Als u zachtheid zoekt, dan vindt u Westduitse openbare mening wil topconferentie met de Russen Vijftig jaar geleden r j <~Praatatoel PUROL Van dag tot dag N Negatief Ernstig gewetensonderzoek doet twijfel rijzen aan het beleid van Adenauer Toch Kerstfeest DINSDAG 17 DECEMBER 1957 Franse socialisten blijven regering-Gaillard trouw Dodelijk ongeval in Brits kernwapen-laboratorium SOp de "X 3 Adenauer vond in Parijs 5 geen verwarmde kerk in handen en voeten Uit Haarlems Dagblad van 17 december 1907 GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 90 cent Europees-Amerikaanse pool voor wetenschap bepleit Wedloop van expedities in de ruimte begint Nieuw geleid projectiel HAUTE COIFFURE Amerikaanse militaire hulp aan Joegoslavië gestaakt Syriërs in Boedapest Huwelijk in Schotland gaat niet door Als het waar is, dat de „bollenmensen" goede zakenlieden zijn, dan is daarvan geen blijk gegeven op de maandag door „Bloembollencultuur" gehouden vergade ring. Men mag wel concluderen, dat hier geen moderne zakenlieden bijeen waren getuige het aan „grutjes-politiek" herin nerende negatieve besluit betreffende de beursbouw. Daarbij moet men bewonde ring hebben voor de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die op een overtuigende wijze voor een verloren zaak pleitte. Jammer voor hem en voor de koninklijke algemene vereni ging was zijn aanhang klein. Het was goed, dat de voorzitter de afge vaardigden adviseerde de belangen van de gemeente Haarlem buiten beschouwing te laten. „Het gaat om ónze belangen". Uiteraard. Want het zou de exploitatie van een beursgebouw alleen maar ten goede komen, als dit voor velerlei doel einden geschikt zou zijn. Ook voor die doeleinden, naar welke de gedachten van het Haarlemse gemeentebestuur uitgaan. Maar de afgevaardigden hebben dit niet willen zien, enkelen van hen wilden zelfs de verbouwde oude fabriek, die het Kre- lagehuis is, maar weer gaan verbouwen en dat stempelt hen alweer niet tot mo derne zakenlieden. Een oude kwestie zal mogelijk nu weer worden opgerakeld, want er gaan in Hil- legom al stemmen op om de verplaatsing van de zetel van „Bloembollencultuur" naar Hillegom weer aan de orde te stellen. De Hillegomse beurs, die alle mogelijk heden voor uitbreiding biedt, zou dan aan de koninklijke vereniging kunnen worden overgedragen. Hiertoe zou wel weer eens een voorstel vanuit het bollendorp kunnen worden gelanceerd. Op dit eventuele aanbod vooruitlopend, is het goed nog eens te stellen, dat Haar lem niet alleen in naam „Bloemenstad" is. Wij gunnen Hillegom een voortreffelijk renderende bollenbeurs. Daaraan zij ech ter onmiddellijk toegevoegd, dat het bol lendorp voor de zetel van „Bloembollen cultuur" in vergelijking met de Bloe menstad onvoldoende mogelijkheden biedt. In Haarlem een representatieve plaats voor een nieuwe beurs, een stede lijke omgeving met vele en velerlei pro- PARIJS (AFP/Reuter) De nationale raad van de Franse socialistische partij (S.F.I.O.I.) heeft zondag de steun van de partij aan de regering goedgekeurd. De partijraad heeft met 2.792 tegen 808 stem men bij 254 onthoudingen een motie aan genomen waarin goedkeuring wordt uitge sproken voor de wijze waarop de socialis tische ministers, partijleiders en parle mentsleden hun instructies hebben nage leefd. De oppositie in de partij, onder leiding van Gaston Deferre, burgemeester van Mar seille en oud-minister van Overzeese Ge bieden, heeft niet aangedrongen op uit treding van de socialistische ministers uit de regering. Discipline De raad keurde ook met algemene stem men een motie goed waarbij het onder communistische leiding staande Franse al gemene vakverbond (C.G.T.) wordt toege voegd aan de lijst van organen waartoe leden van de socialistisch^ partij niet mogen behoren. Voorts heeft de raad Da niel Mayer, een voormalige socialistische minister van Arbeid, verboden voor de partij zitting