Nieuwe fabriek van wonderlijk produkt vanmorgen geopend MEDINOS STEENBOK IN DE STEENWOL tandenborstel De vulkanen maakten al eeuwenwat de mens thans uit steen vervaardigt Grote zwendel in oude meesters op het spoor ®<n>unnD DINSDAG 17 DECEMBER 1957 Betaling abonnementsgeld Acteur Pierre Myin zondag vijfenzestig jaar Kerkelijk Nieuws WESTELIJKE RANDWEG IN WORDING Nieuwe startbaan voor Schiphol Meer propaganda voor bloembollen gewenst per giro Nieuwe grammofoonplaat van Johannes de Heer Organist Willem Mudde keert terug uit V.S. Verduistering van autobanden Burgemeester Van Hall ere-ambassadeur van Oregon Nederlandse zendelingen verzocht te blijven G.P.N.-vergadering over Nieuw Guinea Duizend gerepatrieerden in contractpensions Wim Kan en Gorry Vonk hersteld of voor een goed geschenk J. G, Jansonius, mede oprichter der S.D.A.P., overleden microfijne haarzetting afgeronde haartoppen sterke, soepele haren in hygiënische f N plastic huls B SO Zondag 22 december hoopt de acteur Pierre Myin zijn vijfenzestigste verjaar dag te vieren, hij is dan tevens vijfen veertig jaar toneelspeler. De jubilaris heeft deel uitgemaakt van „Het Nederlandsch- Indisch Toneel", van het gezelschap Rooy- aards, bij „Het Vrolijk Toneel", „Het Cen traal Toneel" en treedt thans op bij de Nederlandse Comedie. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leerbroek (toez.): J. Spelt te Dinteloord. Bedankt voor Markelo (toez.) H. L. Boonstra te Wissekerke. Geref. Kerken Aangenomen naar 's-Gravenhage-Oost (vac. Wijlen J. Attema) P. de Bruijn te Woerden. Beroepen te 's-Hertogenbosch (2de maal) mr. C. Brouwer te Luttelgeest (N.O. P.), die dit beroep ook aannam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Meppel J. H. Carlier te Zut- phen en D. Coppoolse te Kornhorn. Tweetal te Amersfoort H. W. Eerland te Lisse en L. Floor jr. te Almelo. Beroepen te Enschedé-West Th. Rutters te Wildervank. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Schiebroek-Hillegersberg H. Bouma te Assen en J. Faber te Deventer, De werkzaamheden aan het eerste gedeelte van de westelijke randweg, tussen Wagenweg en Zijlweg in Haar lem, vorderen gestaag. Voor de brug over de Leidsevaart zijn reeds de be tonnen wanden aangebracht. Spoedig zullen de pijlers uit het water oprijzen. Als de weersomstandigheden het werk niet te veel belemmeren, zal de brug ongeveer half maart gereed zijn. (Foto boven) Van de 180.000 kubieke meter zand, die voor het eerste gedeelte van de weste lijke randweg nodig waren, was een grote hoeveelheid bestemd voor het dempen en opleggen van een deel der HoutvaartDat is thans gebeurd. Met grijpers en bulldozers zijn arbeiders op de aangelegde zandbaan aan het werk om deze gelijk te krijgen. Naast de verlegde Houtvaart komt de randweg te liggen, aan de nivellering en verhar ding waarvan dag na dag wordt gewerkt. (Foto links). De vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer, die verslag heeft uitgebracht over het wets ontwerp tot het beschikbaar stellen van gelden voor de uitbreiding van Schiphol, is ervan overtuigd, dat de aanleg van een nieuwe startbaan op het vliegveld Schip hol, ter lengte van ruim 2'/2 kilometer, onvermijdelijk is met het oog op het toe komstige intercontinentale verkeer. Zij zou echter gaarne vernemen of het in de bedoeling ligt deze nieuwe baan zo aan te leggen, dat het aanvliegen over de stad Amsterdam kan worden vermeden. De aanleg van de baan zal naar raming 26.5 miljoen kosten. De commissie vraagt, waarom 30 miljoen is uitgegrokken. Vergadering „Bloembollencultuur" In de maandag in het Haarlemse Con certgebouw gehouden vergadering van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is bij de rondvraag critiek geleverd op de houding van het Centraal Bloembollencomité, dat onvol doende propaganda zou maken. Een afge vaardigde van de afdeling Noordwijker- hout vroeg zich af, waarom het Centraal Bloembollencomité geen gelden meer be schikbaar stelt voor tentoonstellingen in het