur handhaaft zich de noordelijke tot noordoostelijke stroming, maar de windkracht neemt af. Verder zal van het noorden uit de bewolking afnemen. In het zuidoosten vallen echter nog enkele sneeuwbuien, waarbij de temperaturen om het vriespunt schommelen. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag, laatste 24 uur. w .3 C a 3 Zondag 15 december Zon op 8.44 uur, onder 16.31 uur. Maan op 1.38 uur, onder 13.05 uur. Maandag 16 december Zon op 8.45 uur, onder 16.31 uur. Maan op 2.55 uur, onder 13.33 uur. Maanstanden 14 dec. 06.45 uur laatste kwartier 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 15 december Hoog water: 9.50 en 22.24 uur. Laag water: 5.04 en 17.37 uur. Maandag 16 december Hoog water: 11.02 en 23.42 uur. Laag water: 6.18 en 18.54 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. sneeuw nno w licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew, licht bew. geheel bew. no sneeuw no sneeuw nno geheel bew, n geheel bew. n geheel bew. nw geheel bew, windst. onweer nnw regen nno regen nnw geheel bew. w motregen windst. geheel bew. nw zwaar bew. windst. geheel bew. w geheel bew. wzw onweer zzw onweer no licht bew. windst. geheel bew. nno regen no lichte regen no -16 -11 sneeuw sneeuw sneeuw sneeuw nno n windst.-11 -2 -1 4 1 1 1 3 7 1 8 2 2 3 3 4 2 8 4 12 10 4 3 2 2 0 1 -0 0 0 no n nno nno n J- c 0) c O.S 0 0 0 3 1 0 0 27 0 6 1 4 11 0,4 60 1 2 40 22 7 1 2 0,3 1 2 2 1 0,4 13. Panda begreep niet, hoe Joris zich zo plotseling thuis kon voelen in de oosterse wijsheid. „Hoe kun JIJeh magische eh... handelingen kennen, Joris?", vroeg hij ongelovig. „Hoe kun JIJ iets van oosterse wijsheid weten, dat deze eh wijze meneer nog niet weet?" „Ik weet hoe de WESTERLING denkt, knaap. En dat is het voornaamste", antwoordde Joris plechtig, en hij werkte Panda met zachte drang de tent uit. „Ga nu deze magische handelingen verrichten, broeder Panda!", riep hij hem na. „En ge zult versteld staan hoe snel zij de arme, onwetende westerling zullen interesseren voor de oosterse wijs heid!" „Wat raar", dacht Panda, toen hij las wat Joris had. neergeschreven, „hier staat: Magische handeling 1 - ga op één been staan en hou de ganzeneer boven je hoofd Met enige aarzeling volgde hij dat vreemde bevel op. Hij schaamde zich een beetje omdat hij zo gek stond te doen. „Misschien word ik dadelijk nog heel hard uitgelachen!", dacht hij. Hoe kan Joris denken, dat dit onwetende westerlingen zal interesseren voor oosterse wijsheid TEHERAN (Reuter-UP) Volgens te Teheran ontvangen berichten heeft de aardbeving in Noordwest-Perzië aan drie tot zevenhonderd mensen het leven gekost. Er hebben zich in het geteisterde gebied nieuwe aardschokken voorgedaan. Er moe ten reeds 150 stoffelijke overschotten zjjn geborgen. Duizenden personen zouden dak loos zijn geworden. Militairen en gendar mes helpen bij het reddingswerk. Hulp organisaties in de gebieden rondom de ge troffen streek hebben opdracht gekregen, medische en andere hulp te verstrekken. Er zijn reeds zeshonderd tenten en hon derden dekens naar het rampgebied ge zonden. De meeste slachtoffers zijn gevallen in de dorpen Farsan en Sahneh in de pro vincie Kermansjah. De aardbeving was even sterk als die van de afgelopen zomer in het kustgebied van de Kaspische Zee, waarbij duizend mensen om het leven kwamen. In het nu getroffen gebied heerst koude en valt sneeuw. Het kan dagen duren voor men in het rampgebied van Koerdistan, Hamadan en Kermansjah, de grenzen met Rusland, Turkije en Irak kan doordringen. ATHENE (Reuter) In de Griekse hoofdstad werd gisteren omstreeks het middaguur een vrij hevige aardschok ge voeld In de wijk Glyfada werd de elek triciteitsvoorziening gestoord. Ook in Mongolië LONDEN (Reuter) In West-Mongolië :worden nog steeds aardbevingen gecon stateerd, aldus meldt het communistische persbureau „Nieuw China". De schokken zijn echter lichter en minder veelvuldig dan die welke dit gebied op 4 december teisterden. In