te hebben in parlementaire commissies of lichamen tijdens het be staan van het huidige parlement, omdat Mayer tegen het wetsontwerp gestemd had, waarbij de regering speciale volmachten werden toegekend. De afgevaardigde, Jean Palmero, die al eerder geschorst werd om dat hij niet voor dit wetsontwerp stemde, is opnieuw voor drie maanden geschorst wegens het niet stemmen voor de bevesti ging van Gaillard in zijn functie van pre mier. LONDEN (Reuter/UP) Het Britse gezagsorgaan voor kernenergie heeft meegedeeld, dat op 11 december een on geluk is gebeurd in de inrichting voor speurwerk op het gebied van kernwapens te Aldermaston, ongeveer 65 kilometer ten noordwesten van Londen. Tengevolge van brand in een kleine oven kwam de 39-jari- ge geleerde Douglas Whittaker om het le ven en werden vier of vijf anderen licht gewond. De brand was snel geblust. Er had geen ontploffing plaats en het laboratorium is niet lang buiten gebruik gebleven. „Het was slechts een klein ongeluk", aldus een woordvoerder van het gezagsorgaan. Er was geen sprake van radio-actieve stra ling, bij het ongeluk, aldus de bekendma king. Een speciale commissie stelt een onderzoek in. Op 11 oktober liep de reactie in een van de 2 reactors in de plutoniumfabriek van Windscale uit de hand. Het gevolg was dat tienduizenden liters melk moesten worden vernietigd. Aldermaston was het centrum van on derzoek naar de H-bom, en is in het alge meen het hoofdkwartier van research op kernwapengebied. Hay! Gisteren kwam ik een oude kennis tegen. „Say, old fellow, how is life?", riep hij vol geestdrift. „Hé, daaag", mompelde ik. „Met mij gaat het goed. Ennehoe about you?" „Oh, very goed, hoor. Maar ik moet weer eens verderSee you later". „Ja, daaag", mompelde ik weer en enigszins ongerust stapte ik verder. „Zou hij mij ouderwets vinden?", dacht ik, want kennelijk ging ik niet hard genoeg met mijn tijd mee. Maar ik besloot een volgende keer meer „up to date" te zijn. Terwijl ik zo in gedachten verzonken verder liep, trapte ik per ongeluk op de tenen van een „teennager". „Oh, 1 am so sorry", lispelde ze. Ik dacht „ook zo'n poeier", maar ik zei: „Neem me niet kwalijk, het was mijn schuld". Dat gebeurde gisteren. Vandaag kwam ik toevallig een vroegere schoolvriend tegen, die nu in Den Haag bleek te wonen. „Parbleudaar heb je waarempeltje Ratsma ook weer", riep hij al van verre. „Hoe maek je het, amice?" Ik moest enige tijd nadenken omdat ik naarstig in mijn gedachten naar het kleine beetje Frans zocht, dat ik nog kende. Het gesprekje duurde trouwens niet lang. Nog deze middag ontmoette ik in een snackbar een kennis, ook héél toevallig. Vrolijk het glas bier opheffend dat voor hem stond, zei hij: „Hé, man, kom erbij zitten. Zonder „Wein, Weib und Gesang" kunnen wij „überhaupt" niet leven, vind je ook niet?" Ik bleef het antwoord schuldig Hoe het ook zij, ik weet niet wat u doet, maar ik ga drie heel mooie en heel grote woordenboeken - pardon dictionaires - kopenom mee te nemen als ik op straat ga. You never can tell. Bonjour. p.s. Overigens heb ik een bestuurslid van een vereniging, die zich het zuiver spreken en schrijven van de Neder landse taal ten doel stelt, horen pra ten over een „spectaculaire causerie". Joh. Ratsma Advertentie X>X>OOOOCOOOOOOOC)OOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOCOCOC<: S I 3 3 PARIJS (ANP). - De eerste zorg van 3 g de Westduitse delegatie bij haar aan- 3 komst in Parijs was het zoeken naar 8 een kerk voor bondskanselier Adenauer p op zondag. De bejaarde staatsman lijdt g nog aan een bronchitis en men zocht g naarstig naar een kerk die goed ver- p 3 warmd was. In geheel Parijs was echter 8 s geen enkele kerk te vinden die voldoen- 5 de verwarmd was. Adenauer kon zondag 6 P de mis niet bijwonen hetgeen een zeer 8 zeldzame gebeurtenis is in zijn leven, 8 8 De persoonlijke arts van Adenauer, 3 mevrouw