Konij nen fokken is geen kunde maar wel een kunst V De woningbouw wordt nu reeds door de vorst belemmerd Export van gezouten haring verliep dit jaar gunstig Havenberichten Ijzige pret om koning Vorst op de ondergespoten velden IJ mond-agenda Waterleidingen nog niet „en masse" bevroren Voor de a.s. feestdagen Als extra reclame IjjlclM&rw/ Teleurstelling over de vangsten Hockey in Kennemerland DEM bleef Eechtrop met 2-0 de baas WINTER IN DE IJMOND Een goede gewoonte NIEUWJAARS ADVERTENTIES Kerkelijk jeugdwerk heeft geen subsidie van node Grote bindingssamenkomst van B.B. in Beverwijk Nieuw type sleep-duwer voor de Amerikanen Hoogovenarbeiders kunnen K.S.G.-arbeiderskaarten krijgen „Humber" van Smit sleept Liberiaans schip vlot Volleybaltoernooi in het gymnasium DINSDAG 17 DECEMBER 1957 1/ LJ r, v, n 1VI D K i y D N MOTOREN EN KONIJNEN zijn twee liefhebberijen, waaraan hoofdagent sdËm G. Spiering uit de Roerstraat in IJmuiden zijn hart heeft verpand. Dat motoren een grote plaats in zijn leven innemen is begrijpelijk, want dag in dag uit bestijgt hij in dienst van Velsens Hermandad zijn vehikel om orde en rust in de IJmond te handhaven. Zo kan hij dus meepraten over krukassen, drijfstangen, carbura teurs, knalpotten, benzinefilters en nog veel meer technisch gerei, waaruit een „stoomfiets" nu eenmaal uit de aard der zaak is opgebouwd. Ook in zijn vrije tijd kan hij geen afstand van de motor doen en hij trekt er dan met de motorfiets op uit. Maar hij doet nog meer in zijn vrije uren. En wel konijnen fokken. Welke van deze twee liefhebberijen hem het naast aan zijn hart ligt, zal hij waarschijn lijk zelf niet kunnen zeggen. Wij hebben het hem dan ook maar niet gevraagd, omdat we wel wisten, dat we hem hiermee in moeilijkheden zou brengen. „Wanneer hij met de konijnenfokkerij be gonnen is?". Dat is al weer een tijd ge leden. De heer Spiering is nu 41 jaar en op zijn twaalfde jaar begon hij er zijn eerste langoren op na te houden. Er was toen tertijd dan ook gelegenheid te over om een dergelijke hobby op touw te zetten. Zijn vader bezat namelijk een boerderij in Pijnacker, waardoor zoonlief wel enigszins met beesten vertrouwd was. Op een dag kwam er een rasechte ras konijnenfokker bij zijn vader op bezoek, die de uitgebreide collectie langoren van de zoon zag. De fokker bekeek de beesten eens aandachtig en zei: „Joh als ik jou was, dan zou ik maar eens raskonijnen gaan fokken". De heer Spiering heeft zich deze woor den ter harte genomen en beschikte wel dra over een aantal beestjes, die er zijn mochten. In de oorlog kan hij zijn hobby niet voortzetten omdat het voer te duur werd. Maar na de bevrijding ging hij weer monter aan de slag en fokte Witte Vlaam se Reuzen en Lotharingers bij het leven. Prachtdieren Op het ogenblik heeft hij dertig beesten. „Prachtdieren", verzekert hij trots. „Hoe hij dat doet, dat fokken en zo". „Nou, ik fok met eigen stam", legt hij uit. „Volgens de erfelijkheidsleer", voegt hij er haastig aan toe, als Hij ziet, dat wij hem ietwat onbegrijpend aankijken. Dan wordt het ons natuurlijk wat dui delijker. „Door bloedverversing krijg ik dan nog mooiere resultaten". Af en toe koopt de heer Spiering name lijk een nieuwe ram of een voedster. Op de vraag of hij ook nieuwe rassen kweekt, antwoordt de politieman ont kennend. „Dan moet je allerlei soorten met elkaar kruisen. Dat kost veel tijd, geld en behoor lijk wat ruimte", merkt hij op. Hij gaat verder op het gebrek aan ruim te voor de fokkerij in. „De fokkerij gaat er uit mijnheer", zegt hij, „en dat komt omdat het in de huidige nieuwbouw ver boden is konijnen te houden. Moet je eerst een vergunning aanvragen, dan mag het. Een last, dat ik bijvoorbeeld heb gehad om een vergunning van B. en W. te krijgen. En ook met de hokken heb ik van over heidswege veel moeilijkheden ondervon den". T entoonstelling De