Labour heeft geen vertrouwen in het Britse NAVO-beleid Russisch defensie-budget met 400 miljoen roebel verlaagd Minister Suurhoff triomfeerde dank zij zwaar geschut Parlementair commentaar VRIJDAG 2 0 DECEMBER 1957 17 Principiële kwestie Indonesië zendt UNO-leden een memorandum Wij schonden volkenrecht niet, maar Nederland Jongen, die in 1946 uit een trein viel, krijgt geen schadevergoeding Zij maakt zich tot tolk van de achterdocht tegen de gevolgen van de nieuwe Atlantische politiek Kom kiezen uit honderden serviezen! Kerkelijk Nieuws Het rijk wil 30 miljoen minder betalen aan de premie voor de werkloosheidsverzekering Examens Uitreiking der eerste K .S .G .'arbeidskaarten Amerika probeert met Rusland op gelijke voet te komen, zegt Koezmin op de Opperste Sovjet De premie voor de werkloosheidsver zekering bedraagt thans 1,6 percent van het loon, waarvan het rijk en het bedrijfs leven elk de helft voor hun rekening nemen, (rijk 0.8, werkgevers 0.4, arbeiders 0.4 percent), uitgaande van het principe, dat rijk en bedrijfsleven samen de lasten van de werkloosheid moeten dragen. Die verdeling ligt vast in de Werkloosheids wet. Omdat de laatste jaren de werkloos heid gering is geweest en ettelijke mil joenen zijn opgepot, meent de regering, dat het mogelijk is de premie te verlagen tot 1,2 percent. Het voordeel van dertig miljoen wil de regering gebruiken om mede daardoor de begroting voor 1958 sluitend te maken. Voor de duur van twee jaar stelt zij dan als verdeling voor: rijk 0.4, werkgevers 0.4, arbeiders 0,4 percent. Principieel vond mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) de wij ziging onaanvaardbaar. De overheid blijkt een partner te zijn, waarop het bedrijfs leven niet kan rekenen, zei zij. Ook de heer Van Mastrigt (C.H.U.) vond de maatregel principieel niet te aan vaarden. De heer Van Eibergen (AR.) vroeg zich bovendien af of het verstandig is in een tijd van stijgende werkloosheid de premie te verlagen. De gedachte is uitge broed in het voorjaar, toen er nog geen sprake was van stijgende werkloosheid. Dat laatste bezwaar gold ook voor de heer Van Lier (P.v.d.A.), die betoogde, dat andere maatregelen moeten worden gezocht om de noodzakelijke dertig mil joen te verkrijgen. Manipuleren met gel den voor sociale verzekering vond hij van de regering maar bedenkelijk. Ook de heer Wagenaar (C.P.N.) was tegen het regeringsvoorstel. T(jdelgk Voor de heer De Kort (K.V.P.) gold als verzachtende omstandigheid, dat de ver laging van het rijksaandeel in de werk loosheidspremie slechts voor twee jaar is voorgesteld. Het bedrijfsleven wordt er niet beter en niet slechter van, want het blijft dezelfde premie betalen. Men kan alleen zeggen, dat een verwacht voordeel uitblijft, maar dat zou voor een atbeider slechts vier cent per week bedragen. Daarom wa5' de :heer Be Kórt geneigd het wetsontwerp te steunen, maar het dreige ment van minister Suurhoff in de memorie van antwoord, dat er bij verwerping van het wetsontwerp geen sprake zou kunnen zijn van verhoging van de kinderbijslag voor de laag bezoldigden, vond hij onaan vaardbaar. De dertig miljoen gulden zijn nodig voor een sluitende begroting betoogde minister Suurhoff, en als er inkomsten weg vallen, kan er geen sprake zijn van nieuwe uitgaven. De richtlijn voor iedere minister is, dat hij moet zorgen, dat tegenover uit gaven inkomsten staan. Wanneer men zegt, dat het vertrouwen in de overheid een knauw krijgt, als er wijzigingen wor den gebracht in een wettelijk vastgestelde verdeling, dan is het onmogelijk tot bezui nigingen te komen. Het financiële beleid valt niet met deze dertig miljoen, gaf minister Suurhoff toe, maar dat kan men zeggen van ieder afzonderlijk voorstel van de reeks, die nodig is om de begroting sluitend te ma ken. Er is nu