Panda en de wijze Meester Projectbureaus van Havenwerken op maximum capaciteit bezet Noren voelen meer voor Euromarkt dan voor Scandinavische douane-unie Nieuwe territoriale besluiten maken geen kans op erkenning Wind draait naar het Zuiden Uit vrees voor Zweedse industrie r Wereldnieuws ió Uet zo r PALEIS 2 Onveranderd dividend (7) bij sterk gestegen omzet HI Kadoma Uitvoer in November minder gedaald dan de invoer er zijn geen betere Hogere winst bij Ver. Ned. Kleermakerijen Emissie Blikman en Sartorius thans mogelijk Verenigde Blik verwacht bevredigend dividend Indexcijfer ongewijzigd van de Groothandelsprijzen Ontsparing in november Onveranderd dividend Heineken GEBR. BEEKMAN f 3799-(2 pers.) f 3900- (4 pers.) Indonesië contra internationaal recht fn -I Wie knoeiden er in examenlijsten? Twee politieagenten voor de rechtbank H. B17STER Ir. EN ZOON Schildersbedrijf J DINSDAG 17 DECEMBER 1957 Het verslag over 1956 van de Koninklij ke Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken n.v. geeft aan de creditzijde van de verlies- en winstrekening een post materieel en aangenomen werken te zien van 3.428.587 (v.j. 2.244.376). Dat is het totaal van de verlies- en winstreke ning (v.j. kwam daar vrijgekomen re serve bij van 103.951 en koersverschillen 76.526). De algemene kosten beliepen 1.171.758 1.039.489). De reserve voor werken in uitvoering wordt gedoteerd met 1.000.000 (nihil). Na afboeking van enke le kosten bedraagt het saldo winst ƒ949.156 1.101.199). Na dotering van de afschrijvingsrekening met 500.000 en re serveringen wordt een onveranderd divi dend voorgesteld van 7 percent. Een belangrijk deel van het bedrijfspo- tentieel werd ingezet voor het werk in Mersin, dat in geheel 1956 op volle capa citeit in produktie was. Hierdoor moest de maatschappij de activiteiten elders beper ken tot werken van kleinere omvang. De reorganisatie van het binnenlands bedrijf naderde tegen het einde van 1956 haar voltooiing. De omzet bleef stationair met bevredigend resultaat. De bestedingsbe perking heeft een duidelijk waarneemba re invloed op het beschikbare werkvolu- me. Wegens de voltooiing van de werken in Bombay werd de activiteit in het Midden- Oosten voorlopig beëindigd. Daartegen over vermeerderde de produktie in het Nabije Oosten. De omvang van de toever trouwde werken aldaar neemt nog steeds toe. De snelle economische ontwikkeling van het achterland (de Vlakte van Adana), gepaard gaande met het feit dat dit deel van Turkije reeds een niet onbelangrijke petroleumproduktie heeft, noopt tot een versnelling van het bouwprogramma. Of dit mogelijk zal zijn hangt af van de vraag of de opdrachtgever de benodigde devie zen in versneld tempo ter beschikking zal kunnen stellen. De directie blijft de mening toegedaan dat het politieke risico in het NAVO-land Turkije niet groter is dan in enig ander NAVO-land in West-Europa. De omzet in de Nederlandse Antillen en Venezuela bleef bevredigend. In samenwerking met een Nederlands aannemingsbedrijf werd in Venezuela een belangrijk baggerwerk ver kregen. Door opneming van locale geïn teresseerden in het Spaanse bedrijf kwam een vruchtbare samenwerking tot stand. In Portugal zijn geen nieuwe opdrachten verworven. De omzet in Ierland liep iets achteruit. Ook de omzet in Belgisch Con go kon zich nog niet herstellen. Het belang in de Civil and Civic Contractors in Syd- ADVERTENTIE fw Tel. 40100 Amtterdem ney werd op bevredigende voorwaarden aan de partners overgedaan. Van Engelse zijde is opdracht verkregen tot onderzoe kingen en het maken van plannen voor een ertsafscheephaven in Noord-Australië. Over het proces in Egypte zegt het ver slag dat interlocutoir vonnis is gewezen, waarbij de Havenwerken en haar part ners op de hoofdpunten in het gelijk zijn gesteld. Beide partijen hebben intussen hun arbiter benoemd en ook over de su per-arbiter werd overeenstemming ver kregen. Hoewel hiermee een belangrijke mijlpaal is bereikt, zal nog wel enig ge duld dienen te worden geoefend voordat deze zaak volledig kan worden afgewik keld, aldus het verslag. De projectbureaus zijn op maximum capaciteit met betaal de opdrachten bezet. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in november 1957 f 1.239 miljoen (v.m. f 1.335 miljoen), terwijl voor een waarde van f 1.095 miljoen (v.m. f 1.123 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkings percentage bedroeg 88 (v.m. 84). Over het tijdvak januari-november liep het dek kingspercentage in 1957 ten opzichte van 1956 evenwel nog met 1 punt terug: van 77 op 76 Het invoersaldo nam in november 1957 toe met f 144 miljoen (november 1956 f 280 miljoen) en bedroeg sedert het be gin van het jaar f 3.456 miljoen (januari- november 1956 f2.961 miljoen). Teneinde een inzicht te verschaffen in de ontwik keling van de handelsbalans over een lan gere periode zijn hieronder nog enige jaar cijfers respectievelijk 12-maand-totalen op genomen. De n.v. Verenigde Nederlandse Kleer makerijen Gebr. Ibelings te 's-Gravenha- ge heeft in het boekjaar 1956/57 met hoge re omzetten, die vooral het gevolg waren van economischer werkmethoden en toe vallige extra baten, die stijging van lonen salarissen, sociale lasten en onkosten op gevangen. Als gevolg van de bestedingsbeperking, de heersende onzekerheid omtrent het conjunctuurverloop en daarmee verband houdende psychologische factoren, ble ven de omzetten in de eerste zes maan den van het lopende boekjaar beneden die van het overeenkomstige tijdvak van het afgelopen boekjaar. Ook de totale order portefeuille is op dit moment lager dan in december 1956. Na ruime afschrijvingen en verdere voorzieningen wijst de verlies- en winst rekening over 1956/57 een winstsaldo aan van 151.306,74, tegen een winst van 147.004,17 over 1955/56. Voorgesteld wordt hieruit 9 pet. op de gewone aandelen uit te keren alsmede 6,6 pet. op de cumulatief preferente winstdelende aandelen en 83,56 per winstbewijs. In de buitengewone algemene vergade ring van Blikman en Sartorius n.v. werden langdurige discussies gevoerd over het voorstel tot wijziging der statuten, dat tenslotte met algemene stemmen werd aangenomen. Een aandeelhouder verzocht de verhoging van het maatschappelijk ka pitaal van 1,5 miljoen tot 3 min. te doen plaatsvinden via het creëren van 30.000 aandelen a 100 in plaats van 3.000 aandelen a 1.000. Hij vond dit van be lang omdat door kleine coupures de vrees van aandeelhouders zou worden weggeno men inzake het op de markt brengen van stockdividenden. De directie antwoord de, dat het kapitaal van de maatschappij niet zo groot en grotendeels in handen is van slechts enkele aandeelhouders, zodat weinig vrees hoeft te bestaan voor het op de markt komen van stockdividenden. Het creëren van aandelen van 100 brengt moeilijkheden met zich mee in het stem recht. Niettemin wilde de directie het voorstel gaarne in gedachte houden. Tenslotte deelde de directie omtrent de gang van zaken in de eerste zes maan den van het lopende boekjaar mede dat de omzetcijfers 5 percent lager zijn dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De brutowinst is ongeveer hetzelfde gebleven, maar de onkosten ondergingen een stijging van ongeveer 3 a 4 percent. De directie van de n.v. De Vereenigde Blikfabrieken bericht, dat de resultaten tot en met oktober tevredenstellend zijn geweest. Hoewel de laatste maanden een vermindering van de winstmarges en eni ge teruggang in het orderbestand zijn te constateren, verwacht de directie tezijner- tijd over het lopende boekjaar een bevre digend dividendvoorstel te kunnen doen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft indexcijfers van groothandelsprij zen samengesteld per 31 oktober 1957. Het algemeen indexcijfer bleef, vergele ken met ultimo september, ongewijzigd op 143 (basis 1948 100). De indexcijfers voor de voedingsmidde len