heer Spiering komt ongeveer vier keer per jaar met een aantal konijnen op tentoonstellingen uit. Een grote prijzen- kast, die een ere-plaats in de huiskamer heeft verworven (naast het politie-diplo- ma A) is daar het bewijs van. Hij troont ons mee naar de kast. „Heeft een collega voor mij gemaakt", zegt hij en klimt op een stoel om een van zijn mooiste bekers tevoorschijn te halen. „Kijk, die heb ik gekregen toen ik laat eens even kijken, ja dat was in 1950 kampioen werd van Noordholland en Utrecht". Lijvig dossier Daarna komt er een lijvig dossier ter tafel, dat beoordelingsstaten van konijnen bevat. Een van deze beoordelingen luidt als volgt: „Fraai gevormde le-pels (dat zijn de oren); goede benen; zeer goed lichaam, doch achterhand kan nog iets ronder; z.g. volle pels; mooi wit voorgebracht; zeer goede conditie". Vrij onbegrijpelijke taal voor een leek, maar klassieke muziek in de oren van de konijnenfokker, want zulk 'n beoordeling mag er zijn, dat zal zelfs de leek wel kunnen begrijpen. Er stond zondagmiddag voor het eerste elftal van DEM veel op het spel, want een nederlaag zou de theoretische kansen geheel te niet doen. DEM speelde de wed strijd tegen Eechtrop II met enkele inval lers, maar ook Eechtrop was niet met een volledige ploeg gekomen. Het was een zeer aantrekkelijke wedstrijd, met een sterk aanvallend DEM. Reeds de eerste aanval len van DEM hielden een belofde in en slechts door slecht schieten werden de kansen om zeep geholpen. Bij een dezer aanvallen waarbij de voorhoede van DEM zeer behoorlijk van plaats wisselde, kreeg Aad Rooymans een kans, die hij niet on gebruikt liet (één-nul). DEM bleef fanatiek aanvallen en Co Braun schoot ineens in (twee-nul). En met deze stand kwam ook het einde. Het dames-team van DEM moest aan treden tegen Alkmaar I en men keerde met een drie-vijf nederlaag uit de kaas stad terug. Vijf minuten na het begin stond DEM reeds met twee-nul voor en alles leek goed te gaan. Alkmaar dacht er blijkbaar anders over en viel stevig aan en verkleinde de achterstand, doch weer vergrootte DEM de voorsprong en de rust kwam met een drie-twee voorsprong voor de DEM-dames. Na de rust had Alkmaar het elftal danig gewijzigd en nu deed zich het gemis van de geroutineerde DEM-spil danig missen. Binnen enkele ogenblikken was de kostbare DEM-voorsprong ver dwenen en uiteindelijk moest men met een nederlaag genoegen nemen (drie-vijf). De reserve-meisjes van DEM stuurden echter het elftal van Alkmaar II met een drie-één nederlaag naar Alkmaar terug en het derde herenelftal van DEM bezorg de Eechtrop V een nederlaag met twee- één. „Wat z.g. betekent", „Dat is de beoordeling het antwoord. Nog meer fokkers informeren wij. „zeer goed", luidt Er wordt gebeld. Een andere konijnen fokker komt op bezoek, hetgeen heel vaak het geval blijkt te zijn. Eigenlijk heeft de politieman nu nog maar weinig tijd voor ons. Het gesprek tussen beide heren en hoe kan het ook anders gaat over ko nijnen. Uit dit gesprek blijkt nog eens overduidelijk, dat er heel wat komt kijken bij het kweken van deze lieve beestjes. Bontjas Ofschoon het de motoragent aan het hart gaat, slacht hü ook wel eens een van zijn konijnen. Met de kerst zal er waar schijnlijk ook weer één onder het slagers mes sneuvelen. Dat dit reeds verscheidene malen is gebeurd, bewijst de bontjas van mevrouw Spiering, die uit 21 velletjes werd vervaardigd en een waarde van on geveer zevenhonderd gulden vertegen woordigt. „Als ik 34 huidjes had gehad, dan zou ik een lange bontjas hebben ge kregen", merkte mevrouw Spiering ietwat spijtig op. Een goede konijnenfokker kan u precies vertellen welke fouten er aan dit konijn kleven. Het konijn trekt zich daar echter weinig van %aan, hoewel het zijn oren gespitst houdt. „Misschien gaat de baas ook nog over voer pra ten schijnt het te denken. Tot besluit liet de