wel enige verbetering in de betalingsbalans, maar het zou onjuist zijn, uit deze ene zwaluw, die nog geen zomer maakt, te concluderen dat het economisch evenwicht is hersteld en verdere maat regelen niet nodig zijn. Ik geloof niet, al dus de minister, dat we in 1958 reeds een zo gunstige toestand zullen bereiken, dat allerlei voorgenomen maatregelen achter wege kunnen blijven. Op grond van de financiële situatie zal de regering niet kunnen aanvaarden, dat het wetsontwerp wordt verworpen. Door de argumenten van de minister was de heer Van Lier (P.v.d.A.) niet overtuigd, maar hij ging op zij voor het dreigement. Dat zware geschut betreurde hij omdat de minister de noodzaak van de voorgestelde maatregel niet had aange toond. Ook de heer Van Mastrigt (C.H.U.) verklaarde niet overtuigd te zijn. Hij vond de situatie pijnlijk. Maandag zal wel blijken wat het resul taat is. Zaken Overzee De Kamer heeft zich voorts beziggehou den met de begroting van het ministerie van Zaken Overzee. Minister Helders was verheugd, dat Prinses Beatrix een bezoek zal brengen aan Suriname en de Antillen. Het is van grote betekenis voor de verdieping van het gevoel van saamhorigheid, aldus de mi nister. Het tienjarenplan en de stichting machinale landbouw zijn voorbeelden wat goede samenwerking vermag voor de ont wikkeling van Suriname.' Op grond van zijn ervaring van ruim een jaar verklaarde minister Helders, dat een aparte minister voor Zaken Overzee nodig is,, .alleen al omdat voor de goede samenwerking in koninkrijksverband ge regeld- persoonlijk contact op ministers niveau van belang is. De nauwere samen werking met Australië op Nieuw-Guinea vereist ook een minister, die belast is met de zorg voor dit gebied. Andere oplossin gen, zoals een speciale staatssecretaris of een combinatie met andere ministeries verdienen volgens minister Helders geen aanbeveling. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de vordering van de thans 17-jarige G. L., aan wie de rechtbank te Utrecht een schade vergoeding van f 15.000 had toegewezen wegens verminking tijdens een treinreis in 1946, afgewezen. L. was op 1 januari 1946 als 6-jarig knaapje nabij Gouda uit een rijdende trein gevallen en zo ernstig gewond dat hij een been moest missen. Pas in 1953 werd een vordering tegen de N.S. ingesteld, die door de rechtbank te Utrecht werd toegewezen. In September kwam de zaak in beroep voor het gerechsthof te Amsterdam. De ad vocaat van L. betoogde toen .dat de deur van de wagon niet goed gesloten zou zijn. De N.S. voerde aan, dat de deur waardoor L. naar buiten was gevallen, een veilig heidsslot had en de jongen waarschijnlijk met de deurkruk had gespeeld. (Van onze correspondent in Londen) De Britse Labour-oppositie heeft be sloten vandaag tegen de regering te stem men, omdat zij geen vertrouwen stelt in de buitenlandse politiek van de regering in het algemeen en in haar NAVO-politiek in het bijzonder. Premier MacMillan en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd kunnen vanmiddag in het Lagerhuis, tijdens het debat over de resul taten van de Parijse conferentie, scherpe vragen verwachten over de gevolgen van de nieuwe Atlantische politiek voor Groot- Brittannië. Men eist opheldering over be langrijke punten, die het, in vele opzich ten vage, communiqué in het duister iaat. Zowel links als rechts maken zich bezorgd ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS 1876 ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kockengen: G. van Estrik te Nieuwland. GerefKerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen té Velp-Oosterbeek: B. van Zuylekom, kand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Doornspijk G. Blom te Meerkerk. over wat de bedreiging van de Britse nationale onafhankelijkheid wordt ge noemd. Niemand heeft bezwaar tegen een zo hauw mogelijk militaire samenwerking tussen de NAVO-landen, maar MacMillan zal de vrees moeten verdrijven, dat de NAVO in feite het recht zal krijgen een veto uit te oefenen over de Britse politiek. Gr.