Nationale hulpactie voor repatrianten uit Indonesië Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Plan voor de wegenbouw behoeft niet veranderd te worden Minister Hofstra handhaaft de voorgestelde belastingverhoging „Een koning in New York" Initiatief van Rode Kruis en CCKP Giro 777 heropend Hij verwacht geen ernstige daling van de werkgelegenheid ZA VERDAG 14 DECEMBER 19 5 7 7 Rode Kruisactie „iets te voorbarig"? Beurzen ter vorming van orkestmusici Heringa Wuthrich Coentunnel kan in 3% jaar gebouwd worden Maar minister kan niet zeggen wanneer de beslissing valt MINISTER ALGERA: Ratificatie-oorkonden E.E.G. en Euratoom gedeponeerd Is kamperen sport of sociaal toerisme? ZWAKKE FILM VAN CHAPLIN Loonvoorstellen spoorweg personeel gaan naar rijksbemiddelaars Films uit Dolly wood P. W. Franse Kerkelijk Nieuws Schip in zware storm gezonken Athene betuigt spijt te Washington over aanslagen Daders geen patriotten maar communisten? Ifoor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Ook Prinses Beatrix bruids meisje bij society-huwelijk in Engeland (Van een onzer redacteuren) Het Nederlandse Rode Kruis heeft al sinds enige tijd voorbereidingen getrof fen om doeltreffende hulp te kunnen bieden aan de Nederlanders in Indonesië, indien de situatie aldaar een massale evacuatie van deze landgenoten gewenst zou maken. Ofschoon de toestand in Indonesië op het ogenblik wat gunstiger lijkt dan zij in lange tijd geweest is, acht het Rode Kruis toch het ogenblik gekomen om een begin te maken met een nationale hulpactie, met instem ming van de regering, en in nauwe samenwerking met het C.C.K.P. (Centraal Comité van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden). Gezamenlijk wenden het Rode Kruis en het C.C.K.P. zich vandaag tot de Nederlandse bevolking met een verzoek om ruime financiële steun, waartoe de bekende girorekening 777 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis gisteren heropend is. De hierop binnenkomende gelden zullen gelijkelijk worden verdeeld tussen het Rode Kruis en het C.C.K.P. Uit eigen reserves heeft het Rode Kruis voorlopig een aanzienlijk bedrag voor geschoten om de hulpactie zonder uitstel te kunnen beginnen. Het Rode Kruis zal zich in hoofdzaak bezighouden met de verzorging der repatriërenden buiten het gebied van Nederland, terwijl de C.C.K.P. zich belasten zal met de hulp verlening in Nederland. bied van de gerepatrieerdenzorg, als een van zijn taken bij deze actie ziet: een aan vulling te geven op de geldelijke hulp der overheid, teneinde naast de noodzakelijke materiële steun ook aan het wenselijk ge achte te kunnen voldoen om voor de ge zinnen de meest-verantwoorde oplossing te bereiken. Daarnaast heeft het kerkelijk en particulier initiatief ook vele taken op geestelijk en cultureel gebied, zoals: voor lichting aan de gezinnen op velerlei ter rein, organiseren van kampen voor de jeugd en ander vakantiewerk, aanvullende hulp bij studie voor hen die niet in staat waren een opleiding te volgen die strookte met hun capaciteiten, het organiseren van contactavonden en contactbladen, instuif- werk voor de jongeren en sanering van gezinnen. Vele uit Indonesië geëvacueerde ambtenaren zitten voorts ook met pro blemen van hun status, pensioen, wacht gelden, onderstanden en dergelijke zo in de knoop, dat deskundige hulp onontbeer lijk is. Op al deze gebieden wil het C.C.K.P. de mensen met raad en daad terzijde staan. Diverse bij het comité aangesloten orga nisaties, kerkelijke zowel als particuliere verenigingen van en voor evacué's en vooral de Stichtingen Pelita en Zorg voor Gerepatrieerden, hakken overigens al jaren met ditzelfde bijltje en hebben daar bij veel nuttige ervaringen opgedaan, zo dat