politieman zijn hok ken zien, waarin de langoren hun meeste levensdagen slijten. Onrustig en nerveus drukten de beesten hun bewegelijke neus jes tegen de tralies. „Ze merken, dat er een vreemde bij is", zegt de heer Spiering terloops, terwijl hij een weldoorvoede Vlaamse Reus in het nekvel vat. De meeste hokken bleken leeg te zijn, omdat er verscheidene konijnen waren af gevaardigd naar een tentoonstelling in Purmerend. De heer Spiering toonde ver volgens een Lotharinger. Een mooi beest op het eerste gezicht, •hetgeen wij dan ook deskundig opmerk ten. „Toch heeft hij een gebrek", vertelde de fokker nóg deskundiger. „Kijk daar maar eens". Hij wees op een bruin vlekje op de huid. „Dat hoort daar niet te zitten. Hij heeft een fout in de tekening, wat wel jammer is, want verder is 'ie puik". En zo blijkt dan maar weer, dat er geen konijn zo bont is of er zit wel een vlekje aan. De beste en meest deskundige fokker en daar behoort de heer Spiering ook toe kan het tenslotte niet bolwerken tegen de grillen van de natuur, hetgeen toch maar een geluk is. Eén van de ijzigste onderdanen van Koning Winter, de vorst, heeft sinds kort intrek in ons land genomen en houdt ook de IJmond in zijn kille greep gevangen. En met zijn komst werden de gladde ijzers uit de traditionele laagjes vet gehaald en ondergebonden. Op menig slootje in de weilanden werden dan ook al volop baantjes getrokken en al werd wel eens een scheve schaats gereden, het plezier was er niet minder om. Minder plezierig waren de gevolgen, die de vorst voor het bouwbedrijf met zich bracht. Want al ging het werk op vele projecten, zij het niet zonder moeite, door, op enige bouwwerken moesten de timmerlieden, metselaars en opperlieden hun arbeid staken. Zo besloot ook het aannemersbedrijf firma Van der Putten uit IJmuiden het vorstverlet ingang te doen vinden, met het gevolg, dat het werk voor de 109 woningen van de r.-k. woningbouwvereniging aan de Eenhoornstraat zo goed als stil lag. Het aannemers- en fittersbedrijf A. van Dijk kon het grondwerk nog wel aan. Maar als de vorst nog een nacht flink doorzet, dan kunnen wij er ook wel mee uitscheiden, want dan is het niets gedaan, wist men ons te vertellen. Geen klachten Gelukkig waren er nog geen klachten over bevroren waterleidingen binnenge komen bij de Gas- en Waterbedrijven. .Maar dat komt heus nog wel, tenminste als het blijft vriezen", deelde een ambte naar van deze dienst in IJmuiden mee. Diverse loodgieters hebben tenminste al druk werk gehad. Ook voor de planten en dieren is in deze barre winterdagen gezorgd. De planten bevinden zich thans onder een bescher mende laag mest en zullen dus wel zonder veel schade de wintermaanden docrkomen. Voor de vogels zorgt de twee jaar ge leden in de IJmond opgerichte Stichting Vogelvoedering, die bij eventuele aanhou dende vorst voor het nodige voedsel zorg zal dragen. De Reinigingsdienst in IJmui den zal daarbij weer helpen met het ver voer van het voedsel, opdat de vogels en ander gedierte niet zullen verhongeren. De meeuwen hebben ook draaglijker oor den opgezocht en vonden een beschut plekje op de daken van de huizen in IJmuiden en Beverwijk. Voorzorg Ook is al gerekend op een periode van sneeuw en ijzel. In de nazomer en de herfst reeds worden bij de reinigingsdienst grote hoeveelheden zand en zout opgeslagen, zo dat bij gladde en besneeuwde wegen on middellijk kan worden uitgerukt. Boven dien beschikt de IJmuidense dienst over ongeveer tien auto's die het zand en de pekel naar de bedreigde plaatsen kunnen transporteren. is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van DINSDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd Al met al ondervindt men dus nog niet veel last van de vorst, maar dat kan nog wel komen als het nog een' paar dagen blijft vriezen. Met alle ellende (maar ook plezier) van dien. „Willem van Oranje" kosten 115 mm Iedere mm meer ƒ1.80 0.12 U kunt ze opgeven aan ons kantoor Lange Nieuwstr. 