EEN KONINGIN SCHRIJFT IN MARGRIET Pas op Een Hongaarse schilder in Galerie Espace Demonstratie met sprekende machine voor verkoudheid Georgette Hagedoorn terug uit Verre Oosten De negen Muzen 13 voor perfecte voethygiëne Kunstprijs voor de Sport ook het volgend jaar Prinses Irenefonds op tournee met „Paljasso" Kersttentoonstelling in het Rijksmuseum PAMTEM AKOESTISCHE WETENSCHAP Nog 5 dagen Goede „Bondssalon" in Arti Concours van amateur- Jazzorkesten in Bussum Beroepstoneel Limburg en Zuidelijk Toneel niet samen ff0EB°13 KEELTABLETTEN VRIJDAG 20 DECEMBER 19 5 7 Tot 10 januari exposeert in de galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haar lem een Hongaarse schilder. André Balint woont in Parijs, dus concessies aan het sociale realisme behoeft hij niet te doen. Hij is vrij te maken wat hij wil. Het is mogelijk dat men op het eerste gezicht niet direct alle contact heeft met Balint's werk. Het herinnert even aan sommige kindertekeningen. Enkele symbolen zou den die van Appel kunnen zijn. Misschien denkt men ook even aan Klee. Het is echter niet zo, dat Balint zich internationaal meer of minder gebruike lijke maniertjes en vormen eigen heeft ge maakt om succes te hebben. Wie zich laat innemen door Balint's kleur ziet al ras meer in zijn werk. En die kleur zal zeker innemen. Hetgeen Balint in deze ver mag zegt een schilderijtje van een olie lamp nogal duidelijk. Hoe schoon zingt daarin een rood door de steun van een oranjerood, het donker gebroken oranje en het zwart. Hoe kostelijk werd het geel in het werkje, dat hij „Stenen vogel" noemde, door de grijzen, gebroken witten en het matte zwart, die de voorstelling aanduiden. Balint, blijkt het, is zich be wust van de werking van de kleuren op elkaar en heeft een grote kleurgevoelig heid. Veel belang hecht Balint ook aan de wijze waarop de kleur is aangebracht. Hij maakt daarbij gebruik van effecten van het drukken, van de toevalligheden, die zich daarbij voordoen. Maar dit alles is steeds ondergeschikt aan zijn wil. Door het uiterlijk effect ervan is het mogelijk, dat in enkele zaken even aan Werkman, die ook wel wist wat hij deed, herinnerd wordt. Echter reikt Balint door zijn ge voeligheid zoveel dieper en lijkt mij ook bij Balint het middel altijd genoeg onder geschikt te zijn aan het doel! Want Balint heeft een doel en dat is iets te vertellen van echt eigen ervaringen, opgedaan in eigen omgeving. Ik dacht dat in enkele werkjes de kleur ook niet te denken was zonder de folklore van zijn land of wel op gelijke wijze ontstaan in de atmosfeer van zijn land. Motieven uit Hongarije spelen hier en daar ook een belangrijke rol in zijn werk. Het kan zijn dat de verbeelding van Balint's gevoelens een dermate individueel karakter heeft, waardoor we niet altijd geheel met hem meevoelen. Wanneer hij echter bijvoorbeeld „rouw" verbeeldt, .is hij zeker duidelijk genoeg en daarmee ont roerend in zo'n detail als een liggend fi guurtje, dat ook zo juist in het geheel ge plaatst werd. Balint heeft de waarde van bepaalde verschijnselen in de moderne kunst als vaststaand aangenomen en probeert met zekere middelen iets te zeggen. Waar hij ontroert zou de waarde van bepaalde mid delen bewezen geacht kunnen worden. In ieder geval bewijst Balint zijn kunste- ADVERTENTIE NYLONS Zoals reeds enkele jaren het geval is worden ook dit jaar de Nederlandse beel dende kunstenaars door het Prins Bern- hard fonds uitgenodigd deel te nemen aan de Kunstprijs voor de Sport. Deze prijs, groot tweeduizend gulden, is bestemd voor het beste ingezonden beeldhouwwerk, schilderij of grafisch werk, dat op de sport, in de ruimste zin genomen, bertekking heeft. De jury