buitenland. De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, vond, dat men de reclamewaarde van dergelijke tentoon stellingen niet moet overschatten. Daaren tegen werd aangevoerd, dat de als proef in Keulen gehouden tentoonstelling een uit stekende indruk heeft gemaakt. Het be zoek was zeer groot. Van belang was, dat het buitenlandse publiek zich op de hoogte kon stellen van de nieuwe variëteiten. De heer D. Lefeber voerde aan, dat ter gelegenheid van de Keulse expositie alleen al dank zij de redactionele artikelen meer propaganda voor de bloembollen is ge maakt, dan het Centraal Bloembollenco mité in een jaar zou kunnen betalen. Hij deed een krachtige aanval op het C.B.C., dat naar zijn mening had moeten deelne men aan de in Essen te organiseren bloe mententoonstelling. Thans zal Nederland op deze expositie slechts door een drietal firma's zijn vertegenwoordigd. De voorzit ter zegde toe, dat met het C.B.C. weer over het houden van tentoonstellingen in het buitenland zal worden gesproken. In de vacature, ontstaan door het aftre den van de heer Jac. B. H. Roozen, werd de heer Th. J. M. Roozen in Heemstede ge kozen. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen 'het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de gij-o-rekening, zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Van een heropname van een vooroor logse grammofoonplaat, waarop een vier tal liederen van de nu 91-jarige evangelist Johannes de Heer in Driebergen zijn opge- noemn, zijn binnen een periode van tien dagen tweehonderd vijf tig exemplaren ver kocht in dezelfde zaak, die in 1898 door Johannes de Heer in Rotterdam werd op gericht. Het merkwaardige record van deze nieuwe plaat is niet zo buitengewoon als men weet, dat de zangbundel van de hoogbejaarde evangelist nog steeds de meest verkochte in ons land is. Johannes de Heer, die als de oprichter van de N.C.R.V. kan worden beschouwd, was de eerste, die voor de radio een geestelijke toespraak hield. ADVERTENTIE DE FORSE STEENBOK „LAPINUS", die het vanochtend geopende bedrijf van de n.v. Nederlandse Steenwolfabriek op het IJmuidense Hoogoventerrein met veel zeggende kracht bekroont, is eigenlijk een paar dagen te vroeg aange bracht. Want zjjn soortgenoot uit de Dierenriem ontplooit pas op de 21e december zijn grootste kracht: dan immers is de zon de Steenbokskeerkring ge naderd en keert zij tot de evenaar terug. Nu heeft men bij het vervaardigen van Lapinus-steenwol, waartoe deze steenbok zijn kop en geheven hoorn leende, de échte zon niet meer van node, want de mens heeft zich inmiddels vele kunstmatige warmtebronnen aangemeten om de oerkrachten, die vroeger voor steenwol zorgden, te vervangen en bovendien was de nieuwe fabriek nu eenmaal vandaag geheel klaar maar de symboliek zat er even dubbel in. In elk geval heeft de directeur, de heer J. A. Hooykaas, zijn vreugde er in het bijzijn van talloze genodigden over uitge sproken, dat de nieuwe fabriek er was, een nieuwe fabriek, die de opvolgster is van de oude. Deze werd in 1949 na langdurige studies, in samenwerking met de Hoog ovens in gebruik genomen, maar de afzet bewoog zich zo gunstig, dat men een geheel nieuw bedrijf, weer bij de Hoogovens in de buurt, moest bouwen. straal en dat de band-zonder-eind het pro dukt kon gaan opvangen. Namens het personeel werd een in de gang aangebrachte draadplastiek, voorstel lende een geheven hand, die zowel de koude als de warmte weert, aan het begin van de plechtigheid onthuld. De nieuwe fabriek, die met haar opper vlakte van 3000 vierkante meter drie keer zo groot is als het oude bedrijf en waarin een stikmachine de wollen deken van de band „doorstikt", zodat er een hecht en oprolbaar geheel ontstaat, is daarna be zichtigd en wie daarna gedacht had, dat het maken van steenwol in wezen een doodeenvoudige zaak is, heeft zowel groot gelijk als het grootste ongelijk: deze fabri cage is een zeer ingewikkelde materie, waarover het laatste woord nog niet ge sproken