-Brittannië moet, zo wordt van verschil lende zijden betoogd, als een wereldmacht in staat zijn, diplomatiek en militair zelfstandig te kunnen handelen in situa ties, waarbij de andere NAVO-landen niet of hoogstens zijdelings zijn betrokken. Men kan zich er moeilijk bij neerleggen dat de Britse strijdkrachten zouden ver anderen in een gespecialiseerd onderdeel van een collectieve NAVO-strijdmacht. Er zijn hieromtrent vele plannen uitgelekt, maar officieel is er nog niets bevestigd. Waarschijnlijk zal MacMillan, zoals men van hem gewend is, slechts algemeenheden laten horen en een slag om de arm hou den door te verwijzen naar de komende NAVO-conferentie, die tot taak heeft de in Parijs gegeven richtlijnen uit te wer ken. Het standpunt van de Britse regering is in élk géval, dat Parijs een groot succes heeft opgeleverd met het oog op de mili taire versterking van NAVO, en omdat de leerstelling van de saamhorigheid bij de NAVO-landen algemene ingang heeft ge vonden. Ook in Londen wordt de beteke nis onderstreept van de erkenning, dat de toestand in het Nabije-Oosten en Afrika de NAVO niet onverschillig mag laten. Tussen twee vuren MacMillan bevindt zich overigens tus sen twee hete vuren. Enerzijds eist de pu blieke opinie, die sinds de Spoetnik en het kennelijk gebrek aan leiderschap in de Verenigde Staten duidelijk naar links is verschoven, onderhandelingen met de Russen, anderzijds staat Groot-Brittannië WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE onder zware druk van de Amerikanen, die op het ogenblik nieuw diplomatiek contact met de Russen slechts aanvaarden als mid del om tijd te winnen en de technisch- militaire achterstand in te halen. Maar ook de Britse regering zelf staat sceptisch tegenover de mogelijkheden van een akkoord met Moskou. Wel is Londen ech ter van mening, dat nu en dan een poging dient te worden gedaan om na te gaan wat de Russen willen, speciaal op het gebied van de ontwapening. In regeringskringen legt men er de na druk op dat niet al te veel gelezen moe); worden in de door MacMillan in Parijs gemaakte opmerkingen over een eventueel topgesprek met de Russen. MacMillan's houding is vrijwel ongewijzigd gebleven. Hij is nog steeds van mening, dat bespre kingen met Boelganin en Kroesjtsjev, voordat de tijd hiervoor werkelijk rijp is meer kwaad dan goed zullen doen. In Pa rijs, zo wordt in Londen van officiële zijde betoogd, zou MacMillan alleen bedoeld hebben, dat men langs diplomatieke ka nalen of andere wegen dient na te gaan of een topgesprek met de Russen in de tegenwoordige omstandigheden zin heeft. Zonodig zou de Britse regering dit op haar eigen houtje willen onderzoeken. MacMil lan's aarzeling inzake de wenselijkheid van een topgesprek vloeit ook voort uit het feit, dat hij zelf heeft deelgenomen aan de mislukte conferentie met de Russen in Genève. De voornaamste woordvoerder van de Labour-oppositie, de toekomstige socialis tische minister van Buitenlandse Zaken, Aneurin Bevan, die voorstander is van een nieuw gesprek, of althans een nieuw diplo matiek contact met de Russen, zou nog steeds overtuigd zijn van de noodzaak het militaire evenwicht te handhaven. Hij zou zich niet verzetten tegen het Amerikaanse plan tot stationering in Europa van raket ten voor de tussenafstand, al verzet hij zich wel tegen een uitsluitend negatieve politiek tegenover de Russen. ADVERTENTIE (Van onze Kamerverslaggever Minister Suurhoff is gisteren in de Tweede Kamer op hevig verz.i gestuit, ook van zijn partijgenoten, met zijn voorstel om de premie