Horen en zien warm U dan aan een heerlijk bord erwtensoep EEN WOELIGE TIJD f Het prinsje, dat niet lachen kon Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Tij aan 't verlopen? Bakens tijdig verzetten! Kort en bondig b radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Ratten op de film Ter ere van Koddly Examens GARAGE DEN HOUT De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Het Rijksmuseum in 1958 honderd vijf tig jaar Visser-Neerlandiaprijzen voor tweede keer toegekend V.. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG J l/ „ÜAU 17 DECEMBER 1957 Het grootste gedeelte van het NCRV- programma werd gisteravond weer door Peter van Campen met zijn rubriek „At tentie" ingenomen, een journaal dat steeds dezelfde fout blijft houden. Van Campen beschikt namelijk over een omvangrijke serie werkelijk uitstekende ideeën, die hij echter met geen mogelijkheid voor de ca mera kan brengen. Het minst slechte was gisteravond het vraaggesprek met minister Zijlstra over de werkloosheid. Toen name lijk kwam de interviewer geen enkele keer in het beeld, zodat men verlost was van de vrij stuntelige opmerkingen die Van Cam pen steeds weer meent te moeten maken. De Telediscoparade van Dick van Bom mel was zoals gewoonlijk: leuk, vlot en voorgeschoteld met een goed begrip voor het medium televisie. Overigens was weer duidelijk te zien, dat Dick van Bommel dit programma samenstelt. Om de paar minu ten kwam hij namelijk zelf even voor de camera in dit kolderprogramma om maar duidelijk te laten uitkomen dat hjj en nie mand anders „de lollige broek" was die dit allemaal had bedacht. De documentaire film over de bestrij ding van de ratten, die in samenwerking met de Stichting Nederlandse Onderwijs- film vervaardigd was onder regie van E. D. Pfeiffer, toonde nog eens duidelijk waar om deze dieren zo bitter weinig medelijden verdienen. Op verrassend goede wijze zijn de cameralieden er namelijk in geslaagd de handel en wandel en vooral wandel van de ratten vast te leggen op het celluloid. Al diegenen die wel eens geprobeerd heb ben een rat te betrappen, zullen begrijpen met wélk een groot geduld dit filmpje tot stand is gekomen. In „Keerzijden" kregen we een program ma van de iets te geposeerde Coosje Guil- leron en de voortreffelijk vertellende Top de Bordes te zien. De dagsluiting werd vervolgens verzorgd door ds. C. M. de Vries, waarna men tenslotte nog de op film samengevatte reportage van de maan dagmorgen in Parijs gehouden openings bijeenkomst van de NATO-conferentie kon bekijken. Beeldschermer De grote Hongaarse componist Zoltan Kodaly is maandag 16 decembber vijfenze ventig jaar geworden. De N.C.R.V. heeft de kunstenaar op de avond van zijn verjaar dag geëerd met de uitzending van zijn „Psalmus hongaricus" en ook enkele bui tenlandse omroepen zijn niet achtergeble ven met het huldigen van de componist door één van zijn werken voor de mi crofoon te brengen. De N.D.R.-zender kwam met Kodély's zangspel „Hary Janos" als hoorspel bewerkt door Karlheinz Gutheim, met handhaving van de oor spronkelijke muziek, die geschreven werd voor solisten, groot koor en kinderkoqr en orkest. De Engelse „Home service" nam de door Kodaly zelf samengestelde suite „Hary Janos" (waarvan dr. Willem Men gelberg in 1927 de eerste uitvoering leidde) in zijn programma op. En voorts behoorde ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht A. van Wilügenburg, Den Haag; voor het kandidaatsexamen Nederlands recht mej. E. M. de Wit te Leiden, mej. F. Marsman te Hengelo, mej. J. Geldoorn te Leeuwarden, mej. P. M. J. van Amelrooy te Haarlem, mej. M. Drab- be te Bloemendaal, mej. A. Palmboom te Bozum (Fr.), mej. M. Philippus te Huizen, mej. H. van Eijsden te Voorburg, mej. A. A. H. Kruysse te Den Haag en de heren C. W. Claassen te Hapert (N.