ook het werk dat nu komt, bij dit comité in vertrouwde handen is. Dank zij de grondige voorbereiding voor deze actie zal het Rode Kruis reeds van daag op Schiphol een post kunnen inrich ten waar aan de per vliegtuig aankomende evacué's die dit nodig hebben, dekens, ves ten, pullovers en dergelijke zullen worden uitgereikt. Voorts is opdracht gegeven tot de samenstelling van pakketten met bis cuits, zakdoeken, schrijfgerei, toiletbeno- nigdheden, snoep en rookwaren ter verde ling onder de repatriërenden voor of tjj- dens de bootreis naar Nederland. Kolonel M. Vooren, een lid van de staf van het Rode-Kruiskorps, die ook in Korea derge lijk werk gedaan heeft, zal binnen enkele dagen naar Singapore vertrekken ter rege ling van de pakketten-distributie aldaar. De duizend evacué's, die reeds op 19 de cember met het door de regering gechar terde Engelse passagiersschip „Captain Cook" uit Djakarta naar Nederland afrei zen, krijgen in Aden dergelijke pakketten, die per vliegtuig derwaarts gezonden wor den. De „Blitar" van de Rotterdamse Lloyd zal op 3 januari naar Singapore vertrek ken om daar repatriërenden aan boord te nemen. In overleg met het departement van Maatschappelijk Werk zal ervoor gezorgd worden, dat op alle schepen die evacué's gaan halen, steeds voldoende pakketten voorradig zijn. Nederlandse boeken en tijd schriften zullen op deze schepen eveneens ruimschoots voorhanden zijn; daarvoor heeft het lectuurdepot van het Rode Kruis zorggedragen. Als het nodig mocht zijn, zo vertelde een der directeuren van het Rode Kruis, de heer A. van Emden, gisteren op een persconferentie, dan staan ook de vrij willigers der Rode-Kruiskorpsen gereed om als helpsters en helpers op te treden in treinen met repatriërenden, wanneer deze laatsten bijvoorbeeld in Genua zouden de- barkeren. Zouden te eniger tijd postver bindingen met Indonesië tijdelijk niet meer functioneren, dan is het Informatiebureau van het Rode Kruis gereed om zijn dien sten te verlenen bij het herstellen van het contact tussen individuele Nederlanders hier en in Indonesië. Tenslotte heeft het Nederlandse Rode Kruis de medewerking van het Internatio nale Rode Kruis ingeroepen voor hulp aan Nederlanders in Indonesië en ook contact gezocht met het Australische Rode Kruis en de Britse onderafdeling van deze orga nisatie in Singapore. Met nadruk ontraadt het Rode Kruis overigens, kleren voor de repatriërenden in te zamelen, zoals in enkele plaatsen reeds blijkt te gebeuren. Dit is een zaak, waarvoor de regering zorg zal dragen. „Strikt neutraal" Over de samenwerking met het C.C.K.P. zei de heer Van Emden onder meer: Of schoon het Rode Kruis als onderdeel van het International Red Cross in beginsel geheel zelfstandig optreedt, ziet het in deze samenwerking met het C.C.K.P. (waarin 23 instellingen coöpereren) geen inbreuk op het bekende Rode-Kruisprincipe, waar het hier een actie ten behoeve van Neder landse staatsburgers betreft. Anders liggen de zaken ten aanzien van de Stichting „Hulp aan Landgenoten in Indonesië", waarmee het Rode Kruis gemeend heeft, niet te kunnen samenwerken, omdat „ver enigingen die het odium zouden kunnen hebben, wellicht niet geheel onpartijdig te zijn (ook al blijkt zulks niet uit hun statu ten), de reputatie (èn het werk) van het Rode Kruis als een strikt neutrale, buiten de partijen staande organisatie in gevaar zou kunnen brengen". Wel heeft het Rode Kruis alle waardering en sympathie, zo werd ons verklaard, voor het werk dat deze stichting in Indonesië voor de Neder landers gedaan heeft zolang dat nog moge lijk was. Dat „Hulp aan Landgenoten" nu ook buiten Indonesië met deze activi teiten wil doorgaan, acht men minder ge lukkig, daar dit het specifieke