427, llmuiden of aan onze bezorgers. De heer S. Koster heeft zaterdag voor „Willem van Oranje" (A.R.J.O.S.) een refe raat gehouden over het subsidiebeleid. Spreker begon met enige historische feiten te memoreren en schetste zeer summier de staatsopvattingen ten tijde van Karei de Grote, evenals die in de Middeleeuwen, van het Mercantilisme en tenslotte die van het liberalisme. Vervolgens werden de huidige opvattingen besproken, namelijk het neo-liberalisme, het socialisme en de christelijke gedachte. Bij de christelijke gedachte maakte de heer Koster een on derscheid tussen het subsidiariteitsbeginsel in verband met het natuur-genadesysteem en het principe van de souvereiniteit in eigen kring. Op grond van het laatste be ginsel meende hij subsidie voor kerkelijk jeugdwerk te moeten afwijzen, hoewel hij ook weer niet blind was voor de eventuele financiële gevolgen, die hieraan verbonden zijn. „Het criterium, voor het al of niet aan vaarden van subsidie moet worden gezocht in het feit of de overheid een taak heeft op het gebied waarop subsidie moet wor den verleend", aldus de spreker. In de ge animeerde discussie, die zich na de pauze ontspon, bleek de conclusie voor de hand te liggen. Een levens- en wereldbeschou wing is niet algemeen, zij is absolutair, onverdraagzaam. Als zodanig mag een le vensbeschouwelijk gerichte vereniging (bij voorbeeld een vereniging, die kerkelijk jeugdwerk beoefent) zich niet gelijk scha kelen met verenigingen, die opvattingen er op na houden, die volkomen in strijd zijn met die van de genoemde vereniging. Vervolgens gaf mejuffrouw Kras een politiek maandoverzicht en schonk vooral de aandacht aan de gebeurtenissen in In donesië. De vergadering werd gesloten door de heer H. de Boer. voorzitter, na enige huishoudelijke mededelingen te heb ben gedaan. K.P.V. gaat prijzen van Holland- Show uitreiken in Parkzicht De Kennemer Pluimvee-vereniging zal donderdagavond 19 december om acht uur in hotel „Parkzicht" te Beverwijk een ver lotingsvergadering houden. Op de agenda staat onder meer het verslag en de prijs uitreiking van de „Holland-show". Om streeks negen uur zal de trekking van de verloting onder toezicht van de politie ge schieden. Op maandag kwamen in IJmuiden bin nen: Ilos van Kopenhagen, Elsa van Hu- diksvall, Heriot van Leith, Wanda van Sundsvall, Baumwall van le Havre, Pria Ruggia van Pepel, Belgia van Gothen burg, Holwierde van Londen, Vera van de Tyne, Haventor van Swansea, Trito van Dublin, Startpoint van Skarrehage, Bomma van Halden, Ali Damhoff van Londen (het 8000ste schip), Noordkaap van Londen, Narwal van Londen, Am- stelstroom van Londen, Holder van Kot- ka, Hirondelle van Londen. Vliestroom van Portsmouth, Inge van Karlstadt, Glorie van Londen, Wexford van Boston, Basilea van Bahia, Orion van Bremen, Gerd van Londen, Bittern van Liverpool, Jonette van Huil, Canopus van Mantyluo- to, Araliz van Geffle. Vertrokken zijn: San Vieto naar Cura- gao, Catharina naar Rotterdam, Lauwers- borg naar Salzburg, Heelsum naar Bre men, Osborn Queen naar Blyth, Draka naar Salzburg, Loke naar Stadt, Beijer- land naar Harlingen, Duiveland naar Port Talbot, Netherlands Coast naar Rot terdam. Kerstdeclamatoriurn van de School met de Bijbel Leerlingen van de School met de Bijbel in Santpoort hebben een kerstdeclama toriurn ingestudeerd. De uitvoering ervan zal vrijdagavond in de Gereformeerde kerk aan de Burgemeester Énschedélaan onder leiding van de heer A. Tolenaars plaats hebben. De muzikale omlijsting wordt door de heer A. Verschoor verzorgd. ADVERTENTIE Prachtige cocktailjaponnen reeds v.a. 19.75 Cocktailblouses Cocktailrokken in diverse soorten Engelse tweedmantels normale prijs 125.