en de afgewerkte produkten ondergin gen in deze periode eveneens geen wijzi ging; het indexcijfer van de grond- en hulpstoffen daalde van 177 op 176. Het indexcijfer van de plantaardige voedings middelen steeg, voornamelijk als gevolg van het prijsverloop van suikerbieten en geïmporteerde kopra, met twee punten. Binnen de groep dierlijke voedingsmidde len stegen de prijzen van consumptie-melk en eieren, waartegenover zodanige prijs dalingen stonden van industriemelk en varkens, dat het indexcijfer van deze groep met 2 punten verminderde tot 112. In de groep grondstoffen kwamen vele prijswijzigingen van geringe omvang voor, welke merendeels in dalende rich ting tendeerden. De spaarcijfers van de spaarbanken aan gesloten bij de Nederlandse Spaarbank- bond geven over november een ontsparing te zien. De totale inleg was groot 76.383.150 en de terugbetaling zodat 113.330.854, 36.947.704 beliep. het negatief saldo (waarde in miljoenen guldens) jaar/periode invoer uitvoer omzet deficit dekk. pet. 1954 10.860 9.172 20.032 1.688 84 1955 12.189 10.211 22.400 1.978 84 1956 14.105 10.875 24.980 3.230 77 Okt. '56—Sept. '57 15.445 11.459 26.914 3.976 74 Nov. *56—okt. '57 15.439 11.576 27.015 3.863 75 Dec '56nov. '57 15.391 11.663 27.054 3.728 76 (Van onze correspondent in Stockholm) Met grote belangstelling kijken de Noren krachten wakker roept. Noorwegen zal weliswaar economisch terrein moeten op geven, maar zal op ander gebied weer "aar de economische ontwikkeling in meer mogelijkheden krijgen. Men hoopt op een dynamische ontwikkeling. Tenslot te zijn er nog politieke argumenten, die voor Noorwegen niet zonder belang zijn. West-Europa en zo lang zich de zaken aldaar snel blijven ontwikkelen, is men gaarne bereid de plannen aangaande een Scandinavische douane-unie in een map te leggen. Want al ligt Zweden geografisch dichterbij, West-Europa ligt de Noren toch nog dichter aan het hart. Bovendien ziet de Noorse zakenman meer heil in een samenwerking met een gemeenschap pelijke Westeuropese markt dan in een tolunie met Zweden. De economische samenwerking in Scan dinavië draagt momenteel een politiek stempel. De Noorse socialisten zijn voor een samenwerking met de overige Scandi navische landen, terwijl de burgerlijke op positie er tegen is. Men verwacht name lijk, dat Zweden het land met zijn in dustriële produkten zal overstromen en dat de Noren daarentegen nauwelijks hun vis en visprodukten en vetten vrij naar Zweden zullen kunnen exporteren. On mogelijk acht men het op zijn beurt ver der om Denemarken de vrije import van groenten en fruit toe te staan. Ook de im port uit Zweden van glaswerk, ceramiek en textiel mogen de Noren niet zonder meer toelaten. Dit zou namelijk het ein de betekenen van de eigen industrie. Maar waarom, zo kan men zich afvra gen, staat Noorwegen dan wèl gunstig te genover een samenwerking met West- Europa? Omdat de Westeuropese landen nu eenmaal grote afnemers zijn van het Noorse produkt. Men verwacht van een Westeuropese samenwerking ook een nieuwe ontwikkeling; de injectie „opti misme", een aansporing, die nieuwe In de vergadering van commissarissen van Heineken's Bierbrouwerij Maatschap pij n.v. te Amsterdam is besloten aan de in januari 1958 te houden algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len het dividend over Let'boekjaar 1956-57 vast te stellen op 12 percent (als vorig jaar). Voor een land met 3,5 miljoen inwoners is het namelijk uitermate prettig te we ten, dat men behoort bij een grotere ge meenschap iri het westen. Zo denkt men er tenminste in burgerlijke kringen over. ADVERTENTIE HAARLEM Tel. 14160 BLOEMENDAAl Tel. 54601 (Van een Haagse medewerker) De beslissing van de Indonesische re gering om de wateren tussen de ongeveer drieduizend eilanden van de archipel tot territoriale zee te verklaren, wordt in poli tieke kringen te Den Haag beschouwd als een nieuwe aanslag op het internationale