voor de werkloosheidsverzeke ring tijdelijk, gedurende twee jaar, te verlagen van 1,6 tot 1,2 percent en het voordeel van dertig miljoen gulden geheel aan het rijk te laten en niet de helft te doen toe komen aan het bedrijfsleven (werkgevers en arbeiders). Alleen de K.V.P. wilde in de maatregel berusten, maar een zeer grote meerderheid was er tegen, zodat minister Suurhoff tenslotte het zwaarste geschut in stelling bracht en verklaarde: „Ik acht mij verplicht te zeggen, dat de regering niet zal kunnen aanvaarden, dat het wets ontwerp wordt verworpen". De P. v. d. A. zwichtte voor dit dreigement omdat zij geen kabinetscrisis wilde riskeren. Met de steun van de P. v. d. A. en de K.V.P. is de aanneming van het wetsontwerp dus verzekerd wanneer er maandag over wordt gestemd. NEW YORK (UP) De Indonesische delegatie bij de UNO heeft een memoran dum aan de overige delegaties bij de vol kerenorganisatie gezonden, waarin een verklaring wordt gegeven van de tegen Nederland, respectievelijk de Nederlan ders, genomen maatregelen. In het me morandum staat onder meer te lezen, dat Indonesië aan het feit, dat de UNO in ge breke gebleven zou zijn inzake West-Irian stappen te nemen, duidelijk de vrijheid ontleent andere wegen en middelen te zoeken om de Nederlanders tot ontruiming van het gebied te dwingen. De verklaring zegt, dat de anti-Neder landse maatregelen „in overeenstemming met het volkenrecht" zijn en de rechten van de mens eerbiedigen. Geen Neder lands onderdaan, aldus het memorandum, heeft geklaagd over molestatie door het Indonesische volk of de Indonesische re gering. „Integendeel", zo betoogt het me morandum. „De overgrote meerderheid van de Nederlandse burgers in Indonesië keurt de politiek der Nederlandse rege ring inzake West-Irian sterk af. Hun on tevredenheid richt zich tegen de Neder landse regering, wier politiek zij onbe grijpelijk vinden, en niet tegen het land waar zij gastvrijheid genieten: Indonesië. DJAKARTA (ANP) Naar aanleiding van het bericht, dat Nederland de huidi ge moeilijkheden met Indonesië mogelijk aan de Veiligheidsraad van de UNO zal voorleggen, verklaarde de secretaris-ge neraal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusumo- widagdo, dat Indonesië deze stap „op de meest passende wijze" onder ogen zal zien. Met betrekking tot een mogelijk beroep door Nederland op de U.N.C.I., de specia le commissie der UNO voor Indonesië, zeide Suwito dat het conflict, dat tot de instelling van deze commissie had geleid, de onafhankelijkheidsstrijd betrof, ter wijl het thans gaat om de strijd van In donesië op economisch en politiek gebied. Suwito noemde de Nederlandse bewe ring als zou Indonesië de fundamentele menselijke rechten hebben genegeerd, volkomen ongegrond. Hij zeide, dat Ne derland deze menselijke rechten heeft ge schonden, toen het hoofdkantoor van de K.P.M. alle schepen opdracht gaf Indone sië te verlaten. Hij voegde hieraan toe, dat het kennelijk de heimelijke bedoeling van Nederland was geweest om de in sulaire aanvoer van levensmiddelen lam te leggen. (Van onze parlementaire redacteur) De gedachtenwisseling over de begro ting van het ministerie van Zaken Over zee deed denken aan hazepeper zonder haas, nu Nieuw-Guinea buiten bespreking moest blijven. Het enige belangwekken de van het debatje was misschien, dat minister Helders vorderingen bleek te hebben gemaakt in de kunst van het voor lezen van zijn uiteenzettingen, waaruit men de indruk kon krijgen, dat er van de destijds voorgenomen uitzetting uit Cura- gao van de Nederlandse journalist De Wit niets meer zal komen. Interessanter was, wat er verder deze middag gebeurde. Minister Suurhoff had het wetsontwerp te verdedigen, dat tijde lijk voor de duur van twee jaar wij ziging beoogt aan te brengen in de ver deling