- - nu 69.50 Onze zaken zijn MAANDAG tot 9 uur ZATERDAG en geopend. DINSDAGMIDDAG gesloten Til 7541 MARKTPLEIN Maandag 30 december zal in de Grote Kerk te Beverwijk een bindingssamen komst worden gehouden voor alle B.B.-ers uit Velsen, IJmuiden, Sant poort, Wijk aan Zee en Bever wijk. Een r.k. geestelijke en een hervormde dominee uit Bever wijk zullen de B.B.-ers toe spreken. De toonkunstenaar, de heer G. J. Moed, zal zijn medewer king verlenen, evenals het doopsgezind zangkoor, dat met enige andere musici zal worden versterkt. Het koor zal de volgende werken ten gehore brengen: In Dulci Jubilo van Die- drich Baxtehude en het slotkoraal uit de cantate van Gregor J. Werner met violen, fluiten en continuo. Tijdens de gisteren gehouden openbare vergadering van het bestuur van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten heeft drs. D. J. van Dijk kunnen meedelen, dat de export van gezouten haring goed ver loopt. De levering van gezouten haring volgens het dit jaar gesloten contract met Rusland en Oost-Duitsland is voltooid. Er moeten uitsluitend nog een aantal kantjes ijle haring aan Oost-Duitsland worden ge leverd. De levering volgens het met Tsje- cho-Slowakije afgesloten contract hoopt men deze week uit te voeren. Wat de haringaanvoer betreft, moest de heer Van Dijk minder gunstige geluiden laten horen. De aanvoer van gezouten be droeg tot en met 7 december van dit jaar 715.000 kantjes. In 1956 waren dit 761.000 en in 1955 898.000 kantjes gezouten haring. Deze achteruitgang in de vangsten moet vooral worden gezocht bij de maatjesha ring. In 1957 werden 169.000 kantjes maat jesharing aangevoerd; in 1956 249.000 en in 1955 290.000 kantjes! De aanvoeren van volle en ijle haring en steurharing ble ven vrijwel gelijk. Ook de export van verse haring verloopt goed. West en Oost-Duitsland, België en Tsjecho-Slowakije uitgezonderd de laat ste dagen namen veel verse haring, in hoofdzaak uit Breskens, af. Uit Ierland werd verse haring geïmporteerd: in to taal 35 ton te IJmuiden. Met Duitsland is overeengekomen, dat van februari tot en met juli in Nederland 125 ton schelvis, roodbaars en koolvis per maand mag wor den geïmporteerd. Van de garnalenvisserij had de heer Van Dijk ook slecht nieuws. De vangsten waren in november niet groot. Er werd 337.000 kg garnaal aangevoerd in novem ber 1957. Vorig jaar was dit 566.000 kg. Garnalenvissers Het bestuur aanvaardde tijdens de zit ting het uitvoeringsbesluit betreffende Dank zij de ervaringen, opgedaan bij onderzoekingen te Wageningen, zijn inge nieurs van de Dravo Corp. te Pittsburgh er in geslaagd een geheel nieuw en bij zonder efficient type sleep-duwboot te construeren. Deskundigen van deze Amerikaanse maatschappij hebben, in nauwe samen werking met Amerikaanse scheepsbou wers, uitgebreide proeven genomen voor de constructie van een sleep-duwboot van 1.600 pk, die de komende lente gereed zal zijn. Het schip is bestemd voor de Pitts burgh Consolidation Coal Co. te Neville Island. De nieuwe sleep-duwboot zal voorname lijk dienst doen op de Monogahela, bij het vervoer van steenkool. Stroomafwaarts zal het elf geladen lichters van elk 900 ton kunnen duwen, stroomopwaarts zes. Het schip zal worden uitgerust met radar en in voortdurend telefonisch contact staan met de wal. De bemanning bestaat uit ze ventien personen (UP). Vrije migratie Op grond van het verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn tussen de zes landen van de gemeenschap (Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) overeenkomsten gesloten inzake de vrije migratie. Deze overeenkomsten bieden aan geschoolde arbeidskrachten uit bepaalde beroepen van de in KSG-verband wer kende industrieën de mogelijkheid zonder moeilijkheden binnen het gebied van de KSG arbeid te aanvaarden. De werknemers, die voor deze moge lijkheid in aanmerking komen, kunnen zich met hun aanvrage wenden tot het arbeidsbureau in de