alle getroffen gebieden zijn hulpstations ingericht. Voorraden worden over land en door de lucht aangevoerd. MOSKOU (AFP) Het Sovjet-pers bureau Tass meldt (fat de Russische rege ring de regering en de bevolking van Buiten-Mongolië haar medeleven heeft betuigd en dat het Russische Rode Kruis 250.000 roebel heeft geschonken voor de slachtoffers. Buisleidingcn gebroken (U.P.) Volgens niet bevestigde berich ten zouden installaties en buisleidingen, die aan het Amerikaans-Brits-Franse en Ne derlandse consortium toebehoren, op ver scheidene plaatsen in de buurt van Ker mansjah schade hebben opgelopen. ADVERTENTIE Het een en ander over geschiedenis en volksleven van Spaarndam en naaste omgeving, onder redaktie van Dr. Tj. W. R. DE HAAN Grote Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 - Telef. 17472 Telef. 54815 Tien miljoen. De Algemene Vergadering van de UNO is vrijdag overeengeko men in het eerste halfjaar van 1958 maximaal 10 miljoen dollar uit te ge- van voor het internationale politieleger van de UNO. De begroting voor het leger werd met 45 stemmen voor, ne gen tegen en tien onthoudingen goed gekeurd. De landen van het Sovjetblok stemden tegen. Wederzijdse opvoeding. De Amerikaanse minister van Onderwijs, Marion Fol- som, heeft vrijdag bekendgemaakt, dat er tussen de V.S. en de Sovjet-Unie on derhandelingen gaande zijn om te ko men tot een uitwisseling van pedago gen. Feestelijkheden. Gedurende de feestelijk heden ter ere van de Virgen de Guada lupe, de beschermheilige van Mexico, hebben meer dan 700 personen verwon dingen gekregen en is één persoon om het leven gekomen. De feestelijkheden concentreerden zich op het plein voor de Basilica van Mexico City. Daar werden bovendien 122 personen wegens het veroorzaken van wanordelijkheden gearresteerd. Generaal. De Spaanse minister voor open bare werken, generaal J. Vigen, heeft in de bijeenkomst van de economische raad medegedeeld, dat er binnen vijf jaar 25 miljard peseta's nodig zullen zijn voor de modernisering van het nationale spoorwegnet. Hij verklaarde niet te zullen aarzelen om dé lijnen, die tekorten opleveren, te laten vervallen. Lichtend voorwerp. Een ervaren Mexi caanse piloot, die meer dan tienduizend vlieguren heeft volgemaakt, bemerkte op 3900 meter hoogte vliegend opeens dat zijn instrumentenbord beschenen werd door een licht, helderder dan dat in de cockpit. Hij doofde toen d lich ten van zijn vliegtuig en zag boven zich in de lucht duidelijk een lichtend voor werp dat enige manoeuvres maakte en verdween. Ook een zestal passagiers van het vliegtuig zeggen het voorwerp te hebben waargenomen evenals het door de piloot gewaarschuwde perso neel van de verkeerstoren van het vliegveld van Mexico-City. Brandstof. Op een Chemische fabriek in Elkton in de Amerikaanse staat Mary land, waar brandstof wordt gefabri ceerd voor de aandrijving van projec tielen en raketten, is vrijdag brand uit gebroken. Vier arbeiders kwamen daar bij om het leven, vier werden gewond. De schade is aanzienlijk. Uitgekleed. Drie jonge mannen uit Preto ria 20, 22 en 25 jaar oud, zijn vrijdag in Johannesburg veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en zes zweep slagen, voor een beroving van de Ne derlandse baron Lewe van Aduard. De ze had de jongelui opgemerkt, toen hij een bus wilde nemen, maar sindsdien kon hij zich alleen herinneren, dat hij wakker werd in 'n ziekenhuis. Hij was gevonden met alleen zijn ondergoed en sokken aan. Huisknecht. Een administratieve recht bank te West-Berlijn heeft de aan spraak van Heinz Linge, die tien jaar huisknecht van Hitler is geweest, op een schadeloosstelling voor zijn ver blijf in Rusland als krijgsgevangene erkend. Volgens de rechtbank heeft Linge, die van 45 tot '55 in de Sovjet- Unie gevangen heeft gezeten, niet met militaire en politieke zaken te maken gehad. Zedenkwetsend. De Finse vertaling van een boek van de Noorse schrijver Ag- nar Mykle, „Lasso om vrouw Luna", is op last