-Br.), W. de Bruin te Schiedam, J. H. Mees man te Haarlem, C. J. L. M. Ie Cat te Amsterdam, H. P. N. J. A. v. d. Loos, R. Leopold, P. J. de Haan, A. P. van Hoek en M. Kartono, allen te Den Haag. Leiden. Kandidaatsexamen rechten: mej. P. M. J. van Amelrooy, Haarlem. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de economische wetenschappen op proefschrift getiteld: „De invloed van de vak vereniging op loonshoogte en werkgelegenheid" de heer C. de Galan, geboren te Zaandam. Be vorderd tot doctor.in de politieke en sociale we tenschappen op proefschrift getiteld: „The quest for security. Some aspects of Netherlands policy (1945—1950)'' de heer S. I. P. van Campen, gebo ren te Watergraafsmeer. Kandidaatsexamen rech ten: P. J. van Katwijk, A. F. G. Boersma en J. Smarius, alien te Amsterdam. Kandidaatsexamen actuariële wetenschappen: H. J. Rots en C. L. Smid, beiden te Amsterdam. Kandidaatsexamen Frans: F. F. de Haan, Amsterdam. Kandidaats examen theologie: mej. C. Batenburg en de heer E. Borren, beiden te Amsterdam. Met lof voor het doctoraalexamen wijsbegeerte: J. F. de Vries, Amsterdam. Kandidaatsexamen Nederlands: mej. M. B. Vèldt en de heer G. J. Vis. Met lof voor het doctoraalexamen Nederlands: mevr. M. L. M. Almelo-Hofstee, Utrecht. Doctoraalexamen eco nomie: Y. A. M. v. d. Möhlen, Amsterdam. Kan didaatsexamen sociale aardrijkskunde: J. H. B. den Ouden en J. A. N. Mulder, beiden te Amster dam. Met lof voor het doctoraalexamen fysische aardrijkskunde: P. D. Jungerius, Oegstgeest. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen Duits: W. Schönau, Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: mevr. R. M. Huber-Spanier, mej. E. H. de la Parra en de heer M. Singh, allen te Amsterdam. Kandi daatsexamen Engéls: J. Scheffer, Amsterdam. Kandidaatsexamen paedagogiek: E. Velema, Den Haag. Doctoraalexamen opvoedkunde: mej. A. C. Winkel, Amsterdam. Doctoraalexamen psycholo gie: A. Hazewinkel, Amsterdam. Doctoraalexa men rechten: H. v. d. Meulen en L. Hornstra, beiden te Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men economie: A. N. de Bruin. Amsterdam: B. Biesheuvel, Santpoort. Doctoraalexamen genees kunde: W Verboom, Amsterdam. Doctoraalexa men theologie: M. D. Hugen, Amsterdam. Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school: Bevorderd töt accountant: F. Schippers, Rotterdam; J. A. Bos, Den Haag. ADVERTENTIE Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee Vraagt eens geheel vrijblijvend inlich tingen over de RENAULT Fregate. Dauphine of R4. In alle opzichten kostenbesparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk 1958 10 duurder HILVERSUM I 402 M. 7,00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Amus.- muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 De Kerstroos, hoorsp. 12.05 Cembalorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.37 Ad- ventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Blaasork. 13.45 Gram. 14.35 Idem. 15.40 Pia- novoordr. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 De Koorzang on der de loep. 18.20 Spectrum v. h. Chr. organisa tie- en verenigingsleven. 18.30 R.V.U.De ethische waarde van de oosterse beschaving voor het wes ten. door G. Thole Beishuizen. 19.00 Nieuws en weerber 19.10'Op de man at. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 19.55 Doe het nu!, caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Filharm. ork. en solist. 21.10 Kerk en Staat in de Middeleeuwen, caus. 21.30 Gram. 21.40 Amus.muz. 22.00 Filmbe schouwing. 22.10 Vocaal dubbelkwartet. 22.30 Kon. Mil. Kapel. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20 Gram. 23,55—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.35 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lighte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Strijkkwart. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: Taalonder zoek In Nederlands Nieuw-Guinea, door dr. J. C. Anccaux. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Orgel en zang. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Aan U, o volk, de zegepraal, toespraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Les dragons de Villars, opera. 21.50 Joods progr. 22.15 Strijkork. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram, 14.00 Bariton en piano. 14.30 Ork.conc. 15.00 Kamer- muz. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00—17.50 Voor de jeugd. NCRV: Te rug naar Bountiful, spel. 21.50—22.00 Dagsluiting. 7000000000coc000000000000000cxx)00000000000c000c0000000c0 3 Verzoek aan onze WEEK-ABONNEES 8 Gezien de korte innings-periode ge- - durende de Kerstweek, verzoeken wil onze week-abonnees in de week van 16 december t/m 21 december ook te betalen voor de week van 23 december t/m 28 december. I DE ADMINISTRATIE de Noorse omroep tot die radio-instanties, die maandag een deel van hun zendtijd wijdden aan de jarige componist. Zoltan Kodaly, die in 1882 in de Hon gaarse plaats Kecskemet geboren werd, heeft zich steeds als mens en als kunstenaar vastverbonden gevoeld met zijn volk. In zijn werken, die na een korte tijd van ar tistieke afhankelijkheid, zeer persoonlijk van aard werden, leeft de ziel van Honga rije, niet alleen door het opnemen en ver werken van de elementen der volksmuziek, maar ook door de intensieve bewogenheid, waarmede zij geladen werden. Het zangspel „Hary Janos" is een blij spel, maar zelfs in de kostelijke dramati sering van de sterke verhalen, die de snoe verige oud-gediende aan zijn kameraden in een dorpsherberg vertelt, bespeurt men de zorgen en het verlangen van het in de loop der geschiedenis zo dikwijls gekwelde Hon- gaarrse volk. De bewerker van het zang spel heeft dit met juist begrip in het hoor spel tot uitdrukking gebracht. De muziek van Kodaly werd door alle uitvoerenden voortreffelijk vertolkt. De N.C.R.V. bracht de Psalmus hongari cus ten gehore in een uitvoering door het koor van de Berlijnse St. Hedwigs kathe draal, het Rias-kinderkoqr en het kamer koor met de tenor Ernst Hafliger als solist. Het was te verwachten, dat de dirigent, de Hongaar Ferenc Fricsay, het meesterwerk zou interpreteren met alle diepgaande emoties van het verslagen en geknechte volk, dat nochtans het vertrouwen bewaar de op een gelukkiger toekomst. Het was na de eerste wereldoorlog, in 1923, dat Kodaly zich met deze Psalmus hongaricus tot een vertolker maakte van de diepste gevoelens van zijn landgenoten en hun hiermede een kunstwerk schonk, dat voor alle tijden een symbool werd van de hardnekkige worsteling van het Hon gaarse volk om verlossing. Golfbreker September jubileumtentoonstelling Hollandse kunst der middeleeuwen" In 1958 zal het feit herdacht worden, dat de instelling het Rijksmuseum in Amster dam honderdvijftig jaar geleden werd ge sticht. Toen koning Lodewijk Napoleon zijn residentie verplaatste van Utrecht naar Amsterdam en de hoofdstad des Rijks het