Bebber-Bücher, heeft de a bondskanselier eveneens verboden zich 8 8 op te houden in plaatsen waar gerookt 8 wordt. Adenauer verschijnt niet op de 8 talrijke recepties die ter gelegenheid 8; van de NAVO-topconferentie worden 8 gehouden. In de nabijheid van Adenauer 3 mogen de leden van zijn delegatie niet 8 roken, hetgeen een beproeving is voor 8 8 de minister van Buitenlandse Zaken von g Brentano en de perschef von Eckhardt, 8 beiden straffe rokers. Evenmin als 8 Eisenhower nam Adenauer gisteravond p 3 deel aan het herendiner in de foyer van g de theaterzaal in het Palais Chaillot. X DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX ADVERTENTIE HAARLEM. De Haarlemsche Velo- cipède Club is, enige dagen geleden, op de dag van haar 25-jarig bestaan, op geheven. Men kan wel zeggen, dat het gedaan is met den bloeitijd der wieler clubs. Het amateurisme is verdrongen door de beroepsrijders, de wegwedstrij den zijn onmogelijk gemaakt door het drukke verkeer der automobielen. Het zaalrijden is uit den smaak geraakt en overtroffen door het kunstrijden op het tooneel der spectacle-concerts. De tegen woordige jongelui zijn geheel vervuld van voetbal; geen wonder dus, dat de H.V.C. bezweken is. Maar één belang rijke erfenis heeft zij achtergelaten: de Algemeene Nederlandsche Wielrijders Bond. Op zekeren dag ontmoetten de toerende wielrijders uit Haarlem hun toerende broeders uit Den Haag. En bij deze ontmoeting werden in Hotel Ko ning te Hillegom besprekingen gehou den, die het aanschijn gaven aan den Velocipedistenbond, die later de A.N. W.B. zou worden genoemd. Destijds had zeker wel niemand voorzien, dat deze vereeniging zulk een vlucht zou nemen. ADVERTENTIE vinciale bureaus, goede verbindingen en een traditie als centrum van de bollenhan- del van eeuwen terug; daar een toch altijd dorpse omgeving met niet zulke goede verbindingen, waar een zetel tamelijk ge- isoleerd zou staan, omdat allerlei bureaus, instanties en verenigingen elders zijn ge vestigd. Als „Bloembollencultuur" uit een oogpunt van representatie een moderne bollenbeurs behoeft, dan toch op een representatieve plaats. En die kan alleen de Bloemenstad bieden. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten moeten hun hulpbronnen op wetenschappelijk gebied samenvoegen met het reusachtige verzamelbekken op dit terrein, dat in Europa is te vinden. De Europese opvoeding, het onderwijs en de omgeving, bevorderen goed wetenschap pelijk speurwerk, aldus heeft de Ameri kaanse onderminister voor de marine luchtmacht, Garrison Norton verklaard, voor de ondercommissie van de Ameri kaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar de kracht, die de Verenigde Staten op militair en wetenschappelijk gebied tegenover de Russische vorderingen kun nen stellen. De democratische voorzitter van de commissie, Lyndon Johnson, zei: „Het lijkt mij duidelijk, dat Amerika over de mense lijke intelligentie, de hulpbron en de geestdrift beschikt, noodzakelijk om ons werk te vervullen. Het gaat er nu om de aanwezige talenten tot een harmonisch geheel samen te voegen". (UP) Norton verklaarde nog dat de marine de (mislukte) proef met de kunst maan geheim had willen houden, maar dat de assistent-minister van Defensie, Mur ray Snyder, opdracht had gegeven de pers geheel ter wille te zijn. Verscheidene le den van de commissie hebben de stroom van publiciteit die het lanceren der kunst maan voorafging, scherp gecritiseerd. Rivaliteit Vice-president Nixon heeft op een pers conferentie volledige voorlichting van het publiek omtrent de rivaliteit der ver schillende diensten van de Amerikaanse strijdkrachten bepleit. Hij zei ook dat Amerikaanse deskundigen op het gebied van raketten trachten in drie jaar te be reiken hetgeen de Sovjet-Unie tien jaar kostte. De stafchef van de Amerikaanse lucht macht, generaal White, heeft tijdens een toespraak voor de Amerikaanse lucht