van de Finse minister van justi tie in beslag genomen. Gedeelten er van zouden zedenkwetsend zijn. Een ander boek van Mykle, „Het lied van de rode robijn", heeft in Noorwegen reeds aanleiding gegeven tot een pro ces, waarbij de uitgever verplicht werd het boek uit de circulatie te nemen. Behoefte. De Sovjet-minister van gezond heid, Maria Kovrigina, heeft gepleit voor de invoering van „doelmatige, ge schikte en onschadelijke" methoden van geboortebeperking om een einde te maken aan de behoefte aan abortus provocatus, die in de Sovjet-Unie is toe gestaan. Minister Kovrigina hield dit pleidooi op een congres van vrouwen artsen en verloskundigen te Moskou, aldus meldden Russische bladen vrij dag. DE UITKERINGEN van lijf renten, waar toe vele steden zich in de middeleeuwen hadden verplicht, vormden op den duur een ondragelijke last. Door de snelle groei van de verzekeringsportefeuille, het ontbreken van een reserve en de verhoging van het rentegamma (om maar eens een paar moderne termen te noemen) moest jaar lijks een steeds hoger bedrag aan de rente trekkers worden uitgekeerd en de hierdoor ontstane tekorten trachtte men door het aantrekken van nieuw lijfrentekapitaal te stop pen, waardoor weer zwaardere verplichtingen ontstonden. Stedelijke rekeningen tonen aan, dat in 1413 bijvoorbeeld door een bepaalde stad 20 °/o van het gehele stedelijke bud get aan renten moest worden uitgekeerd; 13 jaar later was dit, met inbegrip van achterstallige renten opgelopen tot bijna 50 °/o, het volgende jaar reeds tot 66 en in 1434 tot niet minder dan 83 °lo! Het is dan ook niet te verwonderen, dat er achterstand in de betalingen ontstond en dat de steden in ernstige financiële moeilijkheden kwamen te verkeren. Deze toestand verergerde nog aanzienlijk, door dat de landsheren in die dagen eveneens lijfrenten verkochten, waarvan de ver plichtingen uiteindelijk grotendeels op de steden kwamen te drukken. Toen begon men zijn toevlucht te nemen tot zonderlinge middelen: de renten wer den ingehouden van degenen die de zijde van de vijand hadden gekozen. Voor de steden was dat een lucratieve bepaling, want in een tijd dat het land kolkte van de belangentegenstellingen, die alle moes ten worden uitgevochten, kon altijd wel een deel van de schuldeisers in het kamp van de vijand worden aangetroffen. Toch was deze verklaring tot vijandelijk ver- mogen niet voldoende om de stedelijke begrotingen genoegzaam te ontlasten, zo dat men overging tot betaling in ontwaar de munt. In vele gevallen bevatte de rentebrief een clausule die de rentetrekker het recht gaf bij niet betaling van zijn rente door de stad, binnen haar muren wekelijks een bepaalde som te komen verteren tot het bedrag van de achterstallige rente was be reikt. Voor de schuldeisers buiten de landsgrenzen kon dit echter onmogelijk een redelijke oplossing worden genoemd en zij stonden dan ook op betaling. Daarom trokken jaarlijks vertegenwoordigers van ver schillende onzer steden met zakken goud- of zilvergeld op wagens ge laden naar het zuiden, vergezeld van een paar potige knapen ter bescherming van de zending. Te Brugge, Antwerpen, Meche- len, Brussel, Gent of Leuven aangekomen, werd de stadsbode te hulp geroepen om de ongeduldige rentetrekkers bijeen te trom melen, die na ontvangst van het bedrag een kwitantie moesten tekenen. Tot deze administratieve afwikkeling kon het in 1432 echter niet komen, want in dat jaar moesten de Nederlandse be taalmeesters het hele, voor de stad Meche- len bestemde bedrag in handen stellen van een beambte van de stad en pakten zich daarna ijlings weg, uit vrees voor de woede der Mechelse burgers, die het gesol met hun geld moede waren geworden en nu eens stevig wilden afrekenen met de genen die zij daarvoor verantwoordelijk achtten. O ja, en weet u, dat de Hollandse tegel tjes uit het oosten stammen? Daarover een volgende keer. H Pétillon (Nadruk verboden

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2