middelpunt van kunsten en we tenschappen wilde maken, beval hij, bij decreet van 21 april 1808, de oprichting van een Groot Koninklijk Museum, dat strek ken zou tot „eene verzamelplaats van schilderijen, teekeningen, verschillende werken van beeldhouwkunst en ciselure, gesneden steenen, oudheden, kunstzaken en zeldzaamheden van velerlei soort." Na de inlijving van ons land bij Frankrijk in 1810 veranderde de naam van het museum in Hollands Museum, daarna in 's Lands Museum van schilderijen en penningen, waarna in september 1815 de naam Rijks museum van schilderijen en penningen volgde. Ter herdenking van dit jubileum zal van 28 juni tot 29 september een grote tentoon stelling worden gehouden met een Neder lands onderwerp, dat nog nimmer op grote schaal werd tentoongesteld, namelijk vroe ge Nederlandse kunst onder de titel „Hollandse kunst der Middeleeuwen". Met museumdirecties en eigenaren van vroege Nederlandse schilderijen, tekenin gen, miniaturen en beeldhouwwerken, welke voor deze tentoonstelling in aan merking komen en die verspreid zijn over de gehele wereld, worden onderhan delingen gevoerd over deelneming. Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlands Verbond in Den Haag heeft voor de tweede keer verscheidene Visser- Neerlandiaprijzen toegekend. Max Croiset in Den Haag werd ermee onderscheiden voor zijn toneelstuk „De medeplichtigen", dr. A. Herzberg in Amsterdam voor zijn toneelstuk „Herodes". In de adviescom missie hiervoor hadden zitting de heren Ben van Eysselsteijn, F. Koote en Cor van der Lugt Melsert. In de sector muziek gingen prijzen naar Hugo Godron in Hilversum en Jaap Geraerdts in Den Haag. In de adviescom missie hiervoor hadden zitting de heren F. Koote, W. Noske en H. Schouwman. Voorts zijn Visser-Neerlandiaprijzen toegekend aan H. E. Beerenkamp, Den Haag, J. M. J. Korpershoek, Den Haag; dr. H. S. Frenkel in Amsterdam, prof. dr. J. H. P. Jonxis in Groningen, aan de Stich ting voor Algemene Lichttherapie in Den Haag, het voorlichtingsbureau voor kin derverzorging „Het Baken" in Rotterdam en het Rotterdams Medisch Pedagogisch Instituut. De datum van uitreiking dezer prijzen zal nader worden vastgesteld. De Visser-Neerlandiaprijs werd in januari 1957 ingesteld. Uit de erfenis, die mr. H. L. A. Visser, bondslid, ter beschik king van het Algemeen Nederlands Ver bond naliet, worden jaarlijks of eens in de twee jaar uitkeringen gedaan onder meer „voor een hoogstaand toneelspel en voor een voortreffelijk door een Nederlander gecomponeerd melodieus muzikaal werk", aldus omschreven in het testament van de erflater. Prins Halowin was wel geschrokken, toen opeens de draagstoel omver viel, en hijzelf en dokter Viegevalius van hun bankjes rolden. Hij krabbelde overeind in het nauwe hokje, stak zijn hoofd door het raapje en keek naar de dragers, die in het glibber- goedje lagen te spartelen. En toen „Haixahahaha!"schaterde prins Halowin. „Hahahahahaü" Het koddige toneeltje van die mannen, die niet overeind konden komen uit de gladde stroopplas, had het prinsje plotseling aan 't schateren gebracht! 