bestaat uit de heren H. Krop, beeldhouwer, mr. J. S. Sjollema, prof. Jan Wiegers, kunstschilder, dr. W. van Zijll, directeur van het Nederlands Olympisch Comité en drs. J. Henrick Mul der, algemeen secretaris van het Prins Bernhardfonds. De werken, die onder mot to op de gebruikelijke voorwaarden tussen 15 en 30 april aan het Stedelijk Museum te Amsterdam moeten worden opgezonden, zullen omstreeks mei in dit museum wor den tentoongesteld. Het ligt voorts in de bedoeling om van de bekroonde en eervol vermelde werken van de voorgaande en komende jaren een inzending samen te stellen voor een tentoonstelling in Rome ter gelegenheid van de olympische spelen in 1960. Met het verstrekken van enkele opdrachten zal deze collectie worden aan gevuld. De Kunstprijs voor de Sport-1958 zal bij de opening van de tentoonstelling in het Stedelijk Museum worden uitge reikt. Het Prinses Irenefonds heeft woensdag in het Gemeentemuseum te Den Haag de première gegeven van een toneelstuk ge titeld „Paljasso", waarmee deze zomer een tournee door het land wordt gemaakt. Het fonds stelt zich ten doel ontspanning te brengen aan chronische zieken en bejaar den. Het toneelgezelschap bestaat uit ge routineerde amateurs en een aantal jonge beroepsacteurs. Mevrouw Charlotte Fon tein-Van Son heeft daarbij de regie. Het fonds, dat in 1946 met zijn werk begon, heeft in ons land bij ziekenhuizen en be jaardentehuizen een zeer goede naam. De stukken die gespeeld worden zijn aange past aan de verschillende gezindten. naarschap. Of hij met andere middelen nog meer zou kunnen zeggen, is thans nog niet te bezien. Zeker is, dat hij altijd fraaie zaken zal kunnen blijven maken. Ook be wijst hij een grote geschiktheid voor mo derne illustraties en werk op het gebied der publiciteit. Geloof in zijn zeggings kracht werd bij mij versterkt door een aantal pakkende tekeningen, die men mij buiten de expositie om toonde: getuige nissen, ontstaan onder de indruk van het wereldschokkend gebeuren in Hongarije. Erkend mag tenslotte weer eens worden, dat men bij Espace voor bepaalde uitingen van moderne kunst op in figuurlijke zin welbespraakte wijze weet te pleiten. Bob Buys In het Rijksmuseum in Amsterdam is een kleine kersttentoonstelling van voor namelijk eigen bezit ingericht onder de titel „Kant en kleinodiën". De bestedings beperking heeft een streep gehaald door de plannen der directie om vijftien zalen in te richten, waarvoor het materiaal uit eigen bezit aanwezig is. Daarom heeft men nu deze tot 6 januari durende ten toonstelling van kleiner omvang samen gesteld. Het geëxposeerde omvat de pe riode van de tweede helft der zeventien de, de achttiende en het begin der negen tiende eeuw. Er wordt Italiaans, Frans en Belgisch kantwerk getoond, daarbij zijn een aantal stukken, die in de loop der jaren aan het museum zijn geschonken. Voorts worden bijzonder fraaie en kunst zinnig bewerkte gouden en geëmailleerde horloges geëxposeerd, onder andere het beroemde uurwerk, dat in 1641 werd ge maakt ter ere van het huwelijk van Wil lem II. Verschillende der voorwerpen zijn met edelstenen versierd. Ook is er een doosje met de portretten van Marie An toinette met haar kinderen, en de voor ouders op deksel en zijkanten. ADVERTENTIE ,<g~. 