arbeids terrein van het Rode Kruis is. De taak van het C.C.K.P. Namens het C.C.K.P. zette de voorzitter van deze organisatie, de heer J. Moora, ter persconferentie uiteen, dat het centraal- comité, representant van het gehele kerke lijke en particuliere initiatief op het ge- Steun der kerken Het C.C.K.P. heeft voorts door bemidde ling van de regering aan maatschappelijke werksters in Indonesië opdracht kunnen geven, de duizend repatrianten die op de „Captain Cook" naar Nederland komen, voor te bereiden op wat hun hier te lande te wachten staat. Om op alle eventualitei ten voorbereid te zijn, houdt men 25 maat schappelijke werksters die ervaring heb ben met repatrianten, gereed om op het eerste sein van de overheid te worden uit- gezonden. Al met al heeft het comité ver trouwen "dat alle moeilijkheden- kunnen- worden overwonnen, mits er voldoende geld binnenkomt op giro 777 of anderszins Aan de regering heeft het C.C.K.P. laten weten, dat zijns inziens voor de huisves ting der repatrianten geen beroep moet worden gedaan op de Nederlandse bevol king: men moet niet helpen ten koste van anderen. De leiding der Protestantse kerken, zo deelde de heer Moora tenslotte mede, ver klaart zich bereid te overwegen, in hoe verre een actie kan worden ondernomen als het noodzakelijk zou blijken, een zeer groot aantal Nederlanders uit Indonesië te repatriëren. Het diaconaal apparaat der kerken staat gereed om met zijn maat schappelijke werkers te helpen bij het opvangen van deze mensen. Voorts heeft de aartsbisschop van Utrecht doen weten, dat de bisschoppen van Nederland de actie zeer warm aanbevelen en bereid zijn tot steun aan iedere verdere actie, die in ver band met de ontwikkeling van de situatie noodzakelijk zal zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de geldinzame lingsactie die het Nederlandse Roode Kruis op touw wil zetten met het oog op de eventuele noodzaak om op grote schaal ook van particuliere zijde gelden bijeen te brengen voor het geval tienduizenden landgenoten uit Indonesië zouden moeten evacueren, rijst de vraag of men van de kant van het Rode Kruis daarbij niet iets te voorbarig is. Tot dusver staat nog allerminst vast dat alle Nederlanders Indonesië zullen moeten verlaten. De Nederlandse regering houdt natuurlijk rekening met die mogelijkheid, maar aldus is ook nog duidelijk geble ken uit het telegram dat dr. Drees deze week aan zijn Indonesische ambtgenoot gezonden heeft voorlopig bepaalt de re gering zich tot het standpunt dat het er thans om gaat, maatregelen te treffen op dat die Nederlanders, die Indonesië wen sen te verlaten, dit zullen kunnen doen. Het getal daarvan zal dichter bij de vier duizend dan bij b.v. de achtduizend per sonen liggen. Met het oog daarop kunnen natuurlijk ook zeer nuttige maatregelen mede door ons Rode Kruis getroffen wor den, maar daarvoor zou een grootscheepse algemene geldactie onder de burgerij be paald niet nodig zijn. Vandaar de hierbo ven gestelde vraag of men niet enigermate te voorbarig is, wanneer men iets derge lijks op touw wil gaan zetten. Het Brabants Conservatorium in Til burg heeft gezien het grote tekort aan ge schoolde bespelers van strijkinstrumenten en goede bestaansmogelijkheden voor jon ge beroepsmusici besloten een aantal gehele of gedeeltelijke studiebeurzen be schikbaar te stellen voor de studie voor viool en altviool. Bijzondere aandacht zal daarbij mede worden besteed aan de eigenlijke vorming tot orkestmusicus. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING )OHNSON OLIEBRANDERS De minister van Verkeer en Waterstaat mr. Algera, doet in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer enige mede delingen over de Coen- en de IJtunnel. Over de voorbereidende werkzaamheden voor de Coentunnel zegt de minister, dat het tracé, de diepteligging en de hellin gen geheel vast staan. Ook is bekend wel ke maatregelen moeten worden genomen om het terrein voor de bouw vrij te ma ken. Hiermede kan dus eventueel onmid dellijk worden begonnen. Deze werkzaam heden zullen echter enige tijd in beslag nemen wegens de noodzaak bedrijven te verplaatsen. De tijdsduur van de bouw kan, tegenvallers voorbehouden, gesteld worden op 3Va jaar, gerekend van het ogenblik dat de beslissing over de uitvoe ring is genomen. De vraag of met het werk begonnen zou kunnen worden als de omstandigheden op het gebied van de fi nancieringen de arbeidsvoorziening dat mogelijk zouden maken, wordt bevesti gend beantwoord. Maar om daartoe te be sluiten zal het ook nodig zijn de investe ring op dat ogenblik op haar rentabiliteit te toetsen en wel in vergelijking met an dere objecten. Wat de IJtunnel betreft verklaart de minister slechts, dat het technisch over leg met de gemeente Amsterdam nog gaande is. ADVERTENTIE Over de gevolgen van de bestedingsbe perking voor de wegenbouw verklaart mi nister Algera in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer, dat de grote teruggang in de door lagere overheidsor ganen uitgevoerde werken niet zo zeer het gevolg is van de eigenlijke bestedingsbe perking als wel van de financieringsmoei lijkheden die deze organen ondervinden. Hem staan geen gegevens ter beschikking ROME (UP) De Nederlandse am bassadeur in Rome, dr. H. N. Boon, heeft met zijn Belgische en Luxemburgse col lega's op het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de ratificatie-oorkon den van de verdragen inzake de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom gedeponeerd. De drie ambassadeurs werden ontvan gen door de onder-minister, Carmine de Martino. De op 25 maart in Rome on dertekende verdragen kunnen nu op 1 ja nuari in werking treden, omdat alle rati ficatiedocumenten van de zes landen bin nen de bepaalde tijd zijn ontvangen. Mr. J. Algera omtrent de omvang van de ontslagen van personeel, die door deze teruggang wor den veroorzaakt. De tpeneming van het automobielver- keer is iets, zij het weinig, afgenomen. De minister acht het niet nodig verandering te brengen in de bestaande visie op de ontwikkeling van het rijkswegennet, na melijk die van de noodzaak van een voor lopig nog ieder jaar stijgend aanlegtempo. De bestedingsbeperking heeft weliswaar enige invloed gehad op het voor 1958 aan gevraagde bedrag, maar de lagere aan nemingsommen zullen daarvoor een com pensatie geven. Juridische puzzel De ambtenaar van het Openbaar Minis terie te Roermond heeft tegen J. de B., houder van een kampeerartikelenbedrijf in Roermond, wegens overtreding van het vestigingsbesluit Kleinbedrijf in Sportar tikelen, een geldboete geëist van 260. bij niet betaling te vervangen door 26 dagen hechtenis, en een voorwaardelijke boete van 200.subsidiair 20 dagen hechtenis voorwaardelijk. De verdachte, die te Roermond staat ingeschreven als groothandelaar in reclameartikelen, had zijn bedrijf uitgebreid met kampeerartike- len, welke als sportartikelen worden be schouwd. Daarvoor is een vergunning ver eist. De heer G. van der Weijde, chef van de afdeling Kamperen van de Kon. Toeris tenbond A.N.W.B., welke bond het met het oog op de bescherming van de belangen van de consument van groot belang acht dat door de rechter wordt uitgemaakt of kamperen sport is dan wel een bijzonder populaire vorm van toeristische vakantie besteding, verklaarde dat volgens hem kamperen geen sport is. De verdediger van verdachte, mr. G. Riter, verklaarde dat ook de A.N.W.B. er zo over denkt, evenals vele andere lichamen. Mr. Riter