46-47 ZWITSERSE POëZIEPRIJS VOOR EEN IRAANSE PRINS De Hugo Jacobi-stichting in Zürich heeft de jaarlijkse prijs voor poëzie in de Duitse taal dit keer toegekend aan de achtentwin tigjarige Prins Cyrus Ataray, een neef van de Sjah van Perzië. Prins Ataray, die van 1937 tot 1945 in Duitsland heeft gewoond, is de auteur van een bundel gedichten ge titeld: „Enige Schatten". ADVERTENTIE 26. Hij moest zich op dit moment echter be heersen. Peter Ahrens zat tegenover hem en glim lachte op impertinente wijze. Het was juist Salomon's sterkte om in tegenwoordigheid van anderen altijd be heerst te blijven, nóóit scenes te maken. „Ja, 't zijn inderdaad knap gevonden woorden", vervolgde hij. „Bovendien was het verstandig om dat pseudoniem eronder te zetten. Men moet namelijk niet te voorbarig zijn, wil men triomferen. Dat voelt u zeker ook wei aan, nietwaar meneer Ahrens?" Deze boog even en antwoordde: „Inderdaad, meneer Heine." „Misschien kunnen we dan nu verder over zaken praten", stelde Salomon p kordate toon voor, terwijl hij het beduimelde exemplaar van de „Hamburger Wachter" in een lade van zijn bureau schoof. Een zakelijke discussie ontspon zich. Men sprak ge animeerd. Peter Ahrens maakte zijn wensen kenbaar. Aron Hirsch stelde vele lastige vragen, welke met een glimlacht werden beantwoord. En glimlachend vertrok Peter Ahrens twee uur later uit het bankiers kantoor. Achter de deur, die hij gesloten had keken Salomon Heine en Aron Hirsch elkaar zwijgend aan. Hirsch zuchtte en tenslotte merkte Salomon op grimmige toon op: „Een duur neefje!" Met enige nadruk antwoordde Aron Hirsch: „We zullen het geld niet verliezen." „Nee", zei Salomon Heine, terwijl hij met een drif tig gebaar het beduimelde blad uit de lade van zijn bureau te voorschijn haalde, „maar het bespottelijke, dat ik met zó eentje moet onderhandelen! Hij staat me tegen, precies zoals dit vieze papier, waarop zijn ontboezemingen gedrukt zijn!" En met een woedend gebaar verkreukelde hij het blad tot een prop en smeet deze in een hoek van het vertrek. Aron Hirsch raapte de prop op en streek het papier weer glad. Hij vroeg: „Bent u van plan hem naar Düsseldorf terug te stu ren? Hij zal hoe dan ook voortgaan met schrijven, en men zal zijn produkten in Hamburg lezen. Wie weet, wat hij nog allemaal gaat schrijven..." „De dwaas! Weet jij een betere oplossing, Hirsch?" „Misschien..." antwoordde deze, terwijl hij zijn hoofd heen en weer bewoog. Harry Heine kwam fluitend de trap oplopen. Op dat moment kwam Aron Hirsch uit de kamer van Salomon Heine te voorschijn. Hij hoorde het fluiten en wachtte de jongeman, die aan kwam slenteren, op. „Waar wilt u heen, meneer Heine?" Harry keek hem hooghartig aan en antwoordde: „Naar mijn oom, meneer Hirsch!" Aron Hirsch boog even het hoofd en zei dan op na drukkelijke toon: „Uw oom verzoekt u het kantoor te verlaten en is van plan vanmiddag, in Ottensen, met u te praten." Harry, die op het punt stond opnieuw een aria te gaan fluiten, keek de oudere man verrast aan. „Ook goed", riep hij uit en draaide zich om, om het kantoor weer uit te wandelen. Hij piekerde eröver wat dit kon betekenen. Wilde oom Salomon met hem over Amalie spreken? Maar waarom wilde zijn oom niét, dat hij op kantoor bleef. Tenslotte zette hij alle bezwaren terzijde: oom Salo mon wilde natuurlijk in de vertrouwelijke sfeer van zijn eigen huis in Ottensen met hem praten. Hij wilde hem procuratiehouder maken in zijn nieuw op te rich ten, eigen bankiersfirma en de stemming zou stellig gunstig zijn om iets van zijn gevoelens ten opzichte van Amalie te laten blijken. Misschien zou hij nog niet haar hand kunnen vragen, maar hij zou zijn bedoelin gen duidelijk kunnen maken. Opeens bedacht hij iets. Hij moest eerst met Amalie spreken, vóórdat hij dat onderhoud met zijn oom had! Er was nog tijd ge noeg... Wat zou zijn moeder wel zeggen) als hij haar in zijn volgende brief al dat verheugende nieuws zou kunnen mededelen...? Zijn vader zou er tegen de klanten over opscheppen! Maar hij zelf, hij zou ern stig worden en degelijk