is, temeer omdat de toepassings mogelijkheden door de vele voordelen nog lang niet zijn uitgeput. Het buitenland, dat in dit opzicht Neder land voor is met de erkenning der voor delen, vraagt dan ook al een 30°/o van de productie van de nieuwe fabriek. Waarbij de scheepsbouw een belangrijke klant is De lutherse cantor-organist Willem Mudde zal op 20 december met de Willem Ruys in Rotterdam aankomen. De heer Mudde is enige tijd aan de universiteit van Valparaiso in de Amerikaanse staat In diana als docent verbonden geweest om er college te geven in orgelspel en moder ne koorzang. De chef van het bandendepot van een grote rubberfabriek in Den Haag wordt ervan verdacht een groot aantal autoban den ter waarde van ongeveer 27.000 gulden te hebben verduisterd. Uit een kas, die hij beheerde zou hij bovendien 5000 gulden hebben ontvreemd. Hij was belast met de verkoop van rubberafval, gebruikte en afgekeurde banden. Hij zou echter ook goede banden hebben opgeruimd. De zaak kwam aan het licht, doordat er banden van de fabriek op de markt verschenen tegen onwaarschijnlijk lage prijzen. De depotchef zou voor de verduisterde banden nog niet de helft van de waarde hebben gekregen. Hij moest voor elke band die uit zijn depot verdween een bon in vier voud uitschrijven. Dit deed hij ook, maar drie exemplaren vernietigde hij. De vierde bon ging naar de voorraadadministratie, zodat de voorraad ogenschijnlijk in over eenstemming met de boeken bleef. De schilderspatroon H. Schouten, die vroeger in Delft woonde, doch in 1951 naar Oregon in de Verenigde Staten emigreer de, heeft van de gouverneur van de staat Oregon een oorkonde meegekregen voor de burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall. Blijkens deze oorkonde, die de heer Schouten ten stadhuize aan de bur gemeester heeft overhandigd, is mr. Van Hall benoemd tot ere-ambassadeur van Oregon. De burgemeester is tevens uitge nodigd het feest mee te maken, dat Ore gon in 1959 gaat vieren ter gelegenheid van het feit, dat deze staat honderd jaar geleden werd toegevoegd aan de Verenig de Staten van Noord-Amerika. De heer Schouten, die met zijn vrouw en zijn tweejarig dochtertje met vakantie naar Nederland was gekomen, kreeg van mr. Van Hall een fotoboek over Amster dam, met het verzoek dit na zijn terug keer aan de gouverneur te overhandigen. Het Zendingscentrum te Baarn heeft te lefonisch contact gehad met enkele zen dingsarbeiders van de Gereformeerde Kerken in Djakarta. Uit dit gesprek is ge bleken, dat men het goed maakt. Men bleek er echter onvoldoende te zijn inge licht over de situatie van de kerken op Midden-Java en Soemba. In Djakarta hebben dr. Verkuyl en ds. De Bruin besloten, hun gezinnen binnen kort naar Nederland te zenden. Zij blij ven op hun post. De Raad van Kerken waarbij bijna alle Indonesische protestantse kerken zijn aangesloten heeft aan de Nederlandse zen dingsarbeiders in Indonesië verzocht, hun werk voort te zetten. De raad kon dit doen, nadat hij de Indonesische regering' hierover had geraadpleegd. De Communistische Partij Nederland heeft in Amsterdam een openbare verga dering gehouden, waarin mevrouw A. Averink, lid van de Eerste Kamer en de heer M. Bakker, lid van de Tweede Ka mer, gesproken hebben over Nieuw Gui nea. „Het gevaar dreigt opnieuw dat Neder landse jongeren op het koloniale altaar zullen worden geofferd," zei mevrouw Averink. „Door de gemeenschappelijke verklaring van Nederland en Australië heeft Nederland zich verzekerd van mili taire steun." De heer Bakker zei, dat Indonesië recht heeft op Nieuw Guinea. „Tientallen mil joenen worden daar besteed om er een roofslot van te maken tegen de ontwaken de Aziatische volken. Er ontbreekt nog één kracht in Nederland om het roer om te wenden en dat is de partij van de ar beid." Sprekende over het uittreden van twee leden uit het partijbestuur der C.P.N. zei de heer Bakker: „Onze tegenstanders juichten bij het geschil in de C.P.N. La ten zij zich niet vergissen, onze partij