vestigde er de aandacht op dat bij kam peren ieder wedstrijdelement, iedere krachtmeting, training en spelregels ont breken. Het is zijns inziens geen sport, maar een toeristische, recreatieve bezig heid van honderdduizenden in Nederland. Men spreekt dan ook van sociaal toeris me. De economische politierechter bepaalde de uitspraak op 20 december. De A.N.W.B. zal zich met een request tot de minister van Economische Zaken wenden met verzoek het Vestigingsbe sluit 1950 te wijzigen en de materie van het kamperen in een apart vestigingsbe sluit onder te brengen. Bij het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is het kamperen ook niet in de afdeling lichamelijke oefening en sport ondergebracht, maar in de afdeling jeugd- ontwikkeling en volksontwikkeling. In zjjn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de voorstellen tot verhoging van enkele belastingen verklaart minister Hofstra, dat de regering in de huidige omstandigheden een vermindering van de omvang van de thans voorgestelde belastingmaatregelen niet verantwoord acht. De minister zegt dat deze tijdelijke be lastingverhogingen en uiteraard ook de reeds getroffen maatregelen in hoofdzaak moeten worden beoordeeld naar het effect dat daarvan mag worden verwacht uit het oogpunt van een beperking van de natio nale bestedingen, zowel in de onderne mingssfeer als in de meer persoonlijke sfeer. De voorgenomen belastingverzwa ringen richten zich niet zozeer op ver werving als op bestedingen van winst en inkomen. Zij willen vooral bepaalde be stedingen treffen, ten aanzien waarvan een ieder tot op grote hoogte vrij is ze achter wege te laten dan wel te beperken. Met dit financieel-economische hoofd doel voor ogen is daarnevens gestreefd naar een zoveel mogelijk rechtvaardige verdeling van de offers. In de consumptie ve sfeer zijn de maatregelen daarom ge richt op goederen ten aanzien waarvan kan worden aangenomen dat zij bepaaldelijk niet onmisbaar zijn. Over de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op sigaretten zegt minister Hofstra, dat het voorgestelde belasting tarief ad 70 pet (62 pet accijns en 8 pet omzetbelasting) lager is dan het tarief dat in 1954 gold (70,5 pet) voor sigaretten, duurder dan 0.90 per pakje. De minister verklaart zich tegenstander van het denkbeeld de omzetbelasting ook voor sigaren en kerftabak te verhogen. De sigarenindustrie vereist zijns inziens nog steeds een voorzichtig fiscaal beleid, even als de kerftabakindustrie. In 1938 werd uitgegaan van de eis, dat ons wegennet na afloop van een periode van vijftien jaar, dus in 1952, geschikt zou moeten zijn voor een verkeer, dat twee maal zo druk zou zijn als in 1938. Deze schatting bleek juist te zijn: het index cijfer bedroeg in werkelijkheid 2.07. Aan genomen werd dat hiermee, afgezien van de kosten van de bruggen, f 225 miljoen gemoeid zou zijn. Wanneer men de in de verschillende jaren voor de wegen van het rijkswegenplan (met uitzondering van bruggen en tunnels) bestede bedragen aan de hand van indexcijfers voor de kosten van wegenbouw terugrekent op guldens van 1938, krijgt men het volgende beeld. Van 1938 tot en met 1952 werd besteed f 113 miljoen. In de daaropvolgende pe riode van vijf jaar werd f 60 miljoen uit gegeven. Op het ogenblik bestaat der halve, op deze wijze berekend, ten aan zien van de plannen van 1938 een achter stand van 23 percent. Ermede rekening houdend, dat de oorlogsjaren gelijk kun nen worden gesteld met een stilstand in de activiteit van de wegenbouw van zeven jaren kan men concluderen, dat in dertien jaren rond tachtig percent gereed is ge komen van een plan, dat op vijftien jaar was gesteld. De minister onderschrijft de mening dat het achterblijven