plaats hunner werk zaamheden. Voor zover Nederland betreft betekent dit, dat arbeiders die werkzaam zijn of zijn geweest bij de mijnen, de Hoog ovens in IJ m u i d e n, de Demka in Utrecht en de Nederlandse Kabelfabrie- ken n.v. te Alblasserdam. voor een KSG- arbeidskaart in aanmerking kunnen komen. Het is dan weer zover. Ze hebben gespoten maandag morgen. Niet van die iele straaltjes. Nee, het ging er weer flink van langs. Met vele dikke stralen tegelijk. „Dat is een oefening van de brandweer" denkt ge, „of van de B.B. misschien". Mis. Zomaar mis. Het ge beurde op het triabasveld, daar bij de Kennemerlaan en,Stop", roept ge uit, „ik weet het al.ijs". Er komt een blijde glimlach op uw gezicht, nog blauw van de kou. „IJs", roept ge nu allen in koor uit. De krant wordt verfrommeld. Op naar de zolder, spoedt ge u. De kou is vergeten, de schaatsen niet. Koortsachtig wordt het vet (of de roest) van de gladde ijzers ge haald. Het duurt niet lang of het huis is verlaten, de krant vergeten. Op naar het triabasveld, waar ge u zo aardig kunt vermaken op hetgeen in samenwerking met de wa terleidingmensen en Koning Winters trouwste en ijzig ste onderdaan, de heer Vorst, werd verkregen. Beter konden wij dit ar tikel nu wel beëindigen, daar ge het nu toch wel gelooft. Omdat ge nu wel andere zaken aan uw hoofd, of liever aan uw voeten hebt, namelijk: schaatsen. Maar toch gaan wij on verdroten voort, zij het met een stil verlangen naar glad ijs. Degenen, die zich on danks dit alles bij de war me kachel vermeiden, zij dan verteld, dat het maan dagavond druk was, daar op het ondergespoten triabas veld en bovenal gezellig. En al werd er dan zo nu en dan een scheve schaats ge reden, het plezier was er niet minder om. Het werd er waarschijnlijk zelfs door verhoogd. De koukleumen, die na een huiverige aar zeling toch nog de stoute schaats aantrokken, hebben er dan ook geen spijt van gekregen, wel warm. De scheve-schaatsenrijders, de minder bedrevenen in deze schone sport, maakten af en toe weliswaar een fikse kuitenflikker (hoewel de kuiten dan meestal niet tot de pijnlijk getroffen lichaamsdelen behoorden) en keken dan met een scheef gezicht naar de glad-rijders, de matadoren, de stoeren met wintersport, allures, de kringetjes- schoonrijders, de walsers en de springers. Maar dan krabbelden zij overeind, wreven over het lichaams deel, dat er het meest wel gedaan uitziet en strompel den naar het bankje langs de kant,waarop gev muur bloemen, maar ijsbloemen waren gezeten. Dan ver gaten de mannelijke ijs- breukelingen weldra hun leed. En wat de vrouwelijke slachtoffers betreft, die lie ten ook al gauw hun liefste glimlach zien en toonden zich van hun minst koele zijde. En terwijl de pret over de ijsbaan krioelde, stond ergens op een stille hoek een man die mijmerend voor zich keek. Hij was een van de spuitgasten, die dit alles mogelijk had gemaakt. Toen onderbrak hij zijn ge mijmer, keek omhoog, lach te en wuifde. Op het dak zat Koning Winter, die vals, maar vrolijk in zijn ijs- pegelbaard floot. Vandaar die noordoostenwind. De gemeente heeft ook aan de bewoners van Vel- sen-Noord gedacht, die slechts bij benadering weten hoe ijs er uitziet, omdat er in de verre omtrek bui ten het Noordzeekanaal geen schaatsmogelijkheden zijn, en gisteravond een terrein aan de Heirweg ondergespoten. Voorts zijn de slangen ook gezet op een stuk v.eld bij de Heeren duinweg, waar, als het even door wil vriezen, op korte termijn eveneens geschaatst zal kunnen worder nieuw toe te laten garnalenvissers in 1958. Het aantal toe te laten vissers werd be paald op vijftig, zodat in het begin van 1958 ongeveer 330 tot 340 vissers over een garnalenvergunning beschikken. Drie le den van het bestuur stemden tegen. Zij waren van mening, dat het uitreiken van meer vergunningen de overbevissing van de garnaal in de hand zou