machtacademie in Denver verklaard dat gewerkt wordt aan de bouw van een ruim teschip, waarmee binnen enkele jaren vluchten ondernomen kunnen worden naar de planeten. Deze X-15 is een ge zamenlijk project van de luchtmacht, de marine en de nationale adviescommissie voor luchtvaart. „Ruimte-instituut" NEW YORK (Reuter) Een aantal ra ket- en satellietdeskundigen is van me ning dat er in Amerika een „nationaal in stituut voor ruimtevaart" moet worden opgericht, dat onder andere een Ameri kaanse expeditie naar de maan moet voor bereiden. De deskundigen zijn van oordeel dat de raketwetenschap onvermijdelijk zal leiden tot het uitzenden van expedities naar de wereldruimte en dat de regering in de komende tien jaar tien miljard dol lar dient te besteden om Amerikaanse ruimtevluchten mogelijk te maken (Van onze reisredacteur) HAMBURG Met meer dan gewone spanning volgt West-Duitsland de NAVO-conferentie der regeringsleiders in Parijs, met meer dan normale intensi teit lijkt het te hopen, dat deze confe rentie zal leiden tot een top-conferentie met de Sovjet-Unie. Zowel deze span ning als deze hoop zijn geboren uit het Amerikaanse plan kernraketten in West- Europa, en dus ook in West-Duitsland, te stationeren. Ik berichtte vorige week al, dat dit plan de consequenties van de fundamenten van het NAVO-beleid in een nieuw en hard licht had geplaatst en dat daardoor bij de Westduiters twijfel begon te rijzen aan de juistheid van die fundamenten en daarmee aan de wijs heid van de politiek van de oude bonds kanselier Konrad Adenauer. Die twijfel, die vorige week nog niet zo sterk leek, dat men de concepties van het Atlantisch bondgenootschap begon te verwerpen, is in de laatste paar dagen uitgegroeid tot een algemene critiek, die zeer wel het begin zou kunnen zijn van een nieu we, politieke oriëntering in de bonds republiek. Bijna iedere krant, die men opneemt, Die Welt, Der Spiegel, het „Hamburger Abend- blatt", begint in lange, grondig beredeneer de hoofdartikelen en begeleidende be schouwingen van de buitenlandse corres pondenten aan een diepgaand gewetens onderzoek. Kennan's voorstellen tot mili taire neutralisering van Duitsland, de bij val van de Britse Labourparty, de brieven van Boelganin, de proposities van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki, komen steeds weer ter sprake; en alle betogen lopen begrijpelijkerwijs uit op de gedachte van de Duitse hereniging. Het verlangen daartoe, dat enigszins ingeslapen leek door Westduitslands economische wel vaart, wordt thans gekoppeld aan de vrees, dat eventuele kernraketten-bases in West- Duitsland het risico van alle verschrikkin gen van een oorlog met kernwapens op onverantwoordelijke wijze zal vergroten. De westelijke hoop om uit een positie van kracht de Russen tot concessies te dwingen, Adenauer's poging om eveneens uit een machtspositie het Oostduitse regime op de knieën te brengen, worden, sinds de spoetniks ten hemel suisden, niet meer reëel geacht. Men wenst meer en meer een werkelijke poging om via onderhandelin gen met de Russen tot een akkoord te komen. Zoals ik al eerder meldde, blijven deze wensen niet tot de socialistische krin gen beperkt. Het is uiterst moeilijk nog een Duitser te vinden, die deze wensen niet in meer of mindere mate deelt. Dat geldt voor de man-in-de-straat, het geldt evenzeer voor de intellectuelen, die zich dieper met deze problemen bezig houden. Het geldt ook voor de zakenlieden. Er groeit hier een sterke afkeer van de geijkte reacties uit Washington en Bonn, die Rus sische voorstellen afdoen met „niets nieuws" of „geen werkelijke concessies". Men wil, aleer wordt voortgegaan op de weg der bewapening, onbevangen en op recht onderzoeken of het de Russen ernst is. Neutralisme? Is dit een herleving van het zozeer ge vreesde Duitse neutralisme, of sterker nog, een Duitse wens om het Westen tegen het Oosten uit te