recht. Want hoewel de berichten over dit besluit nog uiterst summier zijn, is het wel duidelijk dat het hier niet gaat om het zogenaamde continentale plateau of de biologische rijkdommen, maar om de „on voorwaardelijke soevereiniteit" over dui zenden kilometers oceaan, een nieuw offer dus op het altaar van het staatsegoïsme, een nieuwe stap op de weg naar de inter nationale anarchie. In de praktijk komt het er immers op neer, dat een afstand, welke even groot is als die tussen Londen en Moskou onder de jurisdictie van Indonesië wordt ge plaatst. En men behoeft werkelijk geen volkenrechtsgeleerde te zijn orft te zien, dat deze eigenmachtige annexatie-poging in volslagen strijd is met de internationale praktijk. De commissie voor internationaal recht heeft indertijd in haar rapport over het zeerecht uitdrukkelijk vastgesteld, dat het volkenrecht geen breedte van meer dan twaalf mijl toestaat. Dit rapport is het vorig jaar door de Algemene Vergadering met grote meerderheid van stemmen waaronder die van Indonesië aange nomen. Over het artikel dat betrekking heeft op de breedte van de territoriale zee, is bovendien nog afzonderlijk ge stemd en ook toen bevond Indonesië zich onder de voorstemmers. De verklaring van de regering in Dja karta herinnert aan een soortgelijke claim van de Philippijnen, die indertijd ook alle wateren van de Philippijnse archipel tot territoriale zee heeft verklaard, maar deze claim is door geen land erkend en men verwacht in Den Haag, dat de proclamatie van Indonesië eenzelfde lot beschoren zal zijn. De regeringen van Chili, Ecuador en Peru hebben verder, bij de Santiago-decla- ratie van 1952, een zone van 200 mijl op geëist, maar deze eis had alleen maar de bescherming van de biologische rijkdom men van de kustzeeën ten doel en kan niet wbrden uitgelegd als een uitbreiding van de territoriale zone. De Indonesische re gering kan' xiöh dan ook niet" op deze declaratie beroepen. Het hogedrukgebied boven Polen ver plaatste zich verder naar het oosten Een langgerekte rug van hoge luchtdruk strekt zich nog uit over Duitsland, Frankrijk en de Golf van Biscaye tot voorbij de Azoren. In de afgelopen nacht was het in grote de len van Polen, noord- en midden-Duitsland en in het westen en noorden van ons land nog onbewolkt, waardoor de temperatu ren opnieuw sterk daalden. In Duitsland meldden enkele stations, waar een flinke sneeuwlaag aanwezig is minimumtempe raturen van 23 graden onder nul. In ons land meldde het vliegveld Eelde min 11, Terschelling min 7. In het zuidoosten van het land, waar de bewolking reeds maan dag overdag aanwezig was werd het niet kouder dan min 4 graden. Inmiddels breiden storingsgebieden op de oceaan zich langzaam verder naar het oosten uit waardoor de winden in West-Eu ropa geleidelijk uit zuidelijke richtingen iets zullen gaan toenemen. Daar in noord en midden-Frankrijk over het algemeen ook lichte vorst voorkomt zal aan de vorst nog niet direct een einde komen. Op plaat sen waar daarbij gedurende de nacht op klaringen voorkomen kan matige vorst op treden, daar waar bewolking blijft, zal in het algemeen zowel des nachts als over dag, lichte vorst voorkomen. WEERRAPPORTEN Maanstanden 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 december Hoog water: 0.53 en 13.21 uur. Laag water 8.49 en 21.13 uur. Tempei'a turen: buiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geheel bew wzw zwaar bew. wzw half bew. z onbewolkt zw regen windst. mist windst. mist ozo onbewolkt w .jzel w zwaar bew. windst. geheel bew. windst. geheel bew. nnw onbewolkt nnw onbewolkt ozo motregen windst. ij zei o geheel bew. n geheel bew. nno onbewolkt windst. geheel bew. windst. -2 o. 0J 1 2 -5 2 -6 -5 -4 -3 -2 2 3 7 13 -2 -2 0 2 -4 geheel bew. o zwaar bew. ono onbewolkt no licht bew. ozo geheel bew. verand. geheel bew. zzw geheel bew. windst. geheel bew. windst. geheel bew. z geheel