'f/h '/te' m i g n o n f' Het grote merk onder 1 kleine sigaartjes I ff Zeldzaam licht en geurig Sinds Herman von Helmholtz met zijn standaardwerk „Die Lehre von den Ton- empfindungen" het boek verscheen in 1862 de wetenschap een grondslag voor akoestische beginselen had gegeven, is het onderzoek op dit uitgestrekte gebied der trillingsverschijnselen voortgegaan. Veel aangenomen waarheden werden achter haald, talrijke redeneringen ontzenuwd, nieuwe ontdekkingen gedaan en nieuwe theorieën opgesteld. Deze ontplooiing bracht echter in het kamp der geluids theoretici niet de rust der eensgezindheid. Men behoeft deze gang van zaken voor wat dit laatste betreft niet te betreuren, want de bestrijding der meningen gaf een extra stimulans tot onderzoek en de stand van dit onderzoek'in onze dagen belooft nu de openbaarwording van een weten schap, die zowel hen, die er krachtens hun beroep rechtstreeks bij betrokken zijn, als belangstellende outsiders in verbazing brengt. Deze wetenschap betreft de ver houding, die er bestaat tussen spreken en verstaan. Zeer omvangrijk is het onder zoek al geweest naar het ontstaan van de spreekklanken. Men heeft bij dit onder zoek veel ontdekkingen gedaan. Over de wijze, waarop de interpretatie door middel van ons gehoororgaan verloopt, is naar verhouding slechte weinig bekend. Hier ligt een probleem, waarover dr. ir. H. Mol, hoofdingenieur en chef van de akoestische afdeling van het Dr. Neherlaboratorium der P.T.T. in Leidschendam, in de gehoor zaal van deze instelling voor leden der Geluidstichting woensdagmiddag een ver handeling heeft gehouden. Zijn betoog be stond uit twee gedeelten: een beschouwing over de spraakorganen en de daarin opge wekte trillingen voor de vocalen en con sonanten en een bespreking van de wer king van het gehoororgaan bij het op nemen van deze trillingen. Ir. Mol vergeleek de bouw van het strot tenhoofd van de mens met die van enkele dieren. Door de vrije plaatsing van de huig is de mens, in tegenstelling met het dier, in staat te spreken. De vorming van de spraakelementen, als vocalen en consonan ten, is gebonden aan een bepaalde plaats in het „aanzet"-stuk. waarvan de tril lingstoestand afhankelijk is. De mogelijk heden, die de moderne elektrotechnische wetenschap kent om dergelijke trillings toestanden te imiteren, weliswaar nog met een zekere benaderingslimiet, hebben ir. Mol en zijn assistent de weg gewezen tot het construeren van een merkwaardig ap paraat: een spreekmachine, waarmede en kele spreekklanken, nog enigszins ver vormd, werden voortgebracht. Met dit in strument werden de trillingssecties voor de klanken f, s, u, i. a, en e nagebootst in hun werking. Met het toetsenbord door ir. Mol „bespeeld" werden eerst via een luidspreker de afzonderlijke, hiervoor genoemde klanken ten gehore gebracht, hetgeen even een vage, later een duide lijke, verbazingwekkende ervaring op leverde. Nog frappanter werd het experi ment toen ir. Mol het toestel liet „spreken" en de aanwezigen de vraag werd gesteld: „Is u Susi?" eerst eenvoudig op eenzelf de toonhoogte, dan nadrukkelijker, in twee toonhoogten, met een soort verheffing van stem. Ook kwam er een wat onbescheiden vraag, gevormd met een klanken u, s, i en f, in combinatie „Is u fis?" (die onschuldig was geweest, indien de i niet al te veel als ie had geklonken!). Al met al een toe stel, dat bij verdere ontwikkeling nog tal van mogelijkheden, zowel voor de theo rie der trillingsverschijnselen als voor praktische toepassingen zal bieden. De beschouwingen over het gehooror gaan stuurden aan op een dergelijke ver- ADVERTENTIE dan is het weer Kerstfeest! Natuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dam op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van 171c 77li£ffcm- houding als voor de spreekmachine, maar dan in omgekeerde zin: een toestel voor het opnemen van de gesproken klanken. Belangrijke vorderingen zijn al gemaakt voor wat de kennis van het overbrengen van de trillingen door de gehoororgaan zenuwen aangaat. Het doel is het maken van een machine die klanken herkent, een