spelen? In alle eerlijkheid moet ik zeggen, dat ik deze indruk niet heb. Het neutralisme is ten eerste minder „onfatsoenlijk" geworden sinds een zo on verdacht man als de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou, George Kennan, die toch mede aan de wieg van de NAVO heeft gestaan, nieuwe onderhandelingen met Moskou en de militaire neutralisering van een brede zone in het hart van Europa aanbeveelt. Men moet voorts vaststellen, dat de Duitsers zo zeer door de ernst van het ogenblik gegrepen lijken, dat het zoe ken naar specifiek Duits profijt op het ogenblik niet overheerst. De Westduitse regering heeft tot voor kort geprobeerd de algemene ongerustheid te kalmeren, mogelijk met de opzet om, wanneer de storm voorbij is, op de oude weg voort te gaan. Het lijkt echter dat deze ongerustheid zó grote omvang heeft aangenomen, dat de bondsregering zich, uit harde noodzaak, en mogelijk zelfs uit eigen twijfel, gedwongen ziet deze in haar eigen politiek op te nemen. De „Surveillance Drone" is een nieuw geleid projectiel van het Amerikaanse leger, dat onder alle weersomstandig heden kan worden gebruiktDeze S-D-3, die gebouwd is door de Republic Aviation-fabriek, is bestemd voor het korps waarnemers van het leger. ADVERTENTIE geen luxe prijzen A. MOLENDIJK - DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Bus 3 en 4 BELGRADO (Reuter) De Ameri kaanse militaire hulp aan Joegoslavië zal worden stopgezet, zo is officieel in Belgra do bekendgemaakt. Vertegenwoordigers der beide landen zullen binnenkort bijeen komen om technische kwesties die met de stopzetting der militaire hulp verband houden, op te lossen. De vorige week werd in Washington meegedeeld, dat de mili taire hulp op verzoek van Joegoslavië zou worden stopgezet. De Syrische delegatie, die vorige week in Moskou nieuwe besprekingen heeft gevoerd, is een reis door Oost-Europa begonnenDeze foto is gemaakt bij de aankomst, van het gezelschap, dat onder leiding staat van de Syrische vice- premier Khaled El Azem (links) in Boedapest, waar hij begroet wordt door premier Janos Kadar (rechts). In het midden staat een tolk. De 17-jarige Adrie den Besten heeft be- slote af te zien van haar plan te trouwen met een 40-jarige ketelmaker uit Greenock Zij was weggelopen uit 't ouderlijk huis te Langerak om te trouwen met de we duwnaar John Love Bell. Zij hadden el kaar vorig jaar ontmoet, toen Bell een bezoek aan Nederland bracht, in gezel schap van zijn dochter Jean, die al vijf jaar een correspondentie-vriendin van Adrie was! Het huwelijk zou maandag gesloten worden, maar op het laatste ogenblik te kende de Nederlandse consul in Edin burgh, op verzoek van de vader van Adrie verzet aan tegen het huwelijk. De ambte naar van de burgerlijke stand in Greenock die het huwelijk zou voltrekken, stelde toen de plechtigheid uit, nadat hem was medegedeeld dat Adrie krachtens de Ne derlandse wet de toestemming van haar ouders behoeft. Adrie heeft besloten naar Nederland terug te keren, maar zij weet nog niet of zij naar huis in Langerak zal gaan. Om het Koninklijk Instituut voor de Tropen te zuiveren van de onverdiende blaam, die wij gisteren naar aanleiding van een gedrukte kerstwens op deze in stelling wierpen, moeten wij met ver ontschuldigingen aan de auteur dezer kerst boodschap erkennen, dat wij ons vergist hebben. „Pasquas" betekent namelijk let terlijk Pasen, maar idiomatisch wordt het, volgens het Spaanse woordenboek van prof. dr. C. F. A. van Dam, ook wel voor andere Christelijke hoogtijdagen als Kerst mis gebruikt. Helaas gaf ons Spaans- Nederlandse woordenboek het woord in kwestie niet in die betekenis, hetgeen wel een verklaring, maar natuurlijk geen ex cuus is voor onze vergissing. Het Tropen instituut gebruikte de uitdrukking „Felices pasquas" dus volkomen terecht voor „Ge lukkig Kerstfeest".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5