is eens zo sterk." Er werd een motie aangenomen, die be halve aan de Tweede Kamer ook ter ken nis zal worden gebracht aan het bestuur van de Indonesische communistische par tij. In deze motie wordt gezegd, dat de politiek der Nederlandse regering is ge richt tegen de souvereiniteit van Indone sië, een groot gevaar oplevert voor de wereldvrede en de betrekkingen tussen beide landen schaadt. Verlangd wordt „onmiddellijke opening der besprekingen over de overdracht van Nieuw Guinea". geworden, want sinds men aan boord de brandbare isolatiematerialen ging vervan gen door onbrandbare en steen brandt zelfs niet met een zweep ernaast zijn vele schepen al uitgerust met Nederlandse steenwol, dat een temperatuur van dui zend graden Celsius doorstaat zonder de isolatie geweld aan te doen. Terwijl voor dakisolatie en geluiddemping de steenwol- platen al op vele, meest onzichtbare plaat sen, onbetaalbare diensten verrichten. Warmer en stiller Isolatie wordt een steeds ingewikkelder probleem zowel in de geluids- als de warmtetechniek. Langzamerhand raakt men er ook in Nederland van doordrongen, dat het economisch rendement van warmte- isolatie en het „geluksrendement" van lawaai-werende voorzieningen zeer hoog ligt. De nieuwe steenwolfabriek op het Hoogoventerrein speelt in deze strijd om warmere, stillere woningen, fabrieken, schepen en industriële installaties reeds nu 1 een belangrijke rol. Deze zal allengs toe- I nemen naarmate het belang ervan duide lijker wordt ingezien. De politie van Iserlohn in West-Duits- land is erin geslaagd twee leden te arres teren van een internationale bende, die reprodukties van oude meesters voor echt Het ministerie van Maatschappelijk Werk deelt mede, dat van de ruim 1100 uit Indonesië gerepatrieerden, die donder dag te Amsterdam van de „Johan van Oldenbarnevelt" debarkeerden, er door be middeling van het ministerie 976 onder gebracht zijn in contractpensions en 83 in ziekenhuizen en andere inrichtingen. Aan boord is voor xOO.OOO aan kleding verstrekt, die uiteraard slechts het aller- nodigste omvatte om de repatriërenden tegen ons klimaat te beschermen, en die in contractpensions verder zal worden aangevuld. Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaal branche En daar keert de mens terug tot een van de oudste technieken, die de natuur zich in haar vele grillen veroorlooft terug na melijk tot het vulcanische procédé, dat al sinds het verstenen van de aardkorst steenwol heeft opgeleverd, maar dan niet als isolatiemateriaal of geluiddempende stof, maar als een klein geschenk van de vuurspuwende berg aan de verbaasde mens op zijn hellingen. Tijdens uitbarstingen van de vulkaan „Kilaue" op de Hawaii-eilanden is daar eeuwen en eeuwen geleden namelijk al natuurlijke steenwol gevormd als gevolg van de hitte, waaraan gesmolten gesteente uit de ingewanden der aarde werd bloot gesteld, waardoor een wollige stof ont stond, die de primitieve mens achteloos terzijde heeft gelegd, of ten hoogste heeft meegenomen naar zijn hut om er de kin deren mee te laten spelen. De wind moet in deze allereerste fabri- kage van steenwol een handje hebben meegeblazen en steenwol ontstond dan ook lang niet altijd. In de nieuwe fabriek ontstaat het wél altijd: uit materialen, die vrijwel uitslui tend van Nederlandse bodem komen, met stoom, die in de fabriek zelf wordt opge wekt en het belandt dan als een vlokkige witte massa op een eindeloze band, die door de .wolkamer" loopt en het produkt naar zijn eindbewerking voert. Want van steenwol is van alles te maken los isolatiemateriaal van een hoge- isolerende werking, platen voor hetzelfde doel en zelfs schalen om rondleidingen, die op een bepaalde temperatuur moeten blij ven, te vlijen. Nieuwe mogelijkheden Hadden de bewoners der eilanden in de Stille Zuidzee de wereldprimeur van steen wol, de Engelsen komt de eer toe, de eer ste steenwol langs industriële weg te heb ben zien ontstaan en al was dit artikel uit de negentiende eeuw nog geen best