moeilijke opdracht voorwaar. Ir. Mol wil de aan de verwerkelijking van dit doel niet wanhopen. Hij zou graag zien, dat ge- interesseerde personen zich zouden ver enigen om het probleem tot een oplossing te brengen. Het is wel duidelijk gewor den, dat de fysica, de fysiologie en de technische wetenschappen hierbij hand in hand moeten gaan. P. Z. „Ik heb een enige en zeer interessante reis door het Verre Oosten gemaakt", zei de chansonnière Georgette Hagedoorn naar aanleiding van haar optreden in Indonesië, Singapore, Bangkok en Hongkong. Zoals men zich zal herinneren vertrok zij op 6 augustus naar Indonesië om daar op te treden voor de Bond van Kunstkringen en voor de employé's van de Bataafse Petro leum Maatschappij. Mevrouw Hagedoorn begon haar Indo nesische tournee met vijf voorstellingen in Soerabaja, waarna zij zich per boot naar Makassar begaf. Vervolgens kwamen Bor neo, Bali, Sumatra en geheel Java aan de beurt. Terugdenkend aan deze „omzwer vingen" bewaart zij bijzonder dankbare herinneringen aan haar optreden in ge- isoleerde plaatsen zoals Makassar en op afgelegen plantages en ondernemingen, waar haar gehoor soms uit slechts twaalf mensen bestond. „Ik kreeg daar het gevoel, dat men echt op mijn komst had zitten wachten. De mensen ontvingen mij als een eregast en wisten werkelijk niet wat zij moesten doen om mij het verblijf zo aan genaam mogelijk te maken." Natuurlijk liet ook de ontvangst op grotere plaatsen zoals Djakarta waar zij in de schouw burg ook voorstellingen voor leerlingen van middelbare scholen heeft gegeven niets te wensen over. Bij haar optreden heeft de kunstenares zoveel mogelijk reke ning gehouden met haar publiek en ge tracht zowel intellectuelen als minder ont wikkelden enige prettige uren te bezor gen. Uiteraard stonden „Madame Ar thur" en „l'Heure de l'Aperitif", die tot haar meest gevraagde nummers behoren, daarbij op haar programma. Mevrouw Hagedoorn heeft ook nog een Indonesisch liedje ingestudeerd, omdat zij de tekst, maar vooral de melodie zo bijzonder aar dig vond. Het was haar opgevallen, dat de tegenwoordige Indonesische liedjes een sterk westerse inslag hebben, maar dat de begeleiding met de gitaar ouderwets blijft. Op een gegeven ogenblik heeft zij daar zelfs „Les feuilles mortes" in het Indo nesisch horen zingen. Na Indonesië heeft Georgette Hagedoorn voor de Nederlandse Club in Singapore twee voorstellingen gegeven, waaraan zij ook met buitengewoon veel genoegen terugdenkt. Hetzelfde is het geval met haar optreden voor de Nederlandse Ver eniging in Bangkok. Bij haar verblijf in Thailand heeft zij een uitvoering van een toneelschool aldaar meegemaakt, die vol gens haar kon wedijveren met die van het beste toneelgezelschap. Als hoogtepunt van haar reis beschouwt zij haar bezoek aan Hongkong, waar zij, behalve voor de Ne derlandse Vereniging ook voor de radio is opgetreden met een Engels programma. Dat haar optreden bij daar wonende land genoten zeer in de smaak is gevallen, blijkt uit het feit, dat deze steeds weer om toe giften bedelden en niet ophielden er haar aan te herinneren „dat haar vliegtuig niet die avond, maar pas de volgende dag ver trok". Georgette Hagedoorn zal van 23 decem ber af weer in Nederland optreden, onder andere voor de radio en de televisie. Première by Puck. De toneelgroep „Puck" geeft vrijdag 3 januari in het Cen traal Theater te Amsterdam de première van „Het glas water" van E. Scribe. De negentiende Kerst- of „Bondssalon" van de Amsterdamse Amateur-Fotogra fen Vereniging, die donderdagavond in Ar ti et Amicitiae aan het Rokin geopend is, heeft een ander gezicht dan haar voor gangsters. Voor het eerst zijn de