van de betaling van de premie voor de werkloosheidsverzekering. In plaats van vijftig percent voor het rijk en vijfentwintig percent, respectievelijk voor werknemers en werkgevers zal het twee jaar lang „gelijke monniken, gelijke kap pen" zijn. Elk van de drie groepen zal éénderde hebben te betalen. Bij de K.V.P. ontmoette dit voorstel instemming, maar overigens kreeg de minister van alle kan ten tegenwerpingen te horen. Ook, en zelfs in opvallende mate, van zijn politie ke vrienden, de leden van de P.v.d.A. Principieel vonden zij een dergelijke af wijking van de destijds vastgestelde ver deling uit den boze. De minister van Sociale Zaken betoog de, dat zoals de heer De Kort (K.V.P.) reeds had voorgerekend de voorgestel de regeling voor een arbeider, die een weekloon van 80.geniet, een verho ging van kosten betekent, die slechts 4 cent per week zal bedragen. Niettemin bleef de woordvoerder van de met de be windsman zo zeer bevriende fractie van de P.v.d.A., de heer Van Lier, tegen, ook nadat hem nog eens was voorgehouden, dat het hier gaat om een bezuiniging voor het rijk van dertigeneenhalf miljoen gul den, zulks als onderdeel van het beste dingsbeperkingprogramma. Aangezien on danks dit alles verwerping van het wets ontwerp dreigde, zag de minister zich wel genoopt mee te delen, dat het kabinet dan de verantwoordelijkheid voor 's lands be stuur niet verder zou kunnen dragen. Mr. Van Lier en zijn fractiegenoten wensten een kabinetscrisis te vermijden. Dus zou den zij het ontwerp aanvaarden, zij het morrend en boos, omdat de minister met zulk grof geschut was gaan werken. Mi nister Suurhoff noemde een dergelijk verwijt onjuist. In de gegeven omstandig heden was het plicht van de Kamer zulk een uitermate gering en bovendien tijde lijk offer ter wille van de gezondmaking van 's lands geldmiddelen te aanvaar den. Nu de socialisten dit, zij het node, zullen doen, is er geen vuiltje meer aan de lucht en zal het wetsontwerp zeker maandag met een flinke meerderheid worden aangenomen. Die dag zal minister Luns een rege ringsverklaring over de Indonesische aangelegenheden afleggen, waarop wel een gedachtenwisseling te verwachten valt. Doch vermoedelijk zullen de meeste fracties er geen behoefte aan hebben, veel verder te gaan dan het uitspreken van vrij korte verklaringen. Bij het begin van de vergadering ver enigde de Kamer zich met het voorstel van de voorzitter om voor de openbare behandeling van de wetsontwerpen tot verhoging van enige belastingen, op 2 en zo nodig 3 januari bijeen te komen en al dus het kerstreces even te onderbreken. De heer Van de Wetering (C.H.), die we liswaar vond, dat het hier om een ernsti ge aangelegenheid gaat, duchtte op de tweede januari nog te veel onder de in druk van oud en nieuw te zijn. Hij wilde daarom de behandeling wat later doen geschieden. Voorzitter Kortenhorst merk te fijntjes op, dat zakelijk alles er voor pleitte, de ontwerpen ten spoedigste in behandeling te nemen, opdat het ten minste mogelijk zal zijn, dat zij, na aan neming ook in de Eerste Kamer op 1 fe bruari in werking zullen kunnen treden. Anders zal er nog weer meer aan extra inkomsten (de verhoging van de omzet belasting voor enige artikelen) voor de schatkist verloren gaan. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen pharmacie: K. D. Oei en J. J. Velder, Amsterdam; voor het doctoraal examen scheikunde: D. J. van Wageningen en (met lof) P. W. J. M. Boumans, Amsterdam; voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkundemej J. M. Bastiaans, mej. L. te Strake, T. P. Oei, P. J. J. J. M. van der Put, H. J. L. M. Umans, H. Renes, allen te Amsterdam, H. F. Pronk, Velsen en R. Metselaar, Zaandam; voor het doctoraal examen Frans: mej. H. G. Ras en de heer F. A. M. Pennock, Amsterdam. Nijmegen. Geslaagd voor het doctoraalexamen psychologie: P. A. Cornelis, IJzendijke en mej. M. M. M. van Vlijmen, Overveen. Donderdag heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op het Arbeidsbureau te Utrecht aan Jan Stekelenburg (links op de foto) en aan Ant. van Kuijk, beiden voorwalser bij de Demka-staalfabrieken, de eerste KSG-arbeidskaart uitgereikt. Volgens de bepalingen van de KSG is deze kaart ingevoerd als identiteitsbewijs waarmee voor de houder de beper kende bepalingen, die op grond van zijn nationaliteit zouden bestaan arbeid in de sectoren kolen en staal binnen de KSG-gemeenschap te aanvaarden, op geheven zijn. De landen van de gemeen schap omvatten in de sectoren kolen en staal ongeveer 1,6 miljoen werkne mers. Rond 350.000 werknemers vallen onder de nieuwe regeling, maar dit aantal is nog beperkt tot de vrij hoog geschoolde beroepen. MOSKOU (UP) De zitting van de Opperste Sovjet, het Russische parlement, is gisteren begonnen met een verslag over de economie door Jozef I. Koezmin, hoofd van het nationale planbureau „Gos- plan". Hij verklaarde, dat Rusland zijn produktie zodanig heeft opgevoerd, dat „Amerika nu probeert met de Sovjet-Unie op gelijke voet te komen". De minister van Financiën, Arseny Zverev, onthulde vervolgens, dat de Russische defensiebe groting is verminderd van 96.7 miljard roebel tot 96.3 miljard, ten teken van „de onvermoeide pogingen der Sovjet-Unie om vrede en internationale vriendschap te versterken". Een vijfde van het defensie budget is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek. De zitting wordt bijgewoond door 1347 afgevaardigden en alle Russische leiders. Lazar Kaganovitsj en Dmitri Sjepilov, le den van het „komplot tegen de partij", waren aanwezig, als afgevaardigden. Een Syrische delegatie, onder vice-premier Khaled el Azem, zat rechts van het presi dium. Koezmin openbaarde een nieuw econo misch plan, dat geen „jarenplan" is het lopende zesjaren-plan is onlangs opge schort maar een doelstelling voor 1958. Het nieuwe zesjarenplan, voor de periode 1959-1965, wordt nog voorbereid. In 1957 is de produktie van de zware in dustrie met elf percent gestegen boven de totalen van 1956, de lichte industrie ver hoogde de produktie met acht percent bo ven 1956. In de landbouw, met nadruk op de veehouderij, is voor 1958 een produk- tieverhoging van zeventien' percent bere kend, en een verhoging van de industriële produktie met 7,6 percent. Goedkoop vliegen (Reuter) Het nationale inkomen van de Sovjet-Unie is dit jaar met zes per cent gestegen en zal het volgend jaar met acht percent omhoog gaan, aldus Zverev. Er worden energiecentrales met „een nieuw soort" kernreactor gebouwd. De minister voorspelde dat binnen enkele jaren het merendeel van het personenver voer per vliegtuig zal geschieden. De ta rieven zouden gelijk komen met de trein- tarieven. Koezmin deelde mee, dat volgend jaar de bouw van vliegvelden met 56 percent uitgebreid wordt, in vergelijking met dit jaar. Russische vliegtuigontwerpers, in het bijzonder Toepolev, streven naar gro tere, economischer schroef-turbine-toe- stellen, die 200 mensen kunnen vervoeren over grote afstanden en Russische ge leerden zijn bezig met het ontwerpen van atoomvliegtuigen. Er zal 290 miljoen roe bel ten koste gelegd worden aan de nieu we „wetenschappelijke stad" in Siberië, een van de grootste centra van onderzoek ter wereld. Meer produktie De produktie van levensmiddelen en verbruiksgoederen zal met twintig tot der tig percent stijgen en ook de woningbouw, de steenkool- en metaalproduktie en die van de zware en lichte industrie zullen groter zijn. In 1958 zullen ongeveer 838.000 technici afstuderen, een toeneming van 64.000, zo deelde hij verder mee.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15