gaan werken! Er zouden rim pels in zijn voorhoofd komen en hij zou er indruk wekkend uit gaan zien...! Natuurlijk zou hij ertoe in staat zijn! Maar 's avonds, alléén met Amalie, zouden ze zich over de mensen amuseren en zouden ze lachen... Opeens kwam de herinnering aan de vorige avond, aan de beroemde man met de viool, bij hem boven. De man, die de wereld door zijn gaven als kun stenaar aan zijn voeten bracht. Hij Harry kon schrijven en men drukte zijn gedichten...! En zo piekerde de jongeman verder, terwijl men intussen in allerlei kringen ovei hem sprak en rod delde: Salomon Heine met „ron Hirsch, de kleine Meyer met de grote, slanke Peter Ahrens, en Amalie Heine met haar moeder... „Je bent vroeg, Harry t" begroette hem zijn tante, toen hij zich 's middags in Ottensen meldde. „Oom Salomon heeft me bijtijds weg laten gaan van kantoor", antwoordde hij verlegen. „Amalie zal 't prettig vinden, dat je er al bent. Ik zelf heb 't druk en kan me niet met je bezig hou den. Kom binnen, het is onaangenaam weer buiten." En terwijl ze de hal doorliepen, vroeg ze: „En bevalt je het werk in Hamburg?" Hij aarzelde even, hij kon echter de waarheid niet verbergen. „Ik houd het wissel boek bij, tante Betty, maar ik doe 't slecht. Ik geloof, dat men mij belangrijker werk moet geven. Misschien is oom Salomon dat ook wel van plan. Hij heeft gezegd, dat hij vanmiddag hier met mij wilde praten." Voorzichtig hield ze hem voor: „Men moet met de kleine, onbelangrijke dingen beginnen! Je beng een aardige jongen, Harry, maar je staat nog vreemd tegenover de wereld. In Düsseldorf leeft een vrolijk, lichtzinnig soort mensen, maar hier in Hamburg zijn de mensen oerdegelijk, en wie hier waardering wil vinden, moet succes in de wereld hebben." Er kwam een kleur op zijn wangen. „Ik héb suc ces", antwoordde hij, „en 't zal niet lang meer du ren, of 't zal bekend zijn, op welke wijze." Ze keek hem vol medegevoel aan. „Succes? Ik hoop, dat je financieel succes bedoelt, Harry. Ander succes telt hier niet mee! Succes op ander gebied zou zelfs verderfelijk kunnen zijn. Eu dat zou ik je stellig niet toewensen. Je bent een geschikte jongen, maar wat voorbarig en dromerig." Hij zweeg. Hij hoorde haar zeggen: „In Hamburg bestaat geen welwillendheid, of men moet ervoor be talen, voor alles moet je hier betalen!" Hij schudde zijn hoofd. „Ik kan me niet voorstellen, dat 't zó erg is, tante Betty! Het zou toch afschuwelijk zijn, als alles yoor geld te koop was." (Wordt vervolgd) Duur ritje. Een 26-jarige Amsterdam se cafehoudster is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een boete van f 100 wegens het doorrijden na een stopte ken van de politie, tot zeven dagen hechte nis wegens roekeloos rijden en tot f 50 plus twee jaar ontzegging van rijbevoegdheid wegens het rijden zonder rijbewijs. Zij was op 4 novembér, enkele dagen na het instel len van de 50 km.-maximum snelheid, na het negeren van een stopteken in de Leid- sestraat met een snelheid van ruim 100 km. per uur de Overtoom opgereden. Op de Amstelveenseweg kon de politie haar aan houden, nadat haar auto was geslipt. Vader van minister Staf overleden. Te Ede is overleden de heer H, Staf, va der van de minister voor Defensie, ir. C. Staf. De heer Staf is 82 jaar geworden. Versterkingen. De Nederlandse Nieuw Guinea-luchtvaartmaatschappij „De Kroonduif" heeft, nadat een van haar drie „Twin. Pioneer" .toestellen was veronge lukt, de twee resterende machines enige tij'd aan de grond gehouden voor een on derzoek. Op grond van het onderzoek dat door deskundigen van de