lange ex- positiewanden van Arti namelijk in stuk ken verdeeld. Om de vier meter is een smalle verticale baan stof aangebracht, terwijl de twee rijen foto's ook horizon taal van elkaar gescheiden worden door een doorlopende zwarte band. Een aantal bekroonde inzendingen is bovendien ge monteerd tegen een achtergrond van fel- kleurig karton. Dat laatste is meer curi eus dan fraai, maar de onderverdeling in vakken betekent een aanzienlijke winst, omdat het oog van de beschouwer nu tel kens even (al is het maar schijnbaar) rust krijgt. Deze Kerstsalon, tegenhanger van de Focussalon, waarvoor alleen buitenlandse fotografen kunnen inzenden levert het overtuigende bewijs, dat de Nederlandse lichtbeeldkunstenaar qua techniek weinig of niets meer hoeft te leren van zijn colle ga's in de vreemde. Vakfotografen van naam, zoals de Amsterdamse toneelfo tograaf F. L. Lemaire, Lou van Kollem en de Haarlemmer Johs. Scholten meervoudig bekroond o.a. in de grootste Amerikaanse fotowedstrijden zonden ook nu weer vele proeven van hun beste werk in, maar het is tekenend, dat de hoogste bekroning de zilveren AAFV- bokaal ditmaal door een amateur is ge wonnen, namelijk de Amsterdamse tex tielwinkelier H. H. Baudert, wiens knap pe en stemmingsvolle circusfoto's wij on langs bij gelegenheid van Bauderts een- mansshow in La Cave Internationale al uitvoerig geroemd hebben. Bronzen B.N.A.F.-medailles werden onder andere toegekend aan twee Haarlemmers name lijk dr. W. Kruyt voor een drietal bijzon der fraai kleurendia's, en de persfotograaf Simon Keesman voor zijn sfeervolle, ster ke platen van schaftende arbeiders. De jonge Haarlemse vakfotograaf Herbert Friemèl, die al eerder een onderscheiding verwierf op een Bondssalon, verrast op nieuw met drie uitstekende stemmings beelden, waarvan vooral de plaat van een dame van reputabele zeden, gefotogra feerd door een half-beslagen kerkraam op het Oude Kerksplein in Amsterdam, een originele visie verraadt. Zijn moeite werd beloond met een eervolle vermelding en het AAFV-diploma. Karei van Straaten uit Treebeek, ook al een oude bekende, leverde naar onze smaak het gaafste werk voor deze expo sitie; niet het minst omdat hij zulk een veelzijdig fotograaf is. Ditmaal ziet men van hem onder meer een voorbeeldig meisjesportret in tere high key, dat zon der twijfel met een ingewikkelde lichtbat- terij in de studio gemaakt is, maar ook treffende staaltjes van felle actie en van fotografie bij bestaand licht, zoals die close-up van een gelukkig jong paar in een donker kerkgewelf, dat als een ver buiten de scherpte gelegen achtergrond vulling, als het ware de symbolische on dersteuning van deze jonge idylle vormt. Jammer dat de fotografische humor weer zo schaars vertegenwoordigd is: dit genre schijnt ons Hollanders toch niet erg te liggen. Misschien vatten wij onze hobby te degelijk en te serieus op, zodat we de grappige situaties die vooral in de grote steden toch bij wijze van spreken voor het oprapen liggen, bijna altijd over het hoofd zien. De Zaandammer J. Thiel is een der weinige uitzonderingen. Zijn plaat van een bioscoopingang met een groot affiche van een hartstochtelijk kus send minnepaar, waaronder een om toe- Een klassiek meisjesportret in een moderne versie. De toonscala is bijna geheel opgebouwd, uit wit en fijne grijstinten met als enige donkere noot het golvende zwarte haar, dat boven dien voor een boeiende, decoratieve lijnwerking zorgt. (Inzending K. van Straaten uit Treebeek). gang vechtende troep schooljongens, is een uitstekend voorbeeld van koddige contrast werking. Er zijn, natuurlijk, ook weer vele por tretten te bewonderen, waaronder hele ge durfde, met