seller op de markt, naarmate de eeuw der techniek vorderde en men ook in Amerika succesvolle pogingen ondernam om dit ADVERTENTIE wonderlijke goedje te vervaardigen, namen zowel de fabrieken als de toepassings mogelijkheden toe. En in deze keten is het nieuwe IJmui dense bedrijf eveneens een schakel, want steenwol is één van die voortbrengselen, waarmee steeds verder geëxperimenteerd wordt en waar telkens nieuwe vondsten uit te voorschijn komen. Steenwol maken is een kunst geworden. De mens heeft er zelfs al meer dan één methode voor gevonden, want hij kan niet alleen steenwol maken door gesmolten mineralen in een hoge-drukstoomstraal te verblazen, maar het lukt ook, steenwol te „slingeren". Drie keer zo groot Vanmorgen heeft ir. A. H. Ingen Housz in zijn kwaliteit van president-directeur der K.N.H.S. en president-commissaris van de nieuwe fabriek door een druk op een knop en na een korte redevoering het mechanisme in de fabriek in werking ge steld een licht, dat van rood op groen sprong en een loeiende sirene werden de tekens, dat de gloeiende steen zich een uit weg ging zoeken naar de blazende stoom- verkocht. De twee, de 49-jarige Emanuel de Nieu we, alias Pimentel, een statenloze, en de 50-jarige Friedrich Kohn uit Stuttgart werden gearresteerd terwijl zij een col lectie van veertien „oude meesters" wil den' verkopen aan een fabrikant in Iser lohn. Volgens de politie zocht de Interpol al jaren naar deze bende. Pimentel, die zich uitgaf voor een Bra ziliaanse fabrikant met zeventienhon derd werknemers in dienst, bood de fabri kant in Iserlohn de collectie aan voor honderdduizend Marken. De schilderijen waren in werkelijkheid achthonderddui zend Marken waard, zei hij, maar hij bood hen voor deze prijs aan, omdat zij het eigendom waren van een graaf, die in fi- nancië" moèilijkheden was. Hij had al een bod gehad van achthonderdduizend, zei hij, maar had dat niet kunnen aan vaarde^ omdat het geld niet voor januari beschikbaar zou zijn, terwijl de graaf het geld onmiddellijk nodig had. De fabrikant werd achterdochtig en bel de de politie op. Het hoofd van de afdeling criminaliteit kwam de handel bijwonen als „deskundige op het gebied van schil derkunst", en herkende Pimentel als de man, die al jaren door de Interpol werd gezocht. De „handel" ging nog een half uur door, terwijl de zoon van de fabrikant het gesprek in de aangrenzende kamer vastlegde op een bandrecorder. Toen had de politie voldoende bewijsmateriaal om Pimentel te arresteren. De medeplichti ge Kohn werd gearresteerd in het hotel, waar hij de uitslag van Pimentel's han del afwachtte. Volgens de politie hebben de twee mannen in zes jaar tijds al een zes miljoen Duitse Marken verdiend aan zulke schilderijenzwendel. Naar wij vernemen zullen Corry Vonk en Wim Kan, hersteld van de griep die hen beiden noopte tot een gedwongen lan ger verblijf in Zwitserland, morgen in ons land terugkeren. Het ligt in de bedoeling, dat donderdag het ABC-cabaret „Engelen en Spoken" repeteert en dat het vrijdag aanstaande voor het eerst weer zal optre den, en wel in de Stadsschouwburg te Groningen, waar het ook zaterdag en zon dag voorstellingen zal geven. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horlogee. In huizè Avondlicht te Haren is in de ouderdom van 87 jaar overleden de heer J G. Jansonius, die achttien jaar burge meester van Leeuwarderadeel is geweest. De heer Jansonius werd op 30 november 1370 te Drachten geboren. Met hem is de 'natste van de oprichters der S.D.A.P. heengegaan. Hij was het eerste sociaal democratische statenlid in ons land. In 1918 werd hij benoemd tot burgemeester van Leeuwarderadeel, welke ambt hij tot 1936 heeft bekleed. Hij was de tweede socialistische burgemeester in ons land. Hij '•ras ridder in de orde van de Nederlandse eeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis geschiedt morgen te Hui- zum bij Leeuwarden, waar hij zovele jaren heeft gewoond.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7