vliegtuigenfa- briek is ingesteld, is aanbevolen bepaalde* versterkingen aan het vliegtuig aan te brengen. Men is thans met die werkzaam heden bezig. Geen vervolging. De Justitie te .Mid delburg acht niet voldoende termen aan wezig om een vroegere in- en verkoper van de „Zekova" op Schouwen-Duiveiand te vervolgen voor de vermeende verduiste ring van f 50.000. Er is naar de mening van de officier van Justitie slechts sprake van verregaande slordigheid in de administra tie van de betrokkene, die zich volledig aansprakelijk stelt voor het becijferde te kort. W. Wassink overleden. In de ouder dom, van 72. jaar is in de trein tussen Al melo en Hengelo overleden de heer W. Wassink, een bekend figuur op het gebied van de konijnenfokkerij. Vele jaren was hij voorzitter van de landelijke bond van konijnenfokkers, de N.K.B. en voorzitter van de oostelijke bond van pluimveefok- verenigingen alsmede oprichter en be stuurslid van de Hengelose konijnenfok kersvereniging. De heer Wassink is ook ja renlang keurmeester geweest. Nieuw gebouw. Het nieuwe gebouw van het Spinoza-lyceum, de grootste open bare middelbgre school van'Amsterdam, is door de wethouder van Onderwijs, mr. A. de Roos, officieel geopend. Het uit vijf de len- bestaande gebouw is gelegen aan de zuidrand der stad, die de bijnaam „de goudkust" heeft. De kosten van de bouw en de inrichting bedroegen f 4.275.000. DINSDAG 17 DECEMBER Stadsschouwburg: De letterlievende ver eniging „J. J. Cremer", geeft onder regie van Henk Bakker: „Er kwam een engel voorbij'20 uur. Concertgebouw: Noord hollands Philharmonisch Orkest, vijfde concert jn de. serie D, 20 uur. Minerva Theater: Toneelgezelschap Johan Kaart met:' ,',Hët konijn en ik", 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „Betaald gevaar", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De nieuwe avonturen van Captain Blood", 14 jr., 20 uur. Lido Theater: „Het rijk van de zon", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „De show gaat door", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Zo rijst de zon op", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Verboden planeet", 18 jr., 19 en 21.15 u. Studio Theater: „De zevende sluier", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Kloppersingelkerk: Concert door Haar lems christelijk mannenkoor, 20 uur. WOENSDAG 18 DECEMBER Stadsschouwburg: De Haagse comedie met: „Naakt met viool", 20 uur. Minerva Theater: Voor Heemsteedse Kunstkring: Charlotte Kohier met: „Yvette", 20.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden van het genootschap: „Kunst zij ons doel", 10—12.30 en 13.30— 17 uur. Galerie Espacc: Expositie van schilderijen en gouaches van André Balint, 11—17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Betaald gevaar", 14 jr., 14, 16,15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater:- „De nieuwe avonturen van Cap tain Blood", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het rijk van de zon", 14 jr„ 14, 16,15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De show gaat door", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Zo rijst de zon op", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Verboden planeet", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De ze vende sluier", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Brinkmann: De heer G. Zorab, parapsy choloog te Den Haag, spreekt voor studie vereniging voor Psychical Research over: „moderne stromingen en beschouwingen in de parapsychologie", 20 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9