alleen maar zijlicht of onder licht. Er is ook een wand met pogingen tot experimentele, totale en ultra-nabijfo- tografie, die ons ditmaal maar zeer wei nig te zeggen heeft. Het weloverwogen, nauwkeurig uitgekiende statische plaatje voert nog altijd de boventoon; de pakken de actiefoto en de verrassende snapshot zijn ook ditmaal weer verre in de minder heid: blijkbaar ligt dit genre onze fotogra fen slecht. Maar in de onderwerpen die onze voorkeur hebben, de genrestukjes, de mens en zijn werk, de stemmige land schappen en wolkenluchten, hoeven wij niemand naar de ogen te zien. Ge moet deze Bondssalon, die tot en met 1 januari duurt, niet missen. Op 21, 23, 24, 27, 28 en 29 december is zij ook 's avonds, van 7-10 uur geopend. De kleurendia's, die wij helaas nog niet allen konden zien, worden alleen geprojecteerd om negen uur 's avonds op de hierboven genoemde avonden in december. Zaterdagavond 21 december wordt in Concordia te Bussum het jaarlijkse na tionale concours voor amateur-jazzorkes ten gehouden. De jury bestaat uit: Ger van Leeuwen, Guus Jansen, Paul Acket, Jan Burgers en Roland Durselen. De laatste is vice-president van de Hot Club Belgique in Brussel. Na afloop van het concours is er een groot kerstbal. ADVERTENTIE Het aangrijpende relaas dat vorige week in „Margriet" een aanvang nam, is de ware geschiedenis van niemand minder dan ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Het is het eigenhandig geschreven verhaal van een vorstin, beroofd van haar vaderland, haar kroon en haar troon; de strijd van een vrouw om haar laatste bezit: de liefde van haar Koning, de vader van haar kind! De tragiek en de opofferende liefde van dit vrouwenleven, maken dit verhaal tot een triomfaal getuigenis, dat raakt tot diep in het hart van iedere vrouw en moeder. U zult deze serie lezen en hèrlezen, en haar nooit meer vergeten! „Margriet" rekent het zich tot een eer een Koningin onder haar mede werkers te wetenzij prijst zich gelukkig U deze serie te mogen aanbieden verlucht met een schat van foto's vol leven en vol kleur. In méér dan een half mil joen gezinnen zal straks de geschiedenis van Koningin Alexandra in „Margriet" worden gelezen. Als U „Margriet" nog niet regel- IIMS" riatig leest, stuur dan nog v\G^vandaag een briefkaart aan - MARGRIET, Huidekoper- straat 20, Amsterdam. Expositie in Zwolle. Tot 12 januari 1958 wordt in het Provinciaal Overijssels Geschiedkundig Museum in Zwolle een tentoonstelling gehouden van „Stad en tekenaar in de gouden eeuw". Bestuursmutaties. Uit het bestuur van de „Vereniging ter bevordering van de in standhouding en uitbreiding van een open bare verzameling van hedendaagse kunst" heeft mr. Chr. P. van Eeghen zich terug getrokken. Het bestuur is aangevuld met jhr. mr. P. R. Beelaerts van Blokland, die als secretaris optreedt. Voorzitter blijft jhr. F. J. E. van Lennep. Tot ondervoorzitter werd benoemd de heer J. P. Kruseman. Honderdvijftigste. Maandagavond heeft de toneelgroep Puck in het Centraal Theater in Amsterdam de honderdvijftigste voorstelling gegeven van het blijspel „De knecht van twee meesters" van Carlo Gol- doni. De première van dit stuk werd ge geven op 22 december 1956. Van Goghtentoonstelling. Een Van Gogh-tentoonstelling, die de afgelopen acht weken in Essen is gehouden, heeft 84.000 bezoekers getrokken. Het was de best gezochte expositie, die dit jaar in Westduitsland is gehouden. In Parijs wordt een dergelijke tentoonstelling voorbereid. „Kloris en Roosje". Johanna Zuiver, lerares aan de school van het Nederlands Ballet te Amsterdam, heeft de uitnodiging van de Nederlandse Comedie aanvaard ae choreografie te verzorgen van „De brui