de wegenaanleg bij de sterke toeneming van het verkeer moet leiden tot economisch verlies. Inderdaad kan bij de wegen, die onder beheer staan van de lagere publiekrechtelijke lichamen, van stagnatie worden gesproken omdat de financiering van de wegenbouw moeilijk heden oplevert. Van een blijvend verloren gaan voor ons land van kostbaar mate rieel ten behoeve van de wegenbouw kan naar zijn mening niet worden gesproken. Het tijdelijk verlies, doordat sommige aannemers in het buitenland zouden zijn gaan werken, is volgens de minister te verwaarlozen. De economische toestand is momenteel niet zo danig dat het nadeel, verbonden aan de huidige terugslag in de sector van de wegenbouw, geheel kan worden voorkomen. HET IS EEN VREEMDE en feitelijk weemoedige gewaarwording, waarop men zich bij het zien van Chaplins laatste film betrapt. De eerste scènes hebben zich af gespeeld, we zijn getuige geweest van de aankomst van een onttroonde koning in New York en slaan hem nu gade in zijn hotelappartement. En we zien Charles Chaplin, zoals hij er in werkelijkheid uit ziet en telkens als hij zijn gezicht vertrekt, zijn handen vol leven schieten, zijn hou ding een komische wending voorbereidt, proberen we daaraan de oude Charlie Chaplin te herkennen, net alsof we ons ervan willen overtuigen hoe we zouden lachen als daar nu Charlie was in stede van Charles. Maar Charles valt niet weg te denken, hij is er te echt, te werkelijk, hij is er in levenden lijve en de schim van Charlie blijft verre. Zo is dan Chaplin bezig zijn eigen monument om te stoten. Want we verzetten ons zodra hij de grap pen van Charlie uitvoert in de persoon van Charles. Het is voor ons gevoel een imita tie die geen mens mag wagen te volbren gen. Het is een parasiteren op een figuur, waarvan je met je handen af moet blijven. Het is tegen alles wat ons dierbaar was in die figuur in. Op het ogenblik dat Char les Chaplin zijn Charlie verloochent, ver loochent hij zichzelf. Voor ons bestaan er geen twee Chaplins. Aan die ene hadden wij genoeg. De tweede is ijdelheid. INDERDAAD: met „monsieur Verdoux" is Chaplin begonnen zichzelf hoger te stel len dan het idool, dat hij was geworden. Hij had in al zijn films iets te zeggen voor dien. Hij was een boodschap geweest. Men hield van de man met de te grote schoenen, de bolhoed en de wandelstok. Nog in .Limelight" kon men even in hem geloven zolang hij zijn oude pakje aanhad. Zijn sofismen en kwasi-filosofie schonk men hem. Maar in „Een koning in New York" is Chaplin geen boodschapper meer. alleen maar een rancuneuze querulant. Hij leent sommige manieren van Charlie om ze dienstbaar te maken aan zijn verdreven ko ning. Voor de rest spuit hij al zijn grieven tegen Amerika. Hij schakelt er zelfs een kind - zijn zoontje - bij in. Hij neemt wraak op Amerika. Maar het is nauwelijks op artistiek niveau, het is anecdotisch en slap en maar zelden echt humoristisch. Het is zeker geen satire. BEKIJKT MEN „Een koning in New York" op het stuk van de filmvorm, dan is het verbazingwekkend hoeveel aan kwa- In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zegt de minister van Ver keer en Waterstaat dat de kwestie van een eventuele verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden van het spoorweg personeel nauw verband houdt met het al gemene loonbeleid der regering, waar voor de verantwoordelijkheid in eerste in stantie bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid berust. Dit algemene loonbeleid brengt mede, dat thans geen sprake zal kunnen zijn van algemene loonsverhogingen. In incidentele geval len kunnen slechts bij aperte achterstand of onbillijkheden verbeteringen in de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden wor den toegestaan. Ofschoon dit niet gebruikelijk is, is de minister bereid, de voorstellen van de or ganisaties tot wijziging van het Regle ment Dienstvoorwaarden aan het College van Rijksbemiddelaars voor te leggen, ten einde het oordeel van het college, dat daarbij ongetwijfeld ook het advies van de Stichting van de Arbeid zal inwinnen, te vragen in hoeverre en met ingang van welke datum binnen het raam van het al gemeen loonbeleid deze voorstellen voor inwilliging vatbaar zijn. Na ontvangst van dit oordeel zal de regering haar be slissing kunnen nemen. liteit Chaplin heeft ingeboet. Alle vaart, alle ritme is verdwenen. De telefoonge sprekken zijn niet te tellen. Telkens slaat daarmee de handeling dood. Ontelbare keren gaat ook steeds dezelfde deur open en dicht om mensen binnen te laten, wier opkomst door die deur niets essentieels bijdraagt aan de ontwikkeling van het drama. De film hangt als droog zand aan elkaar. Slechts enkele situaties hebben een werkelijk zinvolle waarde, maar vaak bre ken ze juist af op het moment dat men er de pointe van verwacht. Ik moet bekennen, dat ik in het begin niet zo dacht. Het le vendige entree deed niet vermoeden dat het vervolg geleidelijk zwakker en zwak ker zou worden. Alleen de scène aan het diner, waarin de koning ongewild mee werkt aan een televisie-uitzending en de gekke situatie in de lift, waarin Chaplin zijn vinger steekt in een brandspuit en haar er niet meer uit kan krijgen, alleen daar wordt de geest vaardig, versnelt de film haar vaart, is ze fris, vol élan, ver rassend en vermakelijk. Maar over het ge heel eenomen moet de aneraot<= (Hp rol spelen van de humor, vervangt valse sen timentaliteit het echte meegevoel en is de film zo tendentieus, dat ze kinderachtig wordt: beneden het niveau van een man als Chaplin. IJdelheid dus. Charles Chaplin bestaat bij de gratie van Charlie. Ontneem de laat ste het leven, de eerste is niet belangwek kend meer, tenminste niet in een film als „Een koning in New York". In een speciale voorstelling heeft Joop Geesink ons deze week een aantal filmpjes getoond, die hij maakte voor de televisie benevens andere films voor een sigaretten merk: allemaal reclame-films. Voor ons gevoel was de categorie voor de televisie de beste. Hun korte duur bleek geen be zwaar: dat inspireerde blijkbaar nog meer tot originaliteit. Flessen te zien tennissen en voetballen is een niet alledaagse bele venis. Geesink speelde dat klaar. Er was bij de wat langere reclamefilms ook een kleine reportage van het bloemencorso in de bollenstreek. In Cinemascope nog wel. Voor het buitenland misschien een attrac tie, maar dan toch vooral door het onder werp. Het filmpje over de ruimtevaart, jubelend aangekondigd, viel nogal pover uit. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Didam (toez.) J. Ver burg, kand. te Amsterdam. Benoemd tot voorganger van de Herv. Evangelisatie te Huizen (N.H.) B. van Gin- kel te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes M. Drayer te Drachten. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rijssen: M. v. d. Ketternij te Alblasserdam. De bewindsman verwacht, mede op grond van vroegere ervaringen bij de prijs verhoging van sigaretten, geen belang rijke daling van de omzet, evenmin als een verschuiving naar goedkopere merken. Overigens zal, zelfs bij volledige doorbe rekening van de belastingsverhoging, zijns inziens de gemiddelde prijs van een pakje sigaretten het bedrag van ƒ1.niet over schrijden. Werkgelegenheid Minister Hofstra is vooralsnog niet on gerust door het verloop van de werkgele genheid. Het streven van de regering was erop gericht met maatregelen van tijdelijke aard de investeringen en consumptieve be stedingen