werken. Boven dien wordt het visgebied kleiner bij Zout kamp en in de Zeeuwse stromen. Drs. van Dijk meende, dat er ten aanzien van deze overbevissing nog niets vaststaat. Voorts werden aanvaard de heffings- en retributieverordening 1958 (ondanks veel gesputter van de heer Cambier uit Zee land) en de verordening bezoldiging per soneel 1957. De vaststelling van de veror dening over de toekenning van de Pro- duktschapsprijs voor de best verzorgde zee vis en haring aan boord van vissersvaar tuigen in 1957 werd aangehouden tot de volgende vergadering. De motorzeesleepboot „Humber" van L. Smit en co's Internationale Sleepdienst heeft het bij Negrilpoint op Jamaica ge strande Liberiaanse kustvaartuig „Inagua Rover" vlot gesleept. Het schip strandde op 10 december. Twee dagen later arri veerde de „Humber" reeds. Nadat een deel van de lading gelost was, had de „Humber" zondag bij het trekken succes. Op 21 en 22 december organiseert de volleybalvereniging „Sportbond" uit IJmui den in het gymnasium een toernooi voor dames en heren, waaraan teams uit Den Haag en Rotterdam deelnemen. De wedstrijden beginnen op 21 december om 19 uur en op 22 december te 9 uur. Houtstof voor de papierfabriek Maandagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s. „Wallonia" met een lading van 1700 ton houtstof uit Gothenburg. Rennersclub organiseert contactavond Ter versteyiging van de onderlinge band organiseert de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" zaterdag 28 december in zaal „Hoogerwerf" aan de Alkmaarseweg een contactavond. MARKTBERICHT BEVERWIJK Beverwijk, 16 december Andijvie 10- 47, spruiten 34-78, waspeen 10-24, boeren kool 18-37, prei 18-47, knollen 17-35, rode kool 6-12, groene kool 7-15, peen 6-12, uien 8-18. VELSEN DINSDAG 17 DECEMBER Thalia: „White Christmas", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal open van 19 tot 21 uur. Alcoholics Anonymous: In zaal Abelen straat, spreekuur om 20 uur. Patronaatsgebouw: Concert van de IJmuider Harmonie, 20 uur. Zomerlust, Santpoort: Toneelvereniging „Jan van Dommelen" met „Een kalme bruiloft", 20 uur. De Weyman: Kerstavond van de afdeling Santpoort van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen, 20 uur. WOENSDAG 18 DECEMBER Thalia: „White Christmas", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30, van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; filaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd). Cultureel Gebouw: Fotokring Velsen, 20 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Uitvoering van het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman, 20 uur. Jeugdgebouw Radarstraat: Kerstverga dering van de N.C.V.B., afdeling IJmui- den-west, 19.45 uur. Raadhuis: Spreekuur van wethouder C. P. J. Maas, Sociale Zaken, Personeels aangelegenheden, Schoolvoeding en -kleding, Woningverdeling, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 17 DECEMBER Kennemer Theater: 19 en 21.15 uur: „De hel van Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrou wen in boeien". Doopsgezinde kerk, Meerstraat, 20 uur: Kerstconcert Doopsgezind Zangkoor. Kennemer Theater, 20 uur: „De Keer kring", Gabriël Smit over: Maria en de poëzie. 't Centrum, 20 uur: Katholieke Arbei ders Vrouwen, Kerstavond. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517.30 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. WOENSDAG 18 DECEMBER Bioscopen: Als dinsdag. 't Centrum, 20 uur: Oprichtingsvergade ring „Humanitas". Café „Sport", 20 uur: Contactavond Voetbalvereniging „Beverwijk". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 10—13 en 1518 uur; jeugd leeszaal geopend van 14—17 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uitlening, geopend van 15.15—16.45 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 ui".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11