loft van Kloris en Roosje op Nieuwjaars dag in de Stadsschouwburg. Expositie. Van 20 december tot 2 februari exposeert het Amsterdams Stede lijk Museum onder de titel „Kunstenaar en Meubel" een verzameling meubels, die in opdracht van Knoll International in New York werden ontworpen door Harry Ber- toia, Florence Knoll, Eero Saarinen en Mies van der Rohe, alsmede een collectie schilderijen en tekeningen van de Russi sche kunstenaar Kasimir Malevitsj (1878- 1935). „Bokkenzang". Zondag 22 december zal het Zuidelijk toneel onder regie van Lo van Hensbergen in de Casino-schouwburg te Den Bosch de première geven van het toneelstuk „Bokkenzang" (Bocksgesang^ van Franz Werfel. Dit spel, dat Werfel in 1922 schreef en dat zowel in Duitsland als in Amerika grote successen beleefde, wordt thans voor het eerst in Nederland opgevoerd. Recital. De Amerikaanse pianist Joel Ryce, die reeds eerder in Nederland is op getreden met zijn partner Alan Grishman, viool, geeft op vrijdagavond 20 december een recital in de kleine zaal van het Con certgebouw te Amsterdam. Expositie in Amsterdam. Van 23 decem ber tot 2 februari toont het Amsterdams Stedelijk Museum ter herinnering aan het feit, dat honderd jaar geleden de schilder Breitner werd geboren, een expositie ge titeld „Breitner tussen de schilders van Amsterdam". Expositie in Dordrecht. Van 21 decem ber tot 20 januari wordt in het Dordrechts Museum een kleine kersttentoonstelling ge houden van schilderijen en sculptuur uit de vijftiende tot de zeventiende eeuw. Mondriaan. Het rijksmuseum Kröller- Müller in Otterlo heeft twee werken van Mondriaan in bruikleen verstrekt aan het Solomon Guggenheimmuseum in New York, namelijk de compositie Plus-Minus" (1917) en „Composition in blue" (1917). Zij zullen worden geëxposeerd op een tentoon- De besprekingen, welke Gedeputeerde Staten van Limburg na een gedachtenwis- seling van Provinciale Staten deze zomer, opnieuw met de stichting „Het Zuidelijk Toneel" in Eindhoven hebben gevoerd om trent een zekere binding of samenwerking tussen „Het Zuidelijk Toneel" en het Beroepstoneel Limburg hebben niet tot resultaat geleid. Voorstellen hieromtrent, welke Gedeputeerde Staten in herhaald overleg deden, bleken niet voor verwezen lijking vatbaar. Onder die omstandigheden was er geen reden voor Gedeputeerde Staten van Lim burg om wijziging te brengen in hun stand, punt, dat zij reeds in vorige vergaderingen van Provinciale Staten hadden ingenomen, namelijk om niet in te gaan op een ver zoek van „Het Zuidelijk Toneel" tot subsi die, welk verzoek was gebaseerd op het feit, dat de Brabantse toneelgroep in de laatste jaren enkele voorstellingen in Lim burg had gegeven. Want het feit alleen van enkele voorstellingen per jaar in dit gewest - iets wat ook verschillende Noord- Nederlandse beroepstoneelgroepen doen - achten Gedeputeerde Staten geen voldoen de grond voor een provinciale subsidiëring. ADVERTENTIE Neem tijdig Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. stelling van werken van Mondriaan, die dezer dagen in het Guggenheim-museum is geopend. Expositie in Bergen. Zaterdagmiddag 21 december zal de voorzitter van het kun stenaarscentrum Bergen, mr. A. F. Kamp, in „De Rustende Jager" een tentoonstel ling openen van het werk van enkele Am sterdamse kunstenaars, te weten van de schilders Theo Heynes en Hein Stork, de graficus Lou Strik en de beeldhouwer Nico Onkenhout. Van Goghs terug. De werken van Van Gogh uit het Kröller-Müller-museum die van oktober tot december aan de „Villa Kiigel" in Essen uitgeleend waren, zijn van heden af alle weer in Otterlo geëxpo seerd.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 17