enigermate af te remmen en daardoor de overspanning op de arbeids markt te verminderen. De toeneming van de arbeidsreserve moet dan ook tegen deze achtergrond worden bezien. In een groot deel van ons land is de arbeidsmarkt nog steeds krap. Voorts dient te worden be dacht dat het handhaven van een redelijk peil van werkgelegenheid in een depressie de aanwezigheid van een voldoende devie zenreserve noodzakelijk maakt. Een econo misch beleid dat een versterking van de zozeer aangetaste deviezenreserves beoogt is dan ook niet in de laatste plaats nood zakelijk uit een oogpunt van werkgelegen heid op langere termijn. Een ernstige verslechtering, voort vloeiende uit de voorgestelde belasting maatregelen, voorzit de minister niet. Een schip van 160 ton, met een beman ning van 12 koppen en een onbekend aan tal passagiers aan boord, is gisterochtend in een vliegende storm in de Golf van Mexico gezonken. De gezagvoerder van de „José Rafael" berichtte naar de wal, dat de passagiers en de bemanning in de red dingsboten gingen, nadat grote golven de boeg opengebroken hadden. De machine kamer stond onder water en het schip zonk snel, meldde de gezagvoerder. Vliegtuigen zijn opgestegen en verschil lende schepen zijn onderweg naar de laatstgemelde positie van het scheepje. Men vreest dat de overlevenden van het schip in hun reddingsboten weinig kans maken tegen de vliegende storm. WASHINGTON (UP) De Griekse zaakgelastigde in Washington heeft op het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken formeel zijn spijt betuigd over de bomaanslagen in Athene, die aan „onverantwoordelijke elementen" worden geweten. De schuldigen zullen streng wor den gestraft, zo werd gezegd. PARI.iS (UP) De Griekse premier, Constantine Karamanlis, heeft in Parjjs de aanslag op het gebouw van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in Athene „een communistische poging genoemd om Grie kenland bij de N.A.V.O. in diskrediet te brengen". Hij gelastte een grondig onder zoek naar de aanslagen in Athene en op het Amerikaanse vliegveld van Hellenikon. Bij de ontploffing op het vliegveld wer den vier Amerikaanse vliegers en een nachtwaker licht gewond. Bij de aanslag op de Amerikaanse voorlichtingsdienst werd een zwaardere bom gebruikt dan op het vliegveld. Een verdieping van het gebouw werd geheel vernield. De bom was op zeer deskundige wijze samenge steld zo verneemt Reuter van Amerikaanse zijde te Athene. Griekse ochtendbladen spreken van een communistische aanslag. (Reuter) De Griekse onderminister van Binnenlandse Zaken, Nathanassioe, heeft tegenover verslaggevers verklaard dat de bomaanslag te Hellenikon door com munisten is gepleegd. Hij wilde zijn ver klaring niet nader toelichten. De politie heeft de wachten bij alle Amerikaanse, Britse en Turkse instellingen te Athene en Saloniki versterkt. ADVERTENTIE HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TflEF.: 20340 Prinses Beatrix is vrijdagmiddag op London Airport aangekomen om met ko ningin Juliana en prinses Irene vandaag op kasteel Windsor het huwelijk bij te wonen van mejuffrouw Anne Abel Smith en de heer David Liddell-Grainger. De bruid is een nichtje van koningin Eli zabeth en een kleindochter van prinses Alice, de weduwe van de graaf van Athlo- ne. Prinses Beatrix, die oorspronkelijk als gast was uitgenodigd, wachtte een verras sing. Haar werd gevraagd of zij, evenals haar zuster, bruidsmeisje wilde zijn om de plaats in te nemen van mejuffrouw Shirley Watson, die influenza heeft. Prinses Bea trix stemde onmiddellijk toe, met het ge volg, dat de bekende couturier Herbert Sidon in allerijl een toilet voor haar moest ontwerpen en uitvoeren.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3