bew. w Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wnw -0 8 3 -7 -3 -2 -5 -5 -3 -4 -3 85 0 0 0 0 0,4 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0,2 15. Nadat Panda op één been had ge staan en zichzelf met de veer onder de voet had gekriebeld, ging hij zitten en las op het papiertje, wat voor vreemde dingen hij nog verder moest doen. „Magische han deling nummer 2 las hij, GA OP DE GROND LIGGEN, STEEK DE VEER IN DE MOND ENHoofdschuddend las hij verder. „Ik snap er niets van", mompelde hij. „waarom zouden westerlin gen belangstelling krijgen voor Oosterse wijsheid, wanneer ik me zo raar aanstel? En toch schijnt het te werken, want er staan al een heleboel mensen bij ons kraampje" en ze juichten! „Zou Joris een nieuw soort magie ontdekt hebben?" Dit scheen de wijze meester zich ook af te vragen. Want hoewel toch verwacht mocht worden, dat hij in alle takken van magie doorkneed moest zijn, volgde hij het gebeuren met grote verbaasde ogen. De enige, die volkomen zeker van zijn zaak scheen te zijn, was Joris zelf. „Ziet", sprak hij tot de menigte, die na het applaus van zoeven een eerbiedig zwijgen bewaarde, „thans zal ik u een tweede bewijs geven van de kracht en macht van het Oosterse denken. Let nogmaals op ginds knaapje ten tweede male overmeester ik hem met mijn gedachtenkracht en geef hem telepa- tisch het volgende bevel: „GA OP DE GROND LIGGEN, STEEK DE VEER IN DE MOND EN Onder het spreken maakte hij indrukwekkende gebaren en fronste de wenkbrauwenEn een ge mompel van bewondering voer door de menigte, toen zij zagen, dat daar in de verte Panda deed, wat Joris gezegd had! Overigens is er niet zoveel fantasie voor nodig om te begrijpen door welke mo tieven de Indonesische regering bij het nemen van deze volstrekt ongeoorloofde maatregel is gedreven. In politieke krin gen te Den Haag gelooft men, dat het de bedoeling is van Indonesië om de door vaart te beletten van de Nederlandse oor logsschepen, die naar Nieuw Guinea zijn gedirigeerd. In dit verband wijst men op een artikel in het bekende blad „Indonesia Raya", waarin het vermoeden wordt uit gesproken dat Nederland deze oorlogs schepen zal gebruiken om de interinsulaire scheepvaart te hinderen. Dat de Nederlandse regering plannen in deze richting zou koesteren, wordt in poli tieke kringen echter nadrukkelijk ontkend, De regering voelt er niets voor om zich in allerlei avonturen te begeven en op deze wijze het lot van de 48.000 Nederlanders in Indonesië op het spel te zetten. De vei ligheid van deze Nederlanders staat, bij het bepalen van het Nederlandse beleid, nog steeds voorop. Voor de rechtbank te Maastricht heb ben twee politie-agenten uit Heerlen te rechtgestaan aan wie valsheid in ge schrifte ten laste was gelegd. Volgens de dagvaarding zouden zij in cijferlijsten van hun examens hebben geknoeid om een zo danig puntenaantal te krijgen, dat zij kans maakten op promotie tot hoofdagent. De eerste verdachte zou een cijfer in gevuld hebben voor een examenvak, waar voor hij geen examen had gedaan, de tweede zou een cijfer 5 hebben weggera- deerd en vervangen door een 6 en daarna het totaal puntencijfer van 83 op 84 ver hoogd hebben. Beide agenten ontkender^ ten stelligste zich aan deze vervalsingen te hebben schuldig gemaakt. De veranderingen zouden naar hun mening door de examen commissie zijn aangebracht. De officier van Justitie wees dit ver weer af. Het schriftkundig onderzoek had uitgewezen, dat het ingevulde cijfer niet overeenkwam met cijfers die door de pxamencommissie waren ingevuld. Dë"öffïcier was" van oordeel, dat, daar het hier politiemannen betreft, op wier eerlijkheid en betrouwbaarheid men ten volle staat moet kunnen maken, sprake is van een ernstig misdrijf. Hij eiste zes weken gevangenisstraf tegen beide agen ten. De verdediger, mr. H. Sanders uit Maastricht, betoogde dat de schuld van de verdachten geenszins bewezen is. Hij achtte het maken van fouten door de com missie of het examenbureau geenszins uitgesloten. Mr. Sanders legde de recht bank een drietal cijferlijsten van de examencommissie over, alle uitgereikt aan leden van het Heerlense politiekorps, waaruit blijkt, dat er soortgelijke fouten in de cijferlijsten waren gemaakt. In één geval was op de plaats, waar een zeven stond, geradeerd en was het totaalcijfer van de lijst vijf punten hoger dan er op de officiële lijst stond. In een ander geval had een Heerlense politie-agent een cij ferlijst als geslaagde gekregen, waarvan de punten niet konden kloppen, omdat hij een cijfer had gekregen voor een vak, waarin hij geen examen had gedaan. Toen hij dit aan het examenbureau schreef, kreeg hij een geheel andere cijferlijst en de mededeling, dat hij niet geslaagd was! Mr. Sanders noemde nog een aan tal andere feiten, om aan te tonen dat de examencommissie herhaaldelijk fouten heeft gemaakt. Hij concludeerde tot vrij spraak. Op 28 december zal de rechtbank uit spraak doen. Overgave. Honderdtweeëntwintig com munistische verzetslieden hebben zich overgegeven sinds het „nieuwe en de finitieve" amnestieaanbod tot overga ve, dat de regering van Malakka in september heeft gedaan, zo heeft pre mier Toenkoe Abdoel Rahman gezegd. De termijn van het aanbod zou ver lengd worden van 31 december tot 30 april 1958. Zwart op wit. Het Amerikaanse Nationale Aardrijkskundige Genootschap maakt bekend, dat geleerden thans na jaren van onzekerheid tot de slotsom zijn ge komen, dat de zebra een lichtgekleurd dier met donkere strepen is en niet een donkergekleurd dier met lichte strepen. Miljonair. Miinchen is door de geboorte van een nieuwe burger de derde mil joenenstad van Duitsland geworden. De gemeente schonk de kleine een spaar bankboekje met duizend mark. (De bei de andere miljoenensteden zijn Berlijn en Hamburg). Een eeuw geleden had de Beierse hoofdstad, die in 1958 acht honderd jaar bestaat honderdduizend in woners. Uitgewezen. De correspondent van het Amerikaanse blad „New York Herald Tribune" in 't Nabije-Oosten, Joe Alex Morris, is uit Syrië gewezen. Hij kreeg een half uur de tijd om zich voor te bereiden voor zijn vertrek, waarvoor geen reden werd gegeven. Hij werd tot de grens met Libanon door een Syrische officier vergezeld, aldus de Herald Tri bune. De journalist Allan Michie van het Amerikaanse tijdschrift „News Week" moet Joegoslavië verlaten, om dat hij een brochure zou hebben ver spreid waarin passages van het verbo den boek van Milovan Djilas „De nieu we klasse" voorkwamen. Op de daken. De Po wast opnieuw en de toestand in de delta wordt verontrus tend genoemd. Het eiland Carbonelli is overstroomd. De bevolking die niet ge- evacueerd wilde worden, zit op de da ken. Afgelopen. De staking bij de New Yorkse ondergrondse is ten einde. Na acht dagen staken hebben de werknemers besloten, weer aan het werk te gaan. De treinen reden gisteren voor tachtig percent normaal. Er zijn echter geen tekenen dat de oorzaak van het con flict, erkenning van de machinisten vakbond is opgelost. Hartewens. Volgens Robert Allen van het blad New York Post zou de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev, pogingen doen om een bezoek van het Britse ko ninklijke paar en de kinderen aan de Sovjet-Unie te arrangeren. Hij zou de Britse ambassadeur in Moskou over het bezoek gepolst hebben en ook de Sov jet ambassadeur in Londen over de mogelijkheid van een dergelijk bezoek inlichtingen hebben laten inwinnen. Onregelmatig. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft de Singalese ambtenaar Danapala Sama- rasokara ontslagen. Samarasokara was betrokken bij onregelmatige handelin gen, die verband hielden met het rap port, dat een speciale commissie aan de UNO-Assemblee over Hongarije heeft uitgebracht. Vrouw-in-de-straat. Maandagavond is in een Londense straat een vrouw aange houden door een reportage-ploeg van de Britse televisie. Haar werd ge vraagd wie Groot-Brittannië vertegen woordigt op de NAVO-conferentie in Parijs. Miljoenen kijkers hoorden haar antwoorden: „Door president Eisen hower, veronderstel ik". Naar Egypte. De premier van commu nistisch China, Tsjoe En Lai, gaat be gin januari naar Egypte, zo is maan dag in officiële kringen te Cairo be kendgemaakt. Particulier. De correspondent van het Londense blad „Sunday Times" meldt, dat in West-Duitsland onder leiding van de raketspecialist Mohr wordt gewerkt aan een kleine kunstmaan, die binnen drie jaar met een elftrapsraket in baan gebracht zal moeten worden. De gelden voor de proef komen uitsluitend van particuliere zijde. Overdracht. De Amerikaanse autoriteiten hebben in West-Duitsland vier militaire vliegvelden (Fürstenfeldbruck, Erding, Landsberg en Kaufbeuren) aan de nieu we Westduitse luchtmacht overgedra gen. De waarde van de installaties op deze vliegvelden bedraagt ongeveer 35 miljoen mark (AFP). ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 DIOCLETIANUS, de Romeinse soldaten keizer, liet in Dalmatië aan de baai van Aspalathos - het tegenwoordige Split - een paleis bouwen dat tegelijk een reus achtige burcht moest zijn. Muren van twintig meter hoogte en twee a drie meter dik, met vier achthoekige torens omsloten de ruimte, die door vier, naar de wind streken gerichte poorten met de buiten wereld in verbinding stond. Met zijn lengte van 180 meter en een breedte van 212 meter besloeg het paleis een opper vlakte van bijna 4 ha. In het midden van het paleis liep een colonnadegang met een plein, waarop het enorme mauso leum van de keizer verrees, 20 meter hoog. Aan de zuidzijde van het pa leis - de zeekant - bouwde men een arca- dengang van 50 Dorische zuilen en twee Egyptische sfynxen uit de tijd van Ameno- phis III moesten met hun toen reeds 1700 aar oude ogen de wacht houden bij het graf van de keizer. Dit enorme paleis, waar Diocletianus na zijn aftreden als keizer in 303 n. Chr. on geveer 10 jaar woonde, verviel na zijn dood weliswaar vrij spoedig, maar werd in 639, toen de Avaren het nabij gelegen Salonae haden verwoest, door de bewoners van die stad betrokken. Zij bouwden in het paleis hun huizen en gebruikten de 'gangen en hoven als straten en pleinen. Tussen de zuilen bouwden zij muren met deuren en ramen, die we thans nog kunnen bewonderen, ja, we zullen zelfs tot de er kenning moeten komen dat het reusachtige bouwwerk tot op de huidige dag bi grote lijnen voor ons is bewaard gebleven, dank zij het feit, dat de bevolking er zich ge- nesteld heeft. De prachtige Porta Eurea die met haar gouden deuren naar de rijzen de zon blikte, is thans weliswaar gesloten, maar de koperen en zilveren poort van het paleis worden nog steeds gebruikt. Het mausoleum van Diocletianus, dat later van een campanille werd voorzien, is thans een kathedraal geworden, waarvoor het vesti- bulum en een zuilengalerij als voorplein dienen. De tempel van Aes. culapius doet dienst als doods- kapel. Aldus vormt het giganti sche paleis van Diocletianus, ruim 1650 jaren na zijn stich ting, nog steeds een levend bestanddeel in Split, dat in de loop van een zo lange tijd uiteraard wel de nodige veranderingen heeft ondergaan. De stad breidde zich later naar drie landzijden uit en bovendien ont stond aan de baai door aanslibbing een brede strook grond, waarop een boulevard werd aangelegd, zodat het paleis tegen woordig ook van de zeekant af te bewon deren is. Nu we hebben kennis gemaakt met een paleis, waarin een stadsbevolking woont, is het niet ondienstig ons ook eens tot de behuizingen van wat bescheidener afme ting te wenden. Waar staat bijvoorbeeld het smalste huis dat wij kennen? We moe ten het natuurlijk in de binnenstad van Amsterdam zoeken, waar men in vroeger tijden kans zag ook de